Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który wcale nie musi się okazać droższą opcją. W pewnych okolicznościach budowa domu jest tańsza, niż zakup mieszkania. A własny dom to szereg dodatkowych zalet. Jakie powinny być domy dla par? Czym kierują się pary przy wyborze projektu i jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w domach dla 2-osobowej rodziny? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Projekt domu powinniśmy wybierać na podstawie potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Preferencje młodego małżeństwa lub pary seniorów będą zupełnie inne od preferencji rodziny wielodzietnej. Najlepsze domy dla dwojga wyróżnia optymalny metraż, funkcjonalny układ pomieszczeń i niewielkie koszty budowy. Budowa domu dla dwóch osób to dobra alternatywa dla zakupu mieszkania. Szczególnie teraz, gdy coraz większą popularność zyskują szybkie w budowie domy prefabrykowane.

Co wyróżnia dom dla dwojga?

Inwestorzy decydujący się na budowę domu dla dwóch osób, często stają najpierw przed decyzją – dom czy mieszkanie? Odpowiedź według nas jest prosta. Mały dom zaprojektowany w przemyślany sposób, dostosowany do potrzeb dwojga, będzie dawał ich mieszkańcom znacznie więcej korzyści. Jakich? Przede wszystkim większą niezależność od sąsiadów i możliwość wykorzystania pozostałej części działki pod ogród, strefę relaksu czy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Projekty domów dla par – niezależnie czy mówimy o młodych małżeństwach czy parze seniorów, wyróżnia ograniczona liczba pomieszczeń. Najczęściej wybierany układ to salon, kuchnia (często jako łączona strefa dzienna), łazienka, duża sypialnia i dodatkowy pokój, który inwestorzy aranżują według swoich potrzeb - jako drugą sypialnię, gabinet lub pokój gościnny. Wszystko w optymalnym metrażu, który pozwala ograniczyć koszty budowy.

Wśród projektów dla dwojga znajdą się zarówno te uniwersalne, które z powodzeniem wykorzystać mogą zarówno młode pary, jak i seniorzy, ale i domy dostosowane pod konkretną grupę.

Przeczytaj koniecznie: Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Jaki powinien być dom dla pary seniorów?

Dom dla pary seniorów powinien być przytulny, wygodny i dać umożliwić jego mieszkańcom komfortowe życie, bez barier. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mały dom parterowy. Schody na poddasze mogą stanowić dla seniorów utrudnienie komunikacyjne, ale i zabierać przestrzeń z parteru, który stanowi serce domu. Dobrze aby przestrzeń dzienna była otwarta, a na etapie wykończenia warto zrezygnować z progów. Wybierając dom dla emerytów, zwróćmy uwagę na taras, do którego dostęp powinien być bezpośrednio z salonu. Zdecydowanie ułatwi to codzienne prace w ogródku, które często stanowią zainteresowanie wielu starszych osób.
para seniorów w salonie domu trzyma filiżanki

Projekt dla seniorów to nie tylko funkcjonalny układ, ale i nowoczesne rozwiązania, takie jak bezobsługowe systemy ogrzewania. Energooszczędne systemy, takie jak pompa ciepła, pozwolą seniorom nie myśleć o niewygodnych aspektach ogrzewania domu.

Mówiąc o nowoczesnych rozwiązaniach i komforcie inwestorów, warto wspomnieć o domach modułowych, które zyskują coraz większą popularność. Szczególnie wśród osób, które nie chcą poświęcać długich miesięcy lub lat, budując systemem gospodarczym. Dom prefabrykowany dla seniora pozwoli nie tylko ograniczyć czas samej budowy, ale i uniknąć stresu jakim jest załatwianie oraz pilnowanie poszczególnych ekip.

Sprawdź również: Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Czym kierują się młode pary przy wyborze projektu domu?

Młode pary, jako główne kryterium wyboru projektu, poza funkcjonalnością, przyjmują koszty realizacji. W końcu są dopiero na początku wspólnej drogi, a dom tani w budowie daje im wiele możliwości, których nie mieliby przy decyzji o zakupie mieszkania. Wybór pada więc najczęściej na małe domy, pasujące na niewielkie działki.

Projekt domu dla dwojga może ograniczyć się do jednej kondygnacji lub dodatkowo posiadać poddasze. Poddasze pozwala oddzielić strefę dzienną od nocnej oraz zwiększa możliwości aranżacji pomieszczeń na przyszłość.

para uśmiechniętych młodych ludzi siedzi na podłodze w salonie domu

Dom dla młodej pary powinien zakładać przynajmniej jeden dodatkowy pokój, poza sypialnią. W czasach, gdy wiele z nas pracuje zdalnie, warto pomyśleć o gabinecie, który stanowił będzie wydzieloną strefę do pracy.

W przypadku tej grupy, zapracowanej i będącej na początku swojej drogi zawodowej, warto wziąć pod uwagę budowę domu gotowego. Młode pary docenią oszczędność czasu i kompleksowość, którą gwarantują firmy specjalizujące się w technologiach prefabrykowanych.

Więcej o gotowych domach: Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?

Domy dla młodych par i seniorów w Extradom.pl

Oferta Extradom.pl to zarówno projekty domów, jak i gotowe domy prefabrykowane. W poniższym zestawieniu znajdziesz 6 propozycji, które sprawdzą się jako komfortowy i funkcjonalny dom dla dwóch osób.

Sprawdź nasz RANKING 👇👇👇

Parterowy dom z bali - projekt domu BBI1007 Tisso

Projekt domu Tisso BBI1007 z bali

Projekt Tisso BBI1007 o powierzchni użytkowej 54,05 m2 to mały dom dla dwóch osób, który docenią szczególnie seniorzy. Jego bryła i konstrukcja z bali, na myśl przywodzi nowoczesną, architekturę góralską. Układ projektu jest wyjątkowo prosty – z przestronnego wiatrołapu mieszkańcy mają dostęp do wszystkich pomieszczeń: dwóch sypialni, łazienki oraz kuchni połączonej z salonem. Ze strefy dziennej dostać się można bezpośrednio na taras, który rozciąga się na całej szerokości tylnej elewacji. Co warto podkreślić, jest to projekt na zgłoszenie, do 70 m2 zabudowy. Dzięki temu, inwestorzy mogą zaoszczędzić czas, który musieliby spędzić na załatwianiu dodatkowych formalności związanych z budową domu.

Dom na zgłoszenie z poddaszem - projekt domu KZM1001 Relaks 2

Projekt domu Relaks 2 KZM1001

Projekt Relaks 2 KZM1001 o powierzchni użytkowej 63,17 m2 to klasyczny mały dom z poddaszem użytkowym. Zakłada podział na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na poddaszu, gdzie mieszkańcy znajdą dwie sypialnie oraz łazienkę. Świetnie sprawdzi się szczególnie jako projekt dla młodych par, którym zależy na ograniczeniu środków wydanych na budowę. Dzięki niewielkiej powierzchni użytkowej, dachowi dwuspadowemu oraz typowej stolarce okiennej, inwestorzy nie muszą bać się o wysoki koszt realizacji. Relaks 2 to również projekt na zgłoszenie, do 70 m2 zabudowy.

Nieduży dom z garażem - projekt domu WAH2015 Kasia 4

Projekt domu Kasia 4 WAH2015

Projekt Kasia 4 WAH2015 o powierzchni użytkowej 63,70 m2 to projekt uniwersalny, który sprawdzi się jako dom dla dwojga – zarówno wśród młodych par, jak i seniorów. W niewielkiej bryle, zaprojektowano garaż jednostanowiskowy, który docenią szczególnie zmotoryzowani inwestorzy, posiadający działkę poza miastem. Przestrzeń użytkowa to: kuchnia otwarta na salon, łazienka, dodatkowe WC, dwie sypialnie, wiatrołap oraz kotłownia. Wszystko oparte na przejrzystym, parterowym układzie.

wizualizacja wnętrza projekt domu Kasia 4 WAH2015

Otwarta strefa dzienna - projekt domu WAH2015 Kasia 4

W stylu nowczesnej stodoły - projekt domu BSA Limonka

Projekt domu Limonka BSA2234

Projekt Limonka BSA2234 o powierzchni użytkowej 60,52 m2 to mały dom z poddaszem użytkowym, w stylu nowoczesnej stodoły. Idealny projekt dla młodych par. Minimalistyczna bryła z detalami w postaci nietypowych okien i nowoczesnych rozwiązań elewacyjnych, przykuje uwagę inwestorów poszukujących niebanalnych projektów. Na parterze przewidziano strefę dzienną, wiatrołap, wc i kotłownię. Poddasze to w pełni wydzielona strefa nocna, z dwoma pokojami i łazienką. Narożny taras, do którego dostęp jest bezpośrednio z salonu, stanowi doskonałą przestrzeń na spędzanie czasu z gośćmi. Limonka to projekt na zgłoszenie, do 70 m2 zabudowy.

wyjście na taras projekt domu Limonka BSA2234

Wyjście na taras - z salonu do ogrody - projekt domu BSA 2234 Limonka

Gotowy dom prefabrykowany ExtraBetonowy 2 - dostępny tylko u nas!

Gotowy dom z prefabrykatów betonowych ExtraBetonowy 2 HPK1018

Dom z prefabrykatów betonowych ExtraBetonowy 2 HPK1018 o powierzchni użytkowej 88,25 m2, czyli największa z dzisiejszych propozycji. ExtraBetonowy 2 spełnia wszystkie kryteria idealnego domu dla młodej pary. Niski koszt realizacji i funkcjonalność. Poza salonem, zaprojektowano w nim 4 pokoje. Co ważne, tylko jeden z nich znajduje się na parterze. Pozostałe zaplanowano na poddaszu. Dzięki temu, w przypadku braku większych potrzeb, nie muszą być przez inwestorów wykańczane już na etapie budowy. Taki układ daje jednak większe możliwości na przyszłość. Prefabrykat betonowy to jedna z najszybszych, dostępnych obecnie na rynku metod budowy.

Gotowy dom z prefabrykatów keramzytowych Rozwojowy 3

Gotowy dom prefabrykowany Rozwojowy 3 HBK1016

Dom prefabrykowany Rozwojowy 3 HBK1016 o powierzchni użytkowej 60,10 m2 to dom dla osób, które chcą wykorzystać zalety domów prefabrykowanych, czyli szybkość i kompleksowość budowy, nie zamykając się przy tym na możliwość rozbudowy w późniejszym czasie. Dom w pierwszym etapie zakłada budowę segmentu ze strefą dzienną, sypialnią, pomieszczeniem gospodarczym, łazienką i wiatrołapem. Przestrzeń, która dla wielu będzie idealnym domem dla seniorów. Na późniejszym etapie, w miarę potrzeb, można zdecydować się na dobudowę garażu lub/i dodatkowego segmentu z dwiema sypialniami. Rozwojowy 3 to dom z prefabrykatu keramzytowego, który cechuje wytrzymałość, izolacyjność termiczna i mrozoodporność.

Podsumowanie

Projekt domu dla dwóch osób powinien zakładać rozwiązania ergonomiczne, być przystępny cenowo i dawać swoim mieszkańcom jak największy komfort. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych par i seniorów. Są to grupy, które do swoich domów podchodzą w sposób szczególnie emocjonalny. Dlatego tak ważne jest by wybierając dom dla dwojga, przeanalizować wszystkie istotne aspekty. Również kwestie techniczne i sposób realizacji budowy. Naprzeciw naszym klientom wychodzą gotowe domy prefabrykowane, których wybór pozwala zaoszczędzić czas i zdjąć z barków inwestorów dużą część obowiązków.

Sprawdź więcej naszych recenzji projektów i rankingów: 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decydując się na budowę domu. Jeśli poszukujesz pr...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
06.12.2023 r. Kamila Szymkowiak

5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu

Budując dom, stajemy przed wyborem – garaż w bryle czy miejsce parkingowe w osobnym budynku? A może całkowicie zrezygnowa...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
ranking zestawienie efektownych domów do 100 m2
21.05.2024 r. Kamila Szymkowiak

Małe domy z efektem WOW - efektowne projekty domów do 100 m2

Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć, decydując się na budowę domu. Jeśli poszukujesz pr...

Recenzje projektów domów
ranking extradom projektów domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami
24.04.2024 r. Kamila Szymkowiak

RANKING: 5 projektów małych domów do 100 m2 z wygodnymi rozwiązaniami

Szukasz projektu domu do 100 m2 i zależy Ci na jego funkcjonalności? Niewielk...

Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
06.12.2023 r. Kamila Szymkowiak

5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu

Budując dom, stajemy przed wyborem – garaż w bryle czy miejsce parkingowe w osobnym budynku? A może całkowicie zrezygnowa...

REKLAMA
Zamknij