Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?

Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?

Sytuacja na rynku węgla jest trudna, co znajduje odzwierciedlenie także w cenie ekogroszku. Nie dość, że już wcześniej prognozy zapowiadały wzrosty, to dodatkowo zapowiedzi rządowych dofinansowań wcale nie uspokoiły tendencji. Przeciwnie: zainteresowani płacą coraz więcej, a opału zaczyna brakować. Jak sytuacja rozwinie się w najbliższych miesiącach? Ile kosztuje ekogroszek i od czego uzależniona jest wysokość tego wydatku?

Jakie są ceny ekogroszku? Ile kosztuje w 2022 roku?

Ekogroszek, ze względu na swoją wysoką kaloryczność, zawsze postrzegany był jako paliwo ekonomiczne. Nic więc dziwnego, że wiele osób zdecydowało się na piec na ekogroszek jako formę ogrzewania domu. Niestety, od pewnego czasu także i w przypadku ekogroszku cena bije kolejne rekordy.

Ile obecnie wynosi cena ekogroszku? 2022 r. nie jest momentem pierwszych podwyżek. Tego rodzaju tendencję można było zaobserwować już jesienią 2021 r., gdy skokowe wzrosty wynosiły nawet kilkaset złotych w ciągu doby. W połowie 2021 r. tona ekogroszku  kosztowała ok. 800-900 zł, a w grudniu już 1500-1600 zł.

Ile kosztuje ekogroszek? 2022 r. przyniósł niestety dalsze intensywne wzrosty. Wczesną wiosną średnia cena za tonę wynosiła 1900-2000 zł, w maju – 3000 zł, zaś pod koniec lata zapłacić trzeba nawet 4000 zł. Co dalej z ceną ekogroszku będzie się działo? Wiele zależy od działań, jakie podejmą władze, jednak dalsze podwyżki są raczej nieuniknione.

Ile obecnie kosztuje ekogroszek?

Ile na ten moment kosztuje ekogroszek? Cena za tonę w 2022 roku jest uzależniona od kilku czynników, przede wszystkim od typu tego paliwa. Na rynku dostępne są różne warianty ekogroszku o różnej kaloryczności. Warto zwrócić na to uwagę – podobnie jak w sytuacji, gdy kupujesz pellet drzewny czy drewno opałowe – ponieważ parametr decyduje o wydajności, a ewentualne oszczędności mogą okazać się pozorne.

W przypadku ekogroszku luzem cena za tonę w 2022 r. wynosi średnio 3000 zł w przypadku najbardziej wydajnej I klasy czy premium. Teoretycznie klasa II jest tańsza nawet o kilkaset złotych, ale przeważnie niedostępna na rynku. Jeśli pojawia się, momentalnie zostaje wykupiona.

Drugą opcją zakupu są worki. Ile kosztuje ekogroszek workowany? Średnia cena brutto to od 2750 zł za tonę w województwie śląskim do 3500 zł w województwie kujawsko-pomorskim, łódzkim i mazowieckim. Średnia cena ekogroszku workowanego w całej Polsce wynosi nieco powyżej 3000 zł za tonę.

Jakie ogrzewanie jest najlepsze dla domu energooszczędnego?

palący się węgiel

Ile kosztuje najtańszy ekogroszek?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaka jest obecnie najniższa cena węgla ekogroszek. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim taki opał, tańszy o kilkaset złotych za tonę w stosunku do klasy I, gdy tylko pojawia się w ofercie składów, jest momentalnie wyprzedawany. Zainteresowanie nim jest ogromne. W teorii zatem sprawa przedstawia się korzystnie, w praktyce – takiego towaru nie znajdziemy w stałej ofercie.

Można również prześledzić trend, analizując, ile kosztuje ekogroszek prosto z kopalni. Od niedawna Polska Grupa Górnicza prowadzi sklep internetowy, w którym klienci mogą zaopatrzyć się raz do roku w maksymalnie 5 ton opału po cenach obowiązujących w kopalni. Oficjalne informacje przekazane przez PGG wskazują, że zainteresowanie jest tak ogromne, że również i w tym przypadku pojawiły się problemy z dostępnością.

Ile zatem kosztuje ekogroszek z kopalni? Średnia cena to około 1000 złotych za tonę, czyli taniej niż koszt rynkowy, który – uwzględniając w przypadku ekogroszku cenę za worek 25 kg lub tonę – może być nawet trzykrotnie wyższy. Wszystko zależy, rzecz jasna, od konkretnego asortymentu. Ekogroszek luzem to od 852 zł do 865 zł za tonę, zaś ekogroszek w workach to od 1010 do 1175 zł.

Przy zakupie ekogroszku z kopalni do ceny doliczyć trzeba także koszt transportu, którego PGG nie zapewnia. Oczywiście, nie trzeba jechać samemu na miejsce – wystarczy zamówić kuriera. Dopuszczalne jest odebranie kilku zamówień jednocześnie, dlatego warto połączyć siły z sąsiadami.

Na uwagę zasługuje także kwestia pojawiającego się w Polsce ekogroszku importowanego – np. z Kazachstanu, zachodniej Ukrainy oraz Czech. W jego przypadku zapłacić trzeba około 2700-2800 zł za tonę z dostawą w dowolne miejsce w Polsce.

Dopłaty do węgla w 2022 roku. Na czym polega wsparcie od Państwa?

Dlaczego ekogroszek jest taki drogi?

Powodów jest kilka – prześledźmy, co sprawiło, że kwoty na cennikach zaczęły wzrastać.

Wszystko zaczęło się od rządowych zapowiedzi na temat nowych norm jakości paliw. Później co prawda okazało się, że regulacje te nie wejdą w życie, jednak lawina zdążyła już ruszyć. Sytuacji zdecydowanie nie poprawiło embargo na węgiel z Rosji, które Sejm przegłosował 13 kwietnia. To wtedy sprzedawcy zaczęli żądać około 3 000 zł za tonę ekogroszku.

Czy cena ekogroszku spadnie w 2022 roku? Nie należy się na to nastawiać, tym bardziej że koncepcja ceny gwarantowanej sprawiła, że sprzedawcy próbują zarobić jak najwięcej jeszcze przed jej ewentualnym wprowadzeniem. Na drugim biegunie znajdują się klienci obawiający się, że w przyszłości będzie tylko drożej i gromadzący zapasy.

Efekt? Cena ekogroszku w niektórych regionach kraju sięga już 4 000 zł, a chętnych nie brakuje. Nie nastraja to optymistycznie przy rozważaniach, czy ekogroszek będzie tańszy.

Na tym aspekcie mocno skupiają się górnicze związki zawodowe, zdaniem których pieczę nad węglem sprawują w Polsce spekulujący pośrednicy. Wspomniana wyżej Polska Grupa Górnicza sprzedaje przecież ekogroszek w cenie ok. 1 000 zł za tonę, a już po godzinie ceny rynkowe tego samego produktu plasują się na poziomie 3 000 zł.

Tym samym związkowcy uważają, że węgla może być więcej i może być tańszy, jednak trzeba uporządkować handel. W przeciwnym razie jesienią opał będzie dla większości Polaków nieosiągalny, a nieliczni szczęśliwcy zapłacą 4000-5000 zł.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

węgiel na łopacie

Czy możliwe będą dofinansowania do ekogroszku w 2022 roku?

Szansą dla wielu gospodarstw domowych mogą okazać się dopłaty do ekogroszku. 2022 rok to czas, gdy z dodatkowych środków będą mogli skorzystać także ogrzewający domy innym surowcem niż węgiel. Fakt, że regulacjami objęty zostanie również ekogroszek, potwierdza Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Skoro odpowiedź na pytanie, czy będzie dopłata do ekogroszku, brzmi twierdząco, wypada przyjrzeć się szczegółom. Komu przysługuje dopłata do opału? Zgodnie z założeniami, możliwość zakupu w systemie rekompensat będą miały gospodarstwa domowe. Niestety, pojawia się w tym przypadku kilka problemów.

Pierwsza kwestia to dostępność ekogroszku z dopłatą. Gdzie kupić taki opał? Nie wszyscy pośrednicy będą mogli i chcieli przystąpić do państwowego programu. Dotyczy to zwłaszcza punktów dysponujących sporymi zapasami węgla z poprzedniego roku. Drugi problem stanowią same dostawy ekogroszku. Zgodnie z przytoczonymi już wyżej statystykami, embargo na Rosję przełoży się na deficyt nawet 11 milionów ton opału w 2022 roku.

Przedstawiciele rządu uspokajają, że takich braków nie będzie, gdyż nieustannie otwierane są nowe kierunku importu. Niepokój i kontrowersje wzbudza jednak rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o dopuszczeniu odpadów węglowych oraz węgla słabej jakości. Czy rząd nie wypracował innej koncepcji na poradzenie sobie z niską podażą węgla? Tego jeszcze nie wiemy.

Na koniec zachęcamy do przejrzenia naszych domów gotowych - wśród nich znajdzie się też idealny dom modułowy 60 m2!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

REKLAMA
Zamknij