Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domy w zabudowie bliźniaczej - wszystko, co trzeba wiedzieć!

Domy w zabudowie bliźniaczej - wszystko, co trzeba wiedzieć

Zastanawiasz się nad kupnem domu? Do dyspozycji masz przynajmniej kilka rozwiązań: dom wolnostojący, szeregówka, a może bliźniak? Szczególnie ten ostatni typ nieruchomości zyskał w ostatnim czasie na popularności. Domy w zabudowie bliźniaczej to pewnego rodzaju kompromis między ceną, a mniejszą liczbą sąsiadów. Nie gwarantuje pełnej prywatności, jak ma to miejsce w domu jednorodzinnym, lecz wizja mieszkania po sąsiedzku z jedną rodziną wydaje się kusząca w porównaniu do zaludnionego osiedla. Co warto o nich wiedzieć?

Koszt domu w zabudowie bliźniaczej bywa zbliżony do zakupu szeregówki. Wydaje się jednak, że taki krok pozwala na większe korzyści. Mniejsza liczba sąsiadów, większy ogródek, a niekiedy także większa powierzchnia użytkowa. Sprawdź, co dokładnie charakteryzuje domy w zabudowie bliźniaczej i jak wybrać w tym przypadku projekt domu.

Dom w zabudowie bliźniaczej - czym się charakteryzuje?

Dom w zabudowie bliźniaczej, czyli tzw bliźniak to w wyobraźni znacznej części osób dwa budynki, które połączone są ze sobą jedną ścianą. Tymczasem jak się okazuje, takie rozumowanie jest błędne. Co prawda, w prawie budowlanym nie istnieje szczegółowa definicja budynku w zabudowie bliźniaczej, niemniej znaleźć można zapis zgodnie, z którym budynek jednorodzinny (w tym dom w zabudowie bliźniaczej lub dom do zabudowy szeregowej), to nieruchomość służąca do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, która konstrukcyjnie stanowi odrębną całość.

Co więcej, w takim budynku wydzielić można maksymalnie dwa lokale mieszkalne bądź jeden lokal mieszkalny i jeden lokal użytkowy. Istnieje także ograniczenie powierzchniowe wspomnianego lokalu użytkowego - nie powinien on przekraczać 30% całej powierzchni budynku. 

Co dokładnie można wywnioskować z definicji domu jednorodzinnego? W związku z tym, że zawiera się w niej także tzw. dom bliźniak, oznacza to, że jego wszystkie elementy konstrukcyjne muszą stanowić odrębną całość. Co więcej, zachodzi konieczność wystąpienia przerwy dylatacyjnej. Nie ma zatem mowy, aby bliźniak połączony był dachem czy ścianą. Jeśli budynki zostaną połączone pełnymi ścianami konstrukcyjnymi, to zgodnie z prawem budowlanym, nie będzie można nazwać ich zabudową bliźniaczą.

W praktyce wygląda to jednak różnie. Większość bliźniaków oferowana na rynku nieruchomości, to budynki w odbiciu lustrzanym, które z jednej strony są ze sobą połączone. Zazwyczaj miejsce styku stanowi dach oraz jedna ze ścian konstrukcyjnych.

Zabudowa bliźniacza a szeregowa - czym się różnią?

Co odróżnia dom bliźniak od szeregówki? Co do zasady mogą wyglądać podobnie, lecz różnicę dostrzec można gołym okiem. Zabudowa bliźniacza składa się bowiem wyłącznie z dwóch segmentów. W przypadku zabudowy szeregowe mowa już o całym kompleksie budynków. Jeśli zdecydujesz się na segment środkowy, sąsiadów będziesz mieć z każdej strony. Także Twój dom będzie połączony z dwoma innymi.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zdecydujesz się na segment skrajny. Wówczas Twój dom będzie połączony ścianą konstrukcyjną tylko z jednym budynkiem. W takim przypadku w większości przypadków możesz także liczyć na większą powierzchnię ogrodu.

Budowa domu bliźniak a przepisy prawne - co trzeba wiedzieć?

Rozważasz budowę domu bliźniaka? Nie w każdym przypadku będzie to możliwe. Sprawdź, co na ten temat mówi prawo budowlane. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje informacja, że na danym terenie możliwe jest wybudowanie zabudowy bliźniaczej, to sprawa jest jasna. Niestety, w praktyce taka sytuacja należy do rzadkości. Tego rodzaju precyzyjne zapisy pojawiają się bowiem bardzo rzadko.

Musisz jednak wiedzieć, że budowa domu bliźniaka jest dopuszczalna, o ile przepisy nie zawężają go wyłącznie do domu wolnostojącego. Jeśli dla terenu, na którym powstać ma dom w zabudowie bliźniaczej, nie został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dowiesz się z niej, czy możesz otrzymać pozwolenie na budowę połowy bliźniaka.

Zabudowa bliźniacza - zasady sytuowania budynków

Przepisy budowlane odnoszą się jednocześnie do zasady sytuowania zabudowy bliźniaczej na jednej działce. Budynki zwrócone ścianą bez otworów ściennych i drzwiowych, należy budować w odległości trzech metrów od granicy działki. W szczególnych sytuacjach odległość może ta zostać zmniejszona do 1,5 m, o ile wynika to z decyzji o warunkach zabudowy lub z ustaleń planu miejscowego. Dom bliźniak można postawić na jednej działce, jeśli wspomniany plan na to pozwala.

Zastanawiasz się nad budową dwóch domów na jednej działce? Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule: Dwa domy na jednej działce - jak zorganizować budowę dwóch domów?

Jaki jest koszt koszt budowy domu w zabudowie bliźniaczej?

Ostateczny koszt budowy domu w zabudowie bliźniaczej zależy od wielu czynników, w tym m.in. powierzchni domu czy zastosowanych materiałów. Obecnie wiele osób decyduje się na zakup połowy bliźniaka, ponieważ takie rozwiązanie jest tańsze od budowy domu wolnostojącego jednorodzinnego. Szacuje się, że budowa domu w zabudowie bliźniaczej to koszt ok. 2.200zł/mkw. netto. 

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu bliźniaka?

Wybór projektu domu bliźniaka może okazać się atrakcyjną propozycją jeśli zależy Ci na większej powierzchni domu w rozsądnej cenie. To jednocześnie dobry wybór dla osób, którym zależy na dostępie do większych rozmiarów ogródka. Tego rodzaju budynku dedykowane są dla przynajmniej dwóch rodzin, jeśli zatem chcesz wybudować się wspólnie z rodzicami bądź rodzeństwem, to możesz zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Na wybór projektu domu w zabudowie bliźniaczej często decydują się bliskie osoby, które wspólnie odziedziczyły działkę budowlaną. 

Co warto wiedzieć przed decyzją o zamieszkaniu w domu typu bliźniak?

Dom w zabudowie bliźniaczej niekoniecznie musi składać się z dwóch identycznych segmentów. Nie ma zatem obowiązku aby oba budynki stanowiły lustrzane odbicie. Najczęściej ma to miejsce, ponieważ zbudowanie takiego budynku jest znacznie tańsze (nie trzeba szukać innych materiałów). Jeśli zdecydujesz się na zabudowę bliźniaczą, nie musisz martwić się o prywatność, każdy segment posiada oddzielne wejście. Jeśli wspólna ściana zostanie zaopatrzona w dobrą izolację akustyczną, to nawet nie usłyszysz swoich sąsiadów. 

Komfort i swoboda w domu bliźniak - to możliwe?

Oczywiście, że tak! Bliźniak zapewnia o wiele większą swobodę niż ma to miejsce w przypadku mieszkania w bloku czy szeregówki. Z sąsiadem dzielić będziesz tylko jedną ścianę. Wejściem dysponować będziesz oddzielnym, podobnie wygląda kwestia własnego podwórka. Nie ma zatem potrzeby zacieśniania więzi sąsiedzkich jeśli nie masz na to ochoty. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią izolację akustyczną. W innym przypadku mogą Cię drażnić odgłosy dochodzące z sąsiedniego budynku. 

Jak urządzić wnętrze w domu w zabudowie bliźniaczej?

Odpowiedź może być tylko jedna: tak jak chcesz. Nie musisz całego domu urządzać w takim samym stylu, nie ma takiej potrzeby. Dom w zabudowie bliźniaczej to w praktyce dwa zupełnie oddzielne domy. Każdy z nich może posiadać swój odrębny styl. Z pewnością warto postawić na wrażenie przestrzeni. Dzięki temu będziesz czuć się jeszcze bardziej swobodnie i komfortowo. Większa powierzchnia bez problemu Ci na to pozwoli. Jeśli nie masz pomysłu na aranżacje, skorzystaj z gotowych pomysłów. W sieci znajdziesz ich całe mnóstwo. Możesz także skorzystać z usług dekoratora wnętrz, który podpowie Ci, jakie są aktualne trendy w projektowaniu domów

Dobre i złe strony mieszkania w domu w zabudowie bliźniaczej

Zabudowa bliźniacza ma swoje wady i zalety, jak każdy inny rodzaj nieruchomości. Z pewnością zapewnia większą prywatność w porównaniu do mieszkania w bloku czy zabudowie szeregowej. To jednocześnie szansa na dużą powierzchnię użytkową i większych rozmiarów ogród, zwłaszcza gdy zestawisz jego metraż z tym proponowanym w szeregówce. Zakup połowy bliźniaka jest jednocześnie tańszy niż budowa domu wolnostojącego. Niższe będą także koszty jego eksploatacji, chociażby te związane z ogrzewaniem. Jak zatem widzisz, mieszkanie w domu w zabudowie bliźniaczej ma całe mnóstwo plusów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok.

Jakie są złe strony mieszkania w bliźniaku? Dla niektórych będzie to bliskie sąsiedztwo, które znajduje się dosłownie za ścianą, co może zakłócać wrażenie prywatności i swobody, dla których tak wiele osób decyduje się na budowę domu. Powierzchnia działki także w większości przypadków okaże się znacznie mniejsza. 

Przykłady projektów domów do zabudowy bliźniaczej - Extradom

Szukasz projektu domu w zabudowie bliźniaczej? Przyjrzyj się bliżej ofercie Extradom. Znajdziesz w niej ciekawe propozycje nowoczesnych bliźniaków, które zachwycają atrakcyjnym wyglądem. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy kilka propozycji. Jedną z nich stanowi projekt domu bliźniak Eco 25. Co go wyróżnia? Z pewnością będzie to prosta i minimalistyczna bryła, która jednocześnie prezentuje się bardzo gustownie. To projekt przeznaczony na małą działkę. Powierzchnia użytkowa każdej z części wynosi blisko 84m2. Na uwagę zasługuje zwłaszcza dużych rozmiarów pokój dzienny połączony z kuchnią i salonem. To dobry wybór dla rodzin 2+1 lub 2+2, które marzą o własnym kącie. 

Domy w zabudowie bliźniaczej

Zdecydowanie większa propozycja, to projekt domu KA62. Jest to dom parterowy z poddaszem o nieco modernistycznym wyglądzie. Doskonale odpowie na potrzeby nawet nieco większej rodziny z uwagi na 203,22 m² dostępnej powierzchni i stanowisko garażowe. Na tyłach domu znajduje się niewielki taras, który umili wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu.

Domy w zabudowie bliźniaczej

Jeszcze inny projekt, który zasługuje na uwagę to projekt domu ekoTypowy 51. Wpisuje się on w kategorię domów energooszczędnych. Prosta konstrukcja sprawia, że jego budowa okaże się oszczędna i jednocześnie nie zajmie wiele czasu. Niewielka przestrzeń posiada niezwykle funkcjonalny rozkład. Do dyspozycji jest jednocześnie garaż jednostanowiskowy

Domy w zabudowie bliźniaczej

To oczywiście nie jedyne projekty domów bliźniaczych w ofercie Extradomom. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij