Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🍂  Rozgrzewające rabaty na jesień! -700 zł, -900 zł, -1 000 zł! 🍂

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Sezon grzewczy — kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Sezon grzewczy

Niższe temperatury za oknem sprawiają, że wiele osób zadaje pytanie, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy. 2021/2022 to przełom, który nie jest pod tym względem wyjątkowy, chociaż ochłodzenie przyszło szybciej niż rok temu. Niekoniecznie jednak oznacza to, że kaloryfery staną się ciepłe wcześniej. Dlaczego? W jaki sposób się przygotować do sezonu grzewczego?

Sezon grzewczy – co to jest? 

Wszelkie instalacje, dzięki którym do wnętrz dociera ciepło, planuje się w momencie, gdy powstają projekty domów i mieszkań. Plany przewidują dokładne rozmieszczenie grzejników lub innych źródeł ciepła oraz usytuowanie kotłowni. Jeżeli natomiast chodzi o sam sezon grzewczy, definicja znajduje się w rozporządzeniu ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. 

Zgodnie z przepisami, okres grzewczy to czas, w którym panujące warunki atmosferyczne uzasadniają konieczność ciągłego dostarczania ciepła do obiektów.

W praktyce nie istnieje żaden konkretny przedział czasowy, w którym grzejniki pracują, a decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego należy do właściciela obiektu, na przykład zarządcy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Sezon grzewczy w Polsce – przepisy prawne

Dawniej obowiązujące regulacje jasno stwierdzały, że sezon grzewczy w Polsce powinien rozpocząć się, gdy przez kilka dni temperatura powietrza na zewnątrz o godzinie 19:00 będzie wynosić mniej niż 12 stopni. Sytuacja jednak zmieniła się i odnoszące się do tematu sezonu grzewczego przepisy prawne, zawarte w rozporządzeniu, wskazują minimalną temperaturę pomieszczeń.

Często zarządcy nieruchomości sugerują się po prostu głosem mieszkańców lub uznaniowo włączają ogrzewanie na początku października – to na podstawie ich decyzji startuje sezon grzewczy. Ustawa czy rozporządzenie nie są więc decydujące.

Dowiedz się więcej: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Sezon grzewczy – jaka temperatura powinna panować?

Wspomniane wyżej rozporządzenie określa warunki termiczne, które mogą posłużyć jako wskazówka do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Jaka temperatura stanowi granicę?

Zależność: sezon grzewczy a temperatura jest jasna. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, kuchni i przedpokoju, a także wnętrz biurowych, termometr nie powinien wskazywać mniej niż 20 stopni Celsjusza. W łazienkach muszą to być przynajmniej 24 stopnie Celsjusza. Można zatem stwierdzić, że to jednak pogoda na zewnątrz decyduje, kiedy wystartuje sezon grzewczytemperatura wnętrz jest przecież jej efektem.

Sezon grzewczy

Sezon grzewczy 2021/2022 – kiedy się zaczyna?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zaczyna się sezon grzewczy w blokach. Najczęściej centralne ogrzewanie włączane jest w październiku, jednak znane są przypadki, kiedy termin ten ulegał przesunięciu w jedną bądź drugą stronę.

Niektóre wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wyznaczają z wyprzedzeniem konkretną datę wskazującą, od kiedy sezon grzewczy ma wystartować. W innych przypadkach zarządca czeka na sygnał od mieszkańców. Jeśli zatem uważasz, że na sezon grzewczy 2021 nadszedł już czas, skontaktuj się z administracją budynku. Jest szansa, że apele przyczynią się do przyspieszenia decyzji.

Do kiedy trwa sezon grzewczy?

Równie niejednoznaczna jest odpowiedź na pytanie, kiedy kończy się sezon grzewczy. Dawniejsze założenia jako finalną datę wskazywały 25 kwietnia, ale obecnie również i ta granica jest ustalana na podstawie warunków atmosferycznych. Nie sposób zatem przewidzieć w kwestii sezonu grzewczego, do kiedy 2021/2022 rok będzie wymagał ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Gdy wysokie temperatury na zewnątrz utrzymują się dłuższy czas, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe decydują się na odcięcie dopływu ciepła – najczęściej taki moment przypada na przełom marca i kwietnia. Jeśli niskie temperatury powrócą, ogrzewanie może zostać włączone ponownie. Warto o tym pamiętać, szczególnie że wiosenna pogoda nie jest do końca przewidywalna.

Sprawdź: Ogrzewanie domu - jak ogrzać dom? Poznaj tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zadbaj o to, by w pełni cieszyć się ciepłem generowanym przez grzejniki. Niezbędne do tego jest ich odpowiednie przygotowanie. Konieczne czynności nie są skomplikowane, jednak te pozorne drobiazgi decydują o późniejszym komforcie termicznym. 

Pamiętaj, aby odpowietrzyć kaloryfery, czyli usunąć nagromadzony w środku gaz. Najczęściej wystarczy odkręcić zawór termostatyczny – administrator wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej informuje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem – lub poluzować odpowiednie pokrętło. Problem zapowietrzonych grzejników pojawia się najczęściej w starszym budownictwie, ale nie oznacza to, że nigdy nie wystąpi w nowoczesnych domach wielorodzinnych.

Zadbaj także o czystość grzejników. Mocno zakurzona i nagrzana powierzchnia zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, co z pewnością negatywnie wpłynie na komfort domowników. Zanieczyszczenia pod wpływem wyższej temperatury zaczynają unosić się i docierać do dróg oddechowych, co będzie nieprzyjemne nie tylko dla alergików.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników?

Sezon grzewczy

Jak sprawdzić, czy kaloryfer jest zapowietrzony?

Trudno nie zauważyć, że grzejnik jest zapowietrzony. Podstawowe objawy, które na to wskazują to:

  • brak grzania, nawet przy maksymalnie odkręconym zaworze,
  • głośne bulgotanie i szumy po odkręceniu termostatu,
  • zimna górna część kaloryfera, podczas gdy dolna jest ciepła – przy prawidłowej pracy powinno być odwrotnie.

Zapowietrzone grzejniki pracują słabiej i nierównomiernie, co skutkuje koniecznością nieustannego działania na pełnych obrotach lub nawet dogrzewania mieszkania w inny sposób. Jak temu zapobiec?

Przeważnie maksymalne odkręcenie termostatu usuwa problem. Większa ilość gorącej wody po prostu wypchnie nagromadzone pęcherzyki powietrza. Regulację można także przeprowadzić za pomocą zaworu odpowietrzającego: automatycznego lub ręcznego.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Sezon grzewczy – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Niezależnie od tego, ile trwa sezon grzewczy, staraj się utrzymywać stałą temperaturę wnętrz, jednocześnie ich nie przegrzewając. Eksperci wskazują, że nie warto skręcać całkowicie termostatu, jeśli mieszkanie jest opuszczane na niedługi czas. Gdy pomieszczenie ostygnie, jego ponowne ogrzanie pochłania znacznie więcej energii. 

Z drugiej strony przesadzanie z wysokością temperatury obniża wilgotność, co z kolei wysusza błony śluzowe i zmniejsza odporność organizmu. Warto zaopatrzyć się w higrometr i nawilżacz powietrza, aby nad tym zapanować.

Ogrzewanie mieszkania będzie bardziej ekonomiczne, jeśli zadbasz o wolną przestrzeń wokół grzejników – wystarczy około 15-20 cm. Taki zabieg zapobiegnie kumulowaniu ciepła, umożliwiając jego swobodne rozprzestrzenianie się. Dbaj także o regularną konserwację. Profesjonalista zweryfikuje stan izolacji wokół rur grzewczych, całego systemu i elementów sterujących, a w razie potrzeby wymieni przestarzałe lub uszkodzone komponenty.

Niezależnie od wszystkich powyższych wskazówek pierwszy sezon grzewczy w nowym domu może być droższy od późniejszych. Duży wpływ na koszty ma stopień wilgotności ścian, który w świeżo oddanych do użytku inwestycjach jest wyższy. Większe zużycie energii może być także efektem przeniesienia przyzwyczajeń z poprzedniego miejsca zamieszkania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
12 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Stan deweloperski
Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego pod klucz
Formalności budowlane
Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?
13 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie obowiązki ma inwestor zastępczy? Czy warto go zatrudnić?

Taras
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
12 września 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?
23 sierpnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym, aby nadchodzący sezon grzewczy nie okaza...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?
23 sierpnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym, aby nadchodzący sezon grzewczy nie okaza...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...