Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

projekt domu wah2114 hiacynt 7

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wydaje się, że największe znaczenie ma funkcjonalny układ pomieszczeń, estetyka budynku oraz koszty jego budowy. Ważne są jednak także inne kwestie, dlatego dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu, by okazał się idealny dla Twojej rodziny.

Na pytanie, jaki projekt domu wybrać, niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy inaczej wyobraża sobie wymarzony budynek mieszkalny, a także ma inne warunki do jego budowy. Przy przeglądaniu projektów domów jednorodzinnych warto więc na początku zaznaczyć konkretne parametry budynku, co ułatwi wyselekcjonowanie najlepszych propozycji.

Jak wybrać projekt domu? Co wziąć pod uwagę?

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu? Większość osób przy przeglądaniu gotowych propozycji kieruje się w pierwszej kolejności wyglądem budynku. Jest on rzeczywiście ważny, ale wybór projektu domu powinien być oparty na analizie znacznie większej ilości czynników. Pod uwagę weź zatem takie elementy jak:

 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu właściwą dla twojej działki; 
 • budżet na projekt, budowę oraz zagospodarowanie działki;
 • przewidywane koszty późniejszej eksploatacji;
 • kształt budynku, jego powierzchnię całkowitą i użytkową, a także ilość i rodzaj pomieszczeń dostosowanych do potrzeb domowników;
 • liczbę kondygnacji, którą chcesz mieć w domu;
 • estetykę – z uwzględnieniem wyglądu okolicy i wspomnianego miejscowego planu zagospodarowania.

Jak wybrać projekt domu, by pasował do działki?

Jak dobrać projekt domu do działki? Zacznijmy od tego, że warunki panujące na działce powinny być uwzględnione w pierwszej kolejności. To od nich bowiem zależą najważniejsze parametry budynku, czyli np. wielkość jego powierzchni zabudowy czy też orientacja względem stron świata.

Część parametrów domu narzucana jest odgórnie przez urzędników. Są one określone przede wszystkim w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli dla twojej działki nie istnieje taki dokument, musisz zwrócić się do urzędu z prośbą o wydanie indywidualnej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W powyższych dokumentach są określone podstawowe parametry budynków na danym terenie, np. dopuszczalna liczba kondygnacji. Chodzi o to, by zabudowa okolicy była spójna estetycznie, bezpieczna i funkcjonalna dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko właścicieli danej działki. Dzięki temu można uniknąć np. sytuacji, w której nowy budynek, wyższy od pozostałych, spowodowałby całkowite zacienienie sąsiedniej działki.

W MPZP można znaleźć wytyczne dotyczące: 

Zdarza się, że w takich dokumentach znajdują się także zapisy wymuszające zbudowanie domu w stylu odpowiadającym okolicznej zabudowie, a nawet decydujące o kolorze elewacji lub dachu.

Jeśli nie wiesz, jak wybrać dobry projekt domu, który będzie pasował idealnie do warunków zabudowy na danym terenie, możesz o pomoc poprosić specjalistów, którzy dokonają analizy działki oraz wskażą ci projekty, które można na niej zrealizować.

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Jak wybrać projekt domu tani w budowie?

Wśród inwestorów dużą popularnością cieszą się projekty domów tanich w budowie, dzięki którym można spełnić marzenie o własnym domu przy ograniczonym budżecie. Wbrew pozorom na koszty wzniesienia budynku wpływ ma nie tylko jego wielkość, ale także wiele innych jego elementów. 

Zatem jaki projekt domu jest najtańszy w budowie? Oto kilka wskazówek, czym powinien się charakteryzować:

 • niewielką powierzchnią zabudowy;
 • prostą i zwartą bryłą o rzucie prostokąta;
 • prostym dachem, najlepiej dwuspadowym lub płaskim;
 • brakiem podpiwniczenia;
 • garażem w bryle budynku (jest on tańszy w budowie niż garaż wolnostojący).

Warto też wiedzieć, że potrzebując większej powierzchni, czasem lepiej wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym niż projekt rozłożystego domu parterowego, ponieważ ten pierwszy bywa znacznie tańszy w budowie.

Już wiesz, jak wybrać tani projekt domu. A na co zwrócić uwagę, chcąc później oszczędzić również na kosztach jego eksploatacji? Warto tutaj rozważyć projekt domu energooszczędnego lub pasywnego, ponieważ zastosowane w nich rozwiązania pozwalają na znaczne oszczędności w zużyciu energii.

Sprawdź: Tani dom w budowie – jaki jest koszt budowy taniego domu i jaki projekt wybrać?

Jak wybrać projekt domu?

Jaki projekt domu wybrać, by był wygodny dla całej rodziny?

Budynek mieszkalny powinien być bez wątpienia funkcjonalny i zapewniać wygodę w użytkowaniu przestrzeni dla wszystkich jego mieszkańców. Poniżej znajdziesz zatem kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu lub przy wyborze gotowego projektu, by odpowiadał on na takie potrzeby.

Wielkość i funkcjonalność domu

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, jaki najlepiej wybrać projekt domu pod względem wielkości i funkcjonalności.

Wielkość domu należy dobrać proporcjonalnie do liczby członków rodziny, uwzględniając potencjalne zmiany, np. możliwość pojawienia się dziecka. Każdy powinien mieć w domu przestrzeń do indywidualnej aktywności i wystarczającą ilość miejsca na swoje rzeczy.

Dlatego jeśli na przykład masz dwoje dzieci, które teraz mieszkają zgodnie w jednym pokoju, mimo wszystko w domu zaplanuj osobne sypialnie dla każdego z nich. Unikniesz w ten sposób późniejszych problemów z adaptacją zbyt małego domu do potrzeb dorastających nastolatków.

Od wielkości budynku i pomieszczeń ważniejsza jest ich funkcjonalność. Wybierając projekt domu, zwróć zatem uwagę, czy przewiduje on rozwiązania, na których ci zależy, np. czy ma wygodne ciągi komunikacyjne, taras połączony z salonem, pomieszczenia gospodarcze (np. na spiżarnię lub schowek) albo czy jest w nim miejsce na kominek.

Liczba pomieszczeń w domu

Ogólna zasada mówi, że komfort zapewnia następująca liczba pomieszczeń w domu:

 • 1 sypialnia dla każdego domownika (lub jedna dla pary);
 • 1 dodatkowa sypialnia dla gości;
 • 1 wspólny pokój dzienny;
 • 1 łazienka na każde dwie osoby (w domu jednorodzinnym zazwyczaj wystarczają dwie łazienki).

Warto jednak przy wyborze projektu domu wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby rodziny. Być może przyda się dodatkowy pokój na domowe biuro albo pomieszczenie rekreacyjne, np. do majsterkowania czy do urządzenia domowej siłowni.

Dobrze jest też spojrzeć w przyszłość i przewidzieć np. konieczność wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia dla seniora lub kolejnego dziecka. W planie budynku nie powinno zabraknąć wspomnianych wyżej pomieszczeń gospodarczych np. na pralnię, spiżarnię czy schowek.

To może Cię zainteresować: Na co zwrócić uwagę, aby wybrać w pełni funkcjonalny projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

Układ pomieszczeń w domu

Układ pomieszczeń powinien odpowiadać trybowi życia i preferencjom mieszkańców. Ponadto, powinien posiadać wyraźny podział na strefę nocną i dzienną. Jest to dużo prostsze do zaaranżowania w domu dwukondygnacyjnym, gdzie na parterze lokuje się pomieszczenia dziennego użytkowania – kuchnię, jadalnię, salon, a na piętrze czy poddaszu sypialnie i łazienkę.

Dom parterowy jest wprawdzie trudniejszy do zaaranżowania pod względem funkcjonalnym, ale pozwala użytkownikom uniknąć licznych wędrówek po schodach w ciągu dnia.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak nasz dom jest ustawiony na działce względem stron świata. Idealne rozwiązanie to takie, gdzie strefa dzienna (w szczególności salon) jest skierowana na południe i przez to wpada do niej bardzo dużo światła słonecznego.

Z kolei pomieszczenia takie jak garaż, kotłownia czy spiżarnia, a nawet sypialnie (ale nie pokoje, w których bawią się lub uczą dzieci!) warto umieścić od strony północnej. W ten sposób nie tylko maksymalnie wykorzystamy słońce do oświetlenia domu, ale też zaoszczędzimy na prądzie i ogrzewaniu.

Komfort użytkowania budynku będzie zależał również od szeregu pomniejszych decyzji, które musisz podjąć, wybierając projekt domu. Istotny jest na przykład wybór między kuchnią zamkniętą a otwartą na jadalnię i salon. Podczas gdy jedni cenią sobie nowatorstwo układów jednoprzestrzennych, inni uważają wyraźne oddzielenie ścianami poszczególnych funkcji w budynku za bardziej praktyczne.

Estetyka domu

Jak wybrać projekt domu pod względem estetyki? Jest to oczywiście kwestia gustu, ponieważ jednym podobają się domy nowoczesne o minimalistycznej architekturze, inni natomiast preferują klasyczne rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że wybór stylistyki domu nie do końca zależy wyłącznie od naszej decyzji.

W pierwszej kolejności trzeba bowiem sprawdzić, czy wytycznych w tym zakresie nie zawiera MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy. Nawet jeśli nie ma takich zaleceń, warto dopasować styl budynku do architektury domów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Dom w stylu góralskim będzie się doskonale wpasowywał w górski krajobraz, niekoniecznie natomiast będzie się dobrze prezentował w podmiejskiej dzielnicy willowej.

Dowiedz się więcej: Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?

Jaki projekt domu wybrać – gotowy czy indywidualny?

Jaki projekt domu kupić? Do wyboru masz projekty gotowe, ale równie dobrze możesz zamówić sporządzenie planów budowy budynku od podstaw.

Projekty gotowe mają wiele zalet – jest ich bardzo dużo do wyboru, są dostępne od ręki i przede wszystkim są niedrogie. Te indywidualne tworzone są przez wiele miesięcy i są nawet 3- lub 4-krotnie droższe od gotowych propozycji. Jednak są unikalne i uwzględniają wszystkie wytyczne inwestora – nawet te najbardziej ekstrawaganckie, o ile ich realizacja możliwa jest pod względem technicznym i jest zgodna z przepisami.

Projekt indywidualny z reguły wybierany jest przez inwestorów mających nietypową i trudną do zagospodarowania działkę lub wspomniane wyżej niestandardowe wymagania dotyczące architektury budynku.

Na co zwrócić uwagę, zamawiając projekt indywidualny domu? Najważniejsze to sprawdzić doświadczenie i kwalifikacje projektanta. Niewłaściwy wybór wykonawcy może skutkować tym, że po kilku miesiącach oczekiwania otrzymasz projekt domu zupełnie inny od tego, o jakim marzyłeś.

Chcąc uniknąć rozczarowań, znacznie lepiej kupić projekt gotowy. Tym bardziej, że do wyboru masz tysiące projektów budynków w każdym stylu i o przeróżnych parametrach. Są to projekty zawierające wizualizacje i pełną dokumentację techniczną, dlatego w tym przypadku na pewno nie kupisz kota w worku.

Co więcej, większość z projektów można zaadaptować, a więc dokonać w nich pewnych zmian dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać projekt domu?

Jaki projekt domu parterowego wybrać?

W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy parterowe – o rozłożystej bryle i bez dodatkowych kondygnacji. Takie budynki są niedrogie i szybkie w budowie, a przede wszystkim odznaczają się komfortem użytkowania.

Brak schodów wewnątrz doceniany jest w szczególności przez osoby starsze oraz rodziny z małymi dziećmi. W związku z tym warto wiedzieć, jaki projekt domu parterowego wybrać, a zwłaszcza na co zwrócić uwagę, kupując gotowy projekt domu.

W domach parterowych najważniejszy jest układ pomieszczeń, a w szczególności wygodne ciągi komunikacyjne oraz wyraźne rozgraniczenie strefy dziennej od nocnej. Warto też przemyśleć liczbę pomieszczeń.

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego pod tym kątem? Należy pamiętać, że w domach parterowych zaplanowanie większej liczby pokoi wymaga zwiększenia powierzchni zabudowy. Dlatego przy mniejszej działce lepszym rozwiązaniem może okazać się wybór projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym lub do adaptacji, który w przyszłości można przerobić na wnętrza mieszkalne w razie potrzeby.

Sprawdź także: Projekty domów wielorodzinnych – jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny?

Wybór projektu domu – jakich błędów nie popełnić?

Chcąc wybrać idealny projekt domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Podczas podejmowania decyzji najważniejsze, by nie popełnić podstawowych błędów, do których należą:

 • wybór projektu domu bez wcześniejszej analizy działki, MPZP lub warunków zabudowy;
 • brak uwzględnienia usytuowania budynku względem stron świata;
 • kierowanie się wyłącznie wizualizacją – plan domu, układ i wielkość pomieszczeń znacznie dokładniej odzwierciedlają rzuty i rysunki szczegółowe;
 • wybór zbyt małego lub za dużego budynku – w pierwszym przypadku skutkiem będzie niższy komfort użytkowania domu, w drugim wysokie koszty jego budowy i późniejszej eksploatacji;
 • wybór projektu domu wyłącznie według aktualnych potrzeb – warto pomyśleć o ewentualnych potrzebach, jakie mogą się pojawić za kilka lat, np. o wygodzie użytkowania domu w podeszłym wieku lub po pojawieniu się kolejnych dzieci.

Wybór projektu domu to jedna z ważniejszych decyzji w życiu człowieka, w końcu dom ma zapewniać mieszkańcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa przez długie lata użytkowania. Dlatego przed podjęciem decyzji dobrze się zastanów, czego potrzebujesz i na spokojnie przejrzyj jak najwięcej projektów – wówczas na pewno znajdziesz ten idealny dla siebie i swojej rodziny.

Sprawdź również poradę wideo: na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jakim programem odczytać dokumentację projektową w formacie PDF?
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Sponsorowane
Jakim programem odczytać dokumentację projektową w formacie PDF?
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij