Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jakie badania gruntu należy wykonać przed wyborem rodzaju fundamentów?

Jakie badania gruntu należy wykonać przed wyborem rodzaju fundamentów?

Przymierzasz się do budowy domu? Musisz wiedzieć, że większość gotowych projektów domowych, jakie będziesz przeglądał, przeznaczona jest do budowy na stabilnym gruncie. Wszelkie odchylenia pod tym względem mogą sprawić, że wybudowanie określonego budynku nie będzie możliwe. Ma to przede wszystkim związek z nośnością gruntu i przenoszeniem obciążeń. Aby mieć pewność, że na danej działce możesz postawić dom, warto przeprowadzić badanie geotechniczne gruntu. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Badanie gruntu nie jest obowiązkowe, lecz może przynieść Ci wiele, pożytecznych informacji, które mogą mieć również bezpośredni wpływ na wybór projektu domu. Jak dokładnie przebiega i na czym właściwie polega?

W jakim celu przeprowadza się badanie geotechniczne gruntu?

Badanie gruntu pod budowę domu pozwala odpowiednio się zabezpieczyć przed rozpoczęciem prac budowlanych, które okażą się nieefektywne. Co to właściwie oznacza? Niewłaściwe usytuowanie domu na działce może przekładać się pękanie ścian czy zapadanie się fundamentów. Badanie gruntu pod dom jednorodzinny jest zatem dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz uniknąć problemów, które mogą doprowadzić  do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji.

Przeprowadza się je dwuetapowo. Pierwsze etap odbywa się w terenie. Wówczas dochodzi do wiercenia, sondowania, a w efekcie do pobrania próbek gruntów i wód. Badanie gruntu pod fundament w drugim etapie ma miejsce w laboratorium, gdzie oznacza się stopień plastyczności gruntu, czy jego wskaźnik zagęszczenia. Badany jest również skład chemiczny wód gruntowych.

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?

Jakie są metody badania gruntu? Zazwyczaj badanie geotechniczne gruntu sprowadza się do wykonania ok. 3 otworów badawczych. Ich głębokość powinna wynosić minimum 2 metry poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. W praktyce wynosi zatem najczęściej ok. 3 metrów (dotyczy to budynków niepodpiwniczonych). Jeśli po wykonaniu odwiertów, geodeta nadal nie ma pewności co do właściwości gruntu, to zleca badanie próbek w laboratorium. Gdy w trakcie badania, geodeta natrafi na tzw. grunt niespoisty (np. żwir), konieczne jest przeprowadzenie sondowania.

Czy warto przeprowadzić badanie geotechniczne?

Nierzadko można spotkać się z opinią, że badanie geotechniczne nie ma większego sensu. Jak to zatem jest w rzeczywistości? Czy warto przeprowadzić badanie geotechniczne? A może to po prostu zbędny wydatek? Nadmienić należy najpierw, że na zdecydowanej większości naszego kraju znajdują się grunty o odpowiedniej nośności. Wybudowanie na nich domu nie powinno zatem przysporzyć problemów. Zawsze jednak zdarzają się wyjątki. Oczywiście możesz zaryzykować i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko będzie w porządku. Jeśli jednak okaże się, że grunt, na którym postawiłeś dom, cechuje niższa nośność, to będziesz musiał zmierzyć się z konsekwencjami. Najczęściej wiąże się to z kolejnym i to niemałym wydatkiem.

Czy warto ryzykować? Wydaje się, że niekoniecznie. Sam koszt badania geotechnicznego jest stosunkowo niski. Co więcej, odwierty geotechniczne pozwalają podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru odpowiednich fundamentów. Możesz je przeprowadzić jeszcze zanim kupisz działkę. To dobra wiadomość, ponieważ od razu wiesz, w co dokładnie inwestujesz. Zyskujesz zatem informację, czy dana działka nadaje się pod zabudowę jednorodzinną. Badanie geotechniczne może przynieść inwestorowi znaczące oszczędności. W ten sposób podejmiesz właściwe decyzje i nie będziesz musiał w przyszłości ponosić dodatkowych kosztów na remont Twojego domu. Ponadto, dzięki badaniu gruntu dowiesz się także, o jakiej głębokości możesz wykonać podpiwniczenia w Twoim domu.

Co jest badane podczas badanie geotechnicznego?

Badanie geotechniczne jest procesem złożonym. Jak już wiesz, wymaga wykonania odwiertów, a niekiedy wprowadzenie sondy. Co dokładnie jest badane?

Położenie

To jedna z najważniejszych kwestii, która ma wpływ na wybór projektu budowlanego. Domy zbudować można zarówno na wzniesieniach, efektywnych skarpach czy terenie obniżonym. Na względzie trzeba mieć jednak dodatkowe czynniki, które mogą się wiązać z ukształtowaniem terenu. Zalicza się do nich przede wszystkim wody opadowe. Sprawdzić należy zatem, gdzie spływają i czy nie będą mieć negatywnego wpływu na Twój budynek.

Poziom wód gruntowych

Jeśli zależy Ci na budowie domu podpiwniczonego, to koniecznie musisz sprawdzić poziom wód gruntowych na Twojej działce. Zbyt wysoki może skutecznie utrudnić izolowanie fundamentów, a tym samym zwiększyć koszt inwestycji. Pamiętaj jednocześnie, że wilgotne gleby wykazują się mniejszą nośnością.

Rodzaj gruntu

Znaczenie będzie mieć również sam rodzaj gruntu. Panuje przekonanie, że gleby organiczne i miękko piaszczyste są najgorsze pod budowę. Pod tym względem lepiej unikać też gleb miękko gliniastych. Ich nośność jest najmniejsza, dlatego dom wybudowany na takim podłożu może z czasem osiadać.

Badanie gruntu a prawo - jakie przepisy?

Co przepisy prawne mówią o badaniu gruntu? Jak się okazuje, ich przeprowadzenie nie jest obowiązkowe. Wynika to z faktu, że według rozporządzenia MSWiA z 24.09.1998 roku, domy jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej. W praktyce oznacza to, że zazwyczaj wystarczające będzie dostarczenie dokumentacji geotechnicznej, która zawiera podstawowe informacje dotyczące jakości gruntu. W rzadszych przypadkach badanie geotechniczne bywają wymuszone przez ustalenia zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego. Warto to więc dokładnie sprawdzić. Wymóg ten może dotyczyć szczególnie budynków podpiwniczonych.

Zadania geodety i dokumentacja techniczna

Badanie gruntu powinien wykonać geolog lub geotechnik z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Geolog ma prawo wystawiać ekspertyzy geotechniczne w przypadku budynków I lub II kategorii geotechnicznej. Jeśli budynek zaliczany jest do kategorii III, to skorzystać trzeba z usług geotechnika. Domy jednorodzinne najczęściej należą do kategorii I, dlatego bez problemu możesz skontaktować się z geodetą w celu ustalenia daty wykonania badania gruntu.

Jakie zadania należą do geodety? Ma on przede wszystkim ustalić, jaki rodzaj fundamentów jest odpowiedni dla danego gruntu. Wiąże się to przeważnie z wykonaniem ścian fundamentalnych bądź zwiększeniem przekrojów.  To także on wykonuje wspomniane już badanie gruntu. Pobiera próbki, a następnie kieruje je do laboratorium. Ile trwa badanie gruntu? Przeważnie kilka godzin. Zdarza się jednak, że zachodzi konieczność jego powtórzenia po pewnym czasie, np. o innej porze roku.

A co z dokumentacją geotechniczną? Zawiera ona informacje podane w opinii geotechnicznej. Składa się na nią część graficzna i część pisemna. Pierwsza z nich obejmuje przekroje geotechniczne (mapki), a także lokalizację wykonanych odwiertów. Część pisemna dotyczy zaś analizy gruntu. Jakie inne informacje możesz znaleźć w dokumentacji geotechnicznej? Będą to m.in. dane dotyczące nośności gruntów i ich rodzajów oraz głębokości występowania wód gruntowych. Dokumentacja zawiera także informacja o przypuszczalnej zmianie poziomu wód gruntowych i uwagi o preferowanych możliwościach odwodnienia terenu. Sporządzenie dokumentacji może potrwać nawet do dwóch tygodni.

badania gruntu

Ile kosztuje badanie gruntu pod dom?

Ostateczna cena jest zależna od zakresu usług, a także czasu, jaki geodeta musiał poświęcić. Niemniej, cena badania gruntu pod dom wynosi średnio 1500 złotych. Koszt badania gruntu to w głównej mierze cena wykonania odwiertu. Odwiert o głębokości 1 metra kosztuje zazwyczaj od 100 do 150 złotych, a pamiętać należy, że najczęściej wykonuje się odwierty o głębokości do 3 metrów.  Co więcej, zachodzi konieczność wykonania min. 3 odwiertów.

Koszt badania gruntu pod budowę nie jest zatem przesadnie wysokim wydatkiem szczególnie, że w ramach usługi otrzymasz również kompletną dokumentację geotechniczną w wersji papierowej i elektronicznej. Jeśli nie zdecydujesz się na badanie gruntu, to później możesz liczyć się z dużo wyższymi kosztami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?
Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Uziom fundamentowy
28 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Uziom fundamentowy – co to jest i jak wykonać uziom fundamentowy zgodnie z Polską Normą?

Uziom fundamentowy stanowi istotne dodatkowe zabezpieczenie instalacji elektr...

Fundamenty
Chudziak – co to jest?
21 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Chudziak – co to jest? Jak go używać i jakie właściwości ma beton chudy?

Chudziak to potoczna nazwa betonu chudego, czyli betonu podkładowo-wyrównawcz...

Fundamenty
Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej
4 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej

Folia kubełkowa to rodzaj membrany izolacyjnej, który wykorzystuje się główni...

Fundamenty
Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych
30 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...

Fundamenty
Uziom fundamentowy
28 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Uziom fundamentowy – co to jest i jak wykonać uziom fundamentowy zgodnie z Polską Normą?

Uziom fundamentowy stanowi istotne dodatkowe zabezpieczenie instalacji elektr...

Fundamenty
Chudziak – co to jest?
21 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Chudziak – co to jest? Jak go używać i jakie właściwości ma beton chudy?

Chudziak to potoczna nazwa betonu chudego, czyli betonu podkładowo-wyrównawcz...

Fundamenty
Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej
4 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej

Folia kubełkowa to rodzaj membrany izolacyjnej, który wykorzystuje się główni...

Fundamenty
Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych
30 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...