Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Czeka Cię budowa przyłącza gazowego? Najpierw musisz dopełnić kilka formalności związanych z uzyskaniem warunków przyłączenia budynku do sieci gazowej, a potem znaleźć wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje instalację gazową w Twoim domu. Sprawdź, jak dokładnie wygląda proces przyłączania gazu do budynku, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Przyłącze gazowe – definicja

W Polsce gaz ziemny wykorzystywany jest przez około 55% gospodarstw domowych – w domach jednorodzinnych służy głównie jako źródło ogrzewania i do zasilania kuchenek. Błękitne paliwo cieszy się dużą popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę i wygodę – ogrzanie nim budynku i wody użytkowej jest całkowicie bezobsługowe i czyste, ponieważ gaz nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

Chcąc wykorzystywać gaz w swoim domu, należy wykonać przyłącze gazowe. Co to jest? Definicja przyłącza gazowego znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Zgodnie z jej brzmieniem przyłącze do sieci gazowej jest odcinkiem sieci prowadzącym od gazociągu zasilającego do armatury odcinającej, który służy do przyłączenia do sieci gazowej instalacji i urządzeń podmiotu przyłączanego

Przepisy prawne dotyczące przyłącza gazowego

Przyłącze gazowe oraz instalacja gazowa w domu jednorodzinnym (a także każdym innym obiekcie) muszą być wykonane zgodnie z regulacjami zawartymi w następujących aktach prawnych:

  • Ustawa Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r.
  • Ustawa Prawo budowlane z dnia 2 października 2013 r.
  • Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 02 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego.

Jeśli chodzi o nowe przyłącze gazowe, przepisy wymagają dopełnienia określonych procedur. Przede wszystkim instalacja musi być wykonana na podstawie otrzymanych z zakładu gazowniczego warunków przyłączenia do sieci gazowej. Oznacza to, że najpierw należy zgłosić chęć przyłączenia się do sieci gazowej, a następnie wykonać całą instalację według otrzymanych wytycznych. Jeśli gotowe przyłącze spełni wymagania, może dojść do podpisania umowy i odbioru gazu.

Warto pamiętać, że w świetle aktualnych przepisów budowlanych nie jest możliwa budowa przyłącza gazowego bez zgłoszenia. Zgłoszenie takie odbywa się jednak na podstawie uproszczonej procedury i wymaga przedłożenia przed organem administracji architektoniczno-budowlanej dokumentacji projektowej. W przypadku nowych domów niezbędne jest uzyskanie pozwolenia, ale zwykle otrzymuje się je na podstawie ogólnego projektu budowlanego uwzględniającego instalację gazową w budynku.

Aktualne przepisy i informacje o pozwoleniach dostępne są tutaj: Zmiany w prawie budowlanym w 2020. Sprawdź co się zmieniło

Przyłącze gazowe - budowa

Jakie warunki należy spełnić do przyłącza gazowego?

Przyłączenie budynku do sieci gazowej nie zawsze jest możliwe. Przeszkodą może być znaczne oddalenie sieci od działki, wynoszące na przykład kilkaset metrów, ponieważ wymaga to rozbudowy sieci przez lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. Niestety operator nie ma obowiązku jej wykonywać – może natomiast to zrobić, jeśli uzna, że mu się to opłaca, czyli w sytuacji gdy jest co najmniej kilku zainteresowanych przyłączeniem się do sieci.

Takie sytuacje występują najczęściej na działkach podmiejskich. Wówczas rozwiązaniem jest namowa sąsiadów na złożenie wniosków o przyłącze, a jeśli nie jest to możliwe, wzięcie na siebie kosztów rozbudowy sieci. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest złożenie do rejonowego operatora sieci gazowej wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej.

Składanie wniosku o przyłącze gazowe

Wniosek o przyłącze gazowe należy złożyć w lokalnej spółce gazowniczej. Trzeba w nim zaznaczyć, że chodzi o nowe przyłącze i opisać, jakie urządzenia planuje się przyłączyć do sieci. Do wyboru są najczęściej:

  • kuchnia gazowa (z piekarnikiem lub bez),
  • kocioł gazowy do przygotowywania ciepłej wody,
  • kocioł gazowy jednofunkcyjny,
  • kocioł gazowy dwufunkcyjny (c.o./c.w.),
  • urządzenia technologiczne.

Konieczne jest również wskazanie mocy poszczególnych urządzeń oraz przewidywanego terminu rozpoczęcia poboru paliwa gazowego. We wniosku należy także wskazać tytuł prawny do nieruchomości (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste, dzierżawa itp.). Wymaganym załącznikiem do wniosku jest zwykle mapa sytuacyjna terenu lub plan zabudowy.

Dowiedz się więcej o planach zabudowy i pozwoleniach na budowę: Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

W przypadku wnioskowania o pobór gazu w ilości nie większej niż 110 kWh/h (jest to najczęściej wybierana opcja dla domów jednorodzinnych) operator sieci w ciągu 21 dni wyda warunki przyłączenia do sieci gazowej. Takie warunki mają zwykle określoną ważność, a więc w określonym czasie należy wykonać wszelkie prace oraz zawrzeć umowę na dostawę gazu.

Umowa o przyłączenie do sieci gazowej

Zanim dojdzie do podpisania umowy, należy złożyć wniosek o jej zawarcie. Tym razem niezbędne jest dołączenie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości. Sama umowa reguluje m.in. terminy przyłączenia odbiorcy do sieci gazowej, a także koszty związane z przyłączeniem.

Przyłącze gazowe - jak je wykonać

Przyłącze gazowe - jak je wykonać?

Jak przebiega budowa przyłącza gazowego krok po kroku? W pierwszej kolejności należy załatwić projekt przyłącza, a potem zlecić jego wykonanie firmie posiadającej do tego stosowne uprawnienia. Warto wiedzieć, że w wielu miejscach pracami przyłączeniowymi do granic posesji zajmuje się sam operator sieci, natomiast do inwestora należy wykonanie prac wyłącznie na terenie swojej działki i wewnątrz budynku.

Jak przygotować budowę pod przyłącze gazowe?

Budowa przyłącza gazowego polega na ułożeniu pod ziemią rur polietylenowych giętkich, którymi będzie doprowadzany gaz z sieci do budynku. Projekt powinien przewidywać rozmieszczenie takich rur, a także lokalizację kurka głównego lub punktu gazowego. Rury umieszcza się na głębokości około 1 metra pod ziemią i łączy z siecią przy użyciu trójnika.

Ważnym elementem instalacji jest skrzynka gazowa, w której powinien znaleźć się licznik, zawór główny i reduktor ciśnienia. Na terenie działki często wymagane jest umieszczenie dodatkowego zaworu odcinającego przed budynkiem w miejscu wyprowadzenia instalacji z ziemi.

Instalacje wewnętrzne wykonuje się natomiast z rur miedzianych lub stalowych, które muszą być prowadzone przy ścianach, zachowując odpowiednie odległości od przewodów innych instalacji.

Projekt przyłącza gazowego - co powinien zawierać?

Nowe przyłącze gazowe do budynku wymaga opracowania projektu – najczęściej samego przyłącza, ponieważ zazwyczaj projekt budowlany domu obejmuje już projekt wewnętrznej instalacji gazowej (jeśli nie, należy zlecić jego wykonanie i uzyskać dodatkowe pozwolenie na budowę).

Należy pamiętać, że projekt przyłącza musi wykonać podmiot posiadający specjalne uprawnienia. Sam projekt musi uwzględniać otrzymane od operatora warunki przyłączenia do sieci gazowej, a także ogólne przepisy budowlane i energetyczne.

Wykonanie instalacji wewnętrznej i protokoły odbioru

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z wykonaniem przyłącza i instalacji wewnętrznej w budynku niezbędne jest przeprowadzenie prób jej szczelności. Protokół z takiej próby szczelności instalacji, protokół odbioru kominiarskiego przewodów dymowych i wentylacji oraz odbiór techniczny instalacji są podstawą do zawarcia umowy dostarczania paliwa gazowego do budynku oraz montażu licznika.

Koszty związane z podłączeniem do przyłącza gazowego

To, ile kosztuje przyłącze gazowe, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od długości instalacji oraz tego, czy konieczne będą dodatkowe projekty. Za sam projekt przyłącza gazowego trzeba zapłacić około 1500 zł. Jeśli chodzi o wykonanie, opłata ryczałtowa za budowę przyłącza (a dokładnie doprowadzenie gazu do posesji) o długości do 15 metrów wynosi około 1700-2000 zł (stawki zależą od regionu).

Za każdy dodatkowy metr należy zapłacić około 60-80 zł. Nowe przyłącze gazowe to także koszt montażu szafki gazowej, która wynosi około 500 złotych. Cena inwestycji może wzrosnąć, jeśli konieczne będzie zlecenie prac geodecie, za które trzeba zapłacić średnio 1500 zł. Całkowity koszt przyłącza gazowego może wynieść zatem od około 4000 do 6000 zł.

Aby móc korzystać z paliwa gazowego w nowym domu, należy jeszcze ponieść koszty instalacji wewnętrznej, w tym zakupu odpowiednich urządzeń. Samo ułożenie rur miedzianych kosztuje około 60 zł za metr bieżący, a zakup kotła to koszty rzędu minimum kilku tysięcy złotych.

Sprawdź również: Co wchodzi w skład prac geodezyjnych na budowie?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...