Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Impregnat do drewna – jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Impregnat do drewna – jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Impregnat do drewna to preparat, dzięki któremu skutecznie ochronisz meble, drewniane blaty, elementy konstrukcyjne, elewację, czy płot wokół domu. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu preparatów, wśród których musisz wybrać odpowiedni do wymagań konkretnych części domu lub wyposażenia wnętrz. Sprawdź, jakie właściwości ma impregnat do drewna konstrukcyjnego oraz czym różni się od preparatu do drewna we wnętrzach. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna!

Impregnacja do drewna – co to jest?

Impregnat to preparat, który pozwala zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniem. Dobrze dobrany chroni przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak:

  • promieniowanie słoneczne,
  • niskie temperatury,
  • regularne opady deszczu,
  • zmienna temperatura.

Impregnat do drewna może również chronić przed:

  • rozwojem pleśni oraz grzybów,
  • ingerencją szkodników, szczególnie owadów,
  • uszkodzeniami mechanicznymi,
  • wysokim poziomem wilgoci.

Część dostępnych na rynku preparatów jest w stanie zabezpieczyć nawet przed płomieniami. Funkcja ochronna nie jest jednak jedyną zaletą stosowania impregnatów. Pozytywnie wpływają one również na wygląd drewna. Podkreślają jego strukturę oraz wydobywają naturalne odcienie.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego – jaki wybrać?

Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego będzie najlepszy? Do wyboru masz wiele rodzajów preparatów, takich jak:

  • solne impregnaty do drewna,
  • rozpuszczalnikowe impregnaty do drewna,
  • wodorozcieńczalne impregnaty do drewna,
  • olejowe naturalne impregnaty do drewna,
  • woskowe impregnaty do drewna,
  • owadobójcze impregnaty do drewna,
  • ognioochronne impregnaty do drewna.

Solny impregnat do drewna

Solny impregnat do drewna konstrukcyjnego sprawdzi się dobrze jako zabezpieczenie dla więźby dachowej, ale nie dla każdej. Jako że jest on zmywalny w kontakcie z wodą, nie powinien być użytkowany w pobliżu zadaszenia blaszanego. Osadzający się na blasze preparat mógłby spowodować korozję materiału.

Na wilgotne drewno dobrym wyjściem może być natomiast preparat wodorozcieńczalny. Nie sprawdzi się on za to na powierzchni bardzo wysuszonej, która może popękać lub napęcznieć. W przypadku elementów drewnianych narażonych na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych warto wziąć natomiast pod uwagę impregnaty na bazie oleju. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu konkretnego koloru, pamiętaj, aby wcześniej oszlifować oraz zabezpieczyć powierzchnię.

Drewno konstrukcyjne – jak wybrać najlepsze do budowy domu?

Impregnat do drewna bezbarwny – jak dobrać kolor impregnatu do drewna?

Impregnaty do drewna dostępne są w wielu kolorach. Dobranie odpowiedniego nie jest priorytetem, gdyż najważniejsze są oczywiście parametry wytrzymałościowe. Wygląd mebli, drewnianego ogrodzenia, czy elementów dekoracyjnych, które chcesz zabezpieczyć, nie jest jednak oczywiście całkowicie nieistotny. Czym więc się kierować, wybierając barwę preparatu?

Najbardziej uniwersalny będzie oczywiście impregnat do drewna bezbarwny. Tworzy on prześwitującą powłokę na naturalnym drewnie, dzięki czemu odnowione elementy nie zmieniają swojego odcienia. Impregnat tego typu może pokreślić odcień materiału. Nie pozostaje jednak bez wpływu na naturalną strukturę drewna. Impregnat bezbarwny do drewna może powodować, że będzie ona bardziej jednolita, a co za tym idzie, łatwiejsza w czyszczeniu.

Jeśli chcesz nadać starszym meblom nowy wygląd, możesz pomyśleć o kolorowych impregnatach. Nie tylko pozwalają one odświeżyć stare drewno, ale mogą nadać zupełnie nowe życie niemodnym elementom wyposażenia wnętrza.

Impregnat do drewna – kolory

Paleta barw dostępnych impregnatów do drewna jest bogata przede wszystkim w odcienie nawiązujące do naturalnych barw poszczególnych drzew. Jakie impregnaty są chętnie wybierane przez klientów?

  • dąb bielony – pozwala uzyskać chłodny odcień wpadający w biel, dlatego świetnie sprawdza się we wnętrzach skandynawskich lub rustykalnych;
  • teak – ma odcień, który wpada w pomarańcz i jest bardzo uniwersalny, dlatego dobrze sprawdzi się przy malowaniu altan, płotów czy pergoli;
  • mahoń – impregnat o ciepłej barwie, który chętnie wykorzystywany jest do impregnacji elewacji, a szczególnie dobrze prezentuje się w zestawieniu z zielenią;
  • klon kanadyjski – nietypowy, wpadający w czerwień odcień, który może atrakcyjnie wizualnie kontrastować z bielonymi ścianami;
  • limonkowy – jasnozielony odcień doskonały do impregnacji elementów dekoracyjnych lub ukrytych wśród zieleni;
  • impregnat do drewna biały – uniwersalny wybór zarówno do wnętrz typowo nowoczesnych,  rustykalnych, jak i skandynawskich;
  • impregnat do drewna zielony – ciekawy wybór, jeśli chcesz przykryć naturalny kolor drewna;

Nie istnieje więc jeden idealny impregnat do drewna. Kolory powinieneś dobierać do stylistyki wnętrza, specyfiki drewna oraz Twoich preferencji wizualnych.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Jaki impregnat do drewna wybrać, skoro jest tak duży wybór? Najlepszy impregnat to taki, który odpowiada w pełni potrzebom ochrony przed czynnikami, na które narażone jest drewno. Zupełnie inny preparat powinieneś wybrać, jeśli chcesz zabezpieczyć drewno na dworze, a inny jeśli chcesz odświeżyć elementy drewniane w domu.

Preparat do drewna powinien dokładnie pokrywać powierzchnię oraz być możliwie mocno wydajny. Dzięki temu niższym kosztem będziesz mógł zabezpieczyć większą ilość drewna. Powinien również być dopasowany do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na renowacji stolika, który łatwo będzie można pozmywać, wybierz impregnat tworzący gładką powłokę o wysokiej trwałości.

Pamiętaj, że nie warto zbytnio oszczędzać na impregnatach do drewna. Raz położoną emulsję trudno jest usunąć, a powtórzenie impregnacji często jest całkowicie niemożliwe. To szczególnie utrudnione w przypadku więźby dachowej. Warto więc świadomie wybierać rodzaj preparatu, aby nie tylko nie utrudnić sobie prac renowacyjnych, ale jeszcze przy okazji uszkodzić istotnych elementów konstrukcyjnych lub ulubionych mebli.

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Impregnat do drewna – jak go odpowiednio dobrać do rodzaju drewna

Jaki impregnat do drewna sosnowego wybrać? Który będzie najlepszy do bukowego lub jesionowego? O czym jeszcze powinno się pamiętać, dopierając preparat do rodzaju drewna?

Pamiętaj, aby przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy drewno jest użytkowane wewnątrz, czy na zewnątrz domu. Jeśli potrzebujesz preparatu do wnętrz, nie musisz wybierać droższego impregnatu z wysoką odpornością na wilgoć. Wyjątkiem są jednak elementy drewniane na wyposażeniu kuchni lub łazienki. W takich miejscach drewno jest szczególnie narażone na wypaczenia pod wpływem zmian temperatury oraz działania pary wodnej lub wody.

We wnętrzach dobrym wyborem może być impregnat do drewna z dodatkiem wosku. Preparat taki nie wnika zbyt głęboko w strukturę drewna, ale za to bardzo dobrze zabezpiecza jego powierzchnię. Skutecznie ochroni drewno nawet przed ociekającą wodą. Jest więc zalecany często przy renowacji kuchni oraz łazienki.

Preparat do drewna budowlanego, konstrukcyjnego oraz do fasad drewnianych musi skuteczniej chronić przed działaniem wilgoci, ale również przed rozwojem grzybów lub pleśni.

Dobrym wyjściem będzie więc sięgnięcie po dedykowany impregnat owadobójczy do drewna. W tym przypadku bardzo istotne jest również, aby impregnat miał właściwości pozwalające zmniejszyć podatność drewna na działanie ognia. W ten sposób będzie on ochraniał przed zapaleniem się konstrukcji.

Jakie meble ogrodowe wybrać, aby służyły Ci przez lata?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

REKLAMA
Zamknij