Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe? Do jakiej instalacji będą pasowały?

Grzejniki niskotemperaturowe

Grzejniki są wymiennikami ciepła, które zapewniają nam właściwą temperaturę w chłodne czy zimne dni. Można wybierać spośród wielu różnych propozycji w tym zakresie, a jedną z opcji są także grzejniki niskotemperaturowe. Czym one są i jak działają? Czy lepiej wybrać grzejniki tradycyjne czy grzejniki niskotemperaturowe? W jakich systemach sprawdzą się najlepiej?

Podczas budowy domu według wybranego projektu należy zdecydować się na określony system ogrzewania. Trzeba nie tylko wygospodarować miejsce na ewentualną kotłownię lub piec CO, lecz także przemyśleć, jak poprowadzona zostanie cała instalacja grzewcza.

Jak ogrzewać dom w najbardziej ekonomiczny sposób? Być może dobrze jest wykorzystać pompę ciepła, która do zasilania potrzebuje tylko niewielkiej dawki energii elektrycznej. Może ona pochodzić z ekologicznych źródeł, np. z fotowoltaiki.

W celu zmniejszenia zużycia energii, a co za tym idzie, zredukowania kosztów ogrzewania, można zastosować grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła. Jak one działają i jakie urządzenia tego rodzaju dostępne są w ofercie? Kiedy w domu czy w innym ogrzewanym budynku sprawdzą się grzejniki niskotemperaturowe?

Grzejniki niskotemperaturowe… czyli jakie?

Grzejniki czy też kaloryfery w mieszkaniach i domach mogą mieć odmienny system pracy. Jeszcze 10-20 lat temu normą były urządzenia, których dotknięcie w sezonie grzewczym groziło poparzeniem rąk. Czymś zgoła innym są jednak niskotemperaturowe grzejniki – dzięki nowoczesnym standardom w zakresie izolacji termicznej domu są one w stanie ogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku przy zachowaniu niższej temperatury wody we wnętrzu kaloryfera.

Takie rozwiązanie jest elementem efektywnie działającego systemu ogrzewania – energooszczędnego i przyjaznego środowisku. Każdy taki grzejnik powinien być zdolny do pracy w niskotemperaturowej instalacji grzewczej, w której czynnik grzewczy, najczęściej woda, ma temperaturę nieprzekraczającą 55 stopni Celsjusza. Gdy woda jest chłodniejsza niż wskazany poziom temperatury, można mówić o jej niskim parametrze.

Cechą charakterystyczną grzejników niskotemperaturowych jest to, że trzeba im zapewnić dużą powierzchnię w domu. Ich pojemność wodna powinna być jednocześnie niewielka. Producenci, konstruując takie grzejniki, dążą do zwiększenia powierzchni, przez którą ciepło rozchodzi się poprzez promieniowanie, dzięki czemu możesz uzyskać wyższy komfort cieplny w swoim domu.

Dodatkowo takie urządzenia nie powodują nadmiernej, wymuszonej cyrkulacji powietrza, chroniąc przed wzbijaniem się w powietrze kurzu i innych potencjalnych alergenów.

Jakie wyróżniamy typy grzejników do ogrzewania domu?

grzejniki niskotemperaturowe

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe?

Nowoczesne urządzenia tego typu mają specjalną konstrukcję i nieprzypadkowo dużą powierzchnię wymiany ciepła w odniesieniu do swojej wielkości. Mogą mieć wbudowany wentylator, którego zadaniem jest wygenerowanie cyrkulacji powietrza w przestrzeni grzejnika.

Pod względem budowy grzejnik niskotemperaturowy może mieć w swojej obudowie rury na kilku poziomach. Podłączone są one do zasilania i powrotu CO. Oprócz nich we wnętrzu grzejnika znajdują się aluminiowe lamelki, odbierające ciepło z czynnika grzewczego płynącego poziomymi rurami.

Powietrze napływa otworami w dolnej części obudowy grzejnika niskotemperaturowego i przemieszcza się między wspomnianymi lamelkami. Nagrzewa się od nich, a następnie przekazywane jest do pomieszczenia za pośrednictwem otworów rozlokowanych w górnej części urządzenia.

Nie jest to jedyny tryb działania grzejników niskotemperaturowych, który można zastosować. Niektóre modele takich kaloryferów wyposażone są w gęsto rozmieszczone żebra. Ożebrowanie jest podobne do tego, które obecne jest w grzejnikach stalowych płytowych. Przednia i tylna płyta jest zasilana ciepłą wodą, dzięki czemu można zwiększyć udział promieniowania w oddawaniu ciepła do pomieszczeń mieszkalnych.

Co wybrać? Grzejniki niskotemperaturowe czy wysokotemperaturowe?

 • Niskotemperaturowe pożądany efekt grzewczy uzyskują przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego i dużej powierzchni oddawania ciepła. W przeciwieństwie do nich wysokotemperaturowe grzejniki wymagają wysokiej temperatury czynnika grzewczego i mogą mieć o wiele mniejszą powierzchnię.
 • Niskotemperaturowe są płaskie, ale zajmują zwykle dużą powierzchnię. Wysokotemperaturowe pozwalają oszczędzić miejsce, ale generują wyższe koszty działania.

Dlatego przy wyborze ekonomicznego rozwiązania lepiej będzie zastosować grzejniki niskotemperaturowe, a zwykłe – tylko tam, gdzie jest to absolutnie wymagane.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła. Czy się sprawdzą?

Do pomp ciepła grzejniki niskotemperaturowe nadają się znakomicie. Wszystko dlatego, że taka pompa najlepiej pracuje właśnie w takim połączeniu. Aby przepływ ciepła z grzejnika niskotemperaturowego przebiegał w takiej sytuacji optymalnie, trzeba go umieścić na ścianie zewnętrznej pod oknem. Dzięki temu będzie podgrzewał chłodne powietrze, które płynie w kierunku wnętrza. Jednocześnie ciepło promieniujące z grzejnika niskotemperaturowego kompensuje promieniowanie chłodnego okna.

Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe są właściwie stworzone do tego, by stosować je z technologią pomp ciepła, choć tak samo dobrze sprawdzą się w parze z kotłami kondensacyjnymi o wysokiej sprawności działania.

Niska temperatura wody – czynnika grzewczego w tego rodzaju urządzeniach – powoduje zwiększenie wydajności pracy pompy przy niższym nakładzie energii. Grzejniki szybko się nagrzewają i wymagają mniejszej objętości wody. Pomieszczenia nagrzewają się w krótszym czasie i dłużej pozostają ciepłe.

Dobrym wyborem są kaloryfery z zakrzywionymi przegrodami przednimi, które ułatwiają uwalnianie gorącego powietrza z trzech miejsc. Pozwalają na szybkie przejście do najcieplejszej części grzejnika.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Grzejniki niskotemperaturowe i ogrzewanie podłogowe. Czemu to dobre połączenie?

Wszędzie tam, gdzie nie chcesz instalować ogrzewania podłogowego, możesz zdecydować się na grzejniki niskotemperaturowe, i choć charakteryzują się one dużą powierzchnią grzania, to umożliwiają wytwarzanie i oddawanie do pomieszczeń mieszkalnych wystarczającej, pożądanej ilości ciepła. Można je wykorzystać nawet w łazience czy w garażu.

Ogrzewanie podłogowe bardzo często pojawia się w nowowybudowanych domach prywatnych. Możliwe jest jednak łączenie podłogówki i grzejników niskotemperaturowych. Dlaczego akurat one są zalecane przy ogrzewaniu podłogowym? Ponieważ takie ogrzewanie płaszczyznowe wykorzystuje niską temperaturę zasilania, nawet w okolicach 40 stopni Celsjusza. Podłogówka nie może się bardzo nagrzewać, inaczej pokrycie podłogowe ulegnie zniszczeniu.

Standardowe grzejniki nie są w stanie współpracować z ogrzewaniem podłogowym, bo zwykle projektuje się je z myślą o wyższej temperaturze czynnika grzewczego, co ma służyć uzyskaniu wysokiej wydajności cieplnej przy możliwie jak najmniejszej powierzchni. Aby można je było wykorzystywać, trzeba by stosować w instalacji zawory mieszające i różnicujące temperaturę obiegów czynnika grzewczego.

Wodne grzejniki niskotemperaturowe nadają się jednak do pracy przy podłogówce, z temperaturą zasilania nawet poniżej 40 stopni Celsjusza, dlatego nie ma konieczności przerabiania instalacji.

Czy grzejniki niskotemperaturowe nadają się też do pieca kondensacyjnego?

Grzejniki niskotemperaturowe znakomicie współpracują z pompą ciepła, ale mogą tak samo dobrze pracować w parze z kotłami kondensacyjnymi. Podobnie jak pompa, nowoczesne kotły kondensacyjne są urządzeniami, które największą efektywność pracy uzyskują przy niskich parametrach, gdy temperatura zasilania jest nie wyższa niż 55 stopni Celsjusza.

Jakie grzejniki dobrać do kondensacyjnego pieca gazowego? Takie, które projektowane są na niższe parametry pracy, nawet 40-45 stopni Celsjusza w czynniku grzewczym.

Zaletą stosowania pieca kondensacyjnego i grzejników niskotemperaturowych jest to, że można lepiej wykorzystywać paliwo poprzez kondensację pary wodnej znajdującej się w spalinach. W ten sposób odzyskiwana jest część wytworzonego ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że aby wystąpiła kondensacja, temperatura wody na powrocie musi mieć mniej niż 55 stopni Celsjusza. Według tego trzeba dobierać odpowiednią wielkość i moc grzejników.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Jaki rodzaj grzejników niskotemperaturowych warto wybrać?

Jakie grzejniki niskotemperaturowe będą najlepszym wyborem dla Twojego domu? Pod uwagę powinieneś wziąć między innymi to, z czego są one wykonane. Nowoczesne, niskotemperaturowe urządzenia są wytwarzane z użyciem materiałów charakteryzujących się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. To gwarantuje jego emisję przy niewielkiej różnicy temperatury instalacji i otoczenia.

W sprzedaży jest wiele grzejników tego rodzaju. Jakie grzejniki niskotemperaturowe wybrać? Możesz się zdecydować na:

 • Grzejniki niskotemperaturowe z wentylatorem – szybciej reagują na wprowadzane przez Ciebie zmiany ustawień. Zestawy wentylatorów w takich kaloryferach powodują, że cyrkulacja powietrza zostaje z miejsca wymuszona, a do tego jest przyspieszona. Powietrze krąży wokół grzejnika, przez co w pomieszczeniu szybciej robi się ciepło. W sprzedaży występują zarówno grzejniki niskotemperaturowe z wentylatorami montowanymi fabrycznie, jak i same wentylatory. 
 • Grzejniki konwektorowe – mają mocno rozbudowane elementy konwekcyjne, przez co mogą być zainstalowanie w pokojach o dużej przestrzeni. Dla wspomożenia pracy grzejników konwencyjnych niskotemperaturowych w takiej sytuacji warto wybrać model z wentylatorami lub też dokupić takie dodatkowe wyposażenie.
 • Grzejniki kanałowe niskotemperaturowe – warto przemyśleć ich zastosowanie, jeśli masz wysokie okna, biegnące od powierzchni podłogi do nadproży, co uniemożliwia zainstalowanie konwencjonalnego grzejnika, nawet niskotemperaturowego. Jeśli nie chcesz stosować w takich pomieszczeniach ogrzewania podłogowego, możesz wykorzystać i umieścić ich kratki tuż przy oknie, aby niwelować straty ciepła przez szklaną powierzchnię.
 • Grzejniki aluminiowe niskotemperaturowe, a właściwie miedziano-aluminiowe – mogą współpracować z takimi elementami instalacji grzewczej w domu, jak pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy czy kolektory słoneczne. Przy ogrzewaniu elektrycznym wybór może paść na elementy niskotemperaturowe.

przymocowany do ściany grzejnik niskotemperaturowy

Ile kosztują grzejniki niskotemperaturowe?

Zastanawiasz się, ile kosztuje grzejnik niskotemperaturowy? Cena uzależniona jest od takich parametrów, jak:

 • miejsce podłączenia instalacji – zasilanie boczne, zasilanie dolne, zasilanie w środkowej części;
 • wielkość grzejnika;
 • obecność zaworu termostatycznego czy zestawu wentylatorów;
 • renoma producenta;
 • kolor;
 • sposób wykończenia powierzchni;
 • wyposażenie dodatkowe.

Dlatego oferta cenowa grzejników niskotemperaturowych jest zróżnicowana. Cennik uwzględnia ceny od 300 zł wzwyż. Tanie grzejniki niskotemperaturowe nie zawsze będą najlepszym wyborem do Twojego domu. Musisz dopasować ich moc do wielkości powierzchni pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć.

Najdroższe grzejniki niskotemperaturowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych – tyle zapłacimy za modele z wbudowanym panelem sterowania i zestawem wentylatorów. Niestety musisz zapłacić nieco więcej za najlepsze grzejniki niskotemperaturowe. Zwykłe są co prawda tańsze, ale droższe w eksploatacji.

Czy montaż ekranu zagrzejnikowego przyniesie duże korzyści?

Grzejniki niskotemperaturowe – zalety i wady

Czy warto zastosować w domu ogrzewanie i grzejniki niskotemperaturowe? Opinie o takim rozwiązaniu są generalnie dobre, ponieważ pozwala ono na ograniczanie zużycia energii, co w dzisiejszych czasach ma coraz większe znaczenie.

Grzejniki niskotemperaturowe są większe i mają większą powierzchnię, dzięki czemu spełniają w odpowiedni sposób swoje zadanie z wykorzystaniem niskiej temperatury czynnika grzewczego (wody). Sprawdźmy, jakie zalety i wady ma takie ogrzewanie niskotemperaturowe. 

Zalety

 Wady

Obniżenie opłat związanych z eksploatacją instalacji grzewczej

Duża powierzchnia grzejników, przez co trzeba przeznaczyć na nie więcej przestrzeni

Możliwość stosowania w parze z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi i ogrzewaniem podłogowym, bez modyfikacji instalacji

Nieco większy koszt nabycia grzejników niskotemperaturowych

Wysoka trwałość

Energooszczędność

Ekologiczność

Optymalne ogrzewanie dla alergików

Odpowiedni rozkład temperatur dla człowieka

Zdolność do samodzielnej regulacji

Grzejniki niskotemperaturowe – jak dopasować je do aranżacji?

Wiesz już, że grzejniki niskotemperaturowe mogą mieć różną formę, kształt i materiał, z jakiego zostały wykonane. Wśród wielu propozycji takich urządzeń można znaleźć:

 • grzejniki stalowe płytowe,
 • grzejniki aluminiowe członowe.

Możesz też zdecydować się na rezygnację ze standardowych kaloryferów, rozlokowanych głównie pod oknami, i wybrać system wodnego ogrzewania podłogowego czy ogrzewania ściennego. Powinieneś jednak wiedzieć, że takie systemy muszą być przystosowane do pracy w instalacji niskotemperaturowej.

Grzejnik ścienny niskotemperaturowy, podobnie jak konwencjonalny kaloryfer, najczęściej produkowany jest w białym kolorze. Takie rozwiązania mogą być dostosowane właściwie do każdej aranżacji w pomieszczeniu. Jeśli jednak zależy Ci, aby kaloryfer był w innej barwie, możesz zamówić go w dowolnym odcieniu z palety RAL. Ich cena jest mniej więcej o 10 proc. wyższa od cen katalogowych modeli.

Bardzo elegancko wyglądają ziemne grzejniki niskotemperaturowe w kolorze czarnym lub grafitowym, które w salonie czy w gabinecie będą nawiązywać do estetyki glamour lub nowoczesnych aranżacji.

Grzejniki płytowe niskotemperaturowe mogą mieć też różną wielkość, dzięki czemu dostosujesz je do poszczególnych pomieszczeń i do miejsca, w którym planujesz je zamontować, na przykład na ścianie pod oknem. Natomiast do łazienki warto wybrać grzejnik drabinkowy niskotemperaturowy.

Stosuj je razem z pompą ciepła i podłogówką czy też w ramach ogrzewania za pośrednictwem kotła kondensacyjnego nowej generacji. Oszczędzaj pieniądze na zasilaniu systemu grzewczego i dbaj o ekologię dzięki stosowaniu niskotemperaturowych grzejników!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Reklama
Zamknij