Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedzieć na temat blaszanych garaży

Garaż blaszany – wszystko na temat blaszanych garaży

Garaż blaszany, czyli potocznie zwany blaszak, to praktycznie rozwiązanie, na które decydują się najczęściej właściciele samochodów. To jednocześnie doskonałe miejsce do przechowywania różnego rodzaju sprzętów czy narzędzi. Przewaga garaży blaszanych nad garażami wykonanymi z innych materiałów, to przede wszystkim atrakcyjna cena. Co ciekawe zdecydować możemy się nawet na garaż blaszany drewnopodobny.

Wybrałeś projekt domu z garażem? W takim razie o jego późniejszą budowę nie musisz się za wiele martwić. Nieco inaczej wygląda ta kwestia, gdy o garażu pomyślałeś dopiero później. Wówczas musisz stanąć przed wyborem materiału, z jakiego ma zostać wykonany. Czy blacha to rozsądne wyjście? Sprawdzamy, jakie są wady i zalety garażu blaszanego.

Garaż blaszany – najważniejsze informacje

Dawniej garaż blaszany kojarzony był z prostą bryłą i mało estetycznym wyglądem. Obecnie zupełnie się to zmieniło, a popularne blaszaki różnią się pod wieloma względami. Do dyspozycji jest przynajmniej kilka wariantów konstrukcji, wykończenia czy kolorów, na które możesz się zdecydować.

Współczesne garaże blaszane mogą mieć dach płaski lub dwuspadowy. Można je wyposażyć w uchylną bramę bądź dwie niezależne, jeśli zdecydujesz się na konstrukcję dwustanowiskową.

Zaletę garażu blaszanego stanowi jego trwałość, a także przystępna cena. Najtańsze są zazwyczaj warianty cynkowane, lecz przeważnie ich wygląd nie zachwyca. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że blaszany garaż może nawet imitować konstrukcję drewnianą. 

Jak urządzić garaż blaszany? To zależy już od Twoich potrzeb. Możesz wybrać garaż jedno- lub dwustanowiskowy. Kluczowa decyzja, jaką musisz podjąć dotyczy także:

Garaż blaszany – jakie mamy rodzaje?

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów garażu blaszanego. Jedna z najbardziej podstawowych to garaż blaszany ocynkowany. Jak już jednak wspomnieliśmy, jego estetyka często pozostawia wiele do życzenia, lecz taki wybór może okazać się zasadny, gdy zależy Ci na czasie i niskiej cenie. 

Jeśli chcesz, aby garaż pasował wizualnie do Twojego domu bądź innych budynków, które znajdują się na posesji, to możesz zdecydować się na garaż blaszany tynkowany. Takie rozwiązanie będzie droższe, lecz zapewni atrakcyjny efekt wizualny. Garaż tynkowany sprawia wrażenie murowanego, dodatkowa warstwa może także sprawić, że okaże się bardziej solidny.  

A może jesteś fanem drewna, ale niekoniecznie chcesz wybrać garaż drewniany? W takim razie powinien przyjrzeć się bliżej garażom blaszanym drewnopodobnym. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od garaży wykonanych z surowca naturalnego, dlatego mogą stać się atrakcyjną ozdobą Twojego ogrodu.

Praktyczny wybór stanowić może również garaż blaszany ocieplony. Ocieplenie wykonuje się głównie w sytuacji, gdy garaż połączony jest z częścią mieszkalną. Ma to zapobiec uciekaniu ciepła z domu i rosnącym rachunkom za ogrzewanie. Jeśli decydujesz się na garaż wolnostojący, ocieplenie nie jest konieczne, ale może okazać się praktycznym dodatkiem. Dzięki temu garaż wykorzystasz także jako przestrzeń do majsterkowania czy też w innych celach.

Dysponujesz dwoma autami? Pomyśl zatem o garażu blaszanym podwójnym. Zyskasz wówczas dwa stanowiska samochodowe i bez problemu zaparkujesz swoje auta. W wersji nieco bardziej ekonomicznej możesz wybrać garaż blaszany z wiatą.

Garaż blaszany – rozmiar powierzchni

Współczesne garaże blaszane dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasujesz go do swoich potrzeb, ale i posesji. Standardowy rozmiar, który może być dostępny nawet od ręki, to garaż blaszany 3x5. Jest to typowy garaż jednostanowiskowy, który powinien zmieścić się także na mniejszej działce. Jeśli chcesz wybrać garaż blaszany dwustanowiskowy, to potrzebujesz zdecydowanie większych wymiarów. Może to być garaż blaszany 4x6 lub garaż blaszany 4x5. 

Żaden z dostępnych wymiarów Ci nie odpowiada? Potrzebujesz nietypowej powierzchni garażu? Rozwiązanie stanowi zatem garaż blaszany na wymiar. Miej jednak na względzie, że jego budowa będzie znacząco droższa. 

Garaż blaszany – cena

Ile kosztuje garaż blaszany? Jego cena będzie zależna przede wszystkim od wymiarów, na jakie się zdecydujesz. Dla przykładu standardowy garaż blaszany 3x5 to koszt ok. 2000 złotych. Jeśli chcesz mieć jego wersję drewnopodobną, to zapłacisz wówczas ok. 2600 złotych.

Najtańszy będzie garaż ocynkowany. Koszt zakupu najprostszej wersji to nawet 1700 złotych. Cena garażu blaszanego drewnopodobnego o wymiarach 4x6 wynosi zaś już od 3500 złotych w górę. 

Wymiary

Cena garażu blaszanego*

3x5

2100 zł

3x6

2500 zł

4x5

2700 zł

4x6

3200 zł

6x5

4100 zł

*podane stawki to ceny orientacyjne

Miej na względzie, że sam zakup garażu blaszanego, to nie jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść. Uwzględnij też cenę wylewki pod garaż blaszany. Zawiera się ona w przedziale cenowym 60-80zł/m2.

Budowa garażu blaszanego a pozwolenie

Czy na garaż blaszany trzeba mieć pozwolenie? W końcu garaż to dodatkowy budynek na naszej działce, a w większości przypadków na budowę trzeba mieć pozwolenie. Wszystko zależy od jego rozmiaru.

Zgodnie z prawem budowlanym budynki, których powierzchnia nie przekracza 35m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. W praktyce oznacza to więc, że możesz śmiało myśleć o postawieniu garażu blaszanego na Twojej posesjii, nawet gdy ma mieć on wymiary 5x6 (jego powierzchnia wyniesie bowiem ok. 30m2). 

Warto wiedzieć: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Jak postawić garaż blaszany bez zezwolenia?

Pozwolenie na garaż blaszany nie jest wymagane. A co ze zgłoszeniem? Czy budowę garażu trzeba zgłosić? W większości przypadków będzie to konieczne, dlatego warto dopytać o ten obowiązek w urzędzie miasta. W innym wypadku możesz zostać posądzony o samowolę budowlaną.

Ważne!

Budowa garażu powinna zostać zgłoszona do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu nie później niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót.

Garaż blaszany – odległość od granicy działki

Jak postawić garaż blaszany zgodnie z prawem? To, że nie wymaga on pozwolenia na budowę, nie oznacza wcale, że możesz umieścić go, gdzie tylko zechcesz. Musisz zachować wyznaczoną odległość od granicy działki. Ile ona wynosi? To zależy od tego, gdzie dokładnie chcesz go postawić.

Jeśli garaż ma być skierowany w stronę granicy działki oknem bądź ścianą z drzwiami, to w takiej sytuacji, musisz zachować minimalną odległość 4 metrów od granicy działki. Jeśli w tej ścianie nie znajdują się żadne otwory, to wystarczy odległość równa 3 m. 

Warto wiedzieć: Jak sprawdzić czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Jak zbudować garaż blaszany samodzielnie?

Budowa garażu blaszanego nie należy do przesadnie skomplikowanych, dlatego też wiele osób decyduje się na jego samodzielne postawienie. Od czego należy wówczas zacząć? Od przygotowania podłoża.

Kiedy będzie ono już gotowe, możesz wykonać jego projekt. Zastanów się, jakie dokładnie ma mieć wymiary, a także na jaki rodzaj dachu chcesz się zdecydować. Masz już projekt? Przejdź zatem do budowy. Oto kroki, które musisz wykonać po kolei:

  1. Wykonaj ramy budynku – do tego celu użyj grubych, stalowych kątowników.
  2. Zespawaj je ze szczególną uwagą – to właśnie ramy będa podtrzymywać całą konstrukcję Twojego garażu.
  3. Wytnij arkusze blachy, aby otrzymać ściany Twojego przyszłego garażu, a także jego zadaszenie.
  4. Zamontuj zadaszenie oraz ściany – w przypadku garażu blaszanego są one najczęściej wykonane z ocynkowanej blachy trapezowej. Montaż odbywa się przy pomocy nitów.
  5. Zamontuj drzwi garażowe – możesz wykonać je samodzielnie z arkusza blachy i zawiasów, o ile zdecydujesz się na konstrukcję uchylną.

Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany to krok konieczny. Jego ustawienie na ziemi może doprowadzić do szybszej korozji. Podłoże pod garaż blaszany najczęściej przyjmuje formę wylewki betonowej. Fundament pod garaż blaszany stanowić również płyty betonowe. Jeszcze inne rozwiązanie stanowią płyty chodnikowe pod garaż blaszany.

Jak zrobić wylewkę pod garaż blaszany?

Jeśli garaż ma służyć głównie jako miejsce przechowywania samochodu, to wylewka betonowa wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jaki teren powinna zajmować? Optymalnie będzie, gdy będzie to min. 20-30 cm więcej niż wymiar każdego z boków garażu. Znaczenie ma także grubość wylewki pod garaż blaszany. Szacuje się, że wylewka pod garaż blaszany powinna mieć głębokość warstwy betonu na poziomie ok 15 cm.

Jak ocieplić garaż blaszany?

Ocieplenie garażu blaszanego nie jest konieczne, ale może poprawić komfort korzystania z tego obiektu. Jak ocieplić blaszany garaż i jaki materiał wybrać? Musisz wiedzieć, że garaż można ocieplić zarówno od wewnątrz, jak również od zewnątrz. 

Czym ocieplić garaż blaszany od wewnątrz? Do tego celu zastosować możesz styropian. Zaleca się wyłożenie od środka warstwy styropianu, której grubość będzie wynosić ok. 3 cm. Styropian łatwo przymocujesz korzystając z pianki montażowej.

Co ciekawe, garaż blaszany możesz także obłożyć styropianem od zewnątrz. W takim przypadku konieczne będzie nałożenie nie tylko kleju, ale i tynku strukturalnego. Nie należy także przesadzać z grubością styropianu. Garaż ocieplany od strony zewnętrznej, to dobry krok, gdy ma on pełnić także funkcję użyteczną, tj. np. miejsca do majsterkowania.

Podatek za garaż blaszany – co warto wiedzieć?

Czy od garażu blaszanego trzeba płacić podatek? W związku z tym, że garaż blaszany w świetle prawa nie jest definiowany jako budynek, nie obejmują go przepisy prawa podatkowego. W praktyce oznacza to zatem, że za garaż blaszany nie trzeba płacić podatku od nieruchomości.

Ciekawostka!
W świetle prawa garaż blaszany nie jest uznawany za budynek, ponieważ nie jest on trwale związany z gruntem. Garaż blaszany zalicza się do tymczasowych obiektów budowlanych.

Garaż blaszany – wady i zalety

Garaż blaszany ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do jego zalet zaliczyć można przede wszystkim atrakcyjną cenę, która jest znacząco niższa w porównaniu z garażem murowanym. Za ten drugi będziesz musiał zapłacić nawet ok. 25 tysięcy złotych, podczas gdy standardowych rozmiarów blaszak kupisz już za 2,5 tys. złotych. Różnica w cenie jest zatem ogromna. Co więcej, blaszany garaż jest łatwo dostępny i w wielu przypadkach możesz go kupić niemal od ręki.

Garaż blaszany ma również swoje wady. Jak to bywa z niską ceną, zazwyczaj stoi za nią mniejsza trwałość. Blacha jest podatna na powstawanie wgięć i korozję, dlatego z czasem, garaż blaszany może stracić na atrakcyjności wizualnej. Pomyśl o tym, gdy będziesz rozważać wybór materiału, z jakiego ma zostać wykonany Twój garaż.

Sprawdź także: Dom z garażem w piwnicy - kiedy warto się zdecydować?

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
07.10.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
04.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19.07.2021 r. Jan Susmaga

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
07.10.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
04.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19.07.2021 r. Jan Susmaga

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

REKLAMA
Zamknij