Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Drenaż opaskowy – cena i prawidłowy montaż drenażu opaskowego

Drenaż opaskowy – cena i prawidłowy montaż drenażu opaskowego

Drenaż opaskowy to system odwadniający, który należy wykonać wokół budynku, gdy woda gruntowa gromadzi się przy fundamentach i powoduje jego zawilgocenie. Dzięki drenażowi opaskowemu może być ona na bieżąco odprowadzana poza obręb domu np. do oczka wodnego lub kanalizacji. Sprawdź, kiedy należy wykonać taką instalację oraz jak należy przeprowadzić jej montaż, by skutecznie zabezpieczyć dom przed wilgocią.

Drenaż opaskowy – co to jest i do czego służy?

Drenaż opaskowy to nic innego jak specjalna instalacja, której zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wód gruntowych gromadzących się wokół budynku.

Składa się na nią system rur drenarskich, które są zakopane w ziemi na zewnętrznym obwodzie domu na poziomie fundamentów. Rury mają specjalne otwory drenażowe, przez które dostaje się woda – pochodząca z gruntu oraz z deszczówki. Rury są ułożone ze spadkiem, aby gromadząca się w nich woda mogła swobodnie spływać do odbiornika np. do studzienki kanalizacyjnej.

Drenaż opaskowy fundamentowy jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie domu przed wilgocią. Stosuje się go jednak tylko w określonych przypadkach – gdy wokół budynku gromadzi się nadmiar wód gruntowych powodujących zagrożenie dla budynku, czyli gdy mogą one doprowadzać do podtopienia piwnicy lub nadmiernego wilgotnienia ścian i fundamentów.

O montażu drenażu musisz zatem pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy na działce masz nieprzepuszczalny grunt np. glinę, która nie zapewnia swobodnego ujścia wody. Montaż drenażu będzie także niezbędny, jeśli ze względu na ukształtowanie terenu wybierzesz projekt domu na skarpie lub zdecydujesz się na dom z piwnicą.

Warto też wiedzieć, kiedy nie montuje się drenażu opaskowego. Otóż taka instalacja nie zda egzaminu, jeśli woda gruntowa jest pod ciśnieniem i wywiera napór na fundamenty. W takiej sytuacji jedynym sposobem na zabezpieczenie fundamentów jest zastosowanie specjalnej izolacji.

O tym, czy należy wykonać drenaż opaskowy, najlepiej się przekonać, zamawiając badanie geotechniczne gruntu. Czasami jednak konieczność zamontowania instalacji widoczna jest już na etapie wznoszenia fundamentów, gdy na dnie wykopów gromadzi się woda.

Drenaż opaskowy – z czego się składa?

Drenaż opaskowy powinna wykonać wyspecjalizowana firma, która przygotuje także projekt instalacji. Ogólny schemat drenażu opaskowego jest dość prosty. Jest to bowiem system rur, które ułożone są równolegle do fundamentów budynku, opasając go w formie pierścienia. Trasa przebiegu rur zależy więc od obrysu domu.

Na całą instalację składają się następujące elementy:

  • rury drenarskie – są one perforowane i wykonane najczęściej z tworzywa PVC, a także zabezpieczone otuliną np. z geowłókniny, która zapobiega zatykaniu się otworów cząstkami gruntu i tym samym zapewnia właściwą wydajność całego systemu,
  • studzienki rewizyjne – umieszcza się je w najwyższym punkcie opaski (najczęściej w narożnikach domu); służą one do odpowietrzania układu oraz są pomocne w jego okresowym oczyszczaniu,
  • studzienka zbiorcza – montuje się ją w najniższym miejscu całego układu, ponieważ to do niej ma spływać cała zebrana przez drenaż woda, jest ona także połączona z odbiornikiem, do którego odprowadzany jest nadmiar wody ze studzienki.

Dodatkowo do wykonania drenażu potrzebna jest obsypka, a także elementy montażowe np. kształtki łączeniowe do rur.

Drenaż opaskowy – cena i koszt montażu

Koszt drenażu opaskowego zależy głównie od wielkości instalacji (a więc od wielkości budynku), a także odległości od odbiornika, rodzaju zastosowanych materiałów, czy też stopnia skomplikowania prac. Trudno więc tutaj podać jednoznaczny cennik.

Każda firma, która zajmuje się wykonaniem takiej instalacji, najpierw wykonuje jej projekt, a potem przedstawia kosztorys. Można jednak wskazać orientacyjnie, ile za drenaż opaskowy trzeba zapłacić w przypadku średniej wielkości domu – otóż cena za jego wykonanie może wynieść nawet 2000 zł.

Przy szacowaniu kosztów należy uwzględnić ceny materiałów (np. 1 mb rury drenarskiej kosztuje od 3 do 5 zł), a także koszty robocizny, które wynoszą około 150 zł za wykonanie jednego metra bieżącego opaski.

Drenaż opaskowy - cena

Drenaż opaskowy – wymiary

Wymiary drenażu opaskowego zależą od wielkości budynku. Należy tutaj pamiętać, że pierścień powinien być ułożony w odpowiedniej odległości od ścian domu i mieć jak najprostszy kształt. Trasy rurociągów powinny być też jak najkrótsze. Do określenia wymiarów, a także ilości potrzebnego materiału niezbędne są zatem precyzyjne pomiary i obliczenia.

Drenaż opaskowy wokół płyty fundamentowej powinien być ujęty w projekcie domu – jeśli go nie ma, konieczna jest adaptacja projektu przez architekta.

Drenaż opaskowy – w jakiej odległości od budynku powinien się znajdować?

Przy projektowaniu systemu odwadniającego bardzo ważne jest, by właściwie określić, w jakiej odległości od budynku umieścić drenaż opaskowy. Wytyczne tutaj są następujące:

  • drenaż opaskowy wokół istniejącego budynku układa się w odległości 2-3 metrów od jego ścian,
  • drenaż układany w czasie wznoszenia nowego domu powinien być zamontowany w odległości około 40-50 cm od ścian fundamentowych

Drenaż opaskowy – jak wykonać, aby prawidłowo odprowadzić wody gruntowe?

Aby system odwodnienia zdał egzamin, należy wiedzieć, jak wykonać drenaż opaskowy zgodnie z zasadami. Przede wszystkim należy pamiętać, by układanie rur rozpocząć w miejscu najbardziej odległym od przewidzianego odpływu wody.

Należy je układać mniej więcej w połowie wysokości ławy fundamentowej (ale bliżej jej górnej krawędzi) i koniecznie ze spadkiem min. 0,3%. Najpierw więc należy wykonać wykop o odpowiedniej głębokości.

Wokół rur konieczne jest wykonanie obsypki żwirowej w warstwie około 15 cm z każdej strony. Istnieje pogląd, że w przypadku rur w otulinie z geowłókniny lub włókna kokosowego nie trzeba stosować obsypki, jednak specjaliści radzą z niej nie rezygnować, ponieważ poprawia ona wydajność drenażu.

Przy montażu opaski należy pamiętać o zainstalowaniu studzienek rewizyjnych (najczęściej montuje się je w każdym roku budynku), a także studzienki zbiorczej oraz połączenia jej z odbiornikiem wody.

W przypadku gdy grunt jest przepuszczalny, zamiast odprowadzania wody do odbiornika (np. do kanalizacji bądź studni), można ją rozsączyć po działce. Można to zrobić jedynie na dużej parceli, ponieważ woda musi być rozsączona w odległości minimum 20-30 m od budynku.

Układanie drenażu opaskowego – o czym należy pamiętać?

Technologia drenażu opaskowego zależy w dużej mierze od rodzaju gruntu, a dokładnie jego przepuszczalności. Jeśli jest w miarę przepuszczalny, wystarczy wzdłuż zaizolowanych ścian fundamentów ułożyć warstwę filtracyjną ze żwiru, która odprowadzi wodę dopływającą w kierunku ściany do obsypki filtracyjnej i rur drenarskich.

W przypadku mniej przepuszczalnego gruntu trzeba w ścianie fundamentowej zastosować izolację przeciwwilgociową, następnie ułożyć warstwę izolacji ze styropianu i dopiero na końcu warstwę drenażową zabezpieczoną geowłókniną.

Bez wątpienia do wykonania systemu warto zatrudnić fachowców, którzy wiedzą jak wykonać drenaż opaskowy krok po kroku i jakie zastosować metody adekwatnie do rodzaju gruntu i specyfiki terenu.

Jak wykonać drenaż opaskowy w glinie?

Drenaż opaskowy w glinie jest niezbędny. Jest to bowiem wyjątkowo nieprzepuszczalny rodzaj gruntu, który utrudnia samoistne odprowadzanie wody. Należy pamiętać, że fundamenty budynku wznoszonego na glinie powinny być posadowione poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Drenaż opaskowy na glinie

Konieczne jest także wykonanie szczelnej izolacji pionowej i poziomej. Wokół tak przygotowanych fundamentów musi być zastosowana solidna żwirowa obsypka wokół rur drenażowych (najlepiej warstwowa o grubości około 20 cm), aby ułatwiała odpływ wody do rur drenażowych. Drenaż opaskowy w glinie wymaga obowiązkowo zastosowania systemu studzienek.

Drenaż opaskowy – pozwolenie wodnoprawne

W Polsce na wiele robót wykonywanych na działce należy mieć stosowne pozwolenie lub przynajmniej trzeba zgłosić je do odpowiedniego urzędu. Czy w takim razie inwestorowi jest potrzebne na drenaż opaskowy pozwolenie, czy zgłoszenie?

Przepisy niestety są dość skomplikowane. Jak się bowiem okazuje, w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie tzw. pozwolenia wodnoprawnego. Chodzi o sytuacje, gdy woda odprowadzana jest poza obręb działki np. do systemu kanalizacyjnego, rowu melioracyjnego, albo pobliskiej rzeki czy stawu. Nie będzie ono potrzebne, jeśli woda będzie gromadzona np. w studni chłonnej lub oczku wodnym znajdującym się na terenie posesji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29.12.2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27.10.2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29.12.2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27.10.2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...