Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

1 000 zł i więcej🌞 Gorące rabaty na projekty!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Termostat grzejnikowy - czym jest i jak prawidłowo ustawić termostat grzejnikowy?

Termostat grzejnikowy

Mroźna zima może oznaczać jedno - wysokie rachunki za ogrzewanie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby je zmniejszyć. Duże znaczenie ma zwłaszcza sprawne zarządzanie ogrzewaniem w Twoim domu. Do tego celu niezbędny będzie termostat grzejnikowy. Jego zastosowanie pozwoli zużyć nawet o 25% mniej energii. Jak to możliwe? Już odpowiadamy!

Zmniejszenie temperatury w domu o 1°C może przełożyć się na niższe zużycie energii. Oczywiście nie chodzi o to, aby obniżać temperaturę w pomieszczeniach i doprowadzić do ich wyziębienia, a raczej o to, aby dopasować ją do aktualnych warunków, np. pory dnia. Pomóc w tym może termostat grzejnikowy.

Czym jest termostat grzejnikowy?

Istnieje wiele sposobów, które pomogą zmniejszyć Twoje rachunki za ogrzewanie. Jeden z nich to odpowiednia izolacja termiczna budynku. Niekiedy warto zacząć od mniejszych kroków. Z pewnością zalicza się do nich zakup termostatu.

Co to jest termostat grzejnikowy? Pytanie wydaje się proste, lecz nie każdy jest w stanie udzielić na nie odpowiedzi. Termostatyczny zawór grzejnikowy to niewielkie urządzenie regulujące ogrzewanie w grzejnikach. Jest to jedno z najbardziej podstawowych akcesoriów do grzejników.

W jakim celu się je stosuje? Umożliwia kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu, dostosowując ją do aktualnych potrzeb. Ten pozornie prosty zawór jest bardzo ważny dla całego systemu grzewczego.Jak to możliwe? Grzejniki nie będą działać prawidłowo, jeśli ich regulatory termostatyczne są uszkodzone lub źle zamontowane.

Taka sytuacja może spowodować wzrost rachunków za ogrzewanie. Jak dobrać odpowiedni zawór do swojej nagrzewnicy, by zapewniał Ci prawdziwy komfort? Skorzystaj z poniższych informacji, aby podjąć najlepszą decyzję i wybrać idealny termostat do grzejnika.

Jak zbudowany jest termostat grzejnikowy?

Termostaty grzejnikowe składają się z zaledwie kilku elementów, do których zalicza się:

  • głowica termostatyczna,
  • czujnik (wypełniony cieczą),
  • wznoszące się wrzeciono,
  • pierścień zabezpieczający,
  • metalowa cewka.

Nieskomplikowana budowa sprawia, że samo działanie termostatu grzejnikowego także nie jest przesadnie złożone. Ostateczna budowa tego niewielkiego urządzenia może się nieco różnić w zależności od jego rodzaju. Na rynku dostępne są bowiem termostaty mechaniczne, jak również nieco bardziej nowoczesne, czyli elektryczne

Jak działa termostat grzejnikowy?

Jak już wiesz, jeden z najważniejszych elementów termostatu grzejnikowego to zawór. Czy masz jednak świadomość jak działa termostat grzejnikowy?

Odległość między gniazdem zaworu a  tzw. grzybkiem zaworu decyduje o tym, ile wody przepływa przez zawór, jak również do samego grzejnika. Grzybek zaworu jest obsługiwany przez termostat, który wyczuwa zmianę temperatury w pomieszczeniu. Umożliwia to siłownik wypełniony gazem lub cieczą wewnątrz termostatu (napędy wypełnione gazem zamiast cieczy reagują znacznie szybciej, a tym samymi uzyskują większe oszczędności energii). 

Ciecz rozszerza się lub kurczy w zależności od temperatury otoczenia. Kiedy w pomieszczeniu jest gorąco, objętość cieczy wzrasta. Czujnik rozszerza się i naciska na trzpień. Ciśnienie porusza sprężynę, zamykając zawór. W rezultacie zmniejsza się przepływ cieczy wewnątrz instalacji, powodując wychłodzenie nagrzewnicy. Z drugiej strony, gdy temperatura w pomieszczeniu spada, objętość cieczy zmniejsza się. Ciśnienie działające na wężownicę spada, a zawór odblokowuje przepływ czynnika grzewczego. W konsekwencji nagrzewnica nagrzewa się. 

Kręcąc rączką na termostacie można wybrać żądaną temperaturę w pomieszczeniu. W tym celu należy jedynie obrócić uchwyt w taki sposób, aby żądane położenie znalazło się przy znaku odniesienia (zazwyczaj oznaczone jest ono strzałką/trójkątem lub kolorem zielonym).

Zasada działania termostatu grzejnikowego nie jest skomplikowana. Co więcej, nie musisz jej w pełni rozumieć, aby urządzenie spełniało Twoje oczekiwania. Najważniejszy jest efekt, a ten z pewnością zauważysz po jego zamontowaniu.

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Jakie są rodzaje termostatów grzejnikowych?

Istnieją dwa rodzaje termostatycznych zaworów grzejnikowych, które różnią się w zależności od miejsca ich instalacji. Pod tym względem wyróżnia się termostat grzejnikowy:

  • pionowy - wzmocniony, z podniesionym czujnikiem. Taki zawór może być przykryty lub narażony na przeciągi. Jego głowica została zaprojektowana specjalnie w celu zapobiegania kradzieży i dostępowi osób trzecich, dlatego ten typ nadaje się do przestrzeni publicznych.
  • poziomy - ze względu na czułe czujniki zawory takie nie powinny być zakryte ani narażone na działanie zimnego powietrza.

To nie jedyny podział. W sklepach dostępne są także termostaty mechaniczne, jak również elektroniczne. Które okażą się lepszym wyborem? To zależy od oczekiwań. Nie ulega wątpliwości, że termostaty mechaniczne są tańsze. Wynika to w głównej mierze z ich prostszej budowy. Poza ceną, do ich zalet zaliczać się także łatwość obsługi.

Do wad należy zaś zaliczyć fakt, że nie można ich zaprogramować, a ponadto muszą być podpinane do grzejników pojedynczo, przez co ich montaż zabiera więcej czasu. Cechuje je przy tym mniejsza wytrzymałość niż w przypadku termostatów elektronicznych.

Termostaty elektroniczne wyposażone są w układ elektroniczny mierzący temperaturę w pomieszczeniu. Sterowane są małym silnikiem otwierającym lub zamykającym zawór. Ich niewątpliwa zaleta to możliwość dowolnego programowania. Do wad należy zaś zaliczyć wyższą cenę w porównaniu do termostatów mechanicznych.

Nowoczesne termostaty elektroniczne

Nowoczesne termostaty występują w wielu rodzajach. Może to być klasyczny elektroniczny termostat grzejnikowy opisany powyżej, jak również termostat grzejnikowy wifi. Jak działa ten drugi model? To bez wątpienia niezbędny element w inteligentnym domu. Możesz nim sterować za pomocą specjalnej aplikacji, którą zainstalujesz na swoim urządzeniu mobilnym, np. smartfonie.

Dzięki temu możesz zmienić temperaturę w swoim domu bez konieczności wstawania z kanapy. Co więcej, nie musisz nawet być w domu! Z pewnością miło jest wrócić z pracy wprost do ciepłego domu. Dlaczego nie podkręcić temperatury grzejników już w samochodzie wracając z pracy? Termostat grzejnikowy bezprzewodowy zapewnia Ci taką możliwość. Na rynku znajdziesz także termostat grzejnikowy bluetooth.

Ile kosztuje termostat grzejnikowy?

Cena termostatu grzejnikowego jest zależna od wyboru konkretnego modelu. Najbardziej podstawowe możesz kupić nawet za 20-30 złotych. Droższe będą za to termostaty elektryczne, których cena waha się w przedziale od 70 do nawet 250 złotych.

Termostaty grzejnikowe najlepiej kupować w zestawach - z pewnością w Twoim domu przyda się ich przynajmniej kilka. Jeśli chcesz zainwestować w modele bezprzewodowe lepszej jakości, które wykorzystasz w całym domu, to przygotuj się na wydatek rzędu 1000-1400 złotych. 

Jak wyregulować termostat grzejnikowy?

Jak wyregulować termostat grzejnikowy? Najpierw warto zadbać o regulację wstępną. Sprowadza się ona do wykonania tzw. kryzowania, czyli ujednoliceniu przepływu wody w grzejnikach. Uzyskuje się to najczęściej poprzez zmniejszanie przepływu wody w najcieplejszych grzejnikach.

Dzięki termostatowi grzejnikowemu nie musisz tego robić samodzielnie. Wystarczy zamontować termostat, a następnie nastąpi automatyczna kalibracja zaworu. Jak regulować termostat grzejnika? Możesz zrobić to ręcznie bądź przy użyciu aplikacji, jeśli posiadasz termostat grzejnikowy bezprzewodowy.

Dowiedz się także: Jak poprawić komfort cieplny domu, czyli którą klimatyzację wybrać?

W jakich pomieszczeniach warto zamontować termostat grzejnikowy?

Termostaty grzejnikowe sprawdzą się w większości pomieszczeń, o ile będziesz się z nimi prawidłowo obchodzić. Co to oznacza w praktyce? Elastyczność jest głównym motorem instalowania termostatycznych zaworów grzejnikowych w Twoim domu. Unikaj marnotrawstwa energii i zapobiegaj uszkodzeniom spowodowanym chociażby przez mróz czy pleśń.

W bardziej ruchliwych pomieszczeniach, takich jak salon czy kuchnia, termostat można ustawić na niższą temperaturę. Ograniczy on przepływ wody po osiągnięciu odpowiedniego ciepła, a tym samym unikniesz przegrzania obszarów w domu, które są naturalnie najgorętsze.

W rzadziej odwiedzanych pokojach, takich jak dodatkowe sypialnie lub zewnętrzne pomieszczenia ogólnodostępne, możesz ustawić termostaty jeszcze niżej i uniknąć ogrzewania pomieszczeń, z których Twoja rodzina nie korzysta zbyt często. 

Montaż termostatu grzejnikowego - od czego zacząć?

Jak zamontować termostat grzejnikowy? Przy doborze termostatycznego zaworu grzejnikowego należy zwrócić uwagę na jego wielkość oraz rodzaj przyłączy. Prawidłowo dobrane termostaty grzejnikowe są łatwe do zamocowania na grzejnikach. Jeśli podłączenia termostatu nie pasują do grzejnika, można użyć specjalnego adaptera.

Pozwala na montaż urządzenia nawet jeśli gwinty nie będą pasować. Jak założyć termostat grzejnikowy? To proste!  Wystarczy przykręcić go w odpowiednim miejscu, do tego celu możesz użyć kombinerek. 

Zawory termostatyczne na grzejnikach - jakie przynoszą korzyści?

Główną zaletą termostatycznych zaworów grzejnikowych jest potencjał oszczędności energii. Wykorzystuj w pełni ustawienia termostatów grzejnikowych, aby kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i oszczędzać pieniądze, unikając przegrzania, które często jest spowodowane zaworami ręcznymi!

Termostat grzejnikowy to jednocześnie lepszy komfort cieplny bez niepotrzebnych strat energii, które mogłoby okazać się bardzo kosztowne. 

Prawidłowe używanie termostatów grzejnikowych - o czym warto pamiętać?

Musisz wiedzieć, że jeden grzejnik w dużym pomieszczeniu może okazać się niewystarczający. Lepiej zdecydować się na 2, a niekiedy nawet trzy grzejniki, które pozwolą równomiernie ogrzać przestrzeń. Także regulacja temperatury przy użyciu termostatów będzie wówczas skuteczniejsza. 

Zanim zamontujesz termostat należy go odblokować. Jak odblokować termostat grzejnikowy? Wystarczy, że wyjmiesz kawałek plastiku, który włożony jest w zębatkę, zazwyczaj jest on w kolorze czarnym. W pomieszczeniach, w których przebywasz rzadziej temperatura może być niższa. Nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów ogrzewania.

Termostaty elektryczne powinny dostosowywać się do temperatury w domu, pomogą Ci w automatyczny sposób zarządzać ogrzewaniem. Bezprzewodowe modele to możliwość zdalnej zmiany włączania/wyłączania grzejników czy też zmiany temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Nie ulega wątpliwości, że to niezwykle wygodne rozwiązanie. 

Nie przegap: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Termostat grzejnikowy - to sposób na oszczędne ogrzewanie domu?

Kto powinien zdecydować się na zakup termostatu grzejnikowego? Tak naprawdę każdy. To praktyczny wybór, który pozwoli zmniejszyć Twoje rachunki za ogrzewanie i to nawet o 25% Może się to okazać nieocenione zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy mróz doskwiera na tyle, że zwiększenie temperatury we wnętrzu domu staje się koniecznością.

Termostaty grzejnikowe odgrywają duże znaczenie zwłaszcza w domu energooszczędnym oraz domu pasywnym, gdzie zmniejszenie zużycia energii to wręcz obowiązek ze względu na parametr Euco.

Jeśli wybierzesz termostat grzejnikowy wifi to świetnie sprawdzi się on w inteligentnym domu. Zarządzanie temperaturą w Twoim domu z poziomu urządzenia mobilnego to ogromna wygoda, którą szybko docenisz.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przed budową
Formalności do kredytu na budowę domu
Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Przed budową
Formalności do kredytu na budowę domu
Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...