Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Złap rabat na projekt  🏡 Nawet 1200 zł taniej!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za kompletnie nieopłacalne. Dzisiaj, mimo że nadal towarzyszy mu opinia najdroższego, coraz większa grupa inwestorów przekonuje się właśnie do takiej formy dostarczania ciepła. Co ma wpływ na zmianę tej decyzji? Czy istnieją okoliczności, w których ogrzewanie elektryczne domu po prostu się opłaca? Dowiedz się więcej na ten temat.

Ogrzewanie elektryczne – co warto wiedzieć?

Decyzję o sposobie ogrzewania podejmij już w momencie, gdy wybierasz projekt domu. Łatwiej będzie wówczas zaplanować układ instalacji i usytuować pomieszczenie gospodarcze, w którym znajdzie się niezbędne osprzętowanie. Odpowiedź na pytanie, jakie ogrzewanie wybrać, wcale nie jest prosta.

Ogrzewanie elektryczne domu to kilka odrębnych systemów różniących się sposobem działania i potrzebnym wyposażeniem. Do wyboru masz:

 • ogrzewanie podłogowe, które możesz wykorzystać zarówno jako główny system grzewczy, jak i dodatkowe elektryczne ogrzewanie domu wspierające, chociażby wariant na paliwo stałe,
 • ogrzewanie domu elektryczne z piecem akumulacyjnym, w którym możesz gromadzić ciepło pochodzące z tańszej taryfy i oddawać je, gdy będzie potrzebne,
 • ogrzewanie konwekcyjne, gdy energia jest od razu zamieniana na ciepło,
 • ogrzewanie centralne wymagające instalacji odpowiedniego pieca.

Prąd nadal jest dość drogim paliwem, jednak istnieją sposoby, aby jego koszty obniżyć. Jedną z metod jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dużą popularnością cieszą się również domy energooszczędne.

Polecamy także: Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować w domu jednorodzinnym?

Ogrzewanie elektryczne – koszty miesięczne

Czy to zróżnicowanie oznacza, że w przypadku ogrzewania elektrycznego domu koszty mogą być niskie? Najmniej ekonomiczne są tradycyjnie zamontowane grzejniki. Do rozwiązań pośrednich zalicza się ogrzewanie podłogowe i kotły elektryczne. Stosunkowo korzystne są energooszczędne pompy ciepła.

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu? Wszystko zależy od:

 • metrażu domu,
 • stylu życia domowników i orientacyjnego czasu przebywania w pomieszczeniach,
 • izolacji i ocieplenia budynku, a także sposobu jego konstrukcji – przykładem może być koszt ogrzewania elektrycznego w domu szkieletowym kontra budownictwo pasywne,
 • instalacji,
 • zarządzania ogrzewaniem,
 • taryfy zakładu energetycznego.

Jeśli zależy Ci na tanim ogrzewaniu elektrycznym domu, sprawdź możliwość zróżnicowania taryf oraz wykorzystania najnowszych udogodnień technologicznych.

Ile kosztuje ogrzewanie domu 100 m kw.?

Koszty ogrzewania są tym niższe, im mniejsza przestrzeń do ogrzania i wyższa klasa energetyczna budynku. Sam metraż nie jest więc decydujący, jednak pozwala zyskać ogólne rozeznanie.

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu 100 m kw.? Szacunki pokazują, że przy średniej klasie energetycznej to około 3 tysięcy złotych. Jeśli izolacja jest słabsza, koszty mogą wynieść dwukrotnie więcej.

Z kolei ogrzanie domu pasywnego nierzadko nie przekracza nawet 1 tysiąca złotych. Jak wyglądają te wartości przy budynkach innej wielkości?

powierzchnia domu

koszty

ogrzewanie elektryczne domu 50 m kw.

od 350 zł w domach pasywnych do 3500 zł w tradycyjnych

ogrzewanie elektryczne domu 70 m kw.

od 500 zł w domach pasywnych do 5000 zł w tradycyjnych

ogrzewanie elektryczne domu 80 m kw.

od 800 zł w domach pasywnych do 8000 zł w tradycyjnych

ogrzewanie elektryczne domu 200 m kw.

od 1500 zł przy budownictwie pasywnym do 15000 zł w przypadku tradycyjnego

Jak widać, ogrzewanie elektryczne do najtańszych nie należy, ale dostępne technologie pozwalają znacząco obniżyć wydatki.

Ogrzewanie elektryczne – ile wynosi cena instalacji?

W przypadku ogrzewania elektrycznego domu cena instalacji także ma znaczenie. Montaż systemu wykorzystującego maty i folie grzewcze to – w przypadku domu średniej wielkości – wydatek rzędu 9000-15000 złotych. 

To właśnie brak konieczności wykonania kotłowni, komina i orurowania sprawia, że nie zapłacisz wiele za elektryczne ogrzewanie domu. Koszt może się zwiększyć, jeśli zaplanujesz pompę ciepła czy fotowoltaikę.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie sufitowe - jak działa? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie elektryczne do domu – jakie wybrać?

Jakie ogrzewanie elektryczne do domu wybrać? Podejmując decyzję, weź pod uwagę swój styl życia oraz specyfikę budynku. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią dokonanie wyboru.

 • Ogrzewanie konwekcyjne nie wymaga tworzenia specjalnej instalacji, jest więc wygodne. Minusem jest cena eksploatacji, dlatego ten typ ogrzewania najczęściej traktowany jest jako uzupełniający lub rzadziej stosowany, choćby w domkach letniskowych.
 • Ogrzewanie akumulacyjne wypada w kwestii ekonomii korzystniej. W godzinach obowiązywania niższej taryfy piec gromadzi ciepło i oddaje je później.
 • Kocioł do elektrycznego ogrzewania w domu jest komfortowy i bezpieczny. Jego cena także nie będzie wysoka. Możesz jednak spodziewać się wyższych rachunków, a czasami także konieczności przerobienia instalacji.
 • Promienniki podczerwieni to alternatywne, nowoczesne ogrzewanie elektryczne domu. Jest komfortowe, bezpieczne, dające szybki efekt. Ten rodzaj ogrzewania nie opłaci się, gdy dom nie jest prawidłowo ocieplony. Rachunki za energię mogą być dość wysokie.
 • Pompa ciepła oraz ogrzewanie elektryczne domu fotowoltaiką to efektywne i przyjazne dla środowiska sposoby grzania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Trzeba liczyć się z dość wysokim kosztem początkowym, jednak inwestycja zwraca się w toku użytkowania.

Czy będą dopłaty do pelletu w 2022 roku?

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne w domu zalicza się do źródeł ciepła niegenerujących zanieczyszczeń. Cieszy się zainteresowaniem wszędzie tam, gdzie znaczenie ma ekologia. Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego sprawdzi się, gdy inwestor nie chce zdecydować się na paliwo stałe lub olej opałowy ze względu na brak miejsca, lub uciążliwość obsługi.

Można także wyodrębnić konkretne style architektoniczne, z którymi współgra ogrzewanie elektryczne w domu szkieletowym lub tworzonym od podstaw. To między innymi:

 • ogrzewanie elektryczne w domu drewnianym,
 • ogrzewanie elektryczne w domu z bali,
 • ogrzewanie elektryczne w domu w stylu góralskim,
 • ogrzewanie elektryczne w domu nowoczesnym,
 • ogrzewanie elektryczne domu kanadyjskiego.

Możesz wykorzystać ogrzewanie elektryczne w starym domu lub w nowoczesnym budownictwie. Dużą popularnością cieszy się ogrzewanie elektryczne w domu pasywnym lub ogrzewanie elektryczne w domu energooszczędnym.

Jakie są wady i zalety ogrzewania elektrycznego w domu?

Ogrzewanie elektryczne domu opinie na swój temat ma mocno zróżnicowane. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj wszystkie aspekty wiążące się z danym rozwiązaniem.

Zalety

Wady

 • tani i szybki montaż,
 • przyjazne środowisku naturalnemu,
 • bezpieczne w użytkowaniu,
 • bezobsługowe i komfortowe w eksploatacji,
 • niemal bezawaryjne,
 • nie wymaga częstej eksploatacji,
 • gwarantuje korzystny mikroklimat, więc jest cenione przez alergików.
 • sprawdza się raczej na niewielkim metrażu,
 • wymaga dobrej izolacji cieplnej budynku – każdy ubytek powoduje wzrost kosztów,
 • stosunkowo wysoki koszt eksploatacji,
 • wiele zależy od specyfiki właściwości urządzenia i instalacji grzewczej.

Nie przegap: Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie elektryczne a ogrzewanie gazowe – co będzie lepsze?

Przy okazji wyboru ogrzewania często pojawia się wątpliwość: ogrzewanie gazowe a elektryczne – co będzie lepsze? Oba warianty są niemal bezobsługowe, oba przeżywały także duży wzrost zainteresowania. Na czym zatem polega różnica?

Instalacje elektryczne postrzegane są jako bezpieczniejsze od gazowych i tradycyjnych. Nie musisz obawiać się rozszczelnienia, a w konsekwencji groźnego dla życia zatrucia. Ogrzewanie prądem jest także bardzo wygodne i łatwe w obsłudze.

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?
24.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?

Wydajność Twojego systemu grzewczego w domu uzależniona jest od tego, czy dobrze dobierzesz naczynia wzbiorcze. Czym są na...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
09.02.2023 r. Jan Susmaga

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

W celu przyspieszenia procesu budowlanego i zmniejszenia ponoszonych w związku z nim kosztów możesz wznieść dom modułowy....

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
07.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?

Mówi się o nim niewiele, a z pewnością zasługuje na uwagę. Piec rakietowy to...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?
24.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?

Wydajność Twojego systemu grzewczego w domu uzależniona jest od tego, czy dobrze dobierzesz naczynia wzbiorcze. Czym są na...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
09.02.2023 r. Jan Susmaga

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

W celu przyspieszenia procesu budowlanego i zmniejszenia ponoszonych w związku z nim kosztów możesz wznieść dom modułowy....

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
07.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?

Mówi się o nim niewiele, a z pewnością zasługuje na uwagę. Piec rakietowy to...

Reklama
Zamknij