Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Budowa domu w 2024 a nowe warunki techniczne. Co się zmieniło?

Budowa domu w 2022 a nowe warunki techniczne — co warto wiedzieć?

Planujesz wybudować dom? A może wybrałeś już działkę i przejrzałeś projekty w poszukiwaniu tego wymarzonego? Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, pamiętaj o zmianach, jakie w nowym roku mają pojawić się prawie budowlanym. Sprawdź, czym są oraz na czym polegają nowe warunki techniczne z 2021.

Warunki techniczne z 2021 roku – co się zmieni w prawie budowlanym?

Warunki techniczne 2021 to zbiór zasad technicznych, jakie będą musiały spełniać budynki od nowego roku. Zmiany te są następstwem proekologicznej postawy Parlamentu Europejskiego, który w 2010 roku uchwalił nową dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. Jak takim razie powinien wyglądać idealny projekt domu?

Dyrektywa obowiązująca wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej ma doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie nowo wybudowane domy, osiągną status zeroenergetycznych, czyli takich, które wykazują zerowe zużycie energii. Co więcej, przepisy dotyczą również starych budynków. Te, które od nowego roku przechodziły modernizację, powinny zostać tak dostosowane, aby w znacznym stopniu zminimalizować potrzebę korzystania z energii pierwotnej.

WT 2021 musi spełnić każdy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę w 2021 roku i później. Dodatkowo nowe standardy będą dotyczyć wszystkich projektów, których formalności nie zostały jeszcze sfinalizowane oraz każdego modernizowanego lub rozbudowywanego budynku.

Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy się wprowadzić?

Warunki techniczne z 2021 – najważniejsze zmiany:

  • Wartość rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia, od 2021 roku nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/m2.
  • Współczynnik przenikania ciepła (U) od 2021 roku nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych i 0,9 W/m2K w przypadku okien połaciowych.

Co regulują nowe przepisy prawa budowlanego z 2021?

Zmiany w przepisach budowlanych 2023 dotyczą przede wszystkim energooszczędności budynków. Te, które otrzymają pozwolenie na budowę po 31.12.2020 roku, muszą spełniać jeden, główny warunek: być samowystarczalne.

Przepisy budowlane 2023 dotyczą przede wszystkim trzech, podstawowych obszarów:

  • zwiększenie energooszczędności elementów wykorzystywanych do budowy domu,
  • modernizację kotłów grzewczych,
  • ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną.

Budowa domów w 2024 roku – na co się przygotować?

Budowa domu w 2024 może wciąż stanowić prawdziwe wyzwanie, ale efekty włożonej pracy będą dla nas odczuwalne przez bardzo długi czas. Zmiany, które dotyczyły dopasowania projektów pod nowe wytyczne, nie są tak naprawdę niczym nowym. Proces, którego efektem mają być „domy darmowe w utrzymaniu”, trwa już od kilku lat, dzięki czemu producenci materiałów budowlanych mieli wystarczającą ilość czasu, aby dostosować swoją ofertę do obecnych wymogów rynku.

Budując dom, warto zwrócić uwagę na dobre ocieplenie budynku i wybrać materiały z wypełnieniem termoizolacyjnym lub też wypróbować nowszych metod takich jak: pianki poliuretanowe, fenolowe czy aerożele. Ważne jest, aby pamiętać również o odpowiednio skonstruowanych oknach czy drzwiach zewnętrznych. Powinny one posiadać dobrze izolowane pakiety szybowe z ramkami dystansowymi, a drzwi — wypełnienie materiałem termoizolacyjnym.

ofe-5847238-71986 w-71986

W 2024 wciąż budowa wyłącznie domów energooszczędnych

Warunki techniczne na rok 2023 nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Wciąż budujemy ekologicznie i energooszczędnie. Wszystkie domy, które po 31 grudnia 2020 roku, otrzymają pozwolenie na budowę, muszą spełniać surowe zasady ustanowione przez Parlament Europejski. Zmiany dotyczą również starych budynków, które od nowego roku będą modernizowane.

Chcąc spełnić normy dyrektywy unijnej, Polacy mogą skorzystać z różnego rodzaju dotacji i dofinansowań na budowę domów energooszczędnych. Jedną z nich jest Dotacja Czyste Powietrze, dzięki której wymienisz stary kocioł czy zainstalujesz pompę ciepła.

Dotację z programu Czyste Powietrze, można otrzymać na modernizację już istniejącego budynku oraz wyposażenie w odpowiednie urządzenia tych, które dopiero powstaną. Wypłacone środki powinny zostać przeznaczone na wymianę stolarki okiennej, ocieplenie budynku czy też zakup lub wymianę urządzenia grzewczego. Właściciele domków, w ramach programu mogą też starać się o ulgę termomodernizacyjną, dzięki której mają prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym.

Dowiedz się więcej: Co warto wiedzieć o termomodernizacji?

Wskaźnik Ep w 2024 roku – jakiej wartości nie można przekroczyć?

Współczynnik Ep wyraża ilość energii nieodnawialnej, jaką budynek może pozyskać z nieodnawialnych surowców energetycznych takich jak: węgiel, gaz czy ropa naftowa. Energia ta jest niezbędna do ogrzania lub chłodzenia budynku, wentylacji, oświetlenia, a także podgrzania wody czy wytworzenia energii niezbędnej do funkcjonowania sprzętów elektrycznych.

Wysokość wskaźnika Ep zmieniała się na przestrzeni lat, poczynając od 2014 roku. W tamtym czasie wskaźnik ten wynosił 120 kWh/ (m2/rok), w 2017 roku już tylko 95 kWh/ (m2/rok), a od 2021 roku jego maksymalna wartość nie może już przekroczyć 70 kWh/ (m2/rok).

Ściany i okna według nowych warunków technicznych – najważniejsze informacje

Nowe warunki techniczne dotyczą również ścian i stolarki okiennej. Dobra termoizolacja ma niesamowicie duży wpływ na współczynnik przewodzenia ciepła – czyli kolejny parametr, którego wartości zostały odgórnie uregulowane.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, współczynnik przewodzenia ciepła (U) może osiągnąć maksymalną wartość 0,2 W/m²K w przypadku ścian zewnętrznych, 0,9 W/m²K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m²K dla okien dachowych. Wartości te również zmieniały się na przestrzeni lat, co ukazuje poniższa tabela.

WT 2017

WT 2021

Ściany zewnętrzne

0,23

0,20

Podłogi

0,30

0,30

Okna

1,1 (1,3 okno dachowe)

0,9 (1,1 okno dachowe)

Dachy, stropodachy

0,18

0,15

Odnawialne źródła energii do ogrzewania domu w 2024 – czy są obowiązkowe?

Niestety ani kotły węglowe, ani kotły gazowe nie spełniają wytycznych zapisanych w najnowszym Prawie budowlanym. Chcąc spełnić wymagania dyrektywy, powinniśmy więc zainwestować środki w odnawialne źródła energii lub zakupić nowoczesny kocioł. Obecnie ceny zakupu oraz instalacji pomp ciepła czy też fotowoltaiki, są dużo niższe, niż jeszcze parę lat temu. Dlatego inwestycja w odnawialne źródła energii wydaje się znacznie korzystniejsza.

Zachęcamy do obejrzenia webinaru naszego eksperta:

Co warto mieć na uwadze, wybierając projekt domu według nowych przepisów budowlanych?

Warunki techniczne od 2021 są bardzo jasno i przejrzyście wyjaśnione. Dotyczą wszystkich nowopowstałych budynków, bez wyjątku. Dlatego, jeśli dopiero myślisz o własnym domu, warto, abyś zadbał o wszystkie wymogi techniczne już na etapie zakupu projektu.

Przeglądając oferty projektów domów energooszczędnych, warto mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Dlatego przed zakupem odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy został określony wskaźnik EP (powinien osiągać maksymalną wartość 70 kWh/m2)?
  • Czy dom został wyposażony w pompę ciepła, wentylację z rekuperacją lub też system solarny?
  • Ile wynosi lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła?
  • Jakie materiały zostały użyte do budowy i ocieplenia domu?
  • Czy wnętrze domu będzie naturalnie oświetlone przez duże otwory okienne?

Pamiętaj, że dom energooszczędny, zgodny z warunkami WT 2021 wcale nie musi być domem nowoczesnym czy surowym. Aktualnie znaleźć możesz wiele projektów domów zaprojektowanych w stylu klasycznym, willowym czy też nawet dworkowym.

Zobacz także: Jakie wyróżnia się wskaźniki energetyczne budynku?

Budowa domów w 2024 - jakich materiałów użyć do budowy?

W sklepach i hurtowniach budowlanych znaleźć można mnóstwo materiałów spełniających wymagania WT 2021. Wśród nich najpopularniejsze są pustaki ocieplone wełną mineralną, specjalne zaprawy, które ograniczają mostki termiczne oraz unowocześnione materiały termoizolacyjne takie jak: styropian czy wełna mineralna. Na rynku co chwila pojawiają się też nowe i skuteczniejsze produkty termoizolacyjne np. różnego rodzaju pianki.

W przypadku wyboru stolarki okiennej warto wybrać te okna, które zawierają dobrze izolowane pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi czy też tzw. okna dwukomorowe. Wybór drzwi zewnętrznych również nie powinien być przypadkowy i podyktowany jedynie estetyką, ponieważ spełniają one istotną funkcję termoizolacyjną. Ważne, aby skrzydła były wypełnione materiałem termoizolacyjnym z ciepłymi, przerywającymi przewodzenie przekładkami w profilach ram i ościeżnicy oraz progach.

Te informacje mogą Ci się przydać: Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Budowa domów – jak sprostać wymogom WT21?

Wymogi WT 2021 na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo restrykcyjne, jednak należy pamiętać o tym, że zmiany w prawie budowlanym wdrażane są stopniowo od kilku lat. Wymagania WT 2021 spełniają jedną, istotną funkcję, jaką jest energooszczędność. Każda inwestycja, która przyczynia się do poprawy funkcjonowania naszego środowiska i naszej planety, powinna być odgórnie wspierana i jak najszybciej wdrażana.

Wymogi budowlane 2021 wymagały od nas wprowadzeniu kilku zmian, które już w zasadzie stały się normą. Wystarczy, że do budowy domu zastosujesz materiały termoizolacyjne oraz wybierzesz okna o współczynniku U nie większym niż 0,9 W/ (m2. K). Te wymogi możesz bez trudu spełnić – w hurtowniach z łatwością znajdziesz wymagane materiały, a producenci okien już od dłuższego czasu posiadają w swojej ofercie taką stolarkę.

Większy problem może stanowić utrzymanie prawidłowego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W tym miejscu warto pomyśleć o instalacji paneli fotowoltaicznych, czy też pompy ciepła jednak te rozwiązania, chociaż ogólnodostępne, mogą skutkować większym wydatkiem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij