Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Wiercenie studni – cena za wykonanie i aktualny cennik wiercenia studni głębinowych

Wiercenie studni – cena za wykonanie i aktualny cennik

Wiercenie studni – cena za tę usługę jest dość wysoka, dlatego wielu inwestorów zastanawia się, czy warto decydować się na budowę studni przy domu. Zaletą jej posiadanie jest jednak możliwość czerpania wody za darmo, a więc potencjalnie inwestycja w nią wcześniej czy później się zwróci. Sprawdź, ile kosztuje wiercenie studni głębinowej i od czego zależy koszt wykonania usługi.

Wiercenie studni – cena za tę usługę jest dość wysoka, dlatego wielu inwestorów zastanawia się, czy warto decydować się na budowę studni przy domu. Zaletą jej posiadanie jest jednak możliwość czerpania wody za darmo, a więc potencjalnie inwestycja w nią wcześniej czy później się zwróci. Sprawdź, ile kosztuje wiercenie studni głębinowej i od czego zależy koszt wykonania usługi.

Wiercenie studni – czy opłaca się mieć własną studnię?

Zanim zatem zdecydujesz się na konkretną działkę i projekt domu, najpierw upewnij się, czy na wybranej parceli jest przyłącze wodno-kanalizacyjne. Jeśli go nie ma, należy sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej.

Niestety na wielu działkach poza miastem nie jest to możliwe lub nieopłacalne ze względu na znaczną odległość do punktu podłączeniowego. Właśnie w takich sytuacjach inwestorzy najczęściej decydują się na wiercenie studni.

Pomimo że koszt budowy studni jest dość wysoki, bo wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, to wbrew pozorom taka inwestycja może być opłacalna. Podobną lub nawet wyższą cenę należy zapłacić za przyłącze wodociągowe do sieci znajdującej się w znacznej odległości od domu. Tyle że za wodę miejską należy potem płacić, a woda ze studni jest całkowicie za darmo.

W domu jednorodzinnym darmowa woda ma tym większe znaczenie, że jest ona potrzebna także do podlewania ogrodu i trawników.

Polecamy: Wybór działki pod budowę domu – co warto wiedzieć

Rodzaje studni

Ogólnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje studni i każda z nich może zostać wybudowana na prywatnej posesji:

 • studnia kręgowa – jest ona zbudowana z kręgów betonowych i jest kopana ręcznie, zatem nie osiąga dużej głębokości; woda z niej pobierana jest więc z płytkich warstw gleby i nadaje się wyłącznie do podlewania ogródka lub podczas budowy domu,
 • studnia abisyńska – buduje się ją poprzez wkręcenie w grunt pionowej i dość wąskiej rury, taka studnia jest zatem mało wydajna i również dostarcza wodę o dużym stopniu zanieczyszczeń, dlatego najczęściej jest budowana jak źródło wody do podlewania ogrodu,
 • studnia głębinowa – wierci się ją specjalnym wiertłem na głębokość od 12 do 60 m, dlatego dociera się tym samym do najgłębszych warstw wodonośnych i pobieraną z nich wodę po niezbędnej filtracji można spożywać.

Jeśli studnia ma zapewnić w domu dostęp do wody pitnej, należy zdecydować się na studnię głębinową. Jej budową zajmują się wyspecjalizowane firmy dysponujące odpowiednim sprzętem.

Co składa się na proces wiercenia studni?

Na proces wiercenia studni składają się następujące czynności:

 1. Lokalizacja optymalnego miejsca odwiertu
 2. Przygotowanie podłoża
 3. Odwiert – wierci się otwór aż do momentu dotarcia do warstwy wodonośnej (stosuje się tutaj jedną z dwóch metod wiercenia: płuczkową lub udarowo-obrotową)
 4. Wpuszczenie w otwór rur studziennych: osłonowej i filtracyjnej
 5. Obsypanie przestrzeni między otworem a rurą żwirem
 6. Oczyszczenie studni w celu usunięcia z niej zanieczyszczeń pozostałych po wierceniu
 7. Wprowadzenie do odwiertu pompy głębinowej
 8. Wykonanie obudowy studni z betonu lub PVC
 9. Doprowadzenie do domu rurociągu tłocznego pompy z przyłączem wodociągowym oraz instalacja elementów zasilających pompę.

Formalności związane z wierceniem studni

Wiercenie studni głębinowej na prywatnej działce wymaga dopełnieniu kilku formalności urzędowych. W niektórych przypadkach niezbędne będzie bowiem uzyskanie tzw. pozwolenia wodnoprawnego. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy głębokość ujęcia wód podziemnych będzie większa niż 30 m, a jego wydajność przekroczy 5,0 m³/h.

Wiercenie studni a prawo budowlane

W świetle najnowszych przepisów nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę studni głębinowej, ani także zgłoszenia. Należy jednak przestrzegać zasad określonych w prawie budowlanym, a dokładnie rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiednich odległości, jeśli chodzi o lokalizację studni na działce, która powinna być umiejscowiona w następujący sposób:

 • minimum 5 m od granicy nieruchomości oraz od studni wspólnej na granicy dwóch działek,
 • minimum 7,5 m od osi rowu przydrożnego,
 • co najmniej 15 m od budynków inwentarskich, silosów, szczelnych zbiorników na gnojowicę, kompostowników oraz szamba,
 • co najmniej 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są one uprzednio oczyszczane biologicznie,
 • minimum 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie.

Wiercenie studni głębinowej – cena za robociznę

Jeśli chodzi o samo wiercenie studni, cennik robocizny jest dość zróżnicowany i głównie zależy od regionu, a także metody wykonywania odwiertów. Ogólnie ceny podawane są za wykonanie 1 metra bieżącego odwiertu, a więc im głębiej trzeba wykonać otwór, tym koszty będą wyższe.

Firmy oferujące wiercenie studni głębinowej cennik mają zróżnicowany także ze względu na średnicę otworu - im jest szerszy, tym cena za wywiercenie 1 metra bieżącego jest wyższa.

Wiercenie studni – cena za metr

Najdroższe jest wykonanie otworu metodą ręczną płytkiej studni kopanej – w tym przypadku za kopanie studni cena za metr wynosi nawet 1000 zł.

Z kolei jeśli chodzi o koszt wiercenia studni głębinowej przy pomocy wiertnicy, to kształtuje się ona na poziomie od 100 do nawet 400 zł za metr bieżący. Znacznie tańsze jest natomiast wykonanie studni abisyńskiej, ponieważ kosztuje około 60-80 zł za mb.

Można powiedzieć, że średni koszt wiercenia studni głębinowej o głębokości 30 m wynosi około 6000-7000 zł. Należy jednak pamiętać, że do kosztów robocizny należy doliczyć koszt zakupu pompy głębinowej (około 300-500 zł), rur (średnio 50 zł/ mb), filtra (od kilkuset do kilku tysięcy zł) itp.

Wiercenie studni – cena w poszczególnym województwie

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, cena wykonania studni głębinowej w dużej mierze zależy od regionu Polski. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny w wybranych województwach i miejscowościach:

 • wiercenie studni - cena mazowieckie (Warszawa) - średnio od 120 do 300 zł/ mb
 • wiercenie studni - małopolska (Kraków) - cena za mb: średnio od 150 do 250 zł
 • wiercenie studni - cena wielkopolska (Poznań) - od 180 do 400 zł /mb (wg cennika firmy z Poznania)
 • wiercenie studni - zachodniopomorskie (Szczecin) - cena: średnio od 150 do 350 zł
 • wiercenie studni – dolnośląskie (Wrocław) - cena: średnio od 130 do 300 zł/mb
 • wiercenie studni świętokrzyskie (Kielce) - cena od 180 do 350 zł
 • wiercenie studni głębinowych podkarpackie – cena około 200-250 zł/ mb
 • wiercenie studni głębinowych - cena opolskie – średnio 200 zł/mb

Jaka cena za wiercenie studni powinna budzić niepokój?

Należy pamiętać, że koszt wywiercenia studni czasami obejmuje koszt rur. Warto więc zwrócić uwagę, czy jest to powód zawyżonej ceny. Wyższa cena powinna być uzasadniona – tak jak wspomnieliśmy wyżej, często powodem tego może być po prostu konieczność wykonania szerszego otworu lub zastosowania droższej metody wiercenia ze względu na uwarunkowania geologiczne.

Przy wyborze wykonawcy niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim podawanie jedynie orientacyjnej ceny za usługę i tłumaczenie, że ostateczny koszt będzie znany po zakończeniu robót. Uczciwa firma powinna podać dokładnie cennik dotyczący wykonania poszczególnych czynności np. wykonania odwiertu próbnego i właściwego, czy montażu elementów przyłączeniowych do budynku.

Jak można zaoszczędzić na wierceniu studni?

Przed rozpoczęciem budowy ujęcia wód podziemnych na przydomowej działce warto przeprowadzić profesjonalne badanie hydrologiczne w celu zlokalizowania warstwy wodonośnej na terenie działki. Wiercenie na ślepo, a więc tworzenie licznych odwiertów próbnych może bowiem znacząco podnieść koszt całej inwestycji.

Koszt badania nie jest wysoki, wynosi kilkaset złotych. Warto też pamiętać, że od określonych warunków hydrologicznych będzie także zależała wydajność studni.

Sprawdź także: Studnia chłonna – schemat i głębokość studni chłonnej

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM
Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM

Nowości w tej kategorii

Działka
Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?
17 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość las...

Działka
Działka rekreacyjna
24 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka rekreacyjna – czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się dla Ciebie azylem – miejscem wypoczy...

Działka
Zabudowa zagrodowa – co to jest i jakie warunki powinna spełniać?
16 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa zagrodowa – czym jest zabudowa zagrodowa i jakie warunki powinna spełniać?

Zabudowa zagrodowa nie we wszystkich przepisach prawa jest definiowana jednoz...

Działka
Pompa zanurzeniowa
21 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwal...

Działka
Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?
17 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość las...

Działka
Działka rekreacyjna
24 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka rekreacyjna – czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się dla Ciebie azylem – miejscem wypoczy...

Działka
Zabudowa zagrodowa – co to jest i jakie warunki powinna spełniać?
16 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa zagrodowa – czym jest zabudowa zagrodowa i jakie warunki powinna spełniać?

Zabudowa zagrodowa nie we wszystkich przepisach prawa jest definiowana jednoz...

Działka
Pompa zanurzeniowa
21 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwal...