Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dach płaski: zalecenia konstrukcyjne i koszty wykonania

dom z płaskim dachem

Dach płaski – choć nie jest najczęściej spotykanym rodzajem – jest spotykany często szczególnie w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym lub w domach starszych, typu kostki. Czym jednak charakteryzuje się ten rodzaj dachu? Jakie wyzwania przed inwestorami stawia jego budowa? Czy dach płaski może być wykorzystany w każdym budynku? W końcu – czy dom z płaskim dachem jest tańszy od tych z dachem np. dwuspadowym? Odpowiadamy!

Mimo że spośród wszystkich rodzajów dachu to dwuspadowe lub czterospadowe są tymi spotykanymi w większości budynków, nie da się nie zauważyć, że dachy płaskie wracają do łask. Czym jednak wyróżniają się domy z płaskim dachem?

Przede wszystkim warte uwagi jest to, że takie pokrycie jak dach płaski nie ma całkowicie "płaskiej powierzchni", ponieważ spadek połaci nie może wynosić mniej niż 3 stopnie. Kąt nachylenia wyniesie maksymalnie 11–12 stopni i nadal będzie nazywany dachem płaskim. Dach nie może być więc zupełnie płaski, ponieważ wówczas pojawią się kłopoty w postaci zatrzymywania się na nim deszczówki czy czap śnieżnych.

Projekt domu z dachem płaskim musi uwzględniać choć minimalny kąt nachylenia połaci, a im będzie on mniejszy, tym wyraźniejsza będzie potrzeba zastosowania solidniejszej izolacji przeciwwodnej. Trzeba też uświadomić sobie, że dach płaski jest jednocześnie również stropem dla ostatniej kondygnacji budynku, dlatego czasem nazywany jest stropodachem. Domy z takim rozwiązaniem charakteryzują się tym, że wyeliminowane zostają w nich skosy, co przekłada się na większą powierzchnię użytkową, a także więcej możliwości aranżacyjnych pomieszczeń pod dachem.

projekt domu z płaskim dachem homekoncept 113 krx1240

Nowoczesny projekt domu KRX1240 HomeKoncept 113 z płaskim dachem

Wyzwania związane z budową domów z płaskimi dachami

Choć zastosowanie dachu płaskiego ma wiele zalet, w tym możliwość zorganizowania zielonego tarasu czy praktyczność w użyciu, każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed nimi takie rozwiązanie. Przede wszystkim budowa domu z płaskim dachem wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji i odwodnienia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy stropodach jest dobrze zaprojektowany, by móc później nadzorować jego wykonanie.

Dach płaski powinien mieć warstwy ułożone w  odpowiedni sposób, by na przykład zapewnić ciągłość izolacji czy szczelność dla pary wodnej. Klasyczny dach płaski będzie składał się więc z następujących warstw:

Duże znaczenie ma prawidłowo ułożona termoizolacja – tylko wtedy zapewni ona odpowiedni współczynnik izolacyjności termicznej układu dachowego.

Niezwykle istotną kwestią jest także zastosowanie hydroizolacji – właściwie dobrane materiały, a także dobrze wykonane odwodnienie uniemożliwią przenikanie wody opadowej do wnętrza budynków. Budowa domu z płaskim dachem wymaga też zastosowania paroizolacji, której zadaniem jest ograniczenie przenikania pary wodnej z pomieszczeń do wnętrza dachu.

Kwestią, której również nie można pominąć, jest konserwacja dachu płaskiego – jeśli na przestrzeni lat użytkowania powstały jakieś nieszczelności, najlepiej zabezpieczyć je, stosując płynną membranę na dach płaski. Takie rozwiązanie konserwacyjne zabezpieczy też dach m.in. przed promieniowaniem UV, a także podniesie jego żywotność.

Rozwiązania technologiczne dla domów z płaskim dachem

Można wyróżnić kilka rodzajów dachów płaskich:

  • wentylowane,
  • niewentylowane,
  • odwrócone.

Od konkretnego typu będzie zależał późniejszy wybór materiałów czy zastosowanych technologii, a także to, jaka będzie konstrukcja dachu płaskiego.

1. Domy z dachem płaskim wentylowanym charakteryzują się występowaniem szczeliny wentylacyjnej umieszczonej pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. W ścianach kolankowych powinny być też wykonane wloty wentylacyjne.

2. Dach płaski niewentylowany nie ma pustej przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. Takie projekty nie mają wiązarów, a dachem jest strop w postaci płyty nośnej żelbetowej. Wszystkie jego warstwy, zwłaszcza strop i pokrycie w przypadku stropodachów niewentylowanych, ściśle przylegają do siebie.

3. Dach płaski odwrócony wyróżnia się odwróconym układem warstw – cechą wyróżniającą jest w tym przypadku ułożenie warstwy przeciwwodnej na dole. Budowa domu z płaskim dachem odwróconym zakłada więc, że to na hydroizolacji układa się później termoizolację.

ofe-5847238-70028 w-70028

Jeśli chodzi o izolację termiczną, inwestorzy mogą zdecydować się na jeden z kilku materiałów.

  • Aby uzyskać lekki dach płaski, warto wybrać styropian czy wełnę mineralną.
  • Z kolei do dachów odwróconych polecany jest styrodur.
  • Do stworzenia warstwy przeciwwodnej najczęściej wykorzystywana jest papa lub membrana.

Temat izolacji dachu płaskiego rozwijamy w artykule: Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Czy dach płaski jest tańszy w budowie od skośnego?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy jest to, czy dom z płaskim dachem jest tańszy w budowie od innych rodzajów pokrycia? Oczywiście ostateczny koszt będzie zależał od wielu czynników, w tym:

  • wybranych materiałów,
  • metrażu,
  • zastosowanych rozwiązań w projekcie,
  • standardu budowy.

Jednak ze względu na to, że jest to rodzaj dachu prosty w budowie, cena za jego wykonanie jest zazwyczaj o wiele bardziej atrakcyjna niż dachów spadzistych – szacuje się, że koszt budowy domu z płaskim dachem może być nawet o kilkanaście procent niższy. Oszczędność będzie widać szczególnie w porównaniu ze skomplikowanymi dachami wielospadowymi.

Warto też pamiętać o tym, że wybór lepszych, nowocześniejszych materiałów, choć będzie wiązał się z większym początkowym kosztem, to na przestrzeni lat pozwoli zaoszczędzić na konieczności konserwacji i napraw pokrycia dachowego. Ostateczną cenę za wykonanie dachu płaskiego mogą ponieść różne sposoby jego zagospodarowania, w tym założenia zielonego ogrodu. W takim przypadku trzeba zaplanować wytrzymalszą konstrukcję.

pracownik układa trawę na płaskim dachu domu

Fotowoltaika na płaskim dachu - czy to dobry pomysł?

Może się wydawać, że płaski dach, ze względu na swą konstrukcję i często dużą powierzchnię, daje doskonałe możliwości do montażu paneli fotowoltaicznych. Wśrod zalet możemy wymienić: dowolność ustawienia paneli czy wygodny dostęp w celu serwisowania. Trudnosci jakie możemy napotkać, to np. dodatkowe koszty stelażu.

W zasadzie fotowoltaika na dachu płaskim sprawdza się w naszej szerokości geograficznej. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach związanych z przygotowaniem dachu. Więcej o tym, jakie możliwości oraz jakie ograczenia niesie ze sobą fotowoltaika na dachu płaskim piszemy w naszym artykule: Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Aspekty prawne i planistyczne

W trakcie wyboru projektu budynku i konkretnych rozwiązań, w tym dotyczących rodzajów dachów, często padają pytania o to, czy każdy projekt można zrealizować wszędzie, na każdej działce. Inwestorzy, którzy zastanawiają się, gdzie można budować domy z płaskim dachem, powinni już na etapie wyboru działki zorientować się, czy wzniesienie konkretnego budynku będzie możliwe. Przede wszystkim trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym może być narzucony konkretny rodzaj dachu, najczęściej spadowego.

Jeśli działka nie jest objęta MPZP, wtedy należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dokument ten wskazuje podstawowe wytyczne budowlane, obowiązujące w konkretnej lokalizacji. Więcej na ten temat piszemy tutaj: Twoja działka nie jest ujęta w MPZP? Zobacz, co zrobić w tym przypadku

Pamiętaj!

Jeśli warunki zabudowy wykluczają zastosowanie płaskiego dachu, inwestor może nie otrzymać pozwolenia na budowę, jeśli w projekcie będzie uwzględniony właśnie taki rodzaj połaci. Dom z płaskim dachem można więc wybudować wszędzie tam, gdzie nie ma kategorycznych wytycznych w MPZP lub warunkach zabudowy co do konieczności realizacji projektów z dachem spadowym.

O tym, co należy sprawdzić i załatwić przed rozpoczęciem budowy i wyborem projektu piszemy w naszym artykule: Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2024 roku?

Polecamy również nasz materiał wido o tym, jak mądrze wybrać projekt domu i co należy uwzględnić przed zakupem:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij