Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Koszt i cena budowy w 2024 roku

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Budowa domu szkieletowego ze szkieletem drewnianym zajmuje mało czasu, ale ile kosztuje? Może być on znacznie tańszy niż obiekt murowany. Cena 1 m2 powierzchni pod klucz to wydatek około 3670 zł. Dlatego za wzniesienie domu szkieletowego o 100 m2 powierzchni mieszkalnej musisz zapłacić około 367 000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wyposażenia wnętrz. Mniej kosztować będzie budowa obiektu szkieletowego o prostej bryle i niewielkiej powierzchni, w systemie gospodarczym.

Inwestor planujący budowę domu musi podjąć wiele decyzji. Przede wszystkim potrzebna jest działka, która pozwoli mu wybudować odpowiedni obiekt mieszkalny. Jeśli już ją ma, to powinien uzyskać decyzję administracyjną o wydaniu warunków zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu pozna wytyczne, co właściwie może być wybudowane na takiej posesji. Później należy wybrać odpowiedni projekt.

Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz jak najszybciej zakończyć budowę swojego obiektu, wybieraj spośród projektów domów szkieletowych. Sprawdź również, jaki będzie koszt budowy domu drewnianego 100 m2. Oprócz tego, że łatwo i szybko wzniesiesz konstrukcję szkieletową drewnianą, cena budowy również powinna być niższa niż w przypadku wyboru tradycyjnej metody budowy.

Jakie czynniki decydują o tym, ile zapłacimy za budowę domu szkieletowego?

Domy szkieletowe buduje się szybko i dzięki takiej technologii istnieje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Nazywane „kanadyjkami” obiekty, mają stosunkowo lekką konstrukcję, a na wzniesienie ich ścian oraz związanie zaprawy nie trzeba czekać wielu miesięcy. Firmy budujące domu szkieletowe wznoszą je dosłownie w ciągu kilku czy kilkunastu dni. Później konieczne jest ich wykończenie czy wyposażenie, jednak  budowa zamyka się w ciągu kilku miesięcy, a nie lat.

Cechą charakterystyczną takich domów jest konstrukcja z drewna – szkielet, który jest odporny na warunki atmosferyczne i wytrzymały. Jedyną dłuższą czynnością, jakiej będziesz musiał się podjąć podczas budowy domu szkieletowego lub zlecić ją fachowcom, jest wykonanie fundamentów. Nawet jeśli będzie to budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym, co oczywiście jest możliwe, lepiej do wykonania fundamentu zatrudnić ekspertów. 

Krótki cykl inwestycji sprawia, że dom szkieletowy możesz wybudować nawet w 3-4 miesiące – oczywiście przy sprawnej organizacji prac. Natomiast pora roku, w której rozpoczynasz budowę, nie ma tu większego znaczenia. Ważne jest natomiast to, jakiej jakości drewno zostanie wykorzystane do wybudowania szkieletu domu. Nie warto na nim oszczędzać, inaczej obiekt nie będzie trwały i nie posłuży przez długie lata.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego? Przyjmuje się, że wydatki są mniejsze niż w przypadku obiektu murowanego, choć nie są to różnice aż tak duże, jak mogłoby się wydawać. Trudno jest jednoznacznie określić przy budowie obiektu z drewna koszt realizacji. Wiele zależy od wielkości domu szkieletowego – czy będzie to obiekt parterowy, z poddaszem użytkowym lub piętrowy. Powierzchnia użytkowa ma oczywiście znaczenie, podobnie jak wybrany projekt.

Inne będą koszty budowy domu szkieletowego systemem gospodarczym, gdy większość prac możesz wykonać własnymi siłami, a inne wtedy, gdy do realizacji inwestycji zatrudnisz ekipę. Możesz wybudować lub zlecić wykonanie obiektu pod klucz lub w stanie deweloperskim, ale zawsze powinieneś określić, co właściwie będzie ukończone w takim przypadku. Zasadniczo koszt budowy domu szkieletowego w stanie deweloperskim powinien być niższy od kosztu realizacji domu pod klucz.

Bezpiecznie jest założyć, że wydatki związane z inwestycją w dom szkieletowy będą wyższe, niż wynika to z zakładanego kosztorysu. Zawsze bowiem mogą wzrosnąć koszty materiałów czy usług budowlanych.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego pod klucz? Realną granicą jest 200-300 tys. zł. Prosty, parterowy, mały obiekt wybudujesz jednak również za 150 tys. zł. Jest to całkiem realna kwota na taką inwestycję i doprowadzenie jej co najmniej do stanu deweloperskiego.

Ostateczny koszt budowy zależny jest od takich parametrów, jak:

Wykończenie domu może pochłonąć nawet 50 proc. kosztów, jakie wydasz na całą inwestycję.

Budowa domu szkieletowego drewnianego – cena za m2. Kalkulator

Bardzo trudno jest wyliczyć koszt budowy domu szkieletowego z drewna i z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Na ostateczny wydatek wpływa przecież wiele różnych czynników, w tym jego powierzchnia mieszkalna i użytkowa. Łatwiej zatem będzie oszacować, jaki będzie koszt budowy m2 domu szkieletowego.

W sieci można znaleźć kalkulatory i wyliczyć koszt budowy domu szkieletowego za metr kwadratowy powierzchni. Jak działa takie rozwiązanie? Kalkulator ujmuje takie czynniki jak:

 • rodzaj domu – parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowy;
 • rodzaj fundamentu;
 • powierzchnia podłogi;
 • rodzaj dachu;
 • powierzchnia ewentualnych balkonów i tarasów;
 • liczba kominów.

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Znając koszt budowy domu drewnianego szkieletowego za metr, możesz sam dopasować ostateczną wielkość powierzchni obiektu i ewentualnie garażu, jeśli ma to być dom z garażem do swoich możliwości finansowych.

W zależności od tego, do jakiego stanu ekipa budowlana czy inwestor budują w systemie gospodarczym, cena wynieść może:

 • 1500 - 1700 zł brutto za m2 przy stanie konstrukcyjnym domu;
 • 1850 – 2750 zł brutto za m2 przy stanie surowym zamkniętym, gdzie wykończenie wnętrza pozostaje w gestii inwestora;
 • 2900 - 3100 zł brutto za m2 przy stanie deweloperskim – warto określić w umowie, co taki stan będzie obejmował;
 • 2750 - 4600 zł brutto za m2 przy wykończeniu domu pod klucz, a więc do stanu, kiedy będzie gotowy do zamieszkania. 

W najwyższym pakiecie wybudowanie domu szkieletowego o powierzchni 120 m2 powinno zatem kosztować około 550 tys. zł. Jeśli wybierasz: dom szkieletowy czy murowany, koszty będą zdecydowanie niższe, jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2023 rok

Ile drewna potrzeba nam na dom szkieletowy?

Budowa domu ze szkieletem drewnianym będzie wymagała zakupu odpowiednich materiałów. Podstawą są belki drewniane, z jakich wykonane zostaną pionowe stojaki ramy czy poziome zworki łączące, a także deski obrzynane dla wykonania dwustronnej okładziny ściennej. Do tego potrzebne są także inne materiały budowlane, jak izolacje czy pokrycie dachowe.

Do obliczenia, ile drewna musisz użyć na dom szkieletowy 70 m2 czy 100 m2, musisz ustalić, jakiej długości i wysokości będą ściany. Przykładowe obliczenie prezentujemy poniżej.

Ile drewna potrzebujesz, przyjmując, że ściany domu szkieletowego o powierzchni 100 m2 mają długość 10 m i taką samą szerokość, a ich wysokość wynosi 2,8 m? Konieczne będą pionowe stojaki łożyskowe domu szkieletowego. W tym wypadku liczy się całkowita długość ścian budynku, czyli wynosi ona 40 m (4x10 m). Pionowe stojaki ścienne są zwykle usytuowane w odstępach wynoszących 50 cm, ale tam, gdzie są okna, musi ona wynieść co najmniej 1,2 m.

Potrzebna będzie minimalna ilość 4 m3 drewna na słupki pionowe (drewno o przekroju 100 mm × 150 mm). Lepiej jednak wziąć ich więcej – np. 4,5 czy 5 m3.

Podstawa ramy, a także połączenia wzdłużne i końcowe, również wymagają pozyskania drewna do konstrukcji. Będzie to około 4 m3 drewna o takim samym przekroju. Łącznie to około 8-9 m3. Dla równego rachunku – 10 m3. Za 1 sztukę drewna konstrukcyjnego płaci się około 150 zł.

Natomiast 1 m2 drewna konstrukcyjnego kosztuje około 1650-2100 zł. To zwykle świerk lub sosna. Lepszej jakości drewno konstrukcyjne C24 to koszt od 2200 zł do 3000 zł.

Budowa domu szkieletowego a jego powierzchnia – porównanie cen

Zasadniczo po tym, ile wyniesie powierzchnia domu – czy będzie to 100 m2, czy może 120 m2 – poznamy mniej więcej koszt inwestycji. Możesz też wybudować znacznie mniejszy budynek mieszkalny czy rekreacyjny w technologii szkieletowej i za realizację domu 35 m2 zapłacić na przykład poniżej 100 tys. zł. Nie licz jednak na to, że będzie to okazały obiekt mieszkalny, zapewniający wystarczającą przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny.

Sprawdź, ile kosztuje budowa domu szkieletowego o powierzchni 100 m2 oraz budowa domów w tej samej technologii, ale z mniejszym czy większym metrażem.

Wielkość domu Koszt budowy

Dom szkieletowy 35 m2 (dom letniskowy)

87-155 tys. zł

Dom szkieletowy 70 m2

Od 200 tys. zł

Dom szkieletowy 80 m2

Od 230 tys. zł

Dom szkieletowy 100 m2

Od 290 tys. zł

Dom szkieletowy 120 m2

Do 375 tys. zł

Im większy dom, tym z większymi kosztami musisz się liczyć. Prosty obiekt letniskowy na działce rekreacyjnej o powierzchni do 35 m2 postawisz w cenie nawet 30 tys. zł, ale nie będziesz mógł w nim mieszkać przez cały rok.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2024 roku?

Od czego jeszcze zależy koszt budowy domu szkieletowego?

Całkowity koszt budowy domu szkieletowego uzależniony jest nie tylko od wielkości obiektu (jego powierzchni), lecz także od liczby kondygnacji oraz od tego, czy ma to być nieruchomość z garażem, czy też nie. W ramach wydatków całkowitych wliczone są:

 • koszty wykonania stanu surowego – ponad połowa wszystkich wydatków;
 • wykończenie wnętrz i elewacji budynku – koszt około 1/3 wszystkich kosztów;
 • koszty wykonania robót instalacyjnych i elektrycznych – około 70 tys. zł w średniej wielkości domu szkieletowym.

Inny będzie koszt robocizny budowy domu szkieletowego, jeśli budowę prowadzisz w systemie gospodarczym, czyli jeśli własnymi siłami będziesz wykonywał sporą część pracy, a nie zlecał ją w całości ekipie budowlanej.

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Na czym możesz zaoszczędzić, budując dom szkieletowy?

Przy budowie domu szkieletowego możesz skutecznie ograniczać wydatki bez straty dla ogólnej solidności wybudowanego obiektu. Szukaj oszczędności w takich kwestiach, jak:

 • wybór projektu domu – indywidualny jest znacznie droższy od gotowego, jaki kupisz w cenie nawet 2,5 tys. zł i taniej;
 • bryła budynku – im będzie prostsza, oparta na planie kwadratu lub prostokąta, tym lepiej i taniej;
 • fundamenty – jeśli tylko grunt na Twojej działce budowlanej będzie na to pozwalał, wykonaj ławę fundamentową, która jest prostsza i tańsza w wykonaniu niż płyta fundamentowa;
 • dach – prosty, dwuspadowy dach wygląda nowocześnie i estetycznie, a przy tym jest tańszy niż wielospadowy dach z lukarnami czy oknami połaciowymi;
 • wykończenie wnętrz – elewacja wcale nie musi być droga – wybierz taki materiał, który będzie tani, ale wytrzymały na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych;
 • garaż – jeśli nie musisz go mieć, odpuść sobie jego budowę. Możesz później wybudować garaż wolnostojący na działce,
 • liczba ścian – im więcej otwartych przestrzeni w domu, tym mniej materiału wykorzystasz we wnętrzach. 

Natomiast nie warto oszczędzać na drewnie, które wykorzystane będzie do stworzenia szkieletu budynku mieszkalnego. Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia budowlanego, na pewno powinieneś zlecić wykonanie domu ekipie z doświadczeniem. Oszczędzanie na fachowcach może Cię narazić na dodatkowe, nieprzewidziane koszty koniecznych do wykonania poprawek.

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Na koniec zachęcamy do obejrzenia naszego webinaru:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij