Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Termomodernizacja budynku – co to jest? Dofinansowanie na termomodernizację domu 2022

Termomodernizacja

Termomodernizacja budynku to wdrożenie zmian, które mają zmniejszyć straty ciepła oraz zagwarantować energooszczędne ogrzewanie. Zmiany wprowadza się, aby obniżyć koszty ogrzewania wnętrz oraz wody w domu. Chociaż termomodernizacja ma szereg zalet, wiąże się z dużymi kosztami. Z pomocą przychodzi jednak program rządowy, z którym termomodernizacja w 2022 roku staje się łatwiejsza. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć!

Nowoczesne projekty domów uwzględniają odpowiednie ocieplenie ścian, a niekiedy również dodatkowe rozwiązanie ekologiczne, które sprawiają, że budynek staje się energooszczędny. W przypadku nieco starszych domów konieczna może jednak okazać się termomodernizacja. Na czym to dokładnie polega?

Termomodernizacja – co to jest?

Termomodernizacja to pojęcie, które ostatnio pojawia się coraz częściej. Już sama nazwa wskazuje, że ma ono jakiś związek z ciepłem i zmianą. Co to zatem dokładnie oznacza? Najprościej mówiąc termin ten obejmuje wszystkie zmiany, których wdrożenie ma skutkować ograniczeniem strat ciepła i jednocześnie zagwarantować energooszczędne ogrzewanie (zarówno wnętrza, jak i również wody użytkowej).

Dlaczego termomodernizacja jest tak istotna? To właśnie utrata ciepła sprawia najczęściej, że wzrasta koszt rachunków. W pomieszczeniach stale jest zimno, dlatego podkręcasz ogrzewanie. A nie jest to dobre rozwiązanie. Wystarczy zadbać o dobre uszczelnienie. To oczywiście niejedyne działanie, które możesz podjąć w ramach termomodernizacji domu.

Termomodernizacja – jakie działania obejmuje?

Skoro termomodernizacja sprowadza się przede wszystkim do zapobiegania utracie ciepła wewnątrz domu, to najpierw pora zadbać o wszystkie miejsce, z których może się ono wydostawać. Najczęściej będą to nieszczelne okna i drzwi. Podejdź do parapetu i przyłóż dłoń do miejsca, w którym styka się on ze ścianą.

Czy czujesz chłód? Podobny test możesz zrobić przy drzwiach balkonowych. To także miejsca, przez które często ciepło wydostaje się na zewnątrz. Na co dzień tego nie weryfikujesz, odczuwasz jedynie chłód w pomieszczeniach. Zanim zaczniesz zwiększać termostat, sprawdź dokładnie, czy nie jest to wina nieszczelności.

Jakie działania możesz podjąć w ramach termomodernizacji budynku? Najczęściej będzie to ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, ocieplenie dachu lub stropodachu oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Niekiedy konieczne może okazać się ocieplenie stropu lub ocieplenie podłogi. Takie zmiany nie pociągają za sobą bardzo dużych nakładów finansowych, a w dłuższej perspektywie czasu pozwalają wiele zaoszczędzić. To jednak nie wszystkie działania, jakie możesz podjąć.

Termomodernizacja nierzadko obejmuje także usprawnienia w obrębie instalacji wewnętrznych. Co to dokładnie oznacza? Może to być jedynie izolacja odkrytych przewodów, ale i zmiany znacznie poważniejsze, czyli np. wymiana systemu grzewczego.

Termomodernizacja to również inwestycja w OZE, a zwłaszcza w pompę ciepła czy też instalacje fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest zaspokojenie potrzeb grzewczych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Termomodernizacja a ocieplenie domu – co warto wiedzieć o montażu systemu ociepleń?

Zanim zdecydujesz się na termomodernizację, powinieneś zapoznać się z informacjami na temat systemu ocieplania domu. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj dalej: Ocieplenie domu – o czym warto pamiętać, planując ocieplenie domu?

Termomodernizacja i program Czyste Powietrze – co warto o tym wiedzieć?

Jeśli interesują Cię dofinansowania, powinieneś dowiedzieć się też więcej o programie Czyste Powietrze. Sprawdź, jak działa pożyczka na termomodernizację, ile wynosi dotacja, co obejmuje oraz kto może się o nią starać!

Termomodernizacja – jakie są jej etapy?

Skuteczna termomodernizacja powinna przebiegać etapowo. Najpierw należy zidentyfikować źródło strat ciepła i zastanowić się, jakie działania warto wdrożyć. Do tego celu służy audyt energetyczny. Przeprowadzany jest on przez doświadczoną osobę z zewnątrz, która kolejno sprawdza różne elementy dotyczące m.in. instalacji.

Na podstawie wniosków, analizuje później bieżące zużycie energii w domu i proponuje rozwiązania, które mogą ograniczyć utratę ciepła i jednocześnie zapewnić tańsze ogrzewanie. Audyt energetyczny przeprowadzony może zostać także w firmie. Co więcej, w większych przedsiębiorstwach jest on obowiązkowy i należy go powtarzać co 4 lata. W przypadku gospodarstw domowych jest dobrowolny, lecz z pewnością opłacalny.

Warto także zastanowić się, czy będziemy wszystkie proponowane w audycie rozwiązania wprowadzać jednocześnie. Jeśli ogranicza nas np. budżet, to możemy poprosić o wskazanie prac, które należy przeprowadzić w pierwszej kolejności i to na nich się skupić. Dla przykładu, zdecydowanie numerem jeden na obowiązkowej liście będzie wymiana nieszczelnych okien niż instalacja pompy ciepła.

Zanim przejdziemy do wykonania określonych prac, możemy ubiegać się o dofinansowanie. Do tego celu niezbędny jest wspomniany audyt energetyczny.

Krok 1 - Termomodernizacja przez ocieplenie budynku

 • Ocieplenie przegród zewnętrznych – układanie warstwy izolującej, która nie dopuści do wychłodzenia lub przegrzania wnętrza budynku
 • Wymiana drzwi oraz okien – wybór odpowiednich modeli o wysokich właściwościach izolacyjnych, które pozwolą Ci uniknąć mostków termicznych
 • Ocieplenie dachu dobrze dobrany dach pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o kilkadziesiąt procent

Etap ten jest szczególnie istotny, ponieważ wpływa bezpośrednio na koszty ogrzewania. Przy dobrym ociepleniu mogą zmniejszyć się one nawet o kilkadziesiąt procent.

Krok 2 – Modernizacja systemu grzewczego i układu rozdziału ciepła

 • wymiana starego, niewydajnego już źródła ciepła – przeprowadza się ją w drugim etapie, ponieważ moc nowego kotła musi być dopasowana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

Warto wiedzieć!

Najbardziej efektywne źródła ciepła to kotły na gaz lub pompy ciepła. Szczególnie warto wziąć pod uwagę kotły kondensacyjne, które poza energii spalania wykorzystują też ciepło zawarte w parze wodnej ze spalin.

Na tym etapie wykonywana jest również modernizacja układu rodzaju ciepła.

Wykonane działania pozwalają na uszczelnienie systemu grzewczego w taki sposób, aby nie uciekało z niego wytwarzane ciepło. To kolejny krok, który pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię oraz zwiększyć oszczędności.

Krok 3 – Dodatkowe innowacyjne rozwiązania

Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wprowadzanych modernizacji, najlepiej zdecydować się na odnawialne źródła energii. Systemy fotowoltaiczne gwarantują samodzielny system, który wytwarza darmową energię elektryczną. W przypadku ogrzewania wody koszty mogą spaść nawet do zera.

Termomodernizacja jest łatwiejsza, jeśli otrzymasz na nią dofinansowanie z Unii.

Termomodernizacja budynku – zalety i wady

Termomodernizacja budynku przynosi mnóstwo korzyści domownikom. Przede wszystkim poprawia się komfort cieplny w domu, co najłatwiej dostrzec w okresie jesienno-zimowym. W związku z tym, że strata ciepła zostaje znacząco ograniczona, zmniejszają się także rachunki za ogrzewanie.

Aspekt finansowy stanowi zatem największą zaletę. Ale duże znaczenie mają również czynniki zdrowotne. Odpowiednie warunki cieplne to mniejsz ryzyko powstawania wilgoci, czyli doskonałych warunków dla rozmnażania się pleśni czy grzybów. W wielu przypadkach zaletę termomodernizacji jest także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które są przyjazne dla środowiska.

A co z wadami termomodernizacji? Głównie będą to koszty, jakie początkowo trzeba ponieść. Jeśli jednak masz ogrzewanie gazowe, to wystarczy przyjrzeć się cenom gazu w 2022, aby stwierdzić, co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne. Część prac termomodernizacyjnych może także okazać się czasochłonna.

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła i jak skuteczny jest GWC?

Termomodernizacja budynku – jakie formalności są wymagane?

Termomodernizacja budynku może wiązać się z istotnymi zmianami w strukturze budynku. Czy wymagane bédzie zatem pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych? Aby to sprawdzi, wystarczy zerknąć na art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane.

Wyczytać można z niego, że wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli jednak wprowadzane zmiany będą obejmować przebudowę budynku, to wówczas uzyskanie takiego pozwolenia staje się konieczne

Termomodernizacja 2022 – jak starać się o dofinansowanie?

Osoby, które zastanawiają się nad termomodernizacją budynku, powinny zainteresować się tematem dotacji. Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji w 2022 roku? Najprościej będzie skorzystać z programu “Czyste Powietrze”, którego pierwsza edycja została uruchomiona w marcu 2020. Jego celem jest wprowadzenie rozwiązań, które wiążą się z efektywnym zarządzaniem energią.

Dofinansowanie termomodernizacja 2022 – na jakie prace związane z termomodernizacją można otrzymać dofinansowanie? Będzie to przede wszystkim:

 • wymiana starych kotłów i pieców,
 • ocieplenie domu,
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Program dofinansowania do termomodernizacji 2022 obejmuje także pożyczkę na instalacje odnawialnych źródeł energii.

Termomodernizacja dofinansowanie 2022 – jaka jest wysokość dopłat w ramach programu dofinansowania do termomodernizacji „Czyste Powietrze”? Czy dzięki nim możliwa będzie termomodernizacja domu?

Przede wszystkim, aby uzyskać pomoc finansową, koszt naszego przedsięwzięcia musi wynosić przynajmniej 3 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania może zaś sięgać o 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Wiele zależy zatem od podjętych działań.

Aby uzyskać dofinansowanie kluczowe będzie złożenie wniosku wraz z raportem z przeprowadzonego audytu energetycznego. Wniosek należy pobrać na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW.

Oprócz tego funkcjonuje jeszcze inny program dotacji o nazwie „Mój Prąd”, który pozwala pozyskać do 5 tys. złotych w tym na działania związane z termomodernizacją. Nabór wniosków „Mój Prąd” rozpocznie się w I kwartale 2022.

Osoby decydujące się na takie rozwiązanie mogą liczyć jeszcze na ulgę termomodernizacyjną. Co to właściwie jest?

Sprawdź: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Ulga termomodernizacyjna – komu przysługuje i na czym polega?

Ulga termomodernizacja to po prostu ulga podatkowa, która pozwala odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację budynku od podatku w PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika. Obecnie przysługuje ona wyłącznie na budynki, które zostały już wybudowane. Wydatki poniesione na termomodernizację muszą zostać udokumentowane fakturami VAT.

Ulgę termomodernizacyjną reguluje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Tam też znajduje się katalog materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które dają prawo do odliczenia, kiedy przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna w związku z projektem, jakim jest budowa domu.

Ulga termomodernizacyjna 2022 – co można odliczyć?

Aby dowiedzieć się, jak duża ulga termomodernizacyjna Ci przysługuje, powinieneś wykorzystać kalkulator. Zanim jednak zaczniesz wykonywać obliczenia, musisz wiedzieć, co możesz odliczyć.

Abyś mógł odliczyć koszty, jakie generuje termomodernizacja, wśród wydatków powinny znaleźć się na przykład:

 • instalacja fotowoltaiczna i osprzęt;
 • przyłączenie do sieci ciepłowniczej i gazowej;
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego;
 • zamocowanie panelu fotowoltaicznego lub kolektora słonecznego z osprzętem;
 • zamocowanie pompy ciepła;
 • wymiana drzwi oraz okien (dachowych, balkonowych, nieotwieranych), bram garażowych i dedykowanych im systemów montażowych;
 • ocieplenie i modernizacja budynku (wraz z dachem), wdrożenie wentylacji, rekuperacja;
 • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów oraz do systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji grzewczej;
 • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentacja projektowa.

Co warto wiedzieć na temat ulgi termomodernizacyjnej i nowych domów? Z ulgi termomodernizacyjnej nie da się skorzystać w przypadku domu, który wciąż jest w budowie. Budynek musi mieć więc status budynku mieszkalnego jednorodzinnej najpóźniej w dniu wykonywania odliczeń.

Więcej informacji: Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Termomodernizacja budynku – kto powinien w to zainwestować?

Termomodernizacja budynku nie jest wyłącznie rozwiązaniem przeznaczonym dla osób prywatnych, czyli właścicieli domów. Równie dobrze na ten krok mogą zdecydować się przedsiębiorcy, którzy odnotowali wzrost wydatków na energię. W ich przypadku będzie to nawet konieczne, co wynika z obowiązku realizowania audytu energetycznego.

W termomodernizację budynku powinien zainwestować każdy, kto chce płacić mniej za ogrzewanie i jednocześnie każdy, komu zależy na poprawie warunków cieplnych w domu. Zazwyczaj będzie rozsądnym wyborem w przypadku starszych domów. 

Czy termomodernizacja się opłaca?

Termomodernizacja domów jednorodzinnych to w zdecydowanej większości przypadków nie tylko słuszna droga, ale i wręcz konieczność. Chłód w pomieszczeniach latem może być przyjemny, jednak zimą stanie się do zniesienia. Wysokie koszty grzewcze są przy tym trudne do zaakceptowania.

Na szczęście można to zrobić i z pewnością warto. Termomodernizacja będzie opłacalna także w przypadku starych domów, które są wyposażone w kilkunastoletnie okna czy drzwi. To także dobry wybór dla osób, którym zależy na nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Podatki, ulgi i dopłaty
Cena pelletu. Czy będą dopłaty do pelletu?
Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25 maja 2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25 maja 2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...