Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu na budowę?

Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?

Do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny niezbędne jest wniesienie wkładu własnego. Dzisiaj wszystkie banki go pobierają. Wkład własny to udział klienta w finansowanej przez bank inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że wkład własny może, ale wcale nie musi być w formie pieniężnej. Zatem czy działka może być wkładem własnym? Sprawdź, czy działka jako wkład własny do kredytu jest przez banki akceptowalna.

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest obecnie w Polsce niemożliwe. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S wkład własny przy kredycie hipotecznym powinien wynieść nie mniej niż 20% wartości kredytowanej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia. Uzbieranie takiej kwoty może być sporym problemem szczególnie dla tych, którzy wydali swoje oszczędności na zakup działki pod budowę domu.

Naturalnie wtedy rodzi się pytanie, czy działka może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym? Okazuje się, że banki idą na pewne ustępstwa w tej kwestii i jest duża szansa na to, że działka jako wkład własny zostanie zaakceptowana.

O czym przeczytasz w tym tekście?

Działka budowlana jako wkład własny. Czy to wykonalne?

Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba spełnić określone wymogi. Jednym z najważniejszych jest wniesienie wkładu własnego. Wysokość wkładu własnego jest zależna od wartości kredytowanej nieruchomości, ponieważ jest on wyliczany procentowo. Najczęściej banki wymagają 20% wkładu własnego, czasami połowę mniej.

W drugim przypadku kredytobiorca ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Z uwagi na to, że wkład własny o takiej wysokości to całkiem spora kwota, którą często trudno uzbierać, właściciele działek powinni w tym momencie zadać sobie pytanie, czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu hipotecznego?

Wkład własny najczęściej przybiera postać pieniężną, choć banki akceptują także inne jego formy. Jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny na budowę domu, to wkładem własnym w takim przypadku może być działka, np. taka, na której go postawimy.

Działka jako wkład własny w 2022 roku jest akceptowana przez wszystkie banki komercyjne w Polsce. Rzeczoznawca musi oszacować wartość takiej działki, a ustalona kwota zostanie potraktowana jako zabezpieczenie wystarczające do przyznania kredytu hipotecznego. Warto dodać, że wkładem własnym niekoniecznie musi być ta sama działka, na której ma stanąć dom. Każdy bank podchodzi do tej kwestii indywidualnie.

A czy działka może być wkładem własnym do kredytu na mieszkanie? Jak się okazuje, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. W obu przypadkach jednak wkładem własnym może być wyłącznie działka, która nie jest zabezpieczeniem innego kredytu, czyli ma czystą księgę wieczystą. Ponadto nieruchomość gruntowa nie może stanowić przedmiotu służebności, z kolei jej wartość rynkowa powinna spełniać wymagania kredytodawcy.

Jak sfinansować zakup działki budowlanej – kredytem hipotecznym czy gotówkowym?

Czy działka z darowizny może być wkładem własnym?

Dla banku nie ma większego znaczenia, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie działki. Zatem na pytanie, czy wkładem własnym może być działka otrzymana w formie darowizny, należy odpowiedzieć twierdząco. Najważniejsze jednak, by na tej działce nie było ustanowionego zabezpieczenia. W przeciwnym razie otrzymana w darowiźnie działka jako wkład własny nie zostanie uznana przez bank.

Bezpieczny Kredyt 2% – co wiemy po wejściu programu w życie? [Aktualizacja]

Działka rolna jako wkład własny. Czy bank ją zaakceptuje?

Działka rolna w dużym skrócie to grunt, który w ewidencji gruntów i budynków został uznany za użytek rolny. Z uwagi na to, że taka działka jest tańsza, niż budowlana wiele osób zastanawia się, czy można wybudować na niej dom i czy działka rolna może być wkładem własnym do kredytu hipotecznego.

Zacznijmy od wyjaśnienia pierwszej kwestii. W razie chęci wybudowania domu na działce rolnej konieczne jest odrolnienie gruntu, ale trzeba być świadomym, że wiąże się to z ogromną liczbą formalności. W takim przypadku trzeba złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Płynnie przechodzimy do drugiej kwestii, czyli: czy działka rolna jako wkład własny zostanie zaakceptowana? Niestety działka rolna nie może stanowić zabezpieczenia kredytu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy działka posiada wydane warunki zabudowy.

ofe-5847238-71690 w-71690

Jak bank oceni wartość działki jako wkładu własnego do kredytu?

We wniosku o kredyt hipoteczny możemy zostać poproszeni o wstępne oszacowanie wartości działki oraz jej udział w całości inwestycji. Wpisana przez nas kwota jednak zostanie przez bank zweryfikowana z pomocą uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego, który przeprowadzi rzetelną wycenę. Dopiero jeśli wycena na to pozwoli, działka zostanie uznana jako wkład własny do kredytu na budowę domu.

Duży wkład własny a kredyt hipoteczny – jak to wygląda w praktyce? Zwykle wartość działki jest wyższa niż wymagany przez bank wkład własny. Najczęściej nie ma to jednak większego znaczenia i dokładna wartość działki jest zaliczana na poczet wymaganego wkładu własnego.

Od czego można ubezpieczyć dom? Co może obejmować ubezpieczenie?

Jak wygląda procedura bankowa w przypadku zgłoszenia działki jako wkładu własnego?

Każdy bank indywidualnie ustala, w jaki sposób klient zaciągający kredyt hipoteczny ma udokumentować posiadanie wkładu własnego w postaci działki. Niezbędne będzie rzecz jasna udowodnienie, że jesteśmy właścicielem gruntu. Musimy okazać akt własności nieruchomości i potwierdzenie, że działka nie jest obciążona hipoteką.

Przedstawienie wymaganych przez bank dokumentów potwierdzających posiadanie wkładu własnego to dopiero połowa sukcesu. Kredyt na budowę domu zostanie udzielony dopiero po tym, jak wkład własny w postaci działki zostanie wyceniony przez rzeczoznawcę i okaże się, że wartość gruntu pokrywa wymagany wkład własny.

Czym są i jak działają licytacje komornicze domów jednorodzinnych?

Czy bank może odmówić uznania działki za odpowiedni wkład własny do kredytu hipotecznego?

Istnieją pewne okoliczności, kiedy działka jako wkład własny do kredytu hipotecznego nie zostanie uznana. Stanie się tak przede wszystkim wtedy, gdy będzie obciążona hipoteką. Zadłużona działka nie może być rozpatrywana w kategorii wkładu własnego. Tyczy się to więc działki w kredycie.

Działka jako wkład własny do kredytu musi mieć także odpowiednie przeznaczenie. O ile nie powinno być problemów z akceptacją działki budowlanej, o tyle bank niekoniecznie musi zgodzić się na uznanie działki rolnej na poczet wkładu własnego.

Kolejna sytuacja, kiedy bank może odmówić uznania działki za wkład własny do kredytu hipotecznego, ma miejsce wtedy, gdy oszacowana przez rzeczoznawcę wartość okaże się zbyt niska i nie pokryje wymaganego przez bank wkładu własnego. Wtedy najprawdopodobniej konieczne będzie wniesienie pozostałej części wkładu np. w postaci gotówki. Wszystko zależy od podejścia banku, ważne jednak, by minimalny wkład własny został osiągnięty.

Kredyt budowlano-hipoteczny – czym różni się od kredytu na budowę domu?

Czy są jakieś ryzyka związane z takim rozwiązaniem?

Decydując się na wniesienie działki jako wkładu własnego do kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o ewentualnym ryzyku. Na uwadze należy mieć przede wszystkim skutki, które wiążą się z nieterminowym spłacaniem lub całkowitym zaprzestaniem spłacania kredytu hipotecznego.

W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim liczyć się z ryzykiem utraty działki – bank może wszcząć postępowanie windykacyjne, mające na celu spieniężenie posiadanego przez kredytobiorcę majątku i pokrycie dzięki tym środkom zaległego zobowiązania. Warto pamiętać, że działka jako wkład własny – jeśli trafi na aukcje komornicze – będzie sprzedana za o wiele niższą cenę, niż rzeczywiście jest warta.

Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że zaciągnięcie kredytu na budowę wiąże się z długim okresem spłaty – konieczne więc będzie zachowanie wystarczających dochodów na zapewnienie terminowych spłat zobowiązania. Utrata działki w razie problemów ze spłatą zobowiązania jest największym ryzykiem związanym z ustaleniem takiego wkładu własnego.

Warto pamiętać o tej kwestii i na bieżąco spłacać kredyt, by działka ustanowiona jako wkład własny nie została sprzedana przez bank. Chcąc zminimalizować ryzyko, należy też poznać oferty kilku banków, by raty i termin ich spłaty były jak najdogodniejsze.

Jaka jeszcze część nieruchomości może posłużyć za wkład własny?

Ziemia jako wkład własny na dom lub mieszkanie to tylko jedna z propozycji, możliwości jest dużo więcej. Na poczet wkładu własnego może zostać także uznana inna nieruchomość pod warunkiem, że nie jest już zabezpieczeniem jakiegoś kredytu, czyli nie ma wpisów w księdze wieczystej. Mowa tutaj o mieszkaniu w bloku lub domu jednorodzinnym, bo już np. garaż jako wkład własny raczej nie będzie zaakceptowany.

A czy udział w nieruchomości może być wkładem własnym? Okazuje się, że tak, jednak pozostali właściciele nieruchomości muszą się na to zgodzić, ponadto muszą oni zostać współkredytobiorcami.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Czynniki wpływające na cenę

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij