Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Posadowienie budynku – co to jest, jakie są rodzaje i jak wykonać bezpieczne posadowienie?

Posadowienie budynku

Posadowienie budynku to element, bez którego nie da się ukończyć budowy domu. Stanowi wszystkie fundamenty, na których stoi budowla. Istnieje szereg różnych sposobów na wykonanie posadowienia. Czym się one różnią i jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy jak wykonać posadowienie fundamentów!

Posadowienie budynku – co to jest?

Podczas wybierania projektu domu powinieneś zorientować się, jaki przewidziano rodzaj posadowienia budynku. Czym dokładnie jest posadowienie?

Co to jest posadowienie budynku? Jest to zespół wszystkich fundamentów obiektu budowlanego. Ma za zadanie przekazać wszystkie obciążenia z obiektu na grunt nośny oraz zapewnić odpowiednią nośność. Jako że fundament jest elementem niezbędnym w większości budowli, wykonanie posadowienia będzie jedną z podstawowych czynności na placu budowy.

Posadowienie budynku – jakie są jego rodzaje?

Posadowienie budynku może przyjmować dwa rodzaje. Dobór jedno z nich uzależniony jest od układu konstrukcyjnego budynku oraz warunków gruntowych w miejscu budowy inwestycji.

Pod względem sposobu przenoszenia obciążeń na podłoże gruntowe wyróżnia się dwa typy posadowienia: bezpośrednie i pośrednie. Czym się od siebie różnią?

Posadowienie bezpośrednie

Posadowienie bezpośrednie budowli ma miejsce w momencie, kiedy reakcje z budynku przekazywane są przez fundamenty bezpośrednio na warstwy nośne podłoża. Takie rozwiązania technologiczne stosowane są wyłącznie kiedy warstwy zalegają stosunkowo płytko poniżej poziomu terenu. Sposób tego, jak ma zostać wykonane posadowienie, określa norma prawna.

Posadowienie pośrednie

Posadowienie pośrednie to typ konstrukcji stosowany przy gruntach, gdzie grunt nośny zalega głęboko lub inne czynniki eliminują możliwość wykonania posadowienia bezpośredniego. Powodem może być wysoki poziom wód gruntowych lub bliskość skarpy. Posadowienie pośrednie wykonywane jest najczęściej na palach, słupach lub w postaci studni.

Warto wiedzieć! Posadowienie pośrednie i bezpośrednie stosowane są w Polsce. Lokalizacja działki będzie wpływać na to, jaki typ posadowienia znajdzie zastosowanie w konkretnym projekcie.

Posadowienie budynku – najważniejsze elementy konstrukcji

Aby wykonać posadowienie budynku, niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednie elementy konstrukcyjne. Muszą być one dopasowane do wymagań, jakie stawia grunt oraz konstrukcja budynku. Jakie elementy są najczęściej wybierane?

Posadowienie na studniach 

Posadowienie na studniach to jeden ze sposobów na pośrednie posadowienie obiektu. Zwykle stosuje się je tam, gdzie warstwa nośna gruntu jest położona głęboko (na około 8-10 metrach), a budowla ma znaczny ciężar. Studnie wykonywane są tzw. metodą studniarską. Szalunek tracony stanowią żelbetonowe lub betonowe kręgi.

Posadowienie na płycie fundamentowej

Wiele projektów zakłada posadowienie domu na płycie fundamentowej. Zastosowanie płyty pozwala bowiem na dokładniejsze rozłożenie warstwy izolacyjnej. Ten typ posadowienia sprawdza się na gruntach o słabej nośności lub wysokim poziomie wód gruntowych. Można w nim umiejscowić ogrzewanie podłogowe, dlatego dobrze sprawdzi się w domach energooszczędnych.

Zwykle w celu położenia płyty fundamentowej stosuje się dwa typy płyt styropianowych. Twarde płyty EPS 200 kładzie się w najbardziej obciążanych miejscach, głównie pod ścianami nośnymi. W pozostałych miejscach stosuje się natomiast płyty styropianowe EPS 100.

Posadowienie na palach

Tzw. palowanie konieczne jest w momencie, kiedy na fundament, a co za tym idzie, na grunt przenoszone są znaczne siły skupione. Pale mają więc zastosowanie w podporach mostów, obiektach hydrotechnicznych i morskich, ale również do wzmocnienia wysokich wykopów.

Posadowienie ław fundamentowych

Ławy fundamentowe to aktualnie jeden z najczęściej wybieranych typów posadowienia. Jest ono stosunkowo łatwe do wykonania oraz dobrze sprawdza się na gruntach o dobrej nośności. Ława taka wykonywana jest jako podstawa ścian budynku z betonu o klasie C16/20 lub C20/25.

Ławy wylewa się na jeden z dwóch sposobów:

  • na dno wykopu wylewany jest podkład betonowy w postaci 10-centymetrowej warstwy chudego betonu. Na nim układa się podkładki dystansowe. Umieszczane jest również zbrojenie oraz montowany szalunek z desek. W szalunek wylewa się beton właściwy, który tworzy ławę fundamentową;
  • wykop wykładany jest folią budowlaną – a do niego wylewany jest wykop – do wysokości określonej w instrukcji.

Czytaj też: Z jakich materiałów budować fundamenty? Podpowiadamy!

Posadowienie budynku a rodzaj gruntu – co warto wiedzieć?

Wybór sposobu posadowienia budynku uzależniony jest w dużej mierze od tego, na jakim gruncie będzie on stawiany. Rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych na duży wpływ na dobór fundamentów oraz koszty zbudowania domu. Przed rozpoczęciem projektowania warto więc skorzystać z badań geotechnicznych, które pozwolą skontrolować stan podłoża. Czym się różni specyfika budowania na różnych gruntach?

Posadowienie na torfach

Posadowienie na torfach nie jest zalecanym sposobem stawiania budynku. Tego typu gleba ma niewielką nośność oraz jest narażona na osuwanie się i zalanie.

Posadowienie budynku na piasku

Zdecydowanie najłatwiejsze jest posadowienie domu na piasku. Grunty będące mieszaniną piasku oraz żwirów charakteryzują się dobrą przepuszczalnością, dzięki czemu woda może odpływać i nie zalega w ziemi.

Posadowienie na skale

Lita skała bardzo dobrze nadaje się jako podstawa dla fundamentów. Powinno się jednak dążyć do tego, żeby posadowić wszystkie fundamenty na skale litej. Trzeba sprawdzić więc, czy nie występuje zbyt duży stopień spękania bliżej powierzchni terenu. Warto pamiętać, że budowle posadowione częściowo na skale litej oraz częściowo na zwietrzelinie, wykazują zwykle uszkodzenia.

Posadowienie na glinie

Posadowienie domu na glinie, gruntach ilastych lub pylastych będzie wymagało zastosowania dodatkowej izolacji chroniącej przed wilgocią.

Czytaj również: Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Posadowienie budynku – kiedy jest bezpieczne?

Bezpieczne posadowienie budynku wymaga szczegółowego zbadania gruntu. Konieczne jest określenie rodzaju podłoża oraz jego wytrzymałości na ciężar konstrukcji.

Ze względu na bezpieczeństwo całej konstrukcji konieczne jest określenie obciążenia dopuszczalnego. Istotna jest również głębokość przemarzania gruntu.

Przemarzanie gruntu polega na zamarzaniu cząsteczek wody znajdującej się w gruncie. Zamarzanie powoduje powiększenie objętości wody, w efekcie grunt zaczyna pęcznieć i wysadzać spoczywające na nim elementy ku górze. W konsekwencji może to spowodować uszkodzenia podłóg na gruncie oraz przesunięcia fundamentów i murów piwnic.

Głębokość przemarzania danego gruntu musi być więc uwzględniona w projekcie domu. Szczególnie posadowienie na studniach wymaga odpowiedniego obliczenia wymagań technologicznych.

O bezpieczeństwo trzeba zadbać szczególnie, jeśli decydujesz się na posadowienie budynku zaraz obok już stojącej budowli. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zadbać o dwie kwestie:

  1. Fundamenty sąsiadujących ścian w obu budynkach powinny być posadowione na tym samym poziomie. 
  2. W budowanym domu oś ściany konstrukcyjnej fundamentowej lub piwnicznej nie powinna znajdować się dalej od osi fundamentu niż 1/6 szerokości ławy.

Warto wiedzieć! Prowadzenie robót ziemnych przy fundamentach istniejącego budynku stwarza szczególne zagrożenie katastrofą budowlaną. Koniecznie więc roboty te powinny być prowadzone odcinkami. Alternatywnie warto zdecydować się na dodatkowe wzmocnienia.

Posadowienie – o czym jeszcze pamiętać, planując posadowienie domu?

Posadowienie domu na działce powinieneś poprzedzić szeregiem konkretnych działań. Prace na działce możesz zacząć dopiero po siedmiu dniach od złożenia zawiadomienia o przystąpieniu do budowy. W dalszej kolejności konieczne jest wytyczenie zarysu budynku przez geodetę.

Zanim zdecydujesz się na posadowienie budynku na płycie fundamentowej, oceń powierzchnię gruntu. Jeśli działka, na której chcesz postawić dom ma bardzo nierówną powierzchnię, warto wcześniej przeprowadzić niwelację. Z obrębu planowanych prac usunąć powinieneś wierzchnią warstwę gruntu. Pamiętaj również o tym, żeby na działkę doprowadzić energię elektryczną oraz wodę. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
07.06.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
07.06.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...