Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak właściwie ustawić piec gazowy kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny - jak działa gazowy piec kondensacyjny?

Piec kondensacyjny odznacza się wyższą sprawnością niż jego tradycyjny odpowiednik i dlatego jego stosowanie do ogrzewania domu gazem jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Sprawdź, jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać w zależności od powierzchni domu, od czego zależy jego cena oraz jak należy ustawić na nim temperaturę, by piec kondensacyjny pracował efektywnie i tym samym zapewnił największe oszczędności na rachunkach.

Czy wiesz, że koszty ogrzewania domu pochłaniają nawet ok. 85% opłat za eksploatację budynku? W ich obniżeniu może pomóc termomodernizacja budynku polegająca na prawidłowym ociepleniu ścian, a także wymianie starego źródła ciepła na bardziej wydajne.

Takimi efektywnymi urządzeniami z pewnością są kotły kondensacyjne, których sprawność plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Czym dokładnie jest kocioł kondensacyjny? Sprawdź, na jakiej zasadzie działa.

Co to jest kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny działa na gaz lub olej i został zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej. To ciekawa alternatywa dla pieca elektrycznego i tradycyjnego kotła gazowego. Jak właściwie działa piec kondensacyjny i w jaki sposób pozwala zaoszczędzić energię? Odbywa się to poprzez zamianę kondensacji pary wodnej na ciepło.

Ciepło, które w tradycyjnym piecu jest marnowane, w tym przypadku zostaje odzyskanie z gazów odlotowych, czyli utajonego ciepła parowania. Różnicą między piecem kondensacyjnym a kotłem niekondensacyjnym jest ilość wytwarzanego przez niego ciepła użytkowego oraz fakt, że może osiągnąć ponad 90% efektywności energetycznej.

Czy ogrzewanie gazowe domu jest opłacalne? Oto nasze wyliczenia

ofe-5847238-72377 w-72377

Jak działa piec kondensacyjny?

Najczęściej wybierany rodzaj pieców kondensacyjnych to kotły gazowe kondensacyjne, a więc zasilane gazem ziemnym. Jak działa taki piec kondensacyjny?

W tradycyjnym kotle spaliny w całości emitowane są do atmosfery. Mają one nierzadko temperaturę przekraczającą 300 stopni Celsjusza. Tymczasem kocioł kondensacyjny najpierw odbiera z takich spalin dodatkową ilość ciepła, a dopiero później je wyrzuca do atmosfery.

To odzyskane ciepło jest następnie wykorzystywane do podgrzewania wody zasilającej system ogrzewania oraz wody użytkowej. Właśnie dlatego piece kondensacyjne osiągają znacznie wyższą (przekraczającą 100%) sprawność grzewczą niż ich zwykłe odpowiedniki.

Powyższy proces odzyskiwania ciepła ze spalin zachodzi dzięki kondensacji i dlatego wykorzystujące je piece nazywamy kondensacyjnymi. To od zjawiska kondensacji zależy także to, czy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie. Warto bowiem wiedzieć, że zachodzi tylko w sytuacji, gdy temperatura wody grzewczej płynącej nie przekracza 50°C.

ustawianie pieca kondensacyjnego

Jakie są rodzaje kotłów kondensacyjnych?

Jak już wspomnieliśmy, istnieją dwa podstawowe rodzaje kotłów kondensacyjnych – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Każdy z nich służy do ogrzewania wody grzewczej, jak również ciepłej wody użytkowej. Czym się zatem różnią? Jak działa kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, a jak jednofunkcyjny?

 • Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny (inaczej konwencjonalny) – podgrzewa albo wyłącznie wodę do ogrzewania domu, albo także wodę użytkową, ale w osobnym podgrzewaczu. W tym drugim przypadku konieczny jest zasobnik. Może mieć on różną pojemność i jeśli skończy się w nim podgrzana woda, należy zaczekać, aż piec podgrzeje jej kolejną porcję.
 • Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – podgrzewa on wodę użytkową oraz wodę do ogrzewania z wykorzystaniem tzw. wymiennika płytowego, dzięki czemu nie jest konieczny montaż zasobnika. Woda użytkowa jest tu bowiem podgrzewana za każdym razem na bieżąco, gdy zostaje odkręcony kran.

Planując zakup urządzenia należy przemyśleć, jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać. Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy od jednofunkcyjnego i zajmuje znacznie mniej miejsca.

Warto też wziąć pod uwagę, który kocioł gazowy jest bardziej ekonomiczny – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Jeśli chcemy mieć piec podgrzewający wodę do c.o. i użytkową, bardziej ekonomiczny jest piec dwufunkcyjny. Przy piecu jednofunkcyjnym dochodzi bowiem do większych strat ciepła, ponieważ gdy kocioł przez dłuższy czas nie pracuje, woda w zasobniku stygnie i wymaga ponownego podgrzania.

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe i czy pozwalają na realną oszczędność?

Ile kosztuje piec kondensacyjny?

Dla osób zastanawiających się, jaki piec kondensacyjny wybrać, istotnym kryterium będzie jego cena. Warto więc wiedzieć, że koszt zakupu pieca kondensacyjnego zależy od wielu czynników. Wpływ na cenę ma przede wszystkim rodzaj wybranego kotła, jego rozmiar, a nawet marka.

Zacznijmy od tego, ile kosztuje najprostszy kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny. Jego cena wynosi około 6-7 tys. zł. Jeśli jednak wybierzemy model z zasobnikiem na wodę użytkową, zapłacimy za niego co najmniej 9000 zł. A ile kosztuje piec gazowy dwufunkcyjny? Ceny modeli z niższej półki zaczynają się od około 2800-3000 zł. Za kotły dobrych marek trzeba natomiast zapłacić od 4 do 7 tysięcy złotych.

Choć cena pieca kondensacyjnego jest dość wysoka, jego zakup należy traktować jako inwestycję. Możemy bowiem liczyć na to, że dość szybko się zwróci w niższych rachunkach za ogrzewanie.

Jak dobrać piec kondensacyjny do powierzchni domu?

Nie wiesz jaki kocioł kondensacyjny gazowy wybrać? Przede wszystkim musisz sprawdzić, jaka moc kotła będzie optymalna dla Twojego domu. Zależy ona od zapotrzebowania budynku na ciepło, a więc od powierzchni użytkowej budynku oraz jego izolacji termicznej.

Chcąc obliczyć moc kotła, wystarczy pomnożyć powierzchnię domu przez wysokość pomieszczeń oraz przez wskaźnik powierzchniowy. Ten ostatni wynosi 40 W/m3 dla nowych domów o bardzo dobrej izolacji lub 60 W/m3 dla starszych budynków pozbawionych ocieplenia.

Zgodnie z powyższym wzorem i przy założeniu wysokości pomieszczeń 3 m obliczmy, jaki piec gazowy kondensacyjny wybrać do domu nowego o powierzchni:

 • 70 m2 – 8400 W, czyli 8,4 kW
 • 100 m2 - 12000 W, czyli 12 kW,
 • 120 m2 – 14400 W, czyli 14,4 kW,
 • 150 m2 – 18000 W, czyli 18 kW,
 • 200 m2 – 24000 W, czyli 24 kW.

Warto wiedzieć, że typowe modele kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych mają moc 25 kW i przeznaczone są do budynków o powierzchni do 200 m2.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

kocioł kondensacyjny w kotłowni

Jakie są koszty ogrzewania domu kotłem kondensacyjnym?

Wiele mówi się o energooszczędności kotłów kondensacyjnych. Jak to zatem jest w praktyce? Ile wynoszą przykładowe koszty ogrzewania domu z zastosowaniem pieca kondensacyjnego?

Niestety dość trudno jest wyliczyć precyzyjnie, ile gazu zużywa taki piec. Zależy to bowiem od sprawności kotła, a także trybu jego pracy. Nowoczesne kotły kondensacyjne płynnie dobierają moc podczas swojej pracy w zależności od ustawień oraz warunków pogodowych.

Średnio jednak urządzenia te zużywają od 1,9 do 3 m3 gazu ziemnego w ciągu godziny. Jeśli więc piec będzie pracował przez około 4 godziny każdego dnia, roczne zużycie gazu wyniesie od 2700 do 4300 m3 gazu. Aktualnie średnia cena 1 m3 gazu ziemnego wynosi około 2 zł, dlatego roczny rachunek za ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym wyniesie od 5400 zł do 8600 zł.

Warto też wiedzieć, ile prądu zużywa piec kondensacyjny, ponieważ musi go pobierać do prawidłowej pracy. Średnio w ciągu godziny zużywa go 0,2 kWh, a więc stosunkowo niewiele. Przy 4-godzinnej pracy każdego dnia, rocznie zużyje go około 292 kWh, co przełoży się na koszt energii rzędu około 192 zł (przy cenie prądu za 1 kWh = 0,66 zł).

Chcesz poznać dokładne koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 gazem? 

Przy jakiej temperaturze kocioł kondensacyjny ma największą sprawność?

Jak grzać kotłem kondensacyjnym, by nie płacić dużo za rachunki? Wiemy już, kiedy kocioł kondensacyjny ma największą sprawność – gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji jest dość niska. W praktyce najlepiej, gdy wynosi ona około 30-40 stopni.

Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jaka powinna być temperatura na piecu kondensacyjnym, ponieważ zależy to od wielu czynników.

To, na jaką temperaturę ustawić piec gazowy kondensacyjny, zależy bowiem od rodzaju instalacji grzewczej, stopnia izolacji budynku oraz parametrów samego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że im niższa jest temperatura zasilania, tym piec działa sprawniej i mniejsze jest zużycie gazu.

Ponadto kotły kondensacyjne „nie lubią” częstych rozruchów, dlatego lepiej, gdy dłużej pracują, a rzadziej się włączają. Właśnie dlatego tego rodzaju kotły są najlepsze do ogrzewania niskotemperaturowego np. podłogowego.

ofe-5847238-72378 w-72378

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

palący się piec gazowy

Praktyczne porady dotyczące grzania piecem kondensacyjnym

Co jeszcze warto wiedzieć o użytkowania pieca kondensacyjnego? Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej kwestii, co jest pewnym podsumowaniem informacji zawartych w poprzednich akapitach.

 • Czy kocioł kondensacyjny może pracować cały czas?

Za bardziej ekonomiczne uznawane jest stosowanie dłuższych cykli pracy kotła kondensacyjnego niż jego częste uruchamianie.

 • Jakie warunki pracy należy zapewnić aby kocioł gazowy pracował w kondensacji?

Kluczową kwestią jest ustawienie niskiej temperatury wody grzewczej – do maksymalnie 50 stopni. Warto też pamiętać, że na sprawność kondensacji ma wpływ rodzaj palnika. Za najlepsze uważane są palniki modulowane, które umożliwiają dostosowanie dopływu powietrza do ilości gazu przepływającego przez palnik.

 • Jak lepiej grzać kotłem kondensacyjnym całą dobę na niższej temp. czy chwilowo na wyższej?

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest, gdy kocioł pracuje dłużej ze stałą i niższą temperaturą niż jego częste załączanie i szybkie nagrzewanie, a następnie wyłączanie.

 • Czy warto wyłączać piec gazowy na noc?

Zamiast wyłączać piec gazowy na noc, lepiej zastosować czujnik temperatury (regulator pokojowy) i ustawić na nim niższą temperaturę zadaną w ciągu nocy, a wyższą w dzień. Wówczas piec włączy się dopiero rano, gdy faktycznie będzie potrzebny wyższy komfort cieplny.

Czy opłaca się grzać kotłem kondensacyjnym gazowym?

Czy warto kupić piec kondensacyjny c.o.? Urządzenie to ma wiele zalet w porównaniu ze starszymi kotłami. Jak już wspomnieliśmy, ich sprawność jest znacznie wyższa i wynosi ponad 100%. To oczywiście nie jedyne jego zalety. Wśród nich wymienić można również:

 • oszczędność pieniędzy – czy kotły kondensacyjne są oszczędne? Owszem, Twoje rachunki za energię będą niższe dzięki oszczędności energii, jaką generuje piec dzięki kondensacji;
 • programowanie bezprzewodowe – termostat grzejnikowy może być sterowany bezprzewodowo. Jak to działa? Automatycznie wykrywa temperaturę powietrza i zmienia ogrzewanie w razie potrzeby;
 • oszczędność miejsca – kocioł można łatwo schować, ponieważ nie zajmuje zbyt dużo miejsca;
 • mniejszy ślad węglowy – kotły kondensacyjne uważane są za ekologiczne.

Czy kocioł kondensacyjny się opłaca? Tak, ponieważ szacunkowo wymiana pieca starego typu na kondensacyjny pozwala obniżyć rachunki za gaz nawet o 50%. Wysoka cena urządzenia dość szybko może się zatem zwrócić. A ile lat wytrzyma kocioł kondensacyjny? W zależności od klasy i marki pieca, jego trwałość może wynieść od 8 do 20 lat.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?
Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu
25.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu

Już przy wyborze projektu przyszłego domu wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jak najlepiej go ogrzać. Ta kwestia bardz...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu
25.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu

Już przy wyborze projektu przyszłego domu wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jak najlepiej go ogrzać. Ta kwestia bardz...

REKLAMA
Zamknij