Co to jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się azylem, miejscem wypoczynku lub zabawy z rodziną i przyjaciółmi. Możesz kupić taką ziemię na terenach atrakcyjnych krajobrazowo i przyrodniczo, bądź wybrać ROD – Rodzinny Ogródek Działkowy, położony w obrębie miasta. Działka rekreacyjna pozwoli uzyskać własny kawałek ziemi, którego może brakować, jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym. Druga myśl, która przyświeca inwestorom, to chęć postawienia na działce rekreacyjnej domku letniskowego. Należy jednak pamiętać, że zabudowa na działce rekreacyjnej może być znacząco ograniczona.

dzialka rekreacyjna pod lasem fotel ogrodowy altana i zielen ogrodowa - zdjęcie 1

W ostatnich latach zainteresowanie zakupem działki rekreacyjnej czy Rodzinnego Ogródka Działkowego zdecydowanie wzrosło. To niewątpliwie pokłosie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Wypoczynek poza miastem, na własnej działce, to okazja do zdystansowania się od problemów codzienności, zaznania głębszego wypoczynku, ruchu na świeżym powietrzu czy możliwość rozwijania nowych hobby.

Działki rekreacyjne kupowane są niejednokrotnie również po to, aby wybudować na nich dom letniskowy lub altanę do wypoczynku, nocowania czy urządzania spotkań z rodziną i przyjaciółmi w przyjemnych okolicznościach. Te potrzeby doskonale spełniają gotowe projekty domów letniskowych i altan. 

Czy działka rekreacyjna jest dobrym miejscem, aby wybudować dom całoroczny? Jakie są przepisy dotyczące wznoszenia obiektów budowlanych na takich działkach? Czy odpowiednio dopasowany projekt domu jednorodzinnego będzie odpowiedni? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest działka rekreacyjna? Definicja

W polskim prawie nie ma jednoznacznego określenia, czym jest działka rekreacyjna. Powszechnie przyjmowana definicja wskazuje, że to teren przeznaczony pod zabudowę letniskową oraz wypoczynkową. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy powinny oznaczać działkę rekreacyjną jako obszar przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne.

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje działek rekreacyjnych:

  • samodzielna działka rekreacyjna - położona najczęściej w miejscu malowniczym, atrakcyjnym przyrodniczo i krajobrazowo, np. w górach lub u ich podnóży, nad morzem lub jeziorem, pod lasem itd.
  • ROD – Rodzinne Ogrody Działkowe - tereny należące do Skarbu Państwa, samorządów terytorialnych lub stowarzyszeń, położone w granicach miast.

Między ogródkami działkowymi (ROD) a samodzielnymi działkami rekreacyjnymi występują różnice, które dotyczą m.in.:

  • maksymalnej powierzchni działek - działki ROD objęte są ograniczeniami i mają z reguły mniejszą powierzchnię, a samodzielna działka rekreacyjna może mieć dowolną wielkość;
  • możliwości ich zagospodarowania - na samodzielnych działkach rekreacyjnych masz większą swobodę ich zagospodarowania i użytkowania, natomiast użytkowanie i działalność na ogródkach działkowych są regulowane przepisami prawa i regulaminami ROD;
  • kwestii własności - nigdy nie będziesz właścicielem działki rekreacyjnej ROD - możesz ją jedynie dzierżawić, a samodzielną działkę rekreacyjną możesz kupić na własność.

Sprawdź: W jakiej odległości od lasu możemy budować dom?

Co można zbudować na działce rekreacyjnej?

tradycyjny dom letniskowy mikrus bsa1153

Tradycyjny dom letniskowy Mikrus 

Na samodzielnej działce rekreacyjnej można często wybudować niewielki domek letniskowy, a nawet dom całoroczny (ocieplony i wyposażony w źródło ogrzewania). Należy jednak pamiętać, że działkę rekreacyjną można wykorzystywać wyłącznie w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych - nie nadaje się do całorocznego zamieszkiwania. Oznacza to, że dom, który postawimy na działce rekreacyjnej może być, w świetle prawa, zamieszkiwany jedynie okazjonalnie.

Decydując się na zabudowę letniskową, nie zawsze będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Co można wybudować na działce rekreacyjnej za zgłoszenie? Zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego pozwolenie na budowę nie będzie wymagane w przypadku budowy:

  • wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy:
    • do 35 m2,
    • powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m,

– przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki;

  • wolnostojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym również i w tym przypadku łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. 

Na działkach rekreacyjnych typu ROD zazwyczaj możliwe jest jedynie postawienie altany ogrodowej lub obiektu rekreacyjnego np. huśtawka czy zjeżdżalnia. Możliwości zagospodarowania ogródka działkowego oraz zasady jego użytkowania są szczegółowo określone przez dyrekcję ROD, na terenie którego znajduje się działka rekreacyjna.

Jeżeli interesuje Cię budowa domku letniskowego, przeczytaj koniecznie: O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domku letniskowego?

Czy można zbudować dom na działce rekreacyjnej?

Nie da się ogólnie określić, co można wybudować na działce rekreacyjnej, ponieważ jest to uzależnione od przeznaczenia danego terenu i prawa lokalnego. Informację o przeznaczeniu terenu można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli jednak dla danej działki nie istnieje plan miejscowy, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w urzędzie, któremu podlega działka rekreacyjna. Warto zapoznać się z warunkami zabudowy dla danej nieruchomości już na etapie decyzji o zakupie działki letniskowej, a na pewno zanim wybierzemy projekt domu letniskowego lub domu całorocznego.

  • Jeśli wg MPZP teren, na którym znajduje się działka rekreacyjna, jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną, wówczas można wybudować na niej domek letniskowy, a jego parametry określa wspomniany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na działkach rekreacyjnych zwykle nie możliwości budowy domu całorocznego, chyba, że inaczej stanowi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Natomiast działka rekreacyjna typu ROD nie daje możliwości wybudowania domu letniskowego. Decydując się na ogródek działkowy ROD trzeba liczyć się ze sporymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości zagospodarowania terenu. Można jednak ustawiać na nich altany ogrodowe oraz urządzenia rekreacyjne.

Jeżeli planujesz budowę domku letniskowego, przeczytaj koniecznie: O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domku letniskowego?

projekt altany Extra gospodarczy 3 sln1778

Altana ogrodowa Extra gospodarczy 3 z oferty Extradom.pl

Jak urządzić działkę rekreacyjną?

Aby dziłka rekreacyjna mogła spełniać jak najlepiej swoją funkcję a jej posiadacze mogli w pełni cieszyć się jej możliwościami i urokami, warto zwrócić uwagę na jej aranżację. O tym, jak sprawić, aby działka rekreacyjna była odpowiednio i przemyślanie urządzona, piszemy w naszym artykule: jak urządzić działkę rekreacyjną. Przechodzimy przez proces aranżacji działki krok po kroku, podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązania stosować w zależności od rodzaju i powierzchni działki.

Domy na działkę rekreacyjną

Opcji, co można postawić na działce rekreacyjnej, jest sporo. Inwestorzy mogą przebierać w wielu gotowych projektach domów letniskowych. Dostępne są projekty tradycyjnych drewnianych domów letniskowych, małe domki murowane, nowoczesne domy letniskowe z liczny przeszkleniami, domki parterowe i piętrowe lub domki letniskowe z poddaszem użytkowym. Wybór idealnego projektu domu, które nie tylko spełnia nasze oczekiwania, ale również jest zgodny z warunkami zabudowy, jest obecnie niezwykle prosty. Dostępne są zarówno całoroczne domy do 70 m2, jak i mniejsze domy letniskowe do 35 m2 , które można wybudować bez pozwolenia.

nowoczesny dom letniskowy d21-23a wsa1021

Nowoczesny dom letniskowy D21-23A z oferty Extradom.pl

Popularnością cieszą się również całoroczne domy modułowe lub domy letniskowe z kontenerów. Taki dom letniskowy można postawić na działce rekreacyjnej nawet w 60 dni!

gotowy dom modulowy letniskowy Gran hst1000

Gotowy dom modułowy Gran w 60 dni!

Alternatywą dla klasycznych domów letniskowych są domy mobilne - znajdziecie je w ofercie Extradom.pl! 

Domek mobilny, traktowany jako obiekt tymczasowy, niezwiązany trwale z gruntem, można postawić na działce o dowolnym przeznaczeniu, w tym na działce rolnej. Pozwolenie na budowę w tym przypadku nie jest konieczne – wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy do właściwego Starostwa Powiatowego. Jednakże taki mobilny dom tymczasowy trzeba przenosić przynajmniej dwa razy w roku na inną działkę.

Obecnie gotowe domy mobilne, które można kupić u producentów w wersji nawet „pod klucz”, są obiektami całorocznymi. Oznacza to, że są wyposażone w rozwiązania, które pozwalają na komfortowe korzystanie z nich przez cały rok. Jeśli chcemy potraktować dom mobilny jako konstrukcję trwałą, stojąca w jednym miejscu, a nie tymczasową, możemy postawić go jedynie na działce rekreacyjnej bądź budowlanej.

gotowy dom mobilny mazuria economy hth1000

Gotowy dom mobilny Mazuria z oferty Extradom.pl

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki rekreacyjnej?

Jeżeli myślisz o zakupie działki rekreacyjnej z zamiarem wybudowania na niej domku letniskowego lub nawet całorocznego, warto sprawdzić i przeanalizować kilka aspektów:

  • upewnij się jaki to rodzaj działki rekreacyjnej - pamiętaj, że jedyną konstrukcją, jaką możesz postawić na ROD jest obiekt budowlany, który będzie spełniał funkcję altany. Natomiast na samodzielnej działce rekreacyjnej, która stanowi Twoją własność, możesz postawić dowolny dom czy obiekt letniskowy, o ile będzie zgodny z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z decyzją o warunkach zabudowy;
  • sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - z tego dokumentu dowiesz się, co można wybudować na działce rekreacyjnej, którą Cię interesuje; 
  • sprawdź przeznaczenie sąsiadujących z działką terenów i plany dotyczące ich zagospodarowania - np. czy w najbliższym czasie obok Twojej działki rekreacyjnej nie powstanie ruchliwa droga, zakład przemysłowy lub duże osiedle budynków wielorodzinnych;
  • sprawdź księgi wieczyste - dowiesz się m.in. kto jest właścicielem działki oraz czy nie jest ona obciążona np. hipoteką. Jeśli na działce ciążą jakiekolwiek zobowiązania, to po zakupie przejdą one na Ciebie.

Zasady dotyczące wyboru działki letniskowej czy działki rekreacyjnej są bardzo podobne, jak w przypadku wyboru działki budowlanej. Jeżeli stoisz przed tym dylematem jakim jest kupno działki rekreacyjnej, polecamy nasz materiał wideo:

Działka rekreacyjna w pytaniach i odpowiedziach

Czy można mieszkać na działce rekreacyjnej?

Działka rekreacyjna można być wykorzystywana wyłącznie w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych - nie nadaje się zaś do całorocznego zamieszkiwania.

Działka rekreacyjna a budowlana – czym się różnią?

Działki rekreacyjne oraz działki budowlane różnią się między sobą przeznaczeniem oraz wymogami, jakie powinny spełniać, aby dało się postawić na ich obszarze jakikolwiek budynek. Zasadniczo na działkach rekreacyjnych budowane są domki letniskowe do zamieszkania okazjonalnego (są przeznaczone pod budownictwo rekreacyjno-mieszkaniowe), a na działkach budowlanych – całoroczne domy mieszkalne.

Czy warto kupić działkę rekreacyjną pod budowę domu jednorodzinnego?

Zakup działki rekreacyjnej w niższej cenie niż działka budowlana może być kuszący dla inwestorów. Jednak na działce rekreacyjnej nie można postawić całorocznego budynku mieszkalnego, chyba, że plan miejscowy stanowi inaczej. Poniekąd możliwe jest przekształcenie działki rekreacyjnej na budowlaną, ale proces ten jest kosztowny i czasochłonny - często całkowicie nieopłacalny.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Nowości w tej kategorii

Działka
Ceny działek budowlanych rosną
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Nie stać Cię na czekanie. Ceny działek stale rosną, a ich dostępność maleje

Jeżeli wciąż odkładasz swoje marzenia o własnym domu na później lub czekasz n...

Działka
Jaki jest koszt odrolnienia działki?
08.10.2024 r. Jan Susmaga

Jaki jest koszt odrolnienia działki?

Na odrolnienie działki często decydują się osoby, które chcą zagospodarować posiadaną ziemię na cele budowlane lub liczą,...

Działka
Podział działki rolnej
18.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Zastanawiasz się, jak skutecznie podzielić działkę rolną, aby maksymalnie sko...

Działka
jak zrobić mur oporowy
06.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak zbudować mur oporowy? Sposoby i koszty wykonania

Mur oporowy łączy funkcję dekoracyjną i praktyczne zastosowanie. Dzięki niemu zwiększysz stabilność terenu działki, zabezp...

Działka
Ceny działek budowlanych rosną
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Nie stać Cię na czekanie. Ceny działek stale rosną, a ich dostępność maleje

Jeżeli wciąż odkładasz swoje marzenia o własnym domu na później lub czekasz n...

Działka
Jaki jest koszt odrolnienia działki?
08.10.2024 r. Jan Susmaga

Jaki jest koszt odrolnienia działki?

Na odrolnienie działki często decydują się osoby, które chcą zagospodarować posiadaną ziemię na cele budowlane lub liczą,...

Działka
Podział działki rolnej
18.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Zastanawiasz się, jak skutecznie podzielić działkę rolną, aby maksymalnie sko...

Działka
jak zrobić mur oporowy
06.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak zbudować mur oporowy? Sposoby i koszty wykonania

Mur oporowy łączy funkcję dekoracyjną i praktyczne zastosowanie. Dzięki niemu zwiększysz stabilność terenu działki, zabezp...

REKLAMA
Zamknij