Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ceny prądu 2022 – jakich rachunków możemy się spodziewać po podwyżkach?

Ceny prądu 2022

Ceny prądu 2022 to temat, który mocno zelektryzował opinię publiczną właściwie już od chwili, gdy Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla czterech sprzedawców i pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Wiadomo, że podwyżki – zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych – będą nieuniknione. Jak wysokich rachunków możesz się spodziewać? Z czego wynikają dodatkowe koszty? Czy można je w jakiś sposób zredukować?

Ceny prądu 2022 – jak zmienią się nasze rachunki za prąd?

Wyższe ceny prądu przełożą się nie tylko na bieżące finanse gospodarstw domowych, ale również na finanse i koszty ponoszone przez nowych inwestorów. W połączeniu z odnotowującym podwyżki cennikiem materiałów budowlanych oznacza to, że trzeba jeszcze raz wykonać kalkulację budowy.

Wyższe ceny prądu 2022 są faktem. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zgodził się na 37% wzrostu kosztów energii elektrycznej oraz 8% kosztów dystrybucji.

Co to oznacza w praktyce? Szacunki wskazują, że rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego wzrośnie o ok. 20 – 24% w porównaniu z rokiem poprzednim. Im większe zużycie (na przykład do ogrzewania domu prądem), tym bardziej odczuwalna będzie różnica.

W kwestii ceny prądu prognozy nie nastrajają zatem optymistycznie.  Wskazują, że użytkownicy indywidualni zobaczą rachunki wyższe o kilkanaście złotych w skali miesiąca. Odbiorcy indywidualni odczują jednak także obniżkę podatku VAT na sprzedaż energii elektrycznej – z 23 do 5 punktów procentowych. Tej zmiany nie uwzględniają taryfy.

Przyczyny wzrostu cen na prąd

Z czego właściwie wynika obserwowany wzrost ceny prądu? Istnieje kilka powodów tej tendencji. Przede wszystkim rosną koszty jego zakupu na rynku hurtowym. Aby zrozumieć ten mechanizm, warto poznać cały proces.

Sprzedawcy dokonują skupu prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Z zawieranych kontraktów wynika, że obecnie muszą wydać znacznie więcej. W 2020 roku giełdowa cena jednej MWh wynosiła 252 zł rocznie, zaś pod koniec 2021 r. było to powyżej 700 zł. Wpływ na to mają między innymi:

 • koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, w istotny sposób obciążający polską energetykę, w ok. 80% opartą na węglu;
 • wzrost cen węgla;
 • wzrost cen gazu na rynkach światowych;
 • niedostateczna infrastruktura związana z energią odnawialną, co wpływa na ograniczone i nieregularne dostawy do sieci dystrybucyjnej;
 • zwiększający się popyt na energię;
 • wprowadzenie opłaty mocowej – nowej pozycji na rachunkach od 2021 r.

Wzrost cen przełożył się na wyższe rachunki zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych.

Jakie będą ceny prądu za 1 kWh w 2022 roku?

Ile będzie kosztował prąd w 2022 roku? Obecnie ceny prądu za 1 kWh to ok. 0,74 – 0,82 zł. Wcześniej stawki mieściły się w przedziale 0,69 – 0,78 zł.  Dokładna kwota widniejąca na fakturze uzależniona jest od regionu kraju – ceny prądu w Polsce są zróżnicowane regionalnie.

Aby zweryfikować, ile zapłacisz, możesz wykorzystać kalkulator ceny prądu dostępny na stronach sprzedawców i portalach branżowych.

Ceny prądu w 2022 roku dla gospodarstw domowych

Na jakim poziomie będą kształtować się ceny prądu dla gospodarstw domowych? Pewne znaczenie ma wybór dostawcy, jednak nie będą to duże różnice. 

17 grudnia 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki opublikował taryfy dla klientów indywidualnych. Wynika z nich, że odbiorcy z grupy G11, dla których sprzedawcami z urzędu są firmy Energa, Enea, PGE i Tauron, zapłacą za energię o ok. 37% więcej. Wzrost stawek za dystrybucję wyniesie natomiast średnio 9%.

Ceny prądu w 2022 roku dla firm

W trudniejszej sytuacji znajdą się natomiast klienci biznesowi. Dlaczego? Urząd Regulacji Energetyki trzyma pieczę nad tym, by taryfa dla gospodarstw domowych była „uzasadniona i racjonalna”. Przedsiębiorcy nie podlegają już takiej ochronie, a ceny prądu dla firm reguluje rynek. W przypadku biznesu wyższa będzie również opłata mocowa.

Z szacunków wynika, że taryfy dla biznesu przewidują nawet dwukrotne wzrosty kwot na comiesięcznych rachunkach.

Sprawdź: Koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2 – od czego zależy ich wysokość?

Cena prądu 2022 – aktualny cennik sprzedawców prądu

Jak pokazują opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki tabele, aktualne ceny prądu wzrosły u wszystkich sprzedawców. Co istotne, koszt energii elektrycznej stanowi tylko połowę kwoty widniejącej na rachunku. Pozostałe składowe również jednak windują ceny prądu w górę.

Podwyżki cen na prąd – Tauron

Firma Tauron ceny prądu różnicuje w zależności od regionu, w którym świadczona jest usługa, jednak można na podstawie taryfy opłat oszacować przeciętny koszt. Odbiorca indywidualny za 1 kWh zapłaci ok. 0,79 zł – cena uwzględnia dystrybucję i energię czynną.

Oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe za prąd zapłaci 2148 zł w skali roku, o ok. 640 zł więcej niż w 2019 roku.

Podwyżki cen na prąd – Energa

Podobne ceny proponuje Energa, która dystrybuuje prąd głównie na północy Polski. Przeciętnie 1 kWh kosztować będzie 0,80 zł.

Taka stawka przełoży się na roczny rachunek w wysokości 2181 zł, czyli o ok. 617 zł więcej niż w 2019 roku.

Podwyżki cen na prąd – Enea

W kwestii cen prądu, Enea działająca w zachodniej Polsce, oferuje stosunkowo konkurencyjne stawki – na poziomie 0,72 zł za 1 kWh. 

Nadal jednak podwyżka jest wyraźna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci 1972 zł rocznie, czyli o ok. 614 zł więcej niż w 2019 roku.

Podwyżki cen na prąd – Innogy

W ofercie Innogy ceny prądu plasują się na poziomie 0,79 zł za 1 kWh. Operator działa wyłącznie na terenie Warszawy.

Stołeczne gospodarstwo domowe rocznie zapłaci za prąd ok. 2150 zł, czyli o ok. 670 zł więcej niż w 2019 roku.

Podwyżki cen na prąd – PGE

Więcej zapłacą także korzystający z oferty PGE. Ceny prądu na poziomie 0,78 zł za 1 kWh oznaczają roczny koszt 2112 zł. To o 610 zł więcej niż w 2019 roku.

Jakie będą zmiany w dodatkowych opłatach na rachunku za prąd?

Jak wiadomo, rachunek za energię elektryczną to nie tylko cena prądu, ale również koszty jego dystrybucji. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza taryfę także i w tym przypadku. W cenniku zostały uwzględnione opłaty wynikające z przepisów prawa. Są to:

 • opłata kogeneracyjna – nowa opłata wynosząca 4,06 zł/MWh, przekazywana jako wsparcie dla bardziej ekologicznej technologii tworzenia prądu, czyli właśnie kogeneracji, za sprawą której jednocześnie wytwarza się energię elektryczną i cieplną;
 • opłata OZE – stanowiąca wsparcie dla zielonej energii; tu koszt będzie niższy: nowe taryfy notują spadek z 2,2 zł/MWh do 0,9 zł/MWh;
 • opłata mocowa – opłata za stałą gotowość do dostarczania prądu zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne; jej wysokość uzależniona jest od zużycia i prezentuje się następująco:

zużycie miesięczne

(w kWh)

wysokość opłaty w 2021 r. wysokość opłaty w 2022 r.
mniej niż 500 kWh 2,30 2,92
od 500 do 1200 kWh 5,51 6,99
od 1200 kWh do 2800 kWh 9,19 11,64
powyżej 2800 kWh 12,87 16,30

Na rachunku za prąd znajdzie się także opłata jakościowa, która – podobnie jak opłata mocowa – jest uzależniona od ilości zużywanej energii, a jej zadaniem jest utrzymanie równowagi w sieci elektroenergetycznej. Wynosi ona 0,0095 zł/kWh.

Przeczytaj: Ogrzewanie podłogowe elektryczne – miesięczne koszty zużycia i montaż krok po kroku

Jak zmieniały się ceny prądu na przestrzeni 10 lat?

Nie ulega wątpliwości, że ceny prądu na przestrzeni 10 lat zmieniały się w istotny sposób. Bywały lata, w których odnotowywano znaczące wzrosty cen, ale zdarzało się także, że kwoty na rachunkach zaskakiwały odbiorców pozytywnie. To, jak rosły ceny prądu w Polsce, zawsze należy więc interpretować jako element całego procesu.

Analizując przedstawiający ceny prądu w Polsce wykres, można zauważyć, że najmniej za energię płaciliśmy w 2015 roku, zaś najwięcej w 2019 roku. Wówczas odnotowano także skok cen na giełdzie energii elektrycznej do poziomu 270 zł/MWh, co doprowadziło do „zamrożenia” taryf.

W kwestii cen prądu ostatnie 10 lat nie sprzyjało domowym budżetom, natomiast rekordowy giełdowy skok przypadł na sierpień 2021 roku: 383 zł/MWh to najwyższa średnia miesięczna w historii.

Tak drogo jeszcze nie było, ale prognozy wskazują, że ceny prądu na przestrzeni lat nadchodzących niższe nie będą. Oczywiście, przedstawiające ceny prądu porównanie należy interpretować również w kontekście sytuacji ekonomicznej i poziomu wynagrodzeń.

Jak możemy unikać podwyżek cen prądu?

Prognozy ekspertów są jednoznaczne: nadchodzące lata to dalszy systematyczny i znaczący wzrost cen prądu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są złożone, ale niezależnie od powodów warto poszukać sposobów na oszczędności. Jak to zrobić?

 • Fotowoltaika

Stopniowe odchodzenie od energii węglowej i nacisk na ekologię sprawiają, że fotowoltaika będzie opłacalna. Obecnie dominującym segmentem rynku są właśnie mikroinstalacje, na które decyduje się coraz większa grupa inwestorów. Sprzyjają temu dofinansowania i nowoczesne rozwiązania, które w wieloletniej perspektywie obniżą rachunki za prąd i ogrzewanie.

 • Zmiana sprzedawcy prądu

Od 2007 roku odbiorca końcowy może samodzielnie wybrać sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu. Co prawda, jak pokazały powyższe cenniki, taryfy nie różnią się znacznie, ale często zmiana może okazać się odczuwalna w domowym budżecie.

 • Oszczędności

Większość opłat na rachunku za prąd jest uzależniona od jego zużycia. Sposobem na oszczędności może więc być wyłączanie zbędnych sprzętów czy wymiana oświetlenia na energooszczędne. Takie nawyki mogą przynieść realne profity.

Na początku 2022 roku rząd zapowiedział, że podwyżki cen prądu będą rekompensowane. Pomóc ma w tym, chociażby tarcza antyinflacyjna, dodatek osłonowy dla najuboższych oraz obniżona akcyza. Trzeba jednak mieć świadomość, że to działania doraźne.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
29 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym ko...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
28 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Finanse i koszty
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
3 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynkowanie ścian to jedna z usług, którą warto zlecić fachowcom. Profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie ekipy zapewnią Ci...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
2 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
29 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym ko...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
28 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Finanse i koszty
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
3 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynkowanie ścian to jedna z usług, którą warto zlecić fachowcom. Profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie ekipy zapewnią Ci...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
2 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują...