Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🍂  Rozgrzewające rabaty na jesień! -700 zł, -900 zł, -1 000 zł! 🍂

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Grzejniki niskotemperaturowe

Grzejniki niskotemperaturowe przystosowane są do pracy z niższą, nawet poniżej 40 stopni Celsjusza, temperaturą od tej, która jest typowa dla pracy czynnika roboczego. Jaki grzejnik niskotemperaturowy zapewni w Twoim domu komfort termiczny? Sprawdź, który będzie współpracował z pompą ciepła czy podłogówką.

Podczas budowy domu według wybranego projektu należy zdecydować się na określony system ogrzewania. Trzeba nie tylko wygospodarować miejsce na ewentualną kotłownię lub zainstalowanie pieca CO, ale również przemyśleć poprowadzenie całej instalacji grzewczej wraz z grzejnikami.

W celu zmniejszenia zużycia energii, a co za tym idzie, zredukowania kosztów ogrzewania, można zastosować grzejniki niskotemperaturowe. Jak one działają i jakie urządzenia tego rodzaju dostępne są w ofercie?

Grzejniki niskotemperaturowe – czyli jakie?

Grzejniki czy też kaloryfery w mieszkaniach i domach mogą mieć odmienny system pracy. Jeszcze 10-20 lat temu normą były rozwiązania, których dotknięcie w sezonie grzewczym groziło poparzeniem rąk. Jednak czymś zgoła innym są niskotemperaturowe grzejniki – dzięki nowoczesnym standardom w zakresie izolacji termicznej domu są one w stanie przy zachowaniu niższej temperatury wody we wnętrzu kaloryfera skutecznie ogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku. Takie rozwiązanie jest elementem efektywnie działającego systemu ogrzewania – energooszczędnego i przyjaznego środowisku.

Każdy taki grzejnik powinien być zdolny do pracy w niskotemperaturowej instalacji grzewczej, w której czynnik grzewczy, najczęściej woda, ma temperaturę nieprzekraczającą 55 stopni Celsjusza. Gdy woda jest chłodniejsza niż wskazany poziom temperatury, można mówić o jej niskim parametrze.

Cechą charakterystyczną grzejników niskotemperaturowych jest to, że trzeba im zapewnić dużą powierzchnię w domu. Ich pojemność wodna powinna być jednocześnie niewielka. Producenci, konstruując takie grzejniki, dążą do zwiększenia powierzchni, przez którą ciepło rozchodzi się na drodze promieniowania, dzięki czemu możesz uzyskać wyższy komfort cieplny w swoim domu.

Dodatkowo takie urządzenia nie powodują nadmiernej, wymuszonej cyrkulacji powietrza, dlatego nie generują wzbijania się w powietrze kurzu i innych potencjalnych alergenów.

Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają?

Wszystkie grzejniki niskotemperaturowe są przeznaczone do pracy w ramach instalacji o niskim poziomie temperatury czynnika grzewczego. Nowoczesne urządzenia tego typu mają specjalną konstrukcję i nieprzypadkowo dużą powierzchnię wymiany ciepła w odniesieniu do swojej wielkości. Mogą mieć wbudowany wentylator, którego zadaniem jest wygenerowanie cyrkulacji powietrza w przestrzeni grzejnika.

Niska temperatura czynnika grzewczego utrzymywana w instalacji wodnej sprawia, że do wygenerowania odpowiedniej, pożądanej mocy urządzenia powinno ono mieć zdecydowanie większą powierzchnię w porównaniu z grzejnikami pracującymi w instalacjach wysokotemperaturowych.

W rozwiązaniach z niskimi parametrami inaczej szacowana jest moc grzejników temperaturowych. Temperatura zasilania i temperatura powrotu wraz z obliczeniową temperaturą w pomieszczeniu stanowią ważne parametry dla czynnika grzewczego, do którego dopasowywana jest moc grzejnika centralnego ogrzewania. Im mniejsza owa temperatura wody w grzejnikach, tym niższą moc grzewczą będzie miał dany kaloryfer.

Pod względem budowy grzejnik niskotemperaturowy może mieć w swojej obudowie rury na kilku poziomach. Podłączone są one do zasilania i powrotu CO. Oprócz nich we wnętrzu grzejnika znajdują się aluminiowe lamelki, odbierające ciepło z płynącego poziomymi rurami czynnika grzewczego. Powietrze napływa otworami w dolnej części obudowy grzejnika niskotemperaturowego i przepływa między wspomnianymi lamelkami. Nagrzewa się od nich, a następnie przekazywane jest do pomieszczenia za pośrednictwem otworów rozlokowanych w górnej części urządzenia.

Nie jest to jedyny możliwy do zastosowania tryb działania grzejników niskotemperaturowych. Niektóre modele takich kaloryferów wyposażone są w gęsto rozmieszczone żebra. Ożebrowanie jest podobne do tego, które obecne jest w grzejnikach stalowych płytowych. Przednia i tylna płyta jest zasilana ciepłą wodą, przez co można zwiększyć udział promieniowania w oddawaniu ciepła do pomieszczeń mieszkalnych.

Dowiedz się więcej: Rodzaje grzejników – jakie są typy grzejników do domu i jaki wybrać?

Grzejniki niskotemperaturowe – gdzie się sprawdzą?

Grzejniki niskotemperaturowe sprawdzają się w domach, w których stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Żeby uniknąć modyfikowania instalacji grzewczej, można zainstalować w niektórych pomieszczeniach grzejniki niskotemperaturowe.

Wszędzie tam, gdzie nie chcesz instalować ogrzewania podłogowego, możesz zdecydować się na grzejniki niskotemperaturowe, i choć charakteryzują się one dosyć dużą powierzchnią grzania, to umożliwiają wytwarzanie i oddawanie do pomieszczeń mieszkalnych dużej ilości ciepła. Można je wykorzystać nawet w łazience czy w garażu.

Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła – gdzie je zastosować?

Coraz częściej w domach prywatnych zastosowanie znajdują grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła lub w parze z kotłami kondensacyjnymi. Oba te urządzenia najlepiej funkcjonują w instalacjach o niskich parametrach pracy, dla których kluczowa jest temperatura czynnika grzewczego na poziomie maksymalnie 55 stopni, choć zdarza się, że instalacje niskotemperaturowe są zaprojektowane z myślą o niższych parametrach, w granicach 40-45 stopni Celsjusza.

Wszystko dlatego, że im mniejsza będzie różnica między czynnikiem grzewczym występującym w instalacji a powietrzem w pomieszczeniach domowych, tym łatwiej będzie zapewnić komfort cieplny domownikom i gościom.

Przeczytaj: Grzejniki elektryczne – wszystko, co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu prądem!

Grzejniki niskotemperaturowe – jakie warto wybrać?

Jakie grzejniki niskotemperaturowe będą najlepszym wyborem dla Twojego domu? Pod uwagę powinieneś wziąć między innymi to, z czego są one wykonane. Nowoczesne, niskotemperaturowe są wytwarzane z użyciem materiałów charakteryzujących się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. To gwarantuje jego emisję przy niewielkiej różnicy temperatury instalacji i otoczenia.

Na szczególną uwagę zasługują grzejniki niskotemperaturowe z wentylatorem, ponieważ szybciej reagują na wprowadzane przez Ciebie zmiany ustawień. Zestawy wentylatorów w takich kaloryferach powodują, że cyrkulacja powietrza zostaje z miejsca wymuszona i jest przyspieszona. Powietrze krąży wokół grzejnika, przez co w pomieszczeniu szybciej robi się ciepło.

W sprzedaży występują zarówno grzejniki niskotemperaturowe z wentylatorami montowanymi fabrycznie, jak i same wentylatory. Jeśli owe wentylatory są wbudowane w grzejnik niskotemperaturowy, wówczas ma on dodatkowo panel sterujący na obudowie, który umożliwia ustawienie pożądanego trybu pracy.

Włączanie i wyłączanie wentylatorów nie wymaga Twojej ingerencji. Odbywa się to automatycznie, zgodnie z ustawionym trybem pracy i w zależności od aktualnych warunków w pomieszczeniu.

Grzejniki konwektorowe mają mocno rozbudowane elementy konwekcyjne. Pozwalają na zainstalowanie ich w pokojach o dużej przestrzeni. Dla wspomożenia pracy grzejników konwencyjnych niskotemperaturowych w takiej sytuacji warto wybrać model z wentylatorami lub też dokupić takie dodatkowe wyposażenie.

Przy wysokich oknach, biegnących od powierzchni podłogi do nadproży, nie da się zainstalować konwencjonalnego grzejnika, nawet takiego wykorzystującego niską temperaturę. Jeśli nie chcesz wyposażyć takiego pomieszczenia w ogrzewanie podłogowe, możesz wykorzystać grzejniki kanałowe niskotemperaturowe i umieścić ich kratki tuż przy oknie, aby niwelować straty ciepła przez szklaną powierzchnię.

W sprzedaży są grzejniki aluminiowe niskotemperaturowe, a właściwie miedziano-aluminiowe, które mogą współpracować z takimi elementami instalacji grzewczej w domu, jak pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy czy kolektory słoneczne. Przy ogrzewaniu elektrycznym wybór może paść na elementy niskotemperaturowe.

Sprawdź: Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Grzejniki niskotemperaturowe – jak dopasować je do aranżacji?

Grzejniki niskotemperaturowe mogą mieć różną formę, kształt i materiał, z jakiego zostały zbudowane. Wśród wielu propozycji takich urządzeń można znaleźć:

  • grzejniki stalowe płytowe,
  • grzejniki aluminiowe członowe.

Możesz też zdecydować się na rezygnację ze standardowych kaloryferów, rozlokowanych głównie pod oknami w domu mieszkalnym, i wybrać system wodnego ogrzewania podłogowego czy ogrzewania ściennego. Powinieneś jednak wiedzieć, że takie systemy muszą być przystosowane do pracy w instalacji niskotemperaturowej.

Grzejnik ścienny niskotemperaturowy, podobnie jak konwencjonalny kaloryfer, najczęściej produkowany jest w białym kolorze. Takie rozwiązania mogą być dostosowane właściwie do każdej aranżacji w pomieszczeniu. Jeśli jednak zależy Ci, aby kaloryfer był w innym kolorze, możesz zamówić go w barwie z palety RAL. Ich cena jest mniej więcej o 10 proc. wyższa od cen katalogowych niskotemperaturowych grzejników.

Bardzo elegancko wyglądają ziemne grzejniki niskotemperaturowe w kolorze czarnym lub grafitowym, które w salonie czy w gabinecie będą nawiązywać do estetyki glamour czy nowoczesnych aranżacji.

Grzejniki płytowe niskotemperaturowe mogą mieć też różną wielkość, dzięki czemu dostosujesz je do poszczególnych pomieszczeń i do miejsca, w którym planujesz je zamontować, na przykład na ścianie pod oknem. Natomiast do łazienki warto wybrać grzejnik drabinkowy niskotemperaturowy.

Nie przegap: Grzejnik łazienkowy – wszystko co warto wiedzieć przed zakupem grzejnika łazienkowego

Grzejniki niskotemperaturowe – ile kosztują?

Zastanawiasz się, ile kosztuje grzejnik niskotemperaturowy? Cena uzależniona jest od takich parametrów, jak:

  • miejsce podłączenia instalacji – zasilanie boczne, zasilanie dolne, zasilanie w środkowej części;
  • wielkość grzejnika;
  • obecność zaworu termostatycznego czy zestawu wentylatorów;
  • renoma producenta;
  • kolor;
  • sposób wykończenia powierzchni;
  • wyposażenie dodatkowe.

Dlatego oferta cenowa będzie zróżnicowana przy różnych grzejnikach niskotemperaturowych. Cennik uwzględnia ceny od 300 zł wzwyż. Najdroższe grzejniki niskotemperaturowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych – tyle zapłacimy za modele z wbudowanym panelem sterowania i zestawem wentylatorów. Za najlepsze grzejniki niskotemperaturowe niestety musisz zapłacić nieco więcej.

Grzejniki niskotemperaturowe a ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe bardzo często pojawia się w nowo budowanych domach prywatnych. Możliwe jest jednak łączenie podłogówki i grzejników niskotemperaturowych. Dlaczego akurat one są zalecane przy ogrzewaniu podłogowym?

Ponieważ takie ogrzewanie płaszczyznowe wykorzystuje niską temperaturę zasilania, nawet w okolicach 40 stopni Celsjusza. Podłogówka nie może się bardzo nagrzewać, inaczej pokrycie podłogowe ulegnie zniszczeniu.

Standardowe grzejniki nie są w stanie współpracować z ogrzewaniem podłogowym, bo zwykle projektuje się je na wyższą temperaturę czynnika grzewczego w celu uzyskania wysokiej wydajności cieplnej przy możliwie jak najmniejszej powierzchni. Aby można je było wykorzystywać, trzeba by stosować w instalacji zawory mieszające i różnicujące temperaturę obiegów czynnika grzewczego.

Grzejniki niskotemperaturowe nadają się jednak do pracy przy podłogówce, z temperaturą zasilania nawet poniżej 40 stopni Celsjusza, dlatego nie ma konieczności przerabiania instalacji.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie podłogowe elektryczne – miesięczne koszty zużycia i montaż krok po kroku

Grzejniki niskotemperaturowe – zalety i wady

Czy warto zastosować w domu ogrzewanie i grzejniki niskotemperaturowe? Opinie o takim rozwiązaniu są generalnie dobre, ponieważ pozwala ono na ograniczanie zużycia energii, co w dzisiejszych czasach ma coraz większe znaczenie.

Grzejniki niskotemperaturowe są większe i mają większą powierzchnię, co pozwala im spełniać w odpowiedni sposób swoje zadanie z wykorzystaniem niskiej temperatury czynnika grzewczego (wody). Sprawdźmy, jakie zalety i wady ma takie ogrzewanie niskotemperaturowe. 

Zalety  Wady
Obniżenie opłat związanych z eksploatacją instalacji grzewczej Duża powierzchnia grzejników, przez co trzeba przeznaczyć na nie większą ilość przestrzeni
Możliwość stosowania w parze z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi i ogrzewaniem podłogowym, bez modyfikacji instalacji Nieco większy koszt nabycia grzejników niskotemperaturowych
Wysoka trwałość
Energooszczędność
Ekologiczność
Optymalne ogrzewanie dla alergików
Odpowiedni rozkład temperatur dla człowieka
Zdolność do samodzielnej regulacji

Autor artykułu

Podobne artykuły

Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?
23 sierpnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym, aby nadchodzący sezon grzewczy nie okaza...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?
23 sierpnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym, aby nadchodzący sezon grzewczy nie okaza...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...