Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Dom czy mieszkanie? Co lepiej kupić w 2024 roku?

Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie? Co lepiej wybrać? Przed takim dylematem stoi wielu młodych Polaków, którzy decydują się na zakup własnej nieruchomości. W podjęciu ostatecznej decyzji najczęściej pomaga cena, jednak nie zawsze jest ona kluczowa.

Zakup domu czy mieszkania to ważny krok w życiu każdego przyszłego właściciela. Musi on nie tylko znaleźć odpowiednią inwestycję i dopełnić szeregu formalności, ale też zorganizować potrzebne środki na zakup. Najczęściej w tej sprawie posiłkujemy się kredytem hipotecznym, jednak nie każdy z nas ma tak dużą zdolność kredytową, aby pozwolić sobie na zakup wymarzonego lokum. W takiej sytuacji idziemy na kompromis i wybieramy ofertę, która jest po prostu tańsza.

Co warto mieć na uwadze, decydując się na dom lub mieszkanie?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie jakiekolwiek nieruchomości, warto zadać sobie jedno, podstawowe pytanie: gdzie chciałbyś mieszkać za kilka lat? W domu czy mieszkaniu? Nawet jeśli aktualnie prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe, to nie wiesz, jak ułoży się Twoje życie za jakiś czas i jak dużej przestrzeni do życia będziesz potrzebować.

Różnice pomiędzy domem a mieszkaniem nie występują jedynie w metrażu, ale też lokalizacji. Mieszkania najczęściej usytuowane są w centrum miast lub na jego obrzeżach, ale przy tym są dobrze skomunikowane. Domy chętnie budujemy w tzw. sypialniach większych aglomeracji, a to sprawia, że bez własnego samochodu oraz prawa jazdy, trudno będzie Ci gdziekolwiek dojechać.

Decydując o tym, co lepsze, dom czy mieszkanie musisz pamiętać jeszcze o prowadzonym trybie życia. Jeśli często korzystasz z oferty okolicznych kawiarni czy restauracji, lubisz chodzić do kina i nie wyobrażasz sobie weekendu bez wizyty w klubie, to wybierając dom stracisz dużo czasu oraz pieniędzy na dojazdy do centrum.

W tym wypadku będziesz musiał też polubić prace, które wykonuje się cyklicznie wokół domu. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na wielki ogród, to będziesz musiał zadbać o ogrodzenie, taras czy rynny.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Co się bardziej opłaca w 2023 r.? Dom czy mieszkanie?  Tutaj dużo zależy od lokalizacji. W większości przypadków duży dom pod miastem kosztuje tyle samo lub nawet nieco mniej co niewielkie mieszkanie zlokalizowane w jego granicach.

Jaki był typowy polski dom w 2022 roku i jakie domy będą budować Polacy w 2023?

Dom czy mieszkanie? Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Niezależnie od tego, czy postanowisz kupić mieszkanie, czy zbudować dom każde z tych rozwiązań niesie za sobą wiele korzyści oraz utrudnień. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przedstawiamy czym się różni mieszkanie od domu w kontekście plusów i minusów.

Dom czy mieszkanie w bloku? Zalety obu rozwiązań

Zalety domu Zalety mieszkania
  • spokój i zieleń – możesz odpocząć, a w upalne lato schować się przed nagrzanym, miejskim betonem,
  • decydując się na domek jednorodzinny nie musisz martwić się tym, kto zamieszka obok Ciebie,
  • możliwość założenia własnego ogródka warzywnego, dzięki czemu zaoszczędzisz na zakupach,
  • nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na zakup działki rekreacyjnej,
  • możliwość zamontowania własnego kominka,
  • jeśli masz dzieci lub zwierzęta to ogrodzona i bezpieczna przestrzeń na wolnym powietrzu jest na wagę złota.
  • nie musisz mieć prawa jazdy ani własnego samochodu,
  • możesz korzystać z komunikacji zbiorowej, dzięki czemu zaoszczędzisz na dojazdach do pracy,
  • nie musisz spędzać dodatkowych godzin na pielęgnacji ogrodu czy konserwacji budynku,
  • dzięki funduszom remontowym nie musisz martwić się o przeciekający dach czy uszkodzoną elewację,
  • mieszkanie w sąsiedztwie potrzebnej infrastruktury (szkoła, przedszkole, lekarz, sklepy).

Dom pod miastem czy mieszkanie w mieście? Wady obu rozwiązań

Wady domu Wady mieszkania
  • konieczność wykonywania konserwacji urządzeń i regularnych przeglądów,
  • okresowo wyższe koszty utrzymania (np. zimą),
  • często gorszy dostęp do mediów (np. internetu).
  • brak prywatności i intymności,
  • możliwa bliskość dużej zabudowy czy hałaśliwych dróg,
  • ograniczona przestrzeń,
  • wysoka cena – za mieszkanie w dobrej lokalizacji przyjdzie Ci słono zapłacić.

Czy udało nam się jednoznacznie rozstrzygnąć co jest lepsze: dom na wsi, czy mieszkanie w bloku? Pewnie nie, jednak pamiętaj, żeby dokonując wyboru, pomyśleć o tej inwestycji w kontekście kilkunastu lat.

Co się będzie bardziej opłacało na starość? Dom czy mieszkanie? Pusta nieruchomość z dużą ilością wolnego miejsca może za jakiś czas podziałać na Ciebie przygnębiająco. Z drugiej strony, wolne pokoje będą zachęcać dzieci oraz wnuki do częstszych wizyt, a prace w ogrodzie sprawią Ci dużo przyjemności.

Dodatkowo nie będziesz zmuszony do codziennego schodzenia po schodach, z drugiego czy trzeciego piętra. Wystarczy, że wybierzesz parterowy dom.

Mieszkanie na emeryturze może mieć też wiele zalet. Jedną z nich jest mała odległość do lekarza, apteki czy sklepu. Dzięki temu przez dłuższy czas będziesz samodzielny.

A jak mają podejść do tematu osoby samotne? Dom czy mieszkanie dla singla? W tym wypadku decyzja również zależy od Twoich planów. Jeśli nie zamierzasz zakładać rodziny, mniejsze mieszkanie będzie dla Ciebie użyteczniejsze. W innym przypadku warto pomyśleć o domu.

Jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Dom czy mieszkanie: co taniej?

Rozstrzygając problem, czy lepiej kupić mieszkanie, czy wybudować dom nie sposób pominąć kwestii kosztów. Czynnik ten ma bowiem duży wpływ nie tylko na sam zakup, ale również na późniejsze utrzymanie nieruchomości.

Co taniej: dom czy mieszkanie? Cena za 1 m2 domu najczęściej jest niższa niż cena mieszkania. Jedak to wcale nie oznacza, że zapłacimy mniej. Dom ma zwykle większą powierzchnię, a więc finalnie wydamy mniej więcej tyle samo. Warto przyjrzeć się jednak kosztom utrzymania. Dom i mieszkanie wymagają dokonywania regularnych opłat.

Miesięczne koszty mieszkania i domu

Dom Mieszkanie
Remonty ok. 200 zł

Czynsz: od 300 do 650 zł

Ogrzewanie W zależności od wyboru paliwa — średnio 400 z
Woda i ścieki ok. 150 zł
Wywóz śmieci ok. 10 zł/os od 7 do 10 zł/os
Prąd ok. 200 zł ok. 200 zł

W takim razie budować dom czy kupić mieszkanie? Patrząc na miesięczne koszty, posiadanie domu wydaje się nieco droższe. Jednak nie jest to tak duża różnica, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że na wysokość wydatków duży wpływ mają czynności dodatkowe np. prawidłowe ocieplenie budynku czy zdecydowanie się na budowę domu pasywnego.

Jakie są ceny zakupu i budowy domu? Szacunkowe koszty

Koszt zakupu domu najczęściej zależy od jego metrażu, lokalizacji oraz technologii, w jakiej został wykończony. Na cenę mają wpływ również pozorne niuanse takie jak sposób wykończenia dachu. Szacuje się jednak, że budowa domu o powierzchni 100 m2, to wydatek rzędu 450 tys. złotych.

Jakie są koszty kupna mieszkania? Szacunkowe obliczenia

Koszt zakupu mieszkania najczęściej zależy od lokalizacji, metrażu, ale też umieszczenia go na konkretnej kondygnacji budynku. Mieszkania na parterze są najczęściej najtańsze, a te w środku zwykle najdroższe. Średnia cena za 1 m2 mieszkania w największych polskich miastach wynosi aktualnie 9,6 tys. złotych. To oznacza, że za lokum o powierzchni 60 m2, zapłacisz 576 tys. złotych.

Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze formalności przy kupnie domu lub mieszkania

Jeśli w dalszym ciągu wahasz się, co lepiej kupić – dom czy mieszkanie, to podpowiadamy, że różnica występuje nawet w kontekście formalności, które należy załatwić przed zakupem nieruchomości.

Mieszkanie czy dom – formalności

Zakup domu Budowa domu Zakup mieszkania
  • Sprawdzenie, kiedy budynek zostanie oddany do użytku i w jakim standardzie otrzymasz lokal. 
  • Podpisanie umowy rezerwacyjnej.
  • Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny.
  • Podpisanie umowy deweloperskiej.
  • Złożenie wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej.
  • Opłacenie należnego podatku PCC.
  • Złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta.

Jak możemy sfinansować zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego?

Zakup mieszkania czy domu w 2023 roku to droga inwestycja. Nie każdy może pozwolić sobie na uruchomienie własnych oszczędności, które i tak w większości przypadków okazują się niewystarczające. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi kredyt na dom czy mieszkanie. Finansowanie udzielone przez bank będzie musiało zostać spłacone w ratach, najczęściej przez 20,25 czy nawet 30 kolejnych lat.

Liczba formalności przy zakupie mieszkania za gotówkę jest jednak znacznie mniejsza niż te, które czekają Cię w przypadku podpisania umowy z bankiem.

Jeśli nieruchomość została już wybudowana (obojętnie czy jest to dom jednorodzinny, czy mieszkanie), to kredytodawca wypłaci Ci całą potrzebną kwotę jednorazowo. W przeciwnym razie będzie przelewał środki w tzw. transzach, po zakończeniu każdego z etapów.

Co lepiej wziąć na kredyt? Mieszkanie czy dom? W tym wypadku nie ma dużej różnicy. Chociaż bank przed wydaniem decyzji kredytowej z pewnością weźmie pod uwagę, chociażby lokalizację inwestycji.

Aktualne trendy w budownictwie. Jakie projekty domów wybiorą Polacy w 2023 roku?

Czy warto kupić dom lub mieszkanie jako inwestycję?

Rynek nieruchomości na wynajem przeżywa w 2023 roku prawdziwe oblężenie. To wszystko związane jest z dużym popytem. Polacy zrażeni wysokimi stopami procentowymi (a co za tym idzie zmniejszającą się zdolnością kredytową) zastanawiają się, czy warto brać kredyt na mieszkanie i wstrzymują się z zakupem własnych nieruchomości.

To jednak sprawia, że wynajmujący nie muszą martwić się o brak chętnych, ponieważ niemal każde mieszkanie czy dom zostanie wkrótce wynajęte.

Czy jednak opłaca się budowa domu pod wynajem? Takie zachowanie wydaje się mocno ryzykowne. Warto pamiętać, że najemcami są często młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze założonych własnych rodzin. Studenci lub absolwenci, którzy zaczynają swoją karierę, najczęściej potrzebują niewielkiej, a za to taniej przestrzeni do życia i nie są zainteresowani staniem w długich korkach.

Czy warto w takim razie wziąć kredyt na mieszkanie na wynajem? Taka inwestycja wydaje się mniej ryzykowna. Zwłaszcza gdy chcesz kupić lokal mieszkalny w popularnej dzielnicy, blisko uniwersytetu czy w centrum miasta.

Czy warto budować dom w 2023 roku? Ile to kosztuje?

Co lepsze: mieszkanie czy dom? Opinie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci podjąć decyzję, co jest lepsze: dom czy mieszkanie. Pamiętaj, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i ostateczne rozstrzygnięcie zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i zastanawiasz się, czy warto zamienić dom na mieszkanie, to przede wszystkim pomyśl o tym, co denerwuje Cię w obecnym lokalu i upewnij się, czy te same problemy nie powtórzą się przy jego zmianie. Jeśli jednak powodem jest potrzeba ciszy i spokoju to z całą pewnością własny dom będzie doskonałym rozwiązaniem.

Jeśli jednak zastanawiasz się, czy warto kupować dom w 2023 roku (lub też czy warto teraz kupić mieszkanie), to odpowiadamy, że tak. Każdy moment jest dobry, na zakup nieruchomości. Kryzysy ekonomiczne zdarzają się co kilka lat. Jeśli więc masz stabilną pracę i dobrą zdolność kredytową to nie ma na co czekać.

W takim razie co się bardziej opłaca mieszkanie czy dom? Niestety sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

REKLAMA
Zamknij