Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Piec na pellet – jak wybrać dobry kocioł na pellet?

Piec na pellet

Piec na pellet to jeden z kilku sposobów na ekologiczne ogrzanie domu. Jeśli zastanawiasz się, czy kocioł na bezpieczne dla środowiska paliwo to dobre rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z jego zaletami oraz wadami.

Piec na pellet — czym jest?

Urządzenia te z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego. Piece CO na pellet to kotły nie tylko nieszkodliwe dla środowiska, ale też ekologiczne i tanie w eksploatacji. Na czym polega ich fenomen?

Kocioł na pellet to piec, który spala sprasowane drewno lub biomasę, występującą w postaci pelletu, czyli specjalnego granulatu. Dzięki wielu udogodnieniom piec z podajnikiem na pellet jest w stanie wytwarzać stały płomień, który nie wymaga żadnych fizycznych regulacji.

Dodatkowo kotły te wyjątkowo chętnie stosowane są również w magazynach oraz lokalach usługowych, ponieważ doskonale obniżają koszty ogrzewania.

Ile kosztuje gaz ziemny w 2022 roku? Cena gazu w Polsce na 2022 rok

Piec na pellet — cena

Ile kosztują dobre kotły na pellet? Finalny koszt w wielu przypadkach zależy nie tylko od producenta urządzenia, ale też jakości wyposażenia, mocy kotła oraz jego wymiarów. Tani piec na pellet z pewnością będzie kosztować mniej niż 10 tys. złotych, natomiast ekologiczny kocioł przeznaczony do ogrzewania budynków przemysłowych, hal czy szkół może kosztować prawie 30 tys. złotych. Cena pieca CO na pellet o mocy 12 kW wyniesie ok. 12 tys. złotych. 

Piec na pellet — rodzaje kotłów na pellet

Najchętniej wybierane przez inwestorów kotły ekologiczne, to zdecydowanie piece na pellet z podajnikami automatycznymi. Na rynku możemy jednak znaleźć wiele innych rodzajów pieców.

Wybierając odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego moc. Do ogrzania niewielkiego domu (do 150 m2), idealnie sprawdzi się piec na pellet 10 kW, natomiast przy większych obiektach, warto postawić na mocniejszy kocioł i wybrać np. piec na pellet 20 kW.

Przyjmuje się, że 1 kW jest w stanie ogrzać 15 m2 powierzchni. Łatwo więc samodzielnie obliczyć, jaki piec będzie nam potrzebny.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj opału. W zależności od wybranego modelu, kotły na pellet mogą być opalane dodatkowo np. zwykłym drewnem. Jak w przypadku każdego urządzenia, tutaj również warto zwrócić uwagę na nowoczesną technologię i wybrać piec, którego obsługa nie będzie sprawiała nam żadnych kłopotów.

Piec na pellet i ekogroszek

Na chwilę obecną piece na ekogroszek i pellet cieszą się taką samą popularnością, dlatego niektóre urządzenia na rynku zostały przystosowane do pracy jednocześnie z oboma paliwami. Urządzenia te są przyjazne dla środowiska, a dodatkowo wyróżniają się długą żywotnością i wysoką wydajnością.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wybrać, piec na pellet i ekogroszek 5 klasy. Co to oznacza? Taki identyfikator wskazuje, że urządzenie spełnia surowe normy PN-EN 303-5:2012. Klasa piąta jest klasą najwyższą, dzięki czemu możemy spodziewać się urządzenia najlepszej jakości.

Piec na pellet i drewno

Piece na drewno i pellet pozwalają zasilić urządzenie zarówno drewnem kawałkowym, jak i pelletem drzewnym. Surowiec spalany jest z wykorzystaniem procesu zgazowania, a dopiero w dalszym ciągu, odbywa się proces spalania pelletu z zasobnika.

Piec na pellet z płaszczem wodnym

Piec wolnostojący z płaszczem wodnym na pellet to rozwiązanie, które w większości przypadków może spełniać kilka funkcji. Bez problemu stanie się ekologicznym źródłem ciepła, który współpracuje z instalacją c.o./c.w.u., ale też może stać się wolnostojącym kominkiem, który nie wymaga osobnego pomieszczenia technicznego.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Piec na pellet — wymiary

Kocioł na pellet to z reguły niewielkie urządzenie, które nie wymaga dużego pomieszczenia technicznego. Wysokość kompaktowego i małego pieca na pellet nie powinna przekroczyć 1 metra. Bez trudu zajdziemy jednak urządzenia, które określane są mianem najmniejszych piecy na pellet i wtedy ich wysokość nie będzie przekraczać nawet 80 cm.

Jeśli jesteśmy zainteresowani wolnostojącym piecem na pellet np. takim z płaszczem wodnym, wtedy musimy liczyć się z tym, że urządzenie może być nieco wyższe i mierzyć np. 110 cm wysokości oraz ok. 60 cm szerokości.

Piec na pellet

Piec na pellet — jaki wybrać i jaki będzie najlepszy?

Jaki piec na pellet polecamy? Niestety nie ma jednego, słusznego wyboru. Dobry piec na pellet to przede wszystkim kocioł, który został dobrze dobrany do wymiarów i kubatury domu. Odpowiednia moc urządzenia sprawia, że będzie ono w stanie zapewnić ciepło w każdym pomieszczeniu, jednak warto pamiętać o tym, aby nie wybierać pieca z mocą większą, niż faktycznie tego potrzebujemy. W takim wypadku będziemy niestety zużywać więcej opału i emitować więcej zanieczyszczeń.

Warto wziąć pod uwagę również ergonomię pracy. Jeśli zastanawiamy się, jaki będzie najlepszy piec na pellet dla nas i naszej rodziny, postarajmy się zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz wymiary, aby bez trudu zmieścił się w naszej kotłowni.

Swój wybór możemy też oprzeć na rankingach. Piece na pellet wyposażone są w wiele certyfikatów i dodatkowych funkcjonalności, a taka klasyfikacja wraz z ocenami urządzeń powinna nam pomóc w odpowiednim wyborze. Gdy już podejmiemy decyzję, jaki piec na pellet najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, warto wybrać też odpowiednie paliwo.

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec na pellet — najlepsze ustawienia kotła

Sam zakup i montaż urządzenia to jeszcze nie wszystko. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet, aby ten nie zużywał dużej ilości paliwa? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć o tym, że instalacja pieca wymaga specjalistycznej wiedzy i jeśli takiej nie posiadamy, warto poprosić o pomoc specjalistów.

Jak ustawić piec na pellet? Na początku sprawdźmy, ile pelletu spalamy. Z roku na rok zużycie surowca powinno zostać na podobnym poziomie. Możemy też samodzielnie wyliczyć zapotrzebowanie na paliwo, wystarczy, że skorzystamy ze specjalnego kalkulatora.

Dobrym wyznacznikiem, który pomoże nam ustalić, czy kocioł został dobrze ustawiony, jest kolor dymu, który powinien być biały lub szary oraz stan komory spalania. Ta powinna być czysta, bez smoły i sadzy.

Ogrzewanie domu - jak ogrzać dom? Poznaj tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania 

Piec na pellet — montaż i jego koszt

Jak podłączyć piec na pellet? Niestety samodzielny montaż nie jest zalecany. Aby urządzenie zachowało gwarancję, a nam oraz pozostałym domownikom nie wydarzyła się krzywda, warto skorzystać z usługi profesjonalnej firmy.

Piec na pellet

Piec na pellet — wady i zalety

Kocioł na pellet uważany jest za jeden z lepszych urządzeń, które mają pozytywny wpływ na środowisko, a dodatkowo są ekonomiczne i łatwe w eksploatacji. Jakie jeszcze zalety kryją w sobie kotły na pellet?

  • piece na pellet emitują niewielką ilość spalin,
  • magazynowanie pelletu nie sprawia problemów i nie zabiera dużo miejsca, dzięki czemu nie potrzebujemy ogromnej kotłowni,
  • aktualnie możemy skorzystać z dofinansowania piecy na pellet i wymienić urządzenie niemal za darmo,
  • nie wydamy dużo na zakup paliwa, a dobrze skonfigurowany piec na pellet zużywa tylko tyle materiału, ile potrzebuje,
  • bez trudu znajdziemy kocioł w niewielkim rozmiarze.

Niestety, jak każde urządzenie, nawet piece na pellet mają swoje wady. O czym mowa?

  • o konieczności regularnego czyszczenia kotła,
  • znalezieniu suchego miejsca do przechowywania pelletu, aby ten nie uległ zawilgoceniu,
  • ryzyku, że źle ustawiony piec na pellet może spalić dużo paliwa.

Piec na pellet — kiedy warto zamontować?

Piec na pellet, czy warto w niego inwestować? Na zakup takiego urządzania z pewnością powinny zdecydować się osoby, które nie mogą korzystać z gazu, a chciałyby ogrzewać dom stałymi paliwami, w tym niekoniecznie węglem. Dodatkowo ten rodzaj pieca stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które troszczą się o środowisko i chciałyby w znaczący sposób ograniczyć emisję zanieczyszczeń.

Opinie o piecach na pellet są dobre i co ważne, sprawdzają się w domach, które nie mają dużej kotłowni. Ogromną zaletą, o której warto pamiętać, jest też prostota obsługi. Urządzenie to nie wymaga ciągłego dokładania drewna, a raz zasypany kocioł może nawet działać przez pięć dni.

Dzięki niewielkim wymiarom piec na pellet sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu. Szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy wolnostojące urządzenie, które będzie pełnić funkcję kominka i przy okazji wprowadzi odrobinę przytulności do naszego domu.

W wyborze odpowiedniego modelu mogą pomóc nam też inni użytkownicy, którzy z powodzeniem korzystają w swoich domach z piecy na pellet. Fora internetowe pełne są osób, które podzielają się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat sposobu działania konkretnego modelu.

Dofinansowanie do budowy domu 2022 – jak otrzymać dofinansowane do budowy domu energooszczędnego?

Piec na pellet — jak o niego dbać?

Piec na pellet, jak każdy inny kocioł wymaga regularnego sprzątania. Jeśli wybraliśmy urządzenie bez funkcji automatycznego czyszczenia, to niestety całą pracę będziemy musieli wykonać samodzielnie.

Jak czyścić piec na pellet? Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy usuwać popiół, tak aby pojemnik nie był przepełniony. Następnie warto regularnie sprawdzać, czy piec nie jest okopcony, a jeśli tak, natychmiast go uprzątnąć.

Piec na pellet czy na ekogroszek — co wybrać?

Z pewnością wybór paliwa do domowego systemu grzewczego nie jest łatwy. Aby jednak rozstrzygnąć problem, który zajmuje wiele osób, a mianowicie: piec na ekogroszek czy pellet, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. O czym mowa? Przede wszystkim nie bez znaczenia jest jakość oferowanych paliw oraz ich dostępność, ale też wpływ na środowisko oraz koszty eksploatacji.

Pellet wyróżnia się zdecydowanie niższą wilgotnością niż ekogroszek. Jeśli kupimy worek ekogroszku o wilgotności 20%, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że spora część paliwa to woda, której pozbędziemy się podczas palenia. To może niekorzystnie wpłynąć na metalowe elementy systemu, zwłaszcza gdy sytuacja będzie pojawiać się regularnie. Decydując się na pellet o wilgotności ok 7%, praktycznie do 0 eliminujemy ten problem.

Na finalny wybór — piec na pellet czy ekogroszek, duży wpływ może mieć też ilość produkowanego popiołu. Ekogroszek zawiera go ok 15%, natomiast pellet niecały 1%. Liczby te będą miały z pewnością swoje odzwierciedlenie w stanie czystości pieca. Warto wspomnieć też o tym, że ekogroszek jest bardziej kaloryczny, ale biorąc pod uwagę jego skład, więcej go zużyjemy.

Osoby, które jeszcze nie podjęły decyzji, jakie urządzenie wybrać, mogą postawić na uniwersalny piec na pellet i ekogroszek. Chociaż rozwiązanie to nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ tradycyjny kocioł na pellet ma nieco inną budowę niż ten na ekogroszek. To może powodować liczne problemy takie jak np.: zasmolenie kotła w podtrzymaniu czy cofanie się żaru do podajnika i zasobnika.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij