Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski
Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym, to szczególnie upodobali go sobie projektanci domów nowoczesnych. Posiada kilka zalet, których brak dachom dwu- i wielospadowym. Czym wyróżnia się ten rodzaj dachu? Ale też, jakie wyzwania przed inwestorami stawia jego budowa? Czy dach płaski może być wykorzystany w każdym budynku? W końcu – czy dom z płaskim dachem jest tańszy od tych z dachem spadzistym? Odpowiadamy!
Mimo że spośród wszystkich rodzajów dachu to dwuspadowe lub czterospadowe są tymi spotykanymi w większości budynków, nie da się nie zauważyć, że dachy płaskie wracają do łask. Czy dom z płaskim dachem jest tańszy? Czym wyróżniają się projekty domów z płaskim dachem? Kiedy płaski dach to dobry wybór? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
W artykule:
Przede wszystkim warte uwagi jest to, że takie pokrycie jak dach płaski nie ma całkowicie "płaskiej powierzchni", ponieważ spadek połaci nie może wynosić mniej niż 3 stopnie. Nawet jeżeli kąt nachylenia dachu będzie wynosił 11–12 stopni, nadal będzie nazywany dachem płaskim. Wartość ta jest jednak maksymalną wartością kątu nachylenia dachu płaskiego. Dach oczywiście nie może być zupełnie płaski, ponieważ wówczas pojawią się kłopoty w postaci zatrzymywania się na nim deszczówki czy czap śnieżnych.
Projekt domu z dachem płaskim musi uwzględniać choć minimalny kąt nachylenia połaci, a im będzie on mniejszy, tym wyraźniejsza będzie potrzeba zastosowania solidniejszej izolacji przeciwwodnej. Trzeba też uświadomić sobie, że dach płaski jest jednocześnie również stropem dla ostatniej kondygnacji budynku, dlatego czasem nazywany jest stropodachem. Domy z takim rozwiązaniem charakteryzują się tym, że wyeliminowane zostają w nich skosy, co przekłada się na większą powierzchnię użytkową, a także więcej możliwości aranżacyjnych pomieszczeń pod dachem.
Nowoczesny projekt domu KRX1240 HomeKoncept 113 z płaskim dachem
Wyzwania związane z budową domów z płaskimi dachami
Choć zastosowanie dachu płaskiego ma wiele zalet, w tym możliwość zorganizowania zielonego tarasu czy praktyczność w użyciu, każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed nimi takie rozwiązanie. Przede wszystkim budowa domu z płaskim dachem wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji i odwodnienia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy stropodach jest dobrze zaprojektowany, by móc później nadzorować jego wykonanie.
Dach płaski powinien mieć warstwy ułożone w odpowiedni sposób, by na przykład zapewnić ciągłość izolacji czy szczelność dla pary wodnej. Klasyczny dach płaski będzie składał się więc z następujących warstw:
- konstrukcja nośna,
- paroizolacja,
- termoizolacja,
- warstwa spadkowa,
- hydroizolacja.
Duże znaczenie ma prawidłowo ułożona termoizolacja – tylko wtedy zapewni ona odpowiedni współczynnik izolacyjności termicznej układu dachowego.
Niezwykle istotną kwestią jest także zastosowanie hydroizolacji – właściwie dobrane materiały, a także dobrze wykonane odwodnienie uniemożliwią przenikanie wody opadowej do wnętrza budynków. Budowa domu z płaskim dachem wymaga też zastosowania paroizolacji, której zadaniem jest ograniczenie przenikania pary wodnej z pomieszczeń do wnętrza dachu.
Kwestią, której również nie można pominąć, jest konserwacja dachu płaskiego – jeśli na przestrzeni lat użytkowania powstały jakieś nieszczelności, najlepiej zabezpieczyć je, stosując płynną membranę na dach płaski. Takie rozwiązanie konserwacyjne zabezpieczy też dach m.in. przed promieniowaniem UV, a także podniesie jego żywotność.
Rozwiązania technologiczne dla domów z płaskim dachem
Można wyróżnić kilka rodzajów dachów płaskich:
- wentylowane,
- niewentylowane,
- odwrócone.
Od konkretnego typu będzie zależał późniejszy wybór materiałów czy zastosowanych technologii, a także to, jaka będzie konstrukcja dachu płaskiego.
Dach płaski wentylowany
To najczęsciej stosowany rodzaj dachu płaskiego. Domy z dachem płaskim wentylowanym charakteryzują się występowaniem szczeliny wentylacyjnej umieszczonej pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. W ścianach kolankowych powinny być też wykonane wloty wentylacyjne. Dzięki nim zagwarantowana będzie odpowiednia mikrowentylacja, co zapobiegnie zawilgacaniu stropodachu podczas użytkowania budynku.
Otwory wentylacyjne warto zabezpieczyć siatką, by nie przedostawały się do nich ptaki i nie wiły w nich swoich gwiazd. Na stropie oparta jest konstrukcja nośna pokrycia, którą można wykonać z drewnianych wiązarów i kratownic lub kształtowników metalowych. Warstwa spadkowa w stropodachu wentylowanym najczęściej jest robiona z materiałów drewnopochodnych, jak sklejka lub płyta OSB, a ocieplenie stanowią wełna mineralna czy styropian.
Nie należy zapominać, że nie tylko wentylacja w stropodachu wentylowanym jest istotna. Musi być zrobiona także paroizolacja – najczęściej parę odprowadza się grawitacyjnie, za pośrednictwem przepustów w attyce oraz rur spustowych zewnętrznych.
Projekt domu parterowego z płaskim dachem Ronin WOE1156
Dach płaski niewentylowany
Dach płaski niewentylowany nie ma pustej przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. Takie projekty nie mają wiązarów, a dachem jest strop w postaci płyty nośnej żelbetowej. Wszystkie jego warstwy, zwłaszcza strop i pokrycie w przypadku stropodachów niewentylowanych, ściśle przylegają do siebie.
By dach płaski niewentylowany uzyskał potrzebny kąt nachylenia, wylewa się na paroizolację warstwy z betonu lub układa płytę żelbetową na podsypce z piasku bądź keramzytu. Dach nie jest pozostawiany bez warstwy izolacji termicznej, którą wykonuje się w postaci płyt z wełny mineralnej czy styropianu, a coraz częściej z twardych płyt wykonanych z pianki poliuretanowej, pokrytej z jednej strony paroizolacją, a z drugiej papą.
Zaletą dachu płaskiego niewentylowanego jest prostota wykonania, ale należy liczyć się z ryzykiem zbierania się pary wodnej pod pokryciem dachowym. By go uniknąć, można zrobić niewielkie kanaliki powietrzne w warstwie podkładowej, przebiegające zgodnie ze spadkiem dachu płaskiego.
Dach płaski odwrócony
Dach płaski odwrócony wyróżnia się odwróconym układem warstw – cechą wyróżniającą jest w tym przypadku ułożenie warstwy przeciwwodnej na dole. Budowa domu z płaskim dachem odwróconym zakłada więc, że to na hydroizolacji układa się później termoizolację.
Dach płaski odwrócony ma zastosowanie głównie w przypadku, gdy na dachu planujemy zielony taras lub taras użytkowy. W tym rodzaju dachu płaskiego układ wartsw wygląda następująco (od dołu):
- Izolacja przeciwwodna złożoną z dwóch warstw papy termozgrzewalnej, układana bezpośrednio na stropie
- Izolacja termiczna odporna na zawilgocenie, wykonana z polistyrenu ekstrudowanego, układana na izolację przeciwwodną
- Geowłóknina
- Warstwa drenująca z posypki żwirowej
- Powłoka filtrująca oraz podłoże do uprawy roślin na zielonym tarasie.
ofe-5847238-70028 w-70028
Izolacja dachu płaskiego
Jeśli chodzi o izolację termiczną, inwestorzy mogą zdecydować się na jeden z kilku materiałów. Na co zwrócić uwagę wybierają materiał do izolacji dachu płaskiego?
- Aby uzyskać lekki dach płaski, warto wybrać styropian czy wełnę mineralną.
- Z kolei do dachów odwróconych polecany jest styrodur.
- Do stworzenia warstwy przeciwwodnej najczęściej wykorzystywana jest papa lub membrana.
Temat izolacji dachu płaskiego rozwijamy w artykule: Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
Czy dach płaski jest tańszy w budowie?
Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy jest to, czy dom z płaskim dachem jest tańszy w budowie od innych rodzajów pokrycia? Jeśli masz ograniczony budżet na wybudowanie domu, możesz rozważyć projekt domu z płaskim dachem. Zazwyczaj dom z takim rodzajem pokrycia to dom tani w budowie, zwłaszcza w porównaniu z domami wyposażonymi w skomplikowane, wielospadowe dachy. Oszczędności wypracujesz w związku z utrzymaniem zwartej bryły budynku z płaskim dachem.
Dlaczego tak się dzieje? Tańsza będzie sama konstrukcja i wykonanie dachu, a brak skosów pod połacią dachową powoduje, że powierzchnia użytkowa pomieszczeń na kondygnacji pod dachem nie zmniejszy się.
Oczywiście ostateczny koszt będzie zależał od wielu czynników, w tym:
- wybranych materiałów,
- metrażu,
- zastosowanych rozwiązań w projekcie,
- standardu budowy.
Jednak ze względu na to, że jest to rodzaj dachu prosty w budowie, cena za jego wykonanie jest zazwyczaj o wiele bardziej atrakcyjna niż dachów spadzistych – szacuje się, że koszt budowy domu z płaskim dachem może być nawet o kilkanaście procent niższy. Oszczędność będzie widać szczególnie w porównaniu ze skomplikowanymi dachami wielospadowymi.
Warto też pamiętać o tym, że wybór lepszych, nowocześniejszych materiałów, choć będzie wiązał się z większym początkowym kosztem, to na przestrzeni lat pozwoli zaoszczędzić na konieczności konserwacji i napraw pokrycia dachowego. Ostateczną cenę za wykonanie dachu płaskiego mogą ponieść różne sposoby jego zagospodarowania.
Jeśli ma tam być zorganizowany ogród zielony, wówczas musisz zaplanować stabilniejszą, wytrzymalszą konstrukcję, która automatycznie będzie więcej kosztować. Trzeba bowiem uwzględnić w kosztach budowę płyty żelbetowej o większej grubości czy wykonania solidniejszych fundamentów.
Zielony dach to nie wszystko! Sprawdź: Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?
Gdy jednak zaplanujesz pokrycie swojego domu zwykłym, płaskim dachem, z pokryciem w formie bitumicznego wykończenia, możesz zaoszczędzić nawet do 20% w stosunku do dachów spadowych.
Jaki jest koszt budowy domu z płaskim dachem?
Warto więc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dach płaski. Koszt budowy dachu płaskiego na domu jednorodzinnym może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak: użyte materiały, powierzchnia dachu, lokalizacja budowy, a także złożoność projektu.
Średni koszt budowy dachu płaskiego wynosi między 200 a 400 zł/m2. Wartość ta może wzrosnąć w przypadku zastosowania wyższej jakości materiałów, takich jak membrany EPDM, PVC, TPO, czy izolacji o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne.
Szacuje się jednak, że płaski dach może być nawet o 20% tańszy w budowie w porównaniu z dachami wielospadowymi. Wszystko przez to, że do jego budowy stosuje się mniejszą ilość materiałów. Jeśli jednak dom parterowy z płaskim dachem ma ograniczać koszty budowy, to nie można planować zorganizowania na nim tarasu czy ogrodu. Zwiększa się co prawda funkcjonalność budynku, ale rosną przy tym koszty przygotowania dachu jako powierzchni użytkowej.
Czytaj również: Koszty budowy dachu
Zalety i wady domu z płaskim dachem
Dom z płaskim dachem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić na budowie, a przy tym uzyskać nieruchomość o nowoczesnej stylistyce, z ciekawym zagospodarowaniem dachu. Płaski dach wybierany jest często w projektach domów, tworzonych zgodnie z obecnymi trendami budownictwa energooszczędnego, a czasem pasywnego, co sprzyja ograniczaniu kosztów eksploatacji budynku w przyszłości. Dach płaski możesz zagospodarować dowolnie, a przy małej działce zyskujesz miejsce na wymarzony ogród czy odkryty basen. Domy z płaskim dachem pojawiają się więc często w rankingach nowoczesnych i efektownych domów. Sprawdź nasz RANKING: małe domy z efektem WOW.
Poznaj największe zalety domu z płaskim dachem:
- estetyka wykonania i praktyczność w użyciu;
- szybkość realizacji konstrukcji;
- odporność na działanie wiatru – właściwie nie ma mowy, by nawet silny, huraganowy wiatr zerwał połać płaskiego dachu;
- możliwość zorganizowania zielonego tarasu czy ogrodu na dachu;
- redukowanie strat ciepła – jeśli stropodach jest dobrze zaprojektowany i wykonany, to pozwoli w dużej mierze na niwelowanie strat ciepła, jakie pojawiają się przez górną przegrodę zewnętrzną, a wszystko dzięki ograniczeniu do minimum powierzchni zewnętrznej;
- ekonomiczność zastosowania dachu płaskiego – do jego wykonania zużywa się mniejszą ilość materiałów, a dach płaski bywa nawet o 20% tańszy od dachu spadzistego;
- swoboda wykorzystania całej dostępnej powierzchni i kubatury kondygnacji pod dachem - w domu z płaskim dachem nie ma charakterystycznych dla dachów kilkuspadowych skosów – ułatwia to swobodną aranżację pomieszczeń mieszkalnych i innych;
- nowoczesny styl, wpisujący się znakomicie w trendy współczesnego budownictwa jednorodzinnego;
- wygoda wykonywania napraw i działań konserwujących pokrycie dachowe – wyjście na dach skośny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, którego unikać możesz przy zastosowaniu stropodachu. Poruszanie się po dachu płaskim jest wygodne i bezpieczne.
Projekt domu Precyzyjny D59 WWB1067 - taras na dachu
W związku z tym, że raczej nie zdarzają się rozwiązania idealne, nawet stropodach posiada pewne wady:
- konieczność regularnego odśnieżania dachu w sezonie zimowym, gdy zalegają na nim duże pokłady śniegu. Mokry śnieg ma dużą masę i by nie narażać konstrukcji stropodachu na załamanie czy jakiekolwiek uszkodzenie, trzeba zadbać o odśnieżenie;
- brak poddasza lub strychu służących jako pomieszczenie gospodarcze;
- niewielki zakres wyboru pokryć dachowych na dachy płaskie;
- przy pokryciu dachu tradycyjną papą bitumiczną trzeba ją systematycznie poddawać konserwacji;
- ryzyko pojawienia się problemów z wilgocią – wady tej można uniknąć, jeśli zastosujesz dach płaski wentylowany.
Aspekty prawne i planistyczne dot. domów z płaskim dachem
W trakcie wyboru projektu domu i konkretnych rozwiązań, w tym dotyczących rodzajów dachów, często padają pytania o to, czy każdy projekt można zrealizować wszędzie, na każdej działce. Inwestorzy, którzy zastanawiają się, gdzie można budować domy z płaskim dachem, powinni już na etapie wyboru działki zorientować się, czy wzniesienie konkretnego budynku będzie możliwe. Z pomocą przychodzi bezpłatna usługa Analiza działki od Extradom.pl, w której weryfikujemy, czy wskazany przez Ciebie projekt będzie pasował do Twojej działki.
Nie w każdym miejscu bowiem będziesz mieć możliwość budowy domu z płaskim dachem. Aby dowiedzieć się, czy możesz wybudować dom z płaskim dachem na danej działce, warto przede wszystkim trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz w nim informacje o możliwym rozwiązaniu połaci dachowej. MPZP może np. narzucać ci wybudowanie domu z dachem spadowym w danej lokalizacji.
Jeśli działka nie jest objęta MPZP, wtedy należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dokument ten wskazuje podstawowe wytyczne budowlane, obowiązujące w konkretnej lokalizacji.
Więcej o warunkach zabudowy: Twoja działka nie jest ujęta w MPZP? Zobacz, co zrobić w tym przypadku
Zdarza się, że pozwolenie na budowę domu z płaskim dachem nie zostanie wydane, jeśli warunki zabudowy wykluczają takie rozwiązanie. Warunki zabudowy domu z płaskim dachem wymagają bowiem utrzymania tylko minimalnego spadku połaci dachowych, podczas gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może dopuszczać wyłącznie budowę obiektu z dachem o wymaganym, większym kącie nachylenia połaci.
Pamiętaj!
Jeśli warunki zabudowy wykluczają zastosowanie płaskiego dachu, inwestor może nie otrzymać pozwolenia na budowę, jeśli w projekcie będzie uwzględniony właśnie taki rodzaj połaci. Dom z płaskim dachem można więc wybudować wszędzie tam, gdzie nie ma kategorycznych wytycznych w MPZP lub warunkach zabudowy co do konieczności realizacji projektów z dachem spadowym.
O tym, co należy sprawdzić i załatwić przed rozpoczęciem budowy i wyborem projektu piszemy w naszym artykule: Jak wyglądają formalności przy budowie domu?
Polecamy również nasz materiał wido o tym, jak mądrze wybrać projekt domu i co należy uwzględnić przed zakupem:
Pytania i odpowiedzi dotyczące dachu płaskiego
Czy fotowoltaika na płaskim dachu to dobry pomysł?
Może się wydawać, że płaski dach, ze względu na swą konstrukcję i często dużą powierzchnię, daje doskonałe możliwości do montażu paneli fotowoltaicznych. Wśrod zalet możemy wymienić: dowolność ustawienia paneli czy wygodny dostęp w celu serwisowania. Trudnosci jakie możemy napotkać, to np. dodatkowe koszty stelażu.
W zasadzie fotowoltaika na dachu płaskim sprawdza się w naszej szerokości geograficznej. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach związanych z przygotowaniem dachu. Więcej o tym, jakie możliwości oraz jakie ograczenia niesie ze sobą fotowoltaika na dachu płaskim piszemy w naszym artykule: Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania
Czy dom z płaskim dachem jest tańszy?
Szacuje się, że koszt wykonania płaskiego dachu jest o ok. 20% niższy niż w przypadku dachów wielospadowych. Można uznać więc, że to z płaskim dachem jest tańszy w budowie.
Czy warto budować dom z płaskim dachem?
Dach płaski posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest atrakcyjną opcją. Płaski dach to obecnie cecha charakterystyczna nowoczesnych domów jednorodzinnych. Konstrukcja ta pozwala na ciekawe zagospodarowanie powierzchni stropodachu oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniach pod dachem.
Czy można wybudować dom z płaskim dachem na każdej działce?
Niekoniecznie. Dopuszczalne możliwości konstrukcyjne, w tym rodzaje dachów, determinują zapisy MPZP. Jeżeli dla działki, która Cię interesuje, nie został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, możesz wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli w najbliższej okolicy (sąsiedztwie) nie występuje zabudowa z dachem płaskim, a przeważają budynki np. z dachami dwuspadowymi, możesz nie uzyskać zgody na budowę domu z dachem płaskim.
Dodano: 12.10.2020 | Zaktualizowano: 16.08.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora