Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

📞 Dziś nasze Call Center ma wolne - kup projekt online! 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Krzywa grzewcza – czym jest i jak ją ustawić dla różnych systemów ogrzewania?

Krzywa grzewcza

Krzywa grzewcza umożliwia wypracowanie oszczędności na kosztach ogrzewania. Jej odpowiednie ustawienie umożliwi pracę kotła czy pompy ciepła z czynnikiem grzewczym o właściwej temperaturze, dostosowanej do temperatury na zewnątrz budynku i pożądanej w pomieszczeniach mieszkalnych. Raz wybrana może z czasem ulec zmianie.

Priorytetem przy budowaniu obiektu jednorodzinnego powinno być między innymi zaplanowanie takiego systemu ogrzewania, który zapewni komfort termiczny wszystkim domownikom. Sam projekt domu powinien zakładać ograniczanie strat energii. Najlepiej nadają się do tego proste projekty domów parterowych, o mało skomplikowanej bryle, które łatwiej jest ogrzać.

W razie stosowania kotłów kondensacyjnych w domu lub coraz popularniejszych pomp ciepła istotna jest znajomość pojęcia krzywej grzewczej. Jej właściwe dobranie pozwoli utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku. Czym jest krzywa grzewcza i jaką rolę odgrywa w ogrzewaniu domu?

Krzywa grzewcza – co to jest?

W kontekście optymalizacji systemu grzewczego w domu oraz ograniczania kosztów ponoszonych przez ciebie z tego tytułu możesz usłyszeć o krzywej grzewczej. Co to jest krzywa grzewcza kotła i w jaki sposób należy ją zinterpretować?

Krzywa grzewcza jest graficzną prezentacją zależności pomiędzy temperaturą zasilania instalacji a temperaturą zewnętrzną, panującą na dworze. Określa ona jednocześnie wartość temperatury, do jakiej kocioł grzewczy ma podgrzewać wodę, która z kolei wykorzystywana jest do zasilania instalacji grzewczej przy danej temperaturze panującej na zewnątrz budynku.

Ustawianie parametrów systemu grzewczego z wykorzystaniem owej krzywej nazywane jest inaczej regulacją pogodową, ponieważ jej ustawienie uwarunkowane jest klimatem panującym na zewnątrz budynku oraz dopasowaniem do niego temperatury czynnika grzewczego w instalacji. 

Jak wygląda krzywa grzewcza?

Metodą prezentacji krzywej grzewczej jest wykres, którego oś pozioma reprezentuje temperaturę powietrza zewnętrznego, natomiast oś pionowa – temperaturę instalacji grzewczej w domu. Obliczenie różnicy temperatury zasilania instalacji grzewczej oraz projektowanej temperatury w pomieszczeniu jest kluczowe dla ustalenia krzywej grzewczej.

Wzór na nią jest bardzo prosty, ponieważ wymaga jedynie odjęcia od temperatury instalacji grzewczej projektowanej temperatury w pomieszczeniu, która zwykle wynosi około 20 stopni Celsjusza. Kolejny wzór dotyczy obliczenia różnicy projektowanej temperatury w pomieszczeniu i temperatury zewnętrznej, która powinna być ustalona według strefy klimatycznej, w jakiej znajduje się budynek.

Na koniec oblicza się nachylenie krzywej, czyli stosunek różnic temperatury wody w systemie grzewczym i temperatury projektowanej w domu do różnicy pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Krzywa grzewcza – najważniejsze parametry

Parametry brane pod uwagę przy wyznaczaniu krzywej grzewczej nie obejmują tylko temperatury na zewnątrz budynku, która uzależniona jest sama w sobie od wielu czynników.

Wpływ na krzywą grzewczą mają:

 • potrzeby prezentowane przez domowników w kwestii komfortu termicznego;
 • konstrukcja budynku – ciężar i rodzaj zastosowanych materiałów, zwłaszcza materiałów murowych i izolacyjnych;
 • usytuowanie budynku w konkretnej strefie klimatycznej;
 • moc i sprawność zainstalowanych (lub planowanych) urządzeń grzewczych;
 • stopień izolacji termicznej przegród budynku;
 • rodzaj stosowanej wentylacji w budynku;
 • stopień zautomatyzowania kotła grzewczego oraz podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.

Jeśli chodzi o samą krzywą grzewczą, to ostatecznie jest ona przedstawiana za pomocą dwóch właściwych dla siebie parametrów: nachylenia oraz poziomu.

Krzywa grzewcza a rodzaj systemu grzewczego

Rodzaj zastosowanego systemu grzewczego ma decydujący wpływ na to, jaka krzywa grzewcza powinna zostać dla niego wybrana. Inaczej bowiem funkcjonują np. niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy grzejniki o podobnej charakterystyce, a inaczej ogrzewanie z wykorzystaniem wysokotemperaturowych kaloryferów.

Różnice w temperaturze zasilania systemu grzewczego mają kluczowe znaczenie dla wyboru najlepszej krzywej grzewczej. Fachowiec – instalator systemu ogrzewania – powinien wziąć pod uwagę warunki panujące w domu jednorodzinnym czy innym budynku mieszkalnym oraz dobrać do nich odpowiednie nachylenie krzywej grzewczej

Jaką krzywą grzewczą wybrać dla ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe, płaszczyznowe, jest niskotemperaturowe, co oznacza, że temperatura czynnika roboczego (zwykle wody) w systemie jest dosyć niska, w granicach 40-55 stopni Celsjusza lub mniejszej. To powoduje, że inne kryteria trzeba przyjąć, gdy ustalana jest krzywa grzewcza dla podłogówki.

Jaka krzywa grzewcza powinna być wybrana dla ogrzewania podłogowego? Z racji funkcjonowania podłogówki przy niskich temperaturach zasilania i powrotu wody do systemu krzywa grzewcza podłogówki powinna mieć niskie nachylenie.

Sprawność kotła, zwłaszcza kotła kondensacyjnego, będzie lepsza po obniżeniu temperatury czynnika grzewczego. W odwrotnym przypadku zbyt wysokie temperatury wody mogą skutkować brakiem kondensacji pary ze spalin, przez co sprawność pieca się obniży.

Zatem jaka krzywa grzewcza będzie odpowiednia dla podłogówki? W praktyce powinna mieścić się w przedziale od 0,2 do 0,4.

Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Jaka krzywa grzewcza dla grzejników?

Inaczej niż dla podłogówki dobiera się krzywą grzewczą dla grzejników. Mamy tu do czynienia z sytuacją, w której górna granica temperatury czynnika grzewczego wynosi 60 stopni Celsjusza. Jest więc o wiele wyższa niż w przypadku ogrzewania podłogowego.

Jaka krzywa grzewcza dla grzejników powinna być przyjęta, aby pozwoliła na utrzymanie komfortu termicznego? Jeśli chodzi o nowo wybudowane domy, które spełniają wiele kryteriów z zakresu energooszczędności, są dobrze zaizolowane termicznie i mają niewiele mostków cieplnych, to może przyjąć ona wartości z zakresu 1-1,5.

Jaka krzywa grzewcza dla pompy ciepła?

Przy pompie ciepła krzywa grzewcza musi być właściwie dobrana. Wszystko dlatego, że podwyższenie temperatury wody w instalacji z pompą ciepła spowoduje, że będzie ona działała z mniejszą sprawnością. To z kolei odbije się negatywnie na kosztach ponoszonych na ogrzewanie z wykorzystaniem owej pompy.

Jaka krzywa grzewcza powinna być przy tym dobrana? Musi ona wynikać z zapotrzebowania na ciepło i temperatury na zewnątrz. Krzywa dla pompy ciepła jest ściśle związana z regulatorem wykorzystywanym w parze z takim rodzajem zasilania ogrzewania domowego.

W małych systemach z użyciem pompy ciepła krzywa grzewcza pozwala na odpowiedni dobór parametrów regulatora. Regulator z kolei zapewnia obsługę źródła ciepła oraz obiegów grzewczych. Regulacji podlegają temperatura wody grzewczej w pompie oraz moc grzewcza.

Automatyczna krzywa grzewcza czy manualna?

Manualne, czyli ręczne, ustawianie krzywej grzewczej będzie trudnym zadaniem dla osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Może się okazać, że wybrana krzywa będzie zbyt niska albo będzie miała zbyt duże nachylenie. Odczujesz to od razu w sezonie grzewczym, kiedy w pomieszczeniach mieszkalnych będzie albo za zimno, albo za ciepło – przez cały czas czy też w okresie największych mrozów.

Dobrym pomysłem jest ręczne – dokonywane przez instalatora – ustawienie krzywej grzewczej kotła grzewczego i poszczególnych jego elementów na podstawie zadanej, projektowanej temperatury w pomieszczeniach. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to być może trzeba zastanowić się, czy nie lepsza będzie automatyczna krzywa grzewcza.

Na rynku istnieją już nowoczesne regulatory, które na bieżąco uczą się przebiegu zmian w parametrach systemu ogrzewania, wpływających na kształt czy pozycję krzywej grzewczej na wykresie. Automatyczna krzywa grzewcza to zaawansowany system, który pociąga za sobą dosyć wysokie koszty, a jego działanie opiera się na ciągłym pomiarze temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.

Grzejniki pokojowe – jakie wybrać i jak dopasować je do aranżacji?

Jak ustawić krzywą grzewczą?

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalna, najlepsza krzywa grzewcza. Jak ją ustawić, aby była odpowiednia? Zawsze trzeba ją dobrać do indywidualnych warunków panujących w danym domu. Doboru krzywej grzewczej do systemu grzewczego w pomieszczeniach mieszkalnych dokonuje się za pośrednictwem automatycznych systemów lub ręcznie.

Jeśli chcesz samodzielnie, z wykorzystaniem ręcznej metody, dobrać krzywą grzewczą, powinieneś ustawić jej przesunięcia oraz nachylenia według charakterystyki cieplnej budynku. Dobierasz odpowiednią krzywiznę i jeśli jest to potrzebne, przesuwasz wyznaczoną krzywą grzewczą w górę lub w dół wykresu.

Optymalizując ją, musisz mieć na uwadze, aby:

 • temperatura w pomieszczeniu uznawanym za reprezentatywne oscylowała w granicach 15-25 stopni Celsjusza;
 • proces ten dokonywany był automatycznie;
 • temperatura zewnętrzna musi być niższa niż 10 stopni Celsjusza i przez 60 minut powinna mieć mniej więcej podobną wartość.

Optymalizacja krzywej grzewczej sprowadza się do zmiany kąta jej nachylenia, przez co można uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Powinieneś wiedzieć, że ustawianie krzywej za pierwszym razem może wydawać się trudnym zadaniem, ale z czasem się to zmieni. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie zasady ustawiania możliwie jak najniższej krzywej grzewczej. Ustawienia tego rodzaju pozwolą na uzyskanie komfortu cieplnego w domu.

Pierwszego ustawienia krzywej grzewczej zwykle dokonuje instalator montujący i uruchamiający kocioł w domu wraz z całą automatyką. W jego gestii leży wybór odpowiedniej krzywej grzewczej – posługuje się przy tym swoim doświadczeniem oraz znajomością temperatur projektowych właściwych dla strefy klimatycznej, w której znajduje się dany budynek.

Jeśli okaże się, że przy ustawieniu krzywej grzewczej po pierwszym okresie grzewczym w domu było zimno w okresie największych mrozów albo po prostu zawsze było w nim zimno, trzeba zrewidować poziom nachylenia i wysokość położenia krzywej grzewczej na wykresie. W przypadku odczuwania chłodu, kiedy na zewnątrz było bardzo zimno, powinieneś w kolejnym okresie grzewczym wybrać krzywą o większym nachyleniu, co pozwoli na podniesienie temperatury zasilania instalacji grzewczej na okres mrozów, w pozostałym czasie zmiany te pozostaną jednak kompletnie nieodczuwalne dla Ciebie i domowników.

Natomiast jeśli w sezonie grzewczym miałeś wrażenie, że w Twoim domu jest po prostu za zimno, to przesuń wybraną uprzednio krzywą grzewczą ku górze. Podniesiesz w ten sposób temperaturę we wszystkich pomieszczeniach swojego domu na cały sezon. Musisz jednak wiedzieć przy tym, że podniesienie temperatury w Twoim obiekcie o zaledwie 1 stopień Celsjusza spowoduje wzrost zużycia paliwa czy energii o około 6 proc.

Może się zdarzyć, że po określeniu krzywej grzewczej w domu będzie za ciepło. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy przesunięcie tej krzywej w dół i wybór takiej o mniejszym nachyleniu. Obniży to temperaturę zasilania instalacji w czasie mrozów.

Krzywa grzewcza a zużycie gazu – konsekwencje

Szacuje się, że zmiana krzywej grzewczej i podniesienie choć o jeden stopień temperatury wody w systemie spowoduje wzrost zużycia paliwa nawet o 5-6 proc. Dlatego istnieje ścisły związek pomiędzy ustaloną krzywą grzewczą a zużyciem gazu.

Zmniejszenie temperatury grzania, czyli przesunięcie krzywej na wykresie spowoduje zmniejszenie zużycia paliwa. Dlatego tak ważne jest ustalenie właściwej, nie za wysokiej krzywej grzewczej. Kalkulator krzywej pozwoli na określenie odpowiedniej zależności pomiędzy temperaturą wody w obiegu co a temperaturą zewnętrzną.

Z drugiej strony krzywa grzewcza i spalanie gazu nie są ze sobą aż tak ściśle powiązane. W praktyce samo obniżenie wody w instalacji z kotłem gazowym nie spowoduje znaczącego obniżenia zużycia ciepła. Ilość ciepła, jaką kocioł ma dostarczyć do domu, jest taka sama, bez względu na to, czy woda w instalacji będzie zimniejsza, czy jednak cieplejsza. Przy wodzie zimniejszej przez grzejnik musi przepłynąć więcej ciepła, aby dokładnie tę samą jego ilość dostarczyć do pomieszczenia.

Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Wady i zalety stosowania krzywej grzewczej

Czy rzeczywiście warto posługiwać się krzywą grzewczą podczas ustalania zasad działania systemu grzewczego i ustawiania parametrów funkcjonowania kotłów grzewczych? Krzywa ma wiele zalet, wśród których można wymienić:

 • większą kontrolę nad pracą systemu grzewczego,
 • ograniczanie wysokości temperatury wody w instalacji zasilającej grzejniki lub podłogówkę,
 • wysoką sprawność instalacji grzewczej,
 • możliwość ograniczenia zużycia paliwa przez kocioł.

Samo ustawienie krzywej grzewczej wymaga jednak dużo czasu i dokonywane jest metodą prób i błędów. Oczywiście instalator zawsze dąży do tego, by ustawić optymalną krzywą, ale rzadko kiedy będzie to rzeczywiście od razu możliwe. Najpewniej właściciel domu będzie musiał na podstawie własnych obserwacji i pożądanej temperatury w pomieszczeniach domowych ustawić ją odpowiednio dla jego rodziny.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...