🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Co warto wiedzieć o oknach panoramicznych?

Co warto wiedzieć o oknach panoramicznych?

Okna panoramiczne wykorzystywane mogą być jako duże przeszklenie w salonach, kuchniach, na poddaszu czy nawet w jadalni i innych pomieszczeniach domowych. Warto wybrać okna o dobrych parametrach izolacyjności akustycznej i termicznej, które będą sprzyjały energooszczędności.

Odpowiednie doświetlenie naturalnych pomieszczeń mieszkalnych powinno być jednym z priorytetów podczas projektowania domu jednorodzinnego i nie tylko. Dlatego jeśli chcecie wymienić okna, warto o to zadbać. Bardzo dobrze pod tym względem sprawdzają się okna panoramiczne. Czym różnią się one od standardowych okien w domach i mieszkaniach? Jakie mają zalety i wymiary? Czy ich montaż jest droższy od montażu rozwiązań o klasycznych rozmiarach?

Co wyróżnia okna panoramiczne?

Duże przeszklenia są modne, estetyczne, nowoczesne, a przy tym mają wiele walorów użytkowych. Pozwalają dobrze doświetlić wszystkie pomieszczenia, w jakich zostaną zamontowane. Ponadto umożliwiają wykorzystywanie darmowej energii słonecznej do ogrzewania pokoi. Duże przeszklenia są montowane nie tylko w domach jednorodzinnych czy w nowoczesnych biurowcach, ale nawet w mieszkaniach blokowych.

Współczesna architektura chętnie korzysta z takich rozwiązań, ponieważ optymalne doświetlenie wnętrz dzięki oknom panoramicznym to oszczędność dla portfela domowników i korzyść dla samopoczucia. Wielkoformatowe okna i drzwi powodują, że otoczenie domu staje się częścią aranżacji mieszkania.

Poza tym duża oszklona przestrzeń sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Kiedy mamy do czynienia z ofertą na okna panoramiczne? Wymiary takich okien są charakterystyczne. Jeśli są one rozwierane uchylnie, to pojedyncze skrzydło ma maksymalnie 160 cm szerokości i 250 cm długości.

Standardowe uchylenie okien panoramicznych umożliwia przewietrzenie pomieszczenia. Po zastosowaniu hamulca można je pozostawić otwarte w pożądanym położeniu. W ofercie okien wielkoformatowych znajdują się okna posiadające dwa lub więcej skrzydeł, także z centralnym słupkiem stałym lub słupkiem ruchomym wyjmowanym. Dzięki niemu można otworzyć okna na tyle szeroko, że da się przez nie łatwo przetransportować wielkogabarytowe meble.

W ofertach firm produkujących okna panoramiczne znajdziecie również modele o budowie uchylno-przesuwnej, z okuciem obwiedniowym. Mają one systemy profilowe, co usprawnia korzystanie z okien. Bardzo często używa się ich w przypadku drzwi tarasowych i balkonowych.

Ich wymiary mieszczą się w przedziale od 2000 mm do 6000 mm szerokości i od 1500 mm do 2600 mm wysokości. Duże okna panoramiczne tarasowe o budowie dwuskrzydłowej mogą mieć szerokość powyżej 6000 mm, a okna o budowie czteroskrzydłowej – szerokość powyżej 12 000 mm.

Ile kosztują okna panoramiczne? Ceny zaczynają się od około 500 złotych za okna dwuskrzydłowe, ale ostateczne koszty zależą od wielkości okna oraz od zastosowanych w ich przypadku rozwiązań, m.in. konstrukcyjnych, energooszczędnych czy antywłamaniowych. Większe okna, m.in. pełniące funkcję drzwi tarasowych, kosztują więcej – od 3000 zł wzwyż, a ostateczna cena, jaką za nie zapłacicie, będzie uwarunkowana materiałem, z którego są wykonane, liczbą szyb użytych do ich budowy itp.

Najdroższe, a zarazem najrzadziej wykorzystywane w dzisiejszym budownictwie mieszkaniowym, są okna panoramiczne w konfiguracji podnoszono-przesuwnej. Okno otwiera się w tym przypadku przez uniesienie go i przesunięcie. Nie tyle samo okno jest tutaj drogie, ile mechanizm, który pozwala na jego przesuwanie. Okna rygluje się w ten sam sposób, w jaki się je otwiera, dlatego mają wpływ na izolację termiczną i akustyczną całego pomieszczenia, w którym się znajdują.

Jeśli wybieracie największe okna panoramiczne, które będą wymagały zastosowania mechanizmów elektrycznych montowanych pod posadzką i uruchamianych włącznikiem, ich komplet będzie dosyć drogi. Czteroskrzydłowe rozwiązania tego rodzaju kosztują od około 8000 zł wzwyż. 

Co warto wiedzieć o oknach panoramicznych

Gdzie warto zamontować okna panoramiczne?

W salonie, w pokoju dziennym, a może na poddaszu i w kuchni? Gdzie możecie zamontować okna panoramiczne i gdzie warto to zrobić? Salon wydaje się naturalnym pomieszczeniem dla takich przeszkleń, będą w nim bowiem wyglądały efektownie i wpłyną korzystnie na jego aranżację. Dzięki nim uzyskuje się również lepszy widok na przestrzeń otaczającą dom.

Okna panoramiczne w salonie mogą być oknami z okuciami obwiedniowymi i pełnić funkcję drzwi tarasowych. Takie okna panoramiczne o budowie uchylno-przesuwnej często stosowane są w dużych pokojach dziennych i w jadalniach, a drzwi uchylno-przesuwne mogą być wykorzystywane jako wyjście na taras lub balkon. Okna panoramiczne w salonie, podobnie jak drzwi tarasowe, mogą być wyposażone też w elementy, które zwiększają komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników.

Przy wyborze okien panoramicznych do salonu musicie brać pod uwagę przestrzeń, jaką chcecie przeszklić oraz dostępne wymiary okien panoramicznych. Jeśli wybieracie rozwiązania o niestandardowych rozmiarach, będą one automatycznie droższe. Duże okna wymagają też odpowiedniego systemu montażu i otwierania, aby ich użytkowanie było komfortowe.

Częstym przykładem wykorzystania okien panoramicznych jest umiejscowienie ich w elewacji wychodzącej na taras. Okna z widokiem na taras z reguły są największe, ponieważ pozwalają na wyeksponowanie tarasu i ogrodu, jaki zwykle się za nim znajduje. Rozwiązania panoramiczne tarasowe powinny spełniać warunki praktyczne i estetyczne, należy również zadbać, aby nie wychładzały wnętrza salonu w okresie jesienno-zimowym. Muszą więc być szczelne. W takich miejscach sprawdzą się u was drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, które są wygodne w użytkowaniu.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym z powodzeniem możecie stosować okna panoramiczne, jest kuchnia i poddasze. W kuchni będą one elementem zapewniającym dużo światła. Praca w tak doświetlonym pomieszczeniu jest przyjemniejsza. Popularne przy tym są w kuchniach okna panoramiczne o ułożeniu horyzontalnym. Wykorzystują one bardzo dobrze wolną przestrzeń, ale przy tym nie zmniejszają możliwości dowolnej aranżacji z wykorzystaniem zabudowy meblowej. Na ogół mają mechanizm uchylno-przesuwny, a przy tym skierowane są na ogród lub ulicę.

Ciekawą propozycją mogą być panoramiczne okna dachowe, które doświetlają poddasze. Wymiary takich okien przeznaczonych do montażu na poddaszu to nawet 2600 mm × 1700 mm. Bez wątpienia są to duże przeszklenia. Ciekawostką jest to, że okna panoramiczne na poddaszu umożliwiają stworzenie przeszklonej części dachu i oglądanie nocą gwiazd w zaciszu własnego domu. Ze względu na energooszczędność i niską przepuszczalność ciepła z zewnątrz takie okna nie będą wpływały ani na przegrzewanie pomieszczeń, ani ich wychładzanie zimą.

Jakie są rodzaje okien panoramicznych?

Okna panoramiczne można podzielić na kilka rodzajów, biorąc przy tym pod uwagę różne kryteria. Z uwagi na ich tryb otwierania można je podzielić na panoramiczne i tarasowe:

 • rozwieralno-uchylne,
 • przesuwne,
 • podnoszono-przesuwne.

Okna panoramiczne rozwierano-uchylne standardowo wyposażone są w okucia rozwieralno-uchylne, a klient może dopłacić za hamulec, który pozwoli na zatrzymanie otwartego okna w dowolnej pozycji. Występują tu równocześnie okna jedno-, dwu- i wieloskrzydłowe.

Rozwiązania dwuskrzydłowe muszą mieć stały lub ruchomy słupek. Okna ze stałym słupkiem pozwalają na niezależne otwieranie skrzydeł. Wygodniejsze w zastosowaniu są skrzydła rozwieralne z ruchomym słupkiem, a w takim przypadku jedno ze skrzydeł okiennych ma klamkę, drugie zaś, wyposażone w ruchomy słupek, otwiera się za pomocą specjalnej dźwigni.

Innym typem przeszkleń wielkoformatowych są okna panoramiczne uchylne przesuwne, z okuciem obwiedniowym, w których stosuje się systemy profilowe. Skrzydła ruchome, podobnie jak modele rozwieralne, mogą być wyposażone w klamki z dwustronnymi kluczykami oraz grzybki antywłamaniowe, zwiększające bezpieczeństwo domowników.

Macie też do wyboru okna panoramiczne podnoszono-przesuwne, które są otwieralne, ale najpierw trzeba otworzyć drzwi, a później je unieść i przesunąć, aby dały się do końca otworzyć poprzez przesunięcie skrzydła. Klamka znajdująca się w pozycji zamkniętej powoduje, że skrzydło niżej opada, rygluje się i uszczelnia prześwit w dowolnej części drzwi.

Powierzchnia przeszklona w oknach panoramicznych lub tarasowych – podnoszono-przesuwnych – może być podzielona na dwa lub więcej segmentów. Na przykład jeśli wybierzecie zestaw z czterema skrzydłami, niewykluczone, że dwa skrajne będą oknami panoramicznymi nieotwieranymi. Środkowe elementy będą zaś ruchome. Otwieranie szerokich drzwi tarasowych w takim przypadku można wspomóc napędem elektrycznym.

Z uwagi na miejsce montażu można wyróżnić okna panoramiczne narożne i dachowe. Okna narożne dachowe są ciekawym rozwiązaniem. To nowoczesne przeszklenia panoramiczne występujące w wersji ze słupkiem lub bez niego. W tym drugim przypadku dwie tafle szkła tworzące okno narożne łączone są ze sobą za pomocą specjalnego kleju, który jest odporny na promieniowanie słoneczne.

Natomiast okna panoramiczne fachowe pozwalają na przeszklenie dachu, zwykle co najmniej dwuspadowego. W takiej sytuacji stosowane są na ogół duże okna połaciowe. Panoramiczny widok z poddasza możecie uzyskać przez zastosowanie okna kolankowego, stanowiącego połączenie okna dachowego lub fasadowego. Okna panoramiczne mogą być wyposażone w ocieplone profile i w szyby energooszczędne, co poprawia parametry cieplne całej stolarki okiennej.

Co warto wiedzieć o oknach panoramicznych

Okna panoramiczne a bezpieczeństwo. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Wiecie już, że okna panoramiczne mogą wyglądać zjawiskowo i sprzyjać kreowaniu nowoczesnej aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Jednocześnie jednak przy zakupie takich rozwiązań powinniście zwrócić uwagę na kwestie związane z własnym bezpieczeństwem.

Dobrze, żeby zapewniały one wysoki poziom ochrony przed włamaniem i rabunkiem. Okna panoramiczne dostępne są w różnych wariantach o klasie odporności na włamanie RC1N lub RC2 – przy odpowiednim oszkleniu. W przypadku okien wielkoformatowych na parterze budynków mieszkalnych najlepiej wybrać takie modele, które mają oznaczenie RC2 – czyli Resistance Class. To międzynarodowe oznaczenie antywłamaniowości zarówno dla okien, jak i drzwi, a klasa RC2 oznacza skuteczną barierę przed złodziejami. Takich okien panoramicznych nie sposób wyważyć. 

Należy zadbać o ochronę okien panoramicznych nie tylko przed celowym zbiciem lub wyważeniem przez złodziei. Są one narażone w większym stopniu niż inne na uszkodzenia mechaniczne, czyli na pęknięcia czy rozbicie. Klienci mogą wybrać bezpieczne panoramiczne przeszklenia wykonane z pakietu złożonego z odpowiednio dobranego rodzaju szyb – szkła hartowanego lub klejonego.

Wybór podyktowany jest tym, że szyby hartowane mają większą odporność na uszkodzenia. Nawet jeśli dojdzie do stłuczenia okna panoramicznego z szybami hartowanymi, to rozpadnie się ono na małe kawałki, o tępych krawędziach, które nie będą stanowiły zagrożenia dla osób znajdujących się wówczas w jego pobliżu. Szyby klejone w oknach panoramicznych będą natomiast wzmocnione przy użyciu specjalnej folii. W razie rozbicia szkło trzyma się folii i nie rozsypuje się, co też będzie pewną barierą dla włamywaczy.

W trakcie wyboru przeszkleń wielkoformatowych na drzwi tarasowe trzeba sprawdzić, z czego wykonane są ich ramy. Największą wytrzymałością charakteryzują się okna z ramami aluminiowymi lub drewnianymi, które pozwalają na wykonanie nawet bardzo dużych przeszkleń. W porównaniu z profilami aluminiowymi i drewnianymi tanie, popularne profile z PVC nie są zbyt sztywne, dlatego ich wykorzystanie do dużych przeszkleń jest ograniczone. 

Izolacja termiczna okien panoramicznych

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie powinniście brać pod uwagę przy wyborze okien panoramicznych, jest izolacja termiczna. Powinny one wpływać w waszych domach na oszczędność ciepła. Takie okna sprzyjają wykorzystywaniu energii słonecznej, a jeśli zostaną dobrze zaizolowane, ciepło wytworzone wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych nie będzie uciekało przez nie na zewnątrz.

Konieczne jest zapewnienie okien panoramicznych o właściwym współczynniku przenikania ciepła (Uw). Im niższy będzie ten wskaźnik dla danego okna, tym lepiej. Najnowsze okna energooszczędne mają wskaźnik Uw na poziomie około 1 W/m2K. Okna pasywne mają współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,8, a nawet 0,6 W/m2K.

Na izolacyjność cieplną waszych okien, w tym okien panoramicznych, wpływa to, jaką izolację ma profil okienny. Mierzona jest ona wskaźnikiem Uf, który powinien być nie większy niż 1,1 W/m2K. Istotnym parametrem okien, jaki powinniście sprawdzić, jest przenikalność cieplna szyby, mierzona wskaźnikiem Ug. Odpowiednie szyby, które mają pomiędzy sobą wypełnienie z gazu szlachetnego, pozwalają na zoptymalizowanie tego wskaźnika. Najlepiej, gdy wynosi on ok. 0,7 W/m2K. Na koniec zadbajcie o odpowiedni, szczelny montaż okien panoramicznych w warstwie ocieplenia ścian.

Izolacja akustyczna okien panoramicznych

Oprócz izolacyjności cieplnej okien do rozpatrzenia pozostaje jeszcze kwestia izolacyjności akustycznej. Każdy z was z pewnością chce, aby w jego domu było cicho i spokojnie, nawet jeśli nieruchomość znajduje się w pobliżu ruchliwych dróg. Przed zakupem okien panoramicznych i innych musicie zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną przeszkleń, która liczona jest według współczynnika Rw. W przeciwieństwie do Uw (współczynnika związanego z izolacją termiczną) współczynnik Rw powinien być możliwie jak najwyższy, ponieważ jego wartość informuje was o tym, ile decybeli redukuje okno napotkane przez dźwięk. Dobrze by było, aby okna panoramiczne pozwalały na zmniejszanie ilości fal dźwiękowych dostających się do wnętrza nawet o 47 dB.

Okna panoramiczne w aranżacjach wnętrz

Nowoczesne, energooszczędne i pasywne domy mają wiele przeszkleń, które wpływają na ich nowoczesną aranżację. Przykładowo ogród znajdujący się za oknem panoramicznym w salonie będzie elementem aranżacji pomieszczenia, otwierającym je na piękno natury.

Ponadto okna panoramiczne w salonach czy przy wyjściu na taras mogą być dodatkowo połączone z nowoczesnymi dekoracjami – nie tylko standardowymi firanami, ale roletami dzień i noc, roletami rzymskimi zwijanymi w harmonikę, żaluzjami, fotomgłami i witrażami. Same w sobie stanowią one ciekawe aranżacje pomieszczeń. W salonie ponadto można aranżować okna panoramiczne z wykorzystaniem drewnianych lub bambusowych żaluzji, o ile całe pomieszczenie dekorowane jest w stylu etnicznym.

W ogólny design nowoczesnej kuchni bez trudu wkomponować można okna panoramiczne, nawet przy kuchniach urządzonych w stylu retro. Dekoracją okienną będą wówczas sezonowe kwiaty. Przy minimalistycznej aranżacji wystarczy pozostawić okna bez dekoracji, co zapewni widok na ogród lub na podjazd.

Okna panoramiczne – wady i zalety

Jeśli zastanawiacie się, czy wykorzystać w swoim domu lub mieszkaniu okna panoramiczne, wielkoformatowe, być może w podjęciu decyzji o ich zakupie i montażu pomoże wam wykaz zalet i wad takich przeszkleń. Do najważniejszych zalet, jakie przypisywane są oknom wielkoformatowym oraz oknom tarasowym, zaliczyć należy:

 • zapewnienie dobrego doświetlenia pomieszczeń mieszkalnych;
 • energooszczędność – okna panoramiczne pozwalają wykorzystywać energię słoneczną do dogrzewania pomieszczeń;
 • walory estetyczne – aranżacją pomieszczenia z oknem panoramicznym staje się cały widok za oknem, co nadaje domowi wyjątkowy, indywidualny charakter;
 • powiększenie optyczne pomieszczenia;
 • podkreślenie designu domu w nowoczesnym wydaniu;
 • nadawanie domowi prestiżu i wrażenia luksusu.

Niestety nie można powiedzieć, że okna panoramiczne są całkowicie wolne od wad. Trzeba liczyć się w ich przypadku z:

 • wyższą ceną,
 • trudniejszym myciem,
 • słabszą izolacją akustyczną – przynajmniej w standardowym wydaniu,
 • nieco niższymi parametrami dotyczącymi przenikalności cieplnej.

Nowoczesna architektura mieszkaniowa wykorzystuje duże przeszklenia i okna panoramiczne w projektach domów jednorodzinnych. Jeśli i wy decydujecie się na montaż panoramicznych przeszkleń i drzwi tarasowych, dobrze jest dopasować je pod względem wymiarów i cech szczególnych do waszych potrzeb. Pod uwagę weźcie przy tym przede wszystkim jakość wykonania okna, ponieważ to ona w ostatecznym rozrachunku decyduje o izolacyjności cieplnej i akustycznej całej konstrukcji.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Okna
okna ze szprosami
17 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami dla jednych stanowią symbol elegancji i luksusu, dla innych...

Okna
Jakie powinny być nowoczesne okna?
15 września 2021 r. Partner .

Jakie powinny być nowoczesne okna?

Okna montowane w nowoczesnych budynkach powinny móc sprostać wymaganiom naszego codziennego życia. Muszą nie tylko efektow...

Okna
Parapety drewniane
7 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Drewno to tworzywo ponadczasowe, nie poddające się zmieniającym trendom. Nic więc dziwnego, że także parapety drewniane ci...

Okna
Okno narożne
2 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okno narożne – czy okno narożne w kuchni lub w salonie to dobry pomysł?

Okno narożne to nowoczesny typ okna panoramicznego. Dobrze sprawdza się w dom...

Okna
okna ze szprosami
17 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami dla jednych stanowią symbol elegancji i luksusu, dla innych...

Okna
Jakie powinny być nowoczesne okna?
15 września 2021 r. Partner .

Jakie powinny być nowoczesne okna?

Okna montowane w nowoczesnych budynkach powinny móc sprostać wymaganiom naszego codziennego życia. Muszą nie tylko efektow...

Okna
Parapety drewniane
7 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Drewno to tworzywo ponadczasowe, nie poddające się zmieniającym trendom. Nic więc dziwnego, że także parapety drewniane ci...

Okna
Okno narożne
2 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okno narożne – czy okno narożne w kuchni lub w salonie to dobry pomysł?

Okno narożne to nowoczesny typ okna panoramicznego. Dobrze sprawdza się w dom...