Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?
Budowa domu na pochyłej działce może przynieść Ci wiele korzyści. Jedną z nich jest niesamowity widok, a inną — niższa cena ziemi. Aby jednak cieszyć się zaletami pochyłej działki, warto przed jej zakupem zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Zakup działki to ważny moment w życiu każdego inwestora. To na niej już za parę miesięcy lub lat stanie Twój wymarzony dom. Konkretne uwarunkowania ziemi, mogą mieć jednak duży wpływ na projekt, który wybierzesz. Nie każdy budynek może być usytuowany na pochyłej ziemi.
Na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu na pochyłą działkę?
Budowa domu na pochyłej działce postrzegana jest jako jedna z trudniejszych. Efekty, jakie można na niej uzyskać, powodują jednak, że inwestorzy oraz architekci traktują ją bardziej jako wyzwanie, a nie przeszkodę. Specyficzne wymagania działki niestety sprawiają, że nie każdy projekt domu można na niej zrealizować. Na co więc zwracać szczególną uwagę, wybierając projekt domu?
W pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli gmina nie posiada takiego planu, z decyzją o warunkach zabudowy. To te dokumenty w dużej mierze wpływają na to, jaki projekt będzie można wybudować na konkretnej działce.
Drugi niezwykle istotny parametr, który musisz wziąć pod uwagę to kąt nachylenia. On również ogranicza dostępne dla Ciebie projekty domów. Budowa domu na lekko pochyłej działce nie powinna stanowić problemu. Większym wyzwaniem jest teren o znacznym nachyleniu. W projektach na takie działki często w dolnych partiach budowane są ściany bez okien. Duże przeszklenia najczęściej pojawiają się dopiero w wyższych częściach elewacji. Może to stanowić problem dla niektórych inwestorów.
Większość projektów przeznaczonych do budowy na działkach pochyłych ma zaprojektowane podpiwniczenie. Musisz więc liczyć się z koniecznością przeprowadzenia badań dotyczących stanu wód gruntowych. Podpiwniczenie takie pozwala jednak znacząco zwiększyć powierzchnię użytkową projektu. Zwykle jest w nim miejsce na garaż, pomieszczenia gospodarcze, a nawet siłownię czy pokój z kuchnią letnią dla gości. Niestety dobudowanie podpiwniczenia zwiększa koszty całego projektu o nawet 35%.
Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest usytuowanie działki względem ekspozycji na słońce. Najkorzystniejszym nachyleniem działki jest to w kierunku południowym. Zachęca ono do zbudowania użytkowego tarasu, na którym będzie można urządzić strefę wypoczynkową lub przestrzeń integracyjną.
Dobrą decyzją jest także zainteresowanie się możliwością skorzystania z energii słonecznej. Domy na stokach mają bowiem dobre predyspozycje do wykonania na nich instalacji fotowoltaicznych.
Jak najlepiej zagospodarować pochyły teren działki?
Jeśli zakupiłeś mniej typowy teren, warto w 100% wykorzystać jego potencjał. Właśnie dlatego budowa domu na działce pochyłej wymaga dobrania odpowiednie projektu. Coraz łatwiej jednak znaleźć gotowe propozycje dla właścicieli działek na wzgórzach. Architekci doceniają bowiem takie tereny za możliwość wykonania funkcjonalnego podpiwniczenia oraz wstawienia panoramicznych okien.
Dom na pochylej działce może mieć również piękny, wielopoziomowy ogród z tarasem. Jak zagospodarować działkę ze spadkiem? Zdecyduj się na wielopoziomowe tarasy! Wstawienie kilku ścian oporowych może zauważalnie zwiększyć przestrzeń do wykorzystania w celach rekreacyjnych.
Do stabilizacji gruntu na działce możesz użyć oporowych ścian palisadowych. Powinny być one stosunkowo cienkie, aby nie zabierać cennego miejsca na działce. Aby jednak skutecznie utrzymywały taras, powinny zostać umieszczone wystarczająco głęboko. Taką palisadową ścianę oporową można wykonać z prętów stalowych, które wzmocnione będą żelbetonem oraz obustronnym zbrojeniem. Ściany takie możesz wykonać w deskowaniu lub użyć elementów prefabrykowanych.
Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Sposób równania terenu wokół domu, w dużej mierze zależy od tego, co ma stanąć w danym miejscu. Nieco inaczej będzie przebiegać niwelacja działki, na której ma pojawić się basen, czy taras a jeszcze inaczej kiedy zechcesz wybudować dom na nierównej działce.
W większości przypadków jednak wystarczy usunąć hummus, a następnie wypoziomować grunt do odpowiedniego poziomu. Następnie należy wyrównać działkę i położyć na niej geowłókninę. Po wykonaniu poziomowania tereny należy zagęścić teren.
Kupując dom na działce ze spadkiem, pamiętaj, że samodzielne wyrównywanie ziemi może zostać uznane za samowolę budowlaną. Każde prace warto więc zgłosić do odpowiednich organów.
Warto wiedzieć: czym jest niwelacja terenu i czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czy istnieje jeden typ zabudowy, którego wymaga pochyła działka?
Projekt domu może być wykonany w bardzo różnorodnej stylistyce. Działki ze spadkiem są typowe dla terenów górskich, dlatego dość łatwo możesz znaleźć domy w stylu chat podhalańskich. Te najczęściej wykonane są z drewna i mają charakterystyczny dach. Początkowo był on pionowy w kształcie trójkąta, ale teraz buduje się domu z tzw. załamanymi daszkami.
Z powodzeniem znajdziesz jednak szereg innych projektów, które pozwala zrealizować pochyła działka. Fundamenty domów nowoczesnych również da się przystosować do wadliwej charakterystyki terenu. Jak najbardziej więc dostępne są więc proste, minimalistyczne bryły z dekoracyjną kamienną lub drewnianą elewacją. Takie rodzaj zabudowy doskonale sprawdzi się w mieście oraz na terenach podmiejskich.
Co ciekawe, na pochyłej działce możesz postawić również tradycyjny domek jednorodzinny. Niezależnie od tego, na jaki projekt się zdecydujesz, dokładnie przejrzyj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To w tym miejscu znajdziesz informacje dotyczące np. kąta nachylenia dachu, czy wysokości budynku.
O czym warto pamiętać, planując liczbę pomieszczeń i usytuowanie budynku na pochyłej działce?
Wbrew pozorom dom na stromej działce może dawać wiele opcji aranżacji. W związku z tym, że większość projektów wymaga dobudowania piwnicy o powierzchni porównywalnej do pierwszej kondygnacji domu, właściciel domu zyskuje dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Minusem podpiwniczenia jest ograniczona ilość wpadającego światła, jednak w tym miejscu możesz stworzyć pralnię, zorganizować kotłownię czy garaż na dwa samochody.
Układ pomieszczeń w domu na skośnej działce powinien być uzależniony od dwóch czynników: kąta padania światła oraz strony, w którą nachylony jest spadek. Jeśli mówimy o działce z widokiem, pomieszczenia z dużymi oknami od strony nachylenia najlepiej wykorzystać na strefę do odpoczynku i zorganizować tu salon lub sypialnię. Jeżeli jednak nachylenie znajduje się od strony ulicy, lepszym wyjściem będzie skupienie się na dobrym wykorzystaniu podpiwniczenia.
Spadek terenu w kierunku wschodnim lub zachodnim może stanowić dodatkowe utrudnienie. W takim przypadku powinieneś dobrze przemyśleć, które pomieszczenia mają być doświetlone z rana, a które wieczorem, abyś mógł uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń oraz korzystać z każdego z nich w komfortowy dla Ciebie sposób.
Dowiedz się: jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?
Ile kosztuje budowa domu na pochyłej działce?
Co ciekawe, działki pochyłe oceniane są często jako te z wadami, dzięki czemu możesz liczyć, że będą tańsze niż przeciętnie wyceniane w okolicy tereny. Dzieje się tak szczególnie w obszarze typowo miejskim, w którym skarpa stanowi raczej przeszkodę w budowie, niż jest zaletą.
Nieco inaczej może to wyglądać w obszarach górskich, szczególnie tych bardziej turystycznych. W tym przypadku działki pochyłe mogą nie być dużo tańsze od tradycyjnych, szczególnie jeśli mamy do czynienia z działką widokową.
Zasadniczo jednak koszty działki na skarpie są niższe, co rekompensuje wyższe koszty budowy domu z podpiwniczeniem. Warto jednak dokładnie przekalkulować, ile łącznie wydasz na całą inwestycję. Niekiedy taka budowa może być mniej ekonomiczna. Jeśli jednak ostatecznie otrzymasz projekt z dużymi przeszkleniami, atrakcyjnym widokiem oraz wyjątkową lokalizacją, prawdopodobnie będzie to opcja warta swojej ceny.
W takim razie ile wyniesie budowa domu na pochyłej działce? Koszt może wynieść od 3 tys. do nawet 6 tys. zł/m2. Jednak trudno jest przewidzieć ile wyniesie Cię cała inwestycja, ponieważ wiele zależy od jakości surowców, które wybierzesz. Niektóre z nich mogą być aktualnie trudno dostępne co z pewnością nie pozostaje obojętne na ich cenę.
Jakie projekty domów są odpowiednie na pochyłą działkę?
Projekty domów na pochyłą działkę muszą spełniać wymagania stawiane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz wypełniać odpowiednie możliwości techniczne. Dodatkowo muszą też podobać się inwestorom. Jak pogodzić więc wszystkie te kwestie i wybrać odpowiedni dom na działkę ze spadkiem terenu?
W Polsce powstaje szczególnie dużo domów z bali, które nawiązują do tradycyjnej architektury. W naszym katalogu znajdziesz wiele takich gotowych projektów stworzonych z górskich charakterem oraz pasujących do specyfiki działki pochyłej. Wśród nich możesz znaleźć:
- projekt stupięciometrowego domu z trzema pokojami Jaworzynka;
- projekt Watra z kamienną podstawą oraz dużym tarasem;
- projekt drewnianego domu z bali z dużymi przeszkleniami.
Jeśli szukasz nowoczesnego projektu domu na działkę ze spadkiem terenu, możesz znaleźć szereg gotowych projektów nawiązujących stylistyką do nowoczesnej stodoły oraz innych minimalistycznych form. Sprawdź:
- mniejszy dom wtulony w skarpę W Krajobrazie;
- minimalistyczny w bryle projekt domu Otulony;
- nowoczesny dom miejski Obliquus.
To tylko nieliczne z dostępnych na Extradom projektów dostosowanych do wymagań, jakie stawia problematyczna działka pochyła. Sprawdź też inne domy na skarpę lub stok!
Sprawdź: jak zagospodarować nowoczesną skarpę w ogrodzie?
Jakie są trudności związane z planowaniem budowy na pochyłej działce?
Budowa domu na działce pochyłej to duże wyzwanie. Na jakie trudności możesz natrafić podczas realizowania tej inwestycji? Jedną z nich może być konieczność wykonania dodatkowego ocieplenia ścian. Te, które wystawione są od strony skarpy będą prawdopodobnie szybciej się wychładzały wskutek silniejszego wiatru.
Dom zbudowany na pochyłej działce często wymaga też podpiwniczenia. Chociaż dzięki temu zyskujesz dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, to niestety piwnica znacznie zwiększa koszt całej budowy. W wielu przypadkach poniesiesz również dodatkową cenę związaną z koniecznością wykonania badania geologicznego gruntu.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Dodano: 16.09.2020 | Zaktualizowano: 03.06.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora