Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego? Kiedy opłaca się grzać prądem?

Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?

Ogrzewanie elektryczne domu w obiegowej opinii uchodzi za dość drogie w eksploatacji, dlatego część inwestorów obawia się inwestować w takie właśnie rozwiązanie. Ta nie do końca słuszna etykietka ma swoje źródło w technologii wykorzystywanej jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Współczesny kocioł elektryczny znakomicie sprawdza się w budownictwie energooszczędnym, wcale nie generując wysokich kosztów. Sprawdzamy, jakie możliwości oferuje rynek obecnie i ile faktycznie trzeba zapłacić za ogrzewanie elektryczne.

Decyzję o sposobie ogrzewania najlepiej podjąć już w momencie, w którym wybierany jest projekt. Zdecydowanie łatwiej wówczas zaplanować układ instalacji i wygospodarować ewentualne pomieszczenie mieszczące niezbędne osprzętowanie. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne nie wymaga co prawda rozbudowanej infrastruktury, jednak pewne elementy trzeba gdzieś usytuować. Późniejsze modyfikacje są, rzecz jasna, możliwe, ale często wymagają zaawansowanych prac remontowych.

Finalna odpowiedź na pytanie, jakie ogrzewanie wybrać, wcale nie jest jednak prosta. W poniższym tekście przybliżamy ogrzewanie elektryczne. Koszty jego eksploatacji, jak się okazuje, wcale nie muszą być zabójcze dla domowego budżetu. Sprawdzamy, jakie warunki musi spełnić tanie ogrzewanie elektryczne oraz od czego zależy wysokość rachunków.

Jakie ogrzewanie elektryczne możemy wybrać do domu?

Istnieją różne metody wykorzystania ogrzewania elektrycznego – rodzaje systemów różnią się sposobem instalacji, wyglądem oraz – co najbardziej interesujące w tym momencie – kosztami eksploatacji.

Ze względu na zasadę działania dostępne systemy można podzielić na dwie grupy: elektryczne ogrzewanie konwekcyjne oraz elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. W pierwszym przypadku energia elektryczna jest zamieniana na ciepło bezpośrednio, w zależności od zapotrzebowania na nie. Jest to możliwe dzięki dopasowanym do instalacji ogrzewania elektrycznego grzejnikom.

Zdecydowanie bardziej ekonomiczne okazuje się natomiast ogrzewanie domu piecem elektrycznym akumulacyjnym. Pozwala on magazynować energię wtedy, gdy kosztuje ona najmniej (na przykład w czasie taryfy nocnej), a następnie oddawać ciepło stopniowo w ciągu doby – również wtedy, gdy istnieje taka potrzeba. System daje duży komfort funkcjonowania i rzeczywiście przekłada się na niższe rachunki.

Ze względu na rodzaj instalacji wyróżniamy:

 • ogrzewanie c.o. elektryczne – stosowane zarówno w tradycyjnych, jak i w energooszczędnych budynkach, ekologiczne oraz nowoczesne, bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, gdyż niemal bezobsługowe;
 • ogrzewanie podłogowe - które sprawdza się w roli głównego systemu grzewczego lub dodatkowego elektrycznego ogrzewania domu wspierającego pracę innej instalacji; montaż takiej instalacji nie należy do najprostszych, jednak zapewnia dużą powierzchnię grzania i wysoką estetykę;
 • promienniki podczerwieni – alternatywne, nowoczesne, elektryczne ogrzewanie na podczerwień, bezpieczne i dające szybki efekt; nie będzie opłacać się jednak, gdy dom nie został prawidłowo ocieplony;
 • pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne domu fotowoltaiką – coraz częściej wykorzystywane metody wykorzystujące do swojego działania odnawialne źródła energii; tu trzeba liczyć się z dość wysokim kosztem początkowym, jednak inwestycja zwraca się w roku użytkowania – niekiedy już w pierwszym roku.

Jakie ogrzewanie elektryczne do domu wybrać? Jak widać, możliwości jest całkiem sporo i trudno w tym momencie o jednoznaczną odpowiedź. Podejmując decyzję, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim specyfikę budynku oraz styl życia i preferencje domowników.

Ogrzewanie konwekcyjne nie wymaga tworzenia specjalnej instalacji, dzięki czemu jest dość wygodne w montażu. Minusem są jednak dość wysokie koszty jego eksploatacji, dlatego w praktyce stosuje się je raczej jako uzupełniające lub w miejscach, w których nie ma konieczności ciągłego grzania, na przykład domkach letniskowych lub budynkach gospodarczych. Zdecydowanie korzystniej pod względem ekonomii wypada ogrzewanie akumulacyjne.

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

Od czego zależą koszty ogrzewania elektrycznego?

Jak podkreślaliśmy już wcześniej, wraz z rozwojem technologii zmieniały się komponenty instalacji ogrzewania elektrycznego. Czy oznacza to, że takie rozwiązanie może być tanie? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników.

Finalna wysokość rachunków będzie uzależniona przede wszystkim od metrażu, klasy energetycznej budynku, a także wydajności instalacji oraz aktualnych cen prądu. Pod uwagę należy wziąć także:

 • przyzwyczajenia, styl życia i preferencje domowników,
 • izolację i ocieplenie budynku,
 • rodzaj konstrukcji (czy jest to budownictwo pasywne, energooszczędne, tradycyjne),
 • typ instalacji,
 • sposób zarządzania ogrzewaniem,
 • stawki ustalone w taryfach opłat zakładu energetycznego.

Bardzo ważne w tym wszystkim jest dopasowanie metody grzewczej do realnych potrzeb użytkowników. Ten zabieg pozwoli utrzymać wysokość miesięcznych rachunków na stosunkowo korzystnym poziomie bez konieczności rezygnacji z komfortu grzewczego.

Jeśli pod uwagę weźmiemy wyłącznie koszty eksploatacji, pompy ciepła wypadają pod tym względem bardzo korzystnie. Chociaż są zasilane prądem, rachunki po montażu takiej instalacji okazują się przeciętnie nawet trzykrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Sporo kosztuje jednak sama inwestycja.

Dodatkowo efektywność pracy urządzenia wiąże się bezpośrednio z temperaturą ośrodka, z którego pobierane jest ciepło oraz ośrodka, w którym następuje jego oddawanie.

Warto rozważyć także nowoczesne ogrzewanie elektryczne, jakim jest ogrzewanie podłogowe. Zapewnia ono większą efektywność niż systemy tradycyjne, a przy odpowiednim montażu pozwala na wykorzystanie nawet 100% wytworzonej energii. Gwarantuje przy tym równomierne oddawanie ciepła, co przekłada się na wysoki komfort termiczny.

Poszukując najtańszego ogrzewania elektrycznego, możesz zdecydować się również na kocioł akumulacyjny. Pośrednim rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie domu poprzez centralne ogrzewanie na prąd i tradycyjne kaloryfery.

Jak pompa ciepła ogrzewa dom? Czy warto w nią zainwestować?

ofe-5847238-70021 w-70021

Jaki jest koszt ogrzewania elektrycznego domu 70, 100 i 200 m kw.?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, to, jakie zużycie prądu przy ogrzewaniu elektrycznym wypracujemy, jest ściśle związane z wielkością przestrzeni, którą trzeba ogrzać i klasą energetyczną budynku. Sam metraż nie jest więc decydujący, jednak pozwala zyskać ogólne rozeznanie.

Przyjrzyjmy się więc, ile wynoszą koszty ogrzewania elektrycznego domu 100 m kw, a ile trzeba zapłacić przy powierzchni dwukrotnie większej.

Oczywiście, są to wartości orientacyjne. Wydatki na eksploatację budynku zawsze rozpatrywać trzeba przez pryzmat całej nieruchomości. Nie sposób więc po prostu pomnożyć koszt ogrzewania elektrycznego 20 m kw. czy koszt ogrzewania elektrycznego 40 m kw., by ustalić ostateczną wartość.

Koszt ogrzewania elektrycznego 70 m kw.

od ok. 400 zł w domach pasywnych, przez 1 700 zł w domach energooszczędnych, do ok. 3 500 zł w budownictwie tradycyjnym

Koszt ogrzewania elektrycznego 100 m kw.

od ok. 560 zł w domach pasywnych, przez 2 700 zł w domach energooszczędnych, po ok. 6 000 zł w budownictwie tradycyjnym

Koszt ogrzewania elektrycznego 200 m kw.

od 1 000 zł w budownictwie pasywnym, przez 4 500 zł w budownictwie energooszczędnym, po ok. 10 000-12 000 zł w przypadku domów budowanych technologią tradycyjną

Jak widać, ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych systemów grzewczych, jednak ostateczne wydatki w dużej mierze wiążą się ze specyfiką samej nieruchomości. Dostępne na rynku technologie pozwalają znacznie zredukować koszty.

Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

ogrzewanie elektryczne domu

Ile kosztuje instalacja ogrzewania elektrycznego?

Czy opłaca się grzać prądem? Już w powyższym zestawieniu widać, że tak, ale pod pewnymi warunkami. Niespełnienie tych kryteriów może oznaczać zdecydowanie zbyt wysokie rachunki, dlatego warto dołożyć staranności w tym zakresie.

Co ciekawe, akurat w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego mamy do czynienia z dość szczególną sytuacją, w zasadzie niespotykaną przy innych typach instalacji. Mowa o stosunkowo niewysokich kosztach inwestycyjnych oraz zdecydowanie wyższych eksploatacyjnych.

Pewnym wyjątkiem są tu, rzecz jasna, pompy ciepła. W kontekście długofalowym natomiast instalacja pompy ciepła jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem: zwrot inwestycji wynosi ok. 9-10 lat, co przy żywotności urządzenia określanej na 20-25 lat jest bardzo korzystne.

Jak przedstawiają się te wydatki w praktyce?

 • Jeśli zdecydujesz się na nowoczesne ogrzewanie elektryczne w domu z wykorzystaniem kotła akumulacyjnego, musisz przygotować się na wydatek ok. 2 500-3 500 zł za sam kocioł, w zależności od jego parametrów.
 • W podobnej cenie dostępne są piece c.o. Do tego doliczyć trzeba cenę montażu. Kilkaset złotych kosztuje jeden grzejnik, zaś mocne panele na podczerwień mogą pochłonąć nawet 1 500-2 000 zł.
 • Z kolei najtańsza instalacja ogrzewania podłogowego to wydatek na poziomie ok. 200 zł za m kw. Jeśli zastosujesz komponenty wyższej klasy i o lepszych parametrach, cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Na koniec warto wspomnieć, że koszty instalacyjne będą niższe, jeśli montaż ogrzewania elektrycznego zostanie przewidziany już w momencie budowy domu. Można wówczas zrezygnować z budowy komina, kupna zbiorników na paliwa ciekłe czy doprowadzenia przyłącza gazowego.

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne – które jest wydajniejsze?

Osoby planujące budowę domu i rozważające wybór ogrzewania często zderzają się z dylematem, co wybrać: ogrzewanie elektryczne czy gazowe. Niewątpliwie każda z tych metod dostarczania ciepła ma wady i zalety, a przed ostatecznym rozstrzygnięciem warto wziąć pod uwagę szereg kryteriów.

Z pewnością jednym z najważniejszych kryteriów jest wydajność systemu oraz związane z nią ceny paliw. Spoglądając w cenniki, można odnieść – całkiem słuszne zresztą – wrażenie, że ogrzewanie domu na prąd przegrywa z gazowym. Energia z gazu nadal pozostaje tańsza niż energia elektryczna, choć i tu pojawiły się podwyżki zniechęcające wielu inwestorów do wyboru takiego surowca.

Dodatkowo kotły gazowe są bardziej wydajne. W porównaniu do ogrzewania elektrycznego najwyższy koszt będą stanowić nakłady inwestycyjne.

Ogrzewanie domu elektryczne jest natomiast chętnie wybierane ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wydatki można również znacząco obniżyć, decydując się na nowoczesne ogrzewanie elektryczne domu z wykorzystaniem kotła akumulacyjnego i drugiej taryfy oraz intuicyjnego elektronicznego sterowania ogrzewaniem.

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Już wcześniej pojawiło się kilka argumentów przemawiających za tym, by zainwestować w ogrzewanie elektryczne domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie inwestor nie chce decydować się na paliwa stałe lub olej opałowy – przede wszystkim z uwagi na dążenie do oszczędności miejsca lub uciążliwość obsługi, a także dbałość o środowisko.

O ogrzewaniu elektrycznym koniecznie powinny pomyśleć osoby, które wcześniej zainwestowały w instalację fotowoltaiczną. Połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem elektrycznym oznacza wysoką wydajność systemu.

Możemy wskazać także konkretne style architektoniczne, z którymi współgra ogrzewanie elektryczne w domu szkieletowym lub tworzonym od podstaw. To między innymi:

To style bliskie naturze i ekologii, dlatego forma ogrzewania nie emitująca do natury szkodliwych substancji znakomicie komponuje się z nimi. Na tym jednak nie koniec. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne będzie dobrym pomysłem w budynkach nowoczesnych i minimalistycznych – choćby dlatego, że rezygnacja z komina daje spore możliwości w aspekcie czysto wizualnym. Takie instalacje cieszą się dużą popularnością w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Można zastanawiać się również, czy warto wykorzystać ogrzewanie elektryczne w starym domu. Jeśli mamy na myśli budynek właściwie pozbawiony izolacji termicznej, elektryczne ogrzewanie będzie jedną z droższych form dostarczania ciepła. Nieopłacalne będzie również zastosowanie pompy ciepła – decydują o tym parametry pracy urządzeń grzewczych w domu o niskiej izolacyjności cieplnej.

Warto w związku z tym rozważyć przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Dopiero wówczas taka inwestycja może mieć sens.

Czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Jakie są wady i zalety ogrzewania elektrycznego w domu?

Opinie na temat ogrzewania elektrycznego domu są mocno zróżnicowane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się ze wszystkimi poglądami i przeanalizować kluczowe aspekty, aby wybór był świadomy.

W poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze zalety i wady ogrzewania elektrycznego.

Zalety

Wady

 • Tani i szybki montaż,
 • przyjazne środowisku naturalnemu,
 • bezpieczne w użytkowaniu,
 • bezobsługowe i komfortowe w eksploatacji,
 • niemal bezawaryjne,
 • nie wymaga częstej eksploatacji,
 • gwarantuje korzystny mikroklimat, więc jest cenione przez alergików.
 • Sprawdza się raczej na niewielkim metrażu,
 • wymaga dobrej izolacji cieplnej budynku – każdy ubytek powoduje wzrost kosztów,
 • stosunkowo wysoki koszt eksploatacji,
 • wiele zależy od specyfiki właściwości urządzenia i instalacji grzewczej.

Entuzjaści systemów elektrycznych najczęściej wskazują, że urządzenia te są w zasadzie bezobsługowe. Nie wymagają częstych napraw i przeglądów. Nie zabierają także cennej przestrzeni w domu, gdyż ogrzewanie prądem pozwala zrezygnować z kotłowni i miejsca do składowania opału. To ogromny komfort użytkowania: wystarczy ustawić plan grzewczy dopasowany do preferencji mieszkańców i… To już wszystko!

Ogrzewanie elektryczne ma dużą przewagę nad innymi systemami pod względem bezpieczeństwa. Nie istnieje tu zagrożenie wybuchem, zaczadzeniem czy zalaniem domu przez nieszczelną instalację c.o. To również jedna z najczystszych i najbardziej przyjaznych środowisku metod grzewczych.

W zasadzie najpoważniejszym mankamentem ogrzewania elektrycznego są konieczność spełnienia konkretnych warunków technicznych budynku, w tym parametrów izolacyjności, a także nadal wysokie koszty eksploatacji. Te jednak, jak już wiemy, można – nierzadko bardzo znacznie – obniżyć.

Jak sprawdza się i na jakiej zasadzie działa ogrzewanie sufitowe?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij