Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego? Krok po kroku

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Chcesz wykonać nowe przyłącze gazowe? W pierwszej kolejności powinieneś dopełnić wymaganych w takiej sytuacji formalności. Musisz uzyskać warunki przyłączenia budynku do sieci gazowej, a potem znaleźć wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje instalację gazową w obiekcie jednorodzinnym. Zobacz, jak wyglądają formalności poprzedzające wybudowanie instalacji gazowej i co powinieneś wiedzieć o pracach ziemnych, które są z nimi związane.

Ceny węgla idą radykalnie w górę. Wiele miast zabrania palenia w piecach drewnem i paliwem stałym, dlatego coraz więcej ludzi musi wymienić swój stary piec na nowy. Wybór może paść na kocioł gazowy, problem jednak w tym, że nie zawsze istnieje możliwość dokonania przyłącza do istniejącej instalacji gazowej. Można skorzystać z gazu LPG i wydzierżawić zbiornik. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wyglądają formalności i koszty związane z budową nowego przyłącza gazowego. Sprawdź, jak to zrobić.

Czym jest przyłącze gazowe?

Zespół analityczny Heat Decor przeprowadził w 2022 roku badania ankietowe w 10 największych aglomeracjach Polski – wyniki pokazały, że najczęściej korzystamy obecnie z ogrzewania gazowego. Ponad 40 proc. respondentów deklarowało w badaniu, że ogrzewa dom czy mieszkanie za pomocą gazu.

W całej Polsce, nie tylko w dużych aglomeracjach, ale i na obszarach podmiejskich i wiejskich, gaz ziemny wykorzystywany jest przez około 55% gospodarstw domowych – w domach jednorodzinnych służy głównie jako źródło ogrzewania i do zasilania kuchenek. Błękitne paliwo cieszy się dużą popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę i wygodę – ogrzanie nim budynku i wody użytkowej jest całkowicie bezobsługowe i czyste, ponieważ gaz nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

Cena gazu w Polsce na 2022 rok

Aby wykorzystywać gaz w swoim domu, należy wykonać przyłącze. Co to jest przyłącze gazowe? Jego definicja znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Zgodnie z nim:

przyłącze do sieci gazowej jest odcinkiem sieci prowadzącym od gazociągu zasilającego do armatury odcinającej, który służy do przyłączenia do sieci gazowej instalacji i urządzeń podmiotu przyłączanego. 

Upraszczając nieco ustawową definicję, można powiedzieć, że przyłączem gazowym jest element należący do sieci uzbrojenia terenu. Odpowiada on za połączenie ze sobą instalacji wewnętrznej podmiotu, który jest przyłączany, czyli odbiorcy medium, wraz z siecią rozdzielczą, magistralą dostawcy, operatora. Przyłączem gazowym jest też przyłącze pozwalające na podłączenie się do gazociągu – sieci gazowniczej.

Kiedy przyłącze gazowe będzie nam potrzebne?

Kiedy przyłącze gazowe jest niezbędne? Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, potrzebne jest ono tam, gdzie z powodu ogrzewania gazowego lub montażu kuchenki trzeba dostarczyć gaz ziemny do obiektu. Jednym słowem, przyłącze pozwala po prostu na korzystanie z tego gazu w domu. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ nie wszędzie, czyli nie we wszystkich miastach, a zwłaszcza w obrębie terenów wiejskich, obecna jest sieć gazownicza.

Z pewnością wykonanie przyłącza gazowego będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz mieć wygodny w obsłudze system ogrzewania. Gaz jest paliwem ekologicznym, spala się bowiem bez generowania spalin do atmosfery. Choć jego cena wzrasta w wyniku wielu różnych zawirowań politycznych, to i tak korzyści wynikające z wykorzystywania go do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych czy zasilania kuchenki są bezdyskusyjne.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Jakie są rodzaje przyłączy gazowych?

Można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów przyłączy gazowych z uwagi na typ źródła paliwa. Pod tym kątem wymienić należy:

  • Przyłącze do sieci gazowniczej – można zastosować ten rodzaj, jeśli w pobliżu budynku poprowadzona jest sieć gazownicza. W takiej sytuacji przyłącze wykonywane jest przy tej sieci.
  • Przyłącze do zbiornika gazu – wymagane w sytuacjach, gdy chcesz korzystać z gazu, ale w okolicy nie ma gazociągu, do którego mógłbyś się podłączyć. Dlatego przyłącze dotyczy korzystania ze zbiornika z gazem płynnym LPG.

Przyłącze do sieci gazowniczej

Najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego jest wykonanie przyłącza do sieci gazowniczej. Jest to spowodowane tym, że sieć zapewnia nieustanny dostęp do paliwa przez przyłącze. Nie ma problemu z dostawami czy wykorzystaniem gazu płynnego ze zbiornika, jak w przypadku przyłącza do zbiornika. Dodatkowo korzystanie z przyłącza do sieci gazowniczej wiąże się z ponoszeniem niższych kosztów związanych z dostawami paliwa.

Przyłącza do sieci gazowniczej dzielą się również na podtypy w związku z właściwą dla nich mocą przyłączeniową:

  • moc poniżej 10 m3/h dla gazu wysokometanowego,
  • do 25 m3/h dla gazu zaazotowanego.

Przyłącze do zbiornika gazu

Przyłącze do zbiornika gazu może być docelowym lub przejściowym rozwiązaniem, jeśli w miejscu, w którym mieszkasz, sieć gazownicza nie jest dostępna. Przyłącze tego rodzaju będzie wymagało większej ilości miejsca i regularnego uzupełniania zbiornika droższym gazem płynnym. Zbiornik może być Twoją własnością, ale możesz go też wydzierżawić.

Jak sprawdzić, do kogo należy przyłącze gazowe?

Kiedy rozpoczynasz starania mające na celu podłączenie swojego domu do pobliskiej sieci gazowej, musisz uzyskać informację o tym, kto odpowiada za przyłącze. Do kogo należy gazociąg i z kim rozmawiać, by wykonać niezbędne prace?

Zasadniczo za właściciela przyłącza gazowego uznaje się operatora systemu dystrybucyjnego, tj. firmę dostarczającą gaz, spółkę gazowniczą. To ona jest właścicielem zaworu głównego i poszczególnych gazomierzy, tj. urządzeń pomiarowych wykorzystywanych do mierzenia ilości pobranego gazu i rozliczeń.

To w gestii firmy zajmującej się dostarczaniem gazu leży dbanie o dobry stan techniczny przyłącza, dokonywanie kontroli technicznej jego działania i wykonywanie niezbędnych prac konserwacyjnych czy naprawczych.

Natomiast niezależnie od przyłącza gazowego właścicielem samej instalacji znajdującej się wewnątrz budynku, już za gazomierzem, jest właściciel danego obiektu. Jako taki właściciel będziesz odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie i późniejszą eksploatację całej instalacji. Twoim obowiązkiem stanie się poddawanie jej regularnym przeglądom technicznym. Koszt przyłącza niestety leży po Twojej stronie, bo to Ty chcesz korzystać z gazu płynącego w gazociągu.

Przepisy prawne dotyczące przyłącza gazowego 2022

Przyłącze gazowe oraz instalacja w domu jednorodzinnym (a także każdym innym obiekcie) muszą być wykonane zgodnie z regulacjami zawartymi w następujących aktach prawnych:

  • Ustawa Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r.,
  • Ustawa Prawo budowlane z dnia 2 października 2013 r.,
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego.

Jeśli chodzi o nowe przyłącze gazowe, przepisy wymagają dopełnienia określonych procedur. Przede wszystkim instalacja musi być wykonana na podstawie warunków przyłączenia do sieci gazowej otrzymanych z zakładu gazowniczego. Oznacza to, że najpierw należy zgłosić chęć przyłączenia się do sieci, a następnie wykonać całą instalację według otrzymanych wytycznych. Jeśli gotowe przyłącze spełni wymagania, może dojść do podpisania umowy i odbioru gazu.

Warto pamiętać, że w świetle aktualnych przepisów budowa przyłącza gazowego bez zgłoszenia jest niemożliwa. Dokonuje się go jednak na podstawie uproszczonej procedury i wymaga ono przedłożenia przed organem administracji architektoniczno-budowlanej dokumentacji projektowej. W przypadku nowych domów niezbędne jest uzyskanie pozwolenia, ale zwykle otrzymuje się je na podstawie ogólnego projektu uwzględniającego instalację gazową w budynku.

Co z przyłączem gazu w 2022 roku?

Jak wygląda kwestia wykonania przyłącza gazowego w 2022 roku? Otóż 12 stycznia 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wydała komunikat, w którym informowała o wstrzymaniu przyłączy.

Oznaczało to, że nie będzie podpisywania żadnych nowych umów przyłączeniowych do krajowej sieci gazowej w latach 2022 i 2023. Powodem tego była rekordowa liczba warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej wydanych przez Polską Spółkę Gazownictwa w 2021 roku. Było ich ponad 260 tys., a ponadto spółka zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. To absolutne rekordy, ale właśnie one spowodowały, że skończyły się środki w kwocie 2 mld zł na przyłączanie nowych klientów do krajowej sieci na kolejne dwa lata.

Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego odmowa przyłączenia nowych instalacji gazowych spowoduje zahamowanie realizowania programu „Czyste Powietrze”. Przyłącze jest konieczne, jeśli chcesz zastąpić stary piec węglowy lub na drewno kotłem gazowym, a z drugiej strony nie zamierzasz korzystać z droższego gazu płynnego LPG.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

W lutym 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła natomiast, że znalazły się środki na wykonanie nowych przyłączeń nieruchomości mieszkalnych do sieci gazowej. Pierwotnie spółka ta planowała wybudować w tym roku 89 tys. przyłączy, ale dzięki dodatkowym pieniądzom będzie ich jeszcze więcej.

PSG jest częścią Grupy Kapitałowej PGNiG, dlatego inwestycje częściowo zostaną zrealizowane i sfinansowane z taryfy przyznanej przez Urząd Regulacji Energetyki, ale większość środków pochodzić będzie z wypracowanego zysku i wsparcia udzielanego przez PGNiG.

Jakie warunki należy spełnić, aby podłączyć dom do sieci gazowej?

Przyłączenie budynku do sieci gazowej nie zawsze jest możliwe. Przeszkodą może być znaczne oddalenie sieci od działki, wynoszące na przykład kilkaset metrów, ponieważ wymaga to rozbudowy sieci przez lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. Niestety operator nie ma obowiązku jej wykonywać – może to zrobić, jeśli uzna, że mu się to opłaca, czyli w sytuacji, gdy jest co najmniej kilku zainteresowanych takim przyłączeniem.

Takie sytuacje występują najczęściej na działkach podmiejskich. Wówczas rozwiązaniem jest namówienie sąsiadów do złożenia wniosków o przyłącze, a jeśli nie jest to możliwe, wzięcie na siebie kosztów rozbudowy sieci. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest złożenie do rejonowego operatora sieci gazowej wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej.

Ile kosztuje i jak wypełnić wniosek o przyłączenie działki do sieci energetycznej?

Bez uzyskania warunków technicznych nie ma technicznej i formalnej możliwości wykonania przyłącza. Aby uzyskać informacje o warunkach przyłączenia, trzeba przygotować wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej wraz z załącznikami. Zgromadzone dokumenty należy przekazać do operatora gazowego.

Taki wniosek składa się zarówno w przypadku chęci wykonania nowego przyłącza gazowego, np. przy budowaniu domu jednorodzinnego, jak i przy rozbudowie istniejącego i instalacji. Wydane warunki przyłączenia będą określać:

  • Okres ważności, który nie może być krótszy od 30 dni. W tym czasie w Twojej gestii pozostaje podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, wykonanie budowy czy rozbudowy instalacji zgodnie z treścią zgłoszenia. Później trzeba ją zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej lub uzyskać pozwolenie na budowę.
  • Miejsce przyłącza, instalacji i sieci gazowej wraz z parametrami technicznymi.

Czy wymagana jest zgoda sąsiada na przyłącze gazowe? Odległości, w jakich prace ziemne mogą być prowadzone na Twojej działce, mogą jednocześnie wpływać na okoliczne działki. Może się też zdarzyć, że z uwagi na niewielką odległość zdecydowanie najwygodniej będzie Ci pociągnąć przyłącze do sąsiada. Wtedy potrzebna będzie pisemna jego zgoda na takie prace. Co zrobić, jeśli jej nie wyrazi? Czy trzeba zrezygnować z przyłącza? Niekoniecznie.

Jeśli sąsiad z różnych powodów odmówił wyrażenia zgody na budowę przyłącza, możliwe jest ustanowienie służebności gruntowej. To ograniczone prawo rzeczowe polegające na uzyskaniu prawa do dokonywania ingerencji w cudzą własność – pozwala ono na zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej.

Po uzyskaniu służebności gruntowej możliwe będzie wykonanie przyłącza z działki sąsiada bez względu na jego zgodę czy też jej brak. Służebność gruntowa może być też ustanowiona w drodze dwustronnej umowy. Oświadczenie właściciela działki ustanawiającego służebność gruntową musi być złożone w formie aktu notarialnego.

Składanie wniosku o przyłącze gazowe

Wniosek o przyłącze gazowe należy złożyć w lokalnej spółce gazowniczej. Jak go wypełnić? Trzeba w nim zaznaczyć, że chodzi o nowe przyłącze, i opisać, jakie urządzenia planuje się przyłączyć do sieci. Do wyboru są najczęściej:

  • kuchnia gazowa (z piekarnikiem lub bez),
  • kocioł gazowy do przygotowywania ciepłej wody,
  • kocioł gazowy jednofunkcyjny,
  • kocioł gazowy dwufunkcyjny (c.o./c.w.),
  • urządzenia technologiczne.

Konieczne jest również wskazanie mocy poszczególnych urządzeń oraz przewidywanego terminu rozpoczęcia poboru paliwa gazowego. We wniosku należy także wskazać tytuł prawny do nieruchomości (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste, dzierżawa itp.).

Wymaganym załącznikiem jest zwykle mapa sytuacyjna terenu lub plan zabudowy. Należy dołączyć je wraz z zaznaczonym obiektem, dla którego chcemy wykonać przyłącze. Może być to mapa sytuacyjna w skali 1:500, 1:1000 albo 1:2000 z zaznaczeniem granic działek. Na mapie trzeba zaznaczyć lokalizację szafki gazowej albo kotłowni. Do wniosku dołączasz też upoważnienie i pełnomocnictwa, ale dokumenty składasz zależnie od wymagań operatora systemu dystrybucyjnego.

Wniosek z załącznikami możesz złożyć osobiście lub listownie, wysyłając je po prostu na adres biura obsługi klienta.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

W przypadku składania wniosku o pobór gazu w ilości nie większej niż 110 kWh/h (jest to najczęściej wybierana opcja dla domów jednorodzinnych) operator sieci w ciągu 21 dni wyda warunki przyłączenia do sieci gazowej. Takie warunki mają zwykle określoną ważność, a więc w określonym czasie należy wykonać wszelkie prace oraz zawrzeć umowę na dostawę paliwa.

Na swoich stronach internetowych PSG udostępnia wniosek o przyłącze do sieci gazowej online. We wniosku o określenie warunków przyłącza podaje się następujące informacje:

  • dane wnioskodawcy;
  • adres do korespondencji;
  • czy wniosek dotyczy nowego, czy istniejącego już przyłącza i jego rozbudowania;
  • dane obiektu przyłącza – szczegółowy opis budynku, do którego ma zostać doprowadzone przyłącze gazowe, wraz ze wskazaniem jego adresu i lokalizacji gazomierza;
  • informacje dotyczące poboru paliwa gazowego – cel wykorzystywania w przyszłości gazu w domu;
  • dotyczące umowy o przyłączenie do sieci gazowej – określenie daty początkowej obowiązywania umowy na dostarczenie gazu i podanie danych właściciela gazomierza, na którego będą przychodziły w przyszłości wszelkie rachunki;
  • oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do lokalu, do którego ma być wykonane przyłącze gazowe;
  • upoważnienie dostawcy gazu do złożenia u operatora gazociągu dokumentacji dotyczącej przyłącza gazowego w domu;
  • informacja o przetwarzaniu danych osobowych – to właściwie zezwolenie na to, by spółka gazownicza mogła przetwarzać Twoje dane osobowe;
  • sposób odbioru dokumentów dotyczących przyłącza gazowego – osobiście, korespondencyjnie.

Wszystkie sprawy związane z założeniem przyłącza gazowego i składaniem wniosku o nie Polska Spółka Gazownicza pozwala załatwić w trybie online.

Umowa o przyłączenie do sieci gazowej

Zanim dojdzie do podpisania umowy, należy złożyć wniosek o jej zawarcie. Tym razem niezbędne jest dołączenie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości.

Sama umowa o przyłącze gazowe reguluje m.in. terminy przyłączenia odbiorcy do sieci gazowej, a także koszty związane z przyłączeniem. Podpisanie takiego dokumentu jest podstawą do rozpoczęcia prac związanych z wykonaniem przyłącza, czyli jego zaprojektowania oraz budowy i montażu.

Wielu operatorów sieci gazowej umożliwia klientom podpisanie umowy kompleksowej od razu, czyli wraz z umową o dostarczanie paliwa gazowego, jeszcze przed rozpoczęciem prac przyłączeniowych. Przyspiesza to moment, w którym paliwo gazowe zacznie płynąć rurami.

Ile się czeka na warunki przyłączenia gazu?

Każdemu inwestorowi, który buduje dom, zależy na jak najszybszej realizacji wszystkich prac. Jaki jest czas oczekiwania na przyłącze gazowe? Wiele zależy od tego, jak szybko przedstawisz odpowiednim organom projekt przyłącza i ile czasu zajmie montaż wymaganej instalacji.

Projekt musisz złożyć wraz z wnioskiem o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostawy, a operator ma 21 dni, aby na takie pismo odpowiedzieć.

Właściwie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku operator powinien przedłożyć zainteresowanym warunki przyłączenia do sieci.

Jak przygotować budowę pod przyłącze gazowe?

Formalności zrealizowane, umowy podpisane – pora na realne działania na działce prowadzące do wykonania przyłącza gazowego. Jak przeprowadzić prace przygotowawcze w takiej sytuacji?

Budowa przyłącza gazowego polega na ułożeniu pod ziemią giętkich rur polietylenowych, którymi paliwo będzie doprowadzane z sieci do budynku. Projekt powinien przewidywać rozmieszczenie takich rur, a także lokalizację kurka głównego lub punktu gazowego. Rury umieszcza się na głębokości około 1 metra pod ziemią i łączy z siecią przy użyciu trójnika.

Ważnym elementem instalacji jest skrzynka gazowa, w której powinny znaleźć się licznik, zawór główny i reduktor ciśnienia. Na terenie działki często trzeba umieścić jeszcze dodatkowy zawór odcinający przed budynkiem – w miejscu wyprowadzenia instalacji z ziemi.

Instalacje wewnętrzne wykonuje się natomiast z rur miedzianych lub stalowych, które muszą być prowadzone przy ścianach, z zachowaniem odpowiednich odległości od przewodów innych instalacji.

Czy budowa przyłącza gazowego wymaga pozwolenia na budowę?

Jeśli zastanawiasz się, czy prace polegające na wykonaniu przyłącza gazowego, wymagają pozwolenia czy zgłoszenia, to wiedz, że całkiem niedawno zmieniły się przepisy z tym związane.

Z dniem 11 lutego 2019 roku weszły w życie przepisy nowelizacji Prawa budowlanego. Zmiany te spowodowały, że gazowe ciśnienie dystrybucyjne o wartości roboczej nie wyższej niż 0,5 MPa można już realizować w trybie zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych.

Wcześniej trzeba było pozyskiwać w takim wypadku pozwolenie na przyłącze. Nowe zasady spowodowały, że o wiele łatwiej jest dopełnić odpowiednich formalności przy takich pracach.

Jak podłączyć dom do sieci gazowej?

Jak krok po kroku przebiega budowa przyłącza gazowego? Sprawdź to razem z nami! Zobacz, jakie działania prowadzą do wykonania przyłącza gazowego. Przedstawia się to następująco:

  • załatwienie projektu przyłącza i zlecenie jego wykonania firmie, która ma odpowiednie uprawnienia w tym zakresie;
  • wykonanie prac przyłączeniowych do granic posesji – w wielu miejscach zajmuje się tym sam operator sieci;
  • wykonanie prac przez inwestora wyłącznie na terenie jego działki i wewnątrz budynku;
  • przeprowadzenie prób szczelności po zakończeniu wszystkich prac związanych z wykonaniem przyłącza i instalacji wewnętrznej;
  • sporządzenie protokołu z prób szczelności instalacji;
  • sporządzenie protokołu odbioru kominiarskiego przewodów dymowych i wentylacji;
  • odbiór techniczny instalacji;
  • zawarcie umowy dostarczania paliwa gazowego do budynku;
  • montaż licznika gazu.

Co powinien zawierać projekt przyłącza gazowego?

Nowe przyłącze gazowe do budynku wymaga opracowania projektu – najczęściej samego przyłącza, ponieważ zazwyczaj projekt budowlany domu obejmuje już schemat wewnętrznej instalacji gazowej (jeśli nie, należy zlecić jego wykonanie i uzyskać dodatkowe pozwolenie na budowę). Instalacja za gazomierzem, czyli instalacja wewnętrzna, obejmuje rury, zawory i odbiorniki gazu w Twoim domu.

Należy pamiętać, że projekt przyłącza musi wykonać podmiot posiadający specjalne uprawnienia. Sam projekt musi uwzględniać otrzymane od operatora warunki przyłączenia do sieci gazowej, a także ogólne przepisy budowlane i energetyczne dotyczące stricte projektowanego przyłącza.

Czy wiesz, jak działa i gdzie montowany jest zawór zwrotny?

Ile kosztuje przyłącze gazowe w 2022 roku?

To, ile kosztuje przyłącze gazowe, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od długości instalacji oraz tego, czy konieczne będą dodatkowe projekty. Za sam projekt przyłącza trzeba zapłacić około 1500 zł. Jeśli chodzi o wykonanie, opłata ryczałtowa za budowę (a dokładnie doprowadzenie gazu do posesji) o długości do 15 metrów wynosi około 2300 zł (stawki zależą od regionu).

Za każdy dodatkowy metr należy zapłacić około 82 zł. Nowe przyłącze gazowe wymaga również poniesienia kosztu montażu szafki gazowej, która wynosi około 500 zł. Cena inwestycji może wzrosnąć, jeśli konieczne będzie zlecenie prac geodecie. Cena takiej usługi to średnio 1500 zł. Całkowity koszt przyłącza gazowego może wynieść zatem od około 4000 do 6000 zł.

Aby móc korzystać z paliwa gazowego w nowym domu, należy jeszcze ponieść koszty instalacji wewnętrznej, w tym zakupu odpowiednich urządzeń. Samo ułożenie rur miedzianych kosztuje około 60 zł za metr bieżący, a zakup kotła to wydatek rzędu minimum kilku tysięcy złotych.

Czy przyłącze gazowe można odliczyć od podatku?

W deklaracji podatkowej PIT można odliczyć między innymi ulgę termomodernizacyjną. Czy przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego wlicza się w poczet kosztów kwalifikowanych do takiej ulgi? Słowem, czy przyłącze gazowe można odliczyć od podatku? Otóż ulga termomodernizacyjna obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, ale może ona dotyczyć także kosztów wymiany kotłów na paliwo stałe na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, w których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych spełniających warunki zastosowania tego rodzaju ulgi wlicza się m.in. wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej, a także przyłącza gazowego. Możliwy jest więc zwrot kosztów za przyłącze w takiej sytuacji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij