Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zlikwidować mech na dachu?

Mech na dachu

Mech na dachu to uciążliwy problem, z którym prędzej czy później zetknie się każdy właściciel domu. Wpływa on ujemnie na estetykę obiektu, który wydaje się przez to brudny, starszy, niż jest w rzeczywistości, i szary. Jak zlikwidować mech na dachu? Usunięcie go nie musi być trudne. Wystarczy wykorzystać odpowiedni środek na mech na dachu, a następnie skutecznie zapobiegać rozwojowi roślin na dachówkach czy powierzchni blachy.

Piękny projekt domu jednorodzinnego, który odpowiada Twoim indywidualnym wymaganiom, może być wykonany zgodnie z wszelkimi arkanami sztuki budowlanej. Z radością się do niego wprowadzisz wraz z rodziną, a jego doskonały wygląd będzie napawał Cię dumą. Jeśli jednak nie będziesz przeciwdziałać rozwojowi mchu na pokryciu dachowym, to niestety Twój dom z dachem dwuspadowym czy wielospadowym straci swój urok.

Mech nie będzie za to widoczny na dachu płaskim, ale jeśli nie jesteś jego zwolennikiem, to sprawdź skuteczne sposoby na to, by pozbyć się tej rośliny z dachu oraz zabezpieczyć go przed wystąpieniem tego problemu w przyszłości.

Mech na dachu – skąd się bierze?

Nasiona mchu oraz innych roślin mogą dostać się na dach dzięki wiatrom. Mech na dachu ma stosunkowo dobre warunki do dalszego rozwoju. Znajduje się tam bowiem warstwa organiczna wytworzona z kurzu zmoczonego deszczem.

Do jego wzrostu przyczynia się też zwykle niepoprawne położenie dachówki, które powoduje, że dach nie jest odpowiednio wentylowany. Poza tym musisz wiedzieć, że mchy są organizmami pionierskimi, co interpretować możesz w ten sposób, że potrafią one rosnąć w miejscach i warunkach, które dla innych organizmów roślinnych wydają się skrajnie niekorzystne.

Aby się rozwijać, mech nie potrzebuje pobierać wody z podłoża, korzysta z tej, która znajduje się w powietrzu. Nie wykształca korzeni, tylko rozmnaża się przez zarodniki. Rosnąc na dachu, mech będzie zajmował coraz większą powierzchnię, aby jak najlepiej wchłaniać wodę i składniki odżywcze z powietrza.

Jeśli odległość dzieląca kalenicę od okapu nie będzie odpowiednia, pomiędzy dachówkami będzie się zbierać nadmiar wilgoci. To da jeszcze lepsze warunki do rozwijania się roślin takich jak mech.

Bardzo często mech rozwija się na dachach domów jednorodzinnych, parterowych, piętrowych czy z poddaszem użytkowym, wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajdują się wysokie drzewa. Dachy takich domów są bardziej narażone na porastanie mchem i porostami.

Mech na dachu – czy ma jakieś zalety?

Zdecydowana większość z nas prawdopodobnie będzie zaciekle walczyć z mchem na dachu, ale nie wszyscy. W szczególności Japończycy upodobali sobie go jako zielony, estetyczny element architektury. Najczęściej sadzą oni jednak mech w ogrodach – u nas również możemy go posadzić w takim miejscu, jeśli zależy nam na japońskiej stylizacji.

Nowoczesnym sposobem na wykorzystanie tej rośliny jest wykonanie z niej grafiki. Trend ten rozpowszechnia się w szczególności w przestrzeniach miejskich w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Trzeba powiedzieć, że propagatorzy ekologii zachęcają do sadzenia i pielęgnowania mchu na dachu. Zalety takiego rozwiązania to z pewnością ekologiczny, niecodzienny wygląd budynku, zwłaszcza jeśli np. na dachu jednospadowym zostanie zaplanowane graffiti, widoczne z poziomu ziemi.

Jak zrobić mech na dachu o pożądanym kształcie? Należy go odpowiednio posadzić, ręczne kształtować i kontrolować jego rozwój.

Sprawdź: Zielony dach – rodzaje, warstwy i konstrukcja. Jak zrobić zielony dach?

Mech na dachu – w jakich miejscach się pojawia?

Mech na dachu najczęściej pojawia się tam, gdzie dociera najmniej promieni słonecznych. Zwykle jest więc to strona północna lub ewentualnie północno-zachodnia. Często można go również zobaczyć na dachach, nad którymi rosną drzewa puszczające soki, na przykład klony lub lipy. Zasadniczo jego rozwojowi sprzyja kwaśne środowisko.

Jeśli dodatkowo w podłożu stale obecna jest wilgoć, uniknięcie tej rośliny może być wręcz niemożliwe. Zwykle pojawia się ona w załamaniach oraz bardziej skomplikowanych fragmentach konstrukcji.

Mech na dachu rośnie się bez względu na to, jakie ma on pokrycie. Żaden rodzaj zadaszenia nie jest właściwie w stanie oprzeć się rozwojowi mchów i porostów. Tam, gdzie dach jest w półcieniu lub cieniu, a w powietrzu jest dosyć wilgotno, prędzej czy później musi pojawić się ta roślina.

Mech na dachu – na jakich pokryciach dachowych występuje?

W Polsce jest kilka chętnie wybieranych materiałów na pokrycie dachu. Niektóre z nich są bardziej, a inne mniej odporne na pojawienie się mchu oraz innej roślinności. Architekci wykorzystują poniższe rozwiązania.

  • Naturalne dachówki ceramiczne – z natury ceglastoczerwone, mogą być jednak barwione na wiele kolorów. Ich chropowata struktura sprzyja odkładaniu się zanieczyszczeń.
  • Dachówki ceramiczne angobowane – dostępne w większej ilości kolorów niż naturalne, a do tego zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych dzięki wypalaniu.
  • Dachówki ceramiczne glazurowane – posiadające dodatkową warstwę szkliwa, które zamyka pory ceramiki, co hamuje rozwój mchu oraz odkładanie się zanieczyszczeń.

Oprócz tego często można spotkać w Polsce dachy kryte blachą i blachodachówką, dachówką bitumiczną czy papą. W każdym przypadku niestety są one narażone na rozwój mchu. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by usunąć mech z dachu, a także zabezpieczyć pokrycie domu przed jego powstawaniem i rozwojem w przyszłości.

Rodzaj dachu i jego konserwacja przed rozwojem mchów

Najtrudniejsze w konserwacji są zdecydowanie naturalne dachówki ceramiczne bez polewy. Ich porowata struktura znacząco ułatwia rozwój mchu, gdyż zbierają się w niej wilgoć oraz kurz. Trochę lepiej sprawdzają się w tym przypadku dachówki cementowe, a to dlatego, że można je pokryć farbą, która ochroni strukturę przed rozwijaniem się w niej korzeni.

Chociaż farba kładziona jest już na etapie produkcji, co jakiś czas może być jednak niezbędne jej odświeżenie. Jeśli dachówki cementowe nie mają warstwy ochronnej, to mech pojawi się na nich szybciej.

Rozwój mchu na dachu najskuteczniej spowalniają dachówki angobowane oraz glazurowane. Ich gładka i śliska powierzchnia nie sprzyja wczepianiu się korzeni roślin. Jest też dużo łatwiejsza w czyszczeniu.

Na dachu z blachy, która najczęściej pokrywana jest farbą, mech może wdzierać się w miejsca, z których pokrycie malarskie zaczyna odchodzić. Jeśli mech na dachu z blachy porośnie duże połacie, to nie warto mechanicznie go zdzierać czy wymywać myjką ciśnieniową, ponieważ to działanie czasochłonne i nieskuteczne. Lepiej zmienić odczyn pH w miejscu porośniętym przez tę roślinę.

Organizmy żywe są w stanie przetrwać na dachu tylko wtedy, gdy utrzymany zostanie poziom pH, przy którym rozprzestrzeniły się na tej powierzchni. Nie inaczej jest w przypadku mchu na blaszanym dachu. Jeśli obniżysz lub podwyższysz pH, mech zacznie obumierać i łatwiej będzie go usunąć.

Nie tylko na dachówkach ceramicznych pojawi się więc mech. Możesz się z nim spotkać na dachu z blachodachówki czy nawet z papy lub gontu bitumicznego. Mech na dachu z papy czy z gontu bitumicznego można zabezpieczać z wykorzystaniem odpowiednich środków, głównie chemicznych. Najpierw jednak trzeba przystąpić do usunięcia zielonego czy szarego mchu.

Warto wiedzieć! Bez względu na to, jaki rodzaj dachówki wybierzesz, prędzej czy później na dachu pojawi się mech. W przypadku dachówki naturalnej pierwszego czyszczenia możesz spodziewać się po około siedmiu latach, przy angobowanej po około dziesięciu latach, a przy glazurowanej – nawet dopiero po około piętnastu latach użytkowania.

Mech na dachu

Mech na dachu – jak go usunąć domowymi sposobami?

Wiesz już, że mech na dachu może pojawić się niemal na każdym pokryciu dachowym. Powstaje więc pytanie, jak go stamtąd usunąć i jakie są domowe sposoby na zrobienie tego, bez użycia środków chemicznych.

Mycie dachu z mchu być może nie jest najciekawszym zajęciem, ale raz przeprowadzone pozwoli Ci zapomnieć o problemie nawet na kilka lat. Warto więc dobrać odpowiednie sposoby czyszczenia, aby wykonany proces przyniósł spodziewane efekty.

W tym celu możesz wykorzystać środek, który każda gospodyni domowa ma pewnie w domu – po ocet. Wystarczy Ci 9-procentowy roztwór octu, który przelejesz np. do spryskiwacza. Dzięki niemu łatwiej Ci będzie spryskać miejsca porośnięte mchem na Twoim dachu.

Po naniesieniu octu odczekaj, aż roślina zwiędnie, a następnie usuwaj ją przy użyciu twardej szczotki. Taki proces najlepiej przeprowadzać w ciepły, ale nie bardzo słoneczny dzień. Jeśli masz dachówki ceramiczne glazurowane, angobowane lub malowane, czasem wystarczające będzie usunięcie zanieczyszczeń wodą pod ciśnieniem. Pamiętaj, aby tego typu ceramiki nie szorować, gdyż możesz ją porysować.

Sprawdź domowe sposoby na mech na dachu i wybierz spośród nich taki, który będzie dostosowany do pokrycia dachowego Twojego domu.

  • W celu usunięcia mchu z dachu pokrytego blachą zmień odczyn pH pokrycia dachowego – zrobisz to z wykorzystaniem octu, soli czy amoniaku. Zmieszaj takie substancje z wodą i spryskaj mech na dachu. Usuwaj go miękką szczotką po około godzinie lub dwóch od nałożenia roztworu.
  • Do zlikwidowania mchu z betonowej dachówki użyj wrzątku, który z pewnością nie uszkodzi betonu, a zlikwiduje mech bez konieczności sięgnięcia po silne substancje chemiczne. Wylej wrzącą wodę na miejsca porośnięte mchem, a później wyszoruj obszar sztywną szczotką.
  • Do likwidacji mchu z dachu pokrytego papą wykorzystaj roztwór wody i wybielacza, zmieszanych ze sobą w stosunku 50 do 50, i spryskaj nim niechcianą roślinę na dachu. Musisz odczekać około kwadransa i spłukać całość wodą pod niskim ciśnieniem.

Do likwidacji mchu z dachówek bitumicznych nie możesz użyć myjki ciśnieniowej ani wody podgrzanej do wysokiej temperatury, ponieważ mogłoby to zaszkodzić pokryciu bitumicznemu. W tym przypadku jedynie silnie działająca chemia będzie skutecznie usuwać mech.

Czasem niestety najprostszym i najskuteczniejszym wyjściem będzie sięgnięcie po chemiczny środek. Takie specjalistyczne środki chemiczne dostosowane są do wymagań materiału, z którego zrobiona jest dachówka. Nie powinny więc jej odbarwiać ani ingerować w jej strukturę. Szorowanie z użyciem silnego środka może być niezbędne w przypadku usuwania mchu z ceramiki naturalnej.

Co zastosować przeciw mchowi na dachu z blachy, jeśli domowe środki zawiodą? Wykorzystaj amoniak, który doprowadzi do powstania reakcji chemicznej, ale nie wpłynie negatywnie na farbę czy cynk znajdujące się na powierzchni blachy.

Czyszczenie dachu z mchu jest dość uciążliwe, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć dach przed ponownym rozmnażaniem się na nim niechcianej roślinności.

Przeczytaj: Budowa dachu – ile kosztuje budowa dachu w 2021 i jak przebiega krok po kroku?

Jak samodzielnie zlikwidować mech na dachu?

Jeśli użytkujesz już dom od jakiegoś czasu, na pewno będziesz musiał zadać sobie pytanie: czym zlikwidować mech na dachu? Jego usunięcie nie jest bardzo skomplikowanym procesem, ale warto go przemyśleć krok po kroku, aby nie zaistniała szybko potrzeba powtarzania całego czyszczenia. Jak zwalczyć mech na dachu i jakie środki wykorzystać, aby go skutecznie usunąć, ale jednocześnie nie zniszczyć pokrycia, jakie się na nim znajduje?

1. Zastanów się, jak dostaniesz się na dach

Nie na każdy dach da się wejść bez większego problemu. Niekiedy niezbędne może być wypożyczenie dźwigu z bezpiecznym podnośnikiem, który pozwoli Ci dostać się na wysokość zanieczyszczonej dachówki. Innym razem wystarczy wykorzystać do tego celu solidną, wysoką drabinę, po której wspinać się będziesz stopniowo na dach. Jeśli mech znajduje się tylko w niektórych miejscach, niedaleko okien połaciowych, to możesz je wykorzystać, aby się do niego dostać. Pamiętaj jedynie o solidnym zabezpieczeniu przed upadkiem z wysokości. Możesz wykorzystać do tego celu linę przymocowaną do trwałego elementu domu.

2. Zastosuj preparat biobójczy

Preparat na mech na dachu o odpowiednim składzie, przeznaczony do usunięcia zanieczyszczeń organicznych, pozwoli Ci pozbyć się zalążków tej rośliny, które zaczęły pojawiać się na Twojej dachówce. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiedni preparat do rodzaju dachu, tak by nie okazało się, że wybrana i zastosowana chemia co prawda usunie niechcianego gościa, ale poczyni przy tym szkody dla pokrycia.

Preparaty chemiczne, biobójcze, mają właściwości żrące i trujące. Dlatego kiedy z nich korzystasz, nie zapominaj o konieczności zachowania koniecznych środków ostrożności. Wykonuj wszelkie prace w rękawicach i okularach ochronnych. Najlepiej dodatkowo ubierz strój, który może ulec zniszczeniu. Kiedy już doprowadzisz dach do odpowiedniego stanu, spłucz z niego chemikalia, ale nie tak, by spłynęły bezpośrednio do Twojego ogrodu, ponieważ mogłyby przy okazji zniszczyć znajdujące się w nim rośliny.

3. Usuń mech oraz inne rośliny

Najprostszym sposobem na usunięcie preparatu biobójczego wraz z pozostałościami mchu jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. W przypadku naturalnej dachówki ceramicznej może być to jednak niewystarczające. W takiej sytuacji potrzebne będzie prawdopodobnie dodatkowe szorowanie szczotką – miękką lub twardą, w zależności od tego, jakie masz pokrycie dachowe i jak głęboko wżarł się w nie mech.

4. Zabezpiecz dach przed ponownym namnażaniem się mchu

Po czyszczeniu powinieneś odpowiednio zaimpregnować dach. W ten sposób odłożysz w czasie moment ponownego pojawienia się mchu oraz innych roślin. Aby to zrobić, warto znów sięgnąć po preparaty dopasowane do rodzaju zadaszenia. Odpowiedni oprysk na mech na dachu utrzyma go przez wiele lat w dobrym stanie, bez widocznych ognisk rozwoju mchu. 

Czy lepiej wykorzystać sklepową chemię, czy sięgnąć po domowe sposoby na mech na dachu? Musisz sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Płyn na mech na dachu sporządzony z użyciem np. octu czasem będzie skuteczniejszy niż chemia, a na pewno bezpieczny dla otoczenia.

Sprawdź też: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Mech na dachu – jak zapobiegać jego powstawaniu? 

Wiesz już, czym zwalczyć mech na dachu. Likwidacja tych niepożądanych roślin czasem wynika nie tylko z chęci uzyskania pożądanej estetyki zadaszenia, lecz także z tego, że mech może wyrządzić wiele szkód, np. uszkodzić strukturę dachówek i doprowadzić do problemów z drożnością rynien. Po usunięciu mchu trzeba jednak zadbać, by szybko nie powrócił.

Impregnacja dachu przed mchem to konieczny etap zaraz po oczyszczeniu powierzchni. Jak zabezpieczyć dach przed mchem? Jednym z popularnych środków używanych w tym celu są preparaty silikonowe. Nie tylko zapobiegają one nawrotom roślinności, lecz także chronią strukturę zadaszenia przed działaniem promieni słonecznych. Mają działalności biobójcze.

Wyspecjalizowane firmy nakładają środki tego rodzaju szybko i skutecznie z wykorzystaniem pistoletu natryskowego, tę samą pracę można jednak przeprowadzić, używając pędzla lub wałka. W takim wypadku, gdy preparaty biobójcze na dach nakładasz ręcznie, może być to nawet skuteczniejsze w działaniu, bo są one w stanie lepiej wsiąknąć w malowaną powierzchnię.

Dach możesz pokryć pastą cynkową, możesz też okresowo smarować brzegi dachówek płynami na bazie siarczanu cynku. Alternatywną metodą zabezpieczającą zadaszenie przed rozwojem mchu jest wysypywanie na nim siarczanu cynku w granulacie – w czasie deszczu wytworzy się dzięki niemu nieprzyjazne dla mchu środowisko.

Inną ciekawą metodą zabezpieczania dachu jest użycie miedzianych elementów, które wchodząc w reakcję z wodą, wytrącają rozpuszczalne w wodzie jony miedzi. Jony te wpływają na mikroflorę tworzoną przez mech na dachu. Zwalczanie tym sposobem jest bezpieczniejsze dla środowiska oraz prostsze dla użytkownika domu. Miedziane elementy możesz zamocować w dowolnym momencie. Nie wymaga to wcześniejszego oczyszczania dachu. Elementy miedziane zwykle montowane są w tak zwanych taśmach miedzianych, których grubość dobiera się do rodzaju dachu.

Poza tym można zastosować połączenie miedzianych nitek czy miedzianej siatki z cynkiem. Paski cynku należy zamocować wzdłuż wszystkich wierzchołków dachu. Miedziane druty ułatwią takie prace. W trakcie opadów deszczu cynk będzie wytwarzał naturalnie alkaliczny płyn, który następnie spłynie po dachu. Odpowiedni odczyn pH będzie przeciwdziałał powstawaniu mchu i grzybów.

Jeśli już podczas budowy domu myślisz o zabezpieczeniu dachu przed mchem, możesz zainstalować miedziane okapy, kominy i rynny oraz zamontować w kalenicy dachu druty, które w kontakcie z wodą opadową zaczną wydzielać jony miedzi o odczynie kwaśnym, co także skutecznie zapobiegnie rozwojowi mchu na dachu.

Nie przegap: Na czym polega konserwacja dachu i rynien?

Mech na dachu – ile kosztuje czyszczenie dachu z mchu przez fachowców?

Jeśli z różnych powodów nie chcesz podejmować się samodzielnie usuwania mchu z dachu, z pewnością będziesz chciał się dowiedzieć, ile życzą sobie fachowcy za podjęcie się takiej pracy. Ile kosztuje czyszczenie dachu z mchu przez fachowców?

To zależy, kogo do tego zatrudnisz, w jakim regionie kraju oraz z czego wykonane jest pokrycie. Nie bez znaczenia dla czyszczenia dachu z mchu i dla cennika fachowców jest również to, w jakim stopniu mech porasta dachówkę. Firmy zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem dachu z mchu będą naliczać na ogół stawki godzinowe za swoją pracę. Jeśli wystąpi konieczność naprawy zadaszenia miejscowo, z uwagi na zniszczenie struktury, np. dachówek, przez mech takie prace będą wyceniane indywidualnie.

Czyszczenie dachu z zabrudzeń typowych, jak właśnie mech, glony i algi, kosztuje zwykle od kilkunastu złotych za metr kwadratowy powierzchni. Jeśli zabrudzenia są ciężkie, cena wzrasta. Droższe jest mycie dachów i usuwanie z ich powierzchni mchu, jeśli wykonane są z dachówki ceramicznej czy betonowej. Do tego trzeba doliczyć około 5 zł za mkw. powierzchni dachu za impregnację bioaktywną, która zapewni powstanie dodatkowej warstwy chemicznej spowalniającej porost mchu na dachu w przyszłości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij