Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jaki kredyt będzie najlepszy na zakup domu: hipoteczny czy gotówkowy?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy na zakup domu

Rynek nieruchomości w Polsce ma się całkiem dobrze. Popyt na mieszkania w centrum miast nie słabnie, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się również niewielkie domy na obrzeżach. Własny kawałek ogrodu wydaje się szczególnie potrzebny w sytuacji, gdy w rodzinie znajdują się dzieci, ale nie tylko. Każdy z nas od czasu do czasu, ma ochotę odpocząć na świeżym powietrzu, delektując się kubkiem gorącej kawy.

Czym się różni kredyt hipoteczny od gotówkowego na zakup domu?

Kredyt hipoteczny na budowę domu to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup już gotowego budynku, również możesz sfinansować go kredytem mieszkaniowym. Procedura udzielenia takiego finansowania wygląda bardzo podobnie, jednak środki nie trafiają na Twoje konto, tylko na rachunek sprzedawcy.

Co ciekawe kredyt na zakup domu to nie tylko kredyt hipoteczny. Tak drogą inwestycję nierzadko możesz sfinansować również za pomocą innych produktów bankowych. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy. Czym się różni kredyt hipoteczny od gotówkowego?

Przede wszystkim celem inwestycji. Środki wypłacone w ramach kredytu gotówkowego mogą zostać spożytkowane na dowolny cel i nic nie stanowi jego zabezpieczenia. Dzięki niemu możesz kupić wyposażenie do salonu czy nowe meble na taras. Mieszkaniowy kredyt na zakup nieruchomości jak sama nazwa wskazuje, udzielany jest w celu nabycia domu czy mieszkania, który następnie zostanie zabezpieczony hipoteką.

Co jeszcze dzieli kredyt gotówkowy i hipoteczny? Różnice widoczne są również w przypadku wysokości kwot finansowania czy długości okresu spłaty. Dodatkowo proces ubiegania się o oba finansowania wygląda całkowicie odmienne. W przypadku kredytu hipotecznego wnioskujący musi przedstawić szereg dokumentów w tym dokonać wpłaty wkładu własnego. Proces starania się o kredyt gotówkowy jest znacznie krótszy.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – który będzie lepszy na zakup domu?

Jaki kredyt lepszy: hipoteczny czy gotówkowy? Mogłoby się wydawać, że kredyt gotówkowy będzie korzystniejszy. Mniejsza liczba formalności i szybki proces przyznawania środków może skusić każdego. Warto jednak pamiętać o tym, że takie finansowanie jest często wyżej oprocentowane. To oznacza, że finansując tę samą kwotę różnymi produktami, możesz wiele stracić.

W takim razie, jaki kredyt wybrać: hipoteczny czy gotówkowy? Odpowiedź warto uzależnić od własnej sytuacji finansowej. Jeśli jesteś w stanie zgromadzić wymagany wkład własny, warto skorzystać z popularnej hipoteki, która będzie w tym wypadku tańsza.

O tym, czy wybrać kredyt hipoteczny, czy gotówkowy decyduje również cena nabywanej nieruchomości. Pamiętaj, że maksymalna kwota kredytu gotówkowego nierzadko sięga 200 tys. złotych. Większość banków jednak niechętnie przyznaje tak duże kwoty, a to sprawia, że kredyt gotówkowy może nie być wystarczający do zakupu domu, a co dopiero jego wykończenia.

Dowiedz się więcej: Kredyt budowlano-hipoteczny – czym różni się od kredytu na budowę domu?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy na zakup domu – który jest tańszy?

Zanim zdecydujesz się na konkretną formę finansowania, warto zwrócić uwagę na jego koszty. Który kredyt jest tańszy: hipoteczny czy gotówkowy? Jak już wspominałam, ten pierwszy. Dzieje się tak dlatego, że kredyt hipoteczny jest zabezpieczony nabywaną nieruchomością. To oznacza, że w sytuacji, gdybyś przestał spłacać swoje zobowiązanie, bank w ekstremalnym przypadku może przejąć Twój dom i wystawić go na licytację komorniczą.

To sprawia, że kredyt hipoteczny może okazać się nawet dwukrotnie tańszy niż kredyt gotówkowy. W przypadku dużych kwot nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może dać olbrzymią dysproporcję w wysokości comiesięcznych rat.

Czy można dostać kredyt hipoteczny, spłacając kredyt gotówkowy?

O tym, czy otrzymasz kredyt hipoteczny, zadecyduje bank, na podstawie Twojej zdolności kredytowej. Aby ją obliczyć, kredytodawca potrzebuje informacji na temat uzyskiwanych przychodów oraz stałych, regularnych kosztów, a rata kredytu gotówkowego również się do nich wlicza. Samo posiadanie innych zobowiązań nie przekreśla jednak Twoich szans na kredyt hipoteczny.

Bank sprawdzi również, czy kredyty bez hipoteki były do tej pory regularnie spłacane. Jeśli pomimo spłaty aktualnych zobowiązań, znajdziesz w domowym budżecie przestrzeń na spłatę kolejnego, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go uzyskał.

A czy mając kredyt hipoteczny, można wziąć kredyt gotówkowy? Sytuacja w tym wypadku wygląda tak samo. Bank przed udzieleniem nowego finansowania z pewnością zbada dokładnie Twoją zdolność kredytową. Liczba posiadanych zobowiązań nie ma w tym wypadku nic do rzeczy.

Jeśli więc myślisz sobie: mam kredyt hipoteczny czy dostanę gotówkowy, to odpowiedź brzmi: tak, jeśli tylko Twój dochód pozwoli na ich regularną spłatę.

Warto wiedzieć: Kredyt hipoteczny na dom do 70 m2 bez pozwolenia – jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać?

Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy na dom czy też na inny, dowolny cel z pewnością zostanie Ci udzielony, jeśli Twoja zdolność kredytowa na to pozwoli. Jeśli potrzebujesz środków np. na wykończenie wnętrza, a Twój domowy budżet pęka w szwach, możesz poprosić bliską Ci osobę o dołączenie do Ciebie jako współkredytobiorca. W takiej sytuacji bank weźmie pod uwagę zdolność jednej i drugiej strony, a dodatkowo potraktuje Was nieco bardziej ulgowo, ponieważ drugi kredytobiorca zawsze stanowi dla banku dodatkowe zabezpieczenie.

Masz kredyt gotówkowy, a chcesz hipoteczny? Jeśli rata aktualnie spłacanego kredytu nie wpływa znacząco na Twoją zdolność, to nie musisz o nic się martwić. Czasami jednak warto spłacić aktualne zobowiązanie przed czasem. Dzięki temu, co miesiąc zyskasz nawet kilkaset złotych, które możesz przeznaczyć na spłatę hipoteki, a dodatkowo zwiększysz swój scoring w Biurze Informacji Kredytowej.

Jak widzisz, nie ma jednego rozwiązania na problem kredyt hipotecznego i kredytu gotówkowego. Bank analizuje każdy wniosek kredytowy i w zależności od sytuacji finansowej wnioskującego, może wydać pozytywną lub negatywną zgodę na dwa finansowania.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny – jakie wymagania trzeba spełnić, by móc z niego skorzystać?

Co bardziej się opłaca – kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy na zakup domu?

Nadal nie wiesz, jaki rodzaj finansowania wybrać? W takim razie podsumujmy: jaki kredyt lepszy hipoteczny czy gotówkowy? Jeśli chcesz kupić dom i nie posiadasz żadnych oszczędności, które mogłyby pokryć wymagany wkład własny, wtedy najlepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy czy też kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym, który jest nieco tańszy od tradycyjnego kredytu gotówkowego. Co więcej, możesz zaciągnąć go na długi okres (nawet 30 lat) i w takiej kwocie, która powinna wystarczyć Ci na zakup nieruchomości.

Kredyt gotówkowy nie obciąża hipoteki, a co więcej procedura udzielenia finansowania jest bardzo krótka i uproszczona, dzięki czemu nie ma konieczności przedkładania dużej liczby dokumentów. Po takie finansowanie warto sięgnąć jednak w sytuacji, gdy szukasz środków na wykończenie domu czy stworzenie wymarzonego pokoju dla dziecka.

Kredyt hipoteczny jest za to znacznie tańszym rozwiązaniem. Produkt ten został stworzony tylko po to, aby finansować zakup nieruchomości, dlatego przystosowany jest do wielu zmiennych rynkowych. Szeroka oferta sprawia, że po finansowanie może sięgnąć zarówno osoba pracująca na etacie, jak i przedsiębiorca na własnej działalności. Możliwość wyboru stałego oprocentowania przez określony czas również może okazać się pomocna w ustabilizowaniu kosztów.

Nie przegap: Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – jak go otrzymać i czy warto z niego skorzystać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
29 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym ko...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
28 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Finanse i koszty
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
3 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynkowanie ścian to jedna z usług, którą warto zlecić fachowcom. Profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie ekipy zapewnią Ci...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
2 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
29 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym ko...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
28 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Finanse i koszty
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
3 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynkowanie ścian to jedna z usług, którą warto zlecić fachowcom. Profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie ekipy zapewnią Ci...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
2 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują...