Co to jest mostek termiczny?

Co to jest mostek termiczny?

W sezonie grzewczym Twoje rachunki są zdecydowanie za wysokie? Masz wrażenie, że komfort cieplny w domu uległ obniżeniu? Być może w budynku występują mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz. Ich powstawanie może prowadzić do utraty ciepła dochodzącej nawet do 30%. W jaki sposób im zaradzić i jak właściwie powstają?

Mostki termiczne to częsty problem zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Najczęściej są efektem niestarannego wykończenia. Pojawiać mogą się także z czasem. Przeczytaj co to jest mostek termiczny i w jakich sytuacjach należy pomyśleć o jego wyeliminowaniu.

Jakie jest zastosowanie mostka termicznego?

Mostek termiczny nie wykazuje żadnego zastosowania. To wręcz zjawisko negatywne, które niestety początkowo nie jest możliwe do wyeliminowania w 100% na etapie projektowania. Niemniej, warto dołożyć starań, by jego wartość była możliwie jak najmniejsza. W tym celu należy poświęcić szczególną uwagę projektowi detali wykończeniowych budynku i dbać o ciągłość i jednolitość jego detali projektowych. Ważne jest również staranne wykonanie ich w praktyce na budowie. 

Należy przy tym dokładnie zrozumieć, co to jest mostek termiczny. Najprościej mówiąc to niewielki obszar w konstrukcji budynku o zwiększonym w stosunku do innych fragmentów obiektu współczynniku przewodzenia ciepła (zmniejszonym oporze termicznym). Pojawia się przeważnie w miejscach połączenia elementów konstrukcyjnych i dookoła otworów w ścianach zewnętrznych domu, np. w miejscu wejścia stropu w ścianę, dookoła ramy okiennej, pod parapetem okna czy też poniżej płyty balkonowej/tarasowej itp. Równie często występuje przy połączeniu dachu ze ścianą zewnętrzną.

Zobacz najważniejsze informacje na temat izolacji termicznej domu, w tym o materiałach izolacyjnych: Sezon na termoizolację w pełni

Jak powstaje mostek termiczny?

Całkowite wyeliminowanie mostka termicznego to zadanie pracochłonne. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że nie sposób go uniknąć na etapie projektowania budynku.

Jak powstaje mostek termiczny? W większości przypadków jest to efekt niewłaściwego wyboru materiałów budowlanych. Zdarza się jednocześnie, że za jego powstanie winę ponosi firma budowlana, która niedokładnie wykonała poszczególne etapy prac. Niemniej, nawet duża szczegółowość i staranność nie zapewnia, że mostek termiczny z czasem się nie pojawi. 

Kiedy pojawia się mostek termiczny?

Zastanawiasz się kiedy powstaje mostek termiczny? Może się pojawić w kilku sytuacjach. Najczęściej wiąże się to z przerwaniem ciągłości izolacji. W praktyce oznacza to, że warstwa izolacji została niestarannie ułożona, co przekłada się na niewłaściwe wykonanie łączenia elementów izolacyjnych. Równie często mostek termiczny jest wynikiem pocienienia warstwy izolacyjnej. Można tego uniknąć, pod warunkiem, że już na etapie projektowania uwzględnione zostaną miejsca szczególnie podatne na utratę ciepła. Ich wytypowanie pozwoli dobrać odpowiednią grubość warstwy izolacji. Jeszcze inna przyczyna powstawania mostka termicznego, to niejednorodna przegroda w konstrukcji.

Mostek termiczny może wystąpić dopiero po kilku latach, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, czy rachunki za ogrzewanie nie wzrosły z sezonu na sezon. W niektórych przypadkach chłód we wrażliwych miejscach (np. pod parapetem) będzie wyczuwalny.

Najogólniej mostki termiczne dzieli się na liniowe i punktowe. Te pierwsze powstają, gdy w pewnych miejscach brakuje termoizolacji. Mostki punktowe wynikają z punktowym użyciem innego materiału. 

Co to są mostki termiczne

Czym grozi powstanie mostku termicznego?

Efektem powstawania mostów cieplnych są m.in. zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Mostki odpowiadają także za utratę ciepła dochodzącą nawet do 30% oraz rzadziej za uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Mogą występować we wszystkich typach ścian np. w ścianach jednowarstwowych (ze względu na np. wady w zaprawie, wykonaniu nadproży, źle ułożonego ocieplenia), ścianach trójwarstwowych i ocieplanych (jako efekt niestarannego dopasowania płyt izolacyjnych). Najbardziej odczuwalny skutek mostków termicznych to chłód panujący w domu, a co za tym idzie konieczność dogrzewania, co bezpośrednio przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie

Gdzie najczęściej dochodzi do powstania mostków termicznych?

Mostki termiczne występują przeważnie w miejscach styku elementów konstrukcyjnych. Z tego też względu najczęściej wykrywa się je w narożnikach, przy drzwiach balkonowych, pod parapetami, przy drzwiach wejściowych. W większości przypadków jest to wynik nieodpowiedniej izolacji.

Mostek termiczny na balkonie

Jeśli posiadasz balkon, to bardzo możliwe, że to właśnie przy drzwiach balkonowych zlokalizowany jest mostek termiczny. Bardzo często występuje także przy połączeniu balkonu z płytą stropową. W miejscu, gdzie przecina izolację ściany zewnętrznej może powstawać podłużne pasmo, przez które to uciekać będzie ciepło. Mostek termiczny przy drzwiach balkonowych jest łatwy do wykrycia. W tym miejscu odczuwalny będzie chłód. 

Mostek termiczny w oknach

Mostek termiczny okna w dużej mierze jest zależny od sposobu osadzenia okien. Jego całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe, bez problemu jednak da się go ograniczyć. To krok konieczny, ponieważ nawet bardzo dobra izolacyjność okna nie zapobiega wydostawaniu się ciepła na zewnątrz.

Warto pamiętać, że rodzaj okien również ma wpływ na komfort cieplny w domu, więc warto dowiedzieć się na co zwracać uwagę przy wyborze okien.

Mostek termiczny przy drzwiach

Mostek terminy pod drzwiami wejściowymi występuje równie często. Aby go uniknąć należy odpowiednio ocieplić progi drzwi zewnętrznych. Źle zamontowany i zaizolowany próg sprawi, że w przedpokoju będzie panował chłód, który szybko przedostanie się także do pozostałych pomieszczeń. Mostek termiczny przy drzwiach to jednocześnie problem, który może być związany z niestabilnym mocowaniem progu.

Mostek termiczny ścian

Mostki cieplne mogą powstawać także na ścianach, w większości przypadków pojawiają się w narożnikach. Jak wyeliminować mostek termiczny w narożniku? Również poprzez odpowiednią izolację. Co więcej, mostki konstrukcyjne mogą pojawić się jako konsekwencja złego wyboru technologii budowy czy materiałów. Nierzadko występują, gdy nadproża okien w ścianie jednowarstwowej zostają wykonane wyłącznie ze zbrojonego betonu.

Mostek termiczny fundamentów

Niestety, ściany piwnic w części nadziemnej i fundamenty to jedne z najczęstszych przyczyn strat ciepła. Wynika to z ich słabej izolacji, a także niestarannego wykonania. Zapobiec można im dzięki zastosowaniu specjalnego styropianu fundamentowego o obniżonej nasiąkliwości. Alternatywę dla niego stanowi polistyren ekstrudowany XPS, który wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się zatem w strefie cokołowej fundamentów.

Co to są mostki termiczne

W jaki sposób odnaleźć mostek termiczny?

Podejrzewasz, że w Twoim domu występuje mostek termiczny? Musisz go jeszcze zlokalizować. Jak właściwie to zrobić? Czy możesz odnaleźć go samodzielnie, czy jednak potrzebujesz pomocy specjalisty? Jak się okazuje, nie jest to trudne zadanie. Do odnalezienia mostków termicznych wystarczająca będzie specjalna kamera termowizyjna. Dzięki niej szybko sprawdzisz, które części domu są ciepłe, a które nie. W ten sposób zlokalizujesz miejsca utraty ciepła. Jak to działa? Kamera termowizyjna ma za zadanie rejestrować promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Następnie zamienia je na obraz widzialny, który możesz zinterpretować. Twoim oczom ukaże się paleta różnych kolorów. To właśnie na ich podstawie odczytujesz, które elementy budynku są zimne. Doskonale ocieplony dom to taki, który na zdjęciu termowizyjnym jest prawie całkowicie zielono-niebieski.

Jak usunąć mostek termiczny?

Wiesz już, w których miejscach ucieka ciepło z Twojego domu. Co możesz zrobić z tą informacją? Jak usunąć mostek termiczny? Jego eliminacja sprowadza się przede wszystkim do uzupełnienia ciągłości izolacji cieplnej budynku. W każdym przypadku postępowanie będzie nieco inne, kluczowe znaczenie ma jednocześnie dobór odpowiednich materiałów o wysokich właściwościach izolacyjnych. 

Usunięcia mostku termicznego nie jest jednak zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od tego, w którym miejscu występuje. Jeśli jest to połać dachowa poddasza, to wówczas warto dołożyć nową warstwę wełny. Podobnie będzie w przypadku ocieplenia ścian zewnętrznych, gdzie często wystarczająca okaże się kolejna warstwa wełny fasadowej.

Mostek termiczny okna wymaga zaś zastosowania izolacji paroprzepuszczalnej. Powinna zostać wykonana na całym obwodzie i zachodzić na ramę okienną. Sprawdzić należy także koniecznie miejsce styku okna z parapetem. W jego zabezpieczeniu pomogą profile podparapetowe.

Jak budować, by nie dochodziło do powstawania mostków termicznych?

Jak zaradzić powstawaniu mostków termicznych? Ryzyko ich występowania należy uwzględnić już na etapie budowy. Aby je wyeliminować warto murować na tzw. cienką spoinę. Co to właściwie oznacza? Murowanie na cienką spoinę sprowadza się do zastosowania niewielkiej ilości zaprawy, co ma pozwolić na dokładne spasowanie poszczególnych elementów. Udział zaprawy jest wówczas mały, a cienkie łączenia sprawiają, że ciepło przedostaje się jedynie w minimalnym stopniu. Cienką spoinę stosuje się głównie do wymiarowych elementów ściennych, czyli elementów wykonanych z betonu komórkowego bądź silikatu. Ważną informację stanowi fakt, że cienką spoinę zastosujesz przy ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ta technika jednocześnie przekłada się na szybsze wznoszenie ścian.

Jak prawidłowo wykonać izolację fundamentów? - przeczytaj nasz poradnik, któy pomoże Ci uniknąć mostków termicznych!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Elewacje
Tynk mozaikowy – gdzie warto zastosować tynki mozaikowe?
Elewacje
Tynk mozaikowy – gdzie warto zastosować tynki mozaikowe?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Termomodernizacja
18 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Termomodernizacja - co to jest i jakie działania obejmuje?

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie wzrosła wysokość Twoich rachunków za energię? Może to mieć związek z ucieczką energii na...

Ocieplenie i izolacja
Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu?
15 marca 2021 r. Daria Rek

Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wilgoć w domu nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk i ma ogromny wpływ na...

Ocieplenie i izolacja
Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej
11 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym pod względem termicznym i akustyc...

Ocieplenie i izolacja
Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?
3 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?

Styrodur jest materiałem izolującym, który nie tylko z nazwy wykazuje podobieństwa do styropianu. W praktyce będzie się je...

Ocieplenie i izolacja
Termomodernizacja
18 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Termomodernizacja - co to jest i jakie działania obejmuje?

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie wzrosła wysokość Twoich rachunków za energię? Może to mieć związek z ucieczką energii na...

Ocieplenie i izolacja
Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu?
15 marca 2021 r. Daria Rek

Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wilgoć w domu nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk i ma ogromny wpływ na...

Ocieplenie i izolacja
Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej
11 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym pod względem termicznym i akustyc...

Ocieplenie i izolacja
Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?
3 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?

Styrodur jest materiałem izolującym, który nie tylko z nazwy wykazuje podobieństwa do styropianu. W praktyce będzie się je...