Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Dom na pochyłej działce to szansa na piękny widok lub niższe koszty zakupu ziemi. Taki projekt ma również szereg innych zalet, jednak jego realizacja może okazać się wyzwaniem. Aby nie zainwestować w ziemię, na której nie uda się stworzyć wymarzonego domu, warto dowiedzieć się z wyprzedzeniem, z jakimi ograniczeniami wiąże się budowa na stoku. Sprawdź więc, jak zaplanować postawienie domu na pochyłej działce!

Dom na pochyłej działce - na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu na pochyłą działkę?

Pochyła działka budowlana postrzegana jest jako działka trudniejsza do zaaranżowania. Efekty, jakie można na niej uzyskać, powodują jednak, że inwestorzy oraz architekci traktują ją bardziej jako wyzwanie, a nie przeszkodę. Jej specyficzne wymagania niestety skutkują tym, że nie każdy projekt domu można na niej zrealizować. Na co więc zwracać szczególną uwagę, wybierając projekt domu?

W pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli gmina nie posiada takiego planu, z decyzją o warunkach zabudowy. To te dokumenty w dużej mierze wpływają na to, jaki projekt będzie można wybudować na konkretnej działce.

Drugi niezwykle istotny parametr to kąt nachylenia. On również ogranicza dostępne dla Ciebie projekty domów. Pochyła działka o niezbyt dużym spadku nie powinna stanowić problemu. Większym wyzwaniem jest teren o znacznym nachyleniu. W projektach na takie działki często w dolnych partach budowane są ściany bez okien. Duże przeszklenia najczęściej pojawiają się dopiero w wyższych częściach elewacji. Może to stanowić problem dla niektórych inwestorów.

Większość projektów przeznaczonych do budowy na działkach pochyłych ma zaprojektowane podpiwniczenie. Musisz więc liczyć się z koniecznością przeprowadzenia badań dotyczących stanu wód gruntowych. Podpiwniczenie takie pozwala jednak znacząco zwiększyć powierzchnię użytkową projektu. Zwykle jest w nim miejsce na garaż, pomieszczenia techniczne, a nawet siłownię czy pokój z kuchnią letnią dla gości. Niestety dobudowanie podpiwniczenia zwiększa koszty całego projektu o nawet 35%.

Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest usytuowanie działki względem ekspozycji na słońce. Najkorzystniejszym nachyleniem działki jest to w kierunku południowym. Zachęca ono do zbudowania użytkowego tarasu, na którym będzie można urządzić strefę wypoczynkową lub przestrzeń integracyjną. Dobrą decyzją jest także zainteresowanie się możliwością skorzystania z energii słonecznej. Domy na stokach mają bowiem dobre predyspozycje do wykonania na nich instalacji fotowoltaicznych.

Chcesz oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Sprawdź, jak działają panele fotowoltaiczne!

Jak zagospodarować pochyły teren działki?

Jeśli zakupiłeś mniej typowy teren, warto wykorzystać potencjał, jaki ma pochyła działka. Budowa na pochylonym terenie wymaga dobrania odpowiednie projektu. Coraz łatwiej jednak znaleźć gotowe propozycje dla właścicieli działek na wzgórzach. Architekci doceniają bowiem takie tereny za wykonania funkcjonalnego podpiwniczenia oraz wstawienia panoramicznych okien.

Jaki typ zabudowy warto wybrać na pochyłą działkę?

Czy istnieje jeden typ zabudowy, którego wymaga pochyła działka? Projekt domu może być wykonany w bardzo różnorodnej stylistyce. Działki ze spadkiem są typowe dla terenów górskich, dlatego dość łatwo znaleźć domy w stylu chat podhalańskich. Z powodzeniem znajdziesz jednak szereg innych projektów, które pozwala zrealizować pochyła działka.

Fundamenty domów nowoczesnych również da się przystosować do wadliwej charakterystyki terenu. Jak najbardziej więc dostępne są więc proste, minimalistyczne bryły z dekoracyjną kamienną lub drewnianą elewacją. Takie rodzaj zabudowy doskonale sprawdzi się w mieście oraz na terenach podmiejskich.

Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Jak zaprojektować pochyłą działkę do celów rekreacyjno-ogrodniczych?

Również w momencie projektowania otoczenia domu ujawnia się wiele zalet, jakie niesie ze sobą pochyła działka. Ogród w takim miejscu może mieć wiele poziomów, dlatego projektanci chętnie decydują się na wielopoziomowe tarasy. Wstawienie kilku ścian oporowych może zauważalnie zwiększyć przestrzeń do wykorzystania w celach rekreacyjnych.

Do stabilizacji gruntu na działce możesz użyć oporowych ścian palisadowych. Powinny być one stosunkowo cienkie, aby nie zabierać cennego miejsca na działce. Aby jednak skutecznie utrzymywały ziemię w postaci tarasów, powinny zostać umieszczone wystarczająco głęboko. Taką palisadową ścianę oporową można wykonać z prętów stalowych, które wzmocnione będą żelbetonem oraz obustronnym zbrojeniem. Ściany takie możesz wykonać w deskowaniu lub użyć elementów prefabrykowanych.

Dowiedz się więcej: Jak zaprojektować estetyczny i funkcjonalny ogród wielopoziomowy?

Jak zaplanować układ pomieszczeń w projekcie nowego domu na pochyłej działce?

Domy na pochyłej działce dają bardzo wiele opcji aranżacji. Ponieważ większość projektów wymaga dobudowania piwnicy o powierzchni porównywalnej do pierwszej kondygnacji domu, właściciel domu zyskuje dużą dodatkową przestrzeń do dowolnego zagospodarowania. Minusem podpiwniczenia jest ograniczona przez mniejsze okna ilość wpadającego światła. Nie oznacza to jednak, że w miejscu tym musi być składzik. Jest to idealna przestrzeń dla pralni, kotłowni lub garażu na dwa samochody. Mniej popularne, ale bardzo ciekawe opcje zagospodarowania tej części domu to wykonania pokoju zabaw lub domowego kina.

Układ pomieszczeń powinien być uzależniony od dwóch czynników: kąta padania światła oraz strony, w którą nachylony jest spadek. Jeśli mówimy o działce z widokiem, pomieszczenia z dużymi oknami od strony nachylenia najlepiej wykorzystać na strefę do odpoczynku: salon lub sypialnię. W takich projektach ogromną rolę gra również taras. Jeżeli jednak nachylenie jest od strony ulicy, lepszym wyjściem może być skupienie się na wykorzystaniu podpiwniczenia.

Spadek terenu w kierunku wschodnim lub zachodnim jest dodatkowym utrudnieniem. W takim przypadku powinieneś dobrze przemyśleć, które pomieszczenia mają być doświetlone z rana, a które wieczorem, abyś mógł uniknąć nadmiernego nagrzewania się pokoju oraz korzystać z każdego z wnętrz w komfortowy dla Ciebie sposób.

Jaki jest koszt pochyłej działki?

Działki pochyłe oceniane są jako działki z wadami, dzięki czemu możesz liczyć na to, że będą tańsze niż przeciętnie wyceniane w okolicy tereny. Dzieje się tak szczególnie w obszarze typowo miejskim, w którym skarpa stanowi raczej przeszkodę w budowie, niż jest zaletą. Inaczej wygląda to natomiast w obszarach górskich, szczególnie tych bardziej turystycznych. W tym przypadku działki pochyłe mogą nie być dużo tańsze od tradycyjnych, szczególnie jeśli mamy do czynienia z działką widokową.

Zasadniczo jednak koszty działki na skarpie są niższe, co rekompensuje wyższe koszty budowy domu z podpiwniczeniem. Warto jednak dokładnie przekalkulować, ile łącznie środków potrzebnych będzie na całą inwestycję. Niekiedy inwestycja taka może być mniej ekonomiczna. Jeśli jednak ostatecznie otrzymasz projekt z dużymi przeszkleniami, atrakcyjnym widokiem oraz wyjątkową lokalizacją, prawdopodobnie będzie to opcja warta swojej ceny.

Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Jakie projekty domów są odpowiednie na pochyłą działkę?

Dom na pochyłej działce musi spełniać wymagania stawiane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni oraz możliwości techniczne. Koniec końców musi jednak podobać się inwestorom. Na stokach w Polsce powstaje szczególnie dużo domów z bali, które nawiązują do tradycyjnej architektury. W naszym katalogu znajdziesz wiele takich gotowych projektów stworzonych z górskich charakterem oraz pasujących do specyfiki działki pochyłej. Są wśród nich:

Jeśli preferujesz nowoczesny dom na pochyłej działce, znajdziesz szereg gotowych projektów nawiązujących stylistyką do nowoczesnej stodoły oraz innych minimalistycznych form. Sprawdź:

To tylko nieliczne z dostępnych na Extradom projektów dostosowanych do wymagań, jakie stawia problematyczna działka pochyła. Sprawdź też inne domy na skarpę lub stok!

Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Jakie są wady i zalety planowania budowy na pochyłej działce?

Zagospodarowanie działki pochyłej to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej szansa na stworzenie wyjątkowego domu, w którym będziesz chciał mieszkać przez lata. Przed zainwestowaniem w działkę pochyłą warto dobrze przeanalizować wady oraz zalety budowania na stoku. Oto one!

Zalety budowania na działce pochyłej

 • możliwość zaaranżowania dodatkowej przestrzeni na garaż lub podpiwniczenie
 • możliwość zaaranżowania spadku na stworzenie tarasu
 • niższe koszty samej działki
 • możliwość zainwestowania w działkę widokową w górach
 • łatwiejsze odprowadzanie deszczu, jeśli spadek jest w kierunku południowym
 • możliwość wybudowania domu w kształcie litery L z wejściem od strony ulicy
 • zniwelowanie wychładzania się budynku przez obsadzenie drzewek wzdłuż stoku

Wady budowania na działce pochyłej

 • konieczność dodatkowego ocieplenia ścian, aby nie wychładzały się wskutek działania silnego wiatru
 • dodatkowe koszty związane z budową podpiwniczenia oraz ogrodu poziomowego
 • konieczność wykonania badania geologicznego gruntu
 • wyprowadzenie działki za pomocą dodatkowego kruszywa oraz ziemi również zwiększa koszty inwestycji

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Nowości w tej kategorii

Działka
Jak umieścić dwa domy na jednej działce?
10 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Dwa domy na jednej działce - jak zorganizować budowę dwóch domów?

Dysponujesz dużą działką budowlaną, na której stoi Twój dom i rozważasz, czy...

Działka
Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?
19 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Zakup i przekształcenie działki rolnej na budowlaną może być bardziej opłacalne niż nabycie terenu przystosowanego do zabu...

Działka
Uzbrojenie działki budowlanej - jakie są koszty uzbrojenia działki?
17 sierpnia 2020 r. Diana Pidlesetska

Uzbrojenie działki - ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej?

Szukasz odpowiedniej działki, która okaże się idealna pod budowę domu? Pod uw...

Działka
Działka o kształcie prostokątnym
20 lipca 2020 r. Diana Pidlesetska

Działka o kształcie prostokątnym - jak wybudować na niej wymarzony dom?

Działka w kształcie prostokątnym nie jest tak trudna do zagospodarowania, jak...

Działka
Jak umieścić dwa domy na jednej działce?
10 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Dwa domy na jednej działce - jak zorganizować budowę dwóch domów?

Dysponujesz dużą działką budowlaną, na której stoi Twój dom i rozważasz, czy...

Działka
Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?
19 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Zakup i przekształcenie działki rolnej na budowlaną może być bardziej opłacalne niż nabycie terenu przystosowanego do zabu...

Działka
Uzbrojenie działki budowlanej - jakie są koszty uzbrojenia działki?
17 sierpnia 2020 r. Diana Pidlesetska

Uzbrojenie działki - ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej?

Szukasz odpowiedniej działki, która okaże się idealna pod budowę domu? Pod uw...

Działka
Działka o kształcie prostokątnym
20 lipca 2020 r. Diana Pidlesetska

Działka o kształcie prostokątnym - jak wybudować na niej wymarzony dom?

Działka w kształcie prostokątnym nie jest tak trudna do zagospodarowania, jak...