Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Kocioł gazowy – jak wybrać odpowiedni piec gazowy?

Kocioł gazowy – jak wybrać odpowiedni piec gazowy?

Piec gazowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pozwala na ogrzanie mieszkania czy domu, a także wody użytkowej. Jego wybór jednak nie jest prosty. Dostępne są bowiem dwa rodzaje: kocioł gazowy jednofunkcyjny, zasilający jedynie instalację centralnego ogrzewania i piec gazowy dwufunkcyjny, który dzięki wbudowanemu wymiennikowi, przygotowuje dodatkowo ciepłą wodę użytkową. Który kocioł gazowy wybrać? Podpowiadamy!

Wybierając projekt domu z ogrzewaniem gazowym, trzeba z jednej strony skupić się na tym, by był on zgodny z obowiązującymi przepisami, a z drugiej zwrócić uwagę na wygodę użytkowania i koszty całej inwestycji. Może to sprawić spory kłopot komuś, kto styka się z tematem po raz pierwszy. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy kompendium wiedzy o kotłach gazowych. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące pieców gazowych.

Kuchenka gazowa

Piec gazowy – co warto wiedzieć przed kupnem?

Każdy piec gazowy jest inny. Występujące między nimi różnice dotyczą nie tylko ceny. Zauważyć je można również w zakresie parametrów. Jednym z najważniejszych, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest moc kotła. Jeśli będzie ona za duża, to wtedy piec będzie zużywać więcej gazu, a co za tym idzie, spowoduje to znaczny wzrost rachunków.

Duże znaczenie ma również zakres modulacji grzewczej. Jest to przedział mocy kotła, w którym dopasowuje on ilość wytwarzanego ciepła stosownie do zapotrzebowania domu na nie. Im zakres modulacji grzewczej jest większy, tym kocioł lepiej się dopasowuje do zapotrzebowania na ciepło, rzadziej się załączą i zużywa mniej gazu.

Wybierając kocioł, musisz sprawdzić, ile ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) może Ci on dostarczyć i czy ta ilość będzie adekwatna do potrzeb całej Twojej rodziny. Dzięki temu unikniesz konfliktów o to, kto teraz idzie się kąpać, a kto musi poczekać, aż woda się nagrzeje.

Kocioł gazowy – jak działa?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jak działa piec gazowy”, gdyż wszystko zależy od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Wystarczy przeanalizować sposób funkcjonowania kotła kondensacyjnego i tradycyjnego, by dostrzec sporo różnic.

W dużym uproszczeniu można jednak powiedzieć, że kocioł gazowy pobiera paliwo pod postacią gazu ziemnego. Aby mógł on działać sprawnie, gaz musi mieć do niego stały dopływ. Działanie kotłów z otwartą pracą spalania opiera się na nadmuchu powietrza atmosferycznego. W ich przypadku należy zabezpieczyć piec przed wydostaniem się spalin z powrotem do pomieszczenia.

Wytworzona przez kocioł gazowy c.o. energia cieplna rozprowadzana jest do konkretnych źródeł. Tymi źródłami są kaloryfery. Decydując się na model z zasobnikiem, oprócz budynku można dodatkowo ogrzewać wodę użytkową. W praktyce kocioł c.o. gazowy bardzo często jest uzupełnieniem pozyskiwanych m.in. przez pompy ciepła odnawialnych źródeł energii. Kompaktowa budowa pieców na gaz gwarantuje dużą wygodę użytkowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Kocioł gazowy – rodzaje

Pod nazwą piec gazowy kryje się co najmniej kilka różnych typów urządzeń, które można podzielić ze względu na:

  • usytuowanie – kocioł gazowy stojący i kocioł gazowy wiszący,
  • funkcjonalność – kocioł gazowy jednofunkcyjny i kocioł gazowy dwufunkcyjny,
  • budowę komory spalania i związany z tym sposób pobierania powietrza do spalania oraz sposób odprowadzania spalin – kocioł gazowy z otwartą komorą spalania i kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania,
  • sposób działania – kocioł gazowy tradycyjny i kocioł gazowy kondensacyjny.

Piec gazowy stojący

Większość nowoczesnych kotłów gazowych to urządzenia przeznaczone do powieszenia na ścianie. Wyjątkiem są piece ze wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o stosunkowo dużej pojemności.

W praktyce kocioł gazowy stojący to specjalna wersja pieca wiszącego, którego podzespoły umieszczono w dużej obudowie do magazynowania podgrzanej przez niego wody. Ze względu na wielkość i ciężar zbiorników o dużej pojemności (najczęściej przekracza ona 100 litrów) powieszenie ich na ścianie jest zwyczajnie niemożliwe.

Stojący piec gazowy na pierwszy rzut oka może przypominać lodówkę. Dzięki temu, że osprzęt, rury i armatura skryta jest pod obudową, w porównaniu z zestawem złożonym z kotła i dołączonego do niego zasobnika, estetycznie się prezentuje. Sprawdzi się zatem w domu, gdzie zostanie zainstalowany na widoku, a zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest na tyle duże, że kocioł wiszący może okazać się niewystarczający.

Kocioł gazowy wiszący

Na korzyść wiszącego kotła przemawiają przede wszystkim niewielkie rozmiary i stosunkowo niska cena ze względu na to, że cały osprzęt jest montowany wewnątrz niego. Dwufunkcyjny piec gazowy wiszący jest wielkości małej szafki, a jest kompletną kotłownią.

Takie kompaktowe rozwiązanie przeznaczone jest do projektu małego domu lub mieszkania, gdzie zwyczajnie nie ma miejsca na to, by montować tam kocioł stojący. Piec gazowy do powieszenia na ścianę stosuje się również wtedy, gdy jest on pozbawiony zasobnika wody lub zasobnik wody jest na tyle mały, że i obciążenie powodowane przez kocioł i wypełniony wodą zasobnik będzie niewielkie.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Nazwa kocioł gazowy jednofunkcyjny wzięła się stąd, że taki piec ma jedną funkcję ogrzewa wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Da się jednak zwiększyć zakres jego działania, dokupując do niego zasobnik do podgrzewania wody użytkowej. Taki kocioł gazowy z zasobnikiem pomimo tego, że spełnia dwie funkcje, nadal prawidłowo nazywa się piecem jednofunkcyjnym.

W przypadku kotła jednofunkcyjnego kluczowe znaczenie ma moc. Powinna ona zostać dobrana stosownie do zapotrzebowania na ciepło do c.o. Zakładając, że piec będzie współpracować z zasobnikiem, oprócz tego należy wziąć pod uwagę moc potrzebną do ogrzania wody użytkowej. Jeśli chodzi o pojemność, dobiera się ją stosownie do o liczby osób korzystających z wody.

Piec gazowy dwufunkcyjny

Dwufunkcyjny kocioł gazowy od jednofunkcyjnego odróżnia to, że wyposażony jest on w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. W praktyce znaczy to tyle, że nie trzeba kupować i instalować żadnych dodatkowych urządzeń, aby ogrzewał zarówno budynek, jak i wodę użytkową.

Jako inwestora zapewne najbardziej interesują Cię koszty, zatem musisz wiedzieć, że piec dwufunkcyjny gazowy jest tańszy od jednofunkcyjnego, ale to wcale nie znaczy, że lepszy. Nie pozwala bowiem komfortowo korzystać z ciepłej wody, szczególnie w dużych domach.

Wszystko dlatego, że kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu w kranie ciepłej wody. Kiedy kurki są zakręcone, zatrzymana woda stygnie w instalacji, zatem po ich odkręceniu najpierw popłynie ta zimna. Ponadto piec gazowy dwufunkcyjny w porównaniu z jednofunkcyjnym celem przekazania takich samych ilości ciepłą spala dużo większe ilości paliwa.

Kocioł gazowy tradycyjny (niekondensacyjny)

Choć aktualnie większą popularnością cieszy się kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, to na rynku dostępny jest również kocioł tradycyjny (niekondensacyjny). Tak jak każdy inny rodzaj pieca, ogrzewa on budynek oraz wodę użytkową.

Pierwsza różnica występująca między kotłem tradycyjnym a kondensacyjnym to budowa komory spalania. Ten drugi może występować wyłącznie jako kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Jeśli zatem spotkasz kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, będzie to kocioł tradycyjny.

Otwarta lub zamknięta komora spalania opisuje sposób doprowadzenia powietrza do kotła. W przypadku otwartej komory spalania piec pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, a kocioł z zamkniętą komorą może pobierać powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Temperatura spalin w tradycyjnych kotłach jest dość wysoka i wynosi ponad 100°C. Dużym ich minusem jest nieefektywne wykorzystywanie paliwa, co przekłada się na wysokie koszty ogrzewania.

Kocioł gazowy kondensacyjny

Nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny to urządzenie z zamkniętą komorą spalania, wykorzystujące dwa źródła ciepła. Pierwszym jest ciepło wytwarzane podczas spalania gazu. Proces ten zachodzi we wszystkich kotłach gazowych, także tych konwencjonalnych. Drugie z kolei to ciepło pochodzące ze spalin.

Proces pozyskiwania ciepła ze spalin ma miejsce dzięki kondensacji. Kondensacja to schładzanie spalin w wymienniku ciepła do temperatury ok. 30-40°. Na skutek tego dochodzi do skroplenia się pary wodnej, która oddaje instalacji swoje ciepło. Pozwala ono na ogrzanie budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Gazowy kocioł kondensacyjny umożliwia maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej z gazu, gwarantując optymalne jego zużycie. Na rynku dostępny jest model jednofunkcyjny, kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny oraz ze wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

Ogrzewanie domu - jak ogrzać dom?

Kocioł gazowy jedno- czy dwufunkcyjny – różnice

W poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze różnice występujące pomiędzy kotłem gazowym jedno- a dwufunkcyjnym.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Funkcja

Podstawowym jego zadaniem jest ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania.

Ogrzewa dom i przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

Koszt zakupu i montażu

Wyższy koszt zakupu samego kotła gazowego.

Niższy koszt zakupu samego kotła.

Wyższy koszt montażu instalacji wodociągowej.

Mało skomplikowana instalacja, więc niższy koszt montażu instalacji wodociągowej.

Rozbudowa instalacji

Nie ma wbudowanego wymiennika do przygotowania wody użytkowej, dlatego w celu podgrzewania wody trzeba podłączyć zewnętrzny zasobnik ciepłej wody.

Brak konieczności montażu dodatkowej instalacji cyrkulacji ciepłej wody.

Dostęp do ciepłej wody

Dodatkowa instalacja cyrkulacji ciepłej wody i pompy cyrkulacyjnej daje dostęp do ciepłej wody w momencie otwarcia baterii czerpalnej.

Model bez wbudowanego zasobnika nie daje dostępu do ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu.

Ile kosztuje piec gazowy?

Poszczególne parametry podczas zakupu kotła są ważne, ale równie istotna jest jego cena. Piec gazowy może kosztować zarówno 2 tys. zł, jak i 9 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji zależy więc przede wszystkim od typu i modelu wybranego kotła.

Przykładowe ceny popularnych pieców gazowych są następujące:

  • dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania Bongioanni, Kalu Eco 26 – ceny od 3075 zł,
  • dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny wiszący Vaillant ecoTEC plus VCW – ceny od 5598 zł,
  • dwufunkcyjny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania BAXI DuoTEC – ceny od 4612 zł,
  • jednofunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania Termet EcoCondens Gold Plus – ceny od 3799 zł,
  • jednofunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania JunkersCerapur Compact od 3 do 24 kW – ceny od 4785 zł,
  • jednofunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny wiszący Vaillant ecoTEC plus VC – ceny od 8554 zł.

Piec gazowy – sposoby zabezpieczenia

Piec gazowy z zasobnikiem lub bez może mieć różne rodzaje zabezpieczeń. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się:

  • zabezpieczenia przeciwwypływowe,
  • ograniczniki temperatury przepływowe,
  • termostaty graniczne,
  • czujniki temperatury,
  • presostaty,
  • czujniki ciągu kominowego,
  • zawory bezpieczeństwa,
  • detektory tlenków węgla.

Termostat grzejnik

W kwestii bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma zachowanie drożności przewodów, zapewnienie odpowiedniej wentylacji wnętrz, dbałość o stan techniczny pieca czy regularne przeprowadzanie przeglądów.

Wentylacja mechaniczna - czy warto w nią inwestować?

Kotły gazowe – jaka jest ich wydajność?

Wydajność kotła nazywana również dobowym profilem obciążeń określa zużycie wody przez mieszkańców budynku. Parametr ten jest zdefiniowany w kilku wymiarach i oznaczany literami od 3XS do XXL.

Zastosowanie poszczególnych kotłów jest następujące:

  • kotły 3XS, 2XS i XS – przeznaczone do obsługiwania odpowiednio jednej umywalki oraz zlewozmywaków,
  • kocioł S – sprawdzi się w kawalerce, w której znajduje się łazienka z prysznicem,
  • kocioł M – przeznaczony do domu, w którym na co dzień korzysta się z prysznica i sporadycznie z wanny,
  • kocioł L – stosowany w domach, w których codziennie korzysta się z prysznica i wanny,
  • kocioł XL – przeznaczone do domu, w którym mieszka od 4 do 6 osób, które na co dzień biorą prysznic i odbywają kąpiel w wannie więcej niż dwa rady dziennie,
  • kocioł XXL – stosowany w budynkach o największym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, z kilkoma łazienkami z prysznicem i wanną.

W praktyce nie każdy producent deklaruje wydajność. W przypadku braku stosownych oznaczeń wydajność c.w.u. określana jest dla Δt = 30oC, czyli wody podgrzanej o 30oC. Dla parametru L powinna ona wynosić 6-10 l/min, a w profilu XL – co najmniej 10 l/min.

Piec gazowy – jaki wybrać do domu jednorodzinnego?

Decydując się na kocioł gazowy, w pierwszej kolejności ustal interesujący Cię rodzaj. Oszacuj również moc, jakiej potrzebujesz do ogrzania całego domu. Parametr ten jest określony w projekcie domu. Instalacja powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby ogrzać dom przy każdej temperaturze.

Do projektów domów jednorodzinnych zwykle wybiera się moc 15-24 kW w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych albo 17-27 kW dla modeli dwufunkcyjnych. Jeśli piec gazowy ma ogrzewać wodę użytkową, do tego weź pod uwagę zapotrzebowanie na nią.

Dopiero mając przygotowane wszystkie te informacje, przejrzyj oferty sprawdzonych producentów w poszukiwaniu spełniających wymagania urządzeń. Do najpopularniejszych producentów kotłów gazowych należą m.in. Bosch-Junkers, De Dietrich, Buderus czy Immergas.

Jaki piec gazowy do domu wybrać? Do małego domu sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny przepływowy. Dla domu z dwiema łazienkami i dużą liczbą domowników lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym podgrzewaczem pojemnościowym.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Kocioł gazowy – wady i zalety

Zalety

Wady

  • wygoda użytkowania (panel sterujący),
  • możliwość zastosowania dodatkowo ogrzewania podłogowego,
  • brak konieczności rozpalania ognia czy dokładania opału,
  • utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach,
  • konserwacja raz w roku,
  • łatwość zachowania czystości,
  • możliwość montażu nawet w niewielkim pomieszczeniu,
  • wysokie koszty inwestycyjne,
  • wysokie opłaty za ogrzewanie w domach o niskiej izolacji termicznej,
  • konieczność podłączenia izolacji do gazociągu lub montaż zbiornika na działce i połączenie go z domem,
  • konieczność dopełnienia wielu formalności,
  • niekiedy długi czas oczekiwania na pozwolenie na do sieci gazowej.

Piec gazowy do domu – który będzie najbezpieczniejszy?

Jaki kocioł gazowy wybrać do domu jednorodzinnego? Komfortowym i bezpiecznym w eksploatacji rozwiązaniem jest kocioł z zamkniętą komorą spalania. Poprzez zastosowanie szczelnej komory, spalanie gazu jest oddzielone od pomieszczenia.

Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania jedną rurą czerpie niezbędne do pracy palnika powietrze z zewnątrz, a drugą usuwa spaliny. Nie ma zatem ryzyka zatrucia mieszkańców tlenkiem węgla. Mimo wszystko decyzję o tym, jaki kocioł gazowy do domu będzie najlepszy, powinno się podjąć w oparciu o indywidualne potrzeby.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij