Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewniak, choć zasada działania obu wariantów jest podobna. Rury umieszczone w ścianach sprawdzą się przy kotłach kondensacyjnych i pompach ciepła. Niejednokrotnie to bardzo wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jakimi zaletami się wyróżnia? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, planując montaż ogrzewania ściennego? Jakiej wydajności możesz oczekiwać? Dowiedz się więcej.

Ogrzewanie ścienne – co to jest? 

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne stanowi integralny element konstrukcji budynku, dlatego najczęściej uwzględnia je już projekt domu. Przypomina popularne ogrzewanie podłogowe – z tą różnicą, że elementy grzejne są umieszczone na stałe w ścianie. Ten zabieg pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza i komfort przebywania w pomieszczeniu. Ogrzewanie ścienne na ściany nie oddziałuje w sposób negatywny. Nie przyczynia się także do rozsychania drewnianych podłóg i nie powoduje unoszenia kurzu, za co cenią je alergicy. 

Podtynkowe ogrzewanie ścienne sterowane jest w prosty sposób za pomocą termostatu. Sam system podłącza się do kotła, pompy ciepła lub pieca akumulacyjnego. Dzięki temu możesz zastosować je przy różnych instalacjach grzewczych. 

Ogrzewanie ścienne – rodzaje ogrzewania ściennego 

Ogrzewanie ścienne podtynkowe występuje w trzech wariantach różniących się źródłem ciepła. To powietrze, woda lub energia elektryczna. Na czym polegają różnice między nimi? 

Ogrzewanie ścienne elektryczne 

Biorąc pod uwagę wygodę użytkowania i sposób montażu, za szczególnie atrakcyjne uznać można zasilanie prądem. To opcja prosta w obsłudze, oparta na wykorzystaniu kabli grzejnych. Poważną wadę stanowi jednak koszt eksploatacji oraz wytwarzane przez ogrzewanie pole elektromagnetyczne. Trzeba także minimalizować ryzyko przepalenia, zachowując odpowiednie odstępy między ścianą i meblami gwarantujące niezakłóconą cyrkulację powietrza. 

Ogrzewanie ścienne wodne 

Wodne ogrzewanie ścienne również jest dość łatwe w montażu, ponieważ instalacja wykorzystuje dwa kolektory połączone specjalnymi rurkami i ukryte w tynku lub za płytami kartonowo-gipsowymi. Maksymalna temperatura wykorzystywanej wody powinna oscylować w granicach 30-45 stopni. Wyższe wartości mogą przyczyniać się do niekorzystnego samopoczucia domowników. 

Ogrzewanie ścienne powietrzne 

Powietrzny wariant ogrzewania jest nieco bardziej skomplikowany. Wymaga wykonania specjalnych kanałów w murach, dzięki którym możliwy będzie przepływ ogrzanego powietrza. Oznacza to, że ściany muszą być odpowiednio grubsze, dlatego powierzchnia użytkowa pomieszczeń zmniejsza się. 

Ogrzewanie ścienne – ile to kosztuje? 

Ile kosztuje ogrzewanie ścienne? W przypadku ogrzewania ściennego cena jest porównywalna do inwestycji podłogowych, ponieważ konstrukcja i nakład pracy również prezentują się podobnie. W pomieszczeniu nie montuje się pojedynczych kaloryferów. Zamiast tego pojawia się układ elementów ulokowany na powierzchni płaskiej.  

Oczywiście, przy ogrzewaniu ściennym koszty instalacji są uzależnione również od źródła energii: zasadniczo jednak ogrzewanie ścienne wodne ma niższą cenę niż jego podłogowy odpowiednik. Pamiętaj również, że opłacalność inwestycji to wynik wielu indywidualnych czynników: wielkości, rozkładu i przeznaczenia pomieszczeń. Właśnie dlatego, chcąc określić przy ogrzewaniu ściennym cennik długoterminowy, skontaktuj się ze specjalistą. 

Sprawdź również: Czy podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe to dobrany duet?

ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne – montaż 

Dość istotną kwestią jest wykonanie ogrzewania ściennego: sucha zabudowa to technologia, do której pasować będą elementy grzejne niezależnie od rodzaju budownictwa. Na początku do ściany przytwierdza się listwy, a później układa rurę zasilającą, tworząc meandry. Tynk układany jest w tym przypadku dwustopniowo, wzmacniany w pierwszej warstwie siatką zbrojeniową. 

Jaki tynk na ogrzewanie ścienne będzie najtrwalszy? 

Często pojawiającym się pytaniem jest kwestia, jaki tynk na ogrzewanie ścienne wybrać. Na rynku dostępne są gotowe, fabrycznie przygotowane suche zaprawy gipsowo-wapienne do maszynowego wykonywania tynków w pomieszczeniach z ogrzewaniem ściennym. Jaki tynk będzie najlepszy?  

Wybieraj produkty, które dobrze przewodzą nagromadzone w instalacji ciepło, nie odkształcają się i nie pękają pod wpływem temperatury. Znaczenie ma to, czy nad ogrzewaniem ściennym zostały zastosowane płyty g-k. Maskująca ogrzewanie ścienne płyta gipsowo-kartonowa wpływa także na koszty. 

Ogrzewanie ścienne – jakie rury wybrać? 

Montaż ogrzewania ściennego – projekt najczęściej uwzględnia je od samego początku – wymaga podjęcia wielu kluczowych decyzji warunkowanych takimi czynnikami, jak zapotrzebowanie energetyczne budynku. Trudno jest wybierać poszczególne elementy bez fachowej wiedzy. Dobór rur najlepiej pozostawić zatem specjaliście. Projektant wie, co zrobić, gdy ogrzewanie ścienne wspiera pompa ciepła lub tradycyjny kocioł grzewczy. 

Czy można samodzielnie zamontować ogrzewanie ścienne? 

Aby samodzielnie wykonać taką instalację, trzeba wiedzieć, jak wykonać ogrzewanie ścienne – całość powinna więc zostać zaprojektowana i zamontowana przez doświadczone osoby. One też wykonają niezbędne do ogrzewania ściennego obliczenia. Znaczenie mają indywidualne parametry budynku i pomieszczenia.  

Powierzając prace fachowcom, zminimalizujesz ryzyko niewłaściwego doboru elementów i – w konsekwencji – nieprawidłowej pracy instalacji. Działanie na własną rękę oznacza niebezpieczeństwo błędu. Nie każdy inwestor samodzielnie dobierze średnicę rur, obliczy moc czy ustali rozstaw wężownicy. 

Ogrzewanie ścienne – wymiary paneli 

Jaką powierzchnię zajmuje ogrzewanie ścienne? Panele, w zależności od potrzeb inwestora, mogą pokrywać całą ścianę lub jedynie jej fragment. To właśnie panele ścienne czynią ogrzewanie efektywnym. 

W przypadku ogrzewania ściennego przekrój paneli to najczęściej ok. 3 cm. Szerokość wynosi wówczas mniej więcej 60 cm, a długość od kilkudziesięciu cm do 2,5 m. 

Ogrzewanie ścienne – wady i zalety 

Co wyróżnia ogrzewanie ścienne? Wydajność to najczęściej podkreślany atut rozwiązania. Ograniczenie kosztów eksploatacji jest możliwe dzięki niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Przekazywanie ciepła przebiega zgodnie z zasadą promieniowania, gwarantując równomierny rozkład temperatury i jest korzystne z punktu widzenia samopoczucia. Ogrzewanie nie generuje ruchu powietrza, co sprzyja alergikom. Za ostateczny efekt odpowiada zastosowana w ogrzewaniu ściennym moc. 

Czy w związku z tym można dostrzec w ogrzewaniu ściennym wady? Podstawowy mankament rzutuje na aranżację pomieszczeń. Aby zapewnić pełną efektywność cieplną, do ściany z zamontowanym ogrzewaniem nie należy dosuwać mebli, niższe zaś – komody czy fotele – powinny być odsunięte o około 10 cm. 

Nie każdy dysponuje taką powierzchnią, by pozwolić sobie na wskazany układ. Instalacja wymaga dużej uwagi przy montowaniu półek czy obrazów – kołki i wkręty mogą ją po prostu uszkodzić. Ewentualne awarie wiążą się natomiast z wysokimi kosztami wynikającymi między innymi z konieczności skucia ściany. 

To Cię zainteresuje: Ogrzewanie domu – jak ogrzać dom? Poznaj tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Ogrzewanie ścienne – kiedy warto się na nie zdecydować? 

Powyższe aspekty sprawiają, że ogrzewanie ścienne ma bardzo różne opinie wśród użytkowników. Nie ulega jednak wątpliwości, że sprawdza się zarówno w domach, jak i w biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Chętnie wybierane jest w pokojach dziennych, sypialniach czy łazienkach.

O ile ogrzewanie ścienne w sypialni czy przestronnej jadalni to doskonały pomysł, o tyle nie poleca się go w kuchni. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna. System nie sprawdzi się, gdy zabudowa zasłania całą ścianę. Z tego samego powodu forum internetowe z opiniami odnośnie ogrzewania ściennego podpowiada, że nie może być ono wykorzystywane w domowych bibliotekach czy na ścianach zasłoniętych dużą szafą.

Alternatywą jest zamontowanie maty grzewczej jedynie na fragmencie ściany, na przykład pod oknem. Taki zabieg pozwala wykorzystać ogrzewanie ścienne na poddaszu. 

Czy ogrzewanie ścienne w starym domu lub ogrzewanie ścienne w domu szkieletowym to dobry pomysł? Tak, pamiętaj tylko, że po jego zainstalowaniu ściana zostanie niejako wyłączona z użytku. Właśnie dlatego opcja pasuje do przestronnych wnętrz i – na przykład ogrzewanie ścienne wodne – opinie ma niejednoznaczne. 

ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne a ogrzewanie sufitowe i podłogowe – co wybrać? 

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne opinie ma różne, dlatego – w zależności od specyfiki danego pomieszczenia – można zastosować inne opcje: podłogową lub ścienną. Ogrzewanie podłogowe i ścienne różnią się przede wszystkim sposobem przekazywania temperatury: w pierwszym przypadku to konwekcja, w drugim – promieniowanie. Które z nich wybrać? 

Podejmując decyzję: ogrzewanie podłogowe czy ścienne, weź pod uwagę specyfikę wnętrza. Elementy grzejne znajdujące się pod drewnianą posadzką mogą przyczyniać się do jej rozsychania. Wówczas lepiej wybrać wariant ścienny – tym bardziej, że sprawdzi się on zarówno w ścianach nośnych, jak i działowych, ceglanych lub z pustaka.

Różnica na linii: ogrzewanie podłogowe a ścienne dotyczy także reakcji cieplnej. W drugim przypadku pomieszczenie szybciej się nagrzewa, a po wyłączeniu efektywniej wytraca temperaturę. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że komfort termiczny najwyraźniejszy jest na poziomie stóp. Wersja ścienna eliminuje to zjawisko. Przy ogrzewaniu podłogowym musisz zrezygnować z dywanów, przy ściennym – z wysokiej zabudowy

Warto poznać także różnice pomiędzy ogrzewaniem ściennym i sufitowymOgrzewanie sufitowe gwarantuje dużą powierzchnię grzejną bez ryzyka przysłonięcia meblami, co grozi przy ogrzewaniu ściennym. Brak bezpośredniego kontaktu umożliwia maksymalną emisję ciepła.

Musisz jednak pamiętać, że ciepłe powietrze nie opada w dół, dlatego do osiągnięcia podobnej wydajności co w ogrzewaniu podłogowym i ściennym potrzebujesz wyższej temperatury. Napływ ciepła od góry może także powodować dyskomfort u niektórych osób

Ogrzewanie ścienne – o czym jeszcze warto wiedzieć? 

Ogrzewanie niskotemperaturowe ścienne niesie ze sobą wiele korzyści. Warto dodać, że ten system latem z powodzeniem wykorzystasz do chłodzenia wnętrz. Proces pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni – wystarczy zastosować pompę ciepła z odwracalnym obiegiem chłodniczym. 

Instalacje ścienne są zatem godne rozważenia. Zapewnisz w ten sposób korzystny rozkład termiki w domu, a dodatkowo zapewnisz odpowietrzanie instalacji w bardzo wygodny sposób.

Nie przegap: Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij