Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?

Zanim zaczniesz myśleć o budowie domu, powinieneś wybrać odpowiednią działkę, która pozwoli na realizację wymarzonego projektu. Przeglądając oferty sprzedaży ziemi łatwo dostrzeżesz różnicę pomiędzy poszczególnymi działkami. Od czego ona zależy? Z pewnością pewne znaczenie odgrywa lokalizacja, jednak nie tylko. Główna różnica to status działki, a więc fakt, czy działka jest budowlana, czy rolna. Łatwo możesz się domyślić, że ten drugi typ okaże się o wiele tańszy lecz uniemożliwi budowę domu. Jak zatem sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Wybrałeś projekt domu, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania? To świetnie! Musisz jeszcze pamiętać, że powinien on zostać dostosowany do działki, którą dysponujesz. Jeśli jeszcze jej nie wybrałeś, to poznaj wskazówki dotyczącego jej zakupu. Podstawa to zweryfikowanie, czy aby na pewno kupujesz działkę budowlaną.

Działka budowlana - czym się charakteryzuje?

Co to jest działka budowlana i co właściwie odróżnia ją, chociażby od działki rolnej? To ważne pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć, jeszcze przed zapoznaniem się z ofertami sprzedaży działek w Twojej okolicy.

Od czego zacząć? Najlepiej od definicji działki budowlanej. Szukać należy jej w prawie budowlanym. Zgodnie z nią działka budowlana to teren, którego przeznaczeniem jest budowa nieruchomości (domu jednorodzinnego, zabudowy wielorodzinnej, bloku, obiektu użyteczności publicznej, itd.)

Aby działkę można było uznać za budowlaną, musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim powinna mieć dostęp do drogi publicznej oraz charakteryzować się określoną wielkością i cechami geometrycznymi. Znaczenie odgrywa także z wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej. Wszystkie wymienione aspekty powinny umożliwiać racjonalne korzystanie z budynków, które powstaną na działce. 

Za działkę budowlaną uznaje się jednocześnie teren, na którym nieruchomości zostały już wybudowane, bądź taki, na którym istniała wcześniej zabudowa, ale została wyburzona. Jeśli myślisz o budowie domu, to unikaj działek rolnych. Nie można na nich nic wybudować. Istnieje możliwość przekształcenia działki rolnej na rolno-budowlaną, lecz nie zawsze będzie to dla Ciebie opłacalne. Nie upatruj więc tutaj potencjalnych oszczędności. 

Jak sprawdzić przeznaczenie działki - terenu? Krok po kroku

Nawet jeśli w ogłoszeniu widnieje informacja, że działka jest budowlana, to nie należy mu w pełni dowierzać. Zawsze lepiej dmuchać na zimne. Jak sprawdzić status działki? Możesz zrobić to na kilka sposobów.

Z pewnością zainteresuje Cię ten najszybszy. Poznaj zatem odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić, czy działka jest budowlana w internecie. Dowiesz się tego z miejscowego planu zagospodarowania. Znajdziesz go w urzędzie gminy lub miasta. W MPZP znaleźć możesz oznaczenie, które nie będą dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Warto więc abyś wcześniej się z nimi zapoznał. MN to budownictwo o charakterze jednorodzinnym, zaś MW to budownictwo o charakterze wielorodzinnym. Zainteresuje Cię zwłaszcza to pierwsze. 

Możesz także skorzystać z raportów, które dostępne są na stronie polska.e-mapa.net. Jest to oficjalna witryna urzędowa. Możesz na niej pobrać uchwałę ws. MPZP, która obejmuje swoim zasięgiem interesującą Cię działkę, a następnie w rysunku planu znaleźć działkę i odczytać jej przeznaczenie. 

Istnieje także łatwiejszy sposób na weryfikację statusu działki. Wystarczy, że w polu „wyszukaj” podasz adres oraz numer działki, a następnie naciśniesz przycisk „szukaj”. W ten sposób poznasz wszystkie podstawowe informacje dotyczące wybranego terenu.

Dowiedz się więcej: Kiedy i dlaczego wykonuje się projekt zagospodarowania terenu?

Gdzie sprawdzić czy działka jest budowlana?

Wiesz już, gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana, czy rolna. Plan zagospodarowania przestrzennego to nie jedyne miejsce, gdzie znajdziesz takie informacje. Może się zdarzyć, że wybrana przez Ciebie działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania. Co wtedy? Wówczas sprawdź Warunki Zabudowy. Aby je otrzymać, musisz najpierw złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Jego wzór znajdziesz na oficjalnej stronie urzędu.

W decyzji o warunkach zagospodarowania przestrzennego także widnieją dane dotyczące zasad prowadzenia zabudowy. Warto wiedzieć, że wydanie decyzji jest bezpłatne, lecz nie następuje to od ręki. W większości przypadków trzeba będzie na nie poczekać nawet do dwóch miesięcy

Jaki jest koszt odrolnienia działki?

Jakie są podstawowe dokumenty określające przeznaczenie działki – terenu?

Przeznaczenie działki/terenu dokładnie opisuje wspomniany już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP. Czego możesz się z niego wiedzieć?

  • Jaką wysokość oraz ile kondygnacji może mieć Twój dom
  • Czy możesz zbudować dom bliźniak lub zabudowę szeregową
  • Jak duża część Twojej działki może zostać zabudowana
  • Czy przeznaczeniem Twojej działki jest wyłącznie zabudowa jednorodzinna, czy też np. usługowa lub przemysłowa
  • Jaka powinna być szerokość elewacji frontowej
  • Czy możesz wybudować dwa domy na jednej działce

Przeznaczenie działki określają także Warunki Zabudowy, czyli specjalny dokument wydawany przez wójta/burmistrza lub prezydenta miasta.

Co to jest działka inwestycyjna i czym się kierować przy jej zakupie?

Jak dowiedzieć się kto jest właścicielem działki?

Jesteś zainteresowany zakupem konkretnej działki, ale nie wiesz, czy jest ona na sprzedaż? Sprawdź, jak dowiedzieć się kto jest właścicielem działki. Jak się okazuje, możesz uzyskać dostęp do takich danych na kilka sposobów. Najpierw musisz jednak poznać adres administracyjny działki (zrobisz to korzystając z przytoczonego już serwisu, bądź innych stron komercyjnych). Jeśli go znasz, to należy udać się do Państwowej Ewidencji Gruntów i złożyć wniosek o wypis z rejestru gruntów.

Co ważne, dane właściciela działki to tzw. dane wrażliwe więc nie muszą zostać Ci udostępnione. Musisz wykazać się interesem prawnym do nieruchomości, a sam zamiar zakupu pod niego nie podlega. To starosta oceni, czy udostępnić Ci tego rodzaju informacje. 

Inny sposób na poznanie danych właściciela działki to pozyskanie odpisu księgi wieczystej, który wydawany jest przez Sąd Rejonowy. Także i w tym przypadku konieczne będzie złożenie wniosku z podaniem w uzasadnieniu interesu prawnego. Jeśli znasz już numer księgi wieczystej, to wystarczy, że skorzystasz ze strony ekw.ms.gov.pl/. W dziale drugim księgi wieczystej, w rubryce (2.2) – „Własność” znajdziesz dane dotyczące właściciela działki.

Co oznacza numer ewidencyjny działki?

Wiesz już, jak znaleźć działkę po numerze działki. Warto jeszcze poznać definicję jej numeru ewidencyjnego. Musisz bowiem wiedzieć, że ma on postać liczby naturalnej i jest niepowtarzalny. Oznacza to, że każda działka posiada swój numer, tak jak każdy obywatel ma własny numer PESEL.

Numer ewidencyjny działki pozwala dotrzeć do księgi wieczystej. W większości przypadków będziesz posługiwać się jednak adresem ewidencyjnym działki. Jest to jej specyficzny identyfikator, który nierzadko bywa mylony z numerem ewidencyjnym działki. Miej więc na względzie, że są to dwa zupełnie inne oznaczenia. 

Zobacz także: Wybór działki pod budowę domu – co warto wiedzieć?

Jakie są inne sposoby na sprawdzenie przeznaczenia działki?

Przeznaczenie działki możesz także sprawdzić na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego w zakładce “dzienniki urzędowe”. Przeważnie dostępna jest na nich wyszukiwarka, która pozwala łatwo odszukać dane informacje. Musisz mieć jednak na względzie, że dzienniki nie zawsze publikują załączniki graficzne.

Dotyczy to zwłaszcza starszych dzienników. Inna droga to weryfikacja Biuletynu Informacji Publicznej, choć nie zawsze będzie ona w pełni skuteczna. 

Każda działka będzie wystarczająca, żeby postawić na niej dom modułowy 40 m2!

Jaki jest koszt udostępnienia opinii z MPZP?

Należy liczyć się z tym, że udostępnienie opinii z MPZP nie jest bezpłatne, jak ma to miejsce w przypadku warunków zabudowy. Opłata nie będzie jednak aż tak wysoka. Wypis do 5 stron kosztuje 30 złotych. Każda dodatkowa strona to kolejne 20 złotych. Maksymalnie MPZP może kosztować 250 złotych. 

Co w przypadku, jeżeli działka jest budowlana, ale nie ma MPZP?

W tej sytuacji pozostaje złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy już wyżej. Przede wszystkim udać należy się do urzędu gminy lub miasta. W tym dokumencie znajdziesz informacje dotyczące przeznaczenia Twojej działki bądź tej, do której zakupu się przymierzasz.

Nie kupuj kota w worku. Poproś osobę, od której kupujesz działkę o przedstawienie wszystkich niezbędnych informacji. Najważniejsza z nich to numer księgi wieczystej.

W jakiej odległości od lasu możemy budować dom?

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

REKLAMA
Zamknij