Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt, zanim zmienią się ceny! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je wykonać?

Badania geotechniczne gruntu

Badanie gruntu to jeden z wielu etapów budowy wymarzonego domu. Sprawdzenie nośności czy poprawnie wykonanie badania geotechnicznego utwierdzą Cię w przekonaniu, że na danej ziemi, możliwe jest postawienie budynku mieszkalnego. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o badaniu gruntu i dlaczego jest ono takie ważne.

Na wstępie warto zaznaczyć, że samo badanie gruntu teoretycznie nie jest obowiązkowe. W praktyce jednak może okazać się potrzebne. Wykonanie tej czynności może też przynieść Ci wiele pożytecznych informacji, które będą miały duży wpływ na wybór odpowiedniego projektu domu. Zwłaszcza gdy marzysz o własnej piwnicy, garażu podziemnym lub planujesz w inny sposób wykorzystać przestrzeń znajdującą się pod budynkiem.

Badanie geotechniczne gruntu – czym są?

Badanie gruntu przeprowadzane jest w celu rozpoznania rodzaju warstw podłożona oraz ustalenia poziomu wód gruntowych. Taka kontrola pozwala stwierdzić jaki typ gruntu znajduje się na badanym obszarze oraz jakie fundamenty należy zastosować, aby zapewnić stabilność nowo powstałemu budynkowi.

Badanie geotechniczne gruntu powinno zostać przeprowadzone w sposób poprawny przez uprawnione do tego osoby. Właśnie dlatego wymaga się wykonania minimum 3 otworów badawczych na głębokość co najmniej 2 metrów, licząc od miejsca, na którym zostaną postawione fundamenty. Z takich otworów pobierane są próbki gruntu oraz wody, które w razie wątpliwości, przekazuje się do laboratorium.

Badania geotechniczne gruntu przed rozpoczęciem budowy – czy jest obowiązkowe?

Odpowiedź na pytanie, czy badanie geotechniczne gruntu jest obowiązkowe, znajduje się już na początku tego artykułu. Z reguły czynność ta nie jest wymagana, chociażby ze względu na to, że domy jednorodzinne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej, a ich budowa nie wiąże się z koniecznością dokładnego badania gruntu.

Jednak wiele zależy od zapisów znajdujących się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zdarzają się takie sytuacje (najczęściej w przypadku budynków podpiwniczonych), w których istnieje przymus wykonania badania geotechnicznego i taki nakaz zawarty jest właśnie w tym dokumencie.

W jakim celu przeprowadza się badanie geotechniczne gruntu?

Badanie gruntu pod budowę domu pozwala odpowiednio zabezpieczyć się przed rozpoczęciem prac budowlanych, które okażą się nieefektywne. Co to właściwie oznacza? Niewłaściwe usytuowanie domu na działce może przekładać się pękanie ścian czy zapadanie się fundamentów.

Badanie gruntu pod budowę domu jest zatem dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz uniknąć problemów, które mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji i które będą wymagać od Ciebie ponoszenia olbrzymich nakładów finansowych.

Badanie gruntu na działce przeprowadza się dwuetapowo. Pierwszy etap odbywa się w terenie. Wówczas dochodzi do wiercenia, sondowania, a w efekcie do pobrania próbek gruntów i wód. Badanie gruntu pod fundament w drugim etapie ma miejsce w laboratorium, gdzie oznacza się stopień plastyczności gruntu, czy jego wskaźnik zagęszczenia. Badany jest również skład chemiczny wód gruntowych.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać fundament do gruntu?

ofe-5847238-70000 w-70000

Jakie są metody badania gruntu?

Zazwyczaj badanie geotechniczne gruntu sprowadza się do wykonania ok. 3 otworów badawczych. Ich głębokość powinna wynosić minimum 2 metry poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. W praktyce wynosi zatem najczęściej ok. 3 metrów (dotyczy to budynków niepodpiwniczonych).

Jeśli po wykonaniu odwiertów, geodeta nadal nie ma pewności co do właściwości gruntu, to zleca badanie próbek w laboratorium. Gdy w trakcie badania, geodeta natrafi na tzw. grunt niespoisty (np. żwir), konieczne jest przeprowadzenie sondowania.

W zależności od rodzaju ziemi oraz celu wykonania badania stosuje się różne metody wykonywania wierceń. 

  1. Wiercenie ręczne – próbka pobierana jest przy każdym obrocie świdra. Ta metoda stosowana jest przy badaniu płytkiego podłoża gruntowego.
  2. Wiercenie mechaniczne – stosowane w przypadku tzw. trudnych warunków terenowych lub też w sytuacji, gdy potrzebne jest wykonanie nawierceń sięgających kilku metrów w głąb ziemi.
  3. Sondowanie dynamiczne – po wykonaniu otworów badawczych, przeprowadza się sondowanie. To wykonane metodą dynamiczną pozwala w dokładny sposób zbadać stopień zagęszczenia gruntów.
  4. Sondowanie udarowo-obrotowe  ma na celu sprawdzenie parametrów wytrzymałościowych podłoża.
  5. Sondowanie CPT-U – przydatne w sytuacji badania gruntów sypkich i spoistych. Ta metoda nie zaburza struktury gruntu, dlatego uważana jest za bardzo miarodajną.
  6. Sondowanie RKS – umożliwia wykonywanie sondowania na głębokości do 4 metrów.
  7. Ścinanie gruntów – wykonywane jest przy użyciu sondy FVT na bardzo słabych gruntach spoistych lub organicznych. Badanie pozwala określić wytrzymałość podłoża na ścianie oraz weryfikuje wrażliwość strukturalną.

Co jest brane pod uwagę podczas badania geotechnicznego budynku?

Badanie geotechniczne jest procesem złożonym. Jak już wiesz, wymaga wykonania odwiertów, a niekiedy wprowadzenia sondy. Cały proces przeprowadzany jest przez uprawnionych do tego specjalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do obsługi wymaganych urządzeń. Sprawdź, co dokładnie jest sprawdzane podczas badania geotechnicznego. 

Położenie

To jedna z najważniejszych kwestii, która ma wpływ na wybór projektu budowlanego. Domy zbudować można zarówno na wzniesieniach, efektywnych skarpach czy terenie obniżonym. Na względzie trzeba mieć jednak dodatkowe czynniki, które mogą się wiązać z ukształtowaniem terenu. Zalicza się do nich przede wszystkim wody opadowe.

Sprawdzić należy zatem, gdzie spływają i czy nie będą mieć negatywnego wpływu na Twój budynek. Wody opadowe mogą sprawić, że z biegiem czasu zostanie osłabiona struktura budynku, dojdzie do pękania ścian czy nawet do zawalenia się całego domu

Poziom wód gruntowych

Jeśli zależy Ci na budowie domu podpiwniczonego, to koniecznie musisz sprawdzić poziom wód gruntowych na Twojej działce. Zbyt wysoki może skutecznie utrudnić izolowanie fundamentów, a tym samym zwiększyć koszt inwestycji. Prawidłowe wykopanie niecki w tym wypadku również stanie się mocno utrudnione.

Pamiętaj jednocześnie o tym, że wilgotne gleby wykazują się mniejszą nośnością. To z kolei może przyczynić się do pękania ścian. W przypadku, gdyby fundamenty miały kontakt z wodą, należy dobrać odpowiedni rodzaj izolacji lub też rozważyć wyższe posadowienie budynku.

Rodzaj gruntu

Znaczenie będzie mieć również sam rodzaj gruntu. Panuje przekonanie, że gleby organiczne i miękko piaszczyste są najgorsze pod budowę. Pod tym względem lepiej unikać też gleb miękko gliniastych. Ich nośność jest najmniejsza, dlatego dom wybudowany na takim podłożu może z czasem osiadać. Oczywiście wybudowanie domu w takim miejscu nie jest niemożliwe, jednak może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Sprawdź: Działka na terenie zalewowym – czy warto na niej budować dom?

Badanie geotechniczne gruntu a prawo budowlane

Co przepisy prawne mówią o badaniu gruntu? Jak już wspomniałam, ich przeprowadzenie nie jest obowiązkowe. Wynika to z faktu, że według rozporządzenia MSWiA z 24.09.1998 roku, domy jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej. W praktyce oznacza to, że zazwyczaj wystarczające będzie dostarczenie dokumentacji geotechnicznej, która zawiera podstawowe informacje dotyczące jakości gruntu.

W rzadszych przypadkach badania geotechniczne bywają wymuszone przez ustalenia zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego. Warto to więc dokładnie sprawdzić. Wymóg ten może dotyczyć szczególnie budynków podpiwniczonych.

Osobną kwestią jest konieczność otrzymania pozwolenia na budowę. Ustawa, jaką jest Prawo budowlane, dokładnie opisuje, co powinien zawierać projekt budowlany. Zgodnie z prawem dla budynków zaliczających się do pierwszej kategorii geotechnicznej musi on zostać uzupełniony o opinię geotechnicznych warunkach posadowienia obiektów budowlanych, a w przypadku budynków z drugiej i trzeciej kategorii posiadać dodatkowe wyniki badań geologiczno-inżynierskich.

Jednak w 2012 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (Dz. U. nr 81, poz. 463).

Z dokumentu wynika, że każdy obiekt budowlany (niezależnie od kategorii) musi mieć opinię geotechniczną, która zostanie dołączona do dokumentacji projektowej. W związku z tym, że rozporządzenie w tej sytuacji stoi wyżej od ustawy (w tym wypadku dostosowuje on polskie prawo do unijnego EUROKOD 7), to oznacza, że opinia geotechniczna dołączona do dokumentacji projektowej jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę w każdym przypadku.

Badanie gruntu – kto je wykonuje? 

Badanie gruntu powinien wykonać geolog lub geotechnik z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Geolog ma prawo wystawiać ekspertyzy geotechniczne w przypadku budynków I lub II kategorii geotechnicznej. Jeśli budynek zaliczany jest do kategorii III, to skorzystać trzeba z usług geotechnika. Domy jednorodzinne najczęściej należą do kategorii I, dlatego bez problemu możesz skontaktować się z geodetą w celu ustalenia daty wykonania badania gruntu.

Jakie zadania należą do geodety? Ma on przede wszystkim ustalić, jaki rodzaj fundamentów jest odpowiedni dla danego gruntu. Wiąże się to przeważnie z wykonaniem ścian fundamentalnych bądź zwiększeniem przekrojów. To także on wykonuje wspomniane już badanie gruntu. Pobiera próbki, a następnie kieruje je do laboratorium.

Ile trwa badanie gruntu? Przeważnie kilka godzin. Zdarza się jednak, że zachodzi konieczność jego powtórzenia po pewnym czasie, np. o innej porze roku.

Przeczytaj: Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Badanie gruntu a dokumentacja techniczna

Dokumentacja geotechniczna zawiera informacje podane w opinii geotechnicznej. Składa się na nią część graficzna i część pisemna. Pierwsza z nich obejmuje przekroje geotechniczne (mapki), a także lokalizację wykonanych odwiertów. Część pisemna dotyczy zaś analizy gruntu.

Jakie jeszcze informacje możesz znaleźć w dokumentacji geotechnicznej? Będą to m.in. dane dotyczące nośności gruntów i ich rodzajów oraz głębokości występowania wód gruntowych. Dokumentacja zawiera również informacja o przypuszczalnej zmianie poziomu wód gruntowych i uwagi o preferowanych możliwościach odwodnienia terenu. Sporządzenie dokumentacji może potrwać nawet do dwóch tygodni.

Badanie geotechniczne gruntu – ile kosztuje i jaki jest czas przeprowadzenia badania?

Ile kosztuje badanie gruntu? Ostateczna cena jest zależna od miejsca, w którym przeprowadzane jest badanie, zakresu usług, a także czasu, jaki geodeta będzie musiał na niego poświęcić. Niemniej, cena badania geotechnicznego gruntu pod budowę domu wynosi najczęściej od 1200 do 1500 złotych, jednak może być wyższa w przypadku budynku z podpiwniczeniem.

Koszt badania gruntu to w głównej mierze cena wykonania odwiertu. Odwiert o głębokości 1 metra kosztuje zazwyczaj od 100 do 150 złotych, a pamiętać należy, że najczęściej wykonuje się odwierty o głębokości do 3 metrów. Co więcej, zachodzi konieczność wykonania min. 3 takich odwiertów.

Koszt badania gruntu pod budowę nie jest zatem przesadnie wysokim wydatkiem, szczególnie że w ramach usługi otrzymasz również kompletną dokumentację geotechniczną w wersji papierowej i elektronicznej. Jeśli nie zdecydujesz się na badanie gruntu, to później możesz liczyć się z dużo wyższymi kosztami.

Badanie geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić?

Nierzadko można spotkać się z opinią, że badanie geotechniczne nie ma większego sensu. Jak to zatem jest w rzeczywistości? Czy warto przeprowadzić badanie geotechniczne? A może to po prostu zbędny wydatek?

Zanim podejmiesz decyzję, musisz pamiętać o tym, że na zdecydowanej większości naszego kraju znajdują się grunty o odpowiedniej nośności. Wybudowanie na nich domu nie powinno zatem przysporzyć większych problemów. Zawsze jednak zdarzają się wyjątki.

Oczywiście możesz zaryzykować i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko będzie w porządku. Jeśli jednak okaże się, że grunt, na którym postawiłeś dom, cechuje niższa nośność, to będziesz musiał zmierzyć się z konsekwencjami. Najczęściej wiąże się to z kolejnym i to niemałym wydatkiem.

Czy warto więc ryzykować? Wydaje się, że niekoniecznie. Sam koszt badania geotechnicznego jest stosunkowo niski, jeśli porównasz go do obciążenia, jakim jest budowa własnego domu.

Co więcej, odwierty geotechniczne pozwalają podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru odpowiednich fundamentów. Możesz je przeprowadzić jeszcze zanim kupisz działkę. To dobra wiadomość, ponieważ od razu wiesz, w co dokładnie inwestujesz. Zyskujesz zatem informację, czy dana działka nadaje się pod zabudowę jednorodzinną.

Badanie geotechniczne może przynieść inwestorowi znaczące oszczędności. W ten sposób podejmiesz właściwe decyzje i nie będziesz musiał w przyszłości ponosić dodatkowych kosztów na remont domu. Ponadto, dzięki badaniu gruntu dowiesz się także, o jakiej głębokości możesz wykonać podpiwniczenia w Twoim domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
Stropy, balkony, schody
Strop Teriva

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
07.06.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Jan Susmaga

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
02.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Decyzja podjęta – wybierasz dom modułowy. Nawet jeśli budujesz dom bez pozwolenia, musisz odpowiednio przygotować do tego...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
07.06.2022 r. Jan Susmaga

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25.11.2021 r. Jan Susmaga

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Reklama
Zamknij