Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak zbudować taras z betonu?

Jak zbudować taras z betonu?

Taras z betonu wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, wykonania warstwy z piasku lub mieszaniny pospółki oraz żwiru. Przy dużych tarasach zalecamy Ci ponadto wykonanie zbrojenia, które zwiększy trwałość podłogi betonowej. Do stworzenia tarasu możesz wykorzystać zarówno beton architektoniczny, jak i dekoracyjny, o wysokich walorach estetycznych. Wykończenie powierzchni płytkami różnego rodzaju nada mu zindywidualizowany charakter.

Na własnym, przydomowym tarasie możesz wypoczywać i relaksować się każdego dnia. Samo uwzględnienie go w swoim projekcie domu jednorodzinnego nie wystarczy, powinieneś zadbać również o jego solidność. Rozwiązaniem może być wybór tarasu betonowego – trwałego i wytrzymałego. Jak przygotować podłoże pod taki taras, wykonać jego hydroizolację oraz jak go wykończyć? Dowiedz się tego!

Jak przygotować teren pod taras z betonu?

Taras powinien stanowić przedłużenie domu i płynne przejście pomiędzy wnętrzem a zielonym otoczeniem. Jego budowa wymaga wykonania dobrego planu i projektu, a także właściwego przygotowania podłoża. Musisz też podjąć decyzję w kwestii wielkości i kształtu tarasu. Jakie powinny być jego wymiary? Przyjąć możesz, że powinien być podobnych wymiarów co salon lub jadalnia. Zasadniczo pełnią one podobne funkcje, z tym że na tarasie będziesz biesiadować i wypoczywać przy ładnej pogodzie.

Warto zadbać także o to, by na tarasie zmieściły się meble ogrodowe czy donice z kwiatami. Jego duża powierzchnia pozwoli Ci na wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na część wypoczynkową i jadalnianą – gościnną, ze stołem i krzesłami lub ławkami. W miejscu, w którym ma zostać wybudowany taras, konieczne jest dokonanie dokładnych pomiarów. Następnie należy wytyczyć dla niego przestrzeń i oczyścić podłoże.

Zanim wybudujesz dom z tarasem czy w ogóle zaplanujesz wykonanie tarasu betonowego, musisz odpowiednio przygotować pod niego podłoże. Sprawdź w pierwszej kolejności nachylenie terenu. Ważne jest przede wszystkim to, jak uformowany jest spadek od ścian budynku do krawędzi tarasu. Jeśli taki spadek istnieje naturalnie, to dobrze. W przeciwnym wypadku trzeba go uformować, by zapobiec gromadzeniu się wody z opadów atmosferycznych. Przyjmuje się, że nachylenie płyty tarasu powinno wynosić od 1,5 do około 2 proc. w kierunku krawędzi położonej równolegle do ściany domu. Wtedy przy nawet ulewnych opadach deszczu woda będzie swobodnie spływała z jego powierzchni i nie będzie się na nim zatrzymywała.

Z podłoża musisz usunąć około 30 cm organicznej warstwy gruntu (humusu) i oczyścić je z większych zanieczyszczeń. Jeśli planujesz usytuowanie tarasu bezpośrednio przy ścianie domu, wówczas wyłóż przy ścianie izolację przeciwwilgociową, np. z folii z powłoką włóknino-polipropylenową lub dobrej jakości papy podkładowej. Przy samej krawędzi budynku łączącej się z tarasem musisz ponadto zaplanować dylatacje, w tym dylatacje pośrednie. Wszystko po to, by betonowa posadzka miała wystarczająco dużo miejsca, by rozszerzać się i kurczyć.

W przeciwnym wypadku brak szczelin na około 1 cm od wylewki spowoduje pękanie betonu, a nawet może prowadzić do odpadania płytek lub paneli. Problematyczne może być budowanie tarasu przydomowego na podłożu gliniastym, ponieważ jest ono niestabilne. Żeby to zmienić, wyłóż teren geowłókniną, która sprawi, że poszczególne warstwy ziemi nie będą się ze sobą mieszały. Geowłóknina przyda Ci się również wtedy, gdy zamierzasz usytuować swój taras na zboczu i na terenie o sporych różnicach poziomu.

Jak zbudować taras z betonu?

Jaki beton wybrać do budowy tarasu?

Najważniejszym elementem tarasu jest betonowa wylewka, którą wykonasz dopiero po stworzeniu odpowiedniego pod względem jakości podkładu. W przypadku wyboru tarasu z betonu bez względu na jego typ wykonaj podkład o grubości około 25 cm z mieszanki pospółki lub piasku. Dopiero na podkładzie wylejesz wylewkę z betonu. Jeśli taras ma być dosyć duży, to najlepiej połóż warstwę żwiru pod wylewkę lub nawet zbrojenie ze stalowymi prętami. Tu pojawia się kolejna kwestia, którą musisz rozważyć. Chodzi o typ betonu, który wykorzystasz. Możesz użyć betonu:

 • architektonicznego
 • polerowanego
 • dekoracyjnego
 • stemplowanego

Beton architektoniczny kojarzyć Ci się może szczególnie z myślą architektoniczną PRL-u, kiedy powstawały betonowe bloki wielorodzinne. Dziś jednak materiał ten przeżywa swój renesans, dlatego warto rozważyć wzniesienie tarasu z jego wykorzystaniem. Będzie miał on gładką powierzchnię i widoczną warstwę strukturalną. Beton architektoniczny osiąga bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i jest materiałem trwałym.

W przypadku aranżacji domu w nowoczesnym stylu, taras z betonu architektonicznego znakomicie będzie do tego pasował. Może również użyć do budowy betonu polerowanego. Jeśli go odpowiednio zaimpregnujesz, nadasz mu wysoką odporność na ścieranie i zaplamienia. Błyszczące wykończenie tarasu z polerowanego betonu ma właściwości dekoracyjne. Pozbawione będzie ono wad posadzek, które trzeba utwardzać powierzchniowo.

Masz do wyboru także różne rodzaje betonu dekoracyjnego. Nie będziesz już musiał wykańczać go płytkami czy klinkierem. Jeśli wybierzesz taras z betonu dekoracyjnego, ozdobnego, otrzymasz materiał, który stanie się elementem konstrukcji oraz dekoracją w jednym. Może mieć on właściwości antypoślizgowe. Estetycznie wyglądać będzie także taras z betonu stemplowanego, nazywanego również betonem odciskanym, który jest nowoczesnym materiałem budowlanym.

Po jego wylaniu odciska się w nim formy, które pozwalają na imitowanie naturalnego kamienia, drewna, cegły i nie tylko. Alternatywą dla wykonania estetycznego tarasu z betonu będzie wybór betonu szlifowanego. Taras z betonu szlifowanego jest gładki i ładny, ale nie tak funkcjonalny z uwagi na ryzyko poślizgu.

Jak zbudować taras z betonu? Krok po kroku

Jeśli masz już przygotowane podłoże na potrzeby wykonana tarasu betonowego, dowiedz się, jak go wykonać. Przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić. Etapy należy przechodzić zgodnie z planem, jeden po drugim. Obejmują one:

 • Etap 1. Przygotowanie podłoża – co opisaliśmy już wcześniej. Przypominamy Ci jedynie, że taras betonowy powinno się zagłębić w większym stopniu, ponieważ dzięki temu możesz uniknąć jego pękania przy temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza.
 • Etap 2. Wykonanie podkładu pod betonową podłogę – używa się do tego zagęszczanego warstwami piasku lub pospółki, o grubości około 25 cm. Podbudowa tarasu powinna zostać ubita, najlepiej z wykorzystaniem specjalnej ubijarki spalinowej. Betonowa podłoga tarasu wykonana powinna być z betonu B15 i mieć grubość co najmniej 10 cm. Jeśli planujesz taras o dosyć sporej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie pod podłogą betonową zbrojenia – wystarczy, że wykorzystasz w tym celu zbrojenie przeciwprężne z siatki z drutu o średnicy około 5 mm. Przy większych tarasach zalecamy jednocześnie wykonanie nacięć dylatacyjnych, które pozwolą na podzielenie powierzchni na pola o wymiarach 2,5 × 2,5 m czy 3 × 3 m.
 • Etap 3. Wykonanie warstwy hydroizolacyjnej tarasu z betonu – gotowa płyta betonowa musi być zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci z gruntu oraz przenikaniem wody opadowej. Wykorzystaj wygodną izolację z płynnej folii.
 • Etap 4. Wykończenie – jeśli nie tworzysz tarasu z betonu dekoracyjnego, najprawdopodobniej zechcesz obłożyć go np. płytkami czy inną okładziną. Przy domu, doskonale prezentuje się także taras wykonany z kostki brukowej.

Jak zbudować taras z betonu?

Czy budowa tarasu z betonu wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z normami prawnymi budowa tarasu przydomowego wymaga dopełnienia pewnych procedur formalnych. Masz zasadniczo do wyboru budowę tarasu na podstawie:

 • zgłoszenia robót z projektem budowlanym,
 • pozwolenia na budowę.

W przypadku nowo budowanych budynków wystarczy, że zgłosisz roboty polegające na wybudowaniu tarasu przydomowego. Natomiast w przeciwnym wypadku może być potrzebne pozwolenie na budowę. Warto podkreślić, że taras stanowi funkcjonalno-użytkową część budynku i nie zostanie w świetle obowiązującego prawa uznany za obiekt małej architektury. Dlatego uzyskanie pozwolenia na budowę może być niezbędne.

Przy nowo budowanym domu, którego projekt już zakłada taras i uzyska pozytywną opinię urzędników, nie będzie potrzeby pozyskiwania dodatkowego pozwolenia. Jeśli zaś zechcesz dobudować taras do istniejącego domu, to może zostać to uznane za rozbudowę budynku mieszkalnego, co pociągnie za sobą konieczność zdobycia osobnego pozwolenia na budowę. W związku z nowelizacją Prawa budowlanego od 2020 roku inwestor, który chce zrealizować inwestycję polegającą na montażu naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 mkw, nie musi już pozyskiwać pozwolenia lub zgłoszenia robót budowlanych.

Sprawdź: Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?

Jakie są koszty wykonania tarasu z betonu?

Cena wykonania tarasu z betonu uzależniona jest od techniki budowy. Wybierzesz taras z betonu architektonicznego, czy może dekoracyjnego? Duże znaczenie dla ostatecznych kosztów inwestycji będzie miało to, jak wygląda podłoże i jakie prace będzie trzeba wykonać, aby ostatecznie zrobić wylewkę betonową. Jeśli podłoże jest dość stabilne, bez dodatkowych spadków, sam żwir kosztować będzie około 150 zł w przypadku tarasu o wielkości średnio 25 mkw. Droższe będzie wykonanie podłoża przy gruntach ilastych i gliniastych – za geowłókninę trzeba zapłacić w takim przypadku około 200 zł. Piasek bądź mieszanka pospółki do podkładu wyniesie około 200–250 zł.

Ile kosztuje taras z betonu? Sama betonowa wylewka będzie kosztowała od około 1,5–2 tys. zł, w zależności od tego, jaki beton wybierzesz na swój taras. Do tego dolicz koszty ewentualnego zbrojenia tarasu – kilkaset złotych – oraz zabezpieczenie go przed szkodliwym wpływem wody lub wilgoci, czyli kolejne 200–250 zł. Ostatnim kosztem będzie wykończenie powierzchni, choć nie zawsze będzie to wymagane.

Jak zabezpieczyć betonowy taras przed wilgocią?

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu i budowie tarasu betonowego jest wyposażenie go w hydroizolację. Ma to znaczenie bez względu na to, z czego taras jest budowany. Zwróć uwagę, jak uszczelnić taras betonowy, aby nie doszło do przenikania wilgoci z gruntu i wody opadowej. Dowiedz się, czym go zabezpieczyć, aby służył Ci w niezmienionym stanie przez długi czas. Pamiętaj, że taras jest elementem budynku, który wystaje najczęściej poza jego obrys, dlatego mocno będzie narażony na działanie warunków zewnętrznych. Musisz więc szczególnie zadbać o hydroizolację jego powierzchni. Dzięki niej będzie on chroniony przed wnikaniem wilgoci i wody w głąb konstrukcji.

Dobra hydroizolacja będzie dla Twojego tarasu barierą chroniącą płytę konstrukcyjną przed korozją, przeciekami i stworzy warunki ograniczające rozwój mikroorganizmów. Podczas wybierania materiałów hydroizolacyjnych zwróć uwagę na ich elastyczność. To szczególnie ważne w miejscach, w których istnieje problem naprężania konstrukcji lub materiałów. Do ochrony tarasów przed wodą najlepiej nadają się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami.

Zagwarantują szczelność, a także odporność na niskie temperatury i niekorzystne czynniki atmosferyczne. We wszystkich rogach tarasu, czyli w newralgicznych strefach, konieczne jest wykonanie uszczelnienia, ważne jest bowiem, by w takich miejscach była warstwa uniemożliwiająca przedostawanie się wody do konstrukcji. Pod spodem płyty konstrukcyjnej możesz ułożyć warstwę odcinającą. Izolację możesz wykonać z różnych materiałów:

 • papy termozgrzewalnej,
 • folii,
 • masy wodoodpornej,
 • zaprawy mineralnej modyfikowanej żywicami.

Jak wykończyć taras z betonu?

Jeśli Twój taras nie jest wykonany z betonu dekoracyjnego, który sam w sobie stanowi jego estetyczne wykończenie, możesz po wykonaniu całej konstrukcji i podłogi betonowej przemyśleć sobie, co położyć na taras z betonu, aby lepiej wyglądał. Istnieje wiele różnego rodzaju wykończeń tarasu z betonu. Czym wykończyć go, by być zadowolonym z uzyskanych efektów? Bardzo często inwestorzy decydują się w takim przypadku na wykończenie z płytek ceramicznych. Oczywiście musisz zadbać o to, by wybrać materiał nie tylko ładny, ale i spełniający określone wymagania. Muszą to być płytki:

 • Antypoślizgowe – powinny one redukować ryzyko poślizgnięcia się nawet na mokrej powierzchni. Takie zalety mają nieszkliwiony klinkier oraz płytki, które producenci pokrywają specjalnym, antypoślizgowym szkliwem. Mniej śliskie z pewnością będą płytki o niegładkiej powierzchni, czyli chropowate, o wyraźnej strukturze. Spośród płytek kamiennych w wersji antypoślizgowej sprawdzą się te o groszkowej lub promieniowanej powierzchni.
 • Mrozoodporne – taras wystawiony jest na oddziaływanie niskich temperatur w ciągu zimy, dlatego wykorzystane do jego wykończenia płytki koniecznie muszą być mrozoodporne i mieć nasiąkliwość mniejszą niż 3 proc.
 • Wytrzymałe na ścieranie – na taras wykorzystaj płytki, które mają średnią, a najlepiej wysoką (co najmniej IV) klasę ścieralności.

Jakie płytki wybrać na taras z betonu?

Radzimy dobrze zastanowić się nad tym, co położyć na tarasie. Możesz wybierać spośród takich materiałów wykończeniowych jak:

 • Terakota – płytki terakotowe to nic innego, jak płytki gliniane szkliwione, w przypadku których barwiona jest ich warstwa wierzchnia. Mają umiarkowany stopień twardości i zróżnicowaną odporność na mróz. Możesz wybierać spośród płytek terakotowych o fakturze gładkiej lub chropowatej.
 • Klinkier – to także gliniane płytki, które wypalane są w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu uzyskują wysoką twardość. Są odporne na ścieranie i wykazują właściwości mrozoodporne. Naturalny kolor klinkieru jest rudy, brązowy lub ciemnoczerwony, ale w ostatnich latach powstały już takie techniki, które pozwalają na nadanie mu dowolnego koloru.
 • Gres – to kolejny rodzaj płytek, ale tym razem wykonane ze zmielonego kwarcu, kaolinu lub skaleni. Są twarde, mrozoodporne i wolno ulegają ścieraniu. Ich jednorodna budowa sprawia, że nawet po uszkodzeniu nie zmieniają swojej barwy. Możesz wybrać zwłaszcza gres o chropowatej strukturze, która będzie działała jako ochrona antypoślizgowa.
 • Kamień – swój taras możesz obłożyć kamieniem różnego typu, np. granitem czy piaskowcem. W obu przypadkach otrzymasz powłokę odporną na ścieranie oraz na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Musisz wiedzieć przy tym, że w miarę upływu czasu na piaskowcu mogą rozwinąć się glony, przez co kamień ten zmieni nieco swoją naturalną barwę. Będzie też mniej odporny na ścieranie niż granit.

Jeśli planujesz wykorzystać płytki ceramiczne, powinieneś układać je z wykorzystaniem elastycznej zaprawy klejowej. Zwróć uwagę, czy zaprawa ta jest przeznaczona do stosowania na zewnątrz. Płytki kamienne powinno się układać na specjalnie do nich przeznaczonej zaprawie. Możesz wykorzystać do tego celu zaprawę cementową lub cementowo-wapienną.

Pamiętaj, by zostawić odstęp między płytkami i wypełnić je fugą do zastosowań zewnętrznych. Styki płytek nawierzchni i cokołu wypełnij z kolei masą trwale elastyczną. Oprócz płytek na tarasie betonowym możesz położyć drewno. Jest to naturalny materiał budowlany i wykończeniowy, ale wymaga on konserwacji. Możesz też wykorzystać płytki ceramiczne lub płyty betonowe imitujące drewno.

Jak zbudować taras z betonu?

Wady i zalety tarasów z betonu

Zastanawiasz się nad wykonaniem tarasu betonowego przy swoim domu? Najlepiej zaplanuj go już w projekcie architektonicznym. Możesz też zawsze dobudować taras do istniejącego budynku. Jedną z dostępnych opcji jest być opisywany przez nas taras betonowy, który ma wiele zalet:

 • solidny i trwały;
 • estetyczny wygląd, zwłaszcza w przypadku wykonania tarasu z betonu dekoracyjnego, np. polerowanego czy szlifowanego;
 • łatwy w utrzymaniu w należytej czystości;
 • łatwy w pielęgnacji i konserwacji;
 • duże możliwości w wyborze sposobu wykończenia tarasu – płytki ceramiczne, kamienne, gresowe, klinkier itp.;
 • brak konieczności wykańczania tarasu od razu po zakończeniu jego budowy – jeśli nie będziesz mieć odpowiednich środków finansowych na ten cel, możesz odłożyć prace polegające na wykończeniu tarasu na bliżej niesprecyzowaną przyszłość.

Taras z betonu ma również wady:

 • pracochłonne wykonanie, zwłaszcza w przypadku gruntów gliniastych i ilastych;
 • konieczność wykonania przez ekipę budowlaną – nieprawidłowa realizacja podłogi stanie się przyczyną pękania betonu;
 • duża liczba spoin w przypadku pokrycia tarasu betonowego płytkami grozi ich odpadaniem i pękaniem pod wpływem skrajnych temperatur;
 • czasochłonność wykonania, wywołana koniecznością czekania, aż beton wyschnie.

Wykonanie tarasu betonowego zaprojektowanego do domu jednorodzinnego będzie dobrym wyborem z uwagi na szerokie możliwości jego wykończenia i wysoką trwałość. Jeśli tylko będziesz pamiętać o konieczności zaizolowania tarasu przed wilgocią i wykorzystania do jego wykończenia płytek o odpowiednich parametrach, będzie Ci on służył przez wiele lat.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM
Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM

Nowości w tej kategorii

Taras
Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?
30 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?

Taras na dachu może prezentować się imponująco. Jego posiadanie to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które mieszkają w...

Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Deski tarasowe pozwolą stworzyć miejsce do wypoczynku przy swoim domu, na świeżym powietrzu. Możesz wybrać przy tym zarówn...

Taras
Zadaszenie tarasu - jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?
25 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

W polskich warunkach klimatycznych zadaszenie tarasu to konieczność, o której wcześniej czy później myśli niemal każdy wła...

Taras
Piękny taras na lata – jak dobrać drewno tarasowe?
14 maja 2020 r. Ewelina Kocenda

Piękny taras na lata – jak dobrać drewno tarasowe?

Wybierając materiał na taras, można zdecydować się na solidny kamień lub eleganckie płytki, ale to drewno cieszy się ostat...

Taras
Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?
30 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?

Taras na dachu może prezentować się imponująco. Jego posiadanie to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które mieszkają w...

Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Deski tarasowe pozwolą stworzyć miejsce do wypoczynku przy swoim domu, na świeżym powietrzu. Możesz wybrać przy tym zarówn...

Taras
Zadaszenie tarasu - jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?
25 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

W polskich warunkach klimatycznych zadaszenie tarasu to konieczność, o której wcześniej czy później myśli niemal każdy wła...

Taras
Piękny taras na lata – jak dobrać drewno tarasowe?
14 maja 2020 r. Ewelina Kocenda

Piękny taras na lata – jak dobrać drewno tarasowe?

Wybierając materiał na taras, można zdecydować się na solidny kamień lub eleganckie płytki, ale to drewno cieszy się ostat...