Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektoniczne, stwarza szerokie możliwości jego zaaranżowania. Sprawdź, czy można dobudować wykusz do istniejącego budynku i w jaki sposób najczęściej on wygląda?

Domy bywają proste i skomplikowane pod względem zastosowanej w nich bryły architektonicznej. Jeśli chcesz ją urozmaicić i zindywidualizować, możesz wykorzystać wykusz. Jest estetycznym, ciekawym urozmaiceniem bryły budynku, a jednocześnie stwarza szerokie możliwości aranżacji.

Czy wiesz jednak, co to jest właściwie wykusz w domu i czy można go dodać do już istniejącego budynku? Czy możesz sam zaprojektować budynek z wykuszem w salonie czy w jadalni, jeśli jesteś na etapie budowy domu? Jak urządzić wykusz w nieruchomości, jeśli ta już istnieje, żeby był równocześnie jej estetycznym i funkcjonalnym elementem?

Jak wygląda wykusz?

Zanim przejdziemy do istotnych kwestii związanych z ociepleniem wykuszu czy jego zagospodarowaniem w praktyce, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to są wykusze. Konstrukcja określana jako wykusz to nic innego jak forma architektoniczna wystająca poza ścianę budynku, co powoduje poszerzenie przylegającego do niego wnętrza. Wykusz powinien spełniać jeszcze jeden warunek – być zawieszony powyżej parteru, na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.

Konstrukcja wykuszu może być różna. Co to jest wykusz okienny? To przeszklony element bryły, w przypadku którego kluczowe jest wybranie okien niewpływających negatywnie na energooszczędność domu.

Wykusz często jest mylony z ryzalitem. Są to jednak dwie odrębne formy w architekturze budynku mieszkalnego. Czym różnią się ryzalit i wykusz? Otóż ryzalit to występ poprowadzony od fundamentów aż po dach. Forma ta wzięła się z architektury pałacowej. Dziś jest powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych i stała się atrakcyjnym elementem domu. Nazwa „ryzalit” pojawia się rzadko, a w jej miejsce stosuje się określenie wykusz.

Jak obliczyć powierzchnię całkowitą budynku?

wykusz w salonie

Czy możemy dobudować wykusz do stojącego już budynku?

Jeśli wyjątkowo podobają ci się wykusze, zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzach, ale masz już dom jednorodzinny, to czy nadal możesz sobie pozwolić na dobudowanie takiej części budynku? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe.

Zanim jednak wykonasz tradycyjny czy nowoczesny wykusz, powinieneś uzyskać ekspertyzę inspektora budowlanego. Musi on ocenić, czy istniejąca konstrukcja budynku na to pozwala. Jeśli da on zielone światło takiej inwestycji, możesz wykonać taki element architektoniczny.

Jak dobudować wykusz? Są na to dwa sposoby:

  • zabudowa istniejącego balkonu,
  • dobudowanie wykuszu na ścianie bez balkonu.

O wiele łatwiej jest wykonać wykusz w przypadku istniejącego balkonu, ponieważ będzie to wymagało jedynie jego obudowania. Konstrukcja budynku musi wytrzymać taki dodatkowy ciężar, co powinno być wcześniej sprawdzone. Możesz obudować balkon drewnianymi ścianami, wstawiając w nich okna, albo wykorzystać duże portfenetry. Inną możliwością są duże okna osadzone przy betonowych lub drewnianych słupach.

Jeśli nie masz balkonu, zadanie będzie trudniejsze. W takiej sytuacji dobudowanie wykuszu wymaga przeprowadzenia bardziej skomplikowanych prac. Pierwszym krokiem będzie zlecenie fachowcom wykonania ekspertyzy budowlanej, która ma jednoznacznie wskazać, czy konstrukcja obiektu podczas montażu wykuszu nie zostanie naruszona i wytrzyma jego ciężar. Jeśli stabilność budynku nie jest zagrożona, można dobudować wykusz.

Spójna konstrukcja wykuszu wymaga wykonania zbrojenia połączonego ze zbrojeniem ściany, następnie trzeba równomiernie rozłożyć ciężar wykuszu oraz dopasować materiały budowlane o określonych właściwościach technicznych i fizycznych.

Czy warto zdecydować się na antresolę w swoim domu?

Jak ocieplić i zaizolować wykusz?

Przy budowie wykuszu do istniejącego obiektu lub w trakcie wznoszenia go od podstaw wraz z budynkiem należy zrobić wszystko, by go odpowiednio zaizolować i zabezpieczyć, np. przed włamaniem, przeciekaniem itp. Jak zaizolować wykusz? Konstrukcja wykuszu powinna być wykonana z takich samych materiałów jak cały dom.

Przy instalacji okien, które najczęściej mu towarzyszą, warto wykorzystać wąskie słupki wykonane z żelbetu i termoizolację z polistyrenu ekstrudowanego. Jeśli słupki wykonano w szkielecie drewnianym, są dość cienkie i nadają się do wstawienia większych przeszkleń. Drewniane albo aluminiowe profile powinny być przy tym wypełnione termoizolacją z wełny mineralnej.

A jak zabezpieczyć wykusz przed niepożądanymi osobami trzecimi? Zamontuj szyby antywłamaniowe. Konieczne jest zabezpieczenie wykuszu przed przeciekaniem i naciekami na zewnętrznych elementach budynku. Potrzebne są przy tym odpowiednie obróbki blacharskie.

Co powinien zawierać projekt budowlany domu?

Jak wykorzystać wykusz? Na co go przeznaczyć?

Wykusz to element architektoniczny, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zobacz, jak zagospodarować wykusz w salonie, sypialni czy w jadalni.

Punktem wyjścia dla takich rozważań powinny być Twoje indywidualne potrzeby i upodobania w tym zakresie. Możesz zaplanować dom z wykuszem z jadalnią, gdzie zmieści się stół z krzesłami – będziesz mógł tam spożywać posiłki z całą rodziną. Okna i przeszklenia w tym miejscu sprawią, że poczujesz większy kontakt z naturą, a sam wykusz będzie doskonale doświetlony.

Ponadto dom z wykuszem może mieć w tym miejscu kącik do czytania czy relaksu, z wygodną kanapą czy innego rodzaju meblami tapicerowanymi, a nawet kuchnię lub pracownię artystyczną. Ciekawym sposobem zagospodarowania wykuszu jest przeznaczenie go na całoroczny ogród, czyli domową oranżerię, jeśli tylko jesteś miłośnikiem roślin.

O tym, jak będziesz mógł wykorzystać wykusz w domu, decydują nie tylko Twoje indywidualne oczekiwania, lecz także metraż nieruchomości.

kwadratowy wykusz

Pomysły na aranżacje wykuszu. Jak go urządzić?

Od kształtu i rozmiaru wykuszu zależy to, jak będzie można go w praktyce urządzić. Jeśli masz dość duży wykusz prostokątny, aranżacje są w zasadzie nieograniczone, ale i przy mniejszych wykuszach również będziesz mieć pod tym względem dość szerokie pole manewru.

Jak urządzić wykusz znajdujący się w sypialni? Możesz wykorzystać szerokie parapety na kwiaty domowe albo zorganizować w tym miejscu szerokie, tapicerowane siedzisko, gdzie z przyjemnością będziesz spędzać czas z ulubioną lekturą. Dodatkowo przestrzeń pod parapetem zawsze możesz zabudować aż do samej podłogi, dzięki czemu uzyskasz schowki do przechowywania.

Jeśli masz wykusz prostokątny, kolejnym sposobem na jego aranżację jest przeznaczenie go na małą biblioteczkę albo miejsce do pracy z szerokim blatem pod oknem i praktycznymi szafkami czy szufladami pod nim.

Ważna jest aranżacja okien w wykuszu, ponieważ mogą one stać się bardzo estetyczną ozdobą, doświetlać pomieszczenie i dodawać mu szczególnej atmosfery.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

Salon
Salon z aneksem kuchennym
04.08.2021 r. Jan Susmaga

Salon z aneksem kuchennym – jak urządzić salon z kuchnią?

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie nie tylko stylowe, ale i praktyczne. Niewielkie wnętrza dzięki połączeniu sprawią...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

Salon
Salon z aneksem kuchennym
04.08.2021 r. Jan Susmaga

Salon z aneksem kuchennym – jak urządzić salon z kuchnią?

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie nie tylko stylowe, ale i praktyczne. Niewielkie wnętrza dzięki połączeniu sprawią...

REKLAMA
Zamknij