Prezent do Twojego domu 🎁

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opartym na nowoczesnych projektach pozwala wyróżnić dom na tle innych. Warto pamiętać, że dach płaski zapewnia wiele możliwości – przede wszystkim jest dodatkowym miejscem, które można wykorzystać na różne sposoby.

Płaski dach to rozwiązanie dobre szczególnie dla osób poszukujących ciekawych trendów, a także potrzebujących dodatkowej przestrzeni w swoim domu. Ciekawe aranżacje zachęcają do tego, by właśnie taki rodzaj pokrycia wybrać. Dzięki płaskiemu dachowi można zyskać naprawdę wiele – taras, miejsce zabaw dla dzieci, a nawet przestrzeń idealną do popołudniowego relaksu. Sprawdź, jakie są najciekawsze pomysły na zagospodarowanie dachu płaskiego!

Zielony dach płaski

Zarówno w budownictwie wielorodzinnym, jak i domach jednorodzinnych zwieńczonych płaskim dachem, niezwykle estetycznym i ekologicznym rozwiązaniem jest wykonanie zielonego dachu. Projekty domów z płaskim dachem uwzględniają kilka rodzajów roślinności, która może być w tym przypadku zastosowana.

W wersji ekstensywnej sprawdzą się mało wymagające rośliny, jak byliny, które nie potrzebują dużych ilości wody do wzrostu. Można też sadzić roślinność intensywną, bardziej wymagającą, wyższą, z większym systemem korzeniowym. Trzeba jednak wtedy wzmocnić dach pod względem konstrukcyjnym. Roślinność intensywna będzie też wymagała regularnej pielęgnacji.

pomysł na płaski dach zielony dach

Rośliny zastosowane jako zielony dach będą zatrzymywały nawet do 60 proc. wód opadowych. W przypadku działek o małym metrażu stworzenie większej powierzchni biologicznie czynnej jest jak najbardziej zalecane. Przyjmuje się zwykle, że taka powierzchnia na działkach pod zabudowę mieszkaniową musi wynosić co najmniej 25 proc., chyba że inna wartość została zawarta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w wydanych warunkach zabudowy.

Ponadto wykorzystanie płaskiego pokrycia na zielony dach pozwala na zwiększenie dźwiękochłonności stropodachu i ograniczenie przenikania hałasu do wnętrz mieszkalnych nawet o 50 dB.

Zalety zielonego dachu:

  • zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na działce,
  • ograniczenie przenikania hałasu do wnętrza dom,
  • zatrzymywanie wód opadowych,
  • lepsza jakość powietrza,
  • estetyka.

Taras na płaskim dachu

Osoby, których projekt domu nie uwzględnia tarasu, mogą do tego celu zagospodarować właśnie dach. Aby cieszyć się taką strefą, budowa dachu musi być przemyślana, należy dobrać najlepsze rozwiązania pod względem konstrukcyjnym, a także wybrać materiały odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych – zarówno deszczu czy śniegu, jak i słońca.

strefa wypoczynku na płaskim dachu projekt domu homekoncept 74 KRX1097

Zaaranżowana strefa wypoczynku na płaskim dachu - projekt domu HomeKoncept 74 KRX1097

Chcąc korzystać z takiego tarasu nawet w niepogodne dni, warto zastanowić się nad zadaszeniem. Sama aranżacja tarasu na płaskim dachu będzie jedynie przyjemnością. Wystarczy dobrać odpowiednie meble wypoczynkowe, koniecznie wygodne, tak by spędzanie czasu na takim tarasie kojarzyło się jedynie z błogim wypoczynkiem. Całość uzupełni oświetlenie, kwiaty w donicach, rabaty. Można też postawić pergolę czy rozstawić hamak, by relaks był jeszcze przyjemniejszy.

Zalety tarasu na płaskim dachu:

  • dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa,
  • alternatywa dla tradycyjnego tarasu (dla domów na niedużej działce),
  • oryginalne i niebanalne rozwiązanie.

Strefa rekreacyjna na dachu

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dachu płaskiego na stworzenie miejsca nie tylko do wypoczynku, lecz także rekreacji. Metraż domu nie pozwala na to, by zagospodarować któreś pomieszczenie na minisiłownię? Wykorzystaj do tego celu dach! Na nim można także postawić jacuzzi, wybudować niewielki basen czy ustawić, chociażby stół do ping-ponga. W takim zacisznym miejscu można aktywnie spędzić czas z najbliższymi.

tarasy na płaskim dachu projekt domu HomeKoncept 41 KRX1046

Dwa tarasy na płaskim dachu - projekt domu HomeKoncept 41 KRX1046

Zalety strefy rekreacyjnej na płaskim dachu:

  • przestrzeń do aktywności sportowej,
  • ruch na świeżym powietrzu,
  • alternatywa dla tradycyjnego ogrodu.

Przestrzeń dla dzieci

Rodziny, które nie mają miejsca na działce, aby stworzyć plac zabaw dla dzieci, mogą do tego wykorzystać właśnie płaski dach. Radości dostarczą nie tylko zjeżdżalnie, piaskownica, tipi czy domek, lecz także sama lokalizacja takiego miejsca zabaw – dach będzie stanowił dla najmłodszych o wiele ciekawszą przestrzeń niż podwórko. Miejsce takie warto wyłożyć miękkimi matami, zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo w czasie zabaw.

pomysł na płaski dach miejsce zabaw dla dzieci

Zalety strefy zabaw na płaskim dachu:

  • prywatność Twoich dzieci,
  • atrakcyjne miejsce zabaw.

Miejsce spotkań: kuchnia letnia, miejsce do grillowania, kino letnie

Wszyscy, którzy potrzebują dodatkowego miejsca do odpoczynku, mogą wykorzystać dach płaski do stworzenia przestrzeni do spotkań ze znajomymi i biesiadowania. Dach płaski może być idealnym miejscem do stworzenia letniej kuchni czy miejsca do grillowania. W takim miejscu z powodzeniem możesz w ciepłe wieczory i noce oglądać też ulubione filmy – stwórz kino letnie i zaproś rodzinę i przyjaciół na wspólne spędzanie czasu.

pomysł na płaski dach kuchnia letnia grill

Zalety miejsca spotkań na płaskim dachu:

  • prywatność,
  • twarda nawierzchnia pod sprzęt, urządzenia i meble,
  • łatwiejszy dostęp do mediów i urządzeń.

Ogród na dachu płaskim

Możesz wykorzystać swój płaski dach do stworzenia ciekawej strefy wypoczynkowej w postaci ogrodu.

pomysły na płaski dach ogród na dachu

To dobre rozwiązanie w szczególności dla osób, które mają bardzo wąską, małą działkę i nie będą mogły na niej wygospodarować miejsca na wymarzony ogród. Zastąpi go „zielony taras” zorganizowany na płaskim dachu. To tam możesz uprawiać kwiaty, zioła, a nawet warzywa w skrzyniach i na pionowych grządkach. Może być miejscem z pięknym widokiem na okolicę, ogródek, przydomowy zielnik lub służyć do wypoczywania czy podejmowania gości.

Zalety ogrodu na płaskim dachu:

  • oszczędność miejsca,
  • łatwość pielęgnacji,
  • większa ochrona roślin,
  • estetyka,
  • lepsza jakość powietrza i regulacja temperatury.

Zielona energia: panele słoneczne na płaskim dachu

Innym sposobem na zagospodarowanie w użyteczny sposób płaskiego dachu jest zainstalowanie na nim kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Pozwala to na ograniczenie codziennych wydatków związanych z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej i częściowo z ogrzewaniem budynku mieszkalnego.

fotowoltaika na płaskim dachu projekt domu Mini 4 G-1 Modern Energo WRC2764

Fotowoltaika na płaskim dachu - projekt domu Mini 4 G1 modern energo WRC2764

Płaski dach ma tę zaletę, że daje możliwość optymalnego wykorzystania promieniowania słonecznego przez cały dzień, nie zaś tylko w wybranych godzinach. Kolektory czy panele słoneczne można obracać w kierunku kąta padania promieni słonecznych dzięki wykorzystaniu specjalnego ruchomego stelaża. Fotowoltaika na płaskim dachu jest więc rozwiązaniem godnym przemyślenia ze względów ekologicznych i ekonomicznych.

Dobrym pomysłem jest też zamontowanie turbin wiatrowych, dzięki którym będzie możliwe pozyskiwanie energii elektrycznej dzięki podmuchom wiatru. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie będzie spełniało swoją rolę w odpowiednich regionach Polski, w miejscach jak najbardziej korzystnych i opłacalnych, czyli takich, gdzie wiatr wieje często i z odpowiednią siłą.

Zalety zielonej energii na płaskim dachu:

  • energooszczędność,
  • ekologia.

Może Cię zainteresować: Czy przydomowe turbiny wiatrowe zastąpią fotowoltaikę?

Basen, jacuzzi, sauna na dachu

Miłośnicy sportów wodnych mogą zorganizować na płaskim dachu basen. Jest to rozwiązanie innowacyjne i w polskich warunkach jak dotychczas rzadko stosowane. Zamiennikiem może być też jacuzzi – to dobry pomysł dla tych osób, które z jakichś względów nie mogą na dachu płaskim posiadać basenu. Takie rozwiązania będą z pewnością stanowić ciekawe miejsca do odpoczynku, relaksu, pozwolą też cieszyć się błogimi chwilami w wodnym akwenie. Oczywiście jacuzzi będzie wymagało mniej przestrzeni, będzie też tańsze w wykonaniu niż basen.

pomysł na płaski dach jacuzzi basen

Miłośnicy sauny, aby zaoszczędzić miejsce w domu, mogą przeznaczyć właśnie płaski dach na postawienie kabiny saunowej oraz balii chłodzącej. Stworzenie wodnej strefy relaksu będzie na pewno wiązało się ze sporym nakładem pracy i finansów, jednak korzystanie z niej przyniesie wiele radości wszystkim członkom rodziny.

Zalety wodnych atrakcji na płaskim dachu:

  • atrakcja dla dzieci i dorosłych,
  • łatwość demontażu i zabezpieczenia poza sezonem,
  • relaks na wyciągnięcie ręki,
  • dostęp do mediów,
  • oryginalne rozwiązanie.

Adaptacja dachu płaskiego

Aby na płaskim dachu było można zrealizować wszystkie pomysły, koniecznym krokiem jest przemyślenie, jakie roboty budowlane będą musiały być w tym celu wykonane i jakie zmiany w projekcie naniesione. Tylko w ten sposób możliwa jest prawidłowa adaptacja dachu płaskiego. Jeśli na dachu domu chcemy zorganizować taras czy inne miejsce do rekreacji i wypoczynku, w projekcie trzeba będzie nanieść zmiany. Mogą one dotyczyć chociażby: dobudowy schodów, zmiany parametrów stropodachu czy poprawy nośności fundamentów.

taras na płaskim dachu projekt domu precyzyjny d59 WWB1067

Projekt domu Precyzyjny D59 WWB1067

Naniesienie zmian w projekcie, zaznaczenie konkretnych prac do wykonania, będzie potrzebne przede wszystkim ze względu na konieczność dokonania wszelkich formalności w urzędzie. Architekci adaptujący muszą też zaproponować najlepsze rozwiązania i materiały, aby uniknąć problemów z hydroizolacją czy bezpieczeństwem użytkowania dachu płaskiego.

Więcej o kosztach: Ile kosztują poszczególne zmiany w projekcie domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program mój prąd 6.0 fotowoltaika projekt domu Makarena WAH2146
Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
Podatki, ulgi i dopłaty
program mój prąd 6.0 fotowoltaika projekt domu Makarena WAH2146
Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij