Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Mostek termiczny – co to jest i jak go skutecznie wyeliminować?

Co to jest mostek termiczny?

Mostek termiczny to częsty problem zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Najczęściej jest efektem niestarannego wykończenia. Pojawiać może się także z czasem z powodu wyniku zużycia materiału. Efektem jego występowania jest przeważnie chłód panujący w pomieszczeniach, a także wzrost rachunków za ogrzewanie. Co to jest mostek termiczny i w jaki sposób mu zaradzić? Odpowiadamy!

Mostek termiczny – co to jest?

Jeżeli w Twoim domu jednorodzinnym nagle wzrastają rachunki za ogrzewanie, a mimo to jest wciąż chłodno, warto bliżej poznać zjawisko mostka termicznego.

Co to jest mostek termiczny? To niewielki obszar w konstrukcji budynku o zwiększonym w stosunku do innych fragmentów obiektu współczynniku przewodzenia ciepła (zmniejszonym oporze termicznym). Definicja mostka termicznego może brzmieć nieco skomplikowanie. W praktyce chodzi o miejsca, przez które z budynku wydostaje się ciepło bądź przez które do pomieszczenia wkrada się chłód. 

Mostek termiczny pojawia się przeważnie w miejscach połączenia elementów konstrukcyjnych i dookoła otworów w ścianach zewnętrznych domu, np. w miejscu wejścia stropu w ścianę, dookoła ramy okiennej, pod parapetem okna czy też poniżej płyty balkonowej/tarasowej itp. Równie często występuje przy połączeniu dachu ze ścianą zewnętrzną.

Niekiedy łatwo go wyczuć. Wystarczy przyłożyć dłoń do wybranych obszarów, np. miejsca styku drzwi balkonowych i ściany. Jeśli wyczujesz chłód, to znak, że uszczelnienie nie jest na odpowiednim poziomie. Bywa jednak, że wykrycie mostka termicznego jest bardziej skomplikowane.

Mostek termiczny – jak powstaje i kiedy to się dzieje?

Całkowite wyeliminowanie mostka termicznego to zadanie pracochłonne. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że nie sposób go uniknąć na etapie projektowania domu. Aby to zrozumieć, trzeba najpierw mieć wiedzę na temat jego powstawania.

Jak powstaje mostek termiczny? W większości przypadków jest to efekt niewłaściwego wyboru materiałów budowlanych. Zdarza się jednocześnie, że za jego powstanie winę ponosi firma budowlana, która niedokładnie wykonała poszczególne etapy prac. Niemniej, nawet duża szczegółowość i staranność nie zapewnia, że mostek termiczny z czasem się nie pojawi. 

To naturalne, że materiał izolacyjny z czasem się zużywa, a w niektórych miejscach może być nawet wybrakowany. Nie dzieje się to oczywiście w przeciągu kilku czy kilkunastu miesięcy, lecz po 10 latach możemy się spodziewać, że izolacja newralgicznych miejsc budynku może nie spełniać już w 100% swojej funkcji.

Mostki termiczne – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje mostka termicznego. W tym kontekście najczęściej mowa o mostku termicznym:

  • obwodowym,
  • liniowym.

Co je charakteryzuje? Obwodowy mostek termiczny dotyczy najczęściej ramy okiennej. Występuje zatem po całym obwodzie i zazwyczaj wiąże się z dużymi stratami ciepła.

Mostek termiczny liniowy występuje zaś w sytuacji, gdy w danym miejscu brakuje termoizolacji bądź jej warstwa jest zdecydowanie zbyt cienka. Spotkać można się z nim np. w miejscu, gdzie parapety stykają się ze ścianą.

Niekiedy mowa również o punktowych mostkach termicznych. Te ostatnie są najtrudniejsze do wykrycia, lecz generują także najmniejsze straty ciepła. Jak sama ich nazwa wskazuje, występują jedynie w niektórych punktach i mogą być efektem zużytej lub nierównomiernie położonej izolacji.

Kiedy powstaje mostek termiczny?

Zastanawiasz się kiedy powstaje mostek termiczny? Może się pojawić w kilku sytuacjach. Najczęściej wiąże się to z przerwaniem ciągłości izolacji. W praktyce oznacza to, że warstwa izolacji została niestarannie ułożona, co przekłada się na niewłaściwe wykonanie łączenia elementów izolacyjnych. 

Równie często mostek termiczny jest wynikiem pocienienia warstwy izolacyjnej. Można tego uniknąć, pod warunkiem, że już na etapie projektowania uwzględnione zostaną miejsca szczególnie podatne na utratę ciepła. Ich wytypowanie pozwoli dobrać odpowiednią grubość warstwy izolacji. 

Jeszcze inna przyczyna powstawania mostka termicznego, to niejednorodna przegroda w konstrukcji.

Mostek termiczny może wystąpić dopiero po kilku latach, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, czy rachunki za ogrzewanie nie wzrosły z sezonu na sezon. W niektórych przypadkach chłód we wrażliwych miejscach (np. pod parapetem) będzie wyczuwalny.

Mostek termiczny – dlaczego jest niepożądany? 

Dlaczego mostek termiczny jest aż tak niepożądany? Efektem powstawania mostów cieplnych są m.in. zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Mostki odpowiadają także za utratę ciepła dochodzącą nawet do 30% oraz rzadziej za uszkodzenia mechaniczne konstrukcji.

Mogą występować we wszystkich typach ścian np. w ścianach jednowarstwowych (ze względu na np. wady w zaprawie, wykonaniu nadproży, źle ułożonego ocieplenia), ścianach trójwarstwowych i ocieplanych (jako efekt niestarannego dopasowania płyt izolacyjnych). 

Najbardziej odczuwalny skutek mostków termicznych to chłód panujący w domu, a co za tym idzie konieczność dogrzewania, co bezpośrednio przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. 

Mostek termiczny – gdzie najczęściej występuje?

Mostki termiczne występują przeważnie w miejscach styku elementów konstrukcyjnych. Z tego też względu najczęściej wykrywa się je w narożnikach, przy drzwiach balkonowych, pod parapetami czy przy drzwiach wejściowych. W większości przypadków jest to wynik nieodpowiedniej izolacji, choć nie zawsze.

Mostki termiczne w tych miejscach mogą powstawać także z czasem, dlatego warto to zweryfikować przynajmniej raz w roku, zwłaszcza wyczuwalny chłód w okresie jesienno-zimowym powinien dać nam do myślenia. 

Czy wiesz, które miejsce powinieneś sprawdzać? Jest kilka newralgicznych punktów przez, które najczęściej wydostaje się ciepło z Twojego domu.

Mostek termiczny – balkon

Jeśli posiadasz balkon, to bardzo możliwe, że to właśnie przy drzwiach balkonowych zlokalizowany jest mostek termiczny. Często występuje także przy połączeniu balkonu z płytą stropową. W miejscu, gdzie przecina izolację ściany zewnętrznej może powstawać podłużne pasmo, przez które to uciekać będzie ciepło.

Mostek termiczny przy drzwiach balkonowych jest łatwy do wykrycia. W tym miejscu odczuwalny będzie chłód. Aby zlokalizować mostek termiczny balkonu wystarczy przyłożyć dłoń do miejsca, w którym drzwi balkonowe stykają się ze ścianą. Czujesz zimne powietrze? W takim razie wiesz już, co to oznacza.

Mostek termiczny pod oknem

Mostek termiczny okna w dużej mierze jest zależny od sposobu osadzenia okien. Jego całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe, bez problemu jednak da się go ograniczyć. To krok konieczny, ponieważ nawet bardzo dobra izolacyjność okna nie zapobiega wydostawaniu się ciepła na zewnątrz.

Warto pamiętać, że rodzaj okien również ma wpływ na komfort cieplny w domu, więc warto dowiedzieć się na co zwracać uwagę przy wyborze okien.

Warto wiedzieć: Współczynnik przenikania ciepła okna - co jest istotne dla izolacyjności okna?

Mostek termiczny pod drzwiami wejściowymi

Mostek termiczny pod drzwiami wejściowymi występuje równie często. Aby go uniknąć należy odpowiednio ocieplić progi drzwi zewnętrznych.

Źle zamontowany i zaizolowany próg sprawi, że w przedpokoju będzie panował chłód, który szybko przedostanie się także do pozostałych pomieszczeń. Mostek termiczny przy drzwiach to jednocześnie problem, który może być związany z niestabilnym mocowaniem progu.

Mostek termiczny – fundament

Niestety, ściany piwnic w części nadziemnej i fundamenty to jedne z najczęstszych przyczyn strat ciepła. Wynika to z ich słabej izolacji, a także niestarannego wykonania. Zapobiec można im dzięki zastosowaniu specjalnego styropianu fundamentowego o obniżonej nasiąkliwości.

Alternatywę dla niego stanowi polistyren ekstrudowany styrodur XPS, który wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się zatem w strefie cokołowej fundamentów.

Inne miejsca, w których występują mostki termiczne:

W jakich innych miejscach mogą występować mostki termiczne? Nieco rzadziej problemem może być również:

  • mostek termiczny na poddaszu - poddasze to miejsce szczególnie narażone na chłód, gdyż zazwyczaj jest niedostatecznie ocieplone.
  • mostek termiczny na ścianie szczytowej - a dokładniej mówiąc wrażliwe jest miejsce, gdzie ściana szczytowa styka się z połaciami dachu. 
  • mostek termiczny przy schodach zewnętrznych - wiele osób zupełnie zapomina o tym miejscu, a bardzo często jest ono powodem strat ciepła. Z tego też względu schody zewnętrzne powinny być oddylatowane (oddzielone utworzoną celowo szparą) od konstrukcji budynku.
  • mostek termiczny na elewacji - szczególnie narażone będą miejsca przymocowania balustrad, tablic adresowych, oświetlenia zewnętrznego czy też zewnętrznych dekoracji.
  • mostek termiczny w narożniku - jego usunięcie może stanowić nie lada wyzwanie. W tym celu stosuje się najczęściej materiały izotropowe, które są odporne na korozję biologiczną.

W jaki sposób odnaleźć mostek termiczny?

Podejrzewasz, że w Twoim domu występuje mostek termiczny? Musisz go jeszcze zlokalizować. Jak właściwie to zrobić? Czy możesz odnaleźć go samodzielnie, czy jednak potrzebujesz pomocy specjalisty? Jak się okazuje, nie jest to trudne zadanie. 

Do odnalezienia mostków termicznych wystarczająca będzie specjalna kamera termowizyjna. Dzięki niej szybko sprawdzisz, które części domu są ciepłe, a które nie. W ten sposób zlokalizujesz miejsca utraty ciepła. 

Jak to działa? Kamera termowizyjna ma za zadanie rejestrować promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Następnie zamienia je na obraz widzialny, który możesz zinterpretować. Twoim oczom ukaże się paleta różnych kolorów. To właśnie na ich podstawie odczytujesz, które elementy budynku są zimne.

Doskonale ocieplony dom to taki, który na zdjęciu termowizyjnym jest prawie całkowicie zielono-niebieski. A jak wygląda mostek termiczny? Na obrazie z kamery termowizyjnej będzie on zaznaczony kolorem czerwonym.

Mostek termiczny - jak znaleźć?

Mostek termiczny określa norma (PN-EN ISO 10211:2008 [N3]). Obliczenia na jej podstawie są jednak dość zawiłe. Zazwyczaj muszą bowiem uwzględniać kondensacją wilgoci na wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu mostka termicznego czy też określenie izolacyjności cieplnej zewnętrznych przegród budowlanych. Na szczęście nie trzeba sobie zawracać tym głowy. To zadanie architektów i specjalistów z branży budowlanej.

Co więcej, do wykrycia mostka termicznego nie zawsze potrzebujesz specjalnego sprzętu. Niekiedy wystarczy wyczucie, zwłaszcza w przypadku drzwi balkonowych, drzwi tarasowych czy parapetów.

Mostek termiczny – jak usunąć?

Wiesz już, w których miejscach ucieka ciepło z Twojego domu. Co możesz zrobić z tą informacją? Jak usunąć mostek termiczny? Jego eliminacja sprowadza się przede wszystkim do uzupełnienia ciągłości izolacji cieplnej budynku. W każdym przypadku postępowanie będzie nieco inne, kluczowe znaczenie ma jednocześnie dobór odpowiednich materiałów o wysokich właściwościach izolacyjnych. 

Usunięcia mostku termicznego nie jest jednak zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od tego, w którym miejscu występuje. Jeśli jest to połać dachowa poddasza, to wówczas warto dołożyć nową warstwę wełny mineralnej. Podobnie będzie w przypadku ocieplenia ścian zewnętrznych, gdzie często wystarczająca okaże się kolejna warstwa wełny fasadowej.

Mostek termiczny okna wymaga zaś zastosowania izolacji paroprzepuszczalnej. Powinna zostać wykonana na całym obwodzie i zachodzić na ramę okienną. Sprawdzić należy także koniecznie miejsce styku okna z parapetem. W jego zabezpieczeniu pomogą profile podparapetowe.

Nie zawsze konieczne będzie wykonanie dodatkowe izolacji, niekiedy rozwiązaniem na mostek termiczny mogą okazać się rolety zewnętrzne. Jak to możliwe? Rolety podtynkowe eliminują mostek termiczny, gdyż nie doprowadzają do powstawania szpary między miejscem styku ramy okiennej i ściany budynku. Rolety zewnętrzne a mostek termiczny to zatem kwestia godna rozważenia.

Przeczytaj: Jak budować dom aby ściany nie przemarzały?

Mostek termiczny – jak zaradzić powstawaniu mostków termicznych

Jak zaradzić powstawaniu mostków termicznych? Ryzyko ich występowania należy uwzględnić już na etapie budowy. Aby je wyeliminować warto murować na tzw. cienką spoinę. Co to właściwie oznacza?

Murowanie na cienką spoinę sprowadza się do zastosowania niewielkiej ilości zaprawy, co ma pozwolić na dokładne spasowanie poszczególnych elementów. Udział zaprawy jest wówczas mały, a cienkie łączenia sprawiają, że ciepło przedostaje się jedynie w minimalnym stopniu.

Cienką spoinę stosuje się głównie do wymiarowych elementów ściennych, czyli elementów wykonanych z betonu komórkowego bądź silikatu. Ważną informację stanowi fakt, że cienką spoinę zastosujesz przy ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ta technika jednocześnie przekłada się na szybsze wznoszenie ścian.

Więcej informacji: Jak budować na cienką spoinę bez mostków termicznych?

W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie grubszej warstwy izolacji, np. przy użyciu wełny mineralnej. Jest to szczególnie istotne na poddaszu czy przy stropie dachowym. W tym przypadku sprawdzić może się także ocieplenie pianką poliuretanową, która dociera nawet do trudnodostępnych zakamarków. Zapominać nie należy także o i izolacji fundamentów.

Mostek termiczny to zjawisko negatywne, które niestety początkowo nie jest możliwe do wyeliminowania w 100% na etapie projektowania. Niemniej, warto dołożyć starań, by jego wartość była możliwie jak najmniejsza. W tym celu należy poświęcić szczególną uwagę projektowi detali wykończeniowych budynku i dbać o ciągłość i jednolitość jego detali projektowych. Ważne jest również staranne wykonanie ich w praktyce na budowie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Rekuperator
18 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rekuperator – co to jest i jaka działa rekuperator?

Rekuperator jest sercem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jaki kupić? Zależy to od powierzchni budynku,...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Rekuperator
18 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rekuperator – co to jest i jaka działa rekuperator?

Rekuperator jest sercem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jaki kupić? Zależy to od powierzchni budynku,...

Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Rosnące koszty energii są jednym z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, a ponieważ nic nie zapowiada zmian tego tre...