WT 2021: Budowa domu a warunki techniczne 2021. Co warto wiedzieć?
Planujesz wybudować dom? A może wybrałeś już działkę i przejrzałeś projekty w poszukiwaniu tego wymarzonego? Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, pamiętaj o zmianach, które pojawiły się w ostatnim czasie w prawie budowlanym lub pojawią się w najbliższej przyszłości. Sprawdź również, czym są oraz na czym polegają warunki techniczne z 2021 roku (znane jako WT 2021), które wprowadzały wiele istotnych dla inwestorów zmian.
W artykule:
Warunki techniczne z 2021 roku – co zmieniło się w prawie budowlanym?
Warunki techniczne WT 2021 to zbiór zasad technicznych, jakie muszą spełniać budynki powstałe od 2021 roku. Zmiany te są następstwem proekologicznej postawy Parlamentu Europejskiego, który w 2010 roku uchwalił nową dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. Jak to wpływa na budowę domu w 2024r. oraz na gotowe projekty domów i ich ofertę?
Dyrektywa obowiązująca wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej ma doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie nowo wybudowane domy, osiągną status zeroenergetycznych, czyli takich, które wykazują zerowe zużycie energii. Co więcej, przepisy dotyczą również starych budynków. Te, które po 2021 roku będą przechodziły modernizację, powinny zostać tak dostosowane, aby w znacznym stopniu zminimalizować potrzebę korzystania z energii pierwotnej.
WT 2021 musi spełnić każdy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę poczynając od 2021 roku. Dodatkowo nowe standardy będą dotyczyć wszystkich projektów, których formalności nie zostały jeszcze sfinalizowane oraz każdego modernizowanego lub rozbudowywanego budynku.
Najważniejsze zmiany WT 2021
- Wartość rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia, od 2021 roku nie może przekroczyć 70 kWh/m2.
- Współczynnik przenikania ciepła (U) od 2021 roku nie może przekroczyć wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m2K w przypadku okien połaciowych.
Czytaj więcej: O czym dokładnie informują wskaźniki energetyczne budynku?
Co regulują nowe przepisy prawa budowlanego z 2021 roku?
Zmiany w przepisach budowlanych dotyczą przede wszystkim energooszczędności budynków. Te budynki, które otrzymają pozwolenie na budowę po 31.12.2020 roku, muszą spełniać jeden, główny warunek: być samowystarczalne.
Zmiany w przepisach budowlanych w 2021 i późniejszych latach dotyczyły przede wszystkim 3 podstawowych obszarów:
- Dążenie do zwiększenia energooszczędności elementów wykorzystywanych do budowy domu.
- Modernizację kotłów grzewczych, w tym odejście od paliw koplanych na rzecz biometanu i biomasy.
- Ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną.
Rozpoczynasz budowę domu? Przeczytaj koniecznie: Budowa domu krok po kroku. Od czego zacząć budowę domu?
Na co się przygotować budując dom w 2024 roku?
Budowa domu to spore przedsięwzięcie i pewne wyzwanie, ale efekty włożonej pracy będą dla nas odczuwalne i satysfakcjonujące przez bardzo długi czas. Zmiany, które dotyczyły dopasowania projektów pod nowe wytyczne WT 2021, nie są tak naprawdę niczym nowym. Proces, którego efektem mają być „domy darmowe w eksploatacji”, trwa już od wielu lat, dzięki czemu producenci materiałów budowlanych mieli wystarczającą ilość czasu, aby dostosować swoją ofertę do obecnych wymogów rynku.
Kolejnym krokiem w tym kierunku jest uchwalona w marcu 2024 przez Parlament Europejski tak zwana "dyrektywa budynkowa". Więcej przeczytasz w artykule naszego eksperta: Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?
Budując dom, szczególnie po wprowadzeniu nowych warunków technicznych WT 2021, warto zwrócić uwagę na dobre ocieplenie budynku i wybrać materiały z wypełnieniem termoizolacyjnym lub też wypróbować nowszych metod takich jak: pianki poliuretanowe, fenolowe czy aerożele. Ważne jest, aby pamiętać również o odpowiednio skonstruowanych oknach czy drzwiach zewnętrznych. Powinny one posiadać dobrze izolowane pakiety szybowe z ramkami dystansowymi, a drzwi — wypełnienie materiałem termoizolacyjnym.
Może Cię zainteresować: Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy się wprowadzić?
ofe-5847238-71986 w-71986
Budowa domów energooszczędnych w 2024 roku
Warunki techniczne obowiązujące w 2024 roku wpłynęły na to, że budujemy ekologicznie i energooszczędnie. Wszystkie domy, które po 31 grudnia 2020 roku otrzymają pozwolenie na budowę, muszą spełniać surowe zasady ustanowione przez Parlament Europejski. Zmiany dotyczą również starych budynków, które będą modernizowane od 2021 roku.
Dofinansowania i dotacje
Chcąc spełnić normy dyrektywy unijnej, Polacy mogą skorzystać z różnego rodzaju dotacji i dofinansowań na budowę domów energooszczędnych - sprawdź koniecznie listę programów!
Jedną z form wsparcia jest dotacja Czyste Powietrze, dzięki której wymienisz stary kocioł czy zainstalujesz pompę ciepła. Dotację z programu Czyste Powietrze, można otrzymać na modernizację już istniejącego budynku oraz wyposażenie w odpowiednie urządzenia tych, które dopiero powstaną. Wypłacone środki powinny zostać przeznaczone na wymianę stolarki okiennej, ocieplenie budynku czy też zakup lub wymianę urządzenia grzewczego.
Właściciele domów mogą starać się również o ulgę termomodernizacyjną, dzięki której mają prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym.
Czytaj również: Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?
Jakiej wartości nie może przekroczyć wskaźnik EP w 2024 roku?
Wskaźnik EP wyraża ilość energii nieodnawialnej, jaką budynek może pozyskać z nieodnawialnych surowców energetycznych takich jak: węgiel, gaz czy ropa naftowa. Energia ta jest niezbędna do ogrzania lub chłodzenia budynku, wentylacji, oświetlenia, a także podgrzania wody czy wytworzenia energii niezbędnej do funkcjonowania sprzętów elektrycznych.
Wysokość wskaźnika EP zmieniała się na przestrzeni lat, poczynając od 2014 roku. Na przestrzeni lat maksymalna wartość wskaźnika EP wynosiła odpowiednio:
- 120 kWh/ (m2/rok) w 2014 r.,
- 95 kWh/ (m2/rok) w 2017 r.,
Od momentu wejścia w życie nowych warunków technicznych w 2021 r. (WT 2021), maksymalna wartość wskaźnika EP nie może przekraczać 70 kWh/ (m2/rok) dla domów jednorodzinnych.
Paramtery ściany i okien według nowych warunków technicznych WT 2021
Nowe warunki techniczne wprowadzone w 2021 r. dotyczą również ścian zewnętrznych i stolarki okiennej. Dobra termoizolacja ma bardzo istotny wpływ na współczynnik przenikania ciepła, czyli kolejny parametr, którego wartości zostały odgórnie uregulowane. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej - oznacza to bowiem mniejszą utratę ciepła.
Więcej o współczynnikach przewodzenia i przenikania ciepła przeczytasz tutaj: Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi WT 2021, współczynnik przenikania ciepła (U) może osiągnąć maksymalną wartość 0,2 W/m²K w przypadku ścian zewnętrznych, 0,9 W/m²K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m²K dla okien połaciowych.
Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła (U) przed i po zmianach warunków technicznych w 2021 roku:
WT 2017 | WT 2021 | |
---|---|---|
Ściany zewnętrzne | 0,23 W/m²K | 0,20 W/m²K |
Podłogi | 0,30 W/m²K | 0,30 W/m²K |
Okna i drzwi balkonowe | 1,1 W/m²K | 0,9 W/m²K |
Okna połaciowe | 1,3 W/m²K | 1,1 W/m²K |
Dachy, stropodachy | 0,18 W/m²K | 0,15 W/m²K |
Czy odnawialne źródła energii do ogrzewania domu w 2024 r. są obowiązkowe?
Niestety ani kotły węglowe, ani starsze kotły gazowe nie spełniają wytycznych zapisanych w najnowszym Prawie budowlanym. Chcąc spełnić wymagania dyrektywy UE, powinniśmy więc zainwestować środki w odnawialne źródła energii lub zakupić nowoczesny kocioł. Obecnie ceny zakupu oraz instalacji pomp ciepła czy też fotowoltaiki, są niższe, niż jeszcze parę lat temu. Dlatego inwestycja w odnawialne źródła energii wydaje się znacznie korzystniejsza, zwłaszcza że można skorzystać z różnego rodzaju dopłat.
Sprawdź: Jak zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca?
Jak wybrać projekt domu zgodny z WT 2021?
Warunki techniczne WT 2021 są określone jasno i przejrzyście. Dotyczą wszystkich nowopowstałych budynków, bez wyjątku. Dlatego, jeśli dopiero myślisz o własnym domu, warto, abyś zadbał o wszystkie wymogi techniczne już na etapie zakupu projektu. Większość projektów gotowych dostępnych na rynku jest już dostosowana do wymagań WT 2021.
Przeglądając oferty projektów domów energooszczędnych, warto mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Dlatego przed zakupem skorzystaj z poniższych pytań i zweryfikuj informacje:
- Czy został określony wskaźnik EP (powinien osiągać maksymalną wartość 70 kWh/m2)?
- Czy dom jest wyposażony (lub przewiduje instalację) w pompę ciepła, wentylację z rekuperacją lub też system solarny?
- Ile wynosi lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła?
- Jakie materiały zostały użyte do budowy i ocieplenia domu?
- Czy wnętrze domu będzie naturalnie oświetlone przez duże otwory okienne?
Pamiętaj, że dom energooszczędny, zgodny z warunkami WT 2021 wcale nie musi być domem nowoczesnym czy minimalistycznym. Aktualnie znaleźć możesz wiele gotowych projektów domów w stylu klasycznym, willowym czy też nawet dworkowym.
Zachęcamy do obejrzenia webinaru naszego eksperta:
Jakich materiałów użyć do budowy domu w 2024 roku?
W sklepach i hurtowniach budowlanych znaleźć można mnóstwo materiałów spełniających wymagania WT 2021. Wśród nich najpopularniejsze są pustaki ocieplone wełną mineralną, specjalne zaprawy, które ograniczają mostki termiczne oraz unowocześnione materiały termoizolacyjne takie jak: styropian czy wełna mineralna. Na rynku co chwila pojawiają się też nowe i skuteczniejsze produkty termoizolacyjne np. różnego rodzaju pianki.
W przypadku wyboru stolarki okiennej warto wybrać te okna, które zawierają dobrze izolowane pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi czy też tzw. okna dwukomorowe. Wybór drzwi zewnętrznych również nie powinien być przypadkowy i podyktowany jedynie estetyką, ponieważ spełniają one istotną funkcję termoizolacyjną. Ważne, aby skrzydła były wypełnione materiałem termoizolacyjnym z ciepłymi, przerywającymi przewodzenie przekładkami w profilach ram i ościeżnicy oraz progach.
Sprawdź nasz cennik materiałów budowlanych!
Energooszczędną alternatywą dla tradycyjnej budowy domów są gotowe domy prefabrykowane. Technologia budowy domu z gotowych, prefabrykowanych elementów, które są precyzyjnie dopasowane i łączone na miejscu budowy, pozwala na niwelację mostów termicznych, a przez to łatwiej osiągnąć energooszczędność takiego budynku. Dodatkowo stosowane materiały, np. keramzyt czy specjalne technologie tworzenia ciepłych prefabrykowanych ścian, wykazują wysokie właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Producenci gotowych domów, które można postawić na dowolnej działce, korzystają z wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz stolarki otworowej, aby domy były nie tylko niskooenergetyczne, ale również tańsze w eksploatacji.
Przykładowy gotowy dom prefabrykowany z oferty Extradom.pl - ExtraKeramzytowy 1 HAK1001:
Jak sprostać wymogom WT 2021 podczas budowy domu?
Wymogi WT 2021 na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo restrykcyjne, jednak należy pamiętać o tym, że zmiany w prawie budowlanym wdrażane były stopniowo od kilku lat. Wymagania WT 2021 spełniają jedną, istotną funkcję, jaką jest energooszczędność. Każda inwestycja, która przyczynia się do poprawy funkcjonowania naszego środowiska i naszej planety, powinna być odgórnie wspierana i jak najszybciej wdrażana.
Wymogi budowlane 2021 wymagały od nas wprowadzeniu kilku zmian, które już w zasadzie stały się normą. Wystarczy, że do budowy domu zastosujesz materiały termoizolacyjne oraz wybierzesz okna o współczynniku U nie większym niż 0,9 W/(m2K). Te wymogi możesz bez trudu spełnić – w hurtowniach z łatwością znajdziesz wymagane materiały, a producenci okien już od dłuższego czasu posiadają w swojej ofercie taką stolarkę.
Większy problem może stanowić utrzymanie prawidłowego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W tym miejscu warto pomyśleć o instalacji paneli fotowoltaicznych, czy też pompy ciepła jednak te rozwiązania, chociaż ogólnodostępne, mogą skutkować większym wydatkiem.
Więcej o domach energooszczędnych: Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Jakie warunki musi spełnić?
Dodano: 08.10.2020 | Zaktualizowano: 24.07.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora