Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Altana ogrodowa – czy warto budować altanę w ogrodzie?

Altanka ogrodowa – wszystko, co musisz wiedzieć!

Altana ogrodowa jest miejscem spotkań rodzinnych oraz towarzyskich i jednocześnie wspaniałą ozdobą ogrodu. Choć największą popularnością cieszą się altany drewniane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed domem postawić konstrukcję murowaną. Różnorodne style, kształty i wielkości sprawiają, że każdy jest w stanie znaleźć altanę idealną do swojego ogrodu. Na jaką altanę się zdecydować? Podpowiadamy!

W związku z budową altany ogrodowej pojawia się kilka ważnych kwestii, które nurtują każdego inwestora. Czy na postawienie drewnianej konstrukcji w ogrodzie trzeba mieć pozwolenie? Czy projekt domu powinien uwzględniać altanę? Jaki materiał do budowy altany sprawdza się najlepiej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Altana ogrodowa – jaką funkcję spełnia?

Niektórym wydaje się, że budowa altany ma sens tylko wtedy, gdy będzie pokaźnych rozmiarów. Wbrew pozorom jednak nawet mała altanka ogrodowa jest w stanie nam sporo zaoferować. Bez względu na wymiary, każda konstrukcja ogrodowa może spełniać wiele różnych funkcji.

Altana bez wątpienia jest dekoracją ogrodu. Zazwyczaj umieszcza się ją w centralnym punkcie, tak aby z każdego miejsca była widoczna. Wykonana w stylu nowoczesnym lub w stylu rustykalnym, pasująca do stylu domu i przyozdobiona roślinami pnącymi stanowi piękną ozdobę i nierzadko wzbudza zazdrość sąsiadów.

Najczęściej jednak altana ogrodowa spełnia funkcję wypoczynkową. W końcu buduje się ją z zamiarem spędzania w niej wolnego czasu. Dlatego w jej wnętrzu ustawiamy wygodne meble ogrodowe, które uprzyjemniają relaks w ogrodzie. Nic tak nie relaksuje, jak czas spędzony w otoczeniu zieleni z kubkiem kawy w dłoni.

Oprócz krzeseł i foteli pod zadaszeniem stoi zwykle także stół, więc altana może również stać się jadalnią na świeżym powietrzu. W pobliżu miejsca do wypoczynku warto wygospodarować nieco miejsca na grill murowany, który uprzyjemni niejeden spędzony w rodzinnym gronie wieczór. Miłośnicy gotowania mogą pójść o krok dalej i wyposażyć ogrodową przestrzeń w kuchnię lub wędzarnię i tym samym będzie ona pełnić funkcję wygodnej strefy do gotowania.

Rodzice mogą zaaranżować w altanie miejsce zabaw dla dzieci. Piaskownica, skrzynia z zabawkami, basen i zawieszona pod altaną huśtawka – tyle wystarczy, aby zająć dziecko na długie godziny. Altany zawdzięczają popularność właśnie dzięki swej funkcjonalności – ich wnętrza możemy urządzić, właściwie jak nam tylko pasuje. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia i możliwości finansowe.

To może Cię zainteresować: Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Budowa altany ogrodowej – czy wymaga pozwolenia?

Altana, którą najczęściej można zobaczyć w przydomowych ogródkach, to drewniana ażurowa konstrukcja, której wzniesienie zajmuje zwykle jeden dzień. Mimo prostoty wykonania nie ma tu mowy o samowolce, gdyż inwestycje tego typu podlegają ustawie o prawie budowlanym.

Altana ogrodowa a pozwolenie na budowę – kiedy jest wymagane? Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości konstrukcji, powierzchni działki i ilości podobnych obiektów znajdujących się na tym samym terenie. Pozwolenie nie jest wymagane, gdy:

 • łączna powierzchnia altany wraz z innymi obiektami (np. garaż, ganek) nie przekracza 35 m2,
 • na każde 500 m2 działki nie przypadają więcej niż 2 obiekty tego typu,
 • obiekty posiadają wysokość do 5 m przy stromym dachu dwuspadowym lub 4 m przy dachach innego typu.

Spełnienie powyższych warunków, choć daje zielone światło na budowę altany w ogrodzie, to jeszcze wcześniej trzeba zgłosić zamiar jej postawienia w urzędzie. Prace zacząć można po opływie 21 dni od momentu złożenia wniosku do urzędu pod warunkiem, że w tym czasie nie zostanie wniesiony sprzeciw w drodze decyzji.

Jak dopasować altanę ogrodową do stylu domu?

Każdy projekt altan ogrodowych, bez względu na sposób wykonania, jest wyjątkowy na swój własny sposób. Aby jednak dobrze się prezentowała w naszym ogrodzie, musi jednak być nie tylko sama w sobie ładna, ale przede wszystkim pasować do wyglądu domu i stylu, w jakim urządzony został ogród.

Drewniana altanka ogrodowa lub konstrukcja kryta strzechą najbardziej pasuje do rustykalnego ogródka, czyli przepełnionego barwnymi, kwitnącymi i pachnącymi roślinami. Taki ogród może sprawiać wrażenie chaotycznego, ale altana z drewna świetnie się w tym chaosie odnajduje.

W ogrodzie w stylu angielskim świetnie odnajdzie się altana ażurowa z metalu. Takie konstrukcje nie przytłaczają swą bryłą, dzięki czemu razem z zarośniętym ogrodem wystylizowanym na tajemniczy tworzą jedną spójną całość.

Nowoczesna altanka ogrodowa w stylu pawilonu to strzał w dziesiątkę do ogrodu francuskiego, w którym żaden element nie znalazł się przypadkowo. Niskie, idealnie przystrzyżone żywopłoty, zadbane rośliny, a wśród nich piękna okrągła altana. Taki minimalistyczny ogród będzie prezentować się elegancko i z klasą.

Dowiedz się więcej: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Z czego warto zbudować altanę ogrodową?

Altanka ogrodowa z okiennicami lub bez, murowana lub altanka ogrodowa składana – wybór jest naprawdę duży. Czym charakteryzuje się konstrukcja z drewna, a jakie parametry ma budowla z metalu?

Drewniana altanka ogrodowa to najczęstszy wybór inwestorów, którym marzy się zaciszne miejsce do wypoczynku w ogrodzie. Powodem tego jest stosunkowo niska cena takiej konstrukcji, gdyż drewno jest stosunkowo niedrogie, a do tego łatwe w obróbce. Naturalny budulec sprawia, że altanka ogrodowa z bali doskonale komponuje się z otaczającą zielenią, wręcz się w nią wtapiając.

Zamiast altanki ogrodowej drewnianej w ogrodzie równie dobrze może stanąć altanka ogrodowa murowana. Murowane konstrukcje zazwyczaj wznosi się z cegły lub kamienia. Cechuje je wysoka trwałość i odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z drugiej jednak strony wymagają sporego zaangażowania podczas pracy, a w dodatku są dużo droższe niż budowle z drewna.

Miejsce do wypoczynku w ogrodzie można zbudować także z metalu. Altanka ogrodowa metalowa uwzględnia elementy wykonane ze stali lub żeliwa, które przybierają różnorakie kształty i zapewniają konstrukcji nowoczesny wygląd. Wystarczy powierzchnię takiej altany pokryć specjalnym preparatem zabezpieczającym przed korozją, a będzie nam ona służyć przez długie lata.

Zobacz: Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

Ceny altanek ogrodowych są różne. Najtańszy gotowy do montażu projekt kupić można już za ok. 2 000 zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jakość tanich altan często pozostawia wiele do życzenia.

Ile zatem kosztuje solidna i trwała altanka ogrodowa? Za gotowe, rozbudowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów konstrukcje w centrach ogrodniczych zapłacić trzeba nawet 15 000 zł. W praktyce ostateczna cena altany zależy od takich czynników jak:

 • rozmiar altanki,
 • zastosowane materiały,
 • kształt obiektu,
 • sposób zabezpieczenia.

Cenę inwestycji kształtuje również sposób montażu. Jeśli zdecydujemy się go przeprowadzić samodzielnie, uda nam się w ten sposób nieco zaoszczędzić. By jednak nie popełnić żadnych błędów na etapie składania altany i nie zniszczyć poszczególnych jej elementów, zwykle decydujemy się powierzyć jej montaż profesjonalnej firmie zewnętrznej, za której usługi trzeba dodatkowo zapłacić.

O czym pamiętać przed postawieniem altany ogrodowej?

Przepisy co prawda dopuszczają postawienie altany w ogrodzie bez konieczności występowania o pozwolenie budowlane, ale do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania, trzeba zgłosić chęć wykonania określonych robót budowlanych. W dokumentacji należy przedstawić zakres prac, sposób ich wykonania oraz termin rozpoczęcia.

Warto mieć świadomość, że altana wybudowana bez uprzedniego zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli było ono wymagane, zostanie uznana za tzw. samowolę budowlaną. Co to oznacza? W praktyce znaczy to tyle, że z dużym prawdopodobieństwem zostaniemy zmuszeni do rozbiórki konstrukcji.

Altana ogrodowa z grillem czy bez?

Amatorzy grillowania pod chmurką powinni rozważyć montaż grilla pod zadaszeniem. Nowoczesna altana ogrodowa z grillem zamknięta pozwoli na biesiadowanie nawet w czasie deszczu i chłodu. Decyzja o postawieniu grilla w ogrodzie pod altaną trzeba jednak podjąć odpowiednio wcześnie, najlepiej na etapie przygotowywania projektu, tak aby mógł on go uwzględnić.

Nietrudno się domyślić, że przystosowanie altany do ustawienia grilla, jak również zakup materiałów do jego wykonania lub gotowego urządzenia, a także montaż, znacznie podniesie koszt całej inwestycji. Dlatego warto wcześniej upewnić się, że nasz budżet pozwala zaaranżowanie miejsca do grillowania, jakie sobie wymarzyliśmy.

Sprawdź też: Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie - co warto wiedzieć?

Postawienie altany ogrodowej – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy budowę altany ogrodowej, warto jeszcze zapoznać się z przepisami. Może się bowiem okazać, że zabraniają one postawienia konstrukcji tam, gdzie sobie wcześniej to zaplanowaliśmy. Kluczowe znaczenie przy stawianiu altany ma odległość od granicy działki. Powinna ona wynosić odpowiednio:

 • 1,5 m – jeśli na sąsiedniej działce znajduje się obiekt budowlany w podobnej odległości od granicy,
 • 3 m – jeśli ściana znajdująca się po stronie granicy działki jest zabudowana i nie posiada wejścia,
 • 4 m – jeśli ściana znajdująca się po stronie granicy działki posiada okna lub wejście.

Nie dotyczy to jedynie altanek o lekkiej konstrukcji, czyli takich, które nie mają ścian ani fundamentów.

Jak dopasować wymiar altany ogrodowej do wielkości ogrodu?

Chcąc postawić w swoim ogrodzie altanę i nie musieć starać się o pozwolenie, trzeba przestrzegać jasno określonych przepisów. Tak jak zostało wyżej wspomniane, powierzchnia altany razem z innymi obiektami na naszej działce nie może przekraczać 35 m2, wtedy pozwolenie nie będzie konieczne. 

Zatem przy planowaniu rozmiarów altany trzeba uwzględnić to, jaką powierzchnię zajmuje garaż i inne obiekty usytuowane na działce. Jeśli okaże się, że budynki zajmują łącznie np. 12 m2, altana będzie mogła mieć maksymalnie 23 m2. Dodatkowo warto rozważyć, czy w niedalekiej przyszłości nie będziemy chcieli postawić w ogrodzie innych obiektów takich jak choćby budynek gospodarczy. Jeśli tak, trzeba wziąć to pod uwagę przy określaniu wymiarów altany.

Nie przegap: Ogród wertykalny - czym jest i jak go zaaranżować?

Czy warto osadzać altankę w ziemi?

Nie ulega wątpliwości, że fundamentem altany jest solidna podstawa. Nie oznacza to jednak, że każdą konstrukcję powinno się umieszczać w ziemi. To, czy w ogóle należy to robić, w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału obiekt został wykonany.

W przypadku drewnianej altany umieszczenie belek w glebie zmniejsza trwałość konstrukcji, gdyż w ten sposób będą one znacznie bardziej narażone na korozję biologiczną, gnicie i rozwój pleśni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest posadzenie jej na betonie albo umieszczenie w specjalnych podporach wykonanych ze stali nierdzewnej.

W niektórych sytuacjach jednak nie ma innego wyjścia i altankę trzeba osadzić w gruncie. Wtedy powinno się pokryć powierzchnię elementów, które mają znaleźć się w ziemi, specjalistycznymi preparatami, które zabezpieczą je przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych.

Przeczytaj: Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Podłoga w altance ogrodowej

Najprościej, a zarazem najtaniej jest zamontować altanę bezpośrednio na trawniku. Ale oprócz tych dwóch zalet rozwiązanie to niesie za sobą wiele wad. Stan trawy pod altaną ze względu na ograniczony dostęp światła i częste deptanie w niedługim czasie po jej postawieniu ulegnie znacznemu pogorszeniu. Zamiast pięknego zielonego dywanu będziemy mieć wydeptane miejsca, a gołą ziemię pokryją chwasty.

Dlatego lepiej zainwestować w altanę z podłogą. Wybór materiałów, z jakich można wykonać podłoże w konstrukcji ogrodowej, jest ogromny. Warto jednak zwrócić uwagę, aby surowiec na podłogę był odporny na ścieranie i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Dodatkowo powinien być łatwy w konserwacji.

Pokrycie dachowe altanki ogrodowej

W przypadku drewnianych altan konstrukcja jest stosunkowo lekka, dlatego pokrycie dachu nie może być zbyt ciężkie. Wielu inwestorów decyduje się na pokrycie dachu gontem lub wiórem osikowym, ze względu na ciekawy efekt wizualny takiego rozwiązania. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także strzecha, która skutecznie zabezpiecza altanę przed nagrzewaniem.

Dach altanki ogrodowej pokryć można także blachą. Jest to jeden z najprostszych sposobów – wystarczy tylko przybić odpowiednio przycięte arkusze do drewnianych łat. Chcąc wyłożyć go gontem bitumicznym, czyli imitacją dachówki, pokrycie musi mieć pełne deskowanie.

Sprawdź: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę wybierając altankę ogrodową?

Idealna altana do ogrodu powinna się nam oczywiście podobać, ale musimy pamiętać, że wygląd to jeszcze nie wszystko. Podczas wyboru konstrukcji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

 • materiał, z jakiego wykonana jest altana,
 • rodzaj zadaszenia,
 • wymiary i kształt konstrukcji,
 • formę budowli (otwarta lub zamknięta),
 • sposób zabezpieczenia,
 • dodatki do altany,
 • cenę.

Wcześniej można sprecyzować swoje oczekiwania względem poszczególnych parametrów, co powinno ułatwić wybór altany dostosowanej do potrzeb.

Zobacz także: Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?

Jak pomysłowo urządzić altanę ogrodową?

Chcąc mieć piękną i funkcjonalną altanę najlepiej do stworzenia jej projektu zatrudnić profesjonalnego architekta. Można też kupić gotową konstrukcję w centrum ogrodniczym. Sobie samemu najlepiej pozostawić najprzyjemniejszą część, czyli urządzanie. 

Podstawą każdej altany jest stół i krzesła. Powinniśmy wybrać takie, które będą zarazem wygodne i ładne. Ogromną rolę w całej aranżacji odgrywają dodatki. Rozmieszczenie w różnych miejsc ozdobnych światełek, lampionów i świec zapewni niesamowity klimat wieczorową porą.

W altanie nie powinno także zabraknąć różnych elementów dekoracyjnych, które nadadzą jej charakteru i wyrazistości. Wybierając je, warto jednak zwrócić uwagę, aby razem dobrze ze sobą współgrały i współtworzyły miłe dla oka miejsce do wypoczynku.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij