Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować w domu jednorodzinnym?

Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?

Bufor ciepła to dodatkowy element instalacji grzewczej, dzięki któremu pracuje ona wydajniej i oszczędniej. Stosowany jest przy wodnym c.o., ponieważ jego zadaniem jest magazynowanie ciepłej wody. Sprawdź, jak wygląda i jak w praktyce działa bufor ciepła, jakie są jego rodzaje oraz kiedy warto zdecydować się na jego montaż.

O zastosowaniu konkretnych rozwiązań grzewczych najlepiej pomyśleć jeszcze przed wzniesieniem budynku, ponieważ późniejsze modernizacje będą generować dodatkowe koszty. Bufor ciepła zajmuje dość sporo miejsca, dlatego wybierając projekt domu, zwróć uwagę na wielkość kotłowni.

Bufor ciepła - co to jest?

Bufor ciepła stosowany jest przede wszystkim w instalacjach grzewczych, w których źródłem ciepła jest zasypowy kocioł na węgiel lub drewno. Jest to wciąż popularny w Polsce sposób na ogrzewanie domów, który niestety okazuje się mało wydajny. W okresie zimowym kocioł trzeba rozpalać nawet dwa razy na dobę, a jego sposób pracy nigdy nie zapewnia idealnego komfortu termicznego.

W słabo ocieplonych budynkach w czasie pracy kotła jest bardzo gorąco, natomiast po jego wygaśnięciu temperatura we wnętrzach gwałtownie spada, bo grzejniki stają się zimne. Z kolei w domach o dobrej izolacji termicznej dochodzi do niepotrzebnych strat energii, ponieważ kotły zasypowe nie są w stanie grzać na niskich mocach. Właśnie dlatego w takich instalacjach grzewczych montuje się bufor ciepła, który świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem powyższych problemów.

Co to jest bufor ciepła? Jest to dodatkowy element w instalacji centralnego w postaci dużego zbiornika, który z wyglądu przypomina bojler. Zazwyczaj jest on wykonany ze stali i może być dodatkowo ocieplony izolacją z włókniny.

W jego wnętrzu jest zmagazynowana ciepła woda, która jest wykorzystywana do ogrzania domu w czasie, gdy kocioł jest wyłączony. Taki zbiornik akumulacyjny służy więc do zwiększenia pojemności wody w całym układzie grzewczym i do magazynowania energii.

Bufor ciepła - jak działa?

Bufor ciepła montowany jest w układzie zamkniętym między grzejnikami (lub innym odbiornikiem ciepła) a kotłem grzewczym. Z grzejników dociera do niego zimna woda, która wraca do nich po podgrzaniu przez kocioł w momencie, gdy temperatura w instalacji spadnie do określonego poziomu. Instalacja jest zasilana ciepłą wodą z bufora do momentu jego wystudzenia – wówczas dochodzi do ponownego uruchomienia kotła. Takie rozwiązanie sprawia, że zmniejsza się częstotliwość rozpalania kotła, a w budynku utrzymywana jest stała temperatura.

Aby zrozumieć, jak działa bufor ciepła, warto pamiętać, że wykorzystuje on proste zasady fizyki, które decydują o jego efektywności. Zimna woda jest bowiem lżejsza od gorącej, dlatego wewnątrz zbiornika ta pierwsza utrzymuje się w jego dolnej części, natomiast podgrzana na górze. Nie ma więc ryzyka, że pochodząca z grzejników wystudzona woda będzie obniżać temperaturę wody podgrzanej. Warstwowy układ wody w zbiorniku sprawia, że przechowuje on ciepło z niewielkimi stratami energii.

Bufor ciepła - kiedy jest potrzebny?

Bufor ciepła przydaje się przede wszystkim w przypadku kotłów zasypowych na paliwo stałe. Szczególnie polecany jest przy stosowaniu takich kotłów do ogrzewania podłogowego, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii wytworzonej przez piec na wysokich temperaturach do zasilania podłogówki działającej w systemie niskotemperaturowym.

Instalacja zbiornika akumulacyjnego nie ma natomiast sensu w przypadku stosowania kotła kondensacyjnego, który dostosowuje swoją moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Warto też pamiętać, że bufor ciepła można pełnić dodatkowe funkcje, ponieważ może służyć także:

  • do podgrzewania wody użytkowej – wówczas należy zastosować bufor 2w1 wyposażony w zasobnik cwu,
  • jako sprzęgło hydrauliczne do instalacji z pompą ciepła,
  • jako wymiennik ciepła współpracujący z różnymi źródłami energii np. kotłem, kominkiem z płaszczem wodnym i instalacją solarną - w tym przypadku bufor musi być wyposażony w specjalne wężownice doprowadzające energię z każdego źródła.

Sprawdź: Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Bufor ciepła - na ile wystarczy?

Podstawowym kryterium wyboru bufora jest jego pojemność. Ogólnie im jest ona większa, tym lepiej. Do domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m2 zwykle wystarcza bufor ciepła 1000l, 1500l lub 2000l.

Pojemność należy dopasować do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz do pieca. Podstawowa zasada mówi, że na 1kW energii cieplnej kotła grzewczego potrzebnych jest 50l wody. Należy pamiętać, że zbyt mały zbiornik nie będzie spełniał swojej funkcji akumulacyjnej.

Inaczej także dobiera się pojemność buforu do pieca c.o., a inaczej do pompy ciepła. Do pompy często wystarcza bufor ciepła 500l, ponieważ w tym przypadku pełni on głównie funkcję sprzęgła hydraulicznego. Od pojemności zależy także, na ile wystarcza bufor ciepła – im będzie większy, tym dłużej będzie zasilał instalację i tym rzadziej będzie włączał się kocioł (ale za to będzie pracował dłużej).

Wybór pojemności bufora najlepiej powierzyć specjaliście. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci urządzeń grzewczych udostępniają na swoich stronach kalkulatory służące do doboru parametrów bufora do rodzaju ogrzewania, mocy kotła i zapotrzebowania budynku na ciepło.

Przy wyborze modelu należy zwrócić uwagę na fakt, że bufory o większej pojemności są dość dużych rozmiarów. Trzeba więc sprawdzić, czy taki zbiornik zmieści się w kotłowni i czy w ogóle da się go tam wnieść przez drzwi.

Bufor ciepła - ile kosztuje?

Aby ocenić opłacalność inwestycji w zbiornik akumulacyjny, należy wziąć pod uwagę koszt jego zakupu. Ile kosztuje bufor ciepła? Cena zależy głównie od pojemności zbiornika. Przykładowo, cena za bufor ciepła 1000l wynosi w podstawowej wersji około 2000 zł, natomiast z zasobnikiem cwu około 3000-4000 zł. Z kolei zbiornik o pojemności 2000l z izolacją kosztuje nawet 8000 zł.

Bufor ciepła - jakie korzyści daje nam montaż bufora ciepła?

O ile w innych krajach Europy jest to popularne rozwiązanie, w Polsce wciąż rzadko stosuje się zbiorniki akumulacyjne. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na bufor ciepła, opinie na jego temat mają jednak bardzo pozytywne. Najczęściej wymieniają następujące korzyści z jego stosowania:

  • mniejsza ilość pracy związana z obsługą kotła (rzadziej go trzeba rozpalać i czyścić),
  • znacznie lepszy komfort cieplny w domu poprzez zoptymalizowanie temperatury we wnętrzach,
  • niższe koszty ogrzewania,
  • mniejsza emisja spalin,
  • rzadsze czyszczenie komina.

Jak dobrać bufor do pompy ciepła?

Na pytanie, jaki bufor do pompy ciepła będzie najlepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie zbiornik ma służyć temu, by pompa włączała się rzadziej, dlatego ważna będzie jego pojemność. Jeśli bufor ma pełnić funkcję wyłącznie elementu stabilizującego, wystarczy tak wybrać jego pojemność, by na każde 1kW mocy pompy przypadało 20l. Jeżeli natomiast zbiornik ma także akumulować ciepło na każdy 1kW potrzebnych jest nawet 40l.

Do instalacji grzewczej z pompą ciepła można wybrać najprostszy zbiornik, który jednak nie będzie mógł podgrzewać wody użytkowej. Aby korzystać z tej funkcji niezbędny będzie bufor ciepła z wężownicą lub zasobnikiem cwu.

Ciekawym rozwiązaniem, które może być tańszą alternatywa dla pompy ciepła, jest także bufor ciepła z grzałką elektryczną, a więc grzany prądem. Opłaca się go kupić do nowego, dobrze zaizolowanego domu, w którym jest ogrzewanie podłogowe i możliwość korzystania z usługi taryfy nocnej. Wówczas zbiornik będzie podgrzewał wodę w nocy, gdy cena prądu jest niższa. Dodatkowo można do niego podłączyć kolektory słoneczne, które zapewnią darmowe zasilanie w ciągu dnia.

Jak zbudować bufor ciepła?

Zbiornik akumulacyjny najprościej kupić, ale równie dobrze można go zrobić samodzielnie i tym samym oszczędzić sporo pieniędzy. Jak zbudować bufor ciepła? Wystarczy przerobić na niego zwykły zbiornik w kształcie walca z czarnej stali o odpowiedniej grubości, który można ustawić w pozycji pionowej. Należy go jednak odpowiednio zaizolować (np. wełną mineralną), a także zrobić podłączenie do instalacji, co wymaga wykonania prac spawalniczych.

Jak podłączyć bufor ciepła?

Schemat podłączenia buforu ciepła jest bardzo prosty. W podstawowej wersji zbiornik ma 4 króćce – dwa należy podłączyć do kotła, a dwa do instalacji grzewczej, a dokładnie do odbiorników ciepła.

Należy pamiętać, że u dołu buforu należy podłączyć dopływ wody zimnej powracającej z grzejników, a u góry wylot ciepłej, która ma te grzejniki zasilać. Ewentualne zasilanie z paneli słonecznych lub z pompy ciepła powinno być zamontowane u dołu zbiornika (nie wyżej niż w jego połowie).

Schemat instalacyjny może przewidywać inne rozwiązania, w zależności od rodzaju instalacji grzewczej oraz zakresu funkcjonalności zbiornika. Jeśli nie masz pewności, jak podłączyć bufor ciepła w sposób prawidłowy, lepiej powierz to zadanie fachowcom.

Czy opłaca się zainwestować w bufor ciepła?

Na pytanie, czy warto bufor ciepła zainstalować w domu jednorodzinnym, większość ekspertów i użytkowników tego urządzenia odpowiada, że jak najbardziej. Choć cena zbiornika jest dość wysoka, jego stosowanie zwróci koszty inwestycji w ciągu kilku lat ze względu na niższe rachunki ogrzewania.

Warto też pamiętać o dodatkowych korzyściach montażu buforu ciepła, czyli o większym komforcie cieplnym w budynku, wygodzie związanej z rzadszą obsługą kotła, czy wreszcie z mniejszymi zanieczyszczeniami. Bufor ciepła to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne, które w dodatku jest łatwe w instalacji i jeszcze prostsze w obsłudze.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...