Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrzewanie sufitowe - jak działa? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie sufitowe - jak działa? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

W Polsce ogrzewanie sufitowe jest wciąż mało znane, a szkoda, ponieważ jest to nowoczesne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jest to ciekawa alternatywa dla ogrzewania podłogowego oraz dla osób, które nie chcą mieć we wnętrzach standardowych grzejników. Dowiedz się, jak działa takie ogrzewanie w suficie, jakie są jego rodzaje i z jakich względów warto pomyśleć o jego zastosowaniu w swoim domu.

​​​​​​Ogrzewanie sufitowe - co to jest?

Nowoczesne ogrzewanie sufitowe jest jednym z wielu sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu, które w naszych warunkach klimatycznych ma szczególne znaczenie. Sezon grzewczy trwa u nas średnio pół roku, co przekłada się na określone koszty. Właśnie dlatego wybierając projekt domu, większość osób zwraca uwagę na energooszczędność domu i przewidziany w nim system ogrzewania.

Najprostszym sposobem na wyjaśnienie, co to jest ogrzewanie sufitowe, jest porównanie go do znacznie popularniejszego ogrzewania podłogowego. W obu systemach mamy do czynienia z ogrzewaniem płaszczyznowym, przy którym ciepło emitowane jest przez dużą powierzchnię – w tym przypadku sufit. Najczęściej spotkać można trzy warianty ogrzewania sufitowego – elektryczne, powietrzne i wodne. W każdym z nich niezbędne jest umieszczenie odpowiednich instalacji w suficie.

Dowiedz się więcej: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Ogrzewanie sufitowe - jak działa?

Wiele osób zastanawia się, jak działa ogrzewanie sufitowe i czy w ogóle jest efektywne, skoro nie wykorzystuje zjawiska konwekcji. Przypomnijmy, że na nim oparte jest działanie standardowych kaloryferów – ogrzewają one powietrze znajdujące się przy podłodze, które następnie przemieszcza się w głąb wnętrza i do góry, „przesuwając” zimne powietrze w kierunku grzejnika. Dzięki zjawisku konwekcji wymuszającemu obieg powietrza niewielki grzejnik jest w stanie ogrzać nawet bardzo duży salon

A na czym polega ogrzewanie sufitowe? W tym przypadku do ogrzania wnętrza wykorzystywana jest duża powierzchnia sufitu, w którym umieszczona jest instalacja grzewcza. Oddaje ona ciepło do znajdujących się w pomieszczeniu obiektów poprzez promieniowanie, ogrzewając znajdujące się we wnętrzu przedmioty i ludzi. 

Dzięki wykorzystywaniu dużej powierzchni sufitu nie jest konieczne rozgrzewanie ukrytych w nim elementów grzewczych do bardzo wysokiej temperatury, jak ma to miejsce w przypadku kaloryferów. Ogrzewanie sufitowe jest więc ogrzewaniem niskotemperaturowym, dokładnie tak jak ogrzewanie podłogowe.

Warto wiedzieć: Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Ogrzewanie sufitowe - jakie są jego rodzaje?

Jeśli chodzi o rodzaje, ogrzewanie sufitowe występuje w trzech podstawowych wariantach: jako instalacja elektryczna, powietrzna lub wodna

Ogrzewanie sufitowe elektryczne

Najczęściej spotykane jest ogrzewanie sufitowe elektryczne. Stosowane są w nim różne rodzaje elementów grzejnych umieszczanych pod tynkiem lub nad sufitem podwieszanym. Mogą to być m.in. maty grzewcze, panele oraz folie

Ogrzewanie sufitowe na podczerwień

Ogrzewanie sufitowe na podczerwień to odmiana ogrzewania elektrycznego, które emituje promienie podczerwone. Ogrzewa ono bezpośrednio organizmy żywe i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, oddziałując na nie podobnie jak promienie słońca. Jako elementy grzewcze wykorzystuje się tutaj folie i maty umieszczane pod dużą powierzchnią sufitu, choć spotkać można ciekawe warianty takiego ogrzewania działającego miejscowo np. kule grzewcze.

Ogrzewanie sufitowe nadmuchowe

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie sufitowe nadmuchowe, które do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje powietrze. Jest ono podgrzewane w piecu, następnie przewodami dostarczane do pomieszczeń, a na końcu wtłaczane do wnętrza nawiewnikami umieszczonymi w suficie.  

Ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe

Nazwa ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe dotyczy wszystkich rozwiązań, w których elementy grzewcze umieszczone są na całej powierzchni lub większej części sufitu. Będzie to zatem głównie ogrzewanie elektryczne, również to wykorzystujące folie na podczerwień oraz ogrzewanie wodne sufitowe

​​​​​​​Ogrzewanie sufitowe wodne

Ogrzewanie sufitowe wodne tworzy najczęściej system przewodów i cienkich rur, które ułożone są w meandry i zasilane są wodą podgrzaną w kotle. Taka instalacja wymaga zastosowania profili montażowych, siatki zbrojeniowej oraz odpowiedniej grubości tynku. Ciekawą alternatywą są maty kapilarne, czyli siatki pokryte gęsto ułożonymi cienkimi rurkami z tworzywa sztucznego. Są one łatwiejsze w montażu. Ich atutem jest także to, że w zależności od potrzeb mogą chłodzić lub ogrzewać pomieszczenie.

​​​​​​​Ogrzewanie sufitowe - maty grzewcze

Maty grzewcze są dzisiaj najchętniej wybierane jako ogrzewanie sufitowe ze względu na łatwość montażu i wysoką wydajność. Mogą być to np. maty kapilarne do ogrzewania wodnego lub maty elektryczne, w tym również te na podczerwień. W tym drugim przypadku na siatce umieszczony jest równomiernie kabel elektryczny

​​​​​​​Ogrzewanie sufitowe - co warto wiedzieć przed montażem?

Rodzaj ogrzewania sufitowego determinuje sposób jego montażu. Niektóre rozwiązania montuje się bowiem bezpośrednio w tynku jak np. maty grzewcze, inne natomiast jak np. niektóre folie wymagają zastosowania sufitu podwieszanego z płyty g-k

Sposób montażu należy dopasować przede wszystkim do mocy elementów grzewczych – chodzi o to, by nie dochodziło do nadmiernego nagrzewania się przegrody sufitowej, ponieważ może to niekorzystnie oddziaływać na warstwy wykończeniowe.

Sprawdź: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

​​​​​​​Ogrzewanie sufitowe - dlaczego warto stosować je w domu?

Ogrzewanie sufitowe w domu ma wiele zalet. Największą jest estetyka, ponieważ takiej instalacji po prostu nie widać. Umieszczona w suficie daje nieograniczone możliwości aranżacyjne wnętrza – w ustawieniu mebli nie przeszkadzają grzejniki, nie trzeba też się przejmować ich umiejscowieniem tak jak w przypadku podłogówki, która dodatkowo wymaga stosowania odpowiednich wykładzin. 

Brak zjawiska konwekcji także jest tutaj plusem, ponieważ nie występuje problem unoszącego się w pomieszczeniu kurzu, co jest korzystne dla alergików.  

Przeczytaj: Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

​​​​​​​Ogrzewanie sufitowe - kiedy warto się zdecydować na ten typ ogrzewania?

Ogrzewanie sufitowe można zastosować w zasadzie w budynku o każdej konstrukcji. W szczególności jest ono polecane do domów pasywnych wykorzystujących energię odnawialną (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne), która obniża koszty eksploatacji instalacji, szczególnie tej elektrycznej. Z kolei o wariancie wodnym warto pomyśleć, jeśli zależy nam nie tylko na efektywnym ogrzewaniu domu zimą, ale także jego chłodzeniu latem. 

Ogrzewanie sufitowe jest doskonałym rozwiązaniem na poddaszu, gdzie skosy i niskie ściany kolankowe utrudniają montaż tradycyjnych grzejników. 

​​​​​​​Ogrzewanie sufitowe - ile kosztuje?

To, ile kosztuje ogrzewanie sufitowe, zależy przede wszystkim od rodzaju instalacji. Ma to wpływ także na późniejsze koszty eksploatacji

Pod względem kosztów samej instalacji stosunkowo niedrogie jest ogrzewanie sufitowe elektryczne. Cena za 1 metr bieżący maty grzewczej na podczerwień o szerokości 0,5 m wynosi około 40 zł. Z kolei aby pokryć 10 m2 sufitu folią na podczerwień, trzeba wydać około 1000 zł. Nieco gorzej wypadają koszty późniejszego ogrzewania, ponieważ prąd jest w Polsce dość drogi. Dlatego do takiej instalacji polecane są panele fotowoltaiczne, które pozwalają czerpać za darmo energię ze słońca.

Jeśli chodzi o ogrzewanie sufitowe wodne, cena maty kapilarnej wystarczającej na pokrycie około 3 m2 powierzchni sufitu wynosi około 400 zł. A więc jest zbliżona do rozwiązań elektrycznych. Koszty utrzymania takiego systemu grzewczego nie są też wysokie i można je efektywnie obniżyć, stosując np. pompę ciepła.

​​​​​​​Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Zastanawiasz się, jak ogrzać dom i czy warto inwestować w ogrzewanie sufitowe? Oto wszystkie jego wady i zalety.

Zalety Wady
  • Estetyka ze względu na niewidoczność instalacji
  • szerokie możliwości aranżacyjne wnętrza
  • brak problemu z unoszącym się kurzem
  • równomierne ogrzewanie się wnętrza
  • możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań np. paneli fotowoltaicznych
  • w przypadku instalacji wodnej – funkcja ogrzewania i chłodzenia.
  • Brak zjawiska konwekcji – możliwe niedogrzanie dolnych części pomieszczenia
  • możliwy dyskomfort wynikający z odczuwania ciepła od góry
  • niższa wydajność niż ogrzewanie podłogowe
  • potencjalnie wyższe koszty eksploatacji.

Nie przegap: Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu? Wybierz kompleksowy system ociepleń!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?
Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Ogrzewanie basenu
3 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok....

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Ogrzewanie basenu
3 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Ogrzewanie basenu pozwoli Ci cieszyć się jego urokami niemal przez cały rok....