Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Masz pytania? Zadzwoń 71 715 20 60

Termomodernizacja - co to jest i jakie działania obejmuje?

Termomodernizacja

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie wzrosła wysokość Twoich rachunków za energię? Może to mieć związek z ucieczką energii na zewnątrz. Ma to miejsce m.in. wtedy, gdy posiadasz nieszczelne okna lub drzwi. Ciepło nierzadko ucieka także przez strych. Aby uniknąć tego rodzaju strat cieplnych i finansowych, warto pomyśleć o termomodernizacji budynku. Od niedawna jest to tym bardziej opłacalne, ponieważ liczyć możesz na pokaźne dotacje.

Nowoczesne projekty domów uwzględniają odpowiednie ocieplenie ścian, a niekiedy również dodatkowe rozwiązanie ekologiczne, które sprawiają, że budynek staje się energooszczędny. W przypadku nieco starszych domów konieczna może jednak okazać się termomodernizacja. Na czym to dokładnie polega?

Termomodernizacja - co to jest?

Termomodernizacja to pojęcie, które ostatnio pojawia się coraz częściej. Już sama nazwa wskazuje, że ma ono jakiś związek z ciepłem i zmianą. Co to zatem dokładnie oznacza? Najprościej mówiąc termin ten obejmuje wszystkie zmiany, których wdrożenie ma skutkować ograniczeniem strat ciepła i jednocześnie zagwarantować energooszczędne ogrzewanie (zarówno wnętrza, jak również wody użytkowej).

Dlaczego termomodernizacja jest tak istotna? To właśnie utrata ciepła sprawia najczęściej, że wzrasta koszt rachunków. W pomieszczeniach stale jest zimno, dlatego podkręcasz ogrzewanie. A nie jest to dobre rozwiązanie. Wystarczy zadbać o dobre uszczelnienie. To oczywiście nie jedyne działanie, które możesz podjąć w ramach termomodernizacji domu.

Termomodernizacja - jakie działania obejmuje?

Skoro termomodernizacja sprowadza się przede wszystkim do zapobieganiu utracie ciepła wewnątrz domu, to najpierw pora zadbać o wszystkie miejsce, z których może się ono wydostawać. Najczęściej będą to nieszczelne okna i drzwi. Podejdź do parapetu i przyłóż dłoń do miejsca, w którym styka się on ze ścianą.

Czy czujesz chłód? Podobny test możesz zrobić przy drzwiach balkonowych. To także miejsca, przez które często ciepło wydostaje się na zewnątrz. Na co dzień tego nie weryfikujesz, odczuwasz jedynie chłód w pomieszczeniach. Zanim zaczniesz zwiększać termostat, sprawdź dokładnie, czy nie jest to wina nieszczelności.

Jakie działania możesz podjąć w ramach termomodernizacji budynku? Najczęściej będzie to ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, ocieplenie dachu lub stropodachu oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Niekiedy konieczne może okazać się ocieplenie stropu lub ocieplenie podłogi. Takie zmiany nie pociągają za sobą bardzo dużych nakładów finansowych, a w dłuższej perspektywie czasu pozwalają wiele zaoszczędzić. To jednak nie wszystkie działania, jakie możesz podjąć.

Termomodernizacja nierzadko obejmuje także usprawnienia w obrębie instalacji wewnętrznych. Co to dokładnie oznacza? Może to być jedynie izolacja odkrytych przewodów, ale i zmiany znacznie poważniejsze, czyli np. wymiana systemu grzewczego.

Termomodernizacja to również inwestycja w OZE, a zwłaszcza w pompę ciepła czy też instalacje fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest zaspokojenie potrzeb grzewczych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeśli interesują Cię takie tematy, to przeczytaj nasz artykuł: Czy dachy solarne mogą być ekologiczne, ekonomiczne i jednocześnie eleganckie?

Termomodernizacja - jakie są jej etapy?

Skuteczna termomodernizacja powinna przebiegać etapowo. Najpierw należy zidentyfikować źródło strat ciepła i zastanowić się, jakie działania warto wdrożyć. Do tego celu służy audyt energetyczny. Przeprowadzany jest on przez doświadczoną osobę z zewnątrz, która kolejno sprawdza różne elementy dotyczące m.in. instalacji.

Na podstawie wniosków, analizuje później bieżące zużycie energii w domu i proponuje rozwiązania, które mogą ograniczyć utratę ciepła i jednocześnie zapewnić tańsze ogrzewanie. Audyt energetyczny przeprowadzony może zostać także w firmie. Co więcej, w większych przedsiębiorstwach jest on obowiązkowy i należy go powtarzać co 4 lata. W przypadku gospodarstw domowych jest dobrowolny lecz z pewnością opłacalny.

Warto także zastanowić się, czy będziemy wszystkie proponowane w audycie rozwiązania wprowadzać jednocześnie. Jeśli ogranicza nas npl. budżet, to możemy poprosić o wskazanie prac, które należy przeprowadzić w pierwszej kolejności i to na nich się skupić. Dla przykładu, zdecydowanie numerem jeden na obowiązkowej liście będzie wymiana nieszczelnych okien niż instalacja pompy ciepła.

Zanim przejdziemy do wykonania określonych prac, możemy ubiegać się o dofinansowanie. Do tego celu niezbędny jest wspomniany audyt energetyczny.

Termomodernizacja budynku - zalety i wady

Termomodernizacja budynku przynosi mnóstwo korzyści domownikom. Przede wszystkim poprawia się komfort cieplny w domu, co najłatwiej dostrzec w okresie jesienno-zimowym. W związku z tym, że strata ciepła zostaje znacząco ograniczona, zmniejszają się także rachunki za ogrzewanie.

Aspekt finansowy stanowi zatem największą zaletę. Ale duże znaczenie mają również czynniki zdrowotne. Odpowiednie warunki cieplne to mniejsz ryzyko powstawania wilgoci, czyli doskonałych warunków dla rozmnażania się pleśni czy grzybów. W wielu przypadkach zaletę termomodernizacji jest także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które są przyjazne dla środowiska.

A co z wadami termomodernizacji? Głównie będą to koszty, jakie początkowo trzeba ponieść. Jeśli jednak masz ogrzewanie gazowe, to wystarczy przyjrzeć się cenom gazu w 2021, aby stwierdzić, co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne. Część prac termomodernizacyjnych może także okazać się czasochłonna.

Termomodernizacja budynku - jakie formalności są wymagane?

Termomodernizacja budynku może wiązać się z istotnymi zmianami w strukturze budynku. Czy wymagane bédzie zatem pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych? Aby to sprawdzi, wystarczy zerknąć na art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane.

Wyczytać można z niego, że “wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę”. Jeśli jednak wprowadzane zmiany będą obejmować przebudowę budynku, to wówczas uzyskanie takiego pozwolenia staje się konieczne

Termomodernizacja 2021 - jak starać się o dofinansowanie?

Osoby, które zastanawiają się nad termomodernizacją budynku, powinny zainteresować się tematem dotacji. Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji w 2021 roku? Najprościej będzie skorzystać z programu “Czyste Powietrze”, którego pierwsza edycja została uruchomiona w marcu 2020. Jego celem jest wprowadzenie rozwiązań, które wiążą się z efektywnym zarządzaniem energią.

Na jakie prace związane z termomodernizacją można otrzymać dofinansowanie? Będzie to przede wszystkim:

  • wymiana starych kotłów i pieców,
  • ocieplenie domu,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Program dofinansowania do termomodernizacji 2021 obejmuje także pożyczkę na instalacje odnawialnych źródeł energii.

Jakie jest wysokość dopłat w ramach programu dofinansowania do termomodernizacji “Czyste Powietrze”? Przede wszystkim aby uzyskać pomoc finansową, koszt naszego przedsięwzięcia musi wynosić przynajmniej 3 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania może zaś sięgać o 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Wiele zależy zatem od podjętych działań.

Aby uzyskać dofinansowanie kluczowe będzie złożenie wniosku wraz z raportem z przeprowadzonego audytu energetycznego. Wniosek należy pobrać na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW.

Wcześniej funkcjonował jeszcze inny program dotacji o nazwie “Mój Prąd”, który pozwalał pozyskać do 5 tys. złotych w tym na działania związane z termomodernizacją, niestety nie jest on kontynuowany w 2021 roku. Niemniej, osoby decydujące się na takie rozwiązanie mogą liczyć jeszcze na ulgę termomodernizacyjną. Co to właściwie jest?

Sprawdź: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Ulga termomodernizacyjna - komu przysługuje i na czym polega?

Ulga termomodernizacja to po prostu ulga podatkowa, która pozwala odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację budynku od podatku w PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika. Obecnie przysługuje ona wyłącznie na budynki, które zostały już wybudowane. Wydatki poniesione na termomodernizację muszą zostać udokumentowane fakturami VAT.

Termomodernizacja budynku - kto powinien w to zainwestować?

Termomodernizacja budynku nie jest wyłącznie rozwiązaniem przeznaczonym dla osób prywatnych, czyli właścicieli domów. Równie dobrze na ten krok mogą zdecydować się przedsiębiorcy, którzy odnotowali wzrost wydatków na energię. W ich przypadku będzie to nawet konieczne, co wynika z obowiązku realizowania audytu energetycznego.

W termomodernizację budynku powinien zainwestować każdy, kto chce płacić mniej za ogrzewanie i jednocześnie każdy, komu zależy na poprawie warunków cieplnych w domu. Zazwyczaj będzie rozsądnym wyborem w przypadku starszych domów. 

Czy termomodernizacja się opłaca?

Termomodernizacja domów jednorodzinnych to w zdecydowanej większości przypadków nie tylko słuszna droga, ale i wręcz konieczność. Chłód w pomieszczeniach latem może być przyjemny, jednak zimą stanie się do zniesienia. Wysokie koszty grzewcze są przy tym trudne do zaakceptowania.

Na szczęście można to zrobić i z pewnością warto. Termomodernizacja będzie opłacalna także w przypadku starych domów, które są wyposażone w kilkunastoletnie okna czy drzwi. To także dobry wybór dla osób, którym zależy na nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu?
15 marca 2021 r. Daria Rek

Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wilgoć w domu nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk i ma ogromny wpływ na...

Ocieplenie i izolacja
Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej
11 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym pod względem termicznym i akustyc...

Ocieplenie i izolacja
Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?
3 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?

Styrodur jest materiałem izolującym, który nie tylko z nazwy wykazuje podobieństwa do styropianu. W praktyce będzie się je...

Ocieplenie i izolacja
Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie
24 lutego 2021 r. Daria Rek

Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej

Folia paroizolacyjna to ten rodzaj materiału, którego po zakończeniu prac bud...

Ocieplenie i izolacja
Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu?
15 marca 2021 r. Daria Rek

Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wilgoć w domu nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk i ma ogromny wpływ na...

Ocieplenie i izolacja
Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej
11 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Wełna mineralna – cena, rodzaje i zastosowanie wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym pod względem termicznym i akustyc...

Ocieplenie i izolacja
Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?
3 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?

Styrodur jest materiałem izolującym, który nie tylko z nazwy wykazuje podobieństwa do styropianu. W praktyce będzie się je...

Ocieplenie i izolacja
Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie
24 lutego 2021 r. Daria Rek

Folia paroizolacyjna – właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej

Folia paroizolacyjna to ten rodzaj materiału, którego po zakończeniu prac bud...