Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎅🏻Prezent od Mikołaja? Projekty taniej nawet -1 000 zł 🎅🏻

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak sprawdza się i na jakiej zasadzie działa ogrzewanie sufitowe?

Ogrzewanie sufitowe - jak działa? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie sufitowe w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Zdecydowanie bardziej znane jest w krajach skandynawskich. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż jego stosowanie niesie ze sobą wiele zalet, w tym wygodę i oszczędności. Jak dokładnie działa ten system? Czym wyróżnia się ogrzewanie sufitowe wodne, a czym ogrzewanie sufitowe na podczerwień? Czy lepszym wyborem będą maty grzewcze sufitowe czy folie? W tekście odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na ten nietuzinkowy system grzewczy.

Czym jest ogrzewanie sufitowe i jak działa?

Bez wątpienia ogrzewanie w suficie to oryginalny pomysł na ogrzewanie domu. Wiele osób kojarzy je z ogrzewaniem podłogowym. Nic dziwnego, oba systemy są kwalifikowane jako ogrzewanie płaszczyznowe. Oba też korzystają z podobnych materiałów i działają na podobnej zasadzie. Mają jednak różne właściwości.

Jak wygląda ogrzewanie sufitowe? Wyróżniamy kilka jego wariantów, wśród których najpopularniejsze są systemy: elektryczny, powietrzny i wodny. W pierwszym przypadku wykorzystuje się maty grzewcze zasilane prądem, a w ostatnim – układ rurek połączonych z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Odpowiednie instalacje znajdują się w suficie.

Wiele osób zastanawia się, jak efektywne jest ogrzewanie sufitowe, na czym polega jego działanie i czy komfort termiczny odczuwany jest w inny sposób. Przede wszystkim system ten nie wykorzystuje zjawiska konwekcji, z którym mamy do czynienia na przykład przy standardowych kaloryferach. Grzejniki podnoszą temperaturę powietrza znajdującego się na poziomie podłogi, to zaś przesuwa się w głąb wnętrza i do góry, ocieplając pomieszczenie.

Tu wykorzystywana jest duża powierzchnia sufitu, w którym umieszczona została instalacja grzewcza. Oddaje ona ciepło do znajdujących się w pomieszczeniu obiektów poprzez promieniowanie, ogrzewając znajdujące się we wnętrzu przedmioty i ludzi. Wielkość sufitu sprawia, że nie zachodzi konieczność rozgrzewania umieszczonych w nim elementów grzewczych do bardzo wysokiej temperatury. Ogrzewanie sufitowe jest więc ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Jakie wyróżniamy rodzaje ogrzewania sufitowego?

Ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe występuje w trzech podstawowych wariantach: jako instalacja elektryczna, powietrzna i wodna.

 • Ogrzewanie sufitowe elektryczne

Ogrzewanie elektryczne sufitowe to najczęściej stosowany wariant. W instalacji wykorzystuje się różne elementy, na przykład maty grzewcze na sufit, panele lub folie. Są one podgrzewane za pomocą prądu, dzięki czemu emitują ciepło służące ogrzaniu pomieszczeń. Obsługa ogrzewania sufitowego elektrycznego jest bardzo łatwa, gdyż ogranicza się do ustawienia termostatu lub parametrów panelu dotykowego.

 • Ogrzewanie sufitowe na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień sufitowe to wariant ogrzewania elektrycznego, a więc zasilanego prądem. Za dostarczanie ciepła odpowiadają tu specjalne maty lub panele grzewcze, określane mianem promienników podczerwieni. Emitują one – jak sama nazwa wskazuje – promienie podczerwone, które dostarcza ciepło w sposób przypominający promienie słoneczne.

Podczerwień nie nagrzewa powietrza, a jedynie oddziałuje na ludzi, zwierzęta i przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu, te zaś „oddają” ciepło do powietrza. Sufitowe ogrzewanie na podczerwień działa na takiej zasadzie, jak to stosowane w inkubatorach dla dzieci czy w hodowli zwierząt, jest więc całkowicie bezpieczne.

 • Ogrzewanie sufitowe nadmuchowe

To kolejne nowoczesne ogrzewanie sufitowe – tym razem wariant powietrzny. Powietrze podgrzewane jest w piecu, skąd specjalnymi przewodami instalacji rozprowadza się je do pomieszczeń. Finalnie ciepło zostaje wtłoczone do wnętrza nawiewnikami umieszczonymi w suficie poszczególnych pokoi.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe domu?

 • Ogrzewanie sufitowe wodne

Ten wariant najczęściej tworzy system cienkich rurek i przewodów, przez które przepływa woda podgrzana w kotle. Rozprowadzona meandrami instalacja ogrzewa w ten sposób poszczególne pomieszczenia. Z uwagi na specyfikę pracy obsługa wodnego ogrzewania sufitowego wymaga sterowania za pomocą centralnego systemu grzewczego.

Warto poświęcić nieco uwagi elementom instalacji wchodzącym w skład ogrzewania sufitowego.

Ze względu na łatwość montażu i wysoką wydajność chętnie wybiera się do tego celu maty grzewcze. Mogą to być typowe maty elektryczne, w tym również te na podczerwień, albo stanowiące dla nich ciekawą alternatywę w przypadku wodnego ogrzewania sufitowego maty kapilarne.

Maty grzewcze to siatki pokryte gęsto ułożonymi cienkimi rurkami z tworzywa sztucznego, sprzedawane w zestawach o określonej mocy. Do mat elektrycznych mocuje się fabryczny kabel zasilający, zaś maty kapilarne wykorzystują ciepłą wodę przepływającą przez instalację.

W systemach ogrzewania sufitowego stosowane są także folie grzewcze. Mogą być one wykonane z folii polietylenowych z umieszczonymi między nimi paskami karbonowymi lub z folii powlekanych z tkanin z włóknem węglowym. Podobnie jak maty grzewcze folie oferowane są w zestawach o określonej mocy.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla systemów grzewczych?

montaż ogrzewania sufitowego

Montaż ogrzewania sufitowego – przydatne informacje

Rodzaj ogrzewania sufitowego i to, jakie zasilanie do maty grzewczej wybierzesz, determinuje sposób jego montażu. W zależności od wybranej technologii, możesz zdecydować się na jeden z dwóch wariantów:

Jak przygotować się do prac związanych z ogrzewaniem sufitowym? Montaż zawsze powinny poprzedzić czynności przygotowawcze, czyli sporządzony przez fachowca w odniesieniu do ogrzewania sufitowego schemat instalacji. Specjalista decyduje także, jaka moc folii grzewczej na sufit lub mat sufitowych będzie optymalna.

W przypadku montażu na sucho maty lub folie przytwierdza się do specjalnego metalowego stelaża, który od stropu oddzielony jest wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Oczywiście, taką izolację stosuje się w sytuacji, gdy nad wybraną powierzchnią nie znajduje się inne ogrzewane pomieszczenie. Ogrzewanie sufitowe od dołu oddziela płyta kartonowo-gipsowa.

Montaż mokry polega na umiejscowieniu instalacji grzewczej bezpośrednio w tynku lub w betonowym stropie. Folie lub maty umieszcza się więc na surowej powierzchni sufitu, a następnie przykrywa tynkiem. W tym przypadku także warto rozważyć zastosowanie dodatkowej izolacji, która ograniczy straty ciepła.

Aby uzyskać przy ogrzewaniu sufitowym rozkład temperatur równomierny, należy odpowiednio rozmieścić wszystkie elementy instalacji. Najwięcej precyzji wymaga ogrzewanie wodne. Od rozdzielacza prowadzi się pętle o podobnej długości, dzięki czemu regulacja hydrauliczna systemu staje się łatwiejsza.

Kto skorzysta z dopłat do ogrzewania w Tarczy 1000 plus?

W jakich domach sprawdzi się ogrzewanie sufitowe?

Czy ogrzewanie sufitowe ma sens? Zdecydowanie tak. Nie bez powodu stosuje się je przecież i w domach, i w przestrzeniach komercyjnych. Osoby, które testowały ogrzewanie sufitowe, opinie na jego temat mają przeważnie pozytywne. Ma ono bowiem wiele zalet, o których więcej opowiemy za chwilę.

Ogrzewanie sufitowe jest chętnie wybierane przede wszystkim w aranżacjach nowoczesnych. Elementy instalacji pozostają niewidoczne, co doskonale odpowiada wymogom minimalizmu i ograniczenia detali. W ustawieniu mebli nie przeszkadzają grzejniki. Nie trzeba także przejmować się ich usytuowaniem – co nierzadko rozstrzyga dylemat: ogrzewanie sufitowe czy podłogowe.

Ogrzewanie sufitowe znajduje zastosowanie także w domach przyjaznych alergikom. Brak zjawiska konwekcji eliminuje problem unoszącego się w pomieszczeniu kurzu, co jest korzystne dla osób uczulonych oraz dla małych dzieci. To rozwiązanie dobre w budynku o każdej konstrukcji, zwłaszcza w połączeniu z technologiami wykorzystującymi energię odnawialną.

Instalację można umieścić w salonie, sypialniach, a także łazience czy kuchni. To różni instalację sufitową od ogrzewania ściennego, które – z uwagi na umeblowanie – nie sprawdzi się w każdym przypadku. Ogrzewanie sufitowe jest doskonałym rozwiązaniem na poddaszach, gdzie skosy i ściany kolankowe utrudniają montaż tradycyjnych grzejników. 

Do jakiej temperatury nagrzewa się mata grzewcza? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, ogrzewanie sufitowe jest więc ogrzewaniem niskotemperaturowym, co oznacza, że mata może osiągać niższą temperaturę niż jej odpowiednik przy ogrzewaniu podłogowym.

Ile kosztuje ogrzewanie sufitowe? Montaż, materiały i eksploatacja

Ile kosztuje ogrzewanie sufitowe? Cena jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju instalacji, co ma wpływ również na późniejszą eksploatację.

Stosunkowo najtaniej wypada elektryczne ogrzewanie sufitowe. Ile kosztuje? Koszt zakupu maty grzewczej mieści się w przedziale od 150 do 450 złotych za m2. Do tego doliczyć trzeba cenę okablowania oraz termoregulatora, czyli jednorazowy wydatek w wysokości około 200-500 złotych. Nieco gorzej prezentuje się późniejsza eksploatacja, ponieważ ceny prądu w Polsce są wysokie i nieustannie rosną. To, ile prądu zużywa mata grzewcza, jest uzależnione od jej mocy.

Z tego względu warto rozważyć wodne ogrzewanie sufitowe. Koszty eksploatacji są w tym przypadku niższe, zaś zakup maty kapilarnej niewiele droższy.

Koszty ogrzewania gazowego domu 100 m2. Ile wyniosą w ciągu roku?

szkielet dachu i sufitu

Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, czy warto zainwestować w ogrzewanie sufitowe, zebraliśmy najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety

Wady

 • Wysoka estetyka, na którą wpływa niewidoczna instalacja
 • Szerokie możliwości aranżacyjne wnętrza
 • Brak ograniczeń związanych z doborem materiałów wykończeniowych
 • Brak problemu unoszącego się kurzu, co sprzyja alergikom
 • Bardziej efektywne równomierne nagrzewanie się pomieszczeń
 • Możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań, np. paneli fotowoltaicznych 
 • W przypadku instalacji wodnej – funkcja ogrzewania i chłodzenia
 • Łatwa regulacja temperatury
 • Niższe koszty ewentualnego remontu związanego z montażem ogrzewania – w porównaniu do ogrzewania podłogowego
 • Mała awaryjność
 • Duża powierzchnia grzejna, której nie ograniczają żadne elementy wyposażenia
 • Idealne rozwiązanie na poddaszach ze skosami i niskimi ściankami kolankowymi
 • Ze względu na brak zjawiska konwekcji – dolne części pomieszczeń mogą być niedogrzane,
 • Możliwe odczucie dyskomfortu wynikające z ciepła docierającego z góry
 • W porównaniu do ogrzewania podłogowego – niższa wydajność
 • Potencjalnie wyższe koszty eksploatacji
 • Konieczność dostosowania temperatury układu do wysokości pomieszczenia

Jak widać, ogrzewanie sufitowe nie jest wolne od mankamentów, jednak plusy zdecydowanie przeważają. Warto wspomnieć także, że wspomniane poczucie dyskomfortu, związane z grzaniem od góry, zwykle jest chwilowe i wymaga oswojenia się z nowymi warunkami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
7 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?
3 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w po...

Ogrzewanie
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
31 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystający ze starych pieców, popularnie okre...

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
7 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?
3 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Wydawać by się mogło, że przy ogrzewaniu za pomocą kotła na pellet, pieca gazowego czy pompy ciepła czarny scenariusz w po...

Ogrzewanie
Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?
31 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystający ze starych pieców, popularnie okre...