Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Złap rabat na projekt  🏡 Nawet 1200 zł taniej!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom na skarpie – jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?

Jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?

Dom na skarpie, chociaż wygląda niezwykle malowniczo, może przysporzyć wielu problemów. Pochyły teren i ciężkie warunki sprawiają, że nie każdy budynek będzie mógł zostać tutaj usytuowany. Dom na skarpie musi spełniać wszystkie wymagania konstrukcyjne, dostosowane do wyniku wykonanych badań terenu. Sprawdź, jak prawidłowo wybudować dom na skarpie i ciesz się pięknym widokiem.

Decydując się na konkretny projekt domu, warto mieć już wybraną działkę, na której zostanie on postawiony. Wymagania terenu bardzo często determinują wybór określonego rodzaju zabudowy, a decyzja o warunkach zagospodarowania zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące, chociażby wielkości powierzchni budynków. Właśnie dlatego pierwszym etapem budowy domu, powinien być zakup odpowiedniej działki, a następnie wybór projektu.

Dom na skarpie – czym się charakteryzuje?

Dom na skarpie często kojarzy nam się z pięknym, górskim widokiem. Nierówne tereny oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy, pozwalają zachwycać się niecodzienną panoramą z okien własnego domu. W zależności od miejsca, w którym został wybudowany, może przypominać typowo górską chatkę, klasyczny dom jednorodzinny czy też nowoczesny dom na skarpie.

Domy budowane na zboczach najczęściej mają dwuspadowe dachy, jednak znaleźć można też projekty domów z dachem płaskim lub wielospadowym. Często ze względu na umiejscowienie, wyglądają one tak spektakularnie, że nie potrzebują dodatkowych zdobień, oprócz drewnianych wykończeń czy minimalistycznych akcentów. Cechą charakterystyczną takich domów są często duże przeszklenia w postaci okien panoramicznych oraz niezbyt wysoka bryła ze względu na problem z utrzymaniem środka ciężkości.

Dom na skarpie – na co zwrócić uwagę przed budową?

Decydując się na budowę domu na pochyłym terenie, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Przed rozpoczęciem prac ziemnych, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykona odpowiednie badania geologiczne, dzięki którym będzie można poprawnie ocenić jakość gruntu.

Dodatkowo przeglądając projekty domów na wzniesieniu, należałoby zwrócić uwagę szczególnie na te, które mają układ kaskadowy (zdecydowanie popularne w krajach śródziemnomorskich), gdzie kondygnacje są przesunięte względem siebie, a nie jak w przypadku standardowego usytuowania, umieszczone jedna nad drugą. Znacznie ułatwi to proces aranżacyjny.

Przed rozpoczęciem budowy, należy wybrać odpowiednie fundamenty i sprawdzić, czy są one dostosowane do pochyłości terenu. Domy na skarpie powinny mieć fundamenty schodkowe.

Warto wiedzieć: Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Dom na skarpie – jak ustawić bryłę domu?

Jeśli chcesz postawić dom na skarpie lub zboczu, musisz pamiętać o odpowiednim ustawieniu bryły względem stron świata, by uniknąć sporych strat ciepła. Zazwyczaj od strony stoku dom nie powinien mieć wybudowanych okien, które i tak w tym wypadku byłyby zacienione.

Zatem najlepiej w takiej sytuacji jest umieścić północną elewację budynku od strony skarpy. Nie potrzebuje ona takiego nasłonecznienia, przez co można w zacienionej części domu zaplanować garaż czy też pomieszczenia gospodarcze. A na lepiej doświetlonej – front i pokoje dzienne, w których światło jest niezbędne.

Osadzenie konstrukcji domu na stoku

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, decydując się na zakup działki ze skarpą lub usytuowaną na zboczu, należy wykonać odpowiednie badania geologiczne. Niestety może okazać się, że nachylenie skarpy jest tak duże, że konieczna będzie budowa ściany oporowej, która będzie zabezpieczała grunt przed osuwaniem w dół zbocza. W przeciwnym razie mogłoby dojść do osunięcia ziemi oraz naruszenia konstrukcji budynku.

Alternatywą tego rozwiązania jest niwelacja, czyli wyrównanie terenu. Takie działanie gwarantuje stabilność budynku oraz umożliwia dowolne kształtowanie terenu. Warto mieć świadomość, że obie metody znacząco wpływają na całkowity koszt inwestycji.

Fundamenty pod budowę domu na stoku

Fundament domu na skarpie musi mieć strukturę dostosowaną do pochyłości terenu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w tej sytuacji są fundamenty schodkowe. Mają one formę stopni, których poziom zmienia się wraz ze zmianą nachylenia terenu.

Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej głębokości posadowienia fundamentu. Tak jak w przypadku fundamentów płaskich, nie mogą one na żadnym fragmencie znaleźć się powyżej głębokości przemarzania gruntu, która wynosi od 80 do 140 cm w zależności od strefy.

Istotne jest również odpowiednie zbrojenie ław fundamentowych. W miejscach schodków wykonuje się je na zakład, natomiast w narożnikach budynku dwie ławy powinny być połączone prętami w kształcie litery L.

Opcją alternatywną do fundamentu schodkowego jest zastosowanie wysokich ścian fundamentowych, które dodatkowo usztywnia się wieńcem na poziomie podłogi parteru.

Przeczytaj: Czym jest niwelacja terenu i czy wymaga pozwolenia na budowę?

Projekty domów na skarpie – jak wybrać odpowiedni?

Projekty domów na skarpę to często nowoczesne rozwiązania projektowe, będące połączeniem kilku sprawdzonych stylów. W zależności od gustu i indywidualnych upodobań można wybrać odpowiedni dla siebie projekt domu. Będąc jeszcze na etapie przemyśleń, warto zapoznać się z warunkami zabudowy, które określają, jak może wyglądać dom postawiony na danej działce. W dokumencie znajdą się więc informacje na temat rodzaju dachu (czasami również kąta nachylenia) czy grubości elewacji.

Dom na skarpie projekt – przeglądając propozycje projektów, można znaleźć te o powierzchni do 150 m2, jak i większe – nawet do 200 m2. Największą popularnością cieszą się projekty domów parterowych oraz z poddaszem użytkowym, dzięki czemu budynek nie jest zbyt wysoki, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na całą konstrukcję.

Decydując się na dom usytuowany na zboczu, nie trzeba rezygnować z garażu i można wybrać projekt domu z garażem jedno- czy dwustanowiskowym. Podobnie jak w przypadku domów usytuowanych na standardowych działkach, domy na skarpie mogą być wybudowane niemalże w każdym stylu od tradycyjnego przez nowoczesny, a na góralskim kończąc.

Przeczytaj także: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Dom na skarpie z podpiwniczeniem czy bez?

Dom wzniesiony na skarpie powinien być częściowo zagłębiony w ziemi, dlatego w tej sytuacji ciężko jest wybudować klasyczną piwnicę. Można jednak wybrać projekt z pełnym bądź częściowym podpiwniczeniem i wybrane miejsce wykorzystać do stworzenia kotłowni czy pomieszczeń gospodarczych lub technicznych, co powinni docenić szczególnie mieszkańcy nieco mniejszych domków, gdzie każde dodatkowe miejsce jest na wagę złota.

Jeśli działka nachylona jest w kierunku drogi, w podziemnej części można zorganizować garaż z wjazdem od frontu budynku. Garaż w podpiwniczeniu jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku małej lub wąskiej działki. Takie rozwiązanie można też zastosować na bardzo pochyłym terenie, dzięki czemu dobrze wykorzystamy każdy metr działki.

Warto pamiętać jednak o tym, że z im twardszym podłożem mamy do czynienia, tym zwiększa się koszt prac ziemnych. Osłonięcie gruntu na skarpie może skutkować tym, że zostanie odsłonięta lita skała, która uniemożliwi dalsze prowadzenie prac.

Jak dobrać odpowiedni typ fundamentów do rodzaju gruntu?

Jak cieszyć się pięknym domem na zboczu?

Budowa domu na skarpie lub zboczu może wydawać się trudnym przedsięwzięciem. Jednak efekt jest wart wszelkich poświęceń – wspaniałe widoki i pięknie osadzony dom będą towarzyszyć domownikom przez długie lata. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki projekt wybrać, zapoznaj się z propozycjami projektów domów nowoczesnych.

Minimalizm podkreśli dynamikę terenu, a prosta forma będzie łatwiejsza do wykonania. Prosta kompozycja przekłada się również na wygląd dachu – nieskomplikowany dach dwuspadowy, jednospadowy lub płaski może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Nie zamykaj się jednak na widoki! Od frontowej strony budynku możesz pokusić się o np. lukarny lub wykusze, które wpiszą się w sielski krajobraz. Doskonałym rozwiązaniem są też duże okna. Przeszklenia od podłogi aż do sufitu, dodadzą bryle prawdziwej lekkości, a Tobie zapewnią niesamowite widoki. Możesz pokusić się również o taras, który będzie okalał cały dom.

Dom na skarpie lub zboczu – jak zaaranżować wnętrza?

Dom na skarpie lub zboczu może mieć tradycyjny, lub kaskadowy układ kondygnacji. Ten drugi oznacza, że mogą one być przesunięcie względem siebie, co dostarcza niezwykłych wrażeń estetycznych, ale też funkcjonalnych.

W przypadku domu piętrowego warto przemyśleć podział stref i pomieszczenia gospodarcze umieścić w piwnicy, strefę dzienną na piętrze, a nocą na parterze. Taki podział pozwoli jeszcze lepiej doświetlić wnętrze domu.

Urządzając dom, warto stylem nawiązać do miejsca, w którym się znajduje. Jeśli wybraliśmy działkę w górach, może warto pomyśleć o drewnie, kominku czy ażurowych zasłonach, a w przypadku domu nad morzem – urządzić go w stylu marynistycznym.

Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Dom na skarpie lub zboczu – dlaczego warto?

Projekty domów na zboczu mogą zachwycić zarówno miłośników gór, jak i wielbicieli miejskich krajobrazów. Usytuowanie domu na stoku czyni go niepowtarzalnym, a jego właścicieli otwiera na interesujące widoki perspektywiczne. Należy jednak dobrze wybrać działkę pod dom i odpowiednio wykorzystać pochyłość jej terenu, by dom nie tylko wyglądał efektownie, ale był również funkcjonalny.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy
Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Reklama
Zamknij