Dom z płaskim dachem – ile kosztuje i czym się wyróżnia?

Dach płaski można wykorzystać na ogród, taras wypoczynkowy, a nawet na basen czy montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Dom z takim rozwiązaniem jest tańszy w budowie niż obiekty z dachem wielospadowym czy mansardowym. Wybierz budynek z płaskim dachem, jeśli chcesz mieć nowoczesny dom o ciekawej stylistyce.
Budowa domu obejmuje wiele ważnych faz. Etap stanu surowego zamkniętego wieńczy położenie dachu. Do wyboru inwestorzy mają m.in. dachy płaskie, które zyskują popularność, ponieważ sprzyjają energooszczędności budynku mieszkalnego. Sprawdź, czym charakteryzują się budynki z płaskim dachem i jakie projekty domów w takiej kategorii pozostają do twojej dyspozycji.
Dom z płaskim dachem – na czym polega jego konstrukcja?
Zdecydowana większość inwestorów budujących domy jednorodzinne w Polsce decyduje się na obiekty z dachami spadowymi – dwuspadowymi lub czterospadowymi. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym coraz częściej jednak do głosu dochodzą zwolennicy prostych brył, zwieńczonych płaskim dachem. Z pozoru mogą przywodzić na myśl projekty z czasów PRL-u, gdy budowano domy w postaci mało estetycznej kostki. Dzisiejsze obiekty z płaskim dachem zachwycają minimalizmem, a także pięknymi detalami konstrukcyjnymi.
Dom z płaskim dachem w istocie nie ma płaskiej powierzchni, ponieważ spadek połaci nie może wynosić mniej niż 3 stopnie. Kąt nachylenia wyniesie maksymalnie 11–12 stopni i nadal będzie nazywany dachem płaskim. Dach nie może być więc zupełnie płaski, ponieważ wówczas pojawią się kłopoty w postaci zatrzymywania się na nim deszczówki czy czap śnieżnych.
Projekt domu z dachem płaskim musi uwzględniać choć minimalny kąt nachylenia połaci, a im będzie on mniejszy, tym wyraźniejsza będzie potrzeba zastosowania solidniejszej izolacji przeciwwodnej. Musisz uświadomić sobie, że dach płaski jest jednocześnie również stropem dla ostatniej kondygnacji budynku, dlatego czasem nazywany jest stropodachem.
Jakie są rodzaje płaskich dachów?
Określenie płaski dach nie jest jednoznaczne, ponieważ można wyróżnić wiele rodzajów płaskich dachów. Wśród nich ważne miejsce zajmują:
- stropodachy wentylowane,
- dachy płaskie niewentylowane,
- dachy płaskie niewentylowane odwrócone.
Dach płaski wentylowany - charakterystyka
Najczęściej budowane są domy z dachem płaskim wentylowanym, który charakteryzuje się występowaniem szczeliny wentylacyjnej umieszczonej pomiędzy elementem nośnym. Stropodach wentylowany ma szczelinę wentylacyjną pomiędzy stropem a pokryciem dachowym.
Ponadto w ścianach kolankowych, inaczej w ścianach zewnętrznych, umieszczonych pomiędzy stropem a połacią dachu, należy wykonać wloty wentylacyjne. Dzięki nim zagwarantowana będzie odpowiednia mikrowentylacja, co zapobiegnie zawilgacaniu stropodachu podczas użytkowania budynku.
Otwory wentylacyjne warto zabezpieczyć siatką, by nie przedostawały się do nich ptaki i nie wiły w nich swoich gwiazd. Na stropie oparta jest konstrukcja nośna pokrycia, którą można wykonać z drewnianych wiązarów i kratownic lub kształtowników metalowych. Warstwa spadkowa w stropodachu wentylowanym najczęściej jest robiona z materiałów drewnopochodnych, jak sklejka lub płyta OSB, a ocieplenie stanowią wełna mineralna czy styropian.
Nie należy zapominać, że nie tylko wentylacja w stropodachu wentylowanym jest istotna. Musi być zrobiona także paroizolacja – najczęściej parę odprowadza się grawitacyjnie, za pośrednictwem przepustów w attyce oraz rur spustowych zewnętrznych.
Dach płaski niewentylowany - cechy
Drugim rodzajem opisywanego rozwiązania jest dach płaski niewentylowany, przeciwieństwo stropodachu wentylowanego, nie ma w nim bowiem pustej przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. Takie projekty nie mają wiązarów, a dachem jest strop w postaci płyty nośnej żelbetowej. Wszystkie jego warstwy, zwłaszcza strop i pokrycie w przypadku stropodachów niewentylowanych, ściśle przylegają do siebie.
By dach płaski niewentylowany uzyskał potrzebny kąt nachylenia, wylewa się na paroizolację warstwy z betonu lub układa płytę żelbetową na podsypce z piasku bądź keramzytu. Dach nie jest pozostawiany bez warstwy izolacji termicznej, którą wykonuje się w postaci płyt z wełny mineralnej czy styropianu, a coraz częściej z twardych płyt wykonanych z pianki poliuretanowej, pokrytej z jednej strony paroizolacją, a z drugiej papą.
Zaletą dachu płaskiego niewentylowanego jest prostota wykonania, ale należy liczyć się z ryzykiem zbierania się pary wodnej pod pokryciem dachowym. By go uniknąć, można zrobić niewielkie kanaliki powietrzne w warstwie podkładowej, przebiegające zgodnie ze spadkiem dachu płaskiego.
Dach płaski niewentylowany odwrócony - czym jest?
Ostatnim często wykorzystywanym rozwiązaniem jest dach płaski niewentylowany odwrócony. Czym różni się on od stropodachu niewentylowanego? Jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia go odwrócony układ warstw, który ma głównie zastosowanie w budowie dachu zielonego lub tarasu użytkowego na dachu płaskim.
Układ odwrócony będzie ponadto niezbędny w zapobieganiu uszkodzeniom mechanicznym czy powstawaniu odkształceń pod wpływem dużych wahań temperatury. W praktyce dach płaski niewentylowany odwrócony kładziony jest w ten sposób, że:
- pierwszą część, tj. izolację przeciwwodną złożoną z dwóch warstw papy termozgrzewalnej, układa się bezpośrednio na stropie;
- drugą część, tj. izolację termiczną odporną na zawilgocenie, wykonaną z polistyrenu ekstrudowanego, kładzie się na izolację przeciwwodną;
- trzecią część, czyli geowłókninę, czwartą warstwę, drenującą, z posypki żwirowej, a także powłokę filtrującą oraz podłoże do uprawy roślin na zielonym tarasie kładzie się jako ostatnie.
Nad ociepleniem dachu płaskiego niewentylowanego odwróconego i pod tą warstwą znajduje się specjalny system odwadniający, którego zadaniem jest odbieranie wody opadowej.
ofe-5847238-70028 w-70028
Budowa domu z płaskim dachem a wybór działki – co warto wiedzieć?
Już przy wyborze działki budowlanej musisz zastanowić się, czy będziesz mógł wybudować na niej obiekt, który sobie wymarzyłeś. Jak wybudować dom z płaskim dachem? Czy wszędzie bez wyjątku będzie to możliwe? Niestety nie, ponieważ istnieją pewne ograniczenia w wyborze odpowiednich dla danej działki projektów budowlanych domów jednorodzinnych czy innych budowli.
Powodem ograniczenia są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dlatego jeśli marzy ci się dom z płaskim dachem, to najpierw sprawdź sobie w takim planie, czy istnieje możliwość jego wybudowania na danej działce.
Wiele miejscowych planów narzuca inwestorowi budowę dachów kilkuspadowych. Zdarza się, że władze gminne modernizują plany lokalne, by umożliwić potencjalnym inwestorom budowę obiektów z modnym stropodachem, który ma wiele zalet. Dlatego przed zakupem działki możesz wydać się do właściwego urzędu i uzyskać informacje na ten temat.
Jeśli działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, będziesz musiał przedłożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. To dokument równorzędny, który tak samo skutecznie wskaże ci podstawowe wytyczne budowlane, jakie obowiązywać będą na danym terenie.
Warunki zabudowy domu z płaskim dachem – co warto wiedzieć?
Nie zawsze możesz zdecydować się na wybudowanie domu z płaskim dachem. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący dla terenu twojej działki budowlanej może tego zabraniać. Plan ten może narzucać ci wybudowanie domu z dachem spadowym w danej lokalizacji.
Zdarza się, że pozwolenie na budowę domu z płaskim dachem nie zostanie wydane, jeśli warunki zabudowy wykluczają takie rozwiązanie. Warunki zabudowy domu z płaskim dachem wymagają bowiem utrzymania tylko minimalnego spadku połaci dachowych, podczas gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może dopuszczać wyłącznie budowę obiektu z dachem o wymaganym, większym kącie nachylenia połaci.
Zdecydowana większość gotowych projektów domów uwzględnia budowę domów z dachem dwuspadowym lub wielospadowym, a dokumenty lokalne mogą wymusić na tobie właśnie taką, popularną formę zwieńczenia obiektu.
Gdzie można budować domy z płaskim dachem?
Wszędzie tam, gdzie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma kategorycznych wytycznych dotyczących konieczności budowy domów z dachem spadowym, właściwie możesz wybudować taki obiekt.
Złożysz w odpowiednim organie administracyjnym dokumenty wraz z projektem gotowego domu jednorodzinnego ze stropodachem, a jeśli wydane ci zostanie pozwolenie na taką budowę, z pewnością już nic nie będzie stało na przeszkodzie, byś wybudował taką nieruchomość.
Jaki typ domu z płaskim dachem wybrać?
Dawno minęły czasy, gdy budowano domy piętrowe z płaskim dachem w postaci mało estetycznej kostki. Jeszcze do dziś można zobaczyć takie budynki na terenach miejskich i wiejskich. Nowoczesne domy z płaskim dachem mają tak naprawdę niewiele wspólnego z dawnym pierwowzorem. Są budowane w duchu minimalizmu i dlatego bryły wykańczane są stropodachem dla uzyskania oszczędnej, prostej formy.
W przypadku domów z płąskim dachem można wykorzystać modernistyczną elewację albo naturalne elementy, jak kamień elewacyjny i drewno. Dodadzą one uroku każdemu parterowemu domowi z płaskim dachem, a także domom piętrowym. W niektórych przypadkach obiekty jednorodzinne z płaskim dachem wykańczane są klasyczną cegłą klinkierową, ale wygląd można przełamać wykorzystaniem przy włączaniu detali architektonicznych – stali bądź dużych przeszkleń, sprzyjających wykorzystaniu energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
W ofercie nowoczesnych domów z płaskim dachem znajdziesz wiele propozycji ciekawych pod względem wizualnym obiektów. Mogą to być domy z wykończeniem z kamienia, stali oraz drewna, które korespondują z różnymi nurtami w budownictwie. Nowoczesny dom jednorodzinny z płaskim dachem, zwieńczonym ogrodem czy nawet basenem odkrytym, będzie wyróżniał się na tle innych inwestycji, i to w sposób pozytywny.
Mały dom z płaskim dachem o prostej bryle jest niewątpliwie energooszczędny, a zastosowanie w nim paneli fotowoltaicznych lub kolektorów, pomp ciepła i dużych przeszkleń pozwalających na wykorzystywanie promieniowania słonecznego do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych sprawi, że może on stać się nawet domem pasywnym.
Dom parterowy z płaskim dachem do 100 mkw. to dobry wybór dla wszystkich klientów, którzy chcą mieć mały obiekt, w którym pomieszczą się wygodnie 2–3 osoby. Będzie on dobrą propozycją dla seniorów z uwagi na brak wewnętrznych schodów.
Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?
Dach płaski nie musi być wyłącznie zwieńczeniem domu jednorodzinnego, choć to jego podstawowe zadanie do spełnienia. Jednocześnie stwarzasz dla siebie i swojej rodziny dodatkowe miejsce do zaaranżowania. Możesz wykorzystać swój płaski dach do stworzenia ciekawej strefy wypoczynkowej w postaci ogrodu.
To dobre rozwiązanie w szczególności dla osób, które mają bardzo wąską, małą działkę i nie będą mogły na niej wygospodarować miejsca na wymarzony ogród. Zastąpi go „zielony taras” zorganizowany na płaskim dachu. Może być miejscem z pięknym widokiem na okolicę, ogródek, przydomowy zielnik lub służyć do wypoczywania czy podejmowania gości.
Jeśli na płaskim dachu planujesz zorganizowanie zielonej strefy wypoczynkowej, musisz odpowiednio dobrać rośliny. Na rozwiązaniu w wersji ekstensywnej sprawdzą się mało wymagające rośliny, jak byliny, które nie potrzebują dużych ilości wody do wzrostu.
Z kolei aby sadzić coś bardziej wymagającego, tj. wyższego i z większym systemem korzeniowym, musisz wzmocnić dach pod względem konstrukcyjnym. Roślinność będzie zatrzymywała nawet do 60 proc. wód opadowych. W przypadku działek o małym metrażu stworzenie większej powierzchni biologicznie czynnej jest jak najbardziej zalecane.
Przyjmuje się zwykle, że taka powierzchnia na działkach mieszkaniowych musi wynosić co najmniej 25 proc., chyba że inna wartość została zawarta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w wydanych warunkach zabudowy. Ponadto wykorzystanie płaskiego dachu na zielony ogród pozwala na zwiększenie dźwiękochłonności stropodachu i ograniczenie przenikania hałasu do wnętrz mieszkalnych nawet o 50 dB.
Innym sposobem na zagospodarowanie w użyteczny sposób płaskiego dachu jest zainstalowanie na nim kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Pozwala to na ograniczenie codziennych wydatków związanych z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej i częściowo z ogrzewaniem budynku mieszkalnego.
Płaski dach ma tę zaletę, że daje możliwość optymalnego wykorzystania promieniowania słonecznego przez cały dzień, nie zaś tylko w wybranych godzinach. Kolektory czy panele słoneczne można obracać w kierunku kąta padania promieni słonecznych dzięki wykorzystaniu specjalnego ruchomego stelaża.
Miłośnicy sportów wodnych mogą zorganizować na płaskim dachu basen. Jest to rozwiązanie innowacyjne i w polskich warunkach jak dotychczas rzadko stosowane.
Jaki jest koszt budowy domu z płaskim dachem?
Szacuje się, że płaski dach może być nawet o 20 proc. tańszy w budowie w porównaniu z dachami spadowymi. Wszystko przez to, że do jego budowy stosuje się mniejszą ilość materiałów na pokrycie stropodachu. Jeśli więc na inwestycję chcemy przeznaczyć mniejszy budżet, można wybrać dom z płaskim dachem. Koszty budowy zostaną wówczas zredukowane w znaczący sposób.
Jeśli jednak dom parterowy z płaskim dachem ma ograniczać koszty budowy, to nie można planować zorganizowania na nim tarasu czy ogrodu. Zwiększa się wówczas co prawda funkcjonalność budynku, ale rosną przy tym koszty wykorzystania dachu jako powierzchni użytkowej.
Czy dom z płaskim dachem jest tańszy w budowie?
Jeśli masz ograniczony budżet na wybudowanie domu, wybierz obiekt z płaskim dachem. Jest to dom tani w budowie, zwłaszcza w porównaniu z domami wyposażonymi w skomplikowane, wielospadowe dachy. Oszczędności wypracujesz w związku z utrzymaniem zwartej bryły budynku z płaskim dachem.
Tańszy będzie sam dach, a brak skosów na górnej kondygnacji powoduje, że powierzchnia pomieszczeń na tym poziomie się nie zmniejszy. Ostateczna cena takiego rozwiązania jest oczywiście zależna od specyfiki projektowej, od jakości zastosowanych materiałów oraz od wielkości dachu.
Nie bez znaczenia pozostaje to, co właściwie ma znaleźć się na nim znaleźć. Jeśli ma tam być zorganizowany ogród zielony, wówczas musisz zaplanować stabilniejszą, wytrzymalszą konstrukcję, która automatycznie będzie więcej kosztować. Trzeba bowiem uwzględnić w kosztach budowę płyty żelbetowej o większej grubości czy wykonania solidniejszych fundamentów.
Gdy jednak zaplanujesz pokrycie swojego domu zwykłym, płaskim dachem, z pokryciem w formie bitumicznego wykończenia, możesz zaoszczędzić nawet do 20 proc. w stosunku do dachów spadowych. Jeśli bardzo ważne jest dla ciebie ograniczenie kosztów budowy, wybierz klasyczny obiekt o prostej bryle, z płaskim dachem pokrytym papą bitumiczną. W kosztorysie trzeba uwzględnić nie tylko materiały, ale i koszty robocizny.
Zalety i wady domu z płaskim dachem
Dom z płaskim dachem na wady i zalety, a ty jako inwestor musisz zdecydować, które przeważają. Wśród jego zalet należy wyróżnić:
- estetykę wykonania;
- praktyczność w użyciu;
- szybkość realizacji tej części budowy;
- odporność na działanie wiatru – właściwie nie ma mowy, by nawet silny, huraganowy wiatr zerwał połać płaskiego dachu;
- możliwość zorganizowania zielonego tarasu czy ogrodu na dachu;
- redukowanie strat ciepła – jeśli stropodach jest dobrze zaprojektowany i wykonany, to pozwoli w dużej mierze na niwelowanie strat ciepła, jakie pojawiają się przez górną przegrodę zewnętrzną, a wszystko dzięki ograniczeniu do minimum powierzchni zewnętrznej;
- ekonomiczność zastosowania dachu płaskiego – zużywa się na niego mniejszą ilość materiałów, a dach płaski bywa nawet o 20 proc. tańszy od dachu spadzistego;
- możliwość maksymalnie swobodnego wykorzystania wszystkich pomieszczeń znajdujących się we wnętrzu domu, nawet na ostatniej kondygnacji, ponieważ nie ma tu charakterystycznych dla dachów kilkuspadowych skosów – ułatwia to swobodną aranżację pomieszczeń mieszkalnych i innych;
- nowoczesny design, wpisujący się znakomicie w trendy istniejące we współczesnym budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym;
- wygoda wykonywania napraw i działań konserwujących pokrycie dachowe – wyjście na dach skośny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, którego unikać możesz przy zastosowaniu stropodachu. Poruszanie się po dachu płaskim jest wygodne i bezpieczne.
Niestety płaskie dachy to nie tylko zalety, ale i wady. Raczej nie zdarzają się rozwiązania idealne i stropodach też się do nich nie zalicza. Wśród jego wad można wymienić:
- konieczność regularnego odśnieżania dachu w sezonie zimowym, gdy zalegają na nim duże pokłady śniegu. Mokry śnieg ma dużą masę i by nie narażać konstrukcji stropodachu na załamanie czy jakiekolwiek uszkodzenie, trzeba zadbać o odśnieżenie.
- brak poddasza lub strychu służących jako pomieszczenie gospodarcze.
- niewielki zakres wyboru pokryć dachowych na dachy płaskie.
- przy pokryciu dachu tradycyjną papą bitumiczną trzeba ją systematycznie poddawać konserwacji.
- ryzyko pojawienia się problemów z wilgocią – wady tej można uniknąć, jeśli zastosujesz dach płaski wentylowany.
Z pewnością stropodachy mają jednak mniej wad niż zalet.
Dlaczego warto zbudować dom z płaskim dachem?
Zalety domów z płaskim dachem przeważają nad wadami. Czy warto go wybudować? Musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie i sprawdzić, czy jesteś gotowy zaakceptować jego minusy.
W większości przypadków rzeczywiście warto wybudować dom ze stropodachem, czyli z płaskim dachem, który może być budynkiem w pełni przyjaznym środowisku naturalnemu, łatwym do ogrzania i nadającym się do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Stropodach ma znacznie mniejszą powierzchnię niż domu z dachem wielospadowym, co wpływa na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a ponadto sprzyja ograniczeniu kosztów, jakie musisz przeznaczyć na wybudowanie dachu.
Nowoczesne domy z płaskim dachem są zgodne z obecnymi trendami budownictwa energooszczędnego, a czasem pasywnego, co sprzyja ograniczaniu kosztów eksploatacji budynku w przyszłości. Dach płaski możesz zagospodarować dowolnie, a przy małej działce zyskujesz miejsce na wymarzony ogród czy odkryty basen.
Daje to większą przestrzeń biologicznie czynną, a zarazem pod dachem płaskim wszystkie pomieszczenia będą pełnowymiarowe – nie będziesz mieć ograniczeń w zakresie dysponowania nimi i aranżacji. Dom z płaskim dachem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić na budowie, a przy tym uzyskać nieruchomość o nowoczesnej stylistyce, z ciekawym zagospodarowaniem dachu.
Dodano: 12.10.2020 | Zaktualizowano: 12.10.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora