Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Obróbka komina – jakich błędów unikać wykonując obróbkę komina z blachy?

Obróbka komina z blachy – jak ją wykonać i jaką blachę zastosować?

Obróbka komina wpływa na szczelność pokrycia dachowego, dlatego tak ważne jest by zastosować do niej odpowiednie materiały, a cały proces wykonania opierzenia zrealizować precyzyjnie i fachowo. Choć istnieją różne metody robienia takiej obróbki, wciąż najpopularniejsze jest wykorzystanie do tego blachy. Sprawdź, jaki jej rodzaj można zastosować?

​​​​​​Obróbka komina - kiedy warto ją wykonać?

Standardowo obróbka komina wykonywana jest przed położeniem pokrycia dachowego wraz z pozostałymi obróbkami blacharskimi, czyli np. pasami rynnowymi oraz wiatrownicą. Prace te powinny być zatem wykonane jeszcze na etapie realizacji stanu surowego otwartego

Sposób wykonania uszczelnienia miejsca łączenia komina z pokryciem dachowym w dużej mierze zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest komin i jaką ma konstrukcję, o czym zazwyczaj decyduje projekt domu. Komin może bowiem znajdować się w kalenicy dachu, w połowie połaci, a nawet w okolicy ściany szczytowej.

Stosunkowo najłatwiej wykonać obróbkę w kalenicy, ponieważ w tym najwyższym punkcie dachu najmniej gromadzi się woda deszczowa i śnieg, a więc i ryzyko przenikania wilgoci przez połać jest najmniejsze. 

Obróbka komina - po co jest wykonywana?

Komin to element dachu, który jako jedyny przechodzi na wylot przez całą jego konstrukcję, dlatego właśnie stanowi najbardziej newralgiczne miejsce, jeśli chodzi o ryzyko przenikania wilgoci z połaci do wnętrza budynku.

Ograniczenie tego ryzyka jest możliwe wyłącznie przez prawidłowo wykonaną obróbkę przewodu kominowego w miejscach łączenia się go z połacią, a więc ze wszystkich czterech stron. Takie opierzenie ma na celu chronić przed przeciekaniem nie tylko pokrycie dachowe, ale także wnętrze komina

Obróbka komina - jakimi sposobami można wykonać?

Obróbkę komina można wykonać głównie na dwa sposoby w zależności od użytego do tego materiału. Pod tym względem wyróżniamy obróbkę lekką i twardą

Obróbka komina lekka

Nowocześniejszym sposobem jest lekka obróbka komina taśmą ołowianą lub aluminiową. Jest to specjalna taśma dekarska, którą mocuje się szybko i dość łatwo dzięki temu, że z jednej strony pokryta jest warstwą kleju. Wystarczy więc odciąć odpowiedniej wielkości kawałki takiej taśmy i przykleić ją do oczyszczonej wcześniej powierzchni na styku komina z pokryciem dachowym

Aby klej się mógł związać, całą operację należy przeprowadzić przy plusowej temperaturze powietrza (najlepiej powyżej 5oC). Obróbka komina za pomocą taśmy wymaga dodatkowego wykończenia listwą mocowaną za pomocą kołków u góry kołnierza, którą trzeba uszczelnić silikonem dekarskim. 

Obróbka komina twarda

Twarda obróbka komina wykonywana jest z blachy, a najczęściej stosowane są do tego jej następujące rodzaje:

 • blacha stalowa powlekana, 
 • blacha tytanowo-cynkowa, 
 • blacha ołowiana,
 • blacha miedziana. 

Do obróbki dekarskiej powinien być użyty materiał odpowiednio zabezpieczony antykorozyjnie, dzięki czemu można liczyć na trwałość kołnierza. Obróbka komina z blachy uznawana jest za solidniejszą niż ta wykonana z taśmy, a także za bardziej estetyczną. Jednak w przeciwieństwie do taśmy jej zrobienie wymaga większego nakładu pracy oraz użycia specjalistycznych narzędzi.

ofe-5847238-70004 w-70004

Obróbka komina z blachy - do jakich pokryć dachowych ją stosować?

Zazwyczaj materiał do wykonania obróbki komina dopasowuje się do rodzaju pokrycia dachowego. Z oczywistych względów dach, który pokrywa blacha trapezowa lub blachodachówka, będzie najlepiej się prezentował, jeśli również jego obróbki będą wykonane z blachy, najlepiej tego samego gatunku i pomalowanej na ten sam kolor. Wówczas całe pokrycie jest jednolite i wygląda bardzo estetycznie. 

Obróbka komina z blachy pasuje również do pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej lub betonowej, choć często stosuje się również obróbkę z taśmy. I w tym przypadku warto zadbać o odpowiedni kolor opierzenia. 

Z blachy można wykonać kołnierz kominowy w zasadzie na każdym dachu, bez względu na jego konstrukcję. Jednak dach płaski ze względu na większe ryzyko zalegania wody deszczowej i śniegu zazwyczaj wymaga zastosowania wyjątkowo szczelnych rozwiązań. Dlatego też pod obróbkę blacharską można położyć dodatkowo warstwę papy termozgrzewalnej, która bardzo precyzyjnie wypełnia wszystkie szczeliny. 

Dowiedz się więcej: Dom z płaskim dachem – ile kosztuje i czym się wyróżnia?

Ile kosztuje obróbka komina?

To, ile kosztuje obróbka blacharska komina, zależy od kilku czynników – na przykład, czy zdecydujesz się skorzystać z gotowych rozwiązań, czyli systemowych kołnierzy, czy zlecisz wykonanie prac metodą tradycyjną

Gotowa obróbka komina nie jest droga - jej cena wynosi około 450 zł. Mniej więcej tyle trzeba zapłacić za regulowany kołnierz z blachy aluminiowej, dzięki któremu można wykonać opierzenie o maksymalnej szerokości około 95 cm i długości do 180 cm. 

Obróbka komina wykonana metodą tradycyjną z pasów blachy kosztuje podobnie – ceny w zależności od regionu zaczynają się od 300 zł i nie przekraczają z reguły 500 zł razem z robocizną. Z dodatkowym wydatkiem trzeba się jednak liczyć w przypadku konieczności wykonania obróbki daszku blaszanego na kominie – koszt jego wykonania wynosi około 300-350 zł. 

Warto pamiętać, by nie szukać na siłę oszczędności w przypadku obróbek blacharskich dachu (w szczególności komina), ponieważ prace te wymagają wyjątkowej precyzji i doświadczenia. Lepiej nieco więcej zapłacić za usługi fachowca, by dzięki temu mieć pewność, że pokrycie dachowe w tym miejscu będzie miało zapewnioną szczelność, która wytrzyma przez wiele kolejnych lat.

Zobacz też: Opierzenie dachu – co to jest, ile kosztuje i dlaczego warto wykonać opierzenie dachu?

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem obróbki komina?

Należy pamiętać, że prawidłowa obróbka komina nie może być sztywna. Zarówno dach, jak i sam komin podlegają naturalnym siłom pod wpływem zmian temperatury, wiatru, czy obciążeń spowodowanych zalegającym śniegiem. Siły te wywołują minimalne ruchy całej konstrukcji, dlatego obróbka blacharska powinna być na tyle elastyczna, by dostosowywała się do tych mikroprzesunięć.

Jeśli będzie zbyt sztywna, istnieje ryzyko, że z czasem popęka i dojdzie do rozszczelnienia pokrycia dachowego. Właśnie dlatego do obróbki komina stosuje się elastyczne taśmy uszczelniające oraz kołnierze składające się z dwóch kawałków blachy (górnej i dolnej). 

Równie ważną kwestią jest odpowiedni wybór materiałów do obróbki. Będą one bowiem narażone nie tylko na zmieniające się warunki atmosferyczne, ale także na wysoką temperaturę pochodzącą z wnętrza przewodu kominowego. Użyte do wykonania kołnierza materiały powinny być zatem odporne na korozję, a także być niepalne i nietopliwe (dotyczy to w szczególności taśm dekarskich użytych do wstępnego uszczelnienia). 

W jaki sposób mocować obróbkę komina?

Jak już wspomnieliśmy na początku, obróbkę komina należy mocować przed ułożeniem pokrycia dachowego. Bardzo ważne jest, by wszystkie prace wykonać precyzyjnie i starannie, a także w odpowiedniej kolejności. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie blachy pod względem rozmiarów i do krzywizn dachu.

Części mocowane na pokryciu powinny zachodzić na jego powierzchnię na długość 10-15 cm, natomiast elementy umieszczone na kominie powinny pokrywać go na wysokość minimum 15 cm. Tradycyjny sposób mocowania obróbki komina z blachy wymaga zrobienia tzw. wydry, czyli szerokiego i płytkiego podcięcia w kominie tuż nad pokryciem dachowym.

W taką szczelinę wsuwa się zagięty kawałek blachy, która łącznie z drugą częścią opierzenia mocowaną w dachu tworzy elastyczny kołnierz, pracujący razem z konstrukcją dachu i komina. Należy jednak pamiętać, że podcięcia można stosować wyłącznie w tradycyjnych kominach, natomiast nie jest to wskazane w kominach prefabrykowanych. W ich przypadku można zastosować nowocześniejszą metodę mocowania blach z użyciem taśm i uszczelniaczy.

Sprawdź: Jak wykończyć komin?

​​​​​​​Jak poprawnie wykonać obróbkę komina z blachy?

Poniżej prezentujemy schemat, jak krok po kroku wykonać obróbkę komina z blachy. Jest to instrukcja ogólna, która pozwoli Ci zrozumieć przebieg prac związanych ze zrobieniem takiego kołnierza. Najlepiej jednak prace powierzyć fachowcom, ponieważ wbrew pozorom wymagają one dużych umiejętności oraz doświadczenia.

​​​​​​​​​​​​​​Obróbka komina - instrukcja krok po kroku

Ogólna instrukcja, jak powinna być wykonana krok po kroku prawidłowa obróbka komina z blachy, wygląda następująco:

 1. Wykończenie warstwy wstępnego krycia – za pomocą specjalnych taśm należy przykleić do komina membranę dachową. Ważna jest tutaj kolejność jej mocowania: najpierw należy to zrobić z przodu komina, potem po jego bokach, a na końcu od tyłu.
 2. Wykonanie nacięcia (wydry) w kominie na głębokość około 2-3 cm. Można do tego użyć szlifierki kątowej. 
 3. Zamocowanie kołnierza – w szczelinie trzeba umieścić wygięty fragment blachy oraz wypełnić ją silikonem dekarskim. 
 4. W przypadku stosowania dwóch pasów blachy – dolną część należy wpuścić pod górną i przymocować do komina kołkami. Poziomy fragment dolnego pasa można wpuścić pod pokrycie lub pozostawić na zewnątrz. 
 5. Kolejność układania obróbki wokół komina jest taka sama jak w przypadku membrany – zaczynamy od dolnej części komina, potem wykonujemy boki, a na końcu wykańczamy jego tylną część. 

Obróbka komina - najczęściej popełniane błędy

Aby zapewnić właściwe uszczelnienie pokrycia dachowego w miejscu łączenia się go z przewodem kominowym, bardzo ważne jest, by wykonać obróbkę blacharską zgodnie ze sztuką dekarską. Zasady obróbki komina są dość skomplikowane, dlatego nietrudno o popełnienie błędów, szczególnie gdy prace wykonywane są przez niedoświadczone osoby. Do najczęstszych błędów należą:

 • wykonanie obróbki niezgodnie z kierunkiem spływania wody opadowej,
 • zastosowanie niewłaściwych taśm uszczelniających,
 • wykonanie zbyt sztywnej konstrukcji kołnierza,
 • niedokładne wypełnienie szczelin silikonem,
 • wsunięcie zbyt krótkiego fragmentu blachy pod pokrycie,
 • niedokładne dopasowanie blachy do kształtu pokrycia.

Powyższe błędy mogą spowodować z czasem przecieki w pokryciu dachowym lub w samym kominie, co będzie się wiązało z koniecznością wykonania kosztownych prac naprawczych. Obróbkę blacharską komina najlepiej więc powierzyć ekipie doświadczonych dekarzy, którzy wykonają ją w ramach realizacji całego pokrycia dachowego. Dzięki temu można liczyć nie tylko na solidnie uszczelniony dach, ale także na jego estetyczny wygląd.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Szlamowanie komina
12.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Nieszczelny komin może oznaczać poważne problemy dla właściciela domu jednoro...

Kominy
Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?
01.09.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w pr...

Kominy
Pustak kominowy
19.10.2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Szlamowanie komina
12.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Nieszczelny komin może oznaczać poważne problemy dla właściciela domu jednoro...

Kominy
Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?
01.09.2022 r. Jan Susmaga

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w pr...

Kominy
Pustak kominowy
19.10.2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

REKLAMA
Zamknij