Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Dom szkieletowy czy modułowy

Budownictwo mieszkaniowe dysponuje już szeroką gamą różnego rodzaju technologii budowy domów jednorodzinnych. Do wyboru masz między innymi obiekt szkieletowy i modułowy. Budowa takich konstrukcji ma wiele atutów – przede wszystkim możesz bardzo szybko postawić taką nieruchomość. Konstrukcja jest prosta, prefabrykowana, dlatego dom powstaje szybko. Co wybrać, będąc postawionym przed takim wyborem? Sprawdź, ile kosztuje dom szkieletowy, a ile dom modułowy.

Budowa domu jednorodzinnego nie musi zajmować dużo czasu, jeśli wykorzystasz do tego celu odpowiednią technologię konstrukcji domu. Koszt wykonania obiektu również może spaść w stosunku do technologii murowanej, gdy zdecydujemy się na alternatywną metodę wznoszenia. Czy lepszym rozwiązaniem będzie budowa domu modułowego albo szkieletowego? Cena takiego obiektu jest konkurencyjna, a przy tym konstrukcja powstaje w krótkim czasie.

Zastanówmy się zatem, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze pod względem ekonomicznym i spełni Twoje oczekiwania: dom szkieletowy czy dom modułowy?

Domy szkieletowe i modułowe – z jakich materiałów mogą być wzniesione?

Z reguły domy szkieletowe to obiekty o konstrukcji drewnianej (alternatywą są szkielety stalowe). Szkieletowy dom drewniany powstaje na bazie szkieletu wykonanego z drewnianych słupów i desek. Wolne przestrzenie w szkielecie wypełniane są wełną mineralną celem termoizolacji. Dokładnej izolacji wymagają również ściany zewnętrzne czy połacie dachowe. We wnętrzach szkieletowego domu drewnianego ściany działowe wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych i folii paroizolacyjnej.

Z kolei domy modułowe powstają z gotowych elementów, które przygotowywane są w fabryce i dostarczane ciężarówkami na plac budowy, gdzie są montowane i łączone na wcześniej przygotowanym fundamencie. Z pewnością jest to obecnie jedna z najszybszych technologii budowy domów jednorodzinnych.

Z czego produkowane są poszczególne moduły? Otóż obecnie popularnym materiałem jest keramzyt, czyli materiał budowlany dość lekki i ciepły, a przy tym niepalny i odporny na szkodliwe działanie wilgoci. Dom modułowy z keramzytu będzie trwały, solidny i stworzy doskonałe warunki do życia dla domowników. Keramzyt jest kruszywem powstającym podczas wypalania gliny i łączącym się z betonem.

Innym rozwiązaniem jest wykonanie domów modułowych z elementów drewnianych, które również powstają w fabryce, po czym, wstępnie zmontowane, przewożone są na plac, gdzie czekają na dalsze wykorzystanie.

Czy warto budować dom z keramzytobetonu?

dom szkieletowy w trakcie konstrukcji

Szybciej wznoszony jest dom modułowy czy dom szkieletowy?

Co można wybudować szybciej? Dom całoroczny modułowy czy może dom szkieletowy? Budowa obu obiektów odbędzie się z pewnością w krótszym czasie, niż gdybyś wybrał tradycyjną, murowaną metodę. Zasadniczo obiekty modułowe wznosi się w krótszym czasie niż budynki szkieletowe pod klucz. Wszystko dlatego, że wymagają one na placu właściwie tylko wykonania fundamentu. Pozostałe elementy powstającego budynku mieszkalnego są dowożone na miejsce.

Sam montaż gotowych elementów, np. ścian z zamontowanymi już oknami czy drzwiami, zajmuje od 1 do 3 dni. Później pozostaje wykonanie prac wykończeniowych, które zajmują od kilku dni do 2-3 tygodni, w zależności od wielkości domu i stopnia jego skomplikowania. Nowoczesny obiekt modułowy może więc powstać od podstaw w rekordowo krótkim czasie.

Natomiast domy szkieletowe wymagają większego nakładu czasu. Są podobne do obiektów modułowych, ale w ich przypadku prace odbywają się już bezpośrednio na działce, przez co realizacja procesu inwestycyjnego znacząco się wydłuża.

Ciekawostką są małe, lekkie pod względem konstrukcji domy szkieletowe, które nie wymagają masywnych fundamentów. Doświadczeni fachowcy deklarują, że realizację całego projektu w ich przypadku można zamknąć nawet w ciągu 5 tygodni.

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

Domy szkieletowe czy modułowe? Które generują niższe koszty budowy?

Przechodząc do meritum porównania pomiędzy domami szkieletowymi a modułowymi, trzeba powiedzieć, ile kosztuje dom modułowy, a ile szkieletowy. Trudno jednoznacznie przesądzić o tym, który dom będzie można wybudować taniej.

Ceny są różne i na pierwszy rzut oka możesz odnieść wrażenie, że taniej będzie wybudować obiekt szkieletowy. Jednak w przypadku domów modułowych cena pod klucz może być niemal taka sama jak obiektów szkieletowych wykończonych w ten sam sposób.

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?

Ostatecznie można dojść do wniosku, że domy z keramzytu, tj. domy modułowe pod klucz, będą miały porównywalną cenę do domów szkieletowych. Obiekt prefabrykowany, modułowy całoroczny o powierzchni użytkowej około 92 m2 i powierzchni zabudowy 128 m2 kosztuje w wersji gotowej około 310 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych za doprowadzenie go do stanu pod klucz. Ile trzeba zaś zapłacić za taki sam dom w wersji szkieletowej?

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego w 2023 roku? Cena 1 m2 powierzchni pod klucz to wydatek około 3000 zł. Dlatego dom o zabudowie 128 m2 będzie kosztował około 384 tys. zł.

Do tego trzeba doliczyć w każdym przypadku koszty wyposażenia wnętrz.

W kwestii technologii oddajmy głos ekspertom Extradom.pl:

Jakie ogrzewanie montuje się w domu szkieletowym, a jakie w modułowym?

Dom całoroczny stawiany w polskim klimacie nie może być budowany bez odpowiedniego systemu grzewczego. Jaki będzie najodpowiedniejszy dla obiektu szkieletowego? Jakie ogrzewanie powinien mieć dom modułowy?

W przypadku domu modułowego coraz częściej stosowane są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w jednym systemie, by stworzyć sprawnie działające ogrzewanie ekologiczne. Do tego dobierane są maty grzewcze czy rurki z ciepłą wodą do podłogówki.

Jak jest w przypadku drugiej z opisywanych technologii? Jakie ogrzewanie w domu szkieletowym sprawdzi się najlepiej? Podobnie jak w obiekcie modułowym, ogrzewanie domu szkieletowego może opierać się na nowoczesnej pompie ciepła – ekologicznej i oszczędnej w działaniu. Zasilanie w energię elektryczną można jej zapewnić dzięki panelom PV na dachu.

Ponadto pompa jest dobrym wyborem do domu szkieletowego, bo szybko się nagrzewa. Można zastosować niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, które będzie zasilać właśnie takie urządzenie.

Ponadto w obu domach – modułowych i szkieletowych – instalowane bywa ogrzewanie gazowe i elektryczne. Koszt wykonania instalacji na początek spadnie, ale jeśli spojrzy się na cały system w dłuższym okresie, pompa ciepła może się szybciej zwrócić z uwagi na rosnące koszty energii i gazu ziemnego.

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

dom modułowy w trakcie konstrukcji

Które domy mają lepszą izolację termiczną i akustyczną – modułowe czy szkieletowe?

Modułowy dom całoroczny, podobnie jak dom szkieletowy, musi posiadać izolację ścian. Podstawą jest izolacja termiczna, chroniąca przed przenikaniem chłodu z zewnątrz do wnętrz.

W obu przypadkach pierwszym wyborem i odpowiedzią na pytanie, jaka izolacja na dom szkieletowy czy modułowy stanie się najlepszym wyborem, będzie wełna mineralna. Jest ona nie tylko znakomitym izolatorem termicznym, lecz także akustycznym. Z tego powodu domy modułowe i szkieletowe mogą mieć zbliżone parametry termoizolacji i izolacji akustycznej.

Dodatkowo w domach modułowych i domach szkieletowych izolacja ścian wykonana przy ich wznoszeniu może mieć poprawione parametry termoizolacyjne dzięki późniejszemu układaniu dodatkowych warstw izolacyjnych od strony wewnętrznej lub od zewnątrz.

W porównaniu z domami murowanymi domy szkieletowe mają niską akumulacyjność cieplną, dlatego podczas przerw w ogrzewaniu z pewnością ich wnętrze będzie się szybko wychładzać. Inaczej będzie w przypadku domów modułowych z keramzytu. Prócz tego, że podobnie jak domy szkieletowe mogą mieć izolację z wełny mineralnej, sam keramzyt wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, akumuluje ciepło i daje wysoką izolację akustyczną.

Co określa współczynnik lambda i jakie jest jego znaczenie w budownictwie?

Wytrzymałość domów szkieletowych i modułowych

Wiele osób podejmujących decyzję o wyborze konstrukcji swojego przyszłego domu błędnie uważa, że domy szkieletowe są nietrwałe. Obiegowe opinie mają jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przykład Kanady i krajów skandynawskich, gdzie domy szkieletowe drewniane cieszą się dużą popularnością, pokazuje, że są one trwałe i znoszą trudne warunki atmosferyczne.

Jeśli chodzi o domy modułowe, czy warto się na nie zdecydować? Czy są trwalsze od obiektów szkieletowych? Okazuje się, że może tak być. Wytrzymają nawet 100 lat, ale po 50 latach warto zrobić ich generalny przegląd techniczny i wykonać niezbędne naprawy, jeśli jest to wymagane. 

Czy warto budować dom szkieletowy? Zalety domów szkieletowych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij