Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak właściwie ustawić piec gazowy kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny - jak działa gazowy piec kondensacyjny?

Piec kondensacyjny odznacza się wyższą sprawnością niż jego tradycyjny odpowiednik i dlatego jego stosowanie do ogrzewania domu gazem jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Sprawdź, jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać w zależności od powierzchni domu, od czego zależy jego cena oraz jak należy ustawić na nim temperaturę, by piec kondensacyjny pracował efektywnie i tym samym zapewnił największe oszczędności na rachunkach.

Czy wiesz, że koszty ogrzewania domu pochłaniają nawet ok. 85% opłat za eksploatację budynku? W ich obniżeniu może pomóc termomodernizacja budynku polegająca na prawidłowym ociepleniu ścian, a także wymianie starego źródła ciepła na bardziej wydajne.

Takimi efektywnymi urządzeniami z pewnością są kotły kondensacyjne, których sprawność plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Czym dokładnie jest kocioł kondensacyjny? Sprawdź, na jakiej zasadzie działa.

Co to jest kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny działa na gaz lub olej i został zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej. To ciekawa alternatywa dla pieca elektrycznego i tradycyjnego kotła gazowego. Jak właściwie działa piec kondensacyjny i w jaki sposób pozwala zaoszczędzić energię? Odbywa się to poprzez zamianę kondensacji pary wodnej na ciepło.

Ciepło, które w tradycyjnym piecu jest marnowane, w tym przypadku zostaje odzyskanie z gazów odlotowych, czyli utajonego ciepła parowania. Różnicą między piecem kondensacyjnym a kotłem niekondensacyjnym jest ilość wytwarzanego przez niego ciepła użytkowego oraz fakt, że może osiągnąć ponad 90% efektywności energetycznej.

Czy ogrzewanie gazowe domu jest opłacalne? Oto nasze wyliczenia

ofe-5847238-72377 w-72377

Jak działa piec kondensacyjny?

Najczęściej wybierany rodzaj pieców kondensacyjnych to kotły gazowe kondensacyjne, a więc zasilane gazem ziemnym. Jak działa taki piec kondensacyjny?

W tradycyjnym kotle spaliny w całości emitowane są do atmosfery. Mają one nierzadko temperaturę przekraczającą 300 stopni Celsjusza. Tymczasem kocioł kondensacyjny najpierw odbiera z takich spalin dodatkową ilość ciepła, a dopiero później je wyrzuca do atmosfery.

To odzyskane ciepło jest następnie wykorzystywane do podgrzewania wody zasilającej system ogrzewania oraz wody użytkowej. Właśnie dlatego piece kondensacyjne osiągają znacznie wyższą (przekraczającą 100%) sprawność grzewczą niż ich zwykłe odpowiedniki.

Powyższy proces odzyskiwania ciepła ze spalin zachodzi dzięki kondensacji i dlatego wykorzystujące je piece nazywamy kondensacyjnymi. To od zjawiska kondensacji zależy także to, czy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie. Warto bowiem wiedzieć, że zachodzi tylko w sytuacji, gdy temperatura wody grzewczej płynącej nie przekracza 50°C.

ustawianie pieca kondensacyjnego

Jakie są rodzaje kotłów kondensacyjnych?

Jak już wspomnieliśmy, istnieją dwa podstawowe rodzaje kotłów kondensacyjnych – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Każdy z nich służy do ogrzewania wody grzewczej, jak również ciepłej wody użytkowej. Czym się zatem różnią? Jak działa kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, a jak jednofunkcyjny?

 • Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny (inaczej konwencjonalny) – podgrzewa albo wyłącznie wodę do ogrzewania domu, albo także wodę użytkową, ale w osobnym podgrzewaczu. W tym drugim przypadku konieczny jest zasobnik. Może mieć on różną pojemność i jeśli skończy się w nim podgrzana woda, należy zaczekać, aż piec podgrzeje jej kolejną porcję.
 • Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – podgrzewa on wodę użytkową oraz wodę do ogrzewania z wykorzystaniem tzw. wymiennika płytowego, dzięki czemu nie jest konieczny montaż zasobnika. Woda użytkowa jest tu bowiem podgrzewana za każdym razem na bieżąco, gdy zostaje odkręcony kran.

Planując zakup urządzenia należy przemyśleć, jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać. Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy od jednofunkcyjnego i zajmuje znacznie mniej miejsca.

Warto też wziąć pod uwagę, który kocioł gazowy jest bardziej ekonomiczny – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Jeśli chcemy mieć piec podgrzewający wodę do c.o. i użytkową, bardziej ekonomiczny jest piec dwufunkcyjny. Przy piecu jednofunkcyjnym dochodzi bowiem do większych strat ciepła, ponieważ gdy kocioł przez dłuższy czas nie pracuje, woda w zasobniku stygnie i wymaga ponownego podgrzania.

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe i czy pozwalają na realną oszczędność?

Ile kosztuje piec kondensacyjny?

Dla osób zastanawiających się, jaki piec kondensacyjny wybrać, istotnym kryterium będzie jego cena. Warto więc wiedzieć, że koszt zakupu pieca kondensacyjnego zależy od wielu czynników. Wpływ na cenę ma przede wszystkim rodzaj wybranego kotła, jego rozmiar, a nawet marka.

Zacznijmy od tego, ile kosztuje najprostszy kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny. Jego cena wynosi około 6-7 tys. zł. Jeśli jednak wybierzemy model z zasobnikiem na wodę użytkową, zapłacimy za niego co najmniej 9000 zł. A ile kosztuje piec gazowy dwufunkcyjny? Ceny modeli z niższej półki zaczynają się od około 2800-3000 zł. Za kotły dobrych marek trzeba natomiast zapłacić od 4 do 7 tysięcy złotych.

Choć cena pieca kondensacyjnego jest dość wysoka, jego zakup należy traktować jako inwestycję. Możemy bowiem liczyć na to, że dość szybko się zwróci w niższych rachunkach za ogrzewanie.

Jak dobrać piec kondensacyjny do powierzchni domu?

Nie wiesz jaki kocioł kondensacyjny gazowy wybrać? Przede wszystkim musisz sprawdzić, jaka moc kotła będzie optymalna dla Twojego domu. Zależy ona od zapotrzebowania budynku na ciepło, a więc od powierzchni użytkowej budynku oraz jego izolacji termicznej.

Chcąc obliczyć moc kotła, wystarczy pomnożyć powierzchnię domu przez wysokość pomieszczeń oraz przez wskaźnik powierzchniowy. Ten ostatni wynosi 40 W/m3 dla nowych domów o bardzo dobrej izolacji lub 60 W/m3 dla starszych budynków pozbawionych ocieplenia.

Zgodnie z powyższym wzorem i przy założeniu wysokości pomieszczeń 3 m obliczmy minimalną moc.

 • Jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać do domu o powierzchni 100 m2? Kocioł powinien mieć w tym przypadku moc 12kW.
 • Z kolei, jaki piec gazowy kondensacyjny do domu o powierzchni 120 m2 będzie najlepszy? Jego moc wyliczona według powyższego wzoru powinna wynosić 14,4 kW.

Jak wartości te przedstawiają się dla domów o większej powierzchni?

 • Jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać do domu 150m2? Moc powinna wynosić 18kW. Warto wiedzieć, że typowe modele kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych mają moc 25 kW i przeznaczone są do budynków o powierzchni do 200 m2.
 • Jeśli więc, zadajemy sobie pytanie, jaki piec gazowy kondensacyjny będzie dobry dla domu 200 m2, trzeba wybierać ten, którego moc będzie nie mniejsza niż 24 kW.

Warto wiedzieć, że typowe modele kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych mają moc 25 kW i przeznaczone są do budynków o powierzchni do 200 m2.

kocioł kondensacyjny w kotłowni

Jakie są koszty ogrzewania domu kotłem kondensacyjnym?

Wiele mówi się o energooszczędności kotłów kondensacyjnych. Jak to zatem jest w praktyce? Ile wynoszą przykładowe koszty ogrzewania domu z zastosowaniem pieca kondensacyjnego?

Niestety dość trudno jest wyliczyć precyzyjnie, ile gazu zużywa taki piec. Zależy to bowiem od sprawności kotła, a także trybu jego pracy. Nowoczesne kotły kondensacyjne płynnie dobierają moc podczas swojej pracy w zależności od ustawień oraz warunków pogodowych.

Średnio jednak urządzenia te zużywają od 1,9 do 3 m3 gazu ziemnego w ciągu godziny. Jeśli więc piec będzie pracował przez około 4 godziny każdego dnia, roczne zużycie gazu wyniesie od 2700 do 4300 m3 gazu. Aktualnie średnia cena 1 m3 gazu ziemnego wynosi około 2,6 zł, dlatego roczny rachunek za ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym wyniesie od około 7 do nawet 11 tys. zł..

Warto też wiedzieć, ile prądu zużywa piec kondensacyjny, ponieważ musi go pobierać do prawidłowej pracy. Średnio w ciągu godziny zużywa go 0,2 kWh, a więc stosunkowo niewiele. Przy 4-godzinnej pracy każdego dnia, rocznie zużyje go około 292 kWh, co przełoży się na koszt energii rzędu około 292 zł (przy cenie prądu za 1 kWh = 0,83 zł).

Chcesz poznać dokładne koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 gazem? 

Przy jakiej temperaturze kocioł kondensacyjny ma największą sprawność?

Jednym z istotniejszych pytań jest to, jak ustawić piec gazowy kondensacyjny, by pracował ekonomicznie. Aby to zrobić, warto wiedzieć najpierw, czym jest krzywa grzewcza. Określa ona zależność pomiędzy temperaturą zasilania kotła a temperaturą panującą na zewnątrz. Aby warunki wewnątrz budynku były więc optymalne, trzeba przy pierwszym uruchomieniu pieca gazowego kondensacyjnego ustawić właśnie krzywą grzewczą – jeśli parametr ten nie będzie dobrze ustawiony, konieczna będzie jego korekta.

Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jaka powinna być temperatura na piecu kondensacyjnym, ponieważ zależy to od wielu czynników. Urządzenie to pracuje na niskich temperaturach. Przyjmuje się, że wartości w zakresie 30–50 stopni są najlepsze. Dla domów, w których zainstalowane jest ogrzewanie połogowe, najlepszą temperaturą na piecu gazowym kondensacyjnym będzie 30–40 stopni.

To, na jaką temperaturę ustawić piec gazowy kondensacyjny, zależy bowiem od rodzaju instalacji grzewczej, stopnia izolacji budynku oraz parametrów samego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że im niższa jest temperatura zasilania, tym piec działa sprawniej i mniejsze jest zużycie gazu.

Ponadto kotły kondensacyjne „nie lubią” częstych rozruchów, dlatego lepiej, gdy dłużej pracują, a rzadziej się włączają. Właśnie dlatego tego rodzaju kotły są najlepsze do ogrzewania niskotemperaturowego np. podłogowego.

ofe-5847238-72378 w-72378

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

palący się piec gazowy

Praktyczne porady dotyczące grzania piecem kondensacyjnym

Co jeszcze warto wiedzieć o użytkowania pieca kondensacyjnego? Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej kwestii, co jest pewnym podsumowaniem informacji zawartych w poprzednich akapitach.

 • Czy kocioł kondensacyjny może pracować cały czas?

Za bardziej ekonomiczne uznawane jest stosowanie dłuższych cykli pracy kotła kondensacyjnego niż jego częste uruchamianie.

 • Jakie warunki pracy należy zapewnić aby kocioł gazowy pracował w kondensacji?

Kluczową kwestią jest ustawienie niskiej temperatury wody grzewczej – do maksymalnie 50 stopni. Warto też pamiętać, że na sprawność kondensacji ma wpływ rodzaj palnika. Za najlepsze uważane są palniki modulowane, które umożliwiają dostosowanie dopływu powietrza do ilości gazu przepływającego przez palnik.

 • Jak lepiej grzać kotłem kondensacyjnym całą dobę na niższej temp. czy chwilowo na wyższej?

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest, gdy kocioł pracuje dłużej ze stałą i niższą temperaturą niż jego częste załączanie i szybkie nagrzewanie, a następnie wyłączanie.

 • Czy warto wyłączać piec gazowy na noc?

Zamiast wyłączać piec gazowy na noc, lepiej zastosować czujnik temperatury (regulator pokojowy) i ustawić na nim niższą temperaturę zadaną w ciągu nocy, a wyższą w dzień. Wówczas piec włączy się dopiero rano, gdy faktycznie będzie potrzebny wyższy komfort cieplny.

Serwisowanie i konserwacja pieca gazowego kondensacyjnego

Aby użytkowanie urządzenia grzewcze było w pełni sprawne i działało dobrze, konieczne jest wykonywanie regularnych przeglądów technicznych. Serwisowanie kotła gazowego kondensacyjnego pozwoli uniknąć większych awarii, a także zapewnić mu optymalne warunki pracy.

W czasie procesu spalania może dochodzić do osadzania się substancji stałych, które będą osadzały się na spirali wymiennika. Regularna kontrola wnętrza komory spalania pozwoli uniknąć uszkodzenia poszczególnych części pieca.

Jak wygląda serwis kotła gazowego kondensacyjnego? Osoba nim się zajmująca rozpocznie swoją pracę od demontażu palnika, a następnie wyczyści powierzchnię wymiennika. Serwisant wymieni też uszczelkę przy montażu palnika, a także sprawdzi syfon kotła, czystość filtrów, a także szczelność zespołu gazowego.

Dobrze jest, gdy kontrolę i serwis wykonuje się raz w roku. Działanie takie pozwoli uniknąć powstania poważniejszych awarii. Wezwanie fachowca konieczne jest oczywiście w każdym przypadku, gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości w działaniu kotła.

Oprócz regularnego serwisu ważna jest także konserwacja pieca gazowego kondensacyjnego. Dzięki niej w porę dostrzeżemy nawet najmniejszą usterkę, a także zapewnimy piecowi warunki do osiągnięcia najwyższej wydajności.

Konserwację warto jednak zlecić fachowcom – samodzielna próba zadbania o piec może nie przynieść pożądanych rezultatów. W czasie konserwacji ważne jest wyczyszczenie wszystkich podzespołów kotła, a także sprawdzenie sprawności najważniejszych elementów, takich jak planik.

Czy opłaca się grzać kotłem kondensacyjnym gazowym?

Czy warto kupić piec kondensacyjny c.o.? Urządzenie to ma wiele zalet w porównaniu ze starszymi kotłami. Jak już wspomnieliśmy, ich sprawność jest znacznie wyższa i wynosi ponad 100%. To oczywiście nie jedyne jego zalety. Wśród nich wymienić można również:

 • oszczędność pieniędzy – czy kotły kondensacyjne są oszczędne? Owszem, Twoje rachunki za energię będą niższe dzięki oszczędności energii, jaką generuje piec dzięki kondensacji;
 • programowanie bezprzewodowe – termostat grzejnikowy może być sterowany bezprzewodowo. Jak to działa? Automatycznie wykrywa temperaturę powietrza i zmienia ogrzewanie w razie potrzeby;
 • oszczędność miejsca – kocioł można łatwo schować, ponieważ nie zajmuje zbyt dużo miejsca;
 • mniejszy ślad węglowy – kotły kondensacyjne uważane są za ekologiczne.

Czy kocioł kondensacyjny się opłaca? Tak, ponieważ szacunkowo wymiana pieca starego typu na kondensacyjny pozwala obniżyć rachunki za gaz nawet o 50%. Wysoka cena urządzenia dość szybko może się zatem zwrócić. A ile lat wytrzyma kocioł kondensacyjny? W zależności od klasy i marki pieca, jego trwałość może wynieść od 8 do 20 lat.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij