Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Blacha na dach - blacha dachowa. Co warto wiedzieć?

Blacha na dach - blacha dachowa. Co warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pokrycia dachowego, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jest rodzaj materiału, którego chcesz użyć. Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów, warto rozważyć zalety blachy dachowej. Tego typu pokrycia dachowe należą do najpopularniejszych stosowanych materiałów i w wielu aspektach okazują się najlepszym wyborem. Co dokładnie je wyróżnia?

Nie jesteś pewien, czy blacha na dach sprawdzi się dobrze w przypadku Twojego domu? Przeczytaj zatem, na co musisz zwrócić uwagę przed jej wyborem i do jakiego rodzaju dachu będzie pasować.

Blacha na dach - na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Blacha na dach może się różnić pod wieloma względami, dlatego też zanim dokonasz zakupu, sprawdź jej parametry. Co dokładnie powinno Cię zainteresować? Na pewno będzie to jej grubość. Musisz wiedzieć, że im grubsza blacha, tym pokrycie dachowe okaże się solidniejsze, ale i cięższe, a tym samym bardziej sztywne.

Duże znaczenie ma także rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych. Ten czynnik jest niezwykle istotny w przypadku blach stalowych. Popularne są zwłaszcza blachy ocynkowane, wydaje się jednak, że lepszy wybór stanowi blacha pokryta alucynkiem, ponieważ gwarantuje dłuższą ochronę. 

Przy wyborze blachy na dach zwróć uwagę także na parametr określany jako efektywna powierzchnia krycia. Dzięki niemu dowiesz się, jakie jest rzeczywiste zużycie blachy profilowanej. Tym samym oszacujesz, ile blachy potrzebujesz do pokrycia dachu

Sprawdź: Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Jakie są rodzaje blach dachowych?

Blacha dachowa może cechować się zróżnicowanymi parametrami, ale i zostać wykonana z przynajmniej kilku materiałów. Ważne jest żeby dobrać ją pod kątem kształtu dachu. Dla przykładu na dachach lekko spadzistych i płaskich stosuje się blachę płaską. Bez problemu położysz ją, na dachach o kątach większych niż niż 3°.

Nieco inny typ stanowi blacha trapezowa. Kładzie się ją przeważnie na dachach o nieco większym nachyleniu połaci, które wynosi od 5°do 13°. Co więcej, wykorzystuje się ją także do wykańczania elewacji. Jej fala przypomina kształtem trapez, stąd też nazwa.

Bardzo często spotykana rodzaj blachy dachowej to tzw. blachodachówka. Odnajduje zastosowanie przede wszystkim na prostych i dużych dachach, choć dostępna jest także wersja blachodachówki w panelach, która sprawdzi się przy nieco bardziej skomplikowanych powierzchniach. Blachodachówka będzie dobrym wyborem, gdy kąt nachylenia dachu przekracza 13°.

Kąt nachylenia połaci dachowych w przypadku Twojego domu jest znacznie większy? W takim razie pomyśl o wyborze płytek dachowych. Cechuje je niewielki rozmiar, dzięki czemu można je położyć na każdym typie dachu, nawet jeśli posiada liczne lukarny. Płytki dachowe wymagają kąta od 12 do nawet 20 stopni.

Na jaki dach wybrać blachodachówkę?

Blachodachówkę wyróżnia szereg zalet: jest łatwa w montażu, niedroga, a przy tym zapewnia estetyczny wygląd. Nie dziwi zatem, że to bardzo popularny wybór.

Czy w każdym przypadku można ją zastosować? Niekoniecznie. Można powiedzieć, że blachodachówka to blacha na pokrycie dachu o minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 13 stopni, choć zdaniem wielu specjalistów, sprawdzi się także w przypadku min. nachylenia na poziomie 9 stopni.

Nie oznacza to, że nie ma możliwości pokrycia blachodachówką dachu płaskiego. W tym przypadku większy będzie nakład pracy przygotowawczej. W praktyce oznacza to, że niezbędne będzie wykonanie sztywnego poszycia z desek bądź płyt wiórowych. Jaka blacha na dach dwuspadowy jest najlepsza? Czy blachodachówka poradzi sobie z tym typem dachu? Zazwyczaj tak, choć wiele zależy od kąta nachylenia połaci.

Dowiedz się więcej: Odwodnienie dachu płaskiego – jak je wykonać?

Ile waży blacha dachowa?

Waga blachy dachowej jest zależna od materiału z jakiego została wykonana. Najlżejsza jest blachówka płaska aluminiowa, która waży przeważnie od 1,6 do 2,9 kg/m2. Zaraz za nią plasuje się blacha płaska stalowa z wagą od 2 do 6 kg/m2. Nieco więcej, bo od ok. 4 do 8 kg/m2 waży blacha trapezowa.

A co z blachodachówką? W wersji stalowej będzie ważyć od 4 do 7 kg/m2. Jeśli wybierzesz blachodachówkę z posypką, to musisz mieć na względzie, że jej waga osiągnie nawet od 5 do 15 kg/m2. 

Jaka blacha dachowa jest najtrwalsza?

Zastanawiasz się jaka jest najlepsza blacha na dach? Wiele zależy od aspektów, na których chcesz się skupić. Jeśli chodzi o trwałość blachy to zdecydowanie pod tym względem przodują blachy miedziane. Potrafią wytrzymać średnio ok. 100 lat, są jednak i takie, które wytrzymują nawet trzykrotnie dłużej! Ich największa zaleta to fakt, że nie wymagają dodatkowej konserwacji, a mimo to wykazują bardzo dużą odporność na korozję.

Trwałość blachy cynkowo-tytanowej także potrafi pozytywnie zaskoczyć. Wynosi bowiem ok. 130 lat. Blacha cynkowa i aluminiowa wytrzymają już znacznie krócej, bo ok. 50 lat.

Mat czy połysk - jaka blachodachówka będzie najlepsza?

Blachodachówka z połyskiem bez wątpienia przyciąga wzrok i zachwyca swoją estetyką. To co ładne nie zawsze jednak wykazuje się funkcjonalnością. Czy i tak jest w tym przypadku? Okazuje się, że tak. Blacha dachowa matowa wyróżnia się większą trwałością.

W dużej mierze wynika to z tego, że jest odporna na rdzewienie i blaknięcia. Nie odbija także promieni słonecznych w przeciwieństwie do blachodachówki z połyskiem. Wygląda to interesująco, lecz nie jest praktyczne. Odbijanie światła może razić sąsiadów, a nawet samych domowników podczas odpoczynku w ogrodzie. 

Ile kosztuje blacha na dach?

Cena blachy na dach będzie się różnić w zależności od materiału, na jaki się zdecydujesz. Nietrudno zgadnąć, że dostępne są warianty tańsze i droższe. Oszacuj zatem najpierw, jakim budżetem dysponujesz. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje blacha na dach z podziałem na jej rodzaje. 

Jak się okazuje najbardziej zróżnicowana pod względem cenowym jest blachodachówka. Jej cena w arkuszach zaczyna się zazwyczaj od 40zł/m2. Jeśli jednak chcesz wybrać panele bardziej efektowne, to zapłacisz już nawet 150 zł/m2. Jak zatem widzisz, wiele zależy od konkretnego wariantu. A co z blachą trapezową i płaską? Jak prezentuje się ich cena w porównaniu do kosztu zakupu blachodachówki?

Koszt blachy trapezowej

Koszt blachy trapezowej jest niższy od ceny blachodachówki i kształtuje się w granicach 30-35 zł za m2. Wersja z połyskiem będzie nieco droższa od matowej, choć różnica nie jest tak znaczna i wynosi ok. kilku złotych na m2. Można zatem śmiało powiedzieć, że blacha trapezowa to materiał ekonomiczny. 

Koszt blachy płaskiej

Blacha płaska w arkuszach to najtańszy wybór. Za m2 zapłacisz nawet poniżej 20 złotych. Cena wzrasta wraz z dodatkowymi możliwościami. Dla przykładu, blacha płaska ocynkowana kosztuje już ok. 25 zł za m2.

To może Cię zainteresować: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Trapezowa czy płaska - jaką blachę na dach wybrać?

Zarówno blacha trapezowa, jak również płaska cechują się przystępną ceną. Która zatem będzie lepszy wyborem? Nie ulega wątpliwości, że nie istnieje coś takiego jak najlepsza blacha na dach o charakterze uniwersalnym. Wybór konkretnego rodzaju pokrycia dachowego musi zostać uwarunkowany jego kątem nachylenia.

Zdarza się jednak, że można zastąpić blachę trapezową blachą płaską. W tej sytuacji warto mieć na względzie, że blacha płaska nie posiada żadnych wypukłości i jest bardzo lekka. Blacha trapezowa uchodzi jednak za bardziej efektowną z uwagi na jej kształt. Wiele zależy więc od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na minimalizmie i pewnej surowości, to postaw na blachę płaską. Gdy cenisz nieco bardziej ozdobne formy, to do gustu przypadnie Ci zapewne blacha trapezowa

Dach z blachy - jakie niesie za sobą korzyści?

Dach pokryty blachodachówką jest lżejszy niż dach z dachówki betonowej lub glinianej, trwalszy niż dach z gontów asfaltowych i łatwiejszy w obróbce niż arkusze blachy falistej o dużej powierzchni. Jest to najbardziej niezawodny i przystępny cenowo system pokryć dachowych na rynku, dostępny w różnych wzorach i stylach.

Pod względem dostawy na plac budowy dach z blachodachówki jest najbardziej opłacalnym dachem do transportu i zapewnia najniższy ślad węglowy spośród wszystkich dachów dostępnych na rynku. Zalet tego rozwiązania jest zatem całe mnóstwo. Wystarczy jednak podsumować i powiedzieć, że dach z blachy będzie stosunkowo tani, trwały i funkcjonalny. 

Co lepsze blachodachówka czy dachówka?

Choć blachodachówka to wybór zdecydowanie częstszy od dachówki, to nie oznacza, że jest także lepszy, przynajmniej jeśli przyjrzysz się ich parametrom. Przede wszystkim zwróć uwagę, że standardowa blachodachówka wytrzymuje ok. 50 lat. Co więcej, większość producentów udziela na nie gwarancji zaledwie na pierwsze 15 lat. W przypadku dachówki okres wytrzymałości jest nawet 2-3 razy dłuższy. 

O ile trwałość przemawia za wyborem dachówki, o tyle estetyka już niekoniecznie. Dlaczego? Dachówki dostępne są w ograniczonej palecie kolorów. Zazwyczaj będzie to kolor szary, bordowy, czerwony czy brązowy. Jeśli zdecydujesz się na blachodachówkę, możesz dowolnie wybierać spośród bogatej gamy kolorystycznej. 

Blachodachówki dostępne są zazwyczaj w dużych arkuszach dlatego lepiej sprawdzą się w przypadku dachów płaskich i o dużych powierzchniach. Jeśli dysponujesz dachem o skomplikowanej budowie, to dachówka z uwagi na mniejszy rozmiar, będzie lepszym rozwiązaniem. 

Montaż dachówki jest dość złożony i wymaga większego nakładu pracy. Cena tego materiału także będzie nieznacznie wyższa. Wydaje się zatem, że w tym starciu wygrywa blachodachówka. Nie da się jednak ukryć, że trwałość to istotny parametr, dlatego dachówka nie okazuje się wiele gorsza, a w niektórych aspektach znacząco przeważa.

Warto przeczytać: Jak wybrać dachówkę?

Jak prawidłowo zamontować pokrycie dachowe z blachy?

Przymierzasz się do montażu pokrycia dachowego z blachy? Nie wiesz jak zamontować blachodachówkę? Nie ma większego znaczenia, czy wybrałeś blachę płaską, czy trapezową. Zakres prac będzie podobny. Prześledźmy to krok po kroku.

  1. Dokonaj pomiaru dachu i wyliczenia ilości potrzebnych materiałów. To zadanie najlepiej powierzyć firmie dekarskiej. Jeśli nie masz doświadczenia, to łatwo możesz się pomylić. Fachowcy zajmą się także zakupem blachy dachowej i dobiorą jej rozmiar oraz rodzaj do specyfiki dachu.
  2. Sprawdź geometrię więźby dachowej porównaj m.in. czy przekątne połaci dachowych są sobie równe) i skoryguj ewentualne odchylenia. 
  3. Wykonaj izolację przeciwwilgociową z folii wstępnego krycia. Folię należy zamontować do krokwi za pomocą zszywek. Izolacja termiczna ma duże znaczenie dla komfortu cieplnego. 
  4. Przygotuj ruszt pod pokrycie z blachy. W przypadku blachy płaskiej konieczne będzie wykonanie sztywnego poszycia. Blacha trapezowa wiąże się zaś  wykonaniem obić rusztu nośnego.
  5. Wykonaj pierwsze obróbki blacharskie.
  6. Ułóż blachę dachową - sposób układania będzie zależny od wyboru rodzaju blachy dachowej. Układanie blachodachówki należy zacząć od okapu do kalenicy.
  7. Zamontuj elementy dodatkowe, np. kominki wentylacyjne.

Zamontowanie pokrycia dachowego jest procesem czasochłonnym, który może wynieść nawet 7-10 dni. Wymaga także specjalistycznej wiedzy. To zadanie najlepiej zostawić specjalistom. 

Zobacz także: Jaki wybrać materiał na więźbę dachową?

Jak zabezpieczyć pokrycie dachowe z blachy?

Dach to element, który jest szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych. Deszcz, śnieg, grad, a nawet nadmierna ekspozycja na słońca sprawiają, że może ulec licznym uszkodzeniom. Jak zatem zabezpieczyć pokrycie dachowe z blachy, aby przedłużyć jej trwałość? Na pewno trzeba pomyśleć o ochronie przed korozją.

Co ciekawe, większość blach powinna już zostać pokryta preparatem chroniącym przed rdzą. Nie musisz zatem robić tego samodzielnie. Który materiał warto wybrać, aby mieć pewność, że wykaże dużą odporność na korozję? Będzie to m.in. aluminium, miedź oraz stop cynku z tytanem. 

Popularne jest również stosowanie specjalnych farb przeciw korozji. Najtańszy wybór to farby na spoiwie poliestrowym, a co za tym idzie nieco mniej trwały. Droższe i trwalszy będzie plastizol oraz pural. Powinny okazać się wystarczające na użytek domowy. Za farbę przeciw korozji do zadań specjalnych uchodzi PVDF (PVF2). Jeśli kupujesz nowe pokrycie to stosowanie dodatkowych powłok przeciw rdzy nie będzie konieczne.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij