Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku? Jakie aspekty decydują?

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku – który rodzaj wybrać?

Każdy, kto chce przechowywać swój samochód w garażu, ma do wyboru dwa jego rodzaje – może zdecydować się na ten połączony z bryłą budynku lub na stanowiący samodzielną konstrukcję. Obydwa rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety i sprawdza się w konkretnych sytuacjach. Czy warto budować garaż w bryle domu, czy może lepiej zdecydować się na wolnostojący? Czym się różnią od siebie te dwa rodzaje? Który z nich jest praktyczniejszy, ile kosztuje ich budowa? Czy droższy będzie garaż w bryle budynku czy osobno?

W poniższym tekście przedstawiamy pytania na wszystkie nurtujące pytania, by każdy poszukujący odpowiedniego projektu garażu mógł wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Co to jest garaż wolnostojący, a czym jest garaż w bryle budynku?

Na sam początek warto zastanowić się: co to znaczy garaż w bryle budynku? Jak go rozpoznać i czym się charakteryzuje? Garaż w bryle budynku – jak sama nazwa wskazuje – jest integralną częścią tej samej bryły, która obejmuje także pomieszczenia mieszkalne, a także jest zwieńczony tym samym dachem.

Garaż taki może być wysunięty przed ścianę frontową. Warto pamiętać, że rozwiązanie to wymaga dosyć szerokiej działki, bo wymusza horyzontalne ułożenie całego budynku. Decydując się na garaż w bryle budynku, należy patrzeć też na kwestię estetyczną – cały budynek powinien być spójny.

Zupełnie czym innym jest garaż wolnostojący obok domu. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, że nie jest połączony z innym obiektem budowlanym. Jest zasadniczo samodzielną konstrukcją, nie wykorzystuje żadnych elementów domu – np. strop – jak ma to miejsce w przypadku opisywanym przed chwilą.

Wiele osób zastanawia się też, czy garaż wolnostojący wlicza się do powierzchni zabudowy? Garaż wolnostojący obok domu – jeśli nie ma z nim połączenia – nie będzie zaliczany do powierzchni zabudowy budynku. Jego powierzchnia będzie jednak zaliczana do powierzchni zabudowy działki.

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2023 roku?

Porównanie kosztów budowy obu typów garaży

Wpływ na koszt budowy garażu – zarówno w bryle budynku, jak i wolnostojącego – ma kilka czynników. Należą do nich między innymi:

Czy warto budować garaż w bryle domu? Jeśli się zdecydujemy, zaoszczędzimy już na etapie projektu – nie będzie potrzebny kolejny dokument na tego typu budynek. W tym przypadku niemal wszystkie koszty wliczone są też w kosztorys budowy całego domu. Jeśli chodzi o garaż w bryle budynku, przyjmuje się, że orientacyjne stawki za m2 będą plasować się w granicach 800–1000 zł.

Z kolei garaż wolnostojący obok domu będzie wiązał się z wydaniem znacznie większej kwoty. Za najbardziej solidny, murowany, o powierzchni 30 m2 zapłacimy około 43 tys. zł. W cenę wliczone są materiały i robocizna. Koszty obejmują wykonanie fundamentów, ścian, stropu, dachu, wstawienia stolarki okiennej i drzwiowej, nałożenie tynków czy rozciągnięcie instalacji. Jak widać, w przypadku garażu murowanego bardziej opłacalną opcją będzie ten w bryle budynku.

Garaż wolnostojący przy domu może być też wykonany z drewna czy blachy. Najtańszą opcją jest popularny blaszak. W zależności od rodzaju, wielkości i jakości wykonania jego ceny mogą wahać się w granicach 2–10 ty. zł.

Jaki jest czas budowy garażu wolnostojącego i tego w bryle budynku?

Każdy, kto zastanawia się, czy budować garaż w domu czy osobno, pod uwagę weźmie z pewnością również czas wykonania takiej budowy. Inwestor musi liczyć się z tym, ze najdłużej będzie trwało postawienie garażu murowanego, wolnostojącego – czas wydłuży oczekiwanie na projekt czy przygotowanie podłoża.

Postawienie takiego dodatkowego budynku może zająć nawet kilka miesięcy. Garaż w bryle budynku jest stawiany przy okazji całej budowy, więc czas wydłuży się po prostu o kilka tygodni lub – być może – miesięcy na dostawienie i wykończenie takiego pomieszczenia.

Oczywiście warto sobie uświadomić, że jest kilka czynników, które będą wpływać na kwestię czasu budowy garażu. Do tych najważniejszych trzeba zaliczyć:

  • technologię,
  • powierzchnię garażu,
  • budżet, którym dysponujemy,
  • kwestie pogodowe.

Jeśli inwestorowi zależy na tym, by garaż powstał jak najszybciej, może zdecydować się na blaszak. Zestawienie gotowych elementów zajmuje zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni.

Kiedy najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie dom z garażem w piwnicy?

Izolacja termiczna i akustyczna. Który garaż będzie pod tym względem praktyczniejszy?

Istotną kwestią, nad którą należy się zastanowić, jest jego ocieplenie i izolacja akustyczna. Czy praktyczniejszy pod tym względem będzie garaż wolnostojący czy w bryle budynku?

Garaż w domu powinien mieć wszystkie ściany zaizolowane, podobnie jak ma to miejsce w całym domu. Warto też ocieplić ściany wewnętrzne, oddzielające garaż od pomieszczeń, w których jest wyższa temperatura. Taka izolacja wpłynie przede wszystkim na wysokość rachunków za prąd, a także na komfort domowników.

Do zrobienia izolacji można wykorzystać chociażby płyty styropianowe. Garaż wolnostojący przy domu również powinien mieć wykonaną izolację termiczną, by warunki w nim panujące były jak najlepsze do przechowywania samochodu i innych rzeczy. Oprócz styropianu można użyć do tego chociażby wełnę mineralną.

Oprócz izolacji termicznej ważna jest także izolacja akustyczna. Ma ona szczególne znaczenie w garażu przylegającym bezpośrednio do domu. Żeby wykonać skuteczne zabezpieczenie przed hałasami, można wykorzystać styropian, piankę poliuretanową, wełnę mineralną.

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Wymogi prawne związane z garażami w bryle i obok budynku

Decydując się na budowę garażu – zarówno wolnostojącego, jak i przylegającego do domu – trzeba pamiętać o tym, że musi ona spełniać wszelkie wymogi prawne, a projekt musi być zgodny z przepisami Prawa budowlanego.

Jeśli chodzi o garaż w bryle budynku, nie trzeba starać się o oddzielne pozwolenie na jego postawienie – jest on uwzględniony w projekcie i objęty zgodą razem z całym budynkiem.

Jeśli jednak planujemy dobudować garaż do już istniejącego budynku, wtedy konieczne jest wystąpienie o wszelkie zgody – dobudowa taka będzie traktowana jako przebudowa obiektu budowlanego.

Garaż obok domu, jeśli będzie miał powierzchnię do 35 m2, może być wybudowany bez ubiegania się o pozwolenie. W takim przypadku wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniego organu administracyjnego. Z kolei, jeśli powierzchnia garażu ma być większa niż 35 m2, wtedy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto też pamiętać o tym, że na 500 m2 działki mogą stać nie więcej niż dwa budynki niewymagające zezwolenia.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące budowy garażu, trzeba wiedzieć, że:

  • wysokość konstrukcji w świetle powinna wynosić 2,2 metra,
  • brama garażowa musi mieć co najmniej 2,3 metra szerokości i 2 metry wysokości.

Wielu inwestorów zastanawia też kwestia, czy jeśli chodzi o podatek, lepszy będzie garaż w domu czy osobno? Za garaż w bryle płaci się kwotę podatku od nieruchomości jak za dom (1 zł/m2), natomiast za garaż wolnostojący jak za budynki pozostałe (9,7 zł/m2).

Z podatku zwolnione są garaże, których konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem. Przykładem będą tu popularne blaszaki.

Jak dwa typy garaży wpływają na zagospodarowanie działki?

Budowa garażu wymaga zachowania konkretnych odległości od granicy działki.

  • Musi ona wynosić 4 metry, jeśli wrota/drzwi garażu lub otwory okienne są skierowane w stronę granicy.
  • Jeśli jednak ściana skierowana w stronę granicy działki nie ma takich otworów, konieczna odległość to 3 metry.
  • Jednym z wyjątków jest możliwość postawienia garażu 1,5 m od granicy działki – gdy pozwalają na to przepisy planu miejscowego albo działka jest węższa niż 16 m, albo długość planowanego garażu nie przekroczy 6,5 m, a wysokość – 3 m. Od strony granicy ściana nie może mieć okien ani drzwi.

Zastanawiając się, czy lepszy będzie garaż w bryle budynku czy osobno, warto też uwzględnić kwestie związane z aranżacją całej działki. Garaż wolnostojący sprawdzi się lepiej na dużych działkach, może być usytuowany z przodu lub z tyłu domu. Do garażu warto wybudować podjazd, np. z kostki brukowej.

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom bez pozwolenia: 7 nowych projektów o powierzchni zabudowy do 70 m2
02.10.2023 r. Kamila Szymkowiak

Dom bez pozwolenia: 7 nowych projektów o powierzchni zabudowy do 70 m2

Projekt do 70 m2 zabudowy to cel poszukiwań wielu naszych klientów. Już od pr...

Projekt domu
6 projektów z antresolą
29.09.2023 r. Kamila Szymkowiak

Naturalne światło w domu: 6 projektów z antresolą i dużymi przeszkleniami

Za oknem zaczyna się jesień, dni stają się krótsze. W naszych mieszkaniach za...

Projekt domu
domy nad morzem lub jeziorem
28.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Najlepsze domy do postawienia nad morzem lub jeziorem: subiektywny ranking

Marzenie o mieszkaniu na słonecznej działce nad brzegiem jeziora czy morza br...

Projekt domu
Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
27.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Od połowy 2023 roku media niemalże prześcigają się w przekazywaniu informacji o rosnących cenach mieszkań w największych m...

Projekt domu
Dom bez pozwolenia: 7 nowych projektów o powierzchni zabudowy do 70 m2
02.10.2023 r. Kamila Szymkowiak

Dom bez pozwolenia: 7 nowych projektów o powierzchni zabudowy do 70 m2

Projekt do 70 m2 zabudowy to cel poszukiwań wielu naszych klientów. Już od pr...

Projekt domu
6 projektów z antresolą
29.09.2023 r. Kamila Szymkowiak

Naturalne światło w domu: 6 projektów z antresolą i dużymi przeszkleniami

Za oknem zaczyna się jesień, dni stają się krótsze. W naszych mieszkaniach za...

Projekt domu
domy nad morzem lub jeziorem
28.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Najlepsze domy do postawienia nad morzem lub jeziorem: subiektywny ranking

Marzenie o mieszkaniu na słonecznej działce nad brzegiem jeziora czy morza br...

Projekt domu
Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
27.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Od połowy 2023 roku media niemalże prześcigają się w przekazywaniu informacji o rosnących cenach mieszkań w największych m...

Reklama
Zamknij