Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje
Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pewnością będziesz rozważać jej wybór. Najczęściej wybierana jest blacha trapezowa T18, która zaliczana jest do blach o średnim profilu. Co to dokładnie oznacza i skąd wiadomo, jaki profil wybrać? W dzisiejszym wpisie poznasz cenę blachy trapezowej i dowiesz się, jakie są jej rodzaje i dostępne wymiary.
Rodzaj dachu w dużej mierze wpływa na koszt budowy. Oczywiście, pokrycie dachowe możemy zmienić, jednak takie zmiany muszą zostać uwzględnione w projekcie. Jeżeli szukamy rozwiązania praktycznego, ekonomicznego i trwałego, kandydatem do takiego miana będzie położenie na dach blachy, a preferowanym rodzajem może być blacha trapezowa. Dlaczego akurat ona?
W tekście piszemy o:
Czym jest blacha dachowa?
Blachy trapezowe to ekonomiczny materiał na pokrycia dachowe i elewacyjne, który cechuje się wytrzymałością, sztywnością konstrukcji oraz ekonomią użytkowania. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie jako materiał odpowiedni zarówno na powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Szeroki wybór profili - wysokości od 6 mm do 160 mm - oraz rodzajów blach (różne powłoki) pozwala na różnorodne zastosowanie na dachach i elewacjach, bramach i ogrodzeniach, a także konstrukcjach nośnych w budownictwie indywidualnym i przemysłowym.
Konkretne zastosowanie blachy trapezowej zależy od jej profilu. Niskoprofilowa blacha trapezowa może być stosowana do elewacji i pokrycia dachowego powierzchni domów, garaży i małych obiektów handlowych. Wyższe profile ze względu na swoją trwałość stosowane są na dachy o dużej rozpiętości oraz konstrukcje nośne. Najwyższa grupa profili stosowana jest przy budowie dużych obiektów przemysłowych, usługowych i handlowych.
Blacha trapezowa – cena za m2
Ile kosztuje blacha trapezowa? Zazwyczaj koszt jej zakupu mieści się w przedziale 25-40 złotych za m2. Dokładna cena blachy trapezowej za m2 zależy od jej rozmiaru, grubości, a także faktu, czy została ocynkowana. Blachy ocynkowane są zazwyczaj nieco droższe. Poniżej przykładowe rodzaje blach wraz z ich ceną:
- Blacha trapezowa T18 ocynkowana o grubości 0,5 mm - 26 zł/m2
- Blacha trapezowa T18 ocynkowana o grubości 0,7 mm - 35 zł/m2
- Blacha trapezowa T8 ocynkowana o grubości 0,5 mm - 25 zł/m2
- Blacha trapezowa T35 ocynkowana o grubości 0,7 mm - 37 zł/m2
Najtańsza blacha trapezowa to zazwyczaj ta, która ma mniejszą grubość. Cena za metr blachy trapezowej T18 również zależy głównie od grubości. Ta wykorzystywana jako pokrycie dachowe w przypadku domów jednorodzinnych będzie kosztować ok. 35 złotych za m2.
ofe-5847238-70657 w-70657
Blacha trapezowa T18, T8, T7 – wymiary i nazewnictwo
Czym dokładnie różni się blacha trapezowa T18 od blachy T8? Co dokładnie oznacza liczba T i numer, który się przy niej znajduje? Ma on związek z wymiarami blachy i jej przeznaczeniem, o którym wspominaliśmy już wyżej.
- Blachy T-3, T-7, T-8 - stosuje się je jako materiał elewacyjny, to tzw. blachy o niskim profilu,
- T-14, T-18 - blachy o średnim profilu, sprawdzą się jako pokrycie domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych,
- T-35 i T-55 - blachy o wysokim profilu, stosowane do obiektów o dużych gabarytach, np. budynków przemysłowych.
A jakie wymiary mają poszczególne rodzaje blach? Wymiary blachy trapezowej znajdziesz w naszej tabeli.
Rodzaj blachy |
Wymiary |
Blacha T-3 |
Wysokość profilu: 3 mm Szerokość użytkowa: 1200 mm Szerokość całkowita: 1244 mm Maks. zalecana dł. arkusza: 3500 mm |
Blacha T-7 |
Wysokość profilu: 7 mm Szerokość całkowita: 1190 mm Szerokość użytkowa: 1140 mm Maks. długość arkusza: 7800 mm |
Blacha T-8 |
Wysokość profilu: 8 mm Szerokość całkowita: 1210 mm Maks. zalecana dł. arkusza: 5000 mm Minimalna długość arkusza: 200 mm |
Blacha T-14 |
Wysokość profilu: 14 mm Szerokość całkowita: 1160 mm Szerokość krycia: 1120 mm Maksymalna długość arkusza: 8000 mm |
Blacha T-18 |
Wysokość profilu: 18 mm Szerokość całkowita: 1120 mm Szerokość krycia: 1070 mm Maksymalna długość arkusza: 9500 mm |
Blacha T-35 |
Wysokość profilu: 35 mm Szerokość całkowita: 1250 mm Szerokość krycia: 1050 mm Maksymalna długość arkusza: 9000 mm |
Blacha T-55 |
Wysokość profilu: 55 mm Szerokość użytkowa: 1030 mm Szerokość całkowita: 1090 mm Max zalecana dł. arkusza: 12 000 mm |
Wybór blachy trapezowej może zostać podyktowany nie tylko jej wymiarami, ale i materiałem, jakim została pokryta. Pod tym względem wyróżnić można:
- blachę trapezową ocynkowaną - najpopularniejszy typ, blacha zostaje pokryta powłoką cynkową, co zwiększa jej trwałość;
- blachę trapezową alucynkowa - blacha jest pokryta stopem cynku i aluminium, dzięki czemu blacha wykazuje wysoką odporność na wahania temperatur;
- blachę trapezową z warstwą poliestrową - wierzchnia warstwa blachy pokryta zostaje powłoką poliestrową, a jej rdzeń zostaje ocynkowany;
- blachę trapezową z filcem (powłoką antykondensacyjną) - zapobiega skraplaniu się pary wodnej i pochłanianiu wilgoci.
Montaż blachy trapezowej na dachu
ofe-5847238-72379 w-72379
Montaż blachy trapezowej na dach przebiega dość sprawnie i nie powinien zająć wiele czasu. Niemniej przed wyborem materiału warto sprawdzić kilka podstawowych aspektów. Zalicza się do nich m.in. grubość blachy.
Im większa grubość, tym pokrycie dachowe staje się cięższe, ale również solidniejsze. Jeśli zamierzasz ułożyć ją na domu jednorodzinnym, to warto najpierw zastosować folię paroprzepuszczalną. Jeszcze przed montażem konieczne może być również ułożenie pasa rynnowego wraz z hakami rynnowymi.
Zweryfikować warto również rodzaj i grubość powłoki, jaką zabezpieczona została blacha. Najsłabiej pod tym względem wypada powłoka poliestrowa. Co jeszcze będzie mieć znaczenie? Może to być rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się blacha ocynkowana.
Nieco inaczej może wyglądać montaż blachy, gdy zastanawiasz się nam dachem solarnym. W tym przypadku lepiej skontaktować się z ekspertem. My zajmiemy się jednak standardowym przypadkiem.
Obróbki blacharskie powinno rozpocząć się od właściwego ułożenia kalenicy. W jaki sposób to zrobić? Należy łączyć kolejne odcinki przy zachowaniu minimum 10-centymetrowych odstępów (zakładek). Przykręcenie blach trzeba zaś wykonać mniej więcej co 50 cm. Jeśli chodzi o mocowanie blachy trapezowej, to odbywa się to z kierunkiem przeciwnym do wiatru, aby ułatwić pracę.
Pamiętać należy przede wszystkim o zachowaniu przynajmniej kilkucentymetrowego zapasu materiału (w taki sposób, aby wystawał poza pas nadrynnowy). Sam arkusz blachy trapezowej trzeba zaś przymocować prostopadle do pasa nadrynnowego, a każdy kolejny przykręcić do połaci dachowej.
Jeśli do czynienia mamy z profilami, których wysokość jest mniejsza niż 35 mm, to łączenie arkuszy ma miejsce jedynie na konstrukcji dachu. W przypadku, gdy przykręcamy blachy trapezowe o wyższym profilu, to wówczas połączenie zakładek powinno nastąpić na najwyższym punkcie profilu.
Konstrukcję tego typu zabezpieczyć trzeba wkrętami. Powinny one zostać przymocowane w odległości ok. 60 cm wzdłuż połaci dachowej.
Jak wybrać dachówkę i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jaka blacha trapezowa na dach będzie najlepsza?
Nie wiesz jaką blachę trapezową wybrać? Jeśli decydujesz się na położenie blachy na budynku domu jednorodzinnego, to najpewniej wystarczająca okaże się blacha o średnim profilu. Najczęściej stosowana to blacha T-18 o grubości ok. 0,5 mm. Kolor wybrać możesz dowolnie. Niemniej, przed jej wyborem zawsze lepiej skonsultować się z ekspertem. Może to być np. ekipa budowlana, która zajmie się jej montażem.
Jaki dach wybrać, jeśli planujesz dom modułowy 80m2?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora