Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎅🏻 Kup projekt, podaruj Wigilię. W podziękowaniu prezent dla Ciebie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Więcej

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dofinansowanie Czyste Powietrze. Ile wynosi dotacja, co obejmuje i kto może się o nią starać?

Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja?

Przymierzasz się do termomodernizacji budynku? Rozważasz wymianę okien, ocieplenie poddasza lub wymianę pieca na nowocześniejszy? W każdym z tych przypadków możesz liczyć na dofinansowanie, a wszystko to za sprawą programu Czyste Powietrze. Aktualnie trwa już kolejny nabór wniosków. Sprawdź, czy masz szansę na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze i na co dokładnie możesz wykorzystać dopłatę.

Zdecydowałeś się na projekt domu energooszczędnego i zastanawiasz się, czy masz szansę na pozyskanie dotacji na inwestycje związane z energooszczędnością? Sprawdź, jakie są założenia programu Czyste Powietrze i czy oferuje on dofinansowanie dla nowych budynków.

Czym jest dofinansowanie Czyste Powietrze?

Czyste Powietrze to ogólnopolski program dopłat do docieplenia domów jednorodzinnych oraz wymiany starych pieców. Jego celem jest walka ze smogiem i zanieczyszczeniami, jakie powodują m.in. nieefektywne stare piece. Ma on wspierać postępowanie proekologiczne.

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze uzyskać można od 2020 roku. W roku 2021 program jest kontynuowany i trwa kolejny nabór wniosków. Program ma przede wszystkim wspierać postępowanie proekologiczne. Dofinansowanie można uzyskać od 2020 roku, jednak w 2022 roku program nadal jest kontynuowany i aktualnie trwa kolejny nabór wniosków.

Dofinansowanie Czyste Powietrze. Kto może się starać o dopłatę?

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze dostępne jest po uprzednim spełnieniu określonych wymagań. O przyznanie wsparcia finansowego mogą ubiegać się osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego oraz nie przekraczają określonego progu dochodowego.

Dofinansowanie z Czystego Powietrza otrzymają obywatele, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych. Osoby o niskich dochodach mogą liczyć na wyższe wsparcie. Z podwyższonej dotacji skorzystają gospodarstwa, w których średni miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 1564 zł lub 2189 zł w przypadku osób samotnych. Na największe wsparcie mogą liczyć ci, których miesięczne zarobki nie przekraczają 1260 zł i 900 zł. 

Dopłaty przyznawane są do docieplenia domów jednorodzinnych lub wymiany starych pieców. Program Czyste Powietrze dla nowych domów nie przewiduje żadnych dopłat.

Na czym polega izolacja termiczna i jak wykonać ją prawidłowo?

Jakie są warunki przyznania środków?

Podstawowy warunek uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze to wymiana starego kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła. Co istotne, powinno ono spełniać ustalone kryteria. Przede wszystkim chodzi o warunki techniczne.

Warto też podkreślić, że wsparcie dotyczy również docieplenia przegród budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji odnawialnych źródeł energii czy montażu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła.

Udział w programie Czyste Powietrze to możliwość pozyskania dotacji lub pożyczki. Wysokość dofinansowania jest zależna od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Pod uwagę brany może być również wiek budynku. 

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można otrzymać na przedsięwzięcia, których koszt wyniósł min. 3 tys. złotych.

Gdzie składamy wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze złożyć można przez rządową stronę gov.pl. W tym celu wystarczy zalogować się na Profil Zaufany, wypełnić wskazany wniosek i podpisać go. Następnie należy dołączyć skany odpowiednich załączników i wraz z nimi wysłać wniosek na skrzynkę odpowiedniego WFOŚiGW.

Inny sposób na złożenie wniosku o dotację z programu Czyste Powietrze to skorzystanie z Portalu Beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Jest to droga nieco dłuższa, ponieważ konieczne będzie zalogowanie się do Portalu, pobranie formularza w formacie PDF, wypełnienie go, a następnie złożenie wniosku online.

Ponadto obowiązkowe jest również wydrukowanie wniosku i złożenie go w odpowiednim WFOŚiGW lub w wybranych gminach (osobiście lub pocztą). Wniosek możesz złożyć do 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji. Należy ją jednak zakończyć do 30 miesięcy od daty złożenia.

Na czym polega audyt energetyczny? Kiedy powinniśmy go przeprowadzić?

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie Czyste Powietrze?

Jak krok po kroku wypełnić wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze? Wniosek składa się z kilku elementów.

 • Część A – Informacje Ogólne;
 • Część B – Informacje o przedsięwzięciu;
 • Część C – Miesięczny średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym;
 • Część D – Finansowanie inwestycji;
 • Część E – Oświadczenia;
 • Część F – Załączniki;
 • Część G – Dodatkowe załączniki.

W części A należy podać dane wnioskodawcy, tj. imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe. W części B zawrzeć musisz zaś szczegółowy opis inwestycji. W tej części powinna znaleźć się również informacja dotycząca rodzaju budynku, numeru księgi wieczystej czy powierzchni całkowitej budynku.

Część C to jedynie wpisanie kwoty, czyli miesięcznego średniego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Musisz także zaznaczyć, skąd uzyskujesz dochód. Kolejna część, czyli D wypełnia się automatycznie na podstawie zawartych wyżej danych.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza?

Wnioski o dofinansowanie Czyste Powietrze należy złożyć przez portal beneficjenta wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwy dla lokalizacji naszej inwestycji lub przez rządowy serwis gov.pl.

mierzenie modelu domu

Na co można wykorzystać środki pozyskane z Czystego Powietrza?

Dopłatę można wykorzystać na szereg inwestycji związanych z termomodernizacją budynku. Zalicza się do nich m.in.:

 • wymiana starego pieca na nowy,
 • wymiana stolarki okiennej,
 • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • zakup i montaż pompy ciepła,
 • zakup i montaż instalacji odzysku ciepła (rekuperator i wentylacja mechaniczna),
 • ocieplenie przegród budynku.

Jakie korzyści niesie ocieplenie fundamentów?

Dofinansowanie Czyste Powietrze Plus. Co zmieniono w programie?

Od 15 maja 2022 roku zostały wprowadzone zmiany w programie Czyste Powietrze i zasadach udzielania dofinansowania. Aktualnie program ten nosi nazwę Czyste Powietrze Plus, a najważniejszą zmianą jest prefinansowanie inwestycji. O co chodzi? Środki wypłacane w ramach programu trafią do wnioskujących o dopłatę jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji w wysokości do 50% planowanych kosztów. Aktualnie jeszcze przed remontem można otrzymać prawie 40 tys. złotych.

Kolejna zmiana to zwiększenie maksymalnej kwoty dotacji aż o 10 tys. złotych. To oznacza, że osoby o najniższych dochodach będą mogli otrzymać nie 69 tys. zł, a 79 tys. zł.

 • Od 2022 roku niemożliwe będzie pozyskanie dotacji na piece węglowe. 31 grudnia 2021 będzie ostatnim dniem, kiedy będzie można rozliczyć piec w ramach Czystego Powietrza.
 • Od lipca 2021 możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Maksymalna kwota dotacji wyniesie 9 tys. złotych w podstawowym poziomie dofinansowania i 12 tysięcy w poziomie podwyższonym.

Jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Dofinansowanie Czyste Powietrze Plus zmienia wysokość świadczenia i limity dotacji

Zmianie uległa również wysokość dofinansowania. Maksymalna dotacja dla podstawowego poziomu w programie Czyste Powietrze Plus wynosi do 47 tys. zł, z kolei dla podwyższonego poziomu – do 79 tys. zł.

Warunkiem skorzystania z programu Czyste Powietrze Plus są progi dochodowe. Z opcji prefinansowania będą mogli skorzystać jedynie ci beneficjenci, którzy kwalifikują się do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Są to właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi:

 • max. 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub też 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • max. 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub też 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – czy warto złożyć wniosek o dopłatę?

Czy ktoś dostał dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze? Jak najbardziej. Dotąd z dotacji skorzystało ponad 470 tysięcy osób. Liczba ta będzie się stale zwiększać, ponieważ przewidziany budżet programu to 103 miliardy złotych.

A czy warto złożyć wniosek o dopłatę? Z pewnością tak, tym bardziej że lista dofinansowanych inwestycji jest całkiem spora, a i kwoty dopłat nie należą do niskich.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Autor artykułu

Podobne artykuły

Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2023 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2023 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

REKLAMA
Zamknij