Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

1 000 zł i więcej🌞 Gorące rabaty na projekty!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja, co obejmuje i kto może się starać?

Dofinansowanie Czyste Powietrze – ile wynosi dotacja?

Przymierzasz się do termomodernizacji budynku? Rozważasz wymianę okien, ocieplenie poddasza lub wymianę pieca na nowocześniejszy? W każdym z tych przypadków możesz liczyć na dofinansowanie. A wszystko za sprawą programu Czyste Powietrze. Aktualnie trwa już kolejny nabór wniosków. Sprawdź, czy masz szansę na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze i na co dokładnie możesz wykorzystać dopłatę.

Zdecydowałeś się na projekt domu energooszczędnego i zastanawiasz się, czy masz szansę na pozyskanie dotacji na inwestycje związane z energooszczędnością? Sprawdź, jakie są założenia programu Czyste Powietrze i czy oferuje on dofinansowanie do nowych budynków.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – co to jest?

Czyste Powietrze to ogólnopolski program dopłat do docieplenia domów jednorodzinnych oraz wymiany starych pieców. Jego celem jest walka ze smogiem i zanieczyszczeniami, jakie powodują m.in. nieefektywne stare piece. Ma on wspierać postępowanie proekologiczne. Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze uzyskać można od 2020 roku. W roku 2021 program jest kontynuowany i trwa kolejny nabór wniosków.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – kto może się starać o dopłatę?

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze dostępne jest po uprzednim spełnieniu określonych wymagań. O przyznanie wsparcia finansowego mogą ubiegać się osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego oraz nie przekraczają określonego progu dochodowego.

Dofinansowanie z Czystego Powietrza otrzymają osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych lub, których miesięczne zarobki nie przekraczają 1400 (w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego) bądź 1960 zł (gdy w gospodarstwie mieszka więcej niż jedna osoba).

Dopłaty przyznawane są do docieplenia domów jednorodzinnych lub wymiany starych pieców. Program Czyste Powietrze dla nowych domów nie przewiduje żadnych dopłat.

Dowiedz się więcej: Program „Moje Ciepło” – kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Dofinansowanie Czyste Powietrze – warunki

Podstawowy warunek uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze to wymiana starego kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła. Co istotne, powinno ono spełniać ustalone kryteria. Przede wszystkim chodzi o warunki techniczne.

Warto zatem wiedzieć, że uzyskanie dopłaty nie będzie możliwe, gdy budynek jest podłączony do sieci gazowej bądź w sytuacji, w której wymienione źródło ciepła musi być całkowicie wyłączone z użytku.

Udział w programie Czyste Powietrze to możliwość pozyskania dotacji lub pożyczki. Wysokość dofinansowania jest zależna od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Pod uwagę brany może być również wiek budynku. 

Ważne!

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można otrzymać na przedsięwzięcia, których koszt wyniósł min. 3 tys. złotych.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – wniosek

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze złożyć można przez rządową stronę gov.pl. W tym celu wystarczy zalogować się na Profil Zaufany, wypełnić wskazany wniosek i podpisać go podpisem zaufanym. Następnie należy dołączyć skany odpowiednich załączników i wraz z nimi wysłać wniosek na skrzynkę odpowiedniego WFOŚiGW.

Inny sposób na złożenie wniosku o dotację z programu Czyste Powietrze, to skorzystanie z Portalu Beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Jest to droga nieco dłuższa, ponieważ konieczne będzie zalogowanie się do Portalu, pobranie formularza w formacie PDF, wypełnienie go, a następnie złożenie wniosku online. Ponadto, obowiązkowe jest również wydrukowanie wniosku i złożenie go w odpowiednim WFOŚiGW lub w wybranych gminach (osobiście lub pocztą).

Warto wiedzieć: Audyt energetyczny - co to jest i na czym polega?

Uwaga!

Wniosek możesz złożyć do 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji. Należy ją jednak zakończyć do 30 miesięcy od daty złożenia.

Wniosek o dofinansowanie Czyste Powietrze – jak wypełnić?

Jak krok po kroku wypełnić wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze? Wniosek składa się z kilku elementów:

 • Część A – Informacje Ogólne
 • Część B – Informacje o przedsięwzięciu
 • Część C – Miesięczny średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym
 • Część D – Finansowanie inwestycji
 • Część E – Oświadczenia
 • Część F – Załączniki
 • Część G – Dodatkowe załączniki

W części A należy podać dane wnioskodawcy, tj. imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe. W części B zawrzeć musisz zaś szczegółowy opis inwestycji. W tej części powinna znaleźć się również informacja dotycząca rodzaju budynku, numeru księgi wieczystej czy powierzchni całkowitej budynku.

Część C to jedynie wpisanie kwoty, czyli miesięcznego średniego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Musisz także zaznaczyć, skąd uzyskujesz dochód. Kolejna część, czyli D wypełnia się automatycznie na podstawie zawartych wyżej danych.

Wniosek o dofinansowanie Czyste Powietrze – gdzie i jak złożyć?

Wnioski o dofinansowanie Czyste Powietrze należy złożyć przez portal beneficjenta wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwy dla lokalizacji naszej inwestycji lub przez rządowy serwis gov.pl

Dofinansowanie Czyste Powietrze – na co można wykorzystać dopłatę?

Dopłatę można wykorzystać na szereg inwestycji związanych z termomodernizacją budynku. Zalicza się do nich m.in.:

 • wymiana starego pieca na nowy,
 • wymiana stolarki okiennej,
 • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • zakup i montaż pompy ciepła,
 • zakup i montaż instalacji odzysku ciepła (rekuperator i wentylacja mechaniczna),
 • ocieplenie przegród budynku.

Przeczytaj też: Czy przydomowe turbiny wiatrowe zastąpią fotowoltaikę?

Dofinansowanie Czyste Powietrze – aktualne zmiany

W maju 2020 zostały wprowadzone zmiany w programie Czyste Powietrze i zasadach udzielania dofinansowania. W większości są one korzystne dla wnioskodawców. Najważniejsze z nich to:

 • uproszczenie wniosków o dofinansowanie,
 • przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni,
 • podpisanie umów z bankami (w ich ramach wnioskodawcy mogą dostać kredyt na prace, które obejmują dopłaty z programu Czyste Powietrze) 
 • rezygnacja z limitu kosztów kwalifikowanych (wcześniej górny próg wynosił 53 tys. zł) - zastąpiono go limitem dotacji,
 • wydłużony czas na realizację prac z 24 do 30 miesięcy,
 • rozbudowano listę materiałów uznawanych za „zielone”,
 • uruchomiono infolinię - pod numerem 22 340 40 80 można uzyskać więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze.
 • Program „Czyste powietrze” został zintegrowany z programem Mój prąd.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – wyższe progi dochodowe

Od 1 lipca 2021 podniesione są progi dochodowe, które pozwalają na złożenie wniosku w ramach programu Czyste Powietrze. Od teraz wynoszą 2189 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1564 zł dla gospodarstw jednoosobowych.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – koniec dotacji na piece węglowe

Od 2022 roku niemożliwe będzie pozyskanie dotacji na piece węglowe. 31 grudnia 2021 będzie ostatnim dniem, kiedy będzie można rozliczyć piec w ramach Czystego Powietrza.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – kotły na pellet o podwyższonym standardzie

Od lipca 2021 możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Maksymalna kwota dotacji wyniesie 9 tys. złotych w podstawowym poziomie dofinansowania i 12 tysięcy w poziomie podwyższonym.

Zobacz też: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Dofinansowanie czyste powietrze – wysokość dofinansowania i limity dotacji

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Ten pierwszy dotyczy osób, których roczne dochody nie przekraczają 100 tys. złotych. Podwyższony poziom dofinansowania przysługuje zaś osobom, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 zł (od 1 lipca 2021 1564 zł) netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł netto (od 1 lipca 2021 2189 zł) w gospodarstwie jednoosobowym.

Dofinansowanie Czyste Powietrze – czy warto złożyć wniosek o dopłatę?

Czy ktoś dostał dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze? Jak najbardziej. Dotąd z dotacji skorzystało ponad 150 tysięcy osób. Liczba ta będzie się stale zwiększać, ponieważ przewidziany budżet programu to 103 miliardy złotych.

A czy warto złożyć wniosek o dopłatę? Z pewnością tak, tym bardziej że lista dofinansowanych inwestycji jest całkiem spora, a i kwoty dopłat nie należą do niskich.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?
Przed budową
Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego
22 czerwca 2022 r. Maciej Kazimierski

Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego

Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?
Przed budową
Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego
22 czerwca 2022 r. Maciej Kazimierski

Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu gotowego

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Bon energetyczny
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest bon energetyczny i na co można go przeznaczyć?

Bon energetyczny to rekompensata od państwa w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. W 2022 roku rachunek za prąd w...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dodatek osłonowy
23 maja 2022 r. Diana Sulyma

Dodatek osłonowy: jak dostać świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Dodatek osłonowy to świadczenie, które wypłacane jest osobom o najniższych do...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program “Ciepłe Mieszkanie”
5 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” to nowe rozwiązanie, w ramach któreg...

Podatki, ulgi i dopłaty
Podatek od sprzedaży działki
21 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile wynosi podatek od sprzedaży działki i kiedy należy go zapłacić?

Podatek od sprzedaży działki należy zapłacić przede wszystkim wtedy, gdy taka...

Podatki, ulgi i dopłaty
Bon energetyczny
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest bon energetyczny i na co można go przeznaczyć?

Bon energetyczny to rekompensata od państwa w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. W 2022 roku rachunek za prąd w...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dodatek osłonowy
23 maja 2022 r. Diana Sulyma

Dodatek osłonowy: jak dostać świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii i ogrzewania?

Dodatek osłonowy to świadczenie, które wypłacane jest osobom o najniższych do...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program “Ciepłe Mieszkanie”
5 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Ogólnopolski program “Ciepłe Mieszkanie” to nowe rozwiązanie, w ramach któreg...

Podatki, ulgi i dopłaty
Podatek od sprzedaży działki
21 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile wynosi podatek od sprzedaży działki i kiedy należy go zapłacić?

Podatek od sprzedaży działki należy zapłacić przede wszystkim wtedy, gdy taka...