Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pokrycia, ale również konstrukcję całego budynku. Jego nadmiar w skrajnym przypadku jest w stanie doprowadzić do katastrofy budowlanej i narazić użytkowników obiektu na niebezpieczeństwo. Dlatego obowiązkiem każdego właściciela domu lub innego budynku jest regularne odśnieżanie dachu. Sprawdź, kiedy to robić, w jaki sposób i czy zadanie to warto wykonywać samodzielnie. Podpowiemy również, ile kosztuje odśnieżanie dachu – cena zależy bowiem od kilku czynników.

Odśnieżanie dachu  konieczność czy wybór?

Zanim jednak zajmiemy się kwestiami bezpieczeństwa oraz cenami usług świadczonych przez specjalistów, odpowiedzmy na kluczowe pytanie: czemu trzeba odśnieżać dach, niezależnie od jego rodzaju? Powód jest prozaicznie prosty – zalegający na nim śnieg stanowi bardzo duże obciążenie dla połaci i może doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet katastrofy budowlanej. Konsekwencją nieodśnieżonego dachu może być również zawilgocenie pokrycia, a nawet zalanie pomieszczeń.

Problem ten staje się najbardziej realny w trakcie obitych opadów, a także roztopów i wahań temperatury. Śnieg zalegający na dachu może wpływać negatywnie na stan pokrycia, a także – wraz z soplami i bryłami lodu – zagrażać przechodniom czy samochodom poruszającym się w pobliżu budynku.

O ile świeży opad (puch śnieżny) zwykle nie stanowi większego problemu, o tyle mokry śnieg, który znajduje się na budynku np. od kilku tygodni, może ważyć nawet kilkaset kilogramów (na metr sześcienny) – stanowi więc ogromne zagrożenie i niezbędne jest jego regularne usuwanie.

Czy jest obowiązek odśnieżania dachu? Tak – kwestię tę reguluje Prawo budowlane. Zadanie to należy do właścicieli oraz zarządców nieruchomości, którzy powinni nie tylko regularnie odśnieżać dach, ale również przeprowadzać przeglądy okresowe stanu technicznego budynku.

Czy dach płaski również musimy odśnieżyć?

Wielu właścicieli domów zastanawia się, czy trzeba odśnieżać płaski dach, również w nowopowstałych budynkach. Jest to absolutnie konieczne, ponieważ pokrywa śnieżna będzie zalegała na nim do momentu jej usunięcia albo roztopienia się. W efekcie narazisz dach na zaleganie mokrego śniegu, co może doprowadzić do wielu problemów, o których wspominaliśmy wcześniej.

W praktyce obowiązek odśnieżania ciąży na właścicielach każdego budynku – bez względu na kształt dachu czy rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego.

Jak odśnieżać płaski dach? Najlepiej przy użyciu drewnianej lub plastikowej szufli, która została wyposażona w gumowe obrzeża. Warto zrezygnować z metalowych narzędzi, ponieważ mogłyby one uszkodzić pokrycie albo izolację dachu. Nie zapomnij również o kwestiach bezpieczeństwa, które szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu.

ofe-5847238-72227 w-72227

Przepisy dotyczące odśnieżania dachu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, usuwanie śniegu z budynku to absolutna konieczność. Z czego wynika obowiązek odśnieżania dachu? Podstawą prawną jest w tym przypadku art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z jej treścią, każdy właściciel i zarządca budynku powinien:

zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Mówiąc prościej, jeżeli jesteś właścicielem lub zarządcą budynku, powinieneś usuwać z jego dachu wszystko, co mogłoby stanowić zagrożenie dla użytkowników obiektu lub przechodniów znajdujących się w jego pobliżu.

Niedopełnienie obowiązku odśnieżenia dachu wiąże się z konsekwencjami prawnymi – mandatem w wysokości do 500 zł (może wystawić go straż miejska oraz inspektor nadzoru budowlanego), a nawet karą pozbawienia wolności (do roku). Jeżeli właściciel odmówi zapłacenia grzywny, sprawa może zostać skierowana do sądu, a wtedy wysokość mandatu wzrośnie nawet do 5 000 zł.

Pamiętaj! Mandat w wysokości do 500 zł może otrzymać również właściciel lub zarządca budynku, który nie usuwa z dachu sopli i brył lodowych.

Dlaczego warto zamontować śniegołapy? Jak je dobrać do blachodachówki?

Kiedy przeprowadzić odśnieżanie dachu?

Każda konstrukcja dachu zakłada obciążenie śniegiem i jest zbudowana w taki sposób, aby przenosić je w sposób bezpieczny oraz niezagrażający użytkownikom. Dlatego odśnieżanie dachu należy przeprowadzać w przypadku obfitych opadów i wtedy, gdy następują wahania temperatur, które prowadzą do naprzemiennego zamarzania i rozmarzania pokrywy śnieżnej.

Nie należy czekać z tym zbyt długo – jak wspomnieliśmy wcześniej, to właśnie śnieg mokry, który zalega na połaci wiele dni, jest najbardziej niebezpieczny.

Przy jakiej warstwie śniegu odśnieżać dach? Najlepiej przy 70-80% maksymalnego obciążenia konstrukcji. Warto również zapoznać się ze średnim ciężarem objętościowym śniegu w różnych fazach, który określa norma PN-EN 1991-1-3:2005:

 • świeży śnieg – 1 kN/m3;
 • osiadły śnieg (kilka godzin/dni po opadach) – 2 kN/m3;
 • stary śnieg (kilka tygodni/miesięcy po opadach) – 2 kN/m3;
 • mokry śnieg – 4 kN/m3.

Wartości te są bardzo istotne, ponieważ obrazują, jak ciężki może być śnieg w zależności od konkretnej fazy. Dla przykładu – 1 m3 świeżego śniegu może ważyć 200 kg, zaś mokrego aż 800 kg!

Zatem, ile śniegu może być na dachu? Jak najmniej – jeżeli chcesz uniknąć jakiegokolwiek ryzyka, usuwaj go regularnie, zwłaszcza po obfitych opadach.

Samodzielne odśnieżanie a kwestie bezpieczeństwa

Nic nie stoi na przeszkodzie, by odśnieżanie dachu przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami polskiego prawa w przypadku prac na wysokościach powinno się stosować środki ochrony osobistej, które zabezpieczają przed upadkiem.

Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji specjalna lina z uprzężą dekarska, którą można przypiąć np. do komina. Nie zapomnij również o wyznaczeniu miejsca zrzutu taśmą, dzięki czemu śnieg nie będzie zagrażał przechodniom.

Jak odśnieżać dach? Oto kilka sprawdzonych wskazówek:

 • aby dostać się na dach, zastosuj stabilną drabinę albo skorzystaj z włazu (jeżeli jest dostępny);
 • używaj specjalnej łopaty albo szufli do odśnieżania, pamiętając o tym, by nie nabierać na nią zbyt dużych ilości śniegu;
 • odśnieżanie zacznij od miejsc, gdzie warstwa jest najgrubsza, a śnieg usuwaj małymi porcjami i na bieżąco poza dach (nie składuj go w jednym miejscu na dachu!);
 • nie rozbijaj twardej powierzchni śniegu łopatą, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia pokrycia albo izolacji;
 • zwracaj uwagę na to, by nie uszkodzić znajdujących się pod śniegiem obróbek blacharskich oraz kabli.

Szczególną ostrożność warto zachować na dachach stromych, które zwiększają ryzyko utraty równowagi i upadku. Jeżeli nie masz pewności, czy poradzisz sobie z tym zadaniem, skorzystaj z usług fachowców.

Cena za odśnieżanie dachu. Ile kosztuje odśnieżenie m2?

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nadmiarem śniegu jest skorzystanie z pomocy specjalistów oferujących odśnieżanie dachów. Cennik takich usług uzależniony jest od powierzchni połaci, lokalizacji oraz wielkości pokrywy – warto jednak ponieść taki koszt, by uniknąć wszelkich zagrożeń i zyskać pewność, że śnieg zostanie usunięty sprawnie i prawidłowo.

Jaki jest koszt odśnieżania dachu? Średnio 4,74 zł/m2 brutto w przypadku dachów płaskich o powierzchni do 1000 m2. Sprawdźmy, jak ceny kształtują się w największych polskich miastach:

 • Bydgoszcz – 5,34 zł/m2;
 • Gdańsk – 5,10 zł/m2;
 • Kraków – 5,34 zł/m2;
 • Łódź – 5,57 zł/m2;
 • Poznań – 5,57 zł/m2;
 • Szczecin – 5,57 zł/m2;
 • Warszawa – 6,03 zł/m2;
 • Wrocław – 5,57 zł/m2;

Najczęstsze pytania dotyczące odśnieżania dachu

Odśnieżanie dachów to temat, który wiąże się z wieloma wątpliwościami. Dlatego poniżej odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez naszych czytelników.

Czy można wezwać straż do odśnieżania dachu?

Wiele osób zastanawia się, czy straż pożarna odśnieża dach. Nie – jest to obowiązek właścicieli oraz zarządców budynków. Jeżeli więc chcesz usunąć śnieg zalegający na dachu, musisz zrobić to samodzielnie albo z pomocą specjalistów oferujących tego rodzaju usługi.

Jak ciężki jest śnieg?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, 1 m3 świeżego śniegu może ważyć 200 kg, a mokrego nawet 800 kg. Są to liczby, których nie wolno bagatelizować – nawet kilka dni może zaważyć na tym, czy Twój dach wytrzyma ogromne obciążenie.

 • Ile waży 10 cm śniegu? Od kilku do nawet 50 kg.
 • Ile waży 30 cm śniegu? Od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

REKLAMA
Zamknij