Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom z garażem w piwnicy - kiedy warto się zdecydować na jego budowę?

Dom z garażem w piwnicy - kiedy warto się zdecydować?

Dom z garażem w piwnicy jeszcze niedawno był standardem. Dzisiaj często garaż podziemny zastępowany jest projektem wolnostojącym lub dobudowanym do bryły, jednak w wielu przypadkach to właśnie najbardziej klasyczny model sprawdza się najlepiej. Jeśli dysponujesz stosunkowo małą działką ze spadkiem, garaż pod ziemią może okazać się najbardziej funkcjonalnym wyborem. Kiedy warto się na niego zdecydować? Na co zwracać uwagę, aby uniknąć problemów przy budowie? Jaki dokładnie projekt wybrać? Odpowiadamy!

Dlaczego warto budować dom z garażem w piwnicy?

Dom z garażem w piwnicy to rozwiązanie chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Garaż w podpiwniczeniu pozwala w bardzo funkcjonalny sposób wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz. Gwarantuje on ochronę pojazdów przed warunkami atmosferycznymi oraz kradzieżą. Może również być wyposażony w dodatkowe miejsce do przechowywania, czy też składzik z narzędziami. Stąd też projekt domu z garażem w piwnicy, chociaż ostatnio zapomniany, coraz częściej wraca do łask.

Decydując się na garaż podziemny, zwykle inwestorzy wykonują podpiwniczenie całego domu. Dzięki temu poza garażem możesz zyskać miejsce na domową siłownię, salę bilardową, kino domowe, spiżarnię, a nawet basen. Jeśli więc dysponujesz odpowiednią działką oraz budżetem, zdecydowanie powinieneś rozważyć taką opcję.

Kiedy warto się zdecydować na dom z garażem w piwnicy?

Dom z garażem w piwnicy to propozycja odpowiednia dla właścicieli działek stosunkowo niewielkich, na których realizacja domu z garażem dobudowanym do bryły byłaby niemożliwa. Dom taki sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli działka ma wystarczający spadek, co ułatwia zaaranżowanie doświetlonego naturalnie garażu. Rozwiązanie to przypadnie Ci do gustu, jeśli chcesz mieć bezpośrednie wejście z garażu do domu oraz znaczną ilość dodatkowego miejsca w piwnicy do dowolnego zaaranżowania.

Wymiary zjazdu do garażu usytuowanego w piwnicy - jakie powinny być?

Zjazd do garażu w piwnicy powinien spełniać określane prawem budowlanym normy. Powierzchnia samego zjazdu musi być wykonana z szorstkiej powierzchni, która utrudni rozpędzenie się pojazdu. Nachylenie zjazdu nie może być większe niż 25%. Jej długość będzie zatem uzależniona od tego, jak bardzo zagłębiony ma być garaż.

W przypadku zagłębienia 1,5 metrów poniżej powierzchni, długość pochylni wyniesienie 6 metrów, jednak już przy zagłębieniu 2,5 metra, będzie musiała być ona wydłużona do 10 metrów. Ponadto niezbędne jest pozostawienie miejsca przed wjazdem na wykonanie spadku odwrotnego w celu poprawnego odprowadzania deszczówki, co wymaga dodatkowych 0,6 metrów od ulicy.

Istotne są jednak nie tylko wymiary zjazdu, ale również podjazdu do garażu, który zajmuje sporo miejsca na działce. Najprostszy podjazd do garażu będzie mieć około 3 metry długości. Jeśli jednak potrzebne będzie wykonanie zakrętu, konieczne miejsce do manewrowania samochodem zwiększa się nawet do 6 metrów. Budując garaż w piwnicy, warto również pamiętać o samochodach gości. W tym celu trzeba będzie wygospodarować część działki przed domem.

To może Cię zainteresować: Na co zwrócić uwagę przy budowie domu z piwnicą?

Działka na budowę domu z garażem w piwnicy - co warto wiedzieć?

Dom z garażem w piwnicy to szczególnie dobra propozycja, jeśli dysponujesz stosunkowo niewielkim terenem, przez co nie możesz pozwolić sobie na zbudowanie miejsca na samochód na poziomie gruntu.

Idealna działka pod taką inwestycję powinna mieć wysoki spadek, najlepiej wynoszący około 1,5 metra. Dzięki temu część garażu może wystawać ponad powierzchnię, co pozwala na zamontowanie okien oraz odpowiednie doświetlenie pomieszczenia.

Na jakie problemy możesz natrafić podczas budowy domu z garażem w piwnicy?

Nie na każdej działce dom z garażem w piwnicy sprawdzi się tak samo dobrze. Powinieneś rozważyć rezygnację z takiego projektu, jeśli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych. W takim przypadku wykonanie podpiwniczenia wiąże się bowiem z koniecznością postawienia kosztowej izolacji. Jest to tak zwana izolacja typu ciężkiego, która wiąże się z wylewaniem fundamentów pod całym budynkiem, gdyż w takim przypadku same ławy fundamentowe to zbyt mało.

Kolejna sytuacja, w której lepiej dwa razy zastanowić się nad budową domu z garażem w piwnicy to posiadanie działki położonej niżej względem drogi dojazdowej oraz sąsiednich działek. W przypadku takiej lokalizacji jest niemalże pewne, że spływająca z góry woda deszczowa będzie zalewać garaż, jeśli nie zostanie on poprawnie zabezpieczony.

W tym celu powinieneś zdecydować się na ogrodzenie z wytrzymałą podmurówką oraz zamocować odwodnienia liniowe przed bramą garażową. Znów jednak generuje to znaczące koszty dodatkowe.

Dowiedz się więcej: Jak ochronić dom przed wilgocią za pomocą instalacji drenażowej?

Jaki jest koszt budowy domu z garażem w piwnicy?

Czy tani dom z garażem w piwnicy jest możliwy? Analizując koszty, które generuje projekt domu, garaż w piwnicy wcale nie jest aż tak obciążający portfel. Wbrew pozorom zbudowanie garażu w podpiwniczeniu może być mniej kosztowne niż postawienie garażu wolnostojącego. Jak rozkładają się poszczególne koszty, zakładając, że chcesz wybudować garaż o powierzchni około 30 metrów kwadratowych przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej?

 • budowa fundamentów – 4000 złotych
 • ściany nośne z pustaków ceramicznych – 2000 złotych
 • ścianka działowa – 1500 złotych
 • budowa stropu – 8000 złotych
 • okna, drzwi, brama – 6000 złotych
 • posadzki, instalacja elektryczna, tynki – 4000 złotych
 • docieplenie – 2000 złotych

Zasadniczo przyjmuje się, że wybudowanie garażu w bryle budynku pochłania około 1000 złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Na obniżenie kosztów względem garażu wolnostojącego wpływa często brak konieczności wykonywania osobnego zadaszenia oraz dobudowywania dodatkowych ścian.  Koszty zmniejsza też uniknięcie płacenia za dodatkowy projekt garażu. Doliczyć trzeba natomiast odpowiednie ocieplenie, które zapobiegnie wydostawaniu się nadmiaru ciepła z domu. 

Wady i zalety projektu domu z garażem w piwnicy

Jeśli masz wątpliwość, czy warto inwestować w garaż w piwnicy, wady i zalety mogą pomóc Ci odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jakie są mocne, a jakie słabe strony tego rozwiązania?

Zalety domu z garażem w piwnicy

 • garaż w piwnicy nie zabiera powierzchni działki, co jest kluczowe przy mniejszych metrażach;
 • garaż w piwnicy pozwala na wygodne przechodzenie do części mieszkalnej;
 • połączony z domem garaż można wyposażyć w instalację grzewczą, elektryczną oraz wodną;
 • niższe koszty budowy w porównaniu z garażem wolnostojącym;

Wady domu z garażem w piwnicy

 • w przypadku problemów z wentylacją możliwość przenikania nieprzyjemnych zapachów do domu;
 • mniej komfortowe wyjeżdżanie oraz wyjeżdżanie z garażu;
 • zagrożenie uszkodzeniem w wyniku działania wód gruntowych lub deszczowych;
 • potrzeba regularnego odśnieżania podjazdu zimą;

Zobacz także: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Przykłady projektów domów z garażem w piwnicy z oferty Extradom

W ofercie Extradom masz szansę znaleźć dopasowany do Twojej wizji dom z garażem w piwnicy. Projekt możesz wybrać spośród propozycji różniących się powierzchnią, stylistyką oraz rozkładem. Które z projektów chętnie wybierają inni inwestorzy?

Projekt Laguna - nowoczesny dom z garażem w piwnicy

Projekt Laguna to nowoczesny dom, który ma garaż w piwnicy. Projekt zakłada dwa stanowiska w garażu. Cały dom ma ponad 154 metry powierzchni: cztery pokoje, salon oraz dwie łazienki. Koszt budowy tego projektu wyceniany jest na 285 217 złotych.

Dom z garażem w piwnicy

Projekt Olimp Plus - dom parterowy z garażem w piwnicy

Projekt Olimp Plus to również atrakcyjny projekt, który ma garaż w piwnicy. Projekt domu pozwala na wykorzystanie ponad 116 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W piwnicy znajdują się dwa stanowiska garażowe, a na parterze: salon, trzy pokoje oraz dwie łazienki.

Dom z garażem w piwnicy

Projekt Olimp II - mały dom z garażem w piwnicy

Projekt Olimp II to jeden z mniejszych projektów domów. Garaż w piwnicy zmieści jednak również dwa samochody. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 98 metrów kwadratowych, na których zmieścił się salon, trzy pokoje oraz dwie łazienki.

Dom z garażem w piwnicy

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij