Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Kocioł kondensacyjny - jak działa gazowy piec kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny - jak działa gazowy piec kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje nową technologię, aby zapewnić komfort cieplny i jednocześnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Jak to możliwe? Nowoczesne kotły kondensacyjne są zwykle co najmniej w 90% energooszczędne, dlatego warto rozważyć ich wybór do Twojego domu!

Czy wiesz, że koszty ogrzewania budynku pochłaniają nawet ok. 85% opłat za eksploatację domu? W ich obniżeniu może pomóc termomodernizacja budynku polegająca na prawidłowym ociepleniu lub dociepleniu ścian, a także wymianie starego źródła ciepła na bardziej wydajne.

Takimi efektywnymi urządzeniami z pewnością są kotły kondensacyjne, których sprawność plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Czym dokładnie jest kocioł kondensacyjny? Sprawdź, na jakiej zasadzie działa.

Kocioł kondensacyjny - czym jest?

Kocioł kondensacyjny działa na gaz lub olej i został zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej. To ciekawa alternatywa dla pieca elektrycznego. Jak właściwie działa piec kondensacyjny i w jaki sposób pozwala zaoszczędzić energię? Odbywa się to poprzez zamianę kondensacji pary wodnej na ciepło.

Co więcej, ciepło które w tradycyjnym piecu jest marnowane, w tym przypadku zostaje odzyskanie z gazów odlotowych, czyli utajonego ciepła parowania. Różnicą między piecem kondensacyjnym a kotłem niekondensacyjnym jest ilość wytwarzanego przez niego ciepła użytkowego oraz fakt, że może osiągnąć ponad 90% efektywności energetycznej.

Jak działa piec kondensacyjny?

W tradycyjnym kotle często uwalniane są spaliny o temperaturze przekraczającej 300 stopni Celsjusza. Kocioł kondensacyjny wykorzystuje większy lub dodatkowy wymiennik ciepła, aby zmniejszyć to ciepło do zaledwie ok. 50 stopni Celsjusza. Ciepło jest następnie ponownie wykorzystywane do podgrzewania wody, zmniejszając zapotrzebowanie na gaz, a tym samym zmniejszając rachunki za energię.

Jak to dokładnie się odbywa? Jak działa kocioł kondensacyjny? Kocioł wykorzystuje gaz lub olej jako paliwa. Gorące powietrze przepływa przez wymiennik ciepła i jest tam utrzymywane tak długo, jak to możliwe, aby podnieść temperaturę. Następnie doprowadza to ciepło do grzejników. Ciepło przepływa również przez wtórny obszar skraplania.

W konsekwencji ciepłe powietrze skrapla się, powodując pojawienie się kropelek lub pary wodnej, które są następnie zbierane i usuwane przez odpływ. Jest to jedna z głównych zalet kotła kondensacyjnego, ponieważ żaden inny kocioł nie ma takiej wydajności. Zasada działania pieca kondensacyjnego jest zatem dość prosta i sprowadza się przede wszystkim do odzyskania większej ilości ciepła, zanim zostanie ono utracone. 

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Kotły kondensacyjne - rodzaje

Istnieją 3 rodzaje kotłów kondensacyjnych. Każdy z nich ma unikalne cechy, które mogą być odpowiednie dla różnych właściwości i wymagań centralnego ogrzewania. Rodzaje kotłów kondensacyjnych obejmują:

  • kotły dwufunkcyjne - wyprodukowane, aby zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę z jednej jednostki. Cechuje je kompaktowy rozmiar, który pozwala zaoszczędzić miejsce. Dostępne są kotły kondensacyjne dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem, które nie wymagają dodatkowych zbiorników, dlatego mogą dostarczać wodę na żądanie. 
  • kotły konwencjonalne - zaprojektowane do dostarczania ciepła i ciepłej wody za pomocą dodatkowego zasobnika zimnej i ciepłej wody. Co istotne, ciepłą wodę można dostarczać do wielu kranów jednocześnie. Kotły konwencjonalne są zazwyczaj wyposażone w elektryczną grzałkę zanurzeniową, aby zapewnić rezerwę w przypadku awarii / utraty dostępu do ciepłej wody;
  • kotły systemowe - produkowany w celu zapewnienia ogrzewania i ciepłej wody za pomocą dodatkowego zasobnika ciepłej wody. W tym przypadku nie jest wymagany zbiornik na zimną wodę.

Kocioł kondensacyjny - gdzie go umieścić?

Zanim zdecydujesz o zakupie kotła kondensacyjnego, musisz przemyśleć, gdzie zamierzasz go umieścić. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ miejsce montażu ma wpływ na parametry pieca kondensacyjnego. Co istotne, nie należy go umieszczać w pomieszczeniach, w których na co dzień domownicy spędzają dużo czasu. Unikać trzeba zatem sypialni czy też pokoju dziennego.

Kocioł kondensacyjny zdecydowanie najczęściej montuje się w łazience lub kuchni. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Wysokość pomieszczenia powinna sięgać powyżej 2 metrów wysokości (niektórzy podają, że min. wysokość to 2,2 m). Kotły z zamkniętą komorą spalania muszą zostać dobrane także pod kątem kubatury pomieszczenia. Dla kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania ta wartość wynosi 6,5m2, a dla kotłów z otwartą komorą spalania ok. 8m3.

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny - czym się różnią?

Zasada działania kotła kondensacyjnego i tradycyjnego jest dość zbliżona. Podstawowa różnica sprowadza się do faktu, że piec kondensacyjny wykorzystuje ciepło za spalanych gazów, a następnie poddaje je recyklingowi.

Przekłada się to na znacznie wyższą energooszczędność, jaką zapewniają kotły kondensacyjne. Jest ona nawet kilkukrotnie wyższa od tej gwarantowanej przez piece tradycyjne.

Ile kosztuje piec kondensacyjny?

Koszt zakupu pieca kondensacyjnego zależy od wielu czynników. Wpływ na cenę ma przede wszystkim rodzaj wybranego kotła, jego rozmiar, a nawet marka. Niemniej, nie będzie ona niska i zazwyczaj cena pieca kondensacyjnego oscyluje w okolicach 6-10 tys. złotych. Zakup należy jednak traktować jako inwestycję. Niższe rachunki za ogrzewanie w krótkim czasie sprawią, że inwestycja się zwróci. 

Sprawdź: Jak ogrzać dom? Tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Kocioł kondensacyjny – koszty ogrzewania domu

Wiele mówi się o energooszczędności kotłów kondensacyjnych. Jak to zatem jest w praktyce? Ile wynoszą przykładowe koszty ogrzewania domu z zastosowaniem pieca kondensacyjnego? Oczywiście wiele zależy od powierzchni, dlatego warto oprzeć się na przykładzie. Załóżmy, że posiadasz dom, którego powierzchnia wynosi 120 m.

Roczne zapotrzebowanie na energię w tym przypadku to ok. 24.000kWh (dotyczy to nieocieplonego budynku). Orientacyjny koszt ogrzewania w przypadku kotła tradycyjnego to nieco powyżej 10 tys. złotych. Jeśli zdecydujesz się na instalację kotła kondensacyjnego, to wysokość opłat spadnie do 5500 złotych w skali roku. To prawie dwa razy mniej!

Kiedy piec kondensacyjny pracuje efektywnie?

Musisz mieć na względzie, że proces kondensacji zachodzi tylko, gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji jest dość niska. W praktyce oznacza to, że nie powinna przekraczać 50°C. W praktyce jednak, praca pieca kondensacyjnego okaże się najbardziej efektywna, a tym samym ekonomiczna, w momencie, gdy pracuje on w zakresie 30-40°C.

Kotły gazowe kondensacyjne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Najczęściej wybierany rodzaj pieców kondensacyjnych, to kotły gazowe kondensacyjne. Co musisz o nich wiedzieć? To urządzenia, które wykorzystują dwa źródła ciepła:

  • ciepło wytwarzane podczas spalania gazu,
  • ciepło znajdujące się w spalinach.

To właśnie dzięki kondensacji przebiega proces odzyskiwania ciepła. Co więcej, kotły gazowe występują w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Każdy z tych rodzajów wykorzystuje się do ogrzewania wody grzewczej, jak również ciepłej wody użytkowej. Sprawność kotłów gazowych kondensacyjnych można zwiększyć, gdy zostaną zamontowane jako jeden z elementów systemu razem z urządzeniami wykorzystującymi źródła odnawialne, czyli chociażby pompy ciepła lub kolektory słoneczne.

Jak ustawić piec gazowy kondensacyjny?

Piec kondensacyjny gazowy także wymaga ustawienia konkretnej temperatury. Ma to duże znaczenie dla jego efektywnego działania. Jak ustawić kocioł kondensacyjny, aby działał optymalnie? Kluczowa temperatura to ok. 70 °C w przypadku centralnego ogrzewania i ok. 60° C dla ciepła wody. 

Jaki kocioł kondensacyjny gazowy wybrać?

Nie wiesz jaki kocioł kondensacyjny gazowy wybrać? Twoje wątpliwości mogą dotyczyć głównie rozmiaru, która przekłada się na moc. Większość kotłów dostępna jest bowiem w przynajmniej kilku rozmiarach. Jak ustalić, który okaże się odpowiedni do Twojego domu? Nie jest to takie trudne, musisz jedynie sprawdzić, jaka moc będzie optymalna dla Twojego domu.

Zależy to przede wszystkim od liczby grzejników w budynku oraz liczby łazienek. Najleszy kocioł kondesacyjny, zakładając, że Twój dom składa się z ok. 2 sypialni, 1 łazienki i mniej więcej 10 grzejników, ma moc na poziomie 24-27kW.

Nie przegap: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Kocioł kondensacyjny gazowy - dlaczego się opłaca?

Kocioł kondensacyjny ma wiele zalet w porównaniu ze starszymi kotłami. Jak już szczegółowo wspomnieliśmy, współczynnik efektywności energetycznej jest znacznie wyższy i wynosi ponad 90%. To oczywiście nie jedyne jego zalety. Wśród nich wymienić można również:

  • oszczędność pieniędzy - Twoje rachunki za energię będą niższe dzięki oszczędności energii i ciepła oraz recyklingowi;
  • programowanie bezprzewodowe - termostat grzejnikowy może być sterowany bezprzewodowo . Jak to działa? Automatycznie wykrywa temperaturę powietrza i zmienia ogrzewanie w razie potrzeby;
  • oszczędność miejsca - kocioł można łatwo schować, ponieważ nie zajmuje zbyt dużo miejsca;
  • mniejszy ślad węglowy - kotły kondensacyjne uważane są za ekologiczne.

Czy kocioł kondensacyjny się opłaca? Szacunki ukazujące obniżkę wysokości rachunków za prąd mówią same za siebie. Jeśli zdecydujesz się na piec gazowy kondensacyjny możesz je zmniejszyć nawet o połowę! Korzyści z jego zastosowania jest zatem całe mnóstwo. Nic więc dziwnego, że opinie dot. pieca gazowego kondensacyjnego są tak pozytywne!

To może Cię zainteresować: Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu? Wybierz kompleksowy system ociepleń!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kuchnia
Płytki do kuchni
Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?
Ściany, sufity, tynki
Fugowanie płytek – jak to zrobić prawidłowo?
Kuchnia
Płytki do kuchni
Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?
Ściany, sufity, tynki
Fugowanie płytek – jak to zrobić prawidłowo?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...