Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciepłą wodę i oddaje ją do układu, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu cała instalacja pracuje efektywniej i oszczędniej. Ważne jest jednak, aby prawidłowo dopasować wielkość i pojemność bufora ciepła. Sprawdź, jak wybrać bufor ciepła, czyli ile litrów powinien mieć zbiornik w zależności od mocy pompy ciepła lub mocy kotła i jakie znaczenie przy jego doborze ma powierzchnia użytkowa domu.

O zastosowaniu konkretnych rozwiązań grzewczych najlepiej pomyśleć jeszcze przed wzniesieniem budynku, ponieważ późniejsze modernizacje będą generować dodatkowe koszty. Bufor ciepła to duży zbiornik, który zajmuje sporo miejsca, dlatego zanim rozpoczniesz budowę domu, zadbaj by w jego projekcie znalazła się odpowiedniej wielkości kotłownia.

Co to jest bufor ciepła?

Bufor ciepła stosowany jest przede wszystkim w instalacjach grzewczych, w których źródłem ciepła jest zasypowy kocioł na węgiel lub drewno. Jest to wciąż popularny w Polsce sposób na ogrzewanie domu, który niestety okazuje się mało wydajny. W okresie zimowym kocioł trzeba rozpalać nawet dwa razy na dobę, a jego sposób pracy nigdy nie zapewnia idealnego komfortu termicznego.

W słabo ocieplonych budynkach w czasie pracy kotła jest bardzo gorąco, natomiast po jego wygaśnięciu temperatura we wnętrzach gwałtownie spada, bo grzejniki stają się zimne. Z kolei w domach o dobrej izolacji termicznej dochodzi do niepotrzebnych strat energii, ponieważ kotły zasypowe nie są w stanie grzać na niskich mocach. Właśnie dlatego w takich instalacjach grzewczych montuje się bufor ciepła, który świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem powyższych problemów.

Co to jest bufor ciepła (znany również jako zbiornik akumulacyjny)? Jest to dodatkowy element w instalacji c.o. w postaci dużego zbiornika, który z wyglądu przypomina bojler. Zazwyczaj jest on wykonany ze stali i może być dodatkowo ocieplony izolacją z włókniny.

W jego wnętrzu jest zmagazynowana ciepła woda, która jest wykorzystywana do ogrzania domu w czasie, gdy kocioł jest wyłączony. Taki zbiornik akumulacyjny służy więc do zwiększenia pojemności wody w całym układzie grzewczym i do magazynowania energii.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Jak działa bufor ciepła?

Właściwy dobór bufora ciepła wymaga znajomości zasad działania tego urządzenia. Jak działa bufor ciepła?

Zbiornik buforowy montowany jest w układzie zamkniętym między grzejnikami domowymi (lub innym odbiornikiem ciepła) a kotłem grzewczym. Jest to więc element pośredni, który uczestniczy w wymianie wody w całej instalacji.

W wyniku pracy kotła najpierw zostaje podgrzana woda zgromadzona w zbiorniku buforowym. Po jej podgrzaniu do odpowiedniej temperatury kocioł kończy pracę. Od tego momentu podgrzaną przez kocioł ciepłą wodę gromadzi bufor ciepła, a grzejniki pobierają ją aż do jej wyczerpania.

Dopiero gdy zapas ciepła w zbiorniku się skończy, następuje uruchomienie kotła. Takie rozwiązanie sprawia, że zmniejsza się częstotliwość rozpalania kotła, a w budynku utrzymywana jest stała temperatura.

Warto też pamiętać, że zbiornik akumulacyjny wykorzystuje proste zasady fizyki, które decydują o jego efektywności. W instalacji następuje bowiem cały czas wymiana wody – grzejniki pobierają ciepłą wodę z bufora, a jednocześnie oddają do niego tę zimną.

Zimna woda jest lżejsza od gorącej, dlatego wewnątrz zbiornika ta pierwsza utrzymuje się w jego dolnej części, natomiast podgrzana na górze. Nie ma więc ryzyka, że pochodząca z grzejników wystudzona woda będzie obniżać temperaturę wody podgrzanej. Warstwowy układ wody w zbiorniku sprawia, że przechowuje on ciepło z niewielkimi stratami energii.

Czy wiesz, jak właściwie ustawić histerezę na Twoim kotle?

fachowiec regulujący bufor ciepła

Do jakich systemów grzewczych potrzebny jest zbiornik akumulacyjny?

Warto wiedzieć, kiedy stosować bufor ciepła, ponieważ przeznaczony jest on wyłącznie do określonych systemów ogrzewania.

Bufor ciepła jest obowiązkowym elementem instalacji grzewczej wykorzystującej kotły z ręcznym zasypem paliwa takiego jak węgiel lub drewno. Szczególnie polecany jest przy stosowaniu takich kotłów do ogrzewania podłogowego, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii wytworzonej przez piec na wysokich temperaturach do zasilania podłogówki działającej w systemie niskotemperaturowym.

Z tego samego powodu zbiornik akumulacyjny przydaje się także w domach ogrzewanych za pomocą pompy ciepła, ponieważ pomaga zwiększyć pojemność wodną instalacji grzewczej i tym samym zapobiegać taktowaniu pompy ciepła, które skraca jej żywotność.

Instalacja zbiornika akumulacyjnego nie ma natomiast sensu w przypadku stosowania kotła kondensacyjnego na gaz, który sam dostosowuje swoją moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Warto też pamiętać, że bufor ciepła można pełnić dodatkowe funkcje, ponieważ może służyć także:

  • do podgrzewania wody użytkowej – wówczas należy zastosować bufor 2w1 wyposażony w zasobnik CWU,
  • jako sprzęgło hydrauliczne do instalacji z pompą ciepła,
  • jako wymiennik ciepła współpracujący z różnymi źródłami energii np. kotłem, kominkiem z płaszczem wodnym i instalacją solarną.

Wybór zbiornika akumulacyjnego w dużej mierze zależy od jego zastosowania. Inna bowiem będzie pojemność cieplna bufora w przypadku stosowania go wyłącznie do podgrzewania wody w instalacji grzewczej, a inna, gdy ma on służyć także do podgrzewania wody użytkowej.

Również decyzja o tym, czy wybrać bufor z wężownicą czy bez, zależy od jego przeznaczenia. Wężownica potrzebna jest m.in. do podgrzewania CWU czy w przypadku, gdy zbiornik akumulacyjny ma współpracować z różnymi źródłami ciepła.

ofe-5847238-70027 w-70027

Jak dobrać pojemność zbiornika akumulacyjnego?

Decydując się na zakup zbiornika akumulacyjnego, w pierwszej kolejności należy zdecydować, jak duży bufor ciepła wybrać. Podstawowym kryterium wyboru jest bowiem jego pojemność. Ogólnie im jest ona większa, tym lepiej, ponieważ większy zbiornik dłużej będzie akumulował ciepło i tym rzadziej będzie włączał się kocioł (ale za to będzie pracował dłużej).

W sprzedaży są bufory ciepła o pojemności od 300 do nawet 10000 litrów. W domach jednorodzinnych stosowane są najczęściej te mniejsze od 300 do 2000 litrów. Jednak to, na ile wystarczy bufor ciepła 500l, 1000l lub 2000l, zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, a więc także od jego powierzchni i mocy kotła grzewczego.

Podstawowa zasada mówi, że na 1kW energii cieplnej kotła grzewczego potrzebnych jest 50l wody. Według tego można zatem policzyć, jak dobrać bufor ciepła do powierzchni domu.

Powierzchnia domu

Minimalna moc kotła potrzebna do ogrzania domu

Minimalna pojemność

bufora ciepła

Jaki bufor do domu 80 m2?

8 kW

300-500 l

Jaki bufor do domu 100 m2?

10 kW

500 l

Jaki bufor do domu 120 m2?

12 kW

600 l

Jaki bufor do domu 150 m2?

16 kW

800 l

Jaki bufor do domu 200 m2?

21 kW

1000-1200 l

Jaki bufor do domu 300 m2?

32 kW

1750-2000 l

Warto pamiętać, że przy doborze zbiornika bierze się też pod uwagę izolację termiczną domu. Powyższe dane są więc orientacyjne i dotyczą domów, w których potrzebny jest bufor ciepła wyłącznie do systemu ogrzewania (bez podgrzewania CWO), a także przyjmując założenie, że dom jest nowy i ma bardzo dobre ocieplenie.

Inaczej także dobiera się pojemność buforu do pieca c.o., a inaczej do pompy ciepła. Do pompy często wystarcza bufor ciepła 500l, ponieważ w tym przypadku pełni on głównie funkcję sprzęgła hydraulicznego.

Wybór pojemności bufora najlepiej powierzyć specjaliście. Warto też wiedzieć, że niektórzy producenci urządzeń grzewczych udostępniają na swoich stronach kalkulatory służące do doboru parametrów bufora do rodzaju ogrzewania, mocy kotła i zapotrzebowania budynku na ciepło.

Czy wiesz, kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Jak dobrać bufor do pompy ciepła?

Na pytanie, jaki bufor do pompy ciepła będzie najlepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie zbiornik ma służyć temu, by pompa włączała się rzadziej, dlatego ważna będzie jego pojemność. Jeśli bufor ma pełnić funkcję wyłącznie elementu stabilizującego, wystarczy tak wybrać jego pojemność, by na każde 1kW mocy pompy przypadało 20l. Jeżeli natomiast zbiornik ma także akumulować ciepło, na każdy 1kW potrzebnych jest nawet 40l.

Obliczmy zatem, jaki wybrać bufor ciepła, wiedząc, ile kW mocy ma pompa ciepła i przy założeniu, że ma on także akumulować ciepło. Jaki bufor do pompy ciepła 7 kW? W tym przypadku wystarczający będzie ten o pojemności 280-300 l. Z kolei na pytanie, jaki bufor do pompy ciepła 8 kW, 10 kW i 12 kW będzie odpowiedni, odpowiedź brzmi: ten o pojemności 500 l. Mocniejsza pompa np. 16 kW będzie natomiast wymagała większego zbiornika, o pojemności minimum 700 l.

Istnieje też inny sposób dobierania zbiornika akumulacyjnego do pompy ciepła: jego pojemność powinna wynosić co najmniej 10 l/kW mocy pompy ciepła, jeśli w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe i co najmniej 20 l/kW mocy pompy dla grzejników. Od tych wyliczeń należy odjąć ilość wody z układu pompy ciepła.

Do instalacji grzewczej z pompą ciepła można wybrać najprostszy zbiornik, który jednak nie będzie mógł podgrzewać wody użytkowej. Aby korzystać z tej funkcji, niezbędny będzie bufor ciepła z wężownicą lub zasobnikiem cwu.

Ciekawym rozwiązaniem jest także bufor ciepła z grzałką elektryczną, czyli grzany prądem. Opłaca się go kupić do nowego, dobrze zaizolowanego domu, w którym jest ogrzewanie podłogowe i możliwość korzystania z usługi taryfy nocnej. Wówczas zbiornik będzie podgrzewał wodę w nocy, gdy cena prądu jest niższa. Dodatkowo można do niego podłączyć kolektory słoneczne, które zapewnią darmowe zasilanie w ciągu dnia.

Pompa ciepła może być wyjątkowo korzystna. Tylko jak obliczyć jej koszt?

urządzenie grzewcze

Jak dobrać bufor ciepła do innych systemów grzewczych?

Bufor ciepła stosuje się nie tylko przy pompie ciepła, ale też przy innych systemach ogrzewania, głównie tych opartych na kotłach na paliwo stałe. Jak dobrać bufor do instalacji c.o. w tym przypadku?

Zacznijmy od tego, jaki bufor do kotła zasypowego z zasypem ręcznym będzie najlepszy, ponieważ w tym przypadku zakup zbiornika akumulacyjnego jest obowiązkowy. Sposób jego doboru narzuca norma EN 303-5, która wskazuje, aby zastosować tutaj wspomniany wyżej wzór: 50 l pojemności zbiornika na 1 kW mocy znamionowej kotła grzewczego na paliwo stałe.

W taki sposób można dopasować bufor ciepła do kotła na pellet, węgiel, jak również drewno. W praktyce do takich kotłów najczęściej stosuje się bufory ciepła o pojemności minimum 1000 l.

Warto jednak pamiętać, że pojemność bufora należy dostosować w miarę precyzyjnie do mocy kotła. Optymalnie dobrany zbiornik powinien wystarczyć na minimum dobę grzania budynku bez konieczności uruchamiania pieca. Jednak zbyt duży bufor również może okazać się niekorzystny, ponieważ będzie wymagał dłuższego ładowania kotła, nawet 2-3 cyklami załadunku węgla lub drewna.

W podobny sposób należy dobrać bufor ciepła do pieca na ekogroszek. Jednak jeśli jest to kocioł z podajnikiem, minimalną pojemność zbiornika należy dopasować według wzoru: 35 litrów na 1 kW mocy kotła.

Jak rozpoznać dobrej jakości pellet do ogrzewania domu?

Jak podłączyć bufor ciepła?

Schemat podłączenia buforu ciepła jest bardzo prosty. W podstawowej wersji zbiornik ma 4 króćce – dwa należy podłączyć do kotła, a dwa do instalacji grzewczej, a dokładnie do odbiorników ciepła.

Należy pamiętać, że u dołu buforu należy podłączyć dopływ wody zimnej powracającej z grzejników, a u góry wylot ciepłej, która ma te grzejniki zasilać. Ewentualne zasilanie z paneli słonecznych lub z pompy ciepła powinno być zamontowane u dołu zbiornika (nie wyżej niż w jego połowie).

Schemat instalacyjny może przewidywać inne rozwiązania, w zależności od rodzaju instalacji grzewczej oraz zakresu funkcjonalności zbiornika. Jeśli nie masz pewności, jak podłączyć bufor ciepła w sposób prawidłowy, lepiej powierz to zadanie fachowcom.

Ile kosztuje bufor ciepła wraz z montażem?

Aby ocenić opłacalność inwestycji w zbiornik akumulacyjny, należy wziąć pod uwagę koszt jego zakupu. Ile kosztuje bufor ciepła? Cena zależy głównie od rodzaju i wielkości zbiornika. Przykładowo, cena za bufor ciepła 1000l wynosi w podstawowej wersji około 5000 zł, natomiast z zasobnikiem CWU i ociepleniem nawet 15-20 tys. zł.

Niewiele mniej zapłacimy za znacznie mniejszy bufor ciepła np. o pojemności 300l, ponieważ jego ceny zaczynają się od około 4-5 tys. zł. Z kolej koszt buforu ciepła o pojemności 2000 l to minimum 12-14 tys. zł.

A ile kosztuje montaż bufora ciepła? Cena usługi często wliczona jest w cenę urządzenia, a jeśli nie, to należy liczyć się z kosztem rzędu minimum kilkuset złotych.

Obecne ceny drewna opałowego za m³ mogą Cię naprawdę zaskoczyć!

Czy warto zainwestować w bufor ciepła?

O ile w innych krajach Europy jest to popularne rozwiązanie, w Polsce wciąż rzadko stosuje się zbiorniki akumulacyjne. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na bufor ciepła, opinie na jego temat mają jednak bardzo pozytywne. Najczęściej wymieniają następujące korzyści z jego stosowania:

  • mniejsza ilość pracy związana z obsługą kotła (rzadziej go trzeba rozpalać i czyścić),
  • znacznie lepszy komfort cieplny w domu poprzez zoptymalizowanie temperatury we wnętrzach,
  • niższe koszty ogrzewania,
  • mniejsza emisja spalin,
  • rzadsze czyszczenie komina.

Na pytanie, czy warto montować bufor ciepła w domu jednorodzinnym, większość ekspertów i użytkowników tego urządzenia odpowiada zatem, że jak najbardziej. Choć cena zbiornika jest dość wysoka, jego stosowanie zwróci koszty inwestycji w ciągu kilku lat ze względu na niższe rachunki ogrzewania.

Bufor ciepła to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne, które w dodatku jest łatwe w instalacji i jeszcze prostsze w obsłudze. Jednak to, czy bufor ciepła ma sens i czy się opłaca, zależy głównie od tego, czy odpowiednio dobierzemy urządzenie do instalacji grzewczej i parametrów budynku.

Niestety w polskich warunkach częstym problemem jest, jak dobrać wielkość bufora przy posiadaniu małej kotłowni. Wiele osób decyduje się więc na mniejszy zbiornik, co potem skutkuje jego niższą efektywnością. Warto więc wiedzieć, że bufor ciepła może być oddalony od kotła grzewczego i dlatego można rozważyć jego montaż w sąsiednim pomieszczeniu np. w garażu.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

REKLAMA
Zamknij