Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wiercenie studni w 2024: cena za wykonanie i aktualny cennik wiercenia studni głębinowych

Wiercenie studni – cena za wykonanie i aktualny cennik

Cena za wywiercenie studni jest dość wysoka, dlatego wielu inwestorów zastanawia się, czy warto w ogóle decydować się na budowę własnego ujęcia wody. Z drugiej strony możliwość darmowego korzystania ze studni, sprawia, że inwestycja prędzej czy później zwraca się z nawiązką. Ile kosztuje wiercenie studni głębinowej i od czego zależy koszt wykonania usługi? Sprawdźmy.

Wiercenie studni – czy opłaca się mieć własną studnię?

Zanim zdecydujesz się na konkretną działkę i wybierzesz wymarzony projekt domu, najpierw upewnij się, czy na wybranej parceli dostępne jest przyłącze wodno-kanalizacyjne. Jeśli go nie ma, należy sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej.

Niestety na wielu działkach poza miastem nie jest to możliwe lub jest to nieopłacalne ze względu na znaczną odległość do punktu podłączeniowego. Właśnie w takich sytuacjach inwestorzy najczęściej decydują się na wiercenie studni głębinowej.

Pomimo że koszt budowy studni jest dość wysoki, bo wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, to wbrew pozorom taka inwestycja może być opłacalna. Podobną lub nawet wyższą cenę należy zapłacić za przyłącze wodociągowe do sieci znajdującej się w znacznej odległości od domu. Tyle że za wodę miejską należy potem płacić, a woda ze studni jest całkowicie za darmo. W domu jednorodzinnym darmowa woda ma tym większe znaczenie, że jest ona potrzebna także do podlewania ogrodu i trawników.

Jest to ważne zwłaszcza teraz, gdy wciąż zmieniają się taryfy na wodę i ścieki. Ostatnia aktualizacja miała miejsce 1 września 2022 roku, kiedy Wody Polskie rozpoczęły proces taryfikacji, tj. ustalania cen za wodę i ścieki. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ taryfy zmieniane są jeszcze w trakcie trwania poprzednich taryf.

Do głównych przyczyn podwyżek taryfy za wodę i ścieki zalicza się wzrost kosztów dostarczania energii elektrycznej i gazu, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, a także inflację.

Taryfikacja zakończyła się do końca 2022 roku. Zatwierdzono kilkaset wniosków o podwyżki. W każdym mieście czy gminie mogą obowiązywać nowe stawki za dostarczanie wody czy odprowadzanie ścieków.

Na przykład w Warszawie i w okolicznych gminach jeszcze w 2022 roku mieszkańcy płacili 9,85 zł brutto za 1 m3 wody i ścieków. Od 27 stycznia 2023 roku opłata wynosi 10,88 zł, dokładnie 4,29 zł za 1 m3 wody i 6,59 zł za 1 m3 ścieków. 

Rodzaje studni

Ogólnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje studni i każda z nich może zostać wybudowana na prywatnej posesji:

 • studnia kręgowa – jest ona zbudowana z kręgów betonowych i jest kopana ręcznie, zatem nie osiąga dużej głębokości; woda z niej pobierana jest więc z płytkich warstw gleby i nadaje się wyłącznie do podlewania ogródka lub podczas budowy domu,
 • studnia abisyńska – buduje się ją poprzez wkręcenie w grunt pionowej i dość wąskiej rury, taka studnia jest zatem mało wydajna i również dostarcza wodę o dużym stopniu zanieczyszczeń, dlatego najczęściej jest budowana jak źródło wody do podlewania ogrodu,
 • studnia głębinowa – wierci się ją specjalnym wiertłem na głębokość od 12 do 60 m, dlatego dociera się tym samym do najgłębszych warstw wodonośnych i pobieraną z nich wodę po niezbędnej filtracji można spożywać.

Jeśli studnia ma zapewnić w domu dostęp do wody pitnej, należy zdecydować się na studnię głębinową. Jej budową zajmują się wyspecjalizowane firmy dysponujące odpowiednim sprzętem.

Kanalizacja – jak działa i ile kosztuje instalacja kanalizacyjna w domu?

wiercenie studni na podwórku

Formalności związane z wierceniem studni

Wiercenie studni głębinowej na prywatnej działce wymaga dopełnieniu kilku formalności urzędowych. W niektórych przypadkach niezbędne będzie bowiem uzyskanie tzw. pozwolenia wodnoprawnego. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy głębokość ujęcia wód podziemnych będzie większa niż 30 m, a jego wydajność przekroczy 5,0 m³/h.

Wiercenie studni a prawo budowlane

Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wiercenie studni? W świetle najnowszych przepisów nie jest to konieczne, podobnie jak nie jest konieczne wykonywanie zgłoszenia. Należy jednak przestrzegać zasad określonych w prawie budowlanym, a dokładnie rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiednich odległości, jeśli chodzi o lokalizację studni na działce, która powinna być umiejscowiona w następujący sposób:

 • minimum 5 m od granicy nieruchomości oraz od studni wspólnej na granicy dwóch działek,
 • minimum 7,5 m od osi rowu przydrożnego,
 • co najmniej 15 m od budynków inwentarskich, silosów, szczelnych zbiorników na gnojowicę, kompostowników oraz szamba,
 • co najmniej 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są one uprzednio oczyszczane biologicznie,
 • minimum 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie.

Wiercenie studni głębinowej – cena za robociznę

Jeśli chodzi o samo wiercenie studni, cennik robocizny jest dość zróżnicowany i głównie zależy od regionu, w którym zlokalizowana jest nieruchomość, a także metody wykonywania odwiertów. Ogólnie ceny podawane są za wykonanie 1 metra bieżącego odwiertu, a więc im głębiej trzeba wykonać otwór, tym koszty będą wyższe.

Ile kosztuje wykopanie studni? Firmy oferujące wiercenie studni głębinowej mają cennik zróżnicowany także ze względu na średnicę otworu – im jest szerszy, tym cena za wywiercenie 1 metra bieżącego jest wyższa. Przyjmuje się, że cena za ręczne wiercenie studni wynosi ok. 150-300 zł za metr odwiertu.

Warto pamiętać o tym, że na koszt studni głębinowej w 2024 roku oprócz samej robocizny, składają się również koszty zakupu pompy, rur czy filtra.

Jak prawidłowo układać rury drenarskie?

ofe-5847238-940 w-940-testAB

Wiercenie studni – cena za metr

Najdroższe jest wykonanie otworu metodą ręczną płytkiej studni kopanej – w tym przypadku za kopanie studni cena za metr wynosi nawet 1000 zł. Z kolei, jeśli chodzi o koszt wiercenia studni głębinowej przy pomocy wiertnicy, to kształtuje się ona na poziomie od 280 do nawet 400 zł za m.b. Znacznie tańsze jest natomiast wykonanie studni abisynki, ponieważ kosztuje około 70-90 zł za mb.

Ile kosztuje wiercenie studni na działce? Można powiedzieć, że średni koszt wiercenia studni głębinowej o głębokości 30 m wynosi około 6500-8500 zł. Należy jednak pamiętać, że do kosztów robocizny należy doliczyć koszt zakupu pompy głębinowej (około 450-600 zł), rur (średnio 70 zł/ mb), filtra (od kilkuset do kilku tysięcy zł) itp. To sprawi, że cena za metr wiercenia studni będzie znacznie wyższy.

Wiercenie studni – cena w poszczególnym województwie

Tak jak wspomnieliśmy, cena wykonania studni głębinowej w dużej mierze zależy od regionu Polski, w którym zlokalizowana jest inwestycja. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny w wybranych województwach i miejscowościach:

 • wiercenie studni mazowieckie (Warszawa) – cena średnio od 160 do 300 zł/m.b.,
 • wiercenie studni małopolska (Kraków) – cena średnio od 150 do 250 zł/m.b.,
 • wiercenie studni wielkopolska (Poznań) – cena od 170 do 400 zł/m.b.,
 • wiercenie studni zachodniopomorskie (Szczecin) – cena: średnio od 160 do 350 zł/m.b.,
 • wiercenie studni pomorskie (Gdańsk) – cena od 170 do 360 zł/m.b.,
 • wiercenie studni dolnośląskie (Wrocław) – cena średnio od 150 do 300 zł/m.b.,
 • wiercenie studni świętokrzyskie (Kielce) – cena od 180 do 350 zł/m.b.,
 • wiercenie studni głębinowych podkarpackie – cena około 200-250 zł/m.b.,
 • wiercenie studni głębinowych opolskie – średnio 200 zł.

Co to jest studnia chłonna i jakie są zalety?

Jaka cena za wiercenie studni może wyglądać na zawyżoną?

Warto pamiętać, że koszt wywiercenia studni może, ale nie musi obejmować koszt zakupu rur. Warto więc zwrócić uwagę, czy jest to powód zawyżonej ceny. Wyższa cena często jest też powodem konieczności wykonania szerszego otworu lub zastosowania droższej metody wiercenia ze względu na uwarunkowania geologiczne.

Przy wyborze wykonawcy niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim podawanie jedynie orientacyjnej ceny za usługę i tłumaczenie, że ostateczny koszt będzie znany po zakończeniu robót. Uczciwa firma powinna podać dokładnie cennik dotyczący wykonania poszczególnych czynności np. wykonania odwiertu próbnego i właściwego, czy montażu elementów przyłączeniowych do budynku.

Studnia kręgowa. Ile kosztuje i jak ją wykopać?

Jak można zaoszczędzić na wierceniu studni?

Przed rozpoczęciem budowy ujęcia wód podziemnych na przydomowej działce warto przeprowadzić profesjonalne badanie hydrologiczne w celu zlokalizowania warstwy wodonośnej na terenie działki. Wiercenie na ślepo, a więc tworzenie licznych odwiertów próbnych może bowiem znacząco podnieść koszt całej inwestycji.

Koszt badania nie jest wysoki, wynosi kilkaset złotych. Warto też pamiętać, że od określonych warunków hydrologicznych będzie także zależała wydajność studni.

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je wykonać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Montaż fotowoltaiki – 6 kroków do wyboru najlepszego instalatora
Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Sponsorowane
Montaż fotowoltaiki – 6 kroków do wyboru najlepszego instalatora
Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Nowości w tej kategorii

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

REKLAMA
Zamknij