100 zł w prezencie do projektu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Styropian grafitowy – czy warto nim ocieplić dom? Ceny, zastosowanie i właściwości styropianu grafitowego

Styropian grafitowy – czy warto nim ocieplić dom?

Styropian grafitowy to ulepszona wersja doskonale znanego styropianu białego. Materiał wyróżnia się nie tylko ciemnoszarym kolorem, ale także większą izolacyjnością termiczną, dlatego jest coraz chętniej wybierany do ocieplenia domów. Poznaj właściwości styropianu grafitowego, jego zastosowanie i rodzaje oraz prawidłowy sposób montażu. Dowiedz się również, kiedy lepiej zastosować styropian grafitowy 15 cm, a kiedy styropian grafitowy 20 cm i czy materiał ten jest rzeczywiście lepszy od białego.

Jeśli właśnie planujesz inwestycję budowlaną i wybierasz projekt domu, musisz mieć świadomość, że będzie on musiał spełnić rygorystyczne warunki techniczne, jeśli chodzi o izolacyjność cieplną. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują w tym względzie nowe wymagania. Aby je spełnić, należy dobrze przemyśleć wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia budynku i warto tutaj wziąć pod uwagę zastosowanie właśnie styropianu grafitowego.

Styropian grafitowy – co to jest?

Jako materiał izolacyjny styropian grafitowy pojawił się w sprzedaży całkiem niedawno, lecz już zaczyna wypierać stosowany od lat styropian biały. Od swojego standardowego odpowiednika różni się kolorem i parametrami technicznymi.

Styropian grafitowy powstaje podobnie jak biały – ze spienionego polistyrenu, tyle że w procesie produkcji dodaje się do niego granulki zawierające grafit. To właśnie on jest odpowiedzialny za ciemne zabarwienie oraz lepsze właściwości termoizolacyjne materiału. Jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi od 0,030 do 0,033 W/mK, podczas gdy w styropianie białym jest on na poziomie 0,036-0,045.

Lepsza izolacyjność cieplna styropianu szarego sprawia, że tworząc z niego ocieplenie, można zastosować cieńsze warstwy materiału. Ma to znaczenie w sytuacji podwyższenia norm technicznych dotyczących termoizolacji budynku. Ich spełnienie za pomocą styropianu białego wymaga zastosowania coraz grubszych płyt, co negatywnie wpływa na doświetlenie wnętrza domu oraz komplikuje prace wykończeniowe związane z tynkowaniem, czy obróbką blacharską.

Koniecznie przeczytaj: Budowa domu w 2021 a nowe warunki techniczne — co warto wiedzieć?

Styropian grafitowy 15 cm, styropian grafitowy 20 cm i styropian grafitowy 10 cm – właściwości

W sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje styropianu grafitowego, które różnią się grubością, współczynnikiem lambda oraz przeznaczeniem. Producenci proponują głównie styropian fasadowy, podłogowy oraz fundamentowy.

Poniżej prezentujemy przykładowe warianty materiału:

  • szary styropian 5 cm – najczęściej wybierany jest do ocieplania dachu i podłogi (najlepsze jego warianty mają λ 31),
  • styropian grafitowy 10 cm i 15 cm – do niedawna był stosowany do izolacji ścian np. z gazobetonu i cegły, jednak najnowsze normy w zakresie izolacyjności termicznej wymagają zastosowania nieco grubszego materiału – dzisiaj powinien mieć on minimum 15 cm i odpowiednią wartość współczynnika lambda (najlepiej 31),
  • styropian grafit 20 cm – jeden z najgrubszych materiałów, wybierany jest do ocieplania domów energooszczędnych i pasywnych.

A jaki styropian na fundament będzie najlepszy? Do izolacji fundamentów producenci proponują najczęściej materiał o podwyższonej wytrzymałości i obniżonej nasiąkliwości. Ma on zwykle grubość 15 cm i współczynnik lambda 0,031 W/mK.

Warto wiedzieć!

Przeznaczenie styropianu wskazuje symbol na opakowaniu. Przykładowo EPS 70 oznacza styropian fasadowy, natomiast EPS 100 styropian odpowiedni do izolacji dachu i podłogi.

Styropian grafitowy – cena za m2

Styropian grafitowy (podobnie jak biały) sprzedawany jest w paczkach, dlatego w większości sklepów i hurtowni cena podawana jest właśnie za paczkę. Mieści się w niej zazwyczaj 0,3 m3 materiału. To, ile wystarczy go na metr kwadratowy, zależy od jego grubości.

Przykładowo, styropian grafitowy 20 cm kosztuje około 51 zł za paczkę, która zawiera 1,5 m2 materiału. Oznacza to, że 1 metr kwadratowy kosztuje około 34 zł. Również około 50 zł trzeba zapłacić za paczkę styropianu grafitowego 10 cm, jednak cena w tym przypadku za 1 m2 wyniesie około 16 zł, ponieważ w paczce mieszczą się aż 3 m2 materiału.

Warto też zwrócić uwagę, że cena styropianu grafitowego zależy od współczynnika lambda – im jest on niższy, tym materiał jest droższy, jednak różnice na paczce wynoszą kilka złotych.

Sprawdź także: Styropian podłogowy – na co zwrócić uwagę wybierając styropian na podłogę?

Styropian grafitowy a biały – porównanie cen

Jeśli zastanawiasz się, co jest tańsze, styropian biały czy grafit, okazuje się, że różnice w cenach nie są duże. Poniżej przedstawiamy porównanie cen, jeśli chodzi o styropian elewacyjny w wersji bez frezu.

Grubość materiału

Cena styropianu białego za m3

Cena styropianu grafitowego za m3

5 cm

130 zł

140 zł

10 cm

141 zł

156 zł

15 cm

145 zł

162 zł

20 cm

147 zł

165 zł

Powyższe ceny są orientacyjne. Należy pamiętać, że w każdej kategorii produktów o danej grubości występują różne warianty, jeśli chodzi o współczynnik lambda, który wpływa na koszt materiału. Na cenę wpływ ma również to, od jakiego producenta pochodzi styropian.

Montaż styropianu grafitowego – o czym należy pamiętać?

Ogólnie styropian grafitowy montuje się na elewacji podobnie jak styropian biały, czyli za pomocą kleju. W tym przypadku należy go nakładać na płyty metodą punktowo-liniową na co najmniej 40% powierzchni płyty lub na całość przy pomocy packi zębatej.

A czy styropian grafitowy trzeba przecierać przed nałożeniem kleju? Specjaliści radzą, by to zrobić np. papierem ściernym, aby poprawić przyczepność płyt, które mają pod tym względem nieco gorsze właściwości niż styropian biały.

Po tym zabiegu należy dokładnie usunąć pył, który może negatywnie wpłynąć na wiązanie się kleju. Klejenie płyt rozpoczyna się od dołu elewacji na oczyszczonym, wyrównanym i suchym podłożu. Kolejne płyty należy układać z zachowaniem zasady mijanki.

Warto przeczytać: Dom ze styropianu – jak zbudować dom z pustaków styropianowych?

Bez względu na to, jaka grubość styropianu grafitowego będzie zastosowana, należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Otóż szary materiał w odróżnieniu od białego wymaga specjalnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Styropian z grafitem szybko się bowiem nagrzewa i potrafi osiągnąć bardzo wysoką temperaturę (nawet 100oC), która powoduje deformację materiału.

Jeśli przyklejone do fasady płyty się rozgrzeją, najpierw się rozszerzą, później natomiast po zachodzie słońca skurczą, co może skutkować powstaniem szczelin między nimi, a także kruszeniem materiału i odrywaniem się go od podłoża.

Konieczne jest zatem zabezpieczenie płyt podczas ich montażu – w tym celu najczęściej zawiesza się siatki ochronne na rusztowaniach. Materiał należy chronić przed słońcem aż do momentu położenia tynku, a także podczas jego składowania.

Aby zapobiec problemom zniekształcenia się płyt, można także wybrać specjalną odmianę styropianu grafitowego pokrytego cienką warstwą białego EPS, która ma za zadanie odbijać światło słoneczne.

Jaki klej do styropianu grafitowego będzie najlepszy?

Wyjaśniliśmy już, jak kleić styropian grafitowy, ale jaki zastosować klej do styropianu grafitowego? Należy wybrać specjalny preparat do płyt z grafitem, który dzięki dodatkom polimerów odznacza się większą lepkością i elastycznością, więc warstwa klejowa lepiej pracuje z materiałem izolacyjnym.

Specjalny klej do styropianu grafitowego z reguły ma też lepszą izolacyjność termiczną niż ten do styropianu białego.

Styropian grafitowy czy biały – jaki styropian na elewację?

Do niedawna nie miało większego znaczenia, jaki styropian na elewację wybierzemy, czy styropian grafitowy, czy zwykły, ponieważ normy techniczne w zakresie zapewnienia izolacyjności termicznej budynku były mniej rygorystyczne. Dzisiaj są one na tyle wyśrubowane, że wybór materiału ma większe znaczenie.

Jaki styropian do ocieplenia domu będzie lepszy? Choć oba doskonale się nadają na ocieplenie domu, styropian grafitowy wydaje się lepszym rozwiązaniem, ponieważ można zastosować jego cieńsze warstwy bez szkody dla bilansu energetycznego budynku.

Jaki styropian na elewacje?

Stosując szare płyty zamiast białych, można zaoszczędzić nawet kilka centymetrów na grubości elewacji. Ma to znaczenie w kontekście osadzenia okien – przy grubej warstwie białego EPS znajdują się one głębiej, a więc dociera przez nie znacznie mniej światła do wnętrza.

Wielu inwestorów wybiera jednak biały styropian, ponieważ jest on tańszy. Należy jednak pamiętać, że do zapewnienia tej samej izolacyjności cieplnej zużyjemy mniejszą ilość styropianu grafitowego, co przełoży się na koszty inwestycji.

Styropian grafitowy – czy warto nim ocieplić dom?

W kontekście obowiązujących norm dotyczących współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych budynków coraz więcej argumentów przemawia za zastosowaniem do ocieplenia domu styropianu grafitowego.

Najważniejszym z nich jest znacznie lepsza efektywność energetyczna, dzięki której izolacja domu jest skuteczniejsza, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Należy jednak pamiętać o dość istotnym mankamencie tego materiału, czyli nagrzewaniu się pod wpływem promieni słonecznych. Zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń podczas montażu jest kłopotliwe i zwiększa koszty inwestycji.

Zdarza się również, że firmy wykonujące izolację ignorują problem wrażliwości styropianu grafitowego na słońce, co skutkuje w skrajnych przypadkach zniszczeniem materiału i kosztownymi naprawami.

Decydując się na zastosowanie ulepszonej wersji polistyrenu, należy odpowiednio wybrać materiał. To, jaki styropian grafitowy na elewacje będzie najlepszy, powinien określić specjalista, który dobierze jego parametry do materiału konstrukcyjnego ścian w taki sposób, by izolacja spełniała obowiązujące wymogi techniczne oraz założenia projektu w kwestii stopnia energooszczędności budynku.

A jeżeli nie wiesz, na czym polega izolacyjność termiczna, koniecznie przeczytaj nasz wpis!

Styropian grafitowy – wady i zalety

Zarówno wśród ekspertów budowlanych, jak i inwestorów styropian grafitowy opinie ma bardzo dobre. Nie jest to jednak materiał pozbawiony wad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy i minusy jego zastosowania.

Styropian grafitowy zalety

Styropian grafitowy wady

  • lepsza izolacyjność cieplna niż w przypadku styropianu białego (niższy współczynnik przewodzenia ciepła o około 20%),
  • możliwość zastosowania cieńszej warstwy izolacji (lepsze doświetlenie wnętrz, mniejsza powierzchnia parapetów, łatwiejsze obróbki blacharskie itp.),
  • szerokie zastosowanie – materiał nadaje się do izolacji fundamentów, stropów, ścian, podłóg i dachów
  • wyższa cena niż w przypadku styropianu białego
  • wrażliwość na promienie słoneczne – ze względu na ryzyko deformacji płyt konieczność zastosowania zabezpieczeń podczas montażu,
  • trudniejszy montaż ze względu na mniejszą przyczepność niż zwykłego EPS,
  • konieczność zastosowania specjalnego kleju

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Dobra izolacja termiczna i przeciwwilgociowa to podstawa każdej budowli i budynku. Wybór odpowiednich materiałów izolacyjn...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
29.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ocieplenie ścian od wewnątrz. Kiedy i czym ocieplać dom od środka?

Marzeniem każdego z nas jest dom, który będzie funkcjonalny, bezpieczny i wyg...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Dobra izolacja termiczna i przeciwwilgociowa to podstawa każdej budowli i budynku. Wybór odpowiednich materiałów izolacyjn...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
29.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ocieplenie ścian od wewnątrz. Kiedy i czym ocieplać dom od środka?

Marzeniem każdego z nas jest dom, który będzie funkcjonalny, bezpieczny i wyg...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

REKLAMA
Zamknij